ZATERDAG 6 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 5 Hoofdredacteur; Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. GeLse. Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Rooien, oei den. Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.29 uur Zaterdagavond. Zon op 9.35 uur Zondagochtend. Zon ander 5.29 uur Zondagavond. Zon op 9.36 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 6 December: De maan komt Zaterdag avond om 8.07 uur op en gaat Zondagvoor middag om 11.51 uur onder. 7 December: De maan komt Zondagavond orr. 9.04 uur opjsn gaat Maandagmiddag om 12.28 uur onder. 8 December: De maan komt Maandag avond om 10.07 uur op .en gaat Dinsdagmid dag om 1 uur onder. 9 December, De maan komt Dinsdag avond om 11.12 op en gaat Woensdag middag om 1.29 onder. 10 December: De maan komt Woensdag avond om 12.22 uur op eri gaat Donderdag middag om 1.55 uur onder. (Laatste kwartier). 12 December: De maan komt Vrijdag nacht om 1.32 uur op en gaat Vrijdagmid dag om 2.22 uur onder. 13 December: De maan komt Zaterdag nacht om 2.47 uur op en gaat Zaterdagmid dag om 2,48 uur onder. De nood in winterdagen moet H volk eendrachtig dragei WILT U IETS WETEN? Vraag: 1. Tot wien moet ik mij wen den om benoemd te worden tot ambtenaar «;r controleur bij dep crisis opsporings- aienst? 2. Onder wier^ resorteert Land- en luinbouw; 3. Heeft de secretaris-generaal spreekuur. Antwqord: 1. Bureau voorziening Overheidspersoneel, Raamweg 3, Den Haag; 2. Departement van Landbouw en Visscherij, Bezuidenhoutscheweg 30, Den Haag. Aan dat adres audiëntie bij den secr.- generaal schriftelijk aanvragen. Vraag: Ik ben onderwijzer in tij de- lijken dienst (ongehuwd). Moet nu mijn werkgever de contributie voor het zieken fonds van mijn maandelyksch loon afhou den en moet mijn moeder deze aan de bode voldoen. Antwoord: Indien u onderwijzer zij t aan een gesubsidieerde school, valt u niet onder de dwingende bepalingen van liet Ziekenfondsenbesluit, zoodat uw werk gever geen loon behoeft in te houden. Vraag: Mag een controleur van de A. V.M. monsteren, als de melk een kwartier bij de klanten in huis is? Antwoord: Ja. Vraag: J. N. v. d. S. te H. Antwoord: Daar het contract schrifte lijk voor een bepaalden tijd is aangegeven, eindigt de pacht met Kerstmis zonder op zegging. Vraag: Kunt u mij inlichtingen geven betreffende de opleiding tot leerling-jour nalist? Antwoord: Volgens het Journalis- tenbesluit is een der eischen voor toelating tot den journalistenstand, dat men vakop leiding heeft genoten. In afwachting van nadere regelen, zoodra een speciale oplei ding zal zijn aangewezen, bepaalt het ge noemde besluit thans nog, dat hij vakoplei ding genoten heeft, die ten minste één jaar b'j de redactie van een nieuwsblad is op geleid en daar de vereischte kennis heeft opgedaan; hetgeen hij moqt kunnen aan- tconen door een getuigschrift der redac tie. i Vraag: Inzake aftrek van ouderdoms rente en verstrekking brandstoffen. Antwoord: Het B.A. in een gemeente kan zulks doen. Ook wat de verstrekking; van brandstoffen betreft is het B.A. vrij. In Leiden kort M.H. 2/3 van het grondbe- d.rag van de ouderdomsrente; van den toe slag wordt niets gekort. De brandstoffen- verstrekking geschiedt bij het M.H. te Lei den op dezelfde wijze als bij c^e door het Rijk gesteunde werkloozen. Vraag:: Hoe laat is de vroegste H. Mis te Leiden? In welke kerk? Antwoord: In de week in alle kerken te 7 uur. Zondags te 6 uur een H. Mis in de Harteb^ugkerk. OMGEVING LISSE INTOCHT PASTOOR J. C. DE GROOT. t Al was het weer Jbmber, de vele vlag getjes in de vaderlandsche en pauselijke kleuren, deden het „kerkplein" 'voor de Beekbrugkerk in een feestelijke stemming zijn. Vele kinderen en een aantal parochia nen wachtten den nieuwen pastoor op. Deze kwam per „gas-auto" in gezelschap van de beide kapelaans en den heer Ro- meijn om ongeveer 4 uur aan de kerk aan. Hier werd allereerst een welkomstlied ge zongen, waarna de jongejuffrouw Emmy Kortekaas en de jongeheer Johny Verde- gaal een gedicht opzegden. De pastoor dankte en hoopte dat de ge uite wensch en in vervulling zouden gaan, waarna hij, voorafgegaan door bruidjes en misdienaars met het kruis, de kerk binnen trad. Hier werd door den nieuwen pastoor met assistentie van de beide kapelaans een Lof gecelebreerd. LISSE Veilingyereen. H.B.G. De Coop. Vei- lingvereen van het H.B.G. hield gisterna middag in haar veilingzaal haar j aarlij k- sche najaarsvergadering onder voorzitter schap van den heer P. Warmerdam Cz., met een goede opkomst! In zij« openingswoord wierp de voor zitter een terugblik op het afgeloopen sei zoen en hij mocht constateeren dat, al wa ren de vooruitzichteh niet gunstig, de ba lans toch aangeeft, dat ruim 400.000 meer is omgezet dan het vorige jaar. Dank baar mogen we zijn jegens hen, die daar aan hebben medegewerkt. Door den secre taris^ den heer J. Kortekaas, werden de notulen gelezen en vastgesteld. Aan de orde is voorts de behandeling van de balans 1940 met rapporten van accountant en commissie. De heer Doekse, boekhouder, las deze bescheiden voor, waaruit bleek, dat de bescheiden in orde waren bevonden. Het ledental bedraagt 194. Daar niemand over balans en rapporten het woord verlangden, werden deze be scheiden conform vastgesteld. De voorz. deelde mede, dat het Maandag jl. 12% jaar was geleden, dat de heer G. Kromhout cp^ het kantoor der veilingver- eeniging in dienst kwam. Namens bestuur en leden feliciteerde hij de jubilaris en bood hem namens bestuur en commissarissen een vulpen met inscriptie aan als blijk van erkentelijkheid. De heer Kromhout sprak een dankwoord. Uit de mededeelingen bleek, dat de heer J. W. A. Lefeber is benoemd tot president commissaris. NOOTDORP BURGEMEESTERSBENOEMING. De heer G. A. Visser. Met ingang van 15 December is benoemd tot burgemeester der gemeente Nootdorp de heer G. A. Visser. Geuvert Antonie Visser werd geboren te Papedrecht op 1 October 1911. Hij be zocht de Mulo en de Chr. H, B. S. te Dor drecht, en werd in 1934 benoemd tot vo lontair ter secretaris te Nieuw-Lekkerland en in hetzelfde jaar tot ambtenaar ter se cretarie te Papedrecht. Daar werd hij op 1 Mei 1940 benoemd tot leider van den dis- tributiedienst. De heer Visser is lidmaat der Ned. Herv. Gemeente en bij geen'politieke partij aan gesloten. Hy is gehuwd en heeft een kind. Personalia. - De heer B. van Veen al hier is benoemd tot organist van de pa rochiekerk St. Petrus en Paulus te Leid- schendam. Voetbal. Zondag a.s. speelt Vogel weer op eigen, terrein en wel het tweede elftal om 12.30 uur tegen SVTTII uit den Haag, gevolgd door Vogel I tegen DHB I eveneens uit den Haag. De vorige week heeft het bewijs gegeven, dat Vogel in staat is goed spel t,e leveren. Zij, die de wedstrijden gezien hebben, kunnen daar over oordeelen. Er kunnen echter nog meer toeschouwers een plaats vinden. Voor Vogel leidt algemeene belangstel ling ongetwijfeld tot succes. Wie zich voor de voetbalsport interesseert kome dus kijken. OEGSTGEEST TWEEDE ADVENTSZONDAG Met onze Aanbiddingsdag traden wij d« vorige week de voorbereidingstijd voor Klompertje Klomp, een echte Hollandsche Jongen 157. Maar het moest een groot geheim blijven, zei de koning. Geen nood, Klom- pertje was niet van plan, om wat hij hier te hooren zou krijgen, zoo maar uit te ba zuinen. Een echte Hollandsche jongen kan on zijn tijd zwijgen als een graf. 158. Wat deed die Koning Mana Rexo XIII geheimzinnig. Het v/as zeker iets heel gewichtigs. Ja hoor, daar had je het al. Klompertje moest geheime papieren gaan halen, papieren, die zeker heel belangrijk waren,, want de koning drukte hem op het hart, ze aan niemand anders te geven, dan aan hem. MAAR HET SCHIP VOER VOORBIJ.... U kent de geschiedenis van het schip, dat voorbij voer en dat de schipbreukelin gen, die in een klein bootje op de woeste golven dobberden, niet opmerkte? Het schip voer voorbij en de redding bleef achterwege. Dat mag aan het Oostfront niet voorko men. Het mag niet voorkomen, dat een gewon de soldaat, van welke partij hij ook is, hul peloos óp het slagveld blijft liggen. Vooral nu niet, nu de winter reeds zijn intrede gedaan heeft. Daarom moet nog meer. zorg worden be steed aan de ambulances. Daarom is uw steun voor de Nederland- sche ambulance thans meer noodig dan ooit. Stort ^w bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Kerstmiif"binnen. Öe mooie Advent begon, met haar schoone Adventszangen, haar poëzie in hymnen en gebeden, om ons voor. te bereiden op het Kerstfeest. Het feest van zooveel liefde en licht. In de Adventsconferentie werd gespro ken over de vraag: hoe kunnen wij ons het beste voorbereiden op de komst van onze goddelijke Zaligmaker? Het antwoord daarop was: het gebed! In het heiligdom varf het gebed kunnen wij God vinden, kunnen met Hem spreken. Daar zal Hij ook tot ons spreken! Daar zal Hij zich aan ons openbaren* en antwoord geven op onze smeekbeden. „De Heer is nabij! Maakt u bezorgd over niets, doch maakt aan God al uw wenschen bekend door bidden, smeeken en danken. En de vrede Gods die alle begrip te boven gaat, zal uw harten en zinnen bewaren in Christus Jezus". Onze conclusie was dan ook deze: om ge durende geheel de Advent ons toe te leg gen op het gebed. Op de eerste plaats na tuurlijk op de gewone dagelijksche gebe den. Morgen overwegen wij „de komst van Christus in de wereld". De grootste gebeur tenis in de wereldgeschiedenis. En toch wat een diepe tragiek is daarin verborgen, zoo raak door Sint Jan beschreven in zijn evan gelie. „De wereld was door Hem ontstaan en de wereld erkende Hem niet. Hij kwam in zijn eigendom; en de zijnen ontvingen Hem niet". En tochhet einde der wereldgeschie denis zal zijn: ,,Want in Hem heeft de gan- sqhe volheid van God willen wonen en door Hem heeft Hij alles met Zich willen verzoenen: alles wat op aarde en in de hemel is, nadat Hij vrede had gebracht door het bloed van Zijn kruis". Dan zal Christus als de groote overwin- naar alles aan ZijnN Vader overdragen en zal de eeuwige vrede heerschen. In dat groote gebeuren hebben wij met Christus een taak! Sint Laurentius-Gilde. Langs dezen weg wijzen wij alle jongemannen nog eens op de bijeenkomst in de kerk, heden- vond om acht uur. Wij waren niet in staat allen een persoonlijke uitnoodiging te sturen, doch wij vertrouwen er op dat toch ajlen zullen komen. Het onderwerp dat wordt besproken is: Gemeenschapszin en persoonlijke verantwoordelijkheid. STADSNIEUWS SASSENHEIM Begrafenis Jac. Vreeken. Onder zeer groote belangstelinlg had Vrijdagmiddag de ter aardebestelling plaats van den heer Jacobus Vreeken, in leven directeur van de N.V. Gebr. van Zonneveld ,en Philippo. De overledene, ridder in de orde van de Roe- meensche Kroon, was in de bloembollen streek zeer gezieir, vooral in exporteurs- kringen, hetgeen ook bleek uit de groote belangstelling, welke ook van buiten Sas- senheim kwam, o.m. afgevaardigden van de hoofdbesturen van den Bond van Bloem bollenhandelaren en van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De oudste directeur der N.V. Zonneveld en Philippo, de heer N. W. Philippo, sprak een woord ten afscheid, waarna een broer van den overledene dankte. STOMPWIJK De bofcrkaartenzwendel. De boterhan- delaar C. v. d. Z., die in plaats .van zg. clandestien vervaardigde boterkaarten aan eenige boterboeren, blocpota-papier onder couverts afleverde en daarmede zijn colle ga's oplichtte voor ongeveer 15.000, be vindt zich nog steeds in voorarrest. Na eenige weken speuren heeft de marechaus see in verband met deze zaak eveneens ge arresteerd den boterhandelaar V. wonende aan de Dr. M. van Noortstraat alhier, die verdacht wordt aan dezen zwendel mede plichtig te zijn. Het verdere verloop vah deze voor de Stompwijksche boterboeren belangrijke zaak. wordt mef spanning te gemoet gezien. VOORSCHOTEN Aanbesteding. Door den burgemees ter deze gemeentg is aanbesteed het "bou wen van een transformatorhuisje aan den Leidscheweg alhier. Ingeleverd werden 15 biljetten, waarvan de uitslag was als volgt: laagste inschrijver G. Kloos, Katwijk aan Zee 2595; hoogste inschrijver H. v. Dil len, Wassenaar f 3694. WASSENAAR St. Josephsgezellen. Zondagavond! om (half acht St. Nicolaasviering. We rekenen op aller opkomst. Maandagavond om 8 uur verplichte bijeenkomst. Diefstallen. Door v. K. werd aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij geplaatst had voor zijn woning aan het Tuinpad. A-, alhier, deed aangifte van diefstal van al zijn distributie-bescheiden uit zijn woning. Fraduleuse slachting. Tegen W„ alhier, procesverbaal opgemaakt wegens frau- duleuse slachting van een kalf en het in bezit hebben van een karnmachine. In beslag genomen. Ten huize van W., alhier, werden 2 volvette kazen aangetrof fen, die in beslag zijn genomen AFSCHEID DR. W. STUURMAN. A.s. Woensdagmiddag zal door het ge meentebestuur afscheid worden genomen van dr.* W. Stuurman als directeur van het, openbaar slachthuis alhier en hoofd van den Centralen Keuringsdienst van vee en vleesch in deze gemeente. Deze afscheids bijeenkomst zal des middags te half drie in den foyer der Stadsgehoorzaal plaats vinden. PPATER W. v. d. VLIST O.FJVÏ. De weleerw. pater W. v. d. Vlist, O.F.M., godsdienstleeraar aan de R. K. Vakschool voor M'eisjes, is benoemd tot godsdienst- leeraar aan het St. Lucia-gesticht te Rot terdam. R.K. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „PULCHRI STUDIO". Zooals bekend, heeft bovengenoemde vereeniging kort geleden met zeer veel succes de Operette „De Visschersbruid" op gevoerd. Thans «staan we weer voor het feit, dat er een nieuwe Oprette in studie moet worden genomen. De keuze is gevallen op de Operette „Een dag koning". Een schitterend werk, dat veel studie en toewijding vereischt. Het bestuur heeft daarom gemeend, ge durende de maand December de gelegen heid open te stellen, voor hen, die lid wen schen te worden zulks te doen. (Vooral heeren en zij die over een goede stem be schikken, kunnen zich nu aanmelden). Na December bestaat daarvoor geen gelegen heid meer. Men kan zich aanmelden op de repetitie avonden, des Maandagsavonds te 7.45 uur in het St. Antonius-Clubhuis aan de Mare (ingang Hazewindsteeg). Traditie getrouw zal ook dit jaar in het Gezellengebouw het St. Nicolaasfeest wor den gevierd, en wel op Zondagavond 7 Dec. a!s. De viering van dit feest zal voorna melijk bestaan uit verschillende spelen; kegelbiljarten, kruisjassen en pannekoek- biljarten. Voor elk dezer wedstrijden wor den aardige prijzen uitgeloofd. Ondanks de moeilijke -tijd zal er ook een consumptie worden uitgereikt. Echter vragen wij van de Gezellen om de groote onkosten te dek ken een kleine vergoeding van 10 cents. Dus morgenavond allen present in de wedstrijdzaal. ZORGT VOOR UW TASSCHEN! Den laatsten tijd komen et bij de politie herhaaldelijk klachten binnen over dief stallen van hand- en acte-tasschen, han gende aan fietsen, staande in gangen van huizen en openbare gebouwen. In die tas- schen bevinden zich dikwijls allerlei voor werpen, vooral portemonnaies, textiel- of andere distributiekaarten en persoonsbe wijzen, die. dankbare buit voor de dieven zijn. De tasschen werden dikwijls leeg weg gegooid. Men zorge ervoor toch niet te nonchalant met zulke kostbare bezittingen om te springen! AUTO TE WATER. Gistermiddag te half vijf is een vracht auto met eenige kisten bier, welke door den bestuurder, J. J. M. uit Den Haag, even onbeheerd op de Aalmarkt was ach tergelaten, door onverklaarbare oorzaak te water gereden. De wagen is hedenmorgen opgetakeld. Bioscopen T rianon DE HEERSCHER. Druilerig valt de regen neer op den doo- denakker en over de geopende groeve klinkt de stem van den predikant, die troostwoorden spreekt tot de nagelaten betrekkingen. Het is* de grobt-industrieel Mathias Clausen, die zijn vrouw ter ruste legt. Een tooneel, zooals er dagelijks te zien valt; zoo is nu eenmaal het leven. De man, die achterblijft meent, dat nu allés uit is, maar dat is niet waar. In vele ge vallen begint het dan pas. De kinderen en vooral de aangetrouwde kinderen bewa ken met argus-oogen het familie-eigendom, en zorgen ervoor, dat pa geen „gekke stre ken" uithaalt. De oude heer ^ausen' eige naar en beheerder van een groot staalbe drijf, heerscher in zijn fabrieken, op de 'handen gedragen en bejubeld door zijn duizenden arbeiders, wordt gecontroleerd door zijn kinderen, want zij vertrouwen die vriendschap niet. 'welke Clausen voelt voor zijn secretaresse. Als de man het meisje meeneemt op een vacantie-reis en het blijkt, dat hij haar een ring geschonken heeft, besluit de familie in te grijpen en er wordt een proces aan hangig gemaakt om den man onder cura- teele te doen stellen. De opzet mislukt, doch de oude heer Clausen heeft nu ook zijn kinderen verloren, hij hééft ze uitge bannen uit zijn hart. Zijn eenige vrienden zijn thans zijn trouwe machines en de se cretaresse, een eenvoudig meisje, dat niets anders verlangt, dan hem bij zijn arbeid te helpen. Bezwijken doet de man niet onder den last van het leed; hij komt gestaald uit de smeltkroes te voorschijn. Zooals het ijzer een harcf proces doormaakt om staal te worden, zoo moet de mensch aan zwaren druk kunnen weerstaan! om gelouterd te voorschijn te komen. Een tragiek vol diepe menschelijkheid beeldt deze film uit, welke vooral door het sobere, strakke, maar buitengewoon krach tige spel van Emil Jannings is uitgegroeid tot een geweldig en aangrijpend meester werk. Voor de pauze gaat een film, welke ge titeld is „Wij bouwen een schip". Daarin wordt het wordingsproces van een Oceaan- reus^-geschetst.maar tevens is het gewor den een symbool van de scheppingskracht van het arbeidende volk, een hooglied van den arbeid. Beide films, vóór en na de pauze, pas sen wonderlijk goed bij elkaar en vormen met de journaals een programma van be- teekenis. H. Geise. Lido. EEN SCHOT VIEL. Wat hebben bioscoop-bezoekers toch ont zaglijk veel vóór op de detectives^ Deze speurhonden krijgen een kleine aanwijzing en zijn gedurende de geheele film bezig den misdadiger te ontmaskeren, terwijl het bioscoop-publiek reeds te voren weet, dat de theaterdirecteur een wrok heeft tegen den regisseur, dat juffrouw Souchy haar mededingster in de liefde niet uit kan staan, .maar dat er nog een tweede jonge dame is, die dezelfde haatdragende gevoe lens koestert. Bovendien zijn er eenige heeren. die eveneens groen en geel zien van nijd en jaloezie, zoodat het dikke dossiers kost eer al deze afgunst en tweedracht op schrift is uitgesponnen. Het publiek ziet al deze draden in een achtereenvolging van opge wonden en hartstochtelijke tooneelen. Dan valt er een schotHet was heel nor maal, dat er een schot viel. want op het tooneel moest Catharina-II vermoord wor den, maar het onbegrijpelijke van het voorval was, döt ze ook werkelijk ver moord werd. Want het was de bedoeling, dat Catharina dood zou neervallen, maar het was niet de bedoeling, dat H. M., toen het scherm was gezakt, ook dood zou, blij ven liggen. En dat deed ze.- En wié had het gedaan? Niet Catharina, al deed ze 't ook! De toeschouwers, die zoo goed op de hoogte waren van hetgeen zich tevoren had afgespeeld, fluisterden tegen elkaar: die is het geweest. En het geheele verloop van de film geeft huh gelijk,' tot er een tweede schot valt, en het blijkt, dat alle echte en amateur-detectives bij de neus zijn genomen. Het is een spannende film, met bizonder goed spel van de dames Uh- lig, Sessak en Mayerhofér, en de heeren Knuth en Fernan. Een voorfilmpje is ook al op het politio- neele thema uitgewerkt. Maar dit geldt slechts een oplichterijtje, waarvan een toch lang niet goedgeloovige juwelier de dupe werd. Hij kreeg echter zijn geld terug maar waar zou die prachtige ring geble ven z(jn? L. Roozen. J Re* GIOVANNI DE VEROVERAAR In Rex draait deze week een film waar vaart in zit, vol roemvolle krijgsavonturen, welke zich afspelen in de romantische middeleeuwen. Hooge sterke burchten, welke verdedigd worden met de primi tieve wapenen uit dien tijd en met het uitgieten van kokende pek, als de vijand tot een bestorming overging. Met een der- gelijken aanval wordt deze film ingezet en /ten koste van alles wil Cassaro Barros de ongenaakbare burcht van den Hertog van Lombardo veroveren, maar ondanks dat de hertog bij dit verwoede gevecht werd ge dood, zou hij er niet ln geslaagd zijn, als een zyner trawanten niet het eenigst kind Giovanni had weten te ontvoeren en met dit kind de burchtvrouwe Catharina dwong de burcht over te geven. Troosteloos trekt Catharina met haar zoontje in balling schap, doch na 20 jaar zien wij Giovanni, wiens rol meesterlijk door Louis Frenken wordt gespeeld, als een stoere krijgsman in de omgeving van zijn vaderlijke burcht terugkeeren. Nadat hij aan "de spottende bevolking getoond had, een ware krijgs man te zijn, wordt hij bij Malsesta in dienst genomen, doch diens soldaten, welke grootendeels van roof leefden, wist Gio vanni zoo ver te brengen, dat zij beseften, dat dit niet met hun soldateneer strookte. Zij braken met dit leven en stelden zich onder Giovanni, die, met hen, door moed en list Cassaro uit Lombardo wisten te verdrijven. Het optreden van Giovanni was de regeering van Florence lang niet welge vallig en er ontspon zich een geweldigen strijd om Giovanni weer te doen vallen. De krachtfiguur van den hertog van Lom bardo komt in de verdere ontwikkelingen op den voorgrond en ondanks alle beproe vingen weet hij stand te houden en zelfs stervende weet h(j zijn manschappen tot overwinning te voeren. Op handige wijze is in dit krijgsrumoer een aantrekkelijke liefdesgeschiedenis gevlochten, zoodat dit spannend gegeven, een ieder in topspan- ning houdt. Vooraf draait een aardig filmpje ,,'t Is maar hoe men het bekijkt", aangevuld met een uitgebreid wereld jour naal- L. v. d. Meer.- Casino DE EEUWIGE JOOD. Als hoofdfilm draait hier de bekend do cumentaire film „De eeuvyige Jood", die het Jodenvraagstuk tot onderwerp heeft. De film is samengesteld door Fr. Hippler naar een idee van dr. E. faubert, en (jraagt als ondertitel „een documentaire film over het wereld jodendom". Het is daarom een mengeling naar tijd e_n plaats, veelal ver duidelijkt door het gesproken woord. Een groot gedeelte is gewijd aan de Poolsche of oostersche Joden, die van kindsbeen af handelen en sjacheren. Wij. zien hen in hun vervuilde woningen en bij het onder richt in den talmoed, maar meestal bui tenshuis, waar zij op alle mogelijke, liefst oneerlijke wijzen aan den kost en meer dan dat zien te komen. In overzichtelijke tee- keningen ziet men hun uitbreiding vanuit Azië naar Europa en vandaar over de ge- 'heele wereld, daarmee is tevens hun rol en invloed gegeven, die in duidelijke grafie ken worden weergegeven. Daarnaast biedt zy fragmenten uit de Amerikaansche Roth- schildfilm en historische opnamen der re volutie van 1918. Van Nederland wordt o.a. hun allesbeheerschenden invloed op den diamanthandel vertoond. Ook betoogt de film, hoe de Joden een funesten invloed hebben gehad op het cultureele en poli tieke leven. Verschillende bekenden typen passeeren dè revue: Barmat, Einstein. Ra- thenau, Sklarek en vele anderen, .die in handel, politiek, wetenschap of kunst een invloedrijke rol hebben gespeeld, welke-de film op scherpe wijze veroordeelt. Opna men van Joodsche en door Joden gepous seerde kunst stellen het verval der kunst door toedoen der Joden aan de kaak. Het laatste gedeelte, waarin het ritueele slach ten van koeien en schapen in beeld is ge bracht. is vreeselijk om aan te zien. Een gedrukte tekst waarschuwt dan ook toe schouwers met gevoelige zenuwen deze scènes niet af te wachten. De duur der film is die van een gewone hoofdfilm. Vooraf gaan twee filmpjes „Levensvreug de" en „Erfenis-zwendel", waarbij uitge breide journaals. J. Jansen. Luxor. PRIMA DONNA. De groote film „Prima Donna" met Za- rah Leander in de hoofdrol is wegens het succes nog een week geprolongeerd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2