De geheimzinnige vijand DONDERDAG 4 DECEMBER 1941 DE LE1DSCHE COURANi PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. WÜmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, ^Iden. Red. Letteren en^Kunsb. Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT SONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.30 uur Donderdagavond. Zon op 9.31 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 4 December: De maan komt Donderdag avond om 6.30 uur op en gaat Vrijdagmor gen om 10.23 uur onder. 5 December: De maan komt Vrijdag avond om 7.15 uur op en gaat Zaterdag ochtend om 11.10 uur onder. 6 December: De maan komt Zaterdag avond om 8.07 uur op en gaat Zondagvoor middag om 11.51 uur onder. 7 December: De maan komt Zondagavond om 9.04 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.28 uur onder. 8 December: De 'maajj komt Maandag avond om 10.07 u'jir op en gaat Dinsdagmid dag om l.uur onder. 9 December. De maan komt Dinsdag avond om 11.12 op en gaat Woensdag middag om 1.29 onder. DE VEREENVOUDIGING DER EINDEXAMENS VOORLOOPIG ALLEEN VOOR 1942. Dezer dagen zal in de Staatscourant ver schijnen een besluit van den secretaris-ge neraal van, het departement van Opvoe ding, Wetenschappen Cultuurbescherming inzake vereenvoudiging van de eindexa mens voor gymnasia en de hoogere bur gerscholen A en B. 9 Naar aanleiding hiervan heeft het A.N. P. zich tot prof. dr. J. van Dam gewend en hem gevraagd op deze aangelegenheid wat dieper in te gaan. De secretaris-gene- raai, die daartoe bereid was, wees er na drukkelijk op, dat het hier betreft een vereenvoudiging, welke voorloopig alleen voor 1942 wordt aangebracht. Er zijn n.l. vele scholen, welke in den afgeloopen tijd niet op volle kracht hebben kunnen wer ken. De oorzaken daarvan betreffen o.m. een bekorting van den werktijd'in verband met de vordering van gebouwen, waardoor vaak twee scholen in één gebouw moesten worden gehuisvest. Dit had natuurlijk ver mindering van lestijd ten gevolge. Een an dere factor in dit verband is de kolen- nood, waardoor de kinderen in de huiska mers ^un huiswerk moeten maken. De minder goede voeding maakt dan nog, dat de onderwezen stof niet zoo goed wordt opgenomen. Ten slotte komt er nog dit by, dat met het oog op de komende verplichting ten aanzien yan den Arbeidsdienst de eindexa mens waarschijnlijk zullen moeten worden vervroegd. 1 De vermindering van eischen aldus prof. van Dam verder geldt ook ten aanzien van het staatsexamen, dat, het eindexamen gymnasium vervangt. „Op welke vakken zal deze vermindering betrekking hebben?" Zy zal aldus luidde het antwoord voornamelijk de technische vakken betref fen, zooals wiskunde, scheikunde, natuur lijke historie, natuurkunde en ook om- dat de hoogere burgerschool A er onder valt de handelswetenschappen. Het vak beschrijvende meetkunde vervalt b.v. bij het eindexamen H.B.S. B geheel, bij de stelkunde vervalt de samengestelde inte rest. Het ligt in de bedoeling dat de hier op- gesormde vakken of deelen daarvan niet alleen voor de eindexamens vervallen, maar ook voor de zesde klassen, zoodat in dit verband stukken, welke rïog niet zijn behandeld, ook niet meer behandeld mo gen worden. „U zei, dat deze wijzigingen voorloo- pig alleen voor 1942 geldeh. Ligt het in de bedoeling, in de toekomst even zoo te handelen?" Inderdaad antwoordde prof. van' Dam gaan deze wijzigingen reeds in de rich ting van een toekomstige definitieve her ziening van de eindexamens. Persoonlijk ben ik van meening, dat deze vermindering der eischen tevens ligt in de lijn, welke de hervorming van het middelbaar onderwijs zal moeten aangeven, n.l. een minder zwa-^ re belasting, van het gehetigen en een ge- ringeren omvang der z.g. intellectueele vakken, vooral van de wis- en natuur kunde. RECHTZAKEN VREDESGERECHTSHOF. Peter Ton als symbool van trouw en opofferingsgezindheid der N. S. B. Winterhulp een der hoogste gemeenschaps waarden. Strengé straffen tegen hen, die deze niet eerbiedigen. In zijn gfeteren gehouden zitting heeft hét Vredegerechtshof in hooger. beroep een aantal uitspraken gegeven, waaronder eenige van principieele beteekenis. Bcléedigihgen. WegenS beleed iging van een volksgroep werd veroordeeld P. J. v. d. Z. te Den Haag tot een wèek gevangenisstraf. Verdachte had in het openbaar geroepen: „Alle hou- zeëers zijn landverraders", en was des wege door de Haagsche Rechtbank veroor deeld tot een^boete van 15 gulden. Bevestigd werd een vonnis van den Po litierechter te, Dordrecht, waarbij M. L. de J. te Dordrecht wegens mishandeling en beleediging tot 25 gulden boete werd ver oordeeld. I Wegens beleediging werd veroordeeld A. B. te Den Haag tot- 300 gulden boete, die door de rechtbank aldaar was vrijgespro ken. Voorts werd D. S. te Goes veroordeeld wegens beleediging en beleediging van een volksgroep tot 2 weken gevangenisstraf. Verdachte was door de rechtbank te Mid delburg vrijgesproken. Winter-hulp. Tot 2 maanden gevangenisstraf veroor deelde het Hof K. de V. M. en A. B. te Den Haag wegens vernieling van aanplakbiljet ten van Winterhulp-Nederland. De recht bank te Den Haag had elk der verdachten tot 15 gulden boete veroordeeld, terwiil de advocaat-generaal mr. van Asch van Wijck in beroep een boete van 40 gulden had ge- eischt. Het Hof overwoog met betrekking tot deze zaak het volgende: „Met dè instelling van de Winterhulp- ^Nederland wordt beoogd bij onze volksge- nooten het besef van onderlinge verbonden heid te Verlevendigen als grondslag van de nieuwe gemeenschap, welke voor het voort bestaan van het Nederlandsche volk vol strekt onmisbaar is. Als zoodanig is deze Winterhulp een nationale gemeenschaps- waarde van zeer hooge beteekenis, waar voor het begrip met alle daartoe geschikte middelen moet worden verbreid. Tot deze middelen behoort o.a. het gebruik van openbare aankondigingen, waarin onze volksgenooten worden aangemoedigd het gemeenschapswerk, in dienst waarvan Win terhulp staat, naar vermogen te steunen. Hij, die zich aan deze aankondigingen ver- grijpt met de kennelijke bedoeling haaïT uitwerking te verhinderen of te belemme ren, plaatst zich metterdaad tegenover en buiten de volksgemeenschap en geeft van een zoo vijandige gezindheid te haren op zichte blijk, dat hij als eep ernstig gevaar voor, deze gemeenschap moet worden be schouwd. Nog strafwaardiger wordt deze daad, indien, gelijk verdachten deden, van de nachtelijke duisternis gebruik wordt gemaakt, om dergelijk bedrijf te volvoeren. In tegenstelling tot de rechtbank die in het afscl.euren door verdachten van op Winter-hulp betrekking hebbende aankon digingen slechts een onbeteekenend geval van zaak-beschadiging heeft gezien, waar voor een geldboete, van. 15 gulden voldoen de werd geacht, is het Vredegerechtshof van oordeel, dat deze aankondigingen als zaken van dé hoegste, immers gemeen- schapswaarde moeten worden aangemerkt. Het- Hof stelt derhalve vast, dat het hier een misdrijf betreft, dat ondér de gegeven omstandigheden, waarin alles gedaan moet worden ter bevordering van bet ontwakend nieuwe gemeenschapsbesef, aan de ver dachten zeer zwaar moet worden aangere kend. Het Hof wijst er op, dat de opge legde straf van twee maanden gevangenis straf alleen daarom niet hooger is, omdat het Hof wil trachten met een eerste waar schuwing te volstaan". Peter 7£on. Eveneens tot 2 maanden gevangenisstraf veroordèelde het Hof E. M. F. B. te Den Haag wegens beleediging van een volks groep. Verdachte was door de rechtbank te Den Haag vrijgesproken, terwijl ook de advocaat-generaal mr. van Asch van Wijck in hoooger beroep vrijspraak had geëischt, omdat hij^ van oordeel was, dat verdachte niet in hét openbaar gehandeld had. Het Hof nam aan, (fat de beleedigende woorden in het openbaar geuit waren, omdat zij op den openbaren weg waren gesproken en aldaar door derden waren gehoord en overwoog met betrekking tot den ernst van het feit het volgende: „Het is van algemeene bekendheid, dat de nagedachtenis van de persoon van haar vermoorden weerman Peter Ton voor de nationaal-socialistische beweging in Neder land van uitzonderlijke beteekenis is. Aan Peter Ton is niet alleen verbonden de her innering aan een overledene, betreurd door nabestaanden en vrienden, maar zijn nage dachtenis is vooral geworden tot symbool van trouw en opofferingsgezindheid ter /wille van de nieuwe gèineenschap, die groeiende is en in welker dienst zich de nationaal-socialistische bewegng in Neder land heeft gesteld. De persoon van dezen overledene treedt op den achtergrond voor de in zijn naam voortlevende idee van vol ledige overgave aan de levensroeping van allen, die tot de nationaal-socialistische be weging in .Nederland behooren. Daarom is krenking van de nagedachtenis van Peter Ton op de wijze als verdachte heeft ge daan, het kwetsen van de nationaal-socia listische beweging in haar diepste gevoe lens, een beleediging van haar hoogste waarden. Tegen zulk'een aantasiing van,de eer eener beweging, die ten nauwste verbon den is aan de levensbelangen van het Ne derlandsche volk, behoort uiteraard op de .scherpst^ wijze te worden opgetreden, op dat in de bewaring yan de ongereptheid van haar symbool tevens de eer der bewe ging wordt beschermd. Het Vredegerechts hof vindt aanleiding om, waar het de eer ste maal is, dat een zoo ernstig strafbaar feit als het onderhavige aan zijn oordeel wprdt onderworpen, niét 'hanstonds de hoogste straf, welke verdachte overigens op 'zichzelf zou hebben verdiend, uit te spreken. Het Hof meent derhalve in de ge geven omstandigheden te kunnen volstaan met de oplegging van een gevangenisstraf van 2 maanden". Vernieling van een ruit. Tenslotte werden J. R. en J. I. te Koude- kerke veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf wegens vernieling van een ruit. Het Hof overwoog ten aanzien hiejvan het vol gende: „Verdachten hebben zich bij hun vernie ling laten leiden- door Je uitgesoroken be doeling een persoon, in wien zij een poli- tieken tegenstander zagen, te benadeelen. Als uiting van poiitiek-vijandige gezind heid is een dergelijk optreden, bepaalde lijk wanneer, gelijk in het onderhavige ge-, val, de daders daarbij van het nachtelijk duister gebruik hebben gemaakt, in hooge mate schadelijk voor de politieke rust in de volksgemeenschap, omdat het grijpen naar een zoodanig middel, vooral indien de dader meent te kunnen verwachten onbe kend te zullen blijven, bij een zeker soort van gelijkgezinden .navolging zou kunnen vinden. Met het oog daarop is het Hof van ..oordeel, dat tegenover handelingen als waaraan verdachten zich hebben schuldig gemaakt, met gestrengheid moet worden opgetreden". BINDENDE VASTSTELLING VAN GARANTIE-LOONEN IN DE CONFECTIE-INDUSTIÏIE. Tusschien die betreffende werkgeversr en werknemersorganisaties zijn sedert gèrui- men tijd onderhandelingen gevoerd om trent de ,in een collectieve arbeidsover eenkomst op te nemen loonbepalingen voor werknemers in de confectie-industrie. Het ooilege van rijksbemiddelaars" heeft thans, bij zijn in de Nederlandsche staats courant opgenomen beschikking van 29 No vember j.l. voor in de confectie-industrie werkzame mannelijke, volslagen arbeiders van 24 jaar of ouder, individueele garantie loon,en per gewerkt uur bindend voor den geheelen bedrijfstak vastgesteld. De thans getroffen regelinggeldt ook voor werknemers, in dienst van z.g. loon- eonfectionairs, voor zoover deze althans men minstens droe hulpen werken. 1 Bij de vaststelling der garantieloonen is er mede rekening gehouden, dat, indien in tarief wordt gewerkt, de werknemers, bij normale arbeidsprestatie, 20 pet. boven het garantieloon moeten kunnen verdienen Deze garantie-ldonen zijn onderscheiden lijk- vastgesteld voor de volgende catego rieën van arbeiders: hand-afpersers, ma chine-afpersers (inclusief voering-strij- kers), voor-persers, opteekenaars, uitsnij- ders. opleggers, controleurs eindproduct, pompiers en plakkers. 'De hoogte van ftet loon hangt verder sa men met een indeeling der gemeenten in vijf klassen, al naar gelang het inwoners- tal. Voorts is bepaald, dat, voor zoover een werkgever reeds hoogere loon en betaalt of ■gunstiger tarieven toepast dan in de be- sdhikking zijn vastgeslegd, het hooger loon en .het gunstiger tarief gehandhaafd blijft. De regeling treedt op 15 December a.s. in werking. KUNSTMESTSTOFFEN CRISISPRODUCT Volgens een in de Ned. Staatscourant van gisteren opgenomen besluit van den se cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij zijn als crisispro duct in den zin van artikel 1 onder 5 van de Landbpuw-crisiswet 1933 aangèwezen: kunstmeststoffen, in eiken vorm. Dit besluit is gisteren in werking getre den. slechts om door w|e darm- wanden in het blold te ge raken. Alleen - men moet het tablet vóór het innemen uit elkaar laten vallen. -AS»»llg"Tw~~0) /tuis! Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tabletten 7 ct. VEENAARDAPPELEN EN KLEI AARD APPELEN. Uit verscheidene vragen blijkt, dat het publiek er zich over verbaast, dat nu nog slechts „zwarte aardappelen" te verkrijgen zijn, nadat mien eenigisn tijd ruimschoots kleiaardappelen heeft kruinen koopen. De verklaring hiervoor is zeer eenvoudig. Daar het verbruik van aardappelen onge veer is verdubbeld, is het noodag, dat be halve de kleinaardappelenook groote hoeveélheden zand- en veenaardappelen worden gegeten. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling de minst houdbare aardappe len, ni; de veenaardappelen, in de con sumptie te brengen, doch .de aardappel ziekte, die vooral tijdens het vervoer groo te partijen van deze aardappelen volkomen deed bederven, noopte tot stopzetting van de aflevering dezer aardappelen, zoodat men genoodzaakt was de klei-aardappelen in de consumptie te brengen totdat de veenaardappelen zouden zijn uitgeziekt. Dit laatste is thans geschied; men heeft dus thans weer de nu gezonde veen aardappelen in consumptie gebracht om daardoor de goed houdbare kleiaardappe len nog eenigen tijd te kunnen sparen. De voedingswaarde van de zgn. zwarte aardappelen is overigens vrijwel dezelfde als die van kleiaardappelen; de eerste le veren echter het bezwaar op, dat bij de be reiding meer afvalt dan bij de laatste. SPORT VOETBAL NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Afdeeling Leiden. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. le klasse: Noordwijk 2Rijnsb. Boys 1, 3.30 uur Ju; Ter Leede'l—RCL 1, 4 uur, A. Hillebrand; Leiden 1Koudekerk 3.30 uur v. d. Blom; ARC 2—MSV 1, v. d. Nat. 2e klasse A: Quick B 3Noordwijk 3, 3.30 uur Blankwaax-dt; RCL 2Leiden 2, 3.30 uur van Vliet; Rijnsb .Boys 2GWS 1 3.30 uur Neijenhuijs; CNV 1Koudekerk 2 4 uur v. Tuyl. 2e klasse B: AlphiaQuick B. 4, 4 uur ASV 1—Ter Leede 2, 3.30 uur Klink;. 3e klasse: Quick B. 5RCL 3, 3.30 uur, V. d. Ven; GWS 3ARRC 4, 4 uur De Bruyn SCHAKEN LEIDSCHE SCHAAKBOND. De tweede klasse.' Voor deze groep is een wedstrijd ge speeld te Leiderdorp in een lokaliteit der Touwfabr. aldaar tusschen VTL I en Caïs- sa II. De voorloopige uitslag was 3 1/2 2 1/2. Een partij wordt uitgespeeld, de res- teerende drie door den arbiter beslist. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 5 DECEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramo- founmuziek9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Willy Kok 12.00 Gramofoonmuziek 12.10 Orgelcon cert en zang 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berich ten 13.00 Molte Cantabile en gramo foonmuziek 14.00 Arnhe'msche Orkest- vereeniging en soliste16.00 Bijbellezing 16.20 Pianovoordracht 16.45 De Man- dolinisten en gramofoonmuziek 17.15 B. N. O.: Nieuws- economische- en beurs berichten 17.30 Een kwartier vol ver rassingen 17.45 Twee violen, cello en or gel 18.10 Sportwetenswaardigheden 18.30 De Ramblers (opn.) 19.00 Actueel halfuur -19.30 Gevarieerd St. Nicolaas- programma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 2.30 Gramofoonmuziek 20.45 Vervolg van 19.30, 21.45 B. N, O.: Nieuwsberichten 22.00 B. N. O.: Engelsche uitzending: Economie News .From Holland" of Gra mofoonmuziek 22.15 Gramofoonmuziek 22.45 Schets 23.0024.00 Gramofpon- muziek. HILVERSUM II, 30L5VM. Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 B. N. O.: Nituwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek - 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramo foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek 10.40 Sinterklaasgebruiken li.OO Requiem van Mozart (opn.) 12.15 Orkest Malando en.solist 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.05 Gevarieerd middagprogramma 15.00 Voor de vrouw 15.45 Orgelopnamen 16 00 Zang met pianobegeleiding 16.30 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek -- 17.15 B. N. O.: Nieuws- economische- en beursberichten 17.30 De Romancens en nolist 18.15 Gramofoonmuziek 18.30 Causerie „Nederland en het nieuwe Euro pa". 18.45 Gramofoonmuziek 19.00 Actueel halfuur 19.30 Gramofoonmu ziek 19.45 Reportage 20.00 Omroep- svmphonie orkest en solisten. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken).21.00 Gramofoonmuziek 21.15' Vervolg van 20.00 21.45 B. N. O.: Nieuws berichten 22.00 Gramofoonmuziek 22.1022.15 Avondwyding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 7.1520.15 Hilversum I; 20.1524.00 Duitseh Programma. 2e Programma: 7.1520.15 Hilversum TI; 20.1524.00 Programma uitsluitend voor- aangeslotenen bij Radio Distributie Cen trales. 3e Programma: 7.0024.00 Duitsóh Pro gramma. 4e Programma: 7.0021.00 Duitseh Pro gramma -21.0022.00 Gramofoonmuziek G. R. D. 22.0024.00 DuitsclvProgramma. De liturgie der Kerk VRIJDAG 5 December.' Mis van. de vo rige Zondag: Ad te levavi. Geen (gloria. 2e gebed van den H. Sabbas, Abt; 3e ter eere van Maria; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is geoor loofd een gezongen votief mis van het H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e gebed van de vorige Zondag; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie van'het H. Hart. Kleur: Wit. In de kerken v^n de E.E. P.P. Franciscanen VRIJDAG. Mis v. d. Z. Nicolaas van Ta- vilei, Martelaar: Laetabitur. Gloria. 2e ge bed v. d. vorige Zondag; 3e van den fi. Sabbas; 4e voor den vrede. Kleur; Rood. UIT HET ADVENTS^REVIER. (Homilie van den H. Gregorius, Paus). Daar onze Heer en Verlosser verlangt ons bereid te vinden, kondigt Hij aan, wel ke rampen de wereld in haar ouderdom zullen treffen, om onze liefde voor haar te beteugelen. Hij openbaart, hoeveel beroe ringen er aan haar naderend einde vooraf gaan, opdat wij, indien wij God niet willen vreezen in tijden van rust, tenminste voor zijn nab'ijzijnd oordeel, zij het dan door beroeringen geslagen, beducht zouden zijn. Zie, de Maagd zal ontvangen en een zoon baren, spreekt de Heer. En ziji/naam zal genoemd gorden Wonderbare, God, Sterke. Op Davids troon en over zijn koninkrijk zal Hij zetelen in eeuwigheid. FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 4) De concierge riep den hond, die onmid dellijk kwam aangeloopen en met den staart kwispelde, 't Was een jong, mooi dier. „En de hond heeft 's nachts niet ge blaft? Er was toch een vreemde de loods binnengedrogen." „Neen, ik heb hem niet gehoord; ik vond hem rustig slapend in zijn hok." „Vreemd!" „Ja, het verwonderde ipij ook; maar ik dacht er aan, dat Robby nog heel jong is en niet gedresseerd." „Toch moest het natuurlijk instinct...." De detective zei nietis meer, maar ver zonk in diep nadenken. Zwijgend deed hij, na het licht te hebben uitgedraaid, de deur van de IooéjLs op slot en stahsdei? sleutel.in zijn zak. Na even gedraald te hebben, ver-zocht hij den concierge de poort van de fabriek voor hem te openen: hij wilde zich er van over tuigen, of de binnendeur van de loods dien nacht werkelijk gesloten was gewee§t. Ja, de deur was gesloten en vertoonde geen spoor van geweld. Dus kon de moor denaar niet door die deur in dq loods zyn gekomen. In tusschen had commissaris Heidinger-, naadt de bewustelooze Lydia naar haar slaapkamer was overgebracht, waar dr. Wille en de kamenier zich met haar bezig hielden, de bedienden van het huis bijeen geroepen in de eetzaal en jedr afzonderlijk aan een verhoor onderworpen. Buiten de kamenier Rosa en cjen concier ge waren er zes personen, allen reeds twee jaar in dienst op de'villa. Sinds twee jaar, dat wil zeggen: sinds 't huwelijk van den heer en mevrouw Holzmann. Aangaande de misdaad wist geen hunner ook maar de minste opheldering te geven. Want allen hadden in diepen slaap gelegen rotdat Rosner op de gong sloeg. Doch met betrekking tot de omstandig heden en gewoonten in huis vertelden zij bereidwillig een en ander en 't bleek, dat zy van de aangelegenheden hunner mees ters vrij goed op de' hoogte waren. Wat commissaris Heidingèr uit die ver- hooren te ^reten kwam, kan als volgt sa mengevat worden: Lydia, de éénige dochter van een voor malig officier, majoor von Marchstatten, had drie jaar geleden op een feest in het militair casino kennis gemaakt met inge nieur Holzmann, en de jongelui waren on middellijk verlief op elkaar geraakt. Maar ofschoon Holzmann zeer bekwaam was en een niet onaanzienlijk fortuin bezat hij was mede-eigenaar van de doof zijn vader gestichte aardewerkfabriek waren Marchstatten en zijn vrouw onmiddellijk tegen de keuze hunner dochter in verzet gekomen. Daar zij zelf rijk waren en beiden van ouden adel» vonden zij een eenvoudig in genieur, mede-eigenaar van een niet zeer groote fabriek, een man, die eigenlijk niet tot hun kringen behoorde, te min voor Ly dia. Bovendien gaven ze als hun meening te kennen, dat de ingenieur, die zeer ernstig van aard was, en geheel in zijn beroep op ging, geen wenschelijke partij voor iyïn le venslustige, alom gevierde dochter kon zyn. Zoo kwam het tot menige schermutseling tusschen de ouders en de verliefde dochter en tallooze pogingen - werden aangewend om Lydia van dat huwelijk af te brengen. Maar Lydia's liefde zwichtte niet; een jaar later had zy den tegenstand harer ouders overwonnen en was zy het Gerhard Holz mann in 't huwelijk getreden. Kort daarna stierf Gerhard's vader^ en de jonge inge- 'nieur was toen alléén eigenaar van de fa briek, aan welker uitbreiding hy met groot succes arbeidde. Het jonge huwelijk was in den beginne zeer gelukkig. In den beginnen, dat wil zeg gen: zoolang Holzmann zich gereedelijk en ten volle naar den smaak en de neigingen zijner vrouw schikte. De huishouding werd op grooten voet ingericht; en had men niet zelf gasten, dan werd elders ver strooiing gezocht. Zooals reeds gezegd, was Lydia in het ouderlijk huis altijd zeer ver wend geweest. Maar al spoedig vond Holzmann geen be hagen meer in dat mondaine leven, hetwelk hem al te zeer van zyn werk aftrok. Hij sprak daarover met zijn vrouw, maar Lydia kon nu eenmaal niet leven, zonder, verstrooinngen, zónder veel menschen om zich heenEn'zoo kwam zij met dit voor stel voor den dag: hij moest zich dan in vredesnaam maar geheel aan zijn fabriek wijden, en zij zou weer uitgaan met haar ouder^; gelijk vroeger. Maar van zooiets wilde hij niet hooren. Hij beminde Lydia vurig, om niet bij zoo'n voorstel verschrikkelijk jaloersch te wor den. En daar zy niet toegaf en hij kaar voorstellen beslist verwierp, was het in den laatsten tyd dikwijls tot vrij onaangename tooneelen gekomen. Al de bedienden van het keukenmeisje af tot Wanko, den chauf- 'feur, waren menigmaal getuigen van der gelijke scènes geweest, maar allen moesten ook bekennen dat een verzoening tusschen mijnheer èn mevrouw nooit lang uitbleef en dat ze elkaar feitelijk nog steeds harte lijk liefhadden. Gebeurde het soms, 'dat de twist te hoog liep, dan kwam Hartwig Henter tusschep- beide en die had niet veel tyd noodig om de eendracht schitterend te herstellen. Hartwig Henter was, van beider jeugd af, Holzmann's vriend geweest. Henter had geen ouders meer en was arm. Ingenieur gelijk zijn vriend, had hij eenige vermaard heid verworven door een technische uitvin ding op het gebied van de luchtvaart. Maar instede van zich, zooals men verwachtte, J aan de nieuwe industrie te wijden, opende hij in de stad een bureau voor bouwtech niek. Men beschouwde hem als buitenge woon, bekwaam en spoedig kreeg hy zóó veel te doen, dat hij de handen vol had en aardig geld verdiende. Henter's bureau lag in de nabijheid der fabriek van Holzmann, en tot diens huwe lijk hadden de twee vrienden bijna al hun vrijen tijd samen doorgebracht. Later werd hun omgang beperkt tot de avonden en de rustdagen. Hentér stond ook op zeer goe den voet met Lydia en zoo was 't niet meer dan natuurlijk, dat beider vriend het jonge paar altijd vergezelde op zyn uitstapjes. Toen de commissaris van politie, plotse ling en brutaalweg de vraag stelde, of Hen- ter misschien mevrouw Holzmann op in 't oog loopende wijze 't hof maakte, ant woordden allen beslist ontkennend. „O neen! daar kon geen sprake van zijn. Hij en mevrouw Holzmann noemden elkaar bij den naam en mevrouw was gewoon, den vriend van den huize in allerlei aangele genheden te raadplegen, maar in weerwil van de bijzondere positie, welke hij bij. de Holzmann's innam, had men nooit de min ste vertrouwelijkheid tusschen hem en* de vrouw van zijn vriend opgemerkt. Had hij zich dingen van dien aard veroorloofd, dar. zou dat onmiddellijk opgemerkt zijn, want geheimzinnig gedoe kwam er niet voor in huis: mijnheer en mevrouw hadden blik baar niets te verbergen en van hun kleine twisten hadden zij voor de bedienden nooit een geheim gemaakt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2