WOENSDAG 3 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur; Th. Wllmer. Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. GeLse. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L Roozen. meiden. Red. Letteren en Kunib Fr. Schneiden, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zpn onder 5.31 Woensdagavond. Zon op 9.30 Donderdagochtend. MAANSTANDEN 4 December: De maan komt Donderdag avond om 6.30 uur op en gaat Vrijdagmor gen om 10.23 Uur onder. 5- December: De maan komt Vrijdag avond om 7.15 uur op en gaat Zaterdag ochtend om 11.10 uur onder. 6 December: De maan komt Zaterdag avond om 8.07 uur op en gaat Zondagvoor middag om 11.5,1 uur onder. 7 December: De maan komt Zondagavond om 9.04 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.28 uur onder. 8 December: De maan komt Maandag avond om 10.07 uur op en gaat Dinsdagmid dag om 1 uur onder. 9 December. De maan komt Dinsdag avond om 11.12 op en gaat Woensdag middag om 1.29 onder. NA DEN LUCHTAANVAL OP MAASTRICHT. Uitvaart en begrafenis Van 17 slachtoffers; aangrijpende plechtigheden. Dinsdag heeft onder zeer groote belang stelling te Maastricht de uitvaart en be grafenis plaats gehad van 17 der 21 slacht- ofeers, die bij den luchtaanval op Maas tricht, vorige week Donderdagavond, om het leven kwamen. De naar schatting eenige tienduizenden belangstellenden stonden in dichte rijen langs den weg geschdard, dien de droeve massabegrafenisstoet nam van het zieken huis Calvariënberg naar de kerk. Voorop in den stoet gingen deputaties van vereeni- gingen, waarvan de overledenen lid waren en schoolkinderen, die hun kameraadjes ii> de lange rij van doodsbaren, vergezelden. Personeel van den luchtbeschermings- diehst te Maastricht, met zijn stalen be schermingshelm op het hoofd, droeg de ze ventien kisten en de tientallen bloemstuk ken en kransen bij elk der baren. Bijna driehonderd man van het luchtbe- schermingspersoneel had zich voor deze taak- aangemeld. Direct achter dè lijkbaren gingen jhr. J. J. F. Sandberg van het departement van Sociale Zaken, vertegenwoordiger der over heid, de commissaris der provincie Lim burg. graaf M. .de Marchant et d'Asnem- bougr en de burgemeester van Maastricht, mr. L. Peeters. Onder doodsche stilte, ten aanschouwe van tienduizenden, volgde de stoet den weg naar de kerk, welke veerde langs de plaats van de ramp. Aan den ingang van de St. Theresiakerló verrichtte de pastoor der pa rochie de kerkelijke zegeningen, waarna in de stamvolle kerk, waar ook de geeste lijke autoriteiten der stad, namelijk de De kens van Maastricht en Wijk aanwezig waren, de plechtige Mis van Requiem werd opgedragen. De' lange ry doodkisten voor het priesterkoor van de kerk, welke zelf ook van den luchtaanval te lijden heeft ge had, vormde een aangrijpend schouwspel. Pastoor H. Ramaekers sprak onder de H. Mis woorden van troost en opbeuring tot de nabestaanden en betuigde ook na mens den Bisschop van Roermond diep ge voeld medelijden met de achtergebleven fa milieleden. De Maastreechter Staar zong na de H. Mis het „Beati Mortui" van Mendelssohn. Onder het spelen van het orgel werden na afloop van de plechtigheden de kisten uit de kerk gedragen. Aan den ingang van het kerkhof voeg den zich de gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor Limburg, W. Schmidt, de Ortskomihandant van Maastricht, de kringleider van de N.S.D.A.P. en andere functionarissen van weermacht en partij zich bij den stoet. Bij de kerkhofkapel, waarvoor de kisten op een bed van dennegroen werden opge steld, hebben jhr. Sandberg en de commis saris der provincie in korte toespraken het medeleven van de Overheid en van dc pro vincie betuigd met het lot van de nabe staanden. Burgemeester Peeters van Maastricht sprik over het wreede lot, dat Maastricht trof in de aanvalsdaad met zinneloos ge weld. welke niemand kon begrijpen en be tuigde, dat Maastricht de nabestaanden zal troosten en naar beste vermogen materieel zal helpen. Ten slotte sprak nog de gevolmachtigde, .de heer Schmidt, woorden-van deernis. Hij gaf uitdrukking aan de verontv/aardiging over den luchtaanval op de vredelievende bevolking, waardoor thans weer eens de bevolking van Maastricht zoo diep getrof fen werd. Burgemeester Peeters sprak tot besluit op het kerkhof namens de familie van de slachtoffers, dank voor het algemeen me deleven. De heer Schmidt en de vertegenwoordi ger van de NSDAP hechtten kransen aan de lijkbaren van'de slachtoffers, waarop reeds kransen van den commissaris der provincie en van den burgemeester en van de stad Maastricht waren neergelegd. Agenda VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Zaterdag, R.K. Reclaiaseertagsvereenigltlg Afd. Leiden, bureau-zitting, St. Vincentiusgeb. Hoogl, Kenkgr. 32, 4 uur nam. A potheken. De avond-, nacht- an Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 November 20 'uur tov Zaterdag 8 De cember 8 uur waargenomen door: dc apo- 'tneek D. C. Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheid'' Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. De Huurprijzen DE HUURPRIJZEN BLIJVEN GESTABILISEERD IN BIJZONDERE GEVALLEN WIJZIGING MOGELIJK In de Staatscourant van heden is afge kondigd het huurprijsuitvoeringsbesluit 1941. Dit besluit maakt he mogelijk, dat in zeer bijzondere gevallen huurverhoo- ging wordt toegestaan, terwijl daarnaast huurverlaging kan worden opgelegd. Be oordeeling van gevallen vindt plaats door een aantal pryzen-bureaux, welker- uit spraken binaend zijn. Daar de woningmarkt sterk plaatselijk georiënteerd is, is bij het huurprijsuitvoe ringsbesluit een sterke decentralisatie doorgevoerd. Het land is daartoe verdeeld in een zestigtal gebieden, welker grenzen samenvallen met die van de rechtsgebie den van de kantons. In elk dezer (ambts-)gebieden is een prijzenbureau voor onroerende zaken ge vestigd, dat geleid wordt door het hoofd van den dienst of den ambtenaar belast met het bouw- en woningtoezicht in de gemeente, waar het prijzenbureau is geves tigd. Als regel is dit de gemeente alwaar ook het kantongerecht is gevestigd. Ten einde bij deze decentralisatie zooveel mo gelijk eenheid van uitvoering en toepas sing voor het geheele land te verzekeren, zijn voor de prijzenbureau* richtlijnen vastgesteld. Beroep van beslissingen van de prijzen- bureaux staat niet open. Voor zoover het niet gaat om herstel van de huur tot het huurpeil van 9 Mei 1940 houden de richtlijnen een redelijke vergoeding in voor hoogere lasten engroo- ter risico, indien deze het gevolg zijn van door den verhuurder geleverde hoogere prestaties. Op te merken is, dat de 'verhuurders niet voor alle gevallen voor verhooging van het huurbedrag goedkeuring aan het prijzenbureau behoeven te vragen, al blij ven zij uiteraard te allen tijde verantwoor delijk voor de wet. Bij woningverbetering b.v. kan de ver huurder op grond van art. 4 van het huur- prijsbesluit 1940 de huur eigener beweging met 10 procent per jaar van de kosten der verbetering (geen onderhoud of vernieu wingen) verhoogen. Van bijzondere beteekenis is voorts art. 1, lid 2 van het huurprijsuitvoe- ringsbesluit 1941. Op grond van het daarin bepaalde is het prijzenbureau bevoegd in individueele gevallen ambtshalve denjuisten huurprijs te bepalen. In geval b.v. een woning ern stig verwaarloosd wordt, moet de ver huurder geacht worden in zijn ver plichtingen ten opzichte van den huur der tekort te schieten en is het redelijk den huurprijs dienovereenkomstig la ger te stellen. Voorts wqrdt er dè aandacht op geves tigd, dat de nieuwbouw volgens velen on der geen enkele prijsregeling zou vallen. Dit is echter geheel ten onrechte. Op dezen bouw is van toepassing het prijs vorm ings- besluit. In de toekomst zullen de prijzen- bureaux er op toezien, dat ook by dezen bouw een redelijke huurzetting plaats vindt, dn dier voege, dat van het eigen in den bouw gestoken kapitaal niet meer dan een redelijk rendement wordt verkregen. WEL ZIJN DE 100.000 H.A. BEREIKT MAAR EEN GEDEELTE MOEST WORDEN AFGEKEURD. De regeeringscommissaris voor de bo demproductie maakt het volgende bekend: De aangifte voor het vrijwillig scheuren van grasland is op 29 No vember 1.1. gesloten. Ofschoon de ver- eischte oppervlakte van 100.000 H.A. is bereikt, zal toch tot gedwongen scheu ring moeten worden overgegaan, eenerzijds aangezien deze oppervlakte door verschillende omstandigheden, o.a, wegens afkeuring enz. niet geheel zal worden gescheurd, anderzijds teneinde dengenen, die, ofschoon dui delijk daarvooi in aanmerking komen de, tot dusverre niet hun medewerking hebben verleend, met de bevoegdhe den neergelegd in de Scheurbeschik- king bodemproductie (Staatscourant van 14 November 1941) alsnog scheur- plicht o pte leggen. Het is voor velen echter moeilijk ge weest de vrijwillig op te geven opper vlakte in overeenstemming te brengen met de oppervlakte, welke van hen werd ver wacht Derhalve is besloten bij gedwongen scheuring onder bepaalde voorwaarden en omstandigheden alsnog een vergoeding in uitzicht te stellen. Zij, die hun goeden wil in meerdere of mindere mate hebben getoond en reeds een bepaalde oppervlakte vrijwillig hebben opgegeven, doch minder dan hun na 29 November door den productive ommissaris officieel is opgelegd, worden in de gelegen heid gesteld nog scheurpremie te ontvan gen van de meer opgelegde oppervlakte onder voorwaarde, dat dit meerdere alsnog vrijwillig wordt opgegeven bij den rijks- landbouwconsulant binnen een tijdsbestek van zeven dagen na de dagteekeming der officieele kennisgeving en met dien ver stande, dat de alsnog toe te kennen premie in geen geval voor een grootere oppervlak te 2a 1 worden toegekend dan van 50 pet. van de aanvankelijk vrijwillig opgegeven oppervlakte. Zij, die niets hebben opgegeven, komen onder geen omstandigheid voor premie in aanmerking. Ter verduidelijking mogen de volgende voorbeelden dienen: Iemand heeft 2 H.A. vrijwillig opgegeven. Na 29 Nov. 1941 wordt rijn oppervlakte verplicht te scheu ren gesteld óp 3 H.A. Indien hij de laatste H.A. alsnog vrijwillig opgeeft', krijgt hij, aangezien dit niet meer is dan 50 pet. van de eerst opgegeven 2 H.A. ook nog van deze laatste H.A. de scheurpremie. Iemand heeft vrijwillig 1 H.A. opgege ven. Hij wordt na 29 November 1941 offi cieel verplicht 2 H.A. te scheuren. Aange zien hij slech'. van 50 pet. van de eerst opgegeven oppervlakte, na alsnog ver klaard te hebben deze laatste H.A. vrij willig te willen scheuren, nog scheurpre mie kan ontvangen, moet 0.50 H.A. zon der scheurpremie worden gescheurd en zal van 1.50 H.A. de volle premie worden toe gekend. WINTERHULP. Deze week vraagt „Winterhulp" door middel van een lijstencollecte u om een bijdrage. Een bijdrage voor uw minder bedeelde volksgenooten. Een bijdrage ln een tijd, waarin zoo ve ler nood dringend om hulp roept Een bijdrage In den St. Nicolaastijd een tijd, waarin gij zelf op de een of an dere wijze wordt verrast, en waarin gij meer nog dan anders u gedrongen moet Sevoelen, anderen uw daadwerkelijk me eleven te betoonen. Vooral als die „an deren" uw* medeleven, uw daad werkelijk medeleven zoo noodig heb ben. Laat u, als u voor „Winterhulp" wordt gevraagd, niet weerhouden en terughou den door allerlei praatjes en geruchten praatjes en geruchten, waarvoor men geen enkel geen enkel! feit, dat ook maar schijn of schaduw van bewijskracht heeft, aanvoert. Ge weet, dat er, helaas, zoo veel gelasterd wordt over alles en allen! Tracht uw geweten niet tevreden te stellen, door, met een beroep op de be doelde praatjes en geruchten, u afzijdig te houden enniets te doen ter leni ging van zoo veler medemenschen nood. Wij lazen dezer dagen volgend ge dichtje: „Is het leven waard te leven? Dat hangt af van wat men in zijn leven wil geven, Wil men een ander graag helpen op aard', Dan is het leven 't leven waard". VERBOUW VAN RUWVOEDER GEWASSEN OP GESCHEURD GRASLAND. De verbouw van voederbieten op ge scheurd grasland is vrij, indien dte totale oppervlakte grasland, kuuistweide, klaver, voederbieten en diverse groeawoedenge- waesen niet girooter is dan in 1941 en voor het gescheurde grasland geen premie wordt verlangd. Indien wegens onvoldoende opgave voor vrijwillig scheuren scheurplicht wordt op gelegd, of indien men vrywilEg heeft opge geven en voor premie in aanmerking wenscht te komen, zal de oppervlakte met ruwvoedergewassen, dus gras, kunstwei- de, klaver, voederbieten, diverse groen- voedergewacaen, samen met evenveel moeten worden verminderd als waarvoor men bij scheurplicht is aangeslagen of waarvoor men vrijwillig heeft opgegeven. Men blijft echter vrij de ge wassen daar- te verbouwen, waar men ze het beste op zijn plaats vindt. Dat wil dus zeggen, dat voederbieten ook op gescheurd grasland, aangewezen voor verplichte scheuring of vrijwillig aangegeven, mogen worden, ver bouwd als er maar voor gezorgd wordt, diat op het oude bouwland een gelijke op pervlakte minder met ruwvoeder wordt gezet. Ten einde dit voldoende duidelijk te ma ken, wordt dit nog toegelicht met eenige voorbeelden. Geval 1. Iemand heeft totaal 36 H.A. land in- gebruik. Hiervan was 10 H.A. bouwland, 4 H.A. van diit bouwland wis. in 1941 bezet met kunstweide, klaver, voe derbieten en diverse giroenvoedergewassen. Het grasland medegerekend, waren hier dtus 24 H.A. ruwvoedergewassen. Er werd door den gebruiker op 10 Nov. 1941 by den productie-commissaris opge ven, dat hij bereid was 4 H.A. te scheu ren. Dit heeft tengevolge, dat hij in 1942 totaal met ruwvoedergewassen bezet mag. hebben 20 H.A. t.w. 18 H.A. grasland en 4 H.A. ruwvoedergewassen op het oude bouwland en het gescheurde grasland sa men. Als hij dus de 20 H.A. ruwvoeder maai' niet overschrijdt dan mag hij bijv. wel 1 H.A. voederbieten op het gescheurde gras land verbouwen en krijgt toch scheurpre mie van de geheele 4 H.A. gescheurd gras land. Geval' 2. De gebruiker als in 1 vermeld, heeft zich niet vrijwillig opgegeven. Hn dat geval is alles gelijk als bij 1, hij krijgt echter in het geheel geen scheurpremie. Geval 3. Een zuiver weidebedrijf van 30 H.A. heeft vrijwillig 3 H.A. gescheurd en wensaht voor premie in aanmerking te komen. In dat geval mag op het gescheur de graslai geen ruwvoeder verbouwd worden. Ook indien 3 HA.. 6cheuren wordt opgelegd, mag daarop geen ruwvoeder en dus ook geen voederbieten worden ver bouwd. Iedere are echter, die meer wordt gescheurd, dan de vrijwillig opgegeven op pervlakte met premie of de opgelegde op pervlakte, mag vrij met voederbieten wor-, den geteeld. Wanneer deze gebruiker dus 4 H.A. scheurt, mag hij 1 H.A. met voederbieten bebouwen. De persdienst van den Ned. Onjroep meldt: Heden, 3 December, zal over den zen der Hilversum II van 18.00 tot 18.15 uur een vraaggesprek worden uitgezonden met den heer H. C. van Maasdijk, secreta ris van de organisatiecommissie voor het Nederlandsche bedrijfsleven over het om derwerp: de organisatie van het bedryfs- leven. Hierin zal worden uiteengezet, welk een gigantische taak de organisatie-com missie heeft. Het werk der commissie schrijdt gesta dig voort. De hoofdgroepen industrie en verzekeringswezen en bankwezen zijn ge reed. Belangrijke mededeelingen zulle worden gedaan over het vraagstuk der verticale en horizontale bedrijfsorganisa tie. Voorts zal scherp worden belicht wel ke taak zal rusten op de funstionanssen in de nieuwe bedrijfsorganisaties. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Catharlna Maria Hermana d. van H. J. Dingjan en C. E .M. G. A. v. d. Meel Huibert x. van A. Bronmeijer en H. M. v. d. Wijngaard Irene Lydia d. van J. F. v. Berkel en L. G. Bavelaar Wilhelmina d. van G. J. Swart en M. F. v. d. Wal Catharina Wilhelmina d. van P. B. v. d. Kwast en C. W. v. Loon. Overleden: P. Dreef m. 67 j. W. Ravensbergen m. 64 j. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Clandestiene slachters staan terecht A. v. d. Berg, veehouder te Zoeter- meer, bofte in zooverre, dat het al een oude zaak was, waarvoor hij zich voor den economischen rechter had te verantwoor den. Hij moest terecht staan wegens hef feit, dat hij 7 varkens, schapen en een kalf clandestien geslacht had. De Officier wees •hem erop, dat er thans veel zwaardere straffen vopr worden opgelegd dan de drie maanden gevangenisstraf, die hij thans eischte. De economische rechter veroor deelde verdachte dienovereenkomstig met bevel tot- onmiddellijke gevangenneming. De koopman J. P. Kooreman te A1 p h e n a. d. R ij n had op de veemarkt te Leiden een varken gekocht en dit beest thuis ge- Macht, hetgeen natuurlijk niet mocht. De Oificier wilde hier de minimum straf van 2A> maanden gevangenisstraf elschen.' De economische rechter veroordeelde hem tot die straf en beval tevens onmiddellijke ge vangenneming. J. C. Treur te A1 p h e n a. "d. R ij n had zich eveneens te verantwoorden wegens het clandestien slachten van eenige var kens, waarvan hij het vleesch verkocht had. Ook hier werd de eisoh zes maanden gevangenisstraf en de uitspraak conform dezen eisch, terwijl, verdachte tevens on middellijk gevangen werd genomen. F. Uithol te A1 p h e n a. d. R ij n had 87.5 kg., clandestien geslacht varkens- vleesoh verkocht, alleen met het oogmerk om zijn familie aan wat vleesch te helpen, zor.der er iets aan te verdienen. Aangezien het de eerste maal was, dat verdachte zoo lt ts gedaan had, wilde de Officier voor ditmaal volstaan met het eitchen van een geldboete van- 100 subs, twee maanden hechtenis. De economische rechter veroor deelde verdachte tot een geldboete van f 200 subs, vier maanden hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslaggeno men vleesch. De jeugdige P. Berkhouwer te Bos koop kwam er niet zoo vanaf. Hij had eveneens op clandestiene wijze vleesch ver handeld, maar hy had het alleen gedaan met het oogmerk er aah te verdienen, óm dat hij, volgens zijn zeggen, geld noodig had om een.... slagerscursus te volgen. De Officier vond dit feit ernstiger dan het voorgaande. De erch werd een gevan genisstraf voor den tijd van één maand, een geldboete van 100 subs, twee maanden hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslaggenomen vleesch. De economische rechter vonniste conform en beval ver- dachtes onmiddellijke gevangenneming. H. J. Kersbergen te Boskoop had wat spek gekocht zonder bonnen en van epn clandestien geslacht varken afkomstig. Hij had het, volgens zijn zeggen, gedaan, om dat zijn vrouw ziek was en versterkende middelen noodig had. De eisch werd hier een geldboete van f 75 subs. 75 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslaggeno- men spek. Uitspraak een boete van 100 subs, twee maanden hechtenis met ver beurdverklaring. G. Theuns te Ter Aar had een schaap geslacht. Voor dit feit had T. zich te ver antwoorden. De Officier eischte de'mini mumstraf van zes maanden. Conform werd hij veroordeeld met last tot zijn onmiddel lijke gevangeneming. W. Hassel te Ter Aar had den vorige verdachte geholpen, bii het omhalsbrengen van het schaap. Zyn hulpvaardigheid kwam hem thans duur te staan, want na dat de Officier een maand gevangenisstraf nad geëischt veroordeelde de economische rechter hem tot vier maanden gevangenis straf met bevel tot zijn onmiddellijke ge vangenneming. Dat er voor het verkwanselen van distri butiekaarten zware straffen worden uitge deeld ondervond C. Beyeman te Bode graven. Hij had van een juffrouw één vetkaart gekocht, hetgeen hy pertinent ont kende. De Officier had daarom de juffrouw en haar zoontje als getuigen gedagvaard. De moeder verklaarde, dat zij haar vet kaart voor 25 aan verdachte vérkocht had. Haar zoontje had de kaart zelf naar het huis van verdachte 'gebracht en er alvast f 10 op ontvangen. Zijn ontkentenis hielp verdachte dus niets, want de Officier achtte het feit ■bewezen en eischte een boete van f 150 subs, drie maanden hechtenis. Von nis conform. Eeen kaas gekocht. E. W. Reterink te Zoetermeer, ver- lelde, dat toen \hy zat te visschen er Iemand gekomen was, die hem een kaas van 12 kg. te koop had aangeboden. Hij had er wel iets voor gevoeld en de koop was tot stand gekomen. Thans hoorde hij een geldboete van f 40 subs. 40 dagen tegen zich eisch en, terwijl de kaas verbeurd ver klaard werd. Vonnis conform. Om zelf brood te bakken. L. Verkerk teNieuwveen had 446 kg. tarwe in voorraad gehad, volgens zijn me- dcdeeling om er brood van te bakken voor zich en zijn gezin. V* zal een geldboete van 25 subs. 25 dagen, moeten betalen, terwijl hij zijn tarwe kwijt is. Dat was voor de ldppen. R. Haasnoot te Katwijk aan Zee kwam met het tamelijk ongeloovige ver haal, dat de 50 kg. tarwe, die bij hem inbe- glag waren genomen alleen maar als kip penvoer bestemd was. Ook voor zijn kippen mag men zulk een hoeveelheid niet aanwezig hebben. Daarom is verdachte zijn 50 kg. „kippenvoer" kwijt en zal hij bo vendien nog 8 boete moeten betalen. Even naar de overzijde. E. Oostendorp te Oegstgeest had aardappelen vervoerd zonder vervoerbewijs Hij voerde tot zijn verdediging aan, dat hij de aardappelen van de eene kant van de straat naar de overzijde had gebracht. Als hij het officieel had willen doen, dan had hij eerst naar Leiden moeten reizen, om voor dat beetje aardappelen een geleide- biljet te gaan halen. Hij had gedacht, dat het niet zoo erg zou zijn. Het mag nu een maal niet en daarom werd de eisen 'n geld boete van 15 subs. 15 dagen. De econo mische rechter veroordeelde verdachte tot een geldboete .van f 25 subs. 25 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Sassen en stoken. Zoo op het eerste gezicht leek de*5^Jarr ge mevrouw S. uit Leid en een heel mak dametje, maar schijn bedriegt in deze we reld, hetgeen hier zeggen wil, dat die mak heid van mevrouw S. denkbeeldig was. Eenige weken te voren had zij op de zelfde plaats gestaan in. het beklaagdenbankje, maar toen had zy êr op gestaan bijgestaan te worden door een advocaat, en het was dus heel logisch, ,dat de Politierechter vroeg: „Waar is uw advocaat nu?" „Die vond het niet noodig, dat er In mijn zaak een advocaat het woord voerde", deel de zij mede. „Nou en wat heb ik u twee weken gele den gezegd?", riep de Politierechter triomphantelijk uit. „Eigepwys zijn hé, dubbel eigenwijs zelfs hé". „Ja", zegt verdachte. „Het eerste verstandige woord, wat u zegt", klonk het van achter de groene ta fel. „En ik herinner me niet veel meer van hetgeen ik gezegd heb", deelde mevrouw S. thans gauw mede. „En wat is dat kleine beetje dan wel?", klonk het belangstellend. - „Dat ik tegen haar gezegd heb, var ken", vertelde zij, doelend op de getuigen de Jannetje J. uit Leiden, die daar in al haar breedheid op de getuigenverhooging Stond. „Ze het geseid: vuil, vies, vet varken", zei genoemde Jannetje. „En dat niet alleen, maar nog veel meer". „Ik was op van de senuwe, want ander* seg ik soo iets nooit", verschoonde het klei ne dametje zich. Haar stem daalde een weinig en met een blik naar de persbroeders, die het niet hoo- ren mochten, vertelde zij: „U mot wete, ik heb eeh vlecht, maar die is niet van me eige. Sij wist dat en ze wil er steeds as ik voorbij kom, an trekke". De als „vuil, vies, vet varken" betitelde Jannetje zag geen kans om door nog meer lucht in te halen iets dikker te worden, tenminste je zag dat niet. zoo, maar ze plofte haast toen ze niet gauw genoeg het woord kreeg om nog iets van haar kleine vijandin te zeggen. „Meheer. se heit nog geseit", stoomde ze, „toen er een voddenboer bij haar kwam, man ik heb geen lorren, maar hier naast zit nog een groot lor. Heb je een groote sak bij ie, dan kan je haar daar in douwe". ,.0f ze zoo iets gezegd had", werd er ge ïnformeerd."^ „Mischien in me senuwe". zei verdachte. De Officier vond, dat de kleine juffrouw een rem moest hebben in den vorm van een geMboete van ƒ15 subs. 15 dagen. Of zij nog iets te zeggen had. „Ja alsdat sij, een hoofdbeweging van de 'dikke vijandin me al jare uit scheldt alsvisch" bedoeld wordt hier visch. die riekt klonk de resolute mededeeling. „Leugenaarster. leugenaarster", siste dikke Jannetie vanuit achter in de zaal. „Kom hier", gelaste de Politierechter de dikke sister en zij was niet goed genoeg, of 7ii moest gehoorzamen. „Als ik spreek, dan zwijgt u. Ik ben be zig de zaak te sussen en u gaat warempel intusschen vnort met stoken. Ga zitten- en ge°f geen kik meer". En misschien voor het eerst m haar le ven, had de dikke Jannetje nu eens niet het'laatste woord. Maar niettemin had de Politierechter plotseling een goeden klik gekregen on de niets pedaan hebbende dikke en de klei ne verdachte merkte dit in het vonnis, het geen b^aald werd op een geldboete van vijf gulden. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van een militaire ante te Oegstgeest. Het was al een oude zaak, die de recht bank te behandelen kreeg. De stucadoor W. A. J. van S. uit Delft had er kennis van. dat er begin September van het vorig jaar, on een terrein te Oegstgeest militaire auto's verzameld werden. Met eenige ande re personen had verdachte een afspraak ge waakt om daar een auto weg te gaan halen. HU zou de auto ter leen geven, waarmede men de andere auto zou wegsleepen. In derdaad was verdachte, met ziin kornuiten, gestoken in militairen uniformen naar Oegstgeest gegaan en was begonnen met c-en miMtaire auto achter zijn auto te kop pelen. De politie had het zaakje blijkbaar niet erg vertrouwd en spoedig was ef een stokje gestoken voor deze autodiefstal. Ver dachte had steeds ontkend, een der hoofd rollen, ln deze affaire gespeeld te hebben, maar een getuige kwam thans verklaren, dat het heele plan van verdachte was uit- geggaan, die zelfs de auto beschikbaar had gesteld Daarbij kwam nog, vertelde de Of ficier, dat verdachte vorig jaar 9 Septem ber, bij het verhoor voor den burgemeescter van Oegstgeest alles had toegegeven. Spr. achtte het dus het ten laste gelegde, het op zettelijk gelegenheid- en middelen geven voor een strafbaar feit, bewezen en eischte deswege vier maanden gevangenisstraf. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wij zen.' De liturgie der Kerk DONDERDAG 4 December. Mis van den H. Petrus Chryeologus, Bisschip, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed van d>en vorige Zondag; 3e van de H. Barbara, Maagd en Martelares; 4e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Nog diaken zyndre wend de heilige Pe trus verheven tót Aartsbisschop van Ra venna. In ztfn strijd tegen Eutyches, die leer die, dat er in Christus maar één natuur is) was -hij een krachtige steun voor Paus Leo I. Zijn bijnaam „Chrysologus" ('gou den spreker) dankt hij aan zijn voortref felijke welsprekendheid. UIT HET ADVENTSBREVIER. Van verre zie ik uit, en zie, ik aan schouw de macht Gods, die komt, en een nevel, die geheel de aarde overdekt. Gaat Hem toegemoet en zegt: Meld het ons, zijt gij het zelf, die heerschen zult over uw volk Israël. En gij, kinderen der aarde, en gij zonen der menschen, al te gadêr, ryk en arm: Gaat Hem tegemoet....

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2