MAANDAG 1 DECEMBER 1941 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HAAGSCHE RECHTBANK. RADIO-PROGRAMMA KERKNIEUWS PASTOOR TH. DE HAAN f Te kwart voor zes is Zondagmorgen ©verleden de zeereerw. heer Th, de Haan, pastoor der parochie van St, Pancratius té Sassenheim. Pastoor de Haan werd gebo ren te Westwoud in 1882, priester gewijd in 1906. Achtereenvolgens was Z.E. kape laan te Roelofarendsveen, Heemstede, den Haag en Amsterdam, daarna pastoor te Maassluis en sinds 1932 pastoor te Sassen heim. Foto L. Crt. Zoo is nog geheel onverwachts het einde gekomen voor onzen pastoor; wie hem den laatsten tijd gezien heeft, zal er niet ver wonderd over gestaan hebben, want het was een man van in de 70. Doch neen, zoo leek hij, hy was echter slechts 59 jaar; deze man is vroeg oud gewcvrden door zijn kwaal, hoewel het voor ons scheen, als werd hij vanzelf oud, omdat hij nooit klaag de over zijn kwaal, die echter, nu achter af bezien, hem dagelijks wreed moet heb ben aangevochten. Al klaagde hij niet, toch beinvloedde deze kwaal zijn doen. ze dwong hem tot die afgepaste manier van doen, tot die voorzichtige gang, tot dat re gelmatige leven. Een wandeling door het dorp was voor hem een ware onderneming, een bezoek bij zijn parochianen moest voor bereid worden door zich zelf van het roo- ken te onthouden. Voor dezen ijverigen priester moet dit een zwaar kruis geweest zijn. Een middelmatig mensch zou bij zulk een kwaal, die zulke beperkingen af dwingt, niets kunnen presteeren, toch was hij door zijn wijsheid in oordeel, door zijn menschenkennis volop de pastoor van Sas senheim. Hoevelen kwamen niet om raad by hem vragen, hoe was zijn oordeel een veilige wegwijzer in het leven, hoe diep van inhoud waren zijn preeken. Het waren bestudeerde stukken en toch aangepast aan 't gewone dagelijksche leven; de pas toor sprak geen woorden, maar ware le venswijsheid. Bekend is ook van hem, dat hij geen aanzien des persoons kende, allen waren zijn parochianen, hij was de pastoor voor iedereen, toch stootte hij daardoor niemand van zich af, noch trok hij daardoor de minder bedeelden te zeer naar zich toe. Hij was een man van orde, die geen stuk je papier scheef kon zien liggen op zijn ta fel, maar dit fijne gevoel voor orde bracht hem er toe om ook in de kerk en pastorie orde en regel te brengen en ook in zijn fi- rancieele aangelegenheden een pijnlijke correctheid aan den dag te leggen. Pastoor de Haan was een Priester in den vollen zin des woords. 's Morgens vroeg kon men hem vinden ln de kerk mediteerend of zijn brevier bid dend, ook 's winters zat hij in de koele kerk onder het lampje zich voorbereidend op de H. Mis; graag was hij in de kerk, zijn kerk, waar hij zoo van hield. Hoe ge lukkig was hij met zijn mooie gordijnen, die hij pas nog aangeschaft had, hoe keek hij stil met vreugde naar de mooie rouw- versiering, die echter thans zijn eigen stof felijk overschot omgeeft. Ómdat hij Priester was verheugde hij zich over de godsdienstzin zijner parochie en verlangde hij deze godsdienstzin te ver diepen en te versterken en was er iemand, die in een of ander punt derailleerde, dan wist hij met goedheid, tactiek en geduld de zaak weer te hersteilen, dan bemerkte men dat er in zijn oogen, die zwaar en diep stonden wegens den druk zijner kwaal, diep verborgen toch goedheid straal de en echt menschelijk begrijpen. Onze Pastoor is dood. Hoe hadden wij verlangd hem terug te zien, maar hoe ver langde hij naar ons. Toch heeft hij zijn of fer aller voorbeeld igst volbracht, niemand heeft begrepen zijn zielelijden, maar wei nigen hebben het ook zoo verborgen ge houden als hy. Een pijnlijke ervaring was het voor hem te bemerken, dat zijn helder verstand begon te vervagen en dat zijn W. A-PLECHTIGHEID OP HET BINNENHOF TE 's-GRAVENHAGE. Zondagmiddag half drie hebben de heer- bans 3 en 4, in totaal elfhonderd man, van de weerafdeeling der N.S.B., omvattende Leiden en omgeving, Gouda en omgeving en Den Haag, deelgenomen aan de plech tigheid der gelofte-aflegging door 900 nieu we leden van dit korps, op het Binnenhof te 's-Gravenhage. Met den gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zuid-Holland, baron van Haer- solte, den gewestelijk leider, den heer van Iersel, en eenige andere hooge functionaris sen der beweging, woonden de heer Dick- mann, als vertegenwoordiger van den ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor Zuid-Holland, en dr. Schuen, namens de N. S. D. A. P., deze plechtigheid bij. Mede aanwezig was de opperheerbanleider van 't Hof, waarnemend commandant der W. A. Onder begeleiding van de Haagsche W. A-kapel werd een inspectie langs de op gestelde troepen gehouden, waarna heer- banleider Feenstra den nieuwtoegetredenen de belofte afnam, hetgeen geschiedde met de volgende formules: „Ik beloof mijn volk en mijn vaderland steeds te dienen", „Ik beloof trouw en gehoorzaamheid aan den leider" en „Ik beloof mij te allen tijde te zullen gedragen zooals een weerman be taamt". In een korte toespraak wees de heer Feenstra hun vervolgens op den ernst van de zoojuist afgelegde gelofte. De plechtigheid werd besloten met ge- meenschappelijken zang van het zesde cou plet van het Wilhelmus. Te kwart voor vier volgde een défilé voor genoemde autoriteiten op het Spui, als onderdeel van een marsch door de bin nenstad. WAT MOET EEN FIETSER WETEN? Van de wegenverkeersregeling die 9 December ingaat. De wielrijders zullen, zoodra 9 Dec. de nieuwe Wegenverkeersregeling in werking treedt, er op bedacht zijn, dat zij het mo- torverkeer nimmer eenige belemmering in den weg mogen leggen. Bijzonder zullen zij zooveel mogelijk rechts moeten hou den. De politie zal hierop scherp gaan let ten! Een fiets aan de hand meevoeren. In de toekomst mag men in de straten, welke voor fietsen gesloten zijn, ook niet zijn rijwiel aan de hand meevoeren. Een uitzondering is gemaakt voor die wegen, welke in beide richtingen voor rijwielen verboden zijn. In dat geval mag men, als tot nu toe, ook na 8 December zijn fiets aan de hand meenemen. Zooals bekend, wordt „verboden voor al le verkeer in beide richtingen" aangeduid door een rond wit bord met rooden rand. Fietspaden. Een andere wijziging betreft het gebruik van rijwielpaden. In de nieuwe regeling is de fietser verplicht, overal waar een fiets pad als zoodanig voor hem zichtbaar wordt aangeduid, van dat pad gebruik te maken. Niet meer dan twee fietsers naast elkaar. „Wielrijders" zoo zegt art. 24 van de Wegenverkeersregeling mogen niet met meer dan twee personen naast elkander rij den. Zij moeten achter elkaar rijden, in dien het verkeer anders zou worden be lemmerd of in gevaar gebracht. Inhalen mag in den regel slechts geschieden door één wielrijder." Slechts op zeer breede we gen mag door twee fietsers worden inge haald. Het bovenstaande is ook van toepassing op de rijwielpaden. geesteskracht het af moest leggen tegen zijn kwaal. Met een laatste krachtsinspanning verliet hij nog zijn sterfbed om zich nog te kun nen redder u:t de handen van den dood. Toen hij voeloe dat de dood hem uit dit le ven zou wegnemen en hij op zou gaan tot zijn Heei enMeester werd hij rustig en vroeg hij om de gebeden der stervenden, bij volgde ze, luisterend naar die eenige woorden van troost, hopend in te slapen in vrede en met Christus te zijn, wiens Priester hij geweest was en nog was. Toen zonk hij ineen de herder en 's morgens ba den wij het en we zullen het dezer dagen onophoudelijk bieden en nog langen tijd zullen we het i lijven doen: Heer geef on zen Pastoor de eeuwigè rust. De uitvaart zal plaats hebben Woens dagmorgen; er zal op verlangen van den overledene geen lijkrede worden gehou den. Hedenavond te half acht Rozenkrans- bidden in de parochikerk. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Er is een kans. C. Uithol te A1 p h e n a. d. R ij n moest zich voor den economischen rechter ver antwoorden, omdat hij, op clandestiene wijze twee schapen had geslacht en een schaap verkocht. Deze feiten werden door verdachte erkend, maar hij zag er een ver zachtende omstandigheid in, daar zijn ge zondheidstoestand dermate was, dat hij ab soluut vet moest gebruiken. De Officier aanvaardde dit excuus niet, en aangezien de minimum straf voor een dergelijk feit zes maanden gevangenisstraf is, eischte spr. dit dan ook tevens met be vel tot verdachtes onmiddellijke gevangen neming. Daar er aan de straf toch niet veel ver anderd kon worden, vroeg de verdediger aan den economischen rechter, om bij het uitspreken van het vonris, niet de onmid- delijke gevangenneming van verdachte te gelasten, daar er gratie voor hem aange vraagd zal worden. De economische rechter wilde, voor dit maal, het verzoek inwilligen en veroor deelde verdachte tot zes maanden gevan genisstraf, zonder zijn onmiddellijke ge vangenneming te gelasten. Het gekochte schaap. H. Hoogendoorn uit Zwammerdam had een schaap gekocht, maar aangezien zulks op clandestiene wijze was gebeurd moest hij daarvoor thars terecht staan. In dit geval wilde de Officier nog met een geldboete volstaan van 100 subs, twee maanden hechtenis, terwijl het schaap werd verbeurd verklaard. Het vonnis werd conform dezen eisch. Onrechtmatige zeephandel. M. Duytshof te Alphen a. d. R ij n had geprobeerd om zeep zonder bon te verkoo- pen. Hij had iemand gevonden, die twee doozen zeep wilde koopen. Deze transactie was evenwel afgesprongen en daarna had D. iemand anders opgescharreld, die twin tig doozen zeep van D. had gekocht. Voor dezen verboden handel had hij zich te verantwoorden voor den economischen rechter, die hem veroordeelde tot een geld boete van 200 subs, vier maanden hech tenis en verbeurdverklaring van de in be slag genomen zeep. Vet- en vleeschkaarten gekocht. Erg veel geluk had B. H. Haverkamp uit Leiden niet gehad toen hij twee vet kaarten en twee vleeschkaarten had ge kocht. Het was uitgekomen en aangezien dergelijke bonnenhandel zwaar gestraft wordt, zal het niemand verwonderen, dat verdachte tot een maand gevangenisstraf, met bevel tot zijn onmiddellijke gevangen neming, werd veroordeeld. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Velen tegen een. Het valt niet te ontkennen, mevrouw N. uit Leiden kon danig roddelen, tenmin ste als men de getuigen van deze bezighe den hoorde. Maar niet alleen wist mevr. N. baar tong te gebruiken, ook haar handen had zy bij zich zooals zal blijken uit het bier volgende. Vooral één huisgezin moest ret ontgelden, waarom dat wist alleen me vrouw N. En aangezien dit gezin be stond uit een moeder en vier dochters, en aangezien de levenswandel van die doch ters, tenminste volgens de roddelaarster, niet juist was, meende mevrouw N. stof ge noeg tot spreken te hebben. Aan een ieder, d;e er belang in stelde, vertelde zy in den breede allerlei minder prettige dingen over het genoemde vijftal totdat één van dit quintet zulks te hooren kwam en in den huiselijken kring er mededeeling van deed. Woest waren de dames en moe der achtte zich het beste gedisponeerd om daar iets tegen te doen. Toen ze dan ook op een dag de kwaadsprekende dame zag naderen hield ze haar aan en infor meerde dringend of ze het nou nog eens wilde verteFen. Mevrouw N. deed natuur lijk zeer verbaasd en wist niets. De moeder van de vier dochters frïschte haar geheu gen dus op en wilde er zelfs getuigen bij halen. Mevr. N. begon toen eenigszins bij te draaien en vertelde de mama, dat er toch zeker wel een kern van waarheid lag in hetgeen zij verteld had. Mama bood toen aan mevrouw N. eventjes naar betere ge vesten te helpen hetgeen deze een hoon- gelacht ontlokte. Daar was mama en haar neele familie, de aangetrouwde incluis, niet capabel voor. De dames bleven elkaar een beetje staan treiteren en eikaars hoofdhaar order eikaars neus duwen, totdat het me vrouw N. begon te vervelen en zij haar vuist voor de verandering maar eens onder mama's neus porde en nu beoaald niet zachtzinnig ook, want ma brulde als een varken, dat op slagersmethode het leven laat. Dit gebrul werkte op mevrouw N. als een roode lap op een in zijn middag dutje gestoorden stier en alras kreeg ma er nog eenige peuters over heen. Ma riep om hulp een toen kwamen twee van haar dochteren -raar buiten gestormd om ma te ontzetten. Gelijk een stelletje gieren, die drie weken gevast hadden, vielen zij op de aanvalster aan, maar deze stond haar partij en deelde links en rechts Schmelingstooten uit, waardoor hier en daar nogal blauwe plekken ontstaan waren. Niettemin kon mevrouw N. het niet bolwerken tegen de overmacht en retireerde, zelfvoldaan maar niettemin nogal gehavend. Thans ver scheen ze weer keurig netjes opgedoft in net beklaagdenbankje, vernietigende blik ken werpend naar ma en de helft van haar dochteraantal. Zij vond het gebeurde hoogst logisch, omdat ze er toe gedwongen was en net zooveel klappen had ontvangen als ze er had uitgedeeld. Het gro~^ verschil was alleen maar, dat zij er mee begonnen was en daarvoor eischte de Officier twintig gulden boete. Waar of ze die twintig gul den vandaan moret halen, aangezien ze geen boompje had waar ze van plukken kon, en deze „pegels" ook niet op haar rug plachten te groeien? De Politierechter ver télde haar, dat ze ook desgewenscht twin tig dagen kon gaan „zitten", waarvoor me vrouw N. ook weinig re voelde, zoodat er dan niets anders overblijft dan maar te dokken want of mevrouw N. al steigerde of niet, de boete werd op twintig gulden be paald. En hoogst onvoldaan ging mevrouw V. huiswaarts. De rechtbank veroordeelde P. V. en P. K. uit Leidschendam, beiden gedeti neerd, wegens diefstal van vee uit de wei de te Nootdorp gepleegd. Zy werden veroordeeld elk tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Tevens veroordeelde de rechtbank A. P., afkomstig uit Leiden, terzake heling, tot een gevangenisstraf voor den tyd van zes maanden. Diefstal van kippen en konijnen. A, A. van D., afkomstig uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring, had zich te verantwoorden wegens diefstal van drie kippen en een konijn en tevens had hij een van diefstal afkomstig rijwiel voor zijn broer verkocht en zich dus bovendien nog schuldig gemaakt aan heling. Voor deze beide delicten eischte de Of ficier acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Winkeldiefstallen. Mej. A. van D. afkomstig uit Leiden, had in de Hema en de Bijenkorf te 's-Gra- vanhage resp. drie rookworsten en een jon gensbroek gestolen voor welke feiten de Officjer een geldboete van 30 subs. 60 da gen eischte. Vonnis over 14 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Aardappelendiefstal. Th. S. uit No'ordwijkerhout was door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, omdat hy bij Van Rijn te Noord wijk aan Zee ver schillende malen aardappelen had gestolen, die opgekuild waren. Verdachte had hst ten laete gelegde steeds ontkend en ontkende het thans voor het Hof nog. Daar tegenover stdnd het feit, dat de be nadeelde de aardappelen, die bij verdachte \i> een kelder lager, pertinent herkende, o.a. aan het zand, dat er aan was. De Procureur-Generaal achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen en vroeg bevestiging van het vonnis. Over 14 dagen zal het Hof vonnis wijzen. Vrijgesproken van dood door schuld. De expediteur L. M. uit Alphen a. d. R ij n had als bestuurder van een auto een c'oodelyk ongeval veroorzaakt te Hazers- woude. De rechtbank had verdachte des wege veroordeeld tot een geldboete van f 40 subs. 40 dagen. In hooger beroep had de Procureur-Generaal deze straf te laag gevonden e n opnieuw rechtdoende drie maanden hechtenis geëischt. Het Hof uitspraak doende achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak ver dachte vry. Een reeks diefstallen. G. M. P. te Leidschendam had bij zijn buren allerlei diefstallen gepleegd, o.a. konijnen, kippen, een hakmes, een half mud cokes enz. gestolen. Voor dit feit was hij veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, welke straf het Hof heden,-in- hooger beroep, bevestigde, nadat de Pro cureur-Generaal eveneens bevestiging had gevraagd. Klompertfe Klomp, een 151. De agent kwam den roover inreke nen, die stevig bij zijn kraag gegrepen werd En Klompertje kreeg tot belooning den zak, waarin zich een groote som gelds zat, die was uitgeloofd voor den-gene, die de maan van een der beruchtste bandieten zou ver lossen. DINSDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM l 415.5 M. 7.15 Boeren- lanr in boek en krant. 7.30 Gramofoon- muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuws berichten. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Boyd Bachman en zijn' orkest. 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Orgelcon cert. 13.30 Ensemble Jack der Kinde ren, solist en gramofoonmuziek. 14.30 De lichte toets. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoon muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofopnmuziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Schrammelkwartet en soliste. 18.00 Voor de plattelandsvrouw. 18.15 John Kristel en zijn orkest en solist. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Amusementsorkest, Fi- gura-kwartet en solisten. Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-entrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Zang met pianobegeleiding. 21.10 Gramofoonmu ziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Engelsche uitzending Economie News from Holland, of gramofoonmuziek. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301.5 M. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.308.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.308.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joean Lancé. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.05 De Melodisten, soliste en gramofoonmu ziek. 14.00 Groninger Orkestvereeniging en solist. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Groote Mozart-interpreten", causerie met gramofoonmuziek. 16.45 Schneiderhan- kwartet (opn.). 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.45 De Ramblers. 18.15 Causerie „Het Jodenvraagstuk". 18.30 Gramofoonmuziek. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien". (Voorbereid door de NSB). 19.00 BNO: Cultureel allerlei. 19.10 BNO: Nieuwsberichten. lp.20 Koor van „Zanglust" met pianobegelei ding (opn.). 19.40 Reportage. —20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 10.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over 'n lijn verbinding met de Studio beschikken). 20.30 Omroeporkest en soliste. 21.30 Gra- mofoonmuziek. 21.45 BNO.: Nieuwsbe richten. 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avond- wijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF. Ie Programma. 7.1520.15 Hilversum I. 20.1524.00 Duitsch programma. 2e ProgTamma. 7.1520.15 Hilversum II. 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio-Distributie- Centrales. 3e en 4e Programma. 7.00—24.00 Duitsch programma. Hollandsche longen 152. Jullie begrijpen, dat Klompertje daar wat mee in zijn schik was. Wat zou den vader en moeder en Anneliesje opkij ken, als hij met zooveel geld thuis kwam. Dan behoefden ze meteen niet meer te wer ken. Daar noodigde de agent hem al weer uit, om by den koning te komen. 1 De eerste honderd Nederlandsche boeren zijn naar de bezette gebieden in het Oosten vertrokken, waar zij hun krachten in dienst van de gemeenschap zullen stellen door den zoo lang verwaarloosden vruchtbaren grond in cultuur te brengen. De drukte bij het inladen van de bagage (Foto I.P. en R.S.-Koper) li* .Tivoli" te Utrecht wérd Vrijdagavond een groote openbare vergadering van de N.S.B. gehouden. Een overzicht tijdens de rede van den commissaris der provincie Utrecht, dr. W. B. Engelbrecht (Polygoon-Zeylemaker)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6