DUITSCHLAND Mamentje WOENSDAG 3 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10118 Gcldóch^Soii/tai/rit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus ÏL 011 nummer bestaal uil twee bladea. V Naar een betere waardeering. Een tijd, als waarin wij nu leven, kan ons een betere, een zuiverder waardeering «chenken van het leven-zelf en van de din gen in het leven. Wy ontmoeten dezer dagen iemand, die door de omstandigheden zijn betrekking en daarmede zijn bron van bestaan had verlo ren. Hij vond dat natuurlijk heel verdrie tig; het drukt zwaar, als men niet door ar beid voor zich en de zijnen kan zorgen, en het is héél erg, als men arbeid, dien men lief heeft, niet meer kan verrichten. Maar toch: de man*was niet néérgeslagen. Nog nooit heb ik, zoo zeide hy in den loop van het gesprek, zoo dankbaar en bly gewaar deerd de onschatbare gave van mijn fris- sche gezondheid, waardoor ik mij bevoor recht weet boven zoo vele mede-menschen. Die man is een blydenker! Als ge zoo iemand ontmoet, dan is het, alsof hy door een draadlooze verbinding wat van eigen blijheid ovèr zijn omgeving en in anderen doet stralen, 't Is goed, in gezelschap van zulke menschen te verkee- ren! De gave van de gezondheid is een schat, die velen inderdaad beter gaan waardee- ren in een tijd, als andere dingen in het leven hun ontvallen. Zoo is het ook met de nog veel grootere gave van de geestelijke gezondheid en van den godsdienst! Het is, haar wy meenen, een vaststaand feit, dat nu méér dan in een tijd van gemakkelijke sleur en betrek kelijke zorgloosheid behoefte wordt ge voeld aan godsdienstig leven. Daarop wijst, by voorbeeld, de bijzonde re graagte, waarmede blijkbaar zoo velen benutten gelegenheden, hun geboden, om zich voor te bereiden op een godsdien stige vieripg van het aanstaand Kerst feest, en het, naar het schijnt, nu utel bij zonder sterke verlangen naar de beleving van Kerstmis, als een echt godsdienstig feest, als een feest van licht en vreug de in de kerken en van rust ih de harten. Kerstmis! Wij zijn in de eerste Ad- ventsweek, de eerste Voorbereidingsweek. Gisteren ontvingen wy een boekje, dat zich aandient als „Franciscaansche Kerst- brochure". De brochure is geschreven door pater Gilbertus Lohuis. Vermelding, dat j het een zeer levenswaardige brochure is, j is dus overbodig. Na Isaïas te hebben geciteerd, schrijft pater Lohuis over de eerste Adventsweek. „Wel zijn wy gelukkig te prijzen bo ven Isaias; want hij mocht enkel in den geest het verre gloren zien Van dat triomfale rijk van God, en ons »is reeds het begin van de verwerkelij king te zien gegeven. Minstens in ons eigen hart kan het waarheid zyn wat Isaias zag:, dat er vrede heerscht en licht en zaligheid, dat er geen kwaad of verderf meer wordt gesticht- En daarin, in die vrede -van ons eigen iiart, in de heerschappij van Christus /in onze ziel, daar ligt voor ons het ge luk. Als we die zielevrede bezitten, dan kunnen de geweldige beroeringen in de wereld-buiten-ons ons niets meerde ren. Daarom dan ook willen wy in deze eerste adventsweek in den geest van den serafijnschen Vader ons toeleggen op een groot verlangen naar Jazus Christus: dat Hij meer en meer bezit neme van óns hart en er verdry ve alles wat Hem nog weerstreeft om er zijn onbetwiste heerschappij te vestigen. Maar ook moeten wij verlangen naar de uitbreiding van zijn rijk' over alle menschenharten. Wat zou het goed zijn over heel de wereld, wanneer 6teeds Jezus' Naam werd geheiligd. Als zijn rijk alom werd erkend. Als zyn wil overal uitsluitend als wet gold. Als dit Kerstfeest eens Jezus opnieuw aan de wereld bracht, wat een geluk zou er dan heerschen. Dan was het weer: Glorie aan God en eindelijk weer vrede voor de menschen." Deze tyd van bezinning kan ons zoo ont zaglijk veel goeds brengen, als hy ons leidt naar een betere waardeering van wat de goede God ons in en met dit leven heeft geschonken. STRIJDT VOOR EUROPA Nieuwe vorderingen bi| Moskou Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: „Aan het Oostelijk front duren de ge vechten in het gebied van Rostof voort. In het gevechtsgebied van Moskou zijn de Duitsche troepen in nieuwe sectoren diep in het vijandelijke verdedigings- stelsel doorgedrongen. Voor Leningrad werden verscheidene bolsjewistische uitvalspogingen, die door krachtig ar tillerievuur waren voorbereid, ver ijdeld. De luchtmacht plaats* bomtref- fers op eën vliegtuigenfabriek bij Ry binsk aan de Wolga, bestookte vijande lijke transporten op het ijs van het La- dogameer en zette de vernietiging van spoorlijnen ten Oosten van Tichwir. voort. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht Leningrad en bolsjewistische vliegvelden in den Noordelijken sector gebombardeerd. In de Engelsche wateren heeft de luchtmacht een vracntschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Twee andere koopvaarders werden door bommen be schadigd. Andere 'uchtaanvallen van den afgeloopen nacht waren gèricht op havenwerken en ravitailleeringsbedrij- ven. In Noord-Afrika hebben de gevechten ten Zuidoosten van Tobroek, die vol afwisseling waren, de laatste dagen een voor dë DuitschItaliaansch.' troepen gunstig verloop gehad. Bij een poging tot bevrijding van ingesloten strijd krachten werd de vyand met zware verliezen teruggeworpen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben de Britsche ravitailleeringsspoorlyr. naar het front van Solloem met bommen bestookt en groote schade toegebracht aan ver- keersinstallaties by Sid5 Barani en Mar- se Matroeh. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zyn sedert het begin der ge vechten meer dan 9000 gevangenen ge maakt, onder wie 3 generaals. Behalve talrijke stukken geschut zijn 814 Brit sche gepantserde voertuigen buitge maakt of vernield en 127 Britsdie vliegtuigen neergeschoten. De Britsche marine heeft in de maand November gevoelige verliezen geleden. In totaai zijn door Duitsche strijdkrach ten* ter zee en in dè lucht tot zinken ge bracht: 1 vliegkampschip, 1 kruiser, 3 torpedobootjagers, 4 motortorpedoboo- ten, 1 bewakingsvaartuig en 1 patrouil levaartuig. Bovendien werden 2 slag schepen, 2 torpedobootjagers, 7 motor- torpedobooten en 3 anaere oorlogsvaar tuigen zwaar geschadigd. In den strijd tegen d. Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben marine en luchtmacht in de maand November 48 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 231.870 ton tot zinken gebracht. Verder werden 39 schepen beschadigd, voor een deel ernstig. Voorts leed de vijand scheeps- verliezen door ondernemingen fff ver schillende zeeën". MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansch weermachtsbericht van gistermiddag luidt: „De slag in de Marniarische woestijn duurt in verschillende afzonderlijke hefti ge en verbitterde gevechten voort. Aan het front van Tobroek bedrijvigheid van vooruitgeschoven afdeelingen en levendig vuur der artillerie aan weerskanten. Aan het front van Solloem hee* onze verdedi ging hardnekkigen tegenstuid geboden te gen herhaalde vijandelijke aanvallen. In Sidi Omar afwisselende gebeurtenissen. In den centralen sector botsingen in het ge- 'bied van Sidi Rezegh, waarin den loop van den dag in totaal oygeveei 1500 gevange nen gemaakt werden, onder wie generaal Miles Reginald. De ItaliaanschDuitsche luchtmacht was zeer actief en deed doel treffende aanvallen op troepenafdeelingen, concentraties van auto's en ravitaillee- ringskampen. Doelen in de vesting Tobroek en spoorwegen in de omgeving van Sidi Barani en Mersa Matroeh werden gebom bardeerd, waarbij branden en ontploffin gen ontstonden. Tijuens luchtgevechten werden 15 vliegtuigen neergeschoten, waarvan elf door onze jagers en vier door Duitsche jachtvliegtuigen. Voorts werden nog tal van andere vijandelijke toestellen getroffen en beschadigd. De vijandelijke luchtmacht heeft aan vallen ondernomen op plaatsen in Lybië en herhaaldelijk enkele veldlazaretten ge bombardeerd en gemitrailleerd, ofschoon deze zeer zichtbaar de onderscheidings teekenen van het Roode Kruis vertoonden. Hierbij werden onder de patiënten perso nen gedood en gewond. Te Benghazi werd het ziekenhuis Principe de Piemonte ge troffen. Een vijandelijk toestel werd door de luchtdoelartillerie te Derna brandend neergeschoten. Ter hoogte van Tobroek heeft een van onze formaties torpedovliegtuigen met drie torpedo's een vijandelijken kruiser van 5000 ton getroffen, waarna deze zonk". DE ONTMOETING GOERING-PÉTAIN DE BETEEKENIS DER BESPREKINGEN. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft het volgende: Het is begrijpelijk, dot de ontmoeting tusschen Rijksmaarschalk Goering en maarschalk Pé'ain een grooten weerklank in de wereld heeft gevonden, temeer daar reeds lang voor deze bijeenkomst in het bestek van de militaire en politieke ge beurtenissen talrijke, deels fantastische speculaties zijn vastgeknoopt aan de vraag, hoe het stond met de Fransch-Duitsche be trekkingen. Van Duitsche zijde is nooit ontkend, dat ook het Duitsch-Fransche probleem in het kader van de aan den gang zijnde nieuwe Europeesche orde op gehelderd en opgelost dient te worden en zoo mag men aannemen, dat alle. factoren, waaruit deze problemen bestaan, in St. Florentin Vergigny bestudeerd zyn. Wanneer mpn te Berlijn ten aanzien van de in de buitenlandsche pers opdui kende vermoedens groote terughoudend heid in acht neemt, mag men hieruit niet een conclusie trekken aangaande de waar de. die men te Berlijn aan deze besprekin gen hecht, doch dient men hierin veeleer den wensch te zien om mogelijkheden, welke zich voordoen, niet door overhaast innemen van een standpunt of door uit hun verband gerukte woorden over het een of andere onderwem in den kiem te smoren. Hetgeen mep te Berlijn in de eerste plaats ziet. is inderdaad de groote lijn, zoo dat het oogenblik, waarop de bespreking tusschen maarschalk Pétain en Rijksmaar schalk Goering begon, en de atmosoheer, welke deze bespreking omgaf, voorloopig als het belangrijkste worden beschouwd. Deze atmospheer werd gekenmerkt ten eerste door den strijd teeen het bolsjewis tische gevaar, «velke strijd op het zoojuist geëindigde congres te Berlijn is bekrach tigd en ten tweede door de Britsche blok kade. die geheel Europa en Frankrijk in het bijzonder raakt en tenslotte door de imperialistische inmeneingsoogingen der Vereenigde Staten bii het streven naar den Eurooeeschen opbouw. De gedachte aan een samenwerking, zooals deze ontstond bij de ontmoeting te Montoire tusschen den Fuehrer en maar schalk Pétain schijnt in weerwil van vele intermezzo's en vertragende momenten bij de Franschen met een werkeliik inzicht en vooruitziende blik niet geheel op on- vruchtbaren bodem te zijn gevallen. Of St. Florentin-Vergignv als een nieu we etappe óp dezen "weg moet worden be schouwd, zal de tijd móeten leeren. Een vraag, waaraan in buitenlandsche kringen bijzonder groot belang wordt ge hecht. is, of de afvaardiging van een per- soonliikheid als Rijksmaarschalk Goering voor het voeren van dergelijke besprekin gen duidt op de behandeling van specifiek militaire kwesties. Een dergelijke vraag wordt reeds beantwoord door het eenvou dige feit,* dat het arbeidsterrein van den Rijksmaarschalk ver uitbaat boven zuiver militaire belangen en dat iuist hii als gè- volg van de ervaringen, die hii op dit ar beidsterrein heeft ontdaan, bii het be- studeeren en zoo mopeliik ophelderen van kwesties. znoal< met maarschalk Pétain ziin behandeld, door hoogere motieven ge leid wordt. Een speciale A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Van bevoegde zijde "was men niet in staat eenige mededeeling te doen ,over het vraagstuk der Franscbe krijgsgevangenen, dat ook te Sf PlcTcntin Verei«*nv bespro ken moet ziin. Alle geruchten over een ■moedige renatriatie van een half millioen Fransche krijgsgevangenen missen voor loog» iederen grond. Geruchten over een wijziging in het Fransche 'kabinet, waarbij voornamelijk de naam van Laval wordt genoemd, werden te Berlijn riet bevestigd. DE BEZETTING VAN SURINAME AMERIKAANSCH IMPERIALISME. Het imperialisme van Roosevelt, dat als een strijd tegen de totalitaire mogendheden en als steun aan de z.g. democratieën ge camoufleerd is, treedt, naar men op grond van verschillende berichten en inlichtin gen in de Wilhelmstrasse te Berlijn ver klaarde, thans geheel openlijk aan den dag. De bezetting van Suriname door de troepen der Vereenigde Staten had, naar uit een opzienbarend artikel in de „Times Herald" blijkt, voornamelijk ten doel, daar een reusachtig vliegveld aan te leggen, dat thans gebouwd wordt dicht by de Bra- ziliaansche grens. Van het bauxiet, dat men eerst als voorwendsel opgaf voor deze maatregel, wordt thans bijna niet meer gesproken, evenmin als van een z.g. Nazi putsch, die te elfder ure verijdeld zou zijn. Het vliegveld, waaraan nu in Suriname koortsachtig gewerkt wordt, heeft, naar men in politieke kringen der Rijkshoofd stad aanneemt, mede ten doel den weg naar Afrika en dien naar Zuid-Amerika te beheerschen. Het departement van oorlog te Washing ton maakt thans op sensationeele wijze bekend, dat Amerikaansche troepen het vroegerp Duitsche hoofdkwartier te Para maribo hebben bezet en dat de leider der nat.-socialisten, een zekeren Erdmann, die, nadat de Duitsche troepen Nederland wa ren binnengerukt, had gepoogd, de Ne- derlandsche regeering in West-Indië af te zetten, zich in een concentratiekamp be vindt. Van Duitsche zijde merkt men hier bij op, dat de genoemde Erdmann een be kend Duitsch koopman is, die in Neder- landsch-West-Indische kringen uitstekend stond aangeschreven en tegen het Neder- landsch bestuur al heel weinig kon uit richten, daar hij, evenals al zijn landge- nooten sinds 10 Mei 1940 geïnterneerd was. DE STRIJD IN N. AFRIKA DE BRITSCHE VOORNEMENS MISLUKT Het voorbarige voornemen der Engel- schen om de zwakkere strijdkrachten van Rommel met een verpletterende meerder heid in aantal binnen enkele dagen te verslaan, is door de dapperheid van de Duitsche soldaten in Afrika en hun Ita- liaansche bondgenooten met groote ver liezen mislukt, zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter". Het blad verklaart, dat de opgegeven getallen 9000 gevangenen, onder wie drie generaals, talrijke vernielde stukken stukken geschut, 814 vernielde of buit gemaakte tanks en 127 vernielde vlieg tuigen reeds op zich zelf zeer indruk wekkend zijn en des te duidelijker spreken voor de gevechtskracht van het Duitsche corps in Afrika, hoe meer men zich de steeds herhaalde Engelsche beweringen omtrent de overmacht in aantal van de Britten aan menschen en materiaal voor oogen houdt. Deze getallen winnen nog aan waarde, wanneer men rekening houdt met de Afrikaansche omstandigheden, waaronder iedere blanke troepeneenheid vele malen zeldzamer en waardevoller is dan op Europeesche oorlogstooneelen en waar iedere verloren tank en ieder neer geschoten vliegtuig veel moeilijker te ver vangen is dan op ons vasteland. Soortgelijke commentaren worden ge publiceerd door alle Berlijnsche bladen. LIDDELL HART IS TELEURGESTELD Liddell Hart brengt in een artikel in de „Daily Mail" de latente teleurstelling van het Engelsche publiek over het verloop van den veldtocht in Libye duidelijk tot uitdrukking. „De tweede fase van het offensief, zoo schrijft hij, is moeilijker ge weest dan de eerste. Ondanks het groote voordeel, dat de troepen van Cunningham door den strategischen opmarsch verkre gen hebben, rechtvaardigt de tactische voortzetting van de operaties nauwelijks de verwachtingen, die door den snellen op marsch der Engelsche strijdkrachten dwars door de achterwaartsche verbindingen van den vijand algemeen gewekt werden. Wan neer het Engelsche offensief werkelijk een zoo groote verrassing geweest is als men aanneemt, dan hebben generaal Rommels troepen zich opvallend goed hersteld, voor al in aanmerking genomen, dat het weer slechter is geworden. De voorspelling van* den minister-president, dat evenals in een zeeslag „alles misschien in twee uur be slist zou zijn" is niet vervuld. Na een zeeslag te land heeft de veldtocht den vorm van een slag met vervólg, als in een feuilleton, aangenomen. In vele gevallen zijn wellicht de afzonderlijke voortzettin gen in overeenstemming geweest met de beeldspraak van Churchill, maar in het algemeen is de beslissing Steeds meer vertraagd. Het is den vijand* niet alleen gelukt zijn operaties op dezelfde hoogte te houden, doch hij heeft zijn te gen-aanvallen zelfs zoodanig ontplooid, dat hy angst wekkend dicht bij een Duftsch eindsucces gekomen is". DE „SYDNEY" EN PARAMATTA" GEZONKEN" KRUISER TEGEN DUITSCHER HULP- KRUISER Naai* de Britsche berichtendienst uit Canberra meldt, heeft de Australische minister-president Curtin medegedeeld, dat de Australische kruiser „Sydney" ver loren is gegaan. De bemanning, bestaande uit 42 officieren en 603 man, wordt ver mist. Blijkens een mededeeling van het A.N.P. uit Berlijn heeft de Britsche admi raliteit een bericht uitgegeven, volgens hetwelk de „Sydney" door een Duitschen hulpkruiser tot zinken is gebracht. Buitenlandsche journalisten te Berlijn achten dit een opzienbarende gebeurtenis, daar het, naar zij verklaren, het eerste ge val zou kunnen betreffen, dat het een be wapend koopvaardijschip In een zeege vecht met een kruiser, gelukt is de over winning te behalen. Naar de Britsche be richtendienst nog meldt, heeft de publi- NIEUWE ZAAK Ik lees in de krant, dat er nieuwe bepalingen zyn gemaakt inzake de vestigingswet vqor klein-bedryven. Hoe het precies in plkaar zit, ontgaat my. daar ik geen klein-bedryf heb. Ik heb heelemaal geen bedrijf of het moest de productie van deze moment jes zijn. Uit den aard der zaak kan ik dergelijke besluiten dus veilig vol maakt negeeren. Maar daar ik nogal nieuwsgierig ben uitgevallen, heb ik dat verhaal wel gelezen en ik heb daaruit geleerd, dat je tegenwoordig nog niet klaar bent als je een klein bedrijf hebt. Het lijkt mij een heele studie om te weten wat je allemaal niet moogt. Er staan in deze nieuwe wetgeving overigens wetenswaardige dingen. Er staat ook dit: „Om'een voorbeeld te noemen mag een gevestigde sigarenwinkel zonder vergunning geen wijn of gedistilleerd gaan verkoopen". Vanaf deze passage heb ik met spanning verder gelezen. Ik verwacht- .te nu: „Het is" verboden een eigen lyn Rot terdamAmsterdam aan te leggen, zonder vergunning van den directeur- generaal van de erven Lucas Bols". „Het is verboden een eigen ministe rie van buitenlandsche zaken op te richten zonder in het bezit te zijn yan het middenstandsdiploma". De maker van deze wetten weet misschien niet, dat dit heden ten dage minstens even moeilijk is als het op richten van een zaak in gedistilleerd. Maar misschien merkt hij het straks, als hjj jarig is catie van dit verlies in geheel Australië de gemoederen sterk geschokt. Ook de Australische torpedobootjager ..Paramatta" is, naar de Engelsche berich tendienst uit Canberra meldt, ten 'onder gegaan. Het schip is getorpedeerd. Curtin heeft dit bericht bevestigd. De i Paramatta" is getorpedeerd, toen hy andere schepen begeleidde. 141 officieren en manschappen van het 1000 ton groote schip worden vermist en aan EngelscHe zijde neemt men aan, dat zij dood zijn. Er werd niet bekend gemaakt, waar het schip lot zinken is gebracht. Officieel is echter medegedeeld, dat het schip in Mei naar j een haven in de Middellandsche Zee was i vertrokken. SÜEZKANAAL MAASCHAPPU STAAKT BETALINGEN. V.P.B. meldt uit Berlijn: De Compagnie Universel du Canal de Suez heeft haar be talingen gestaakt, nadat zij reeds gerui- men tijd loonen en salarissen van haar sterk gereduceerd personeel niet meer had uitbetaald, aldus de „Deutsche Allgemei- ne Zeitung". De Suez-Kanaal Maatschappij heeft op deze wijze de consequenties getrokken uit de ineenstorting van de Britsche scheep vaart in de Middellandsche Zee. Onlangs beweerde de Britsche admiraal, die in* dit gebied het opperbevel heeft, dat de Brit sche vloot de Middellandsche Zee be- heerscht. zoodat het faillissement voor de Suez-kanaal Mij., die de machtspositie der Britsche vlag bij uitstek representeert, daarvan wel een drastische illustratie is. De administratie van het Suez-kanaal, waarin Engelsch kapitaal een overheer- schende rol speelde, ook al hadden er in den raad van commissarissen 21 Fransche. 2 Egyptenaren, 1 Nederlander en slechts 10 Engelschen zitting, was in werkelijkheid niets anders als een onderneming ter uit buiting van de internationale scheep vaart. De tarieven van den vaart door het Suez-kanaal waren, ondanks alle pogingen der geïnteresseerde reederijen om deze verlaagd te krijgen, zoo hoog, dat niet wei nig schepen er de voorkeur aan gaven om de Kaap naar Oost-Azië te varen. De schaapskooi van Kraloo, het «enige Drentsche gehucht, waarmede het bedrijf van den scheper in deze provincie nog nauw verbonden is, zal waarschijnlijk haar beteekems verliezen, wanneer binnenkort de laatste kudde schapen hier verdwenen zal zijn, waartoe de plannen bestaan (Van Buiten)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1