VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Hu Wtlmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelee. Lelden. Red. Stad en Sport M. Zooderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Rooien, «^elden. Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.30 uur Vrijdagavond. Zon op 9.33 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 5 December: De maan komt Vrijdag avond om 7.15 uur op en gaat Zaterdag- ocntencf om 11.10 uur onder. 6 December: De maan komt Zaterdag avond om 8.07 uur op en gaat Zondagvoor middag om 11.51 uur onder. 7 December: De maan koint Zondagavond oir. 9.04 uur op" en gaat Maandagmiddag om 12.28 uur onder. 8 December: De maan komt Maandag avond om 10.07 uur op en gaat Dinsdagmid dag ^om 1 uur onder. 9 December. De maan komt Dinsdag avond om 11.12 op en gaat Woensdag middag om 1.29 onder. 10 December: De maan komt Woensdag avond om 12.22 uur op en gaat Donderdag middag om 1.55 uur onder. (Laatste kwartier). UITVOERING VOGELWET 1936. Thans onder het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuur bescherming. Bjj verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied werd de zorg voor de natuurbescherming toevertrouwd aan het Departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming. Aan belanghebbenden wordt verzocht voortaan hun correspondentie en aanvra gen ter bekoming van vogelvergunningen A (kooivogel vergunningen) B (praepara- teursverg-unningen), C-1 (vervoervergun- ningen van doode beschermde vogels), (vergunningen tot het tzoeken en rapen van meeuweneieren) en F. (vergunningen in hte belang van den vogelstand, het on derwijs of de wetenschap) te richten tot het hoofd van de afdeeling cultuurbescher ming en wetenschap van hest departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming te 's-Gravenhage, Wassenaar- scheweg 6. De voor de vogelvergunningen vereischte bedragen dienen gestort te wor den op postrekening 307470 ten narpe van „dienst Vogel wet 1936", afdeeling cultuur bescherming en wetenschap te 's-Graven hage." De thans geldende regeling ten aanzien van de vogelvergunningen G. en H. tot het schieten van vogels blijft voorloopig van kracht. Aanvragen voor vogelvergunningen G. (niet beschermde vogels) behooren dus tot het hoofd van plaatselijke politie, aan vragen voor vogelvergunningen H. (be schermde vogels) tot den commissaris der provincie te worden gericht. UIT DE CONFECTEE-INDUSTRIE. Het college van Rijksbemiddelaars heeft, (zooals reeds gemeld) voor mannelijke, volwassen, volslagen arbeiders in de con- fectieindustrie minimumloonen vastgesteld. Hiertoe zijn de gemeenten verdeeld in vijf klassen: klasse I Amsterdam, klasse II ge meenten met meer dan 100.000 inwoners, klasse III gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners, klasse IV gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwoners, klasse V gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. De te betalen garantieloonen per ge werkt uur bedragen in de gemeenteklas sen: I TI ÏTT IV V hand-afpersers 63 5? 56 53 51 machine-afpersers incl. voering-strijkers 50 47 45 43 41 voor-persers 46 43 41 39 37 opteekenaars 63 59 56 53 51 uitsnijders 50 47 45 43 41 opleggers f 46 43 41 39 37 controleurs eindproduct 63 59 56 53 51 pompiej-s 50 47 45 43 41 plakkers 50 47 45 43 41 Indien in tarief wordt gewerkt moet het tarief zoodanig zijn gesteld, dat bij norma le arbeidsprestatie 20 procent boven het vastgestelde garantieloon wordt verdiend. Voor zoover thans hoogere loonen worden betaald, blijven die gehandhaafd. Deze re geling treedt in werking op' 15 December 1941. Waar deze regeling alleen geldt voor mannelijke arbeiders en in de eonfectie- industrie voor 90 procent vrouwelijke ar beidskrachten werkzaam zijn, zal het noo- dig zijn spoedig ook voor de vrouwen een dergelijke voorloonige regeling te treffen. De Bond heeft zich met een desbetreffend verzoek tot het College gewend. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN HET KAPPERSBEDRIJF Het College van Rijksbemiddelaars deelt in de Nederlandsche Staatscourant van 3 dezer mede, dat de Nederlandsche Kap- persbond, de Nederlandsche R.K. Bond van Kapperspatroons „St. Franciscus van Assisië", de Nederlandsche Bond van Kap- perspersorieel en de Nederlandsche R.K. Bond van Kappersbedienden „St. Cos- mas", hebben ingediend een verzfoek tot algemeen verbindendverklaring van be palingen van de d.d. 7 October 1941 tus schen deze bonden afgesloten Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het kappersbe- drijf. •Het verzoek met bijlagen ligt voor be langhebbenden ter inzage op de bureelen van de Disttrictshoofden der Arbeidsin spectie en bij het Secretariaat van het College van Rijksbemiddelaars te 's Gra- venhage. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld yerzoek kinnen uiterlijk 24 December 1941 worden ingebracht bij het College van Rijksbemiddelaars. REORGANISATIE VAN DE POLITIE. WAT VOETGANGERS MOETEN WETEN. Gevolmachtigde voor de Reorganisatie Ambt van Directeur-Generaal opgeheven; zijn bevoegdheden overgegaan op Gevolmachtigde voor dc Reorganisatie. TAAK GEVOLMACHTIGDE. In de „Staatscourant" van gisteren is op genomen een besluit van den secretaris generaal van Justitie, waarbij met ingang van 1 December j.l. het atnbt van Direc teur-Generaal van Politie is opgeheven; zijn taak en bevoegdheden zijn overgegaan op den Gevolmachtigde voor de reorgani satie van de Nederlandsche politiè. Mede behoort tot de taak van den Ge volmachtigde de behandeling van alle aan gelegenheden betreffende de politie, die niet aan den inspecteur-generaal zijn op gedragen. Li het bijzonder is de Gevolmachtigde bevoegd ten aanzien van de volgende aan gelegenheden: lo. De reorganisatie der Nederlandsche politie, daaronder begrepen de aangelegen heden, welke betrekking hebben op de vereenigingen, bonden en fondsen van politieambtenaren. 2o. Wetgeving en recht ten aanzien van de Nederlandsche politie. 3o. De werving van politiepersoneel. 4o. De reorganisatie van en het toezicht op de opleiding van politiepersoneel. 5o. Het benoemen, bevorderen, verplaat sen, detacheeren', op wachtgeld stellen, pensionneeren en ontslaan van politieper soneel. 6o. De aanschaffing en het- gebruik van nfotorrijtuigen, vaartuigen en overig mate- rieel door de Nederlandsche politie. 7o. Den technischen verbindingsdienst der Nederlandsche politie. 8o. De geneeskundige verzorging van po litiepersoneel. 9o. Den veterinaiven dienst der Neder landsche politie. lOo. De kleeding, uitrusting en bewape ning der Nederlandsche politie. llo De huisvesting en verzorging der Nederlandsche politie. 12o. Huishoudelijke en comptabele aan gelegenheden der Nederlandsche politie. Taak inspecteur-generaal. De inspecteur-generaal heeft tot taak de leiding van de geheele geüniformeerde Ne derlandsche politie. Deze taak bestaat uit: lo. Het voortdurend algemeen toezicht op de geüniformeerde politie voor wat betreft de juiste uitvoering van alle aan haar op gedragen werkzaamheden. 2o. Het samentrekken en het gebruiken in gesloten verband van politie bij bijzon dere gebeurtenissen, wanneer de plaatse lijke sterkte niet voldoende is 3o. De uitvoering en het inspecteeren naast den gevolmachtigde van de op leiding der officieren, onderofficieren en manschappen van de de geüniformeerde Nederlandsche politie op de opleidings scholen en in den dagelijkschen dienst. 4o. Het verhoogen van de arbeidsvreug de en de ontwikkeling van de besluitvaar digheid. alsmede de versterking van het verantwoordelijkheidsgevoel in het offi cierskorps. 5o. Het voortdurend op de hoogte hou den van den secretaris-generaal van bij zondere gebeurtenissen op politiegebied in Nederland. De inspecteur-generaal wordt in de uitr oefening van zijn taak, voor zoover zij de Nederlandsche maréchaussee betreft bijge staan door den inspecteur der maréchaus- sée. Deze maakt deel uit van den staf van den inspecteur-generaal. Zijn werkzaam heden liggen binnen de algemeene grenzen der bevoegdheid van den inspecteur-gene raal. VAN MOOK VOORLOOPIG NIET NAAR LONDEN. De Gouverneur-Generaal van Neder- landseh-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, heeft in een te legram naar Londen aan den „minister president" mr. P. S. Gerbrandy te kennen gegevenrdat, daar de spanning in het Ver re Oosten zeer toegenomen is en met de mogelijkheid van een 'oorlog in den Stil len Oceaan gerekend moet worden, het on mogelijk is om den heer Van Mook uit zijn functie in Nederlandsch Indië te laten heengaan om zich naar Londen te begeven, en dientengevolge in volkomen overeen stemming met den heer Van Mook 'door hem besloten was het vertrek van den heer Van Mook naar Europa voorloopig uit te stellen. Naar men weet waren" onlangs de hee- ren Weiter en Steenberghe uit het „kabi net" van mr. Gerbrandy getreden en wer den de heeren v. Mook en Kerstens, beiden uit Nederlandsch-Indië, in hun plaats be noemd. In het bovengenoemde telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië is van den heer Kerstens geen spra ke. De heer H. J. van Mook is directeur van het departement van Economische Za ken, de heer 1^. A_ Kerstens is lid van den volksraad en lid van het college van gede legeerden van den volksraad. In de vacature; ontstaan door het over lijden van den hear J. H. van der Bend, is de heer J. L. Strak, arts te Amsterdam, benoemd tot wethouder voor de openbare gezondheid en het ziekenhuiswezen aldaar. Sins 1940 lid van de N.S.B., is de heer Strak tevens gewestelijk leider van het Medisch Front voor Noord-Holland, als hoedanig hij thans is afgetreden. PRIJZENBESCHIKKING GROENTEN EN FRUIT. Door nieuwe regeling is afronding verkregen. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is een nieuwe pryzenbeschikking voor groenten en fruit gepubliceerd. In deze publicatie heeft de prijsregeling voor groenten en fruit haar afronding verkre gen. Met het tot stand komen van deze be schikking zal de scherpe controle op de naleving van de gestelde prijzen met kracht worden voortgezet. De meening, welke een deel vari den handel huldigt, dat men straffeloos de prijsvoorschriften kan overtreden, zal nog meer dan tot nu toe blijken ten eenen- male onjuist te zijn. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de handhaving van de wekelijks gepu- VAN DE NIEUWE WEGENVERKEERSREGELING. De nieuwe verkeersregeling, welke 9 Dec. a.s. van kracht wordt, bevat verschil lende bepalingen voor den voetganger. Allereerst moet hij als regel van de voet paden gebruik maken. Hij mag niet op hoeken van straten blijven staan, indien daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Voorts moet hij, bij het vervoeren van voorwerpen, waardoor het voetgangersverkeer belemmerd zou worden, op den uitersten rechterkant van de rijbaan gaan loopei* en daarbij behoor lijk rekening houden met het rijdende ver keer. Dit laatste is echter wel de eenige re den, welke hem een eenigszins langdurig verblijf op den rijweg toestaat (zelfs daar toe verplicht), want het oversteken van den rijweg moet' langs den kortsten weg en haaks op de verkeersrichting voorzich tig en zonder onderbreking geschieden. Waar speciale oversteekplaatsen zijn, moet hij daarvan gebruik maken en dit is wel zeer voornaam hij moet, evenals het rijdende verkeer, zich naar stopbor den en verkeerslichten richten. Bezitsters van kinderwagens mogen deze zoowel op het trottoir, als op den rijweg (maar dan uiterst rechts) voortbewegen. Hetzelfde geldt, voor invalidewagens voor zoover deze worden voortgeduwd. Schoolklassen moeten van1 de voetpaden gebruik maken. Willen zij op rijwegen gaan loopen, dan worden zij beschouwd als z.g. „gesloten colonne" voor welke spe ciale voorschriften gelden. Kinderspelen (waaronder ook hoepelen, touwtjespringen, tollen, het rijden op auto peds en op rolschaatsen worden begrepen) zijn op de rijbaan verboden. Tram- "en buspassagiers mogen niet meer op- en. afspringen. Voor trampassagiers heeft de „wegen- verkeersregeling" nog enkele verrassingen in petto. Het voorschrift, dat. wanneer de tram stilhoudt aan een halte, waar geen ver keersheuvel aanwezig is. ook het overige verkeer moet stoppen, komt echter op 9 December te vervallen. Alle voertuigen mogen dus in de toekomst de passagiers, die op den rijbaan in- en uitstappen, voorbijrijden, zij het met deze beperking, dat zij dit slechts met matige snelheid, doen en op zoodjmigen afstand, dat. er geen gevaar voor passagiers ontstaat. Zoo noodig aldus het betreffende artikel dient de bestuurder stil te houden. Het voorschrift, dat de passagiers bin nen de bebouwde kom alleen bij haltes van een openbaar vervoermiddel in of uit mogen stappen, alsook, dat het op- en af springen tijdens de rit is verboden, zal in de practijk vrijwel uitsluitend slaan op de trampassagiers, die zich dan ook terdege van deze bepaling'zullen moeten doordrin gen. Buiten de bebouwde kom (en dit is van belang voor autobusdieqsten, welke daar veelal „op verzoek" stoppen), geldt eerstgenoemde beperking niet. Wat tenslotte het geleiden en voortdrij ven van dieren betreft, het voornaamste, dat daaromtrent is voorgeschreven, is wel, dat het veeeen geschikten bestuurder of geleider moet hebben, die behoorlijk reke ning dient te houden met het overige ver keer en het vee op den wegberm, of waar deze ontbreekt op de rijbaan leidt of drijft. .Bij duisternis of dichten mist zijn lantaarns voorgeschreven. bliceerde prijzen voor de consumenten. De handei„ poge wel degelijk toezien, dat niet tegen hooger dan de toegestane prijzen in gekocht wordt, daar orgumenten van de zen aard niet in aanmerking genomen kun nen worden. De noodzakelijkheid om het publiek te beschermen, gebiedt een straf optreden. Het publiek doet goed, in zijn belang mede te werken tot de handhaving van de gestelde maximumprijzen. NAAR ORDENING IN HET BEGRAFENISWEZEN. Woensdag hebben te Utrecht 71. begrafe nis-ondernemers uit het geheele land een vergadering bijgewoond van de contact commissie, onder voorzitterschap van den heer H. P. Innemee, begrafenis-onderne mer te 's-Gravenhage. De voorloopige sta tuten en het huishoudelijk reglement, sa mengesteld door mr. van Andel, die de schakel vormt tusschen de oVerheid en de bestaande bonden op begrafenisgebied, werden voorgelezen. Na lange jaren zal men nu komen tot een overkoepeling van de drie bestaande bonden en men hoopt een Nederlandsche centrale voor het be- grafënisbedrijf te vormen, waarbij men zich ten doel heeft gesteld de belangen van de begrafenis-ondernemers bij de overheid te behartigen, misstanden uit den weg te ruimen en tot een samenwerking te komen. BESLUIT OP HET VERZEKERINGS WEZEN. Het heden verschenen verordeningenblad bevat een besluit van den Secretaris-Gene_ raai voor bijzondere economische zaken en van de Secretaris-Generaal van de depar tementen van Financiën, van Justitie, van Sociale Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Binnenlandsche Zaken betreffende het verzekeringswezen. Hierin wordt bepaald, dab de zorg voor de zaken betreffende het verzekeringswe zen berust bidder. Secretaris-Generaal voor bijzondere economische aangelegenheden, c.ie de op het gebied van het verzekerings wezen noodige voorschriften uitvaardigt. Hij kan in het bijzonder voorschriften uitvaardigen betreffende: 1. De uitoefening van het toezicht op ver zekeringsondernemingen; 2. de uitoefening van het verzekeringsbe drijf; 3. de bestraffing van oyertreding van dit besluit en van de ter uitvoering of aanvul ling van dit besluit uitgevaardigde voor schriften. Voorts bevat het besluit o.m. de volgende bepalingen: Voor de oprichting, fusie en liquidatie van verzekeringsondernemingen is, onver minderd de overigens geldende wettelijke bepalingen en rechtsvoorschriften, de goed keuring van den secretaris-generaal ver- eischt. De Secretaris-Generaal kan voorschrif ten uitvaardigen tot regeling van de pre- miën en bijdragen/ van welken aard ook, alsmede van de vergoedingen door gevol machtigden en tusschenpersonen in het verzekeringsbedrijf. Steunverleening aan stilgelegde bedrijven. In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart be treffende steunverleening aan stilgelegde bedrijven. In dit besluit wordt bepaald, dat aan on dernemingen, in welker bedrijven naar het oordeel van den secretaris-generaal of diens gemachtigde in veriSand met "de huidige buitengewone omstandigheden de werk zaamheden zijn gestaakt, al dan niet bij wijze,van voorschot, steun kan worden ver leend. De middelen, waaruit de steunbedragen, alsmede de daaraan verbonden kosten, moeten worden betaald, worden in de eer ste plaats opgebracht door de takken van bedrijf, waartoe de gesteunde ondernemin gen behooren. - Ter verkrijging hiervan kan de bedrijfs groep aan de nog weckende ondernemin gen heffingen opleggen overeenkomstig een regeling, welke zij, gehoord de daar voor in aanmerking komende vakgroep, onder goedkeuring van den secretaris-ge neraal vaststeld. Ten behoeve van die ondernemingen," welke niet voldoende kunnen worden ge steund door den tak van bedrijf, waartoe zij behooren, kan de secretaris-generaal, de hoofdgroep industrie gehoord, ter verkrij ging van de middelen, waaruit de steunbe dragen en de kosten, verbonden aan de steunverleening. moeten worden betaald, voor alle nog werkende ondernemingen of voor bepaalde groepen van nog werkende ondernemingen een heffingsregeling vast stellen. Met de uitvoering van de regelingen is belast de N.V. Maatschappij voor Industrie financiering. De bedrjjfs- en vakgroepen zijn verplicht bij deze uitvoering haar me dewerking te verleenen. De secretaris-generaal kan nader bepalen welke ondernemingen van het betalen van de heffingen geheel of ten deele kunnen worden vrijgesteld, op welke basis de hef fingen zullen worden berekend en op wel ke wijze en bij wien tegen de vaststelling der i heffingen beroep kan worden inge steld! Distributie van melk. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij vestigt er de aandacht op, dat de geldig verklaarde bonnen der nieuwe uitgereikte melkkaar- ten voor kinderen, elk recht geven op het koopen van twee rantsoenen melk; een rantsoen melk blijft gesteld op 1liter. De met „47 a" gemerkte bonnen geven dus recht op het koopen van 3*4 liter melk. De hoeveelheid, die wekelijks beschikbaar wordt gesteld, is derhalve ongewijzigd ge bleven. Het bovenstaande geldt niet voor de bonnen der reeds in gebruik zijnde, z.g. roode melkkaarten, die in gebruik zijn in de gebieden, waar de mellf niet gestandaar diseerd wordt. De met „47 melk 1" ge merkte bonnen van de roode melkkaart geven recht op het koopen van 1J4 liter melk. In tegenstelling met het destijds gepu bliceerde, wordt er de aandacht op geves tigd, dat de bonnen van de met „D N" ge merkte kaarten, in het geheele land geldig zijn, doch de bonnen van de met „D M" gemerkte kaarten uitsluitend in die ge meenten, waar „D M"'kaarten zijn uitge- re'ikt. Bij verhuizing van een gemeente, waar „D M" kaarten zijn uitgereikt, naar een ge meente waar ,,D N" kaarten zijn uitgereikt, kunnen de kaarten „D M" worden omge- riuld vóór „D N" kaarten. Hiertoe zal ech ter slechts worden overgegaan, indien uit de distributiestamkaart, die aan den plaat selijken distributiedienst woi*dt overgelegd, verhuizing blijkt. SPORT VOETBAL A. S. C.—L. F. C. Voor dezen zeer belangrijken wedstrijd tegen L. F. C. L welke er over zal beslis sen wie met Wassenaar I den strijd om het kampioenschap van de derde klasse van den N. V. B. zal voortzetten, is het eerste elftal van A. S. C. samengesteld uit: Doel: B. Jacquet. Achter: J. Abrahams en H. Kok. Midden: W. Rietbergen, J. van Duyn en J. Sloos. Vóór: J. van Nierop, C. van Goor, J. Aniha, H. Snelleman en J. de la Bije. Indien Jacquet, niet zal 'kunnen overko men zal P. Pranger het doel Verdedigen en als Van Goor nog niet in staat zal.zijn te spelen zal Van der Luyt diens plaats innemen. SCHAKEN ALPHENSCHE SCHAAKCLUB^ Woensdag werd de competitie weer voort gezet met de volgende uitslagen: Afdeeling I: C. BruntR. Posthuma 01 W. v. d. RoestD. Brunt 01; P. Haver kamp—A. W. Feij 1/2—1/2; G. Schuilen- burgD. Posthuma 10; A. PostH. Schollaardt 01. Afdeeling II: J. M. SteehouwerL. van Bokkum 10; G. C. PosthumaC. Rogge veen. ATHLETIEK ATHLETIEK-VER. „DOCOS". In verband met de St. Nicolaasviering is er hedenavond geen indoortraining. Vol gende week Vrijdag worden de trainingen wederom vervolgd des avonds om 8.15 uur in de Gym.zaal der R.K. school, Potgieters-» laan, onder leiding van den heer Duindam. De stroom van nieuwe leden blijft nog steeds voortvloeien, doch er is nog plaats. Daarom: sluit u aan bij de eenige Katho lieke Athletiek-Ver. in Leiden. Inlichtin gen iederen avond na 8 uur bij het secre tariaat, K. J. Averdieck, Melchior Treub- laan 4. Het ligt in de bedoeling in het vervolg regelmatig clubavonden fte organiseeren. Voor de organisatie daarvan is een speciale commissie benoemd. De eerste avond zal gehouden worden op Woensdag 17 Dec. a.s. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Geknoei met brood. B. P. van" D., directeur eener broodfa briek te Leiden, had zich voor den kan tonrechter te Verantwoorden wegens het feit, dat hü zijn knecht te Wassenaar brood had laten afleveren van ondeugdelijke sa menstelling en niet aan het gewicht zijn de. De knecht had verleden week gezegd, dat het wel eens brooden konden zijn van een andere bakker, want hij was brood tekort gekomen en had toen eenige broo den geleend. De rechercheur M. de Vries uit Wasse naar gaf een heel andere lezing van het geval.* Er waren vari gedupeerden ver schillende klachten binnengekomen be treffende het brood. Tezamen met een con troleur van den keuringsdienst had men eenige monsters genomen en later was toen gebleken, dat het brood, dat 480 gram moest wegen, pl.m. 425 gram woog. Verder had de broodbezorger toen dadelijk ge zegd, dat het brood van de fabriek was. De ambtenaar vond het een zeer ernstig feit in deze tijden van voedseldistributie. De menschen moeten voor hun bonnen het. volle gewicht en deugdelijke kwaliteit hebben. Aangezien verdachte al eens eer der voor een dergelijk feit veroordeeld is geworden, eischte spr. thans een geldboete van /100 subs. 50 dagen hechtenis. Over acht dagen, zal de kantonrechter vonnis wijzen. Dezelfde verdachte had zich daaraa nog maals te verantwoorden, thans wegens het afleveren van klein gebeuld brood, dat inplap+s van 240 gram maar 218 gram woog' De a ïbtenaar wees er nogmaals op, dat hij niet begrijpen kon, dat er in dezen tijd nog bakkers gevonden worden, die zich met dergelijk- geknoei bezig houden. Ook voor dit feit werd de eisch een 'geld boete van ƒ100 subs. 50 dagen. Schriftelijk vonnis over acht dagen. Bedorven vleesch In voorraad. J. V., directeur eener vleeschfabriek te Leiden had 200 K.G. vleesch in voor raad gehad om er worst van te maken. Volgens de keurmeester was dit vleesch bedorven geweest. Het stonk én had een veel donkerder lHeur. Verdachte voerde aan, dat hij het vleesch zoo uit de koelcel aan het slachthuis te Leiden had gehaald, nadat het er goed in gegaan was. De kantonrechter hield de zaak aan, om een deskundige te hooren over de moge lijkheid, dat vleesch in een koelcel kan bederven. Waterige karnemelk. J. H. v. d. K., directeur eener melkfa briek te Leiden, had karnemelk aanwe-; zig gehad, waarvan het vetgehalte te laag was. Verdachte begreep niet, hoe zulks mo gelijk was geweest en voerde als eenige mogelijkheid aan, dat er per ongeluk een beetje spoelwater in de melk terecht was gekomen. De ambtenaar wilde wel aannemen, dat het hier een ongelukje geweest was en aangezien verdachte verder guinstig bekend .staat, werd de eisch een geldboete van ƒ15 subs. 10 dagen. Uitspraak ƒ10 subs, vier dagen. Verder werden veroordeeld S. H. W.. kapper te Leiden, J'. van D. te Kat wijk aan Zee en H. A. H., kapper te Leid1 en, elk tot een geldboete van ƒ5 subs. 2 dagen wegens het onvoldoende verduisteren van hun resp. woningen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Dorpelingen bewerkten elkaar. De gebroeders M. en H. K. te U i t h o o r\n waren op 24 Augustus te Nieuwkoop biertjes gaan drinken. Zij hadden een ta melijke hoeveelheid van dit vocht gecon sumeerd en "waren in een opgewonden stemming geraakt. Te zamen met de ge broeders de H. hadden zij in het duister den terugweg aanvaard. Zoo omstreeks half twaalf waren zij op den Bloklandschen weg aangeland en het was aardig duister. Te vens reed op dien weg de tuinder Sanders uit Ter Aar. Deze zag in het duister eenige schimmen naderen, waarvan één hem om een beetje vuur verzocht. Deze dienst werd hem bewezen en tevens werd hem door den yuurvrager gevraagd of „hij soms nog een tik te goed had". Zonder het antwoord af /te wachten was Sanders vervolgens door de „helden" in zijn nek gepakt, in een haag geduwd en "ongenadig afgerost Hij moest ae vlucht nemen met achterlating van zijn' fiets, die door de onder invloed zijnde „hel den" in het water werd gegooid. Beide ver dachten zeiden zich niets meer van het ge beurde te herinneren. „Waren jullie dan zoo dronken", informeerde de Politierech ter. De getuige C. P. v. d.Aar uit Nieuw- veen zeide de beide broers niet te herken nen „want het was hardstikke donker". Hij v ertelde, dat hij Sanders was tegengekomen die vertelde, dat hij van eenige kerels een pak slag had gekregen en zijn fiets had moe ten achterlaten. Of v. d. Aar orii de fiets durfde gaan vra gen. Deze durfde en deed het, maar ook hij moest vlug retireeren want men wilde ook hem te lijf. Nadat nog een derde getuige was gehoord, vertelden de verdachten, dat zij dien dag een flink glaasje bier gedron ken hadden. Zij waren op de fiets gestapt om voor twaalf uur thuis te zijn. Daarbij wareri hun sturen in elkaar verward ge raakt en tezamen waren zij in het water terecht gekomen. „Die koude douche hebben jullie anders best verdiend", vond de Politierechter. Verder vertelden de 'gebroeders, dat zij er zelfs niet bij geweest waren hetgeen de Officier onzin vond. Deze achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen M. K. twee weken gevangenisstraf en tegen H. K„ die reeds eerder veroordeeld is ge-, weest, een maand gevangenisstraf. De gebroeders vonden het verschrikke lijk, dat zij voor niets gestraft worden. Politierechter: En ik vind het verschrik kelijk, dat jullie je zoo beestachtig hebt gedragen". Het gaat maar niet aan om vreedzame voorbijgangers, die jullie heele- maal niet kent af te gaan ranselen. M. K. werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf en H. K. tot een gevange nisstraf voor den tijd van drie weken. Voor het welslagen van deze avonden wordt ieders medewerking .verzocht. Voor stellen enz. worden dan ook gaarne inge wacht bij bovenstaand adres.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2