Momentje DONDERDAG 4 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10119 2)& ÊekJ^clteSoti/fca/iit Bureaux Papengrafcht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L V Voor lijd cn eeuwigheid Het is, een oude objectie tegen het Christendom, tegen de Kerk, dat men tracht, de menschen tevreden te stellen met de onrechtvaardigheid en liefdeloos heid, welke zij op de wereld moeten ver duren, door hün de eeuwigheid voor te houden; dat men de opstandigheid tegen het het den menschen aangedane kwaad wil onderdrukken door hen zooals men dat noemt blij te maken met een wissel op de eeuwigheid! Nu is inderdaad een wissel op de eeuwigheid een wissel, die volstrekt ze ker „gehonoreerd" wordt; waarvan de waarde volkome^ verzekerd is. En de waar de zélf: de eeuwigheid staat onschat baar, oneindig ver boven de waarde van alle tijdelijke goederen aller eeuwen te zamen! Maar:' op de eerste plaats kan niemand een dergelijken „wissel" een ander schenken. Christus heeft voor het in Adam gevallen menschdom den hemel verdiend en den menschen de middelen aangewezen, om op zichzelf die verdiensten toe te passen, om zichzelf aan die verdiensten deelachtig te maken; en, vervolgens, is het niet Waar, dat de 'Kerk met een verwijzing haar de eeuwigheid de menschen in tevredenheid tracht te sussen bij het zien en ondervin den van onrechtvaardigheid en liefdeloos heid. Integendeel. De Kerk de Katho lieke Kerk predikt een godsdienst, die niet alléén gericht is op het hiernamaals, maar die óok het aardsche leven door de beoefening van de deugd, door de bele ving van de godsdienstige beginselen, wil opheffen, wil veredelen, wil maken menschwaardig, d.w.z. waardig den mensch, --het redelijk schepsel Gods, den koning in Gods schoone schepping! In alle tijden hebben daarom pausen en bisschoppen en priesters' gepredikt tegen de sociale onrechtvaardigheid en liefde loosheid, en geijverd voor de practische toepassing van rechtvaardigheid en naas tenliefde in .tie sociale verhoudingen, voor een waren gemeenschapszin onder de menschen. En hier willen wij plaatsen een practi sche conclusie voor den huidigen tijd. Ook nü moeten de katholieken, voorzoo ver het mogelijk is, alle krachten inspan nen, om dé sociale verhoudingen te doen beheerschen door de christelijke zede- wetten, door de rechtvaardigheid én de naastenliefde. Van dien plicht moeten de katholieken zich bewust zijn. Zij zullen positief mede werken aan alles, wat goed is, in eigen kring en in algemeen verband. Zij zullen zich van niéts, wat goefa is, afzijdig houden. ,De katholieken weten, dat het aardsche paradijs niet meer terugkeert! Maar zij weten óók, dat er veel leelijks en slechts in de wereld is, wat er niet zou zijn, als de menschen waren van goeden wil. En, als wij op het aanstaande Kerst feest, bidden om den vrede, dan weten wij, dat die vrede er alléén komen kan, als er onder de menschen een goede wil is, èn dat de wil alléén goed is, als de menschen er ernstig naar streven, om voor el kaar het leven goed te maken. Het Christendom wil den menschen brengen h^et geluk in eeuwigheid, maar ook voorzoover mogelijk en volstrekt ondergeschikt aan het eerste geluk,; vrede en vreugde in den tijd, op deze wereld. Het Christendom predikt een blijde leer een blijde leer voor héél het leven en voor iederen dag, ieder uur en ieder oogen- blik van hef leven. Als de menschheid de christelijke be ginselen aanvaardt zal ook het leven in den tjjd waarachtig gelukkig zijn! VAN WINTERHULP NEDERLAND; Een ieder geve naar hij heeft Aan Winterhulpwant Gelenigd werd tot heden slechts een deel Van 't leed in Nederland LIJSTENCOLLECTE WH N 5 EN 6 DECEMBER TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE ToEKENS". ZONDAG VOOR HET LAATST GEOPEND. De tentoonstelling van volksche zinne beelden, eeuwig levende teekens, welke door de Volksche Werkgemeenschap in sa menwerking met het departement van volksvoorlichting en kunsten is georgani seerd in het Gemeentemuseum te 's-Gra- venhage, zal Zondag 7 dezer voor het laatst zijn geopend. In den loop van de maand Januari zal de tentoonstelling, die een zeer bevredi gend resultaat heeft afgeworpen, ook in andere steden van het land te zien zijn. De bolsjewieken ontruimen Hangoe Hel eiland verwoest Het officieele Finsche persbureau maakt bekend: „Als gevolg van den ingetreden winter en onder invloed van den druk van onze eigen troepen, heeft de vijand een begin gemaakt met de ontruiming van Hanko (Hangoe). De vijand heeft zijn arbeid van verwoesting in den vorm van ontploffin gen voortgezet, zopals reeds eerder werd meegedeeld. De tot dusver bezette gebieden dragen den stempel eener grondige ver woesting en zijn met mijnen en vallen be zaaid". Het bericht omtrent het begin van de ont ruiming van het gebied van Hangoe, dat zooals bekend is in Maart 1940 aan de Sovjet-Unie, tezamen met de daarbij be- hoorende eilanden, moest worden verpacht, heeft in Finland grootc vreugde gewekt. Hangoe was door de bolsjewisten met de meest moderne middelen versterkt tot een buitengewoon versterkte Dlaats, en vor^d^ daarmede een directe bedreiging voor Fin land. De Finnen noemden het pachtgebied daarom den doorn in het vleesch van Fin land. De Finsche troepen, die Hangoe van de landzijde volkomen hadden ingesloten, versterkten hun druk den laatsten tijd, zonder echter voor de bestorming nutteloos krachten od te offeren. Daardoor kon het Soviet^arnizoen zich tot dusver handhaven. Het bolsiewistische garnizoen bestond uit ongeveer 30.000 man. Bij de inneming van Hangoe werd een brief gevonden, waarin o.m. stond: „Wij gaan thans, maar wy keeren terug en de wraak zal zoet zijn". Het prachtgebied van Hangoe vormde een ovaal gebied met een doorsnede van 20 tot 30 km., waarvan het grootste deel uit water bestond. De talriike scheren maak ten de evacuatie moeilijk, doch eischten ook van de Finnen bijzondere aandacht. Het ingesloten gebied werd vooral door eenige steunpunten beeherscht, o.m. door Hernoe en aan de Westzijde van het schier eiland door Bengtskaar. aan de Oostzijde door Haestoe, Kooe en Hermannsme, voorts in het Zuiden door het eiland Russaroe. Deze steunpunten lagen achter de bescher ming van een reeks krachtig versterkte rots eilanden, die hier ep daar een heele archi pel vormden. De gevechten om het bezit van deze eilanden waren de belangrijkste van dezen oorlog, aldus het Finsche frontbericht, en waren zeer wisselvallig. In verband met de gelegde mijnen en de bolsjewistische vallen hebben de pioniers ontzaglijk veel werk, zoowel on de eilanden als vooral ook op het schiereiland zelve te verrichten. De zuivering van het gebied ge schiedt slechts stapsgewijs, vooral daar de vijand nog van eenige steunpunten af de Finsche troepen onder vuur neemt. IN HET GEVECHTSGEBIED OM MOSKOU. Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld: In het gevechtsgebied om Moskou heb ben de Duitsche troepen, ondanks deels zwaar ondermijnd terrein en hier en daar feilen tegenstand van dgn vijand in aan vallen verder terrein gewonnen. Strijd krachten van een pantserdivisie zijn door de linies der bolsjewieken heen gestooten en doorgedrongen in een groote plaats. Daarbij werden deelen van den tegenstan der ingesloten en zijn tot dusver 450 ge vangenen gemaakt, terwijl talrijke stukken geschut werden buitgemaakt. Met dezen opmarsch kon de pantserdivisie contact vestigen met een naburige infanteriedivi sie. De Duitsche pantserstrijdkrachten zet ten hun aanval voort en namen, na het overwinnen van den bolsjtwistischen te genstand,* nog verscheidene plaatsen in. Elders is de vooruitgeschoven afdeeling van een infanteriedivisie door de venande- lijke linies heen gebroken en heeft de on beschadigde bruggen in handen gekregen. De afdeeling vormde een bruggehoofd aan den anderen oever, waardoor de verdere opmarsch der achterna komende divisie mogelijk werd gemaakt. Andere tanks hebben in hardnekkigen strijd vijandelijke strijdkrachten uiteenge slagen en met. gebruikmaking van dit suc ces een sterk verdedigde, groote plaats in val op een boschrand, die eveneens in Duitsche handen viel. De bolsjewisten on dernamen ter ontlasting verscheidene aan vallen in dit gebied met telkens twee tot drie compagnieën, die echter alle voor den tegenstander met veel verliezen afgesla gen konden worden. Ook in andere secto ren trachtte de vijand door nieuwe, wan hopige tegenaanvallen het oprukken van de Duitsche troepen tegen te houden. Zoo heeft hij op één plaats op 2 December, ge steund door tanks en levendig artillerie vuur in den loop van één dag zevenmaal aangevallen Alle aanvallen werden met zware verliezen voor de bolsjewieken af geslagen. Elders sloegen de Duitsche tanks uit het Zuidgn ingezette aanvallen van in fanterie en tanks af. Bij al deze gevechts handelingen hebben de bolsjewistische eenheden vele dooden en gewonden en in totaal 20 tanks verloren. De loopbaan van de Cormoran BRITSCHE LIJST VAN DOOR DEZEN HULPKRUISER VERNIETIGDE HANDELSSCHEPEN. Het tot zinken brengen van den Austra- lischen kruiser Sydny door den Duitschen hulpkruiser Cormoran behoort, zoo ver neemt het D.N.B.tot de meest roemrijke heldendaden in de geschiedenis van den oorlog ter zee. Een tot hulpkruiser omge bouwd koopvaardijschip heeft, en daarin ligt de bijzondere grootheid van deze hel dendaad, een Britsch oorlogsschip van zeer modern type tot zinken gebracht. Het ver lies van den kruiser Sydney treft de kleine Australische marine des te zwaarder, daar deze in het geheel geen linieschepen bezit en thans nog slechts uit vijf kruisers, vijf torpedobootjagers. eenige motortorpedo- booten en speciale vaartuigen bestaat. De ondergang van den kruiser Sydney is der halve van beteekenis voor de strategische positie ter zee in den Stillen Oceaan. De hulpkruiser Cormoran heeft een suc cesrijke loopbaan achter zich in den krui ser-oorlog in overzeesche wateren. Maan denlange tochten hebben den hulpkruiser in de meest verschillende zeeën gevoerd. Overal heeft hij de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart hevige schade toege bracht. De Engelschen hebben getracht de loopbaan met het schip aan de hand van de vele tot zinken gebrachte schepen te volgen. Zij gelooven thans een groot aan tal mst name genoemde schepen op de lijst van successen van dezen hulpkruiser te kunnen plaatsen en publiceeren een opga ve 'daarvan, ofschoon deze lijst evenmin op volledigheid aanspraak kan maken als in bijzonderheden nauwkeurig is, geeft zij toch een voorstelling van de veelzijdige ac tie van een hulpkruiser in overzeesche wa teren. Op rekening van dezen hulpkruiser plaatst de Britsche lijst allereerst het tot zinken brengen van de drie schepen Anto- nia. British Union en Africa Star. Later heefthy de Eurylochi*s tot zinken ge* bracht. Daarna dook hij op in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan en bracht in het voorjaar van dit jaar de stoomschepen Agaita en Craftsman tot zin ken. In Juni opereerde hij dan, nog altijd volgens de Britsche mededeeling. tusschen Ceylon en Sumatra, waar hij de stoom schepen Felefit en Mareeba tot zinken bracht. Eind September heeft hij tenslotte het door Engeland overgenomen Grieksche schip Cembicivoa "tot zinken gebracht. Er moet rekening worden gehouden met het feit, dat de tegenstander door derge lijke mededeelingen poogt de actie van Duitsche hulpkruisers op het spoor te ko men. De publicatie van de werkelijke suc cessen van de Cormoran in den oorlog blijft derhalve voor een lateren tijd voor behouden. De Berlijnsche avondbladen noemen de torpedeering van de Sydney een wapenfeit zonder weerga. De Lokalanzeiger wijst er op, dat met het tot zinken brengen van de Sydney in zekere mate de oude, met roem overladen Emden uit den wereldoor log gewroken is, die in November 1914 door den toenmaligen- kruiser Sydney ver nietigd werd. United Press meldt .uit Stockholm: Uit berichten uit Helsinki blijkt dat En- geland's z. g. laatste waarschuwing aan Finland, welke rfeerkomt op een ultimatum, Vrijdag afloopt. Uit Helsinki meldt United Press, dat de Finsche openbare meening er op is voorbe reid, dat binnen enkele dageg de Engelscbe oorlogsverklaring zal volgen, pu alle po gingen op basis van de Britsche eischen eenigerlei verdere onderhandelingen te voe ren, als hopeloos worden beschouwd. De zitting van den Finschen Rijksdag van verleden Zaterdag heeft, naar men ge looft, eenige concessie aan Engeland mo gelijk gemaakt. De Svenska Pressen bracht groot Opge maakt het bericht uit Londen, waarin een Britsche oorlogsverklaring wordt voorspeld Het opschrift luidde: De Engelsohe oorlogs. verklaring deze week verwacht. Onmiddel lijk garanties voor het beëindigen van den oorlog geëischt. In vele kringen gelooft men dat de Ver- eenigde Staten oeconomische en diploma tieke maatregelen tegen Finland zullen ne- DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. De Londensche correspondent van de „Nya Dagligt Allehanda" meldt, dat de Londensche bladen zich van allen commen taar op de nieuwe situatie in Lybië ont houden. De correspondenten seinen uit Cairo, dat de situatie duister is. De Britsche hoofdTtrijdmacht is „op den terugtocht naer het Zuid-Oosten" en wordt „gereorgani seerd". Het Duitsche succes vormt een zeer groote teleurstelling. ALBAANSCHE KABINET AFGETREDEN. Het Albaansoh kabinet Verlazi is, naar Stefani uit Tirana meldt, afgetreden. De stadhouder heeft den aftredenden mi nister-president en diens ministers zijn dank betuigd voor de gedurende twee en een half jaar onder uiterst moeilijke om standigheden bewezen diensten en heeft se nator Moestafa Merlika Kroeja met de Vorming van een nieuw ministerie belast. Het nieuwe kabinet heeft gisterochtend in handen van. den stadhouder den eed afge- Jegd. IN 'N PAAR RÉGELS, Noodtoestand op Cuba. De Cubaansche president, Batista, heeft de afkondiging van den noodtoestand op Cuba aangekondigd. Een dienovereenkom stige boodschap aan het Cubaansche Con gres is in voorbereiding. Engeland roept dienstplichtigen op. Koning George heeft gisteren een de creet onderteekend, volgens hetwelk einde Januari alle achttienjarige jongemannen onder de wapenen worden geroepen. Amerika en de Sovjet-Unie. De aartsbisschop van Baltimore en Was hington, mgr. Curley, heeft van den kansel der Dominicuskerk te Washington het po litieke en militaire bondgenootschap tus schen de V. S. en de Sovjet-Unie veroor deeld. Hjj verklaarde, dat Amerika's nieu- v/e vriend aansprakelijk is voor den moord op 20.000 bisschoppen, priesters en non- i.en in den Spaanschen burgeroorlog. Dit is de eerste maal, dat aartsbisschop Curley in het openbaar zijn standpunt nopens deze aangelegenheid heeft bepaald. Binnenkort wordt in Nederland een aantal modeshow» gehouden, waarop de nieuwste Duitsche mode getoond zal worden. Deze shows vinden plaats op 8 en 9 December in het Amstelhotel te Amsterdam, op 10 en 11 December in het Kurhaus te Scheveningen, op 12 December te Arnhem en op 15 December te Utrecht. Hierboven eenige der nieuwste scheppingen van de Duitsche modeproduetie, waarvan da shows aan prachtig ovarzieht rullen (Foto 3 Haenchen-Reela) MAAN. Des avond als het donker is, kom ik niet buiten. Ik houd niet van de duis ternis, ik houd van het licht in al zijn vormen, als het mij maar de wereld laat zien en de menschen. In het licht is de wereld tegenwoordig reeds angst wekkend, hoe moet zij het dan niet zijn in het duister? Achter je gagn stappen en je weet niet of zij van een vriend of een vijand zijn en met welke bedoelingen deze stappen worden gezet. Rechts van je gaapt een donkere zijstraat en je weet niet welk gevaar daar loert. In het donker schijnt ook by den mensch het instinct voor het gevaar luider te spreken, wat in het licht niet het geval is. Maar deze week was het licht. Daar boven scheen de malle maan, die ons vergezelde op onzen weg. Iedereen, of hy rechts ging of links, naar Noord of Zuid. Ze goot een diffuus licht over de wereld en de schaduwen der men schen rekten zich spookachtig over de straten. Maar er was licht, een wonder baar licht, als de lachende maan door de nevel heenkeek en een sprookje schiep van een mysterieus landschap met aan den einder iets dat op een on metelijke zee geleek. Het was zoo pret tig te gaan in het maanlicht. Er hing een sfeer als in den Kerstnacht. En nu eerst zijn wij maan gaan waardee- onze oogen, maar die de leelijke we reld mooi en tot een sprookje weet te maken. „TIEN JAREN VAN STRIJD". Hedenavond van 19.4520.uur spreekt Max Blokzijl over den zender. Hilversum n in zyn serie „Branden de Kwesties" over het onderwerp: „Tien jaren van stryd". WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA? De bloedoffers, die deze oorlog vergt mogen niet tevergeefsch zijn'; De toekomst van onze kinderen kan zonnig zyn, zon der de dreiging van een oorlog, zonder on derlinge haat en verdeeldheid, zondier werkloosheid. Wat wij hebben moeten meemaken en nog meemaken, kan hen be spaard blijven. Engeland heeft eeuwen over Europa en een groot deel der overige wereld ge- heerscht. Wanneer een der staten te groot en te machtig werd, werden de andere landen daartegen opgehitst en werd een oorlog ontketend. Waartoe dan? Opdat zij elkander in den strijd zouden verzwakken en uitputten, en Engeland over hen kon blijven heersohen! Wat is er van de Hollandsche macht ter zee overgebleven? Niets! Wiens schuld is dat? Van Engeland. Onze roemrijke admiraal Michiel Adri- aanszoon de Ruiter noemde Engeland niet voor niets de aartsvijand van Holland. En geland heeft zich voor zijn eerloosheid nimmer geschaamd. Ieder weet, hoe En geland tewerk gaat om zijn macht te be houden. In Britsch-Indië b.v. is de geijkte tactiek dat, wanneer het volk te eendrach tig wordt, waardoor Engeland-'s heerschap pij wordt bedreigd, Britsche geheime agen ten eenerzijds de Heilige Koe aanranden en anderzijds de tempels vernielen, waar van do wederzijdische partijen elkander betichten. Dan breken er onlusten uit, in den loop waarvan velen* ook door ErugeT- sche politie en soldaten, worden gedood „of gewond, en Engeland's macht is weer gered. Van hen," die dergelijke practijiken in toepassing brengen, kan toch niet goeds verwacht worden. Inid'ien Enigeland dezen oorlog zou win nen, zou hij zijn bondgenoot Rusland over een groot deel van Europazeggenschap moeten laten, met alle gevolgen van dien. Bij het teekenen van het vredesverdrag echter, zouden de Britsche staatslieden al weer zitten piekeren hoe zij opnieuw on rust kunnen zaaien en een nieuwe oorlog ontketenen, liefst zonder zelf mee te vech ten, om Rusland's macht weer te verklei nen. en uiteindelijk de eigen heerschappij weer te vestigen. Dat de Europeesche volken daarvan dfe dupe zijn, boezemt hen niet het minste be lang in. Duitschland daarentegen beoogt niet anders, dan'de Europeesche landen en volken in eendrachtige samenwerking te vereenigen. Wanneer alle landen van Eu ropa zich in een statenbond aaneensluiten, met het energieke en intelligente Duitsche volk aan «het hoofd (welk land heeft meer recht op het leiderschap dam Duitschland, dat zich de grootste offers heeft getroost?) dan is een onderlinge Europeesche oorlog een onmogelijkheid en begint een tijdperk van vrede en welvaart Daarom: Met Duitschland voor een nieuw Europa! MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1