MOTVRIJ BLEUS n.v. WOENSDAG 3 DECEMBER 1941 MAKEN VAN UW WONING OF MEUBILAIR LEIDEN - TELEF. 21078 waar vreedzame akkers haden gelegen, ontstond een groot net van strategische spoorwegen en vliegvelden, en wel voor namelijk langs de Westelijke grenzen van het enorpie rijk. Maar vóór alles ontstond het grootste leger met de meeste man schappen, met het uitgebreidste materiaal aan tanks, artillerie, vliegtuigen enz., dat ooit ter wereld bestaan heeft. Zoodra de politieke en militaire situatie in Europa gunstig leek, moest de Joodsch-bolsjewis- tische staalwals Europa vermorzelen. Toen het Duitsche leger nog op het allerlaatste oogenblik op den 22sten Juni van dit jaar toesloeg, was juist de groote, offensieve opmarsch van het Roode leger tegen Euro pa voltooid. Mijne heeren, alle berekeningen en ver onderstellingen betreffende de machtsont plooiing van dezen Russische kolos en de oogmerken van zijn dictator Stalin tegen over Europa werden door de werkelijkheid nog verre overtroffen. Dat het den Füh- rer met de Duitsche en de verbonden troepen gelukte, deze kolos in de gewel dige vernietigingsslagen van het jaar 1941 te verpletteren en Europa voor de vernie tiging en de eeuwige Joodsch-bolsjewisti- sche slavernij te bewaren, daarvoor zullen komende geslachten hun eeuwig dankbaar blijven. Het roemvolle aandeel, dat de Fin- sche helden in het Noorden aan dezen ge- meenschappelijken vrijheidskamp hebben, verzekert hun voor altijd een plaats in het hart van het Duitsche volk.' DE GEVOLGEN VAN DE NEDER LAAG DER SOVJETS. De gevolgen van deze Sovjet-nederlaag en de bezetting van verreweg het grootste gedeelte van Europeesch Rusland in het jaar 1941 zou ik als volgt willen samen vatten: L Militair heeft daarmee dc laatste -bondgenoot van Engeland op het vasteland van Enropa opgehouden een factor van be- teekenis te zijn. Duitschland en Italië en hun bondgenooten zijn hiermede in Euro pa onaantastbaar geworden. Geweldige krachten komen thans vrij. 2. Economisch zijn nu de As en zijn vrienden en daarmede ook geheel Europa onafhankelijk geworden van aanvoeren van overzee. Europa is eens en voor al tegen elke blokkadp bestand. Het graan, en! de grondstoffen van Europeesch Rusland kunnen de behoeften van Europa volkomen bevredigen. Zyn oorlogsindustrie wordt geheel dienstbaar gemaakt aan de oorlogseconomie van Duitschland en zijn bondgenooten, waar door het oorlogspotenteel van Europa opnieuw geweldig zal toenemen. De organi satie van dit reusachtige gebied is reeds in vollan gang. Daarmede is aan de beide laatste voorwaarden voor de eindoverwin ning van de As en zyn bondgenooten op Engeland voldaan. Op het eind van het oorlogsjaar 1941 heb ben Duitschland en zijn bondgenooten zoo wel de dichtst bevolkte gebieden van Rus land alsook het grootste gedeelte van het Russische gebied bezet, dat met betrek king tot grondstoffen en graan van betee- kenis is. Ook bevindt zich in dit gebied het belangrijkste deel van de Sovjetindustrie. Ten aanzien van de mógelijkheden, welke den Russen op militair en economisch ge bied nog resten, is het niet. zoo moeilijk den verderen gang van zaken in het Oos ten te voorspellen. Het gebrek aan ge schoolde strijdkrachten en materieel stelt de Sovjets niet meer in staat, in de toe komst tot een militaire krachtsontplooiing te komen, die in het kader van het geheel van zoodanige beteekenis zou kunnen zijn, dat er een keer in de krijgskansen zou ko men. Bezien van uit het oogpunt van de gehee- le oorlogvoering bevinden de As en haar bondgenooten zich thans ten opzichte van Engeland en zijn helpers in een strategisch volkomen overheerschende positie. De veldtochten in het Noorden, Wes ten, Oosten en Zuid-Oosten van Europa zijn voor de As gewonnen en welke fantasie de Engelsche strategen ook pog in het schild mogen voeren, aan de harde feiten, die zich voor haar in Europa voordoen, zal ztf nooit meer iets kunnen veranderen. Evenals in Europa heeft Engeland zich ook in Afrika reeds eenmaal er van kunnen overtuigen, waartoe de dappere aanvals lust en slagvaardigheid van onze troepen ook in deze gebieden in staat zijn. Op het oogenblik is de strijd daar opnieuw ont brand. Overigens zijn deze gebieden wel beschouwd voor de As geographisch gun stiger gelegen dan voor de Angelsaksers, wier weg daarheen over verre oceanen voert. In den verderen oorlog staan nu tegen over elkaar: Het Engelsche eilandenrijk met zijn Noord-Amerikaansche medehel pers over den oceaan aan de eene zijde, en het geweldige Europeesche blok aan de an dere zijde. Duitschland en Italië verkeeren in de positie, dat zij de beslissende kracht van hun legers, vloten en luchtmachten op het neerslaan van den Britschen hoofdte genstander kunnen éoncentreeren. BIJ dezen strijd zijn, gezien de strategi sche positie, alsook op het gebied van het kunnen inzetten van menschen cn mate rieel, alle kansen aan de zijde van de Euro peesche coalitie. Mijne heeren! Maar ook voor de politie ke situatie in de geheele wereld is de ne derlaag van het bolsjewisme van beslissen de beteekenis. Het overwicht van de in het priemogendhedenpact verbonden groote mogendheden Duitschland, Italië en Japan en de bij hen-aangesloten staten is door het uitvallen van Rusland zoo groot ge worden, dat ik geen andere machtscombi natie zie, die daar op den duur tegenover ou kunnen staan, en die de ons toeko mende beheerschende positie zou kunnen betwisten- Tegenover deze machten staat "is Engeland met aan het hoofd myn- •r Churchill. Niemand kan dezen man, ii le in Engeland zonder eenigen twijfel als de hoofdschuldige voor de Engelsche oor logsverklaring aan Duitschland moet wor den aangezien, in zijn hart zien. Maar het zou verbazingwekkend zijn, als Mr. Chur chill thans niet reeds in zijn binnenste zou hebben begrepen, dat hij dezen oorlog niet meer kan winnen, en dat Engeland reeds thans de party verloren heeft. Ten over staan van zyn eigen volk kan hij dit niet toegeven, dus klampt hij zich vast aan de hoop op hulp van den laatsten mogelijken bondgenoot: de Vereenigde Staten van Amerika. DUITSCHLAND EN DE VER. STATEN Uwe excellenties, mijne heeren! Reeds jarenlang dreigt president Roosevelt Duitschland en alle mogelijke andere sta ten met oorlog. Duitschland heeft hierop voor alles gezwegen. Gezien den toon ech ter, dien de oorlogsophitsers in de Ver eenigde Staten den laatsten tijd in steeds toenemende mate tegenover Duitschland believen aan te slaan, zijn er ook voor ons geen termen meer aanwezig, om tegenover deze kwestie niet heel duidelijk stelling te nemen. Het Duitsche volk had in zijn geheele ge schiedenis nooit wrok of zelfs haat gekoes terd tegen het Amerikaansche volk. Het Amerikaansche volk had dit zeker ook niet gedaan tegen het Duitsche. Desondanks probeerde president Roosevelt zijn land in oorlog met Duitschland te brengen met alle kunstmiddelen van intriges, verdraaiingen en laster. Maar aangezien vaststond, dat het Amerikaansche volk zich hier niet kon uitspreken, maar dat deze politiek van het in de Ver. Staten tezaamgestroomdè inter nationale wereldjodendom en van zjjn ex ponenten door mijnheer Roosevelt alleen gevoerd werd, heeft de Führer rekening gehouden met dezen gang van zaken en heeft de Duitsche regeering van den be ginne af aan rekening gehouden met de vijandschap van Roosevelt. Ten aanzien van deze houding van president Roosevelt wil ik nu dadelijk het volgende vaststellen: Of de Vereenigde Staten nu wel of niet en in welken omvang ook oorlogsmaterieel aan onze vijanden leveren, of de Vereenig de Staten verder al of niet met ors gaan oorlog voeren, aan den uitslag van dezen krijg, dat wil zeggen aan de overwinning van de As en zijn bondgenooten zal ook dit niets meer kunnen veranderen. Men zal zich natuurlijk kunnen afvragen, waarom juist die volken elkaar moeten be oorlogen, tusschen wier landen de Voor zienigheid een oceaan van vele duizenden kilometers gelegd heeft. De huidige situatie is daarom ook Slechts te begrijpen, wanneer men zich voorstelt, dat hier niet de ware belangen van het Duitsche, het Italiaan- sche en het Amerikaansche volk tegenover elkaar staan, maar dat hier tegengesteld zijn: de belangen van jonge om hun natio naal bestaan, om een nieuwe sociale orde en om een meer rechtvaardige verdeeling van de aardsche goederen kampende vol ken aan den eenen kant en de belangen van de internationale, ioodsch-plutocrati sche wereld van uitbuiters der volkeren ahn den anderen kant met aan het hoofd daarvan den heer Roosevelt. Met het hem en zijn joodschen geestverwanten ter be schikking staande geheele regeerings- en prepaganda-apparaat heeft mijnheer Roose velt dan ook den haat tegen het natlonaal- socialistische Duitschland en het fascisti sche Italië aangekweekt. Voor geen enkel middel, is men daarbij teruggedeinst. Men scheldt afwisselend nu eens op Duitschland, dan weer op Italië of Japan openlijk of ach terbaks. Men beweert, dat Duitschland alle godsdiensten van de wereld wil onderdruk ken. Of: Hitier wil Zuid-Amerika verove ren: Of: hij wil de Vereenigde Staten on derwerpen. Dan weer heet het: Hitier wil de wereld verdeelen. Dat^alles tracht men het Amerikaansche volk aan te praten. Na tuurlijk weet men heel best, dat dit alles waarachtig waanzinnige onzin is. Men weet, dat Duitschland, welks leven zich gedurende generaties naar het Oosten zal ontwikke len, in de eerste plaats daartoe niet de ge-* ringste aanleiding heeft en daarom ook niet de bedoeling kan hebben, tegen Amerika te beginnen. En ten tweede, dat de voor stelling van een Duitschen aanval op Ame rika uit militair oogpunt eenvoudig fantas tische waanzin is. Ofschoon ook de Amerikaansche militai ren dit heel goed weten, zwetsen de Ame rikaansche oorlogsophitsers voortdurend over de mogelijkheid van een Duitschen aanval, want men heeft deze voorstelling^ noodig om zijn eigen bedoelingen te mas- keeren. Volgens de methode „Houdt den dief', vindt men wereld veroveringsplannen van Adolf Hitler uit, om onder dit gehuil de Joodsch.-plutocratischè heerschappij via Amerika ook, weer in alle landen, die zich daaraan hebben ontworsteld, te kunnen op richten. Alleen uit deze overweging hitst men tot den oorlog op tegen het nieuwe Duitschland tegen Italië of Japan. Kaarten en documenten worden vervalscht. Men laat de V. S. zich neutraal verklaren en aan den loopenden band doen zich de gevallen voor waarbij Inbreuk wordt gemaakt op diezelfde neutraliteit. Men levert oorlogs materieel en vindt de cash and carry-clau- sule uit om eerst het cash en dan het carry weer op te heffen. Men verklaart zich tot den doodsvijand van het bolsjewisme en eenige weken later tot den bondgenoot daarvan. Ten slotte geeft men bevel om te schieten, er wordt op Duitsche schepen ge schoten en dan huichelt men met veront waardiging wanneer de Duitsche schepen zich verweren. Men moet zich werkelijk afvragen hoe lang het gezonde verstand van het Ameri kaansche volk een dergelijke catastrophale politiek zijner regeering nog zal willen slik ken. Inderdaad werd ook herhaaldelijk de indruk gevestigd, dat verstandige Amerika nen tegen dit dry ven protesteerden. Vol gens het resultaat van de laatste stemmin gen heeft de huidige Amerikaansche re geering slechts een klein gedeelte van het Amerikaansche volk achter zich voor haar oorlogspolitiek. Want als een vreemde re geering zich met booze bedoelingen, in overmoed en in haat, in strijd met alle wet ten der natuur en in strijd met het wyze inzicht van een man als president Monroe, over twee groote oceanen heen in de aan gelegenheden van andere werelddeelen mengt en deze geestelijk zoowel als mate rieel wil terroriseeren, dan kan dit ook niet de ware uitdrukking van den levenswil van het Amerikaansche volk- zijn. Want in de eerste plaats bezit dat volk alle materieele goederen zelf in het eigen land en in de tweede plaats voelt het heel duidelijk aan, dat het nooit werd bedreigd en dat het die RE LEIDSCHE COURANT (Poly «onn-Leemker) andere volkeren ook nimmer geestelijk kan leiden, om maar te zwijgen van overheer- schen. Amerika voor de Amerikanen, Europa voor de Europeanen, dat getuigt van ver standig inzicht, waar niemand zich op den duur overheen kan zetten zonder de zwaar ste wereldcatastrophen te ontketenen. Wan neer het Amerikaansche volk zich nu bij het najagen van dergelijke onnatuurlijke doeleinden van zijn president Roosevelt steeds meer isoleert en zich daardoor in een oorlog tegen de halve wereld laat mee sleuren, kunney wij dit slechts betreuren. Maar één ding moet ik hier vaststellen: Wanneer de gebeurtenissen een dergelijken loop zouden nemen en het tot een oorlog tusschen de Vereenigde Staten van Ame rika eenerzijds en Europa en Oost-Azië an derzijds mocht komen, dan staat thans reeds voor de geschiedenis vast, dat de verant woordelijkheid voor dezen oorlog met al zijn gevolgen uitsluitend op president Roo sevelt valt. Men mag zich hier echter afvragen, wel ke motieven president Roosevelt eigenlijk tot deze politiek gebracht hebben, waar door zyn volk tegen den wil van dat volk steeds dichter by den oorlog wordt ge bracht. De vroegere Poolsche gezanten in Washington en deels in Parijs hebben des tijds in de verslagen, die zij schriftelijk aan hun regeering uitbrachten, medegedeeld, dat het hoofdmotief bij alle handelingen van president Roosevelt in een ziekelijk bewustzijn van schuld te zoeken was. Roo sevelt had, om de aandacht van het misluk ken van zijn binnenlandsche politiek op sociadl en economisch gebied af te leiden, reeds lang voor het uitbreken van dezen oorlog het Amerikaansche volk bewust op het gebied van de buitenlandsche politiek willen brengen. Daarom had hy de vijand schap tegen het op deze gebieden zooveel succes hebbende nationaal-socialisme en het fascisme gepredikt en den haat tegen der- zelver grondvesters Adolf Hitler en Mus solini. Toen daarop de positie van Duitsch land en van Italië en van hun leiders in Europa steeds sterker werd, heeft hij be wust een algemeene oorlogspsychose ge wekt en was hij openlijk voor een agres sieve politiek tegen de Asmogendheden op getreden. Hij was daardoor zoo ver eegaan, dat hij reeds in den jare 1938 na München tot den oorlog aanhitste en zelfs de Engel sche regeering-Chamberlain er mee dreig- de, dat hy haar de duimschroeven zou aan doen, als zy van plan mocht zyn met den Führer tot een goede oplossing van het Poolsche vraagstuk te komen. Uit deze consulaire verslagen alsook uit talryke authentieke berichten, die in de laatste jaren over de houding van den Amerikaanschen president bekend gewor den zijn, blijkt het ontstellende feit, dat president Roosevelt in laatste instantie moet v/orden beschouwd als de aanstichter en daarmee als de hoofdschuldige aan de zen oorlog. Aan het Amerikaansche volk zal deze politiek van zyn president ideëel zoo wel als materiaal duur komen te staan. Want: Het is duidelyk, dat de Amerikaansche belastingbetaler den hoofdlast van dezen Engelschen oorlog tegen Duitschland krijgt te dragen. Zooals bekend zyn Engeland en de andere staten aan Amerika van den we reldoorlog nog altyd ongeveer 15 milliard dollar schuldig, waarvoor deze landen in vredestyd nog niet eens de rente, om nog maar te zwijgen van aflossingen korden opbrengen. Wanneer dit echter voor de oude schulden niet eens mogelijk was, dan is het toch vanzelfsprekend, dat nieuwe schulden absoluut nooit kunnen worden voldaan. Ieder geweer, ieder kanon en ieder vliegtuig, dat Amerika thans aan het een of ander land levert, komt uitsluitend voor rekening van den Amerikaanschen belastingbetaler. Door alle waarden, die Amerika voortdurend verlaten zonder dat er eenige tegenprestatie tegenover staat, moet dit land in naar verhouding betrek- kelyk korten tyd in de grootste, economi sche crisis geraken\ die een land ooit be leefd heeft. Ik geloof, dat daarmee verge leken de Amerikaansche catastrophe van 1929 slechts kinderspel is. Reeds thans doen zich de eerste voorteekenen voor de ko mende catastrophe gevoelen: de beginnen de inflatie als voorlooper eaner sociale re volutie. 2. Roosevelt doet het voorkomen alsof hy strydt voor het behoud der democra tieën. Als hy dat werkelyk wilde doen, zou hij niet den oorlog zoeken en zich met het bolsjewistische Rusland verbonden hebben. Dat hy dit echter toch doet, ver raadt integendeel zyn bedoeling om n.l. in Amerika voor zich en zyn joodsche hersen- trust de absolute heerschappij te grondves ten. Daarvoor is mynheer Roosevelt bereid ook het bloed van Amerikaansche zonen op të offeren. 3. Roosevelt heeft een bondgenootschap gesloten met den grootsten vyand der menschheid, het bolsjewisme. Ook dit zal in Amerika precies eender zooals vroe ger in andere landen automatisch tot een groote verscherping van de sociale te genstellingen lelden. Het is onze overtui ging, dat Roosevelt door dit bondgenoot schap met Sovjet-Rusland de kiem heeft gelegd voor een van de meest vernietigen de catastrophes, die het Amerikaansche volk eens totaal zal schokken en het tien tallen jaren achterop zal brengen. Maar eens ^al het Amerikaansche volk ontwaken en van zy'n president en zyn Joodsche raadgevers "rekenschap verlangen van een politiek, die voor dezen oorlog ver- antwoordelyk is, die de eene natie na de andere tot den oorlog heeft aangezet, en die nu tegen den wil van Amerika ook het eigen volk met alle middelen in een oorlog poogt te betrekken, dien Amerika nooit kan winnen en die van ,het land slechts ver schrikkelijke offers zal vergen. De heer Churchill heeft .deze politiek, waarby wy in het midden willen laten in hoeverre hy dat onder invloed van presi dent Roosevelt heeft gedaan, uit volle over tuiging ondersteund. Terwijl president Roosevelt dé hoofdschuldige is, zal Enge land zeker het voornaamste slachtoffer zyn. Want de vooruitzichten van Engeland zijn meer dan duister. ENGELANDS VOORUITZICHTEN ZIJN MEER DAN DUISTER. Ik zou de positie van Engeland en zyn vooruitzichten op alle gebieden van dezen oorlog als volgt willen samenvatten: lo. Te land en ter zee kan het, zelfs met lederen mogelijken Amerikaanschen steun, den oorlog tegen de mogendheden van het pact van drie en haar bondgenooten, niet meer winnen. Van eèn gegeven oogenblik af moeten zyn hulpbronnen noodzakelij kerwijs verminderen, terwijl onze moge- lykheden zullen blyven groeien. 2o. In het door Churchill geprovoceer de luchtduel tusschen het Britsche eilan- denryk en Europa zijn de kansen du.idelyk tegen Engeland. De aardrijkskundige posi tie van de Britsche eilanden en van hun industrie is voor geconcentreerde lucht aanvallen tegen het,Vasteland veel ongun stiger dan omgekeerd. 3o. Het de As. zonder Japan zelfs, na de" nederlaag van de Sovjet-Unie ter beschik king staande economische en fcewapenings- potentieel is oneindig veel grooter dan het Engelsch-Amerikaansche te zamen. 4o. Engeland zal bij de voortzetting van dén oorlog positie na positie verliezen en zijn wereldryk/zal noodgedwongen steeds sterker afhankelijk worden van vreemde mogendheden. 5o. Door den geconcentreerden aanval van de voornaamste machtsmiddelen van Duitschland en zyn bondgenooten tegej» Groot-Brittannië ter zee, in de lucht en te land, zal het eiland verweest worden en in ieder geval vroeg of laat endergaan. De Londensche machthebbers hebben door hun tegen Duitschland gerichte oor- Jogspolitiek het Britsche imperium in zijn huidige positie gebracht. In deze zeer ne telige positie grypt de heer Churchill tel kens weer naar zyn bekende methode van bluf en nog eens bluf, terwyl hij aan de uitwerking daarvan zelf wel niet meer zal kunnen gelooven. Zyn oogmerk is natuur lijk in de Eerste plaats om zijn eigen volk in de hand te kunnen houden. Want, dat de heer Churchill aanneemt, door al zijn gepraat indruk op de Duitsche leiding te kunnen maken, nu, zoo laag wil ik zijn vermogen tot oordeelen ook thans nog niet aanslaan. In dit verband wil ik toch nog de aandacht vestigen op de telkens weer terugkeerende Engelsche bewering, dat Duitschland vredesvoelhorens zou uitste ken. Hiertegenover zou ik willen constatee- ren, dat, nadat op zoo schaamtelooze wijze alle vredesaanbiedingen van den Führer voor den Rijksdag werden afgeslagen en in het 'bijzonder na de ineenstorting van Frankrijk nooit meer een Duitsche voel horen werd uitgestoken, dat nooit het plan heeft bestaan, een dergelijken voelhoren uit te steken, en dat het evenmin voor het heden of voor de toekomst in de bedoeling ligt, dit te doen. Als er nu telkens in berichten uit En geland melding wordt gemaakt van Duit sche vredesvoelhorens, blijft slechts de verklaring over, dat in werkelijkheid een dergelijk verlangen naar vrede en- wel misschien een nog veel grooter verlangen dan den heer Churchill lief is bij het Engelsche volk aanwezig is. Door Duitsche vredesaanbiedingen uit den duim te zui gen. wil de Engelsche regeering klaarblij kelijk aan het eigen volk de zoogenaamde Duitsche zwakte voorspiegelen, om dan harerzyds door een heldhaftig afslaan van dergelijke, zelf verzonnen Duitsche vre desaanbiedingen voor het Engelsche volk een evenmin aanwezige sterke Engelsche positie aannemelijk te maken. Dat zijn natuurlijk voorstellingen van zaken, die mank gaan. Al even weinig zakelijk, maar daarom ook des te meer typeerend voor de Angel saksische mentaliteit, omdat men er wer kelijk geloof aan schynt tt hechten, is de Engelsche propaganda voor een revolutie in Europa en dan nl. In de door Duitsch land bezette gebieden en in Duitschland zelf. Behalve de hulp van Amerika, over welks omvang Churchill zich wel geen il lusies zal maken, is dit klaarblykefijk de laatste hoop van de Engelsche regeering. Maar om nu maar direct die eene moge- lykheid weg te nemen: Revolutie in Duitschland? Mr. Churchill was, is en blyft altyd een slechte psycholoog. Men zegt wel eens van hem, dat hy de Engelsche po liticus is, die het meest van allen een ver keerd oordeel heeft gehad, de meeste blun ders in zyn lange loopbaan heeft gemaakt en het toch tot eersten minister heeft ge bracht. In zekere democratieën schynt dit alles evenwel een byzondere aanbeveling te zijn. Maar dat een staatsman het lot van zyn land op zulk een onnoozele hoop grondvest, dat is, ondanks alles, toch wel een zeldzame onnoozelheid. Een volk, dat de grootste veldslagen van heel zijn geschiedenis gewonnen heeft, dat met zijn vrienden en bondgenooten Euro pa beheerscht, dat nu eindelijk zijn levens ruimte heeft beveiligd en daardoor van de buitenwereld onafhankelijk is geworden, dat nu na eeuwen van strijd de schepping van Groot-Duitschland meemaakt, dat zou nu juist op dit oogenblik revolutie moeten maken? En hetzelde geldt voor Italië, dat juist aan de ongeëvenaarde verschijning van zijn Duce en aan zijn- fascistische be weging alles te danken heeft. Maar zelfs, als dit alles niet zoo was en Duitschland in plaats van overwinning na overwinning te boeken de eene nederlaag na de andere geleden had, dan stond nog één ding vast. Nooit zou het nationaal- socialistische Duitschland capituleeren. De heer Churchill heeft met al zyn oppervlak kigheid, die Jiem zijn heele leven geken merkt heeft, niet de flauwste notie van het huidige Duitschland. Een Engelschman schreef laatst jubelend, dat een Russische commissaris, uit barcj hout gesneden was. TWEEDE BLAD PAG. 6 Als dat waar is en een Russische commis saris van hard hout gemaakt is, dan be^ staat het nationaal-socialisme uit staaL Overigens kan Engeland ervan verze kerd zijn, dat een volk, dat door Adolf Hitler geleid wordt, slechts één gedachte heeft: den hem opgedrongen oorlog tot aan de uiteindelijke overwinning te voe ren. Een November 1918 herhaalt zich in de Duitsche geschiedenis niet ten twee den male. Maar dat begrypt men in Engeland niet, omdat men zich eenvoudig de laatste hoop niet wil laten ontnemen, en alleen uit deze overweging schynt men eenvoudig te gelooven, ook altyd pog in Londen, dat men alleen maar een paar propaganda» walsjes uit den vorigen oorlog heeft af draaien, om onrast en opstand in de aa- dere landen van Europa te verwekken. Af gezien van het feit, dat de veronderstel ling, dat men om zoo te zeggen onder het bereik van de Duitsche macht met derge lijke voor-historische propagandamethoden succes zou kunnen oogsten, feitelijk een beleediging voor onze eigen propaganda is. is de gedachte op zichzelf al kinderach tig. Mynheer Churchill, die onlangs door zyn landslieden werd bewierookt als de grootste bewapeningsexpert van Engeland, moet toch eigenlijk wel weten, dat in ons tydperk van .motoren, van pantserwapens en Stuka's opstanden in ontwapende ge bieden by voorbaat zijn uitgesloten. Chur chill is ook in dit opzicht van slechte ad viezen voorzien en slecht ingelicht. Maar dat is alles nog niet beslissend. De volken Jan Europa willen eenvoudig geen op- tand. Wanneer er thans nog wel veel op gehelderd en besproken en geregeld moet worden, zijn de meeste menschen van Europa het over één ding toch wel eens: Engeland heeft voor eens en voor al niets meer op het continent In te brengen. Engeland heeft liier te lang wanorde ge sticht, den een tegen den ander uitge speeld, steeds weer nieuwe oorlogen doen ontbranden en deze bijna altyd met behulp van vreemd bloed laten voeren. Dat weet nu ieder kind en daarom wil Europa nooit meer iets van de Engelsche politiek weten. Zelfs in Frankrijk is in dit opzicht het Europeesche geweten ontwaakt. Deze jongste Engelsche oorlog, die alweer en opnieuw verdriet en tranen over de landen van ons continent heeft gebracht, heeft den veranderden gedachtengang van zyn bevolking sneller teweeggebracht dan vele vredesjaren dit zouden hebben vermogen te doen. Wanneer menigeen dit thans nog niet uit egoïstische motieven wil inzien, en het misschien ook nog niet openlijk wil toegeven, dan valt een feit toch niet te be- stryden: De volkeren van Europa zijn dichter bij elkaar gekomen. Wanneer er hier en'daar nog groepen zyn, die desondanks hun houding nog niet bepaald hebben, dan heeft het bondgenoot schap van Engeland met het bolsjewisme ook dezen kringen de oogen geopend. Ieder Europeaan weet, dat Engeland op het oogenblik niets liever zou zien dan dat het oude Europa in een bolsjewistische ca tastrophe ten onderging en dat het daarin zou vervallen, natuurlijk in de hoop, die toch wel een utopie mag heeten, dat het- zelf op zijn eilanden in staat zou blijken, zich langen tijd te redden, ja, om metter- tyd het continent weer tegen het Oosten op te kunnen zetten. Maar Europa is uit zyn passieve houding ontwaakt en heeft een geheel ander besluit genomen. Men heeft zich. aaneengesloten, en wij beleven thans het treffende schouwspel, dat de eene Europeesche natie na de andere, voor het meerendeel de voormalige bondgenoo ten van Engeland, of landen, die Engeland in den oorlog tegen Duitschland gedreven en daarmede in het ongeluk gestort heeft, zich van Engeland afwendt en tot ons komt om ons zijn zonen in den strijd tegen den gemeenschappeiijken bolsjewistischen vy and aan te bieden. EUROPA IS VOOR DE EERSTE MAAL IN ZIJN GESCHIEDENIS OP DEN WEG TOT AANEENSLUITING. Voorwaar, dat is een veelbeteekenende ontwikkeling. Het fyne instinct van de vol keren heeft hun den juisten weg doen vin den tegen de'oogmerken van hun voorma lige regeeringen in, die thans te Londen als emigranten met Churchill en den bond genoot Stalin aan dezelfde tafel zitten en. waarvan de ontgoochelde volken reeds nu niets ;neer willen weten. Thans strijden de zonen Van byna alle Europeesche volken in het Oosten om het behoud van het leven en de cultuur van ons werelddeel. Het in dezen gemeen schappeiijken strijd vergoten bloed zal meer gewicht in de schaal leggen dan alle overleveringen van een voorby tijdperk. Het nieuwe Europa marcheert! Het laat zich niet meer om den tuin leiden en het is niet meer tegen te houden of mr. Chur chill of mynheer Roosevelt en zyn Jood sche achtergrond dit nu prettig vinden of niet. De volkeren van dit vasteland zullen een nieuw Europa opbouwen en zij zullen zich daarby, of er nu oorlog is of niet, door niemand laten storen. Militair onaantastbaar en met een veilig verankerde economie kunnen wij thans ons werelddeel politiek organiseeren, nets alsof het vrede was. En wanneer er nog een poosje zoo nu en dan bombardements vliegtuigen komen, dan zullen wij er voor zorgen, dat dit tienvoudig vergolden wordt Als het moest, zou Europa thans werke lijk een dertigjarigen oorlog kunnen voe ren, zonder dat ons continent daardoor ook maar een oogenblik in werkelijk gevaar zou komen. Met de toenemende eensge zindheid en aaneensluiting van de volke ren, zal ons continent, een steeds sterkere factor worden tegen ieder, die het waagt, Europa aan te vallen. En myne heeren, met de nieuwe Europeesche ordening on-' der leiding van de As en zyn vrienden schrydt ook in Oost-Azië de nieuwe orde ning onder leiding van Japan en zyn vrien den voort. Niemand kan dezen ontwikkelingsgang op den duur tegenhouden. Het mag dan wel nog zulke groote en geweldige in spanning en offers vergen voor het doel bereikt is, in den stryd van de jonge vol ken voor een nieuwe orde tegen de zaak waarnemers van een internationale clique van Joodsche geldmakers en politieke on derdrukkers van hun eigen volken, kan de eindoverwinning niet twyfelachtig zyn. Daarom heeft de Voorzienigheid onzen stryd tot dusver ook jsoo.rijk gezegend en Zy zal ons ook bystaan tot de beslissende vernietiging dergenen, die de nieuwe or de van een ontwakende worH^ :ivn aanvallen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6