DUITSCHLAND DE NEDERLANDSCHE BANK NV MAANDAG 1 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Exposities EXPOSITIE VAN NICO G. BERKHOUT IN „PRO ARTE". Schilder van religieuzen inslag. Voor detweede maal in betrekkelijk korten tyd heeft de Hollandse he schilde? Nico G. Berkhout gelegenheid gekregen zijn kunstwerken te exposeeren in de Kunstzaal „Pro Arte", Breestraat 123A. Zaterdagmiddag is deze tentoonstelling in "tegenwoordigheid van vele genoodigden, waaronder tal van kunstbroeders.geopend met een inleiding van Allert Witte, d;e een bijzondere studie van het werk van dezen jongen schilder schijnt gemaakt te hebben. Wijl de ze tentoonstelling louter aqua rellen van Berkhout bevat, wijdde Aldert Witte^ eerst eenige "beschouwingen aan die geschiedenis der aquarel sinds de Haag-' sohe School. Ds opkomst der Haagsche School in onze vaderlandsche beeldende kun.?* die vrijwel gelijktijdig jplaats vond met 'u:e eener nieuwe generatie van letter kundigen omstreeks de jaren 1880, was te gelijk een bloeitijd van het impressionis me en daarbij van de aquarel of water- schilderij. De öquarel stond toen in bijna even groote waardeering als de olieverf schilderij. Na de Haagsche School geraakte de aquarel langzamerhand in verval en begon,de meening te gelden, dat de ver houding tusschen de olieverfschilderij en de watsrverfschildierij niet me^r gelijk was. Bij de meeste huidige schilders kan men conslateeren, dat ze met whterverf ook wel schilderen, maar zich daarin niet zoo verdiepen als in de olieverfschilderij. De modernen nu, w.o. bijv. Lodewijk van Schelfhout, hebben hun nieuwe vormen- wil ook in groote watsrverfschilderij'en uitgebeeld. Wanneer men spr. een directe karakteri stiek van Berkhout's werk vraagt, zou spr. het willen noemen: de antipode van het oogenblikkelijke leven. Want men kan niet ontkennen, dat dit werk is geschapen uit een dispositie, geheel tegenstrevend aan de uitingen en verhoudingen van vandaag. Dit werk is een tegenvoeter van de we reld en den modernen mensch, die in zijn totaliteit opgaat in hst materialisme en vergeet, of althans poogt te vergeten, dat er belangrijke7" zaken zijn dan die der stof felijke welvaart en geneugten. De moder ne mensch met zijn verwa'arloozingder oude spiritueels waarden des christen- doms, verliest zichzelf in allerlei vermeen de levensbegrippen en tijdelijke successen, maar heeft' tegelijk de overgave aan de dingen der eeuwigheid en de aandacht voor 'de simpele uitingen des levens verloren. Bij Berkhout's werk staan wij voor een kunst, welker geestesgestelheid on-maat- schappelijk en on-tijdelijk is. Kortó'm: voor een verklaring van Je ziel. in haar oerstaat. Want waar de moderne mensch zich overgeeft aan een adoratie van- den moneoh-zslf en aan een cultus der natuur en natuurkrachten, alzoo heil zoekend in een soort natuurgodsdienst, vinden wij hier da antipode van dat alles in het re ligieuze werk, dat meer is dan de louter fotografische weergave van een christelijk gebeuren. In Berkhout's werk wordt onze aandacht gevraagd voot de kleine en een voudige dingen, waaraan anderen in hun roes, hun jacht naar 'het „groote" voorbij gaan. Na eenige algemeane karaktertrekken van het werk van dezen jongen kunste naar, vroeg spr. ce speciale aandacht voor zijn religieus werk, dat mee tot hst be langrijkste deel van'zijn oeuvre behoort. Meer dan de express: vai. een i gebeuren, is dit werk de uiting van het levensprin cipe van zijn maker. Het is de weergave van geestelijk geziene en gevoelde groote historische momenten van het chris'.en- oom, dat aan het leven waarde en bepaling geeft. In dit werk openbaren zich oor sprong en doel oer mensch en ziel: de aan bidding van Christus: God, en uit katho-' Ifske overtuiging: de verheerlijking van Zijn heiligen. Na deze toespraak namen de aanwezigen met belangstelling van het geëxposeerde kennis. iftT LEIDEN VERTROKKEN. L. D. Aeijelts, Den Haag, Ln. v. Meer- dervoort 1083 F. W. F. Arndt, Amster dam, Scheldestr. 35 I A. C. Arntzenius, Dén Haag, v. Aerssenstr. 15 W. A. Bex, Groningen, Oostersingel 154 A F. C. Be- daux, Tilburg, Nw. Goirleschewg. 17, H. van Beek, Amsterdam, Prinsengr. 848 C. E. Benedictus, Amsterdam, R. Visscher- straat 38 .J. W. Bentveld, 's-Bosch, St. Lucasstr. 33 W. Beer en fam.,' Katwijk, Mr. Fockstr. 4 C. D. van Boeschoten, Breda, Burg. Kestensln. 6 A. van den Bosch, Amsterdam, Valeriusstr. 185 J. Bosman,' Amsterdam, den Texstr. 5b M. van den Broek, Oegstgeest, 'Pr. Hejidrikln. 2.Wed. S. Ruijtër-Bruna, Leeuwarden, Goudsbloemstr. 15 T. Davidse, Middel burg, Schorst.vegerssg. 20 G. W. Dirk zwager, Schiedam, Warandel. 117 T. B< 'van Doorn, Voorschoten, Haagweg 12 C. W. van Dorp, Huizen N.-H., Flevoln. 3 J. Ebes. Amsterdam, Spuistr. 57 W. R. van Erven, Vlaardingen, Pr. Beatrixpl. 6 -a- N. C. de Groot* van Embden, Heem stede, v. Merlenln. 8 G. P. A. Gussen- hoven, Utrecht, L. Nieuwstr. 60 F. B. de Haan, Zuidhorn, A 375b A. M. Looije? stijn-van Haarlem, Wassenaar, Schoolstr. 72 E. Hartelust, Amsterdam, Willemsp.- weg 74 C. J. Hakman^ Almkerk, C 5 J. L. de Heer. Amsterdam, de Lairessestr. 144 j. M. Hoek. Groningen, Hcoge Den IA J. K. Hoekstra, Mierlo, Helmond- schew. 54 B. Hofman,* Amsterdam. Sta- dionw. 37 bov. P. Hoogland, Leeuwar den, Willemskade 3 R. D. Hoogland, Leeuwarden, Willemskade 3 C. Hoog- zaad, Spanbroek, C 44 S. J. Hoogzaad, Spanbroek, C 44 J. G. N. de Hoop Scheffer. Amsterdam. Chopinstr. 9 J. C. Jansen-Hulst. Den Haag, Stationsweg 67A A. J. Hijmans, Rotterdam, Mecklenb.- laan 7 G. F. A. van Kampen, Delft, v. ^.eeuwenh.singel 12 H. C. M. Kesselring, Aschaffenburg Did.. Lantingstr. C. A. L. de Klerk, Assen, Emmastr. 16 H. Kok, Zoeterwoude F 7 G. C. Kwakkelstein, Amsterdam, v. Breestr. 180a bov. M. de Langen. Paltzerw. 34, de Bilt U. F. F. Lem, Amsterdam, Leidschepl. 33 bov. Wed. J. Sjardijn-vander Linden. Zoeter woude F 7 A. van der Lip, Amsterdam, v. Eeghènstr. 129 J. H. Need-Lutje Hui sik, Voorburg, Rozenbooihln. 4 M. M. Madlener, Utrecht. G. Bolwerk 31 G. A. Makkink, Amsterdam, Or. Nassauln. 27 H. Mees, Amsterdam, J. v. Goyenk. 18 C. F. van Mervennee, Den Haag, Swee- linckstr. 12 S. Mesman. Den Haag, Sportln. .123 J. C. 'de Mol van Otterloo, Den Haag, J. v. Nassaustr. 30 M. Need, Voorburg, Rozenboomln. 4 A. M. Nieu- wenburg, Noordwijk, Hoofdstr. 80 M. J. Noé, Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 234 I G. Oberman, Amsterdam, Keizers gracht 753 J. C. Oudemans, Amsterdam, J. M. Coe'nstr. 27 H A. S. Pannenborg, Amsterdam, Euterpestr. 173 *M. Penon, Amsterdam, Willemsp.weg 192 bov. F. F. Posthumus Meijjes, Haarlem, A. v. Bu- renln. 33 P. B. V. Quartero, Groningen, Burgstr. 7A W. F. Reus, Amsterdam, Den Texstr. 5 B J. Reijenga, Leerdam, Parkstr. 7 J. M. Keyzer-Rfetkerk, 's-Gravenzande, Pr. v. Arkelstr. 18 F. J. Rietmeijer, Zoeterwoude, F 7 J. Riet- veld, Eussum, Singel 71 A. H. Roels, Zoeterwoude, F 7 G. A. Royaards, Den Haag, Heilstr. 9 J. G. Sauevplanne, Was- senaar, Schouwweg 87 M. A. Smit, Den I Haag,' Gr. Hsrtoginneln. 143 H. K. H. Starok. Groningen, KI. Pelsterstr. IA i J. E. M. Starmans, Utrecht, Oude Gracht 353 M. Staverman, Groningen, Gulden-v straat 12 A M. Steenbergen, Rijp We tering D 78 J. Stenvers® Groningen, Bru^str. 7 A J. M. van Straaten, Am sterdam. Vondelstr. 160 A. van Stratum, Amsterdam, Vrolikstr. 146 I U. J. Suer- mondt. Den Haag, v. Bleiswijkstr. 155 V. J. M. Swane, Vught, Boxtelschew. 14 J. Q. ven Tilburg. Amsterdam, Wetering schans 90b H. A. van Veen, Den Haag, Pr. Mauritsln. 17 N. J* Versteegh, Wa- denoijen, Julianaln. 8 1J. Visser, Rotter dam, Av. Concórdia 102 H. L. F. Vis sers, Groningen, Parkweg 61 E. A. van de Voort, Breda, Spoorstr. 3 M. de Vries, Amsterdam, Fr. v. Mierisstr. 107 bov. H. J. P. de Vrind en fam., Den Haag, Me- demblikschestr. 30 J. M. Welcker, Am sterdam, R. Visscherstr. 21 R. Wesstra, Haarlem, v. Fedenstr. 1 H. Wilton, Voorburg. Oosteinde 114 C. van Win gerden, Amsterdam, le H. de Grootstr. 7 AH. Witte. Amsterdam, Maurftsk^de 55 R. de Wolff, Amsterdam. Fr. v. Mie risstr. 82 J. van Wulfften Palthe, Rot terdam, Mathepesserln. 438 J. A. G. van IJzerloo, Amsterdam, J. Verhulststr. 27 W. Jongman-Zirkz^e, Katwijk, Nw. Duinweg 50 P. de Zwart. Warmond, I Nederb.ln. 165 A Wed. J. M. van den TJssel-van Zijp en fam., Leidscheridam, Sluispl. 7. IN LEIDEN GEVESTIGD. P. G. Altorf en fam., monteur, Leeuwe- rikstr. 31. E. J. Arnoldus, kantoorbed., Atjhestr. 23. Th. J. van Benten, sui kerwerker, H. Rijndijk 6. J. P. Boek- hold, gem. kinderarts, Rijnsb.weg 44. Wed. T. StuurmanBogtman, Burggra- venlaan 3. J. W. H. Boin, en fam., huis- en schespssch., Garenmarkt 27. S. Brandsma, tijd. ass. distr. dnst, Maredijk 8SG. M. A. B. Bruijninckx, hulp in de huish., H. de Vriesstraat 40. G. N. J. Cu- pedo, en fam., mach.-bankw., Hoogewoerd 97. Wedw. A. Danijsvan Dijk, M. Treubl. 12. L. H.,Eijs, dienstbode, v. 't Hoffstr. 9. M. H. A. de Goede, boekh., de Siterl. 88. P. A. van Goozen, melk- slijter, x Wolst. 5. G. M. Goudswaard, Hoogewoerd 97. H. de Graaf en fam., reclameschilder, Papengracht 18. J. E. van Rooijen—de Haas, Resedastr. 25. A. J. M. van Haastrecht, kinderjuffrouw, Hooigracht 58. J. W. Harting, Alexan- aerstr. 18. H. van der Heiden en fam., Hooigracht 111, IJ. Heins en fam., Knep- lelhoutstr. 45. M. T. Hiemcke en fam., kantoorbedr., 3 Octoberstraat 37. W. Hofstra en fam., operateur biosc., P. de la ourtstraat 50. A. E. Hijpers, huishoud- esr, H. Rijndijk 67. Wed. H. de Vries— de Jong, Zeemanl. 27. T. van der Kee- mel, verkoopster manufact. hand., Tromp straat 59. J. A. Kersseboom en fam., mont. bankwerker, Stadhouderslaan 21. C. G. Klaassen en fam., vliegtuigmont., Kneppelhoutstr. 47. 'H. Kleingeld en fam., incasseerder, H. Morschweg 23. M. H. de Kok, electr. monteur, Rijnsb/weg 198. F. Kop, huisschilder, Stadhoudersl. 25. M. E. van Leeuwen, huishoudster, Oude Rijn 156. H. W. van Marwijk en fam., rijwielherst^: Zijlsingel 65. M. J. Mei man, H. Geesth. 13a. M. M. Mens, dienstbode, Breestraat 39. J. van Na men en fam., ambt. Coöp. Ver. Centr. Beh., R.-en Schiekade 116C. M. C. Verlaan— van den Nouwland, Pieterskerkstr. 14. C. Pieterse en fam., Hoogewoerd 124a. R. J. Plevier en fam., matroos K.M., Pie- terskerkch.steeg 26. D. A. van der Poel, kinderver., ZoeterW. Singel 99. W. H. J. Polane en fam., ringen vlechter, Kapteyn- straat 22. A. M. Romijn, dienstbode, Roodenburgerstr. 66. A. van Rijns wou en fam., bouwk. ambten., de Sitterl. 129. C. M. Slegtenhorst, huishoudster, Haar lemmerstraat 80. M. J. H. Smeets, dienstbode, Boerhaavel. 6. G. Visser en fam., reiziger, Pieterskexkch.st. 28. J. M. Voorburgh, stenotypiste, Oude Varken markt 2. Wed. M. P. Ouwehand—Vooijs, H. Rijndijk. 20. H. M. Wickleder, mon teur ovenbouw, Hoogewoerd 14. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND BRUTALE STRAATROOF. Oude vrouw 2900.— ontrtolen. Zondagavond is in den Jordaan te Am sterdam een uiterst brutale straatroof ge? pleegd, waarbij een oude vrouw een be drag van 2900.is ontstolen. De vrouw,* een 73-jarige weduwe, had jl. Vrijdag genoemd bedrag geincasseerd b'j een notaris daar ter stede en het geld in haar handtaschje opgeborgen. Zondagavond was' zij een consumptie gaan gebruiken in een café aan de Laurier straat. Toen zij daarop het café verliet en net verduisteringsgordijn voor de buiten deur opzij schoof, werd plotseling van bui ten af de tasch met den kostbaren inhoud ui+ haar handen gerukt. Hoe>vel op het gegil van de vrouw direct verscheidene menschen toesnelden, gelukte 'het den dader in de duisternis te ontko men. Waarschijnlijk is de roover bekend ge weest met het feit, dat de oude weduwe een groot bedrag in haar tasch bewaarde en l eeft hij het gunstigste oogenblik afge wacht, cm zijn laaghartige daad te plegen. Het bedra°- bestond uit twee bankbiljet ten van 1000.acht biljetten van 100, neen biljetten van 10.en eenig klein geld. ALGEMEEN VESTIGINGSVERBOD VOOR KLEINBEDRIJVEN. Nadat reeds ingevolge het Bedrijfsver- gunningsbesluit 1941 van 23 Juni van dit jaar het vestigen van pidustrieele bedrij ven aan een toestemming gebonden is, is thans in de Nederlandsche Staatscourant van heden een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij afgekondigd, nader aangeduid als Besluit Algemeen Vesti gingsverbod Kleinbedrijf 1941, dat met in gang van 2 Decembtr 1941 in werking treedt, waarbij het verboden wordt zon der vergunning een bedrijf op het gebied va kleinhandel, ambacht of kleine nijver heid te vestigen. Dit geldt eveneens voor het hotel-, het logement-, of het herberg-, het café-, het restaurant-, het pension- en het kamerverhuurbedrijf in den /.in van de Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionsbe schikking no. 2 (eerste uitvoeringsbeschik king) alsmede voor het reisbureaubedrijf. i Niet onder de werking van dit besuli't vallen: 1. een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid, waarop de vestigings wet kleinbedrijf 1937 toepassing vindt; 2. de markt- en straathandel; 3. het veilen van goederen; 4. een industrieel bedrijf in den zin van het bedrijfsvergunningenbesluit. 1941. Met ingang van 2 December a.s. is het derhalve verboden een bovenbedoelden tak van bedrijf ten aanzien van het pu bliek, hetzy in een inrichting, hetzij an ders dan in een inrichting, te gaan uit oefenen, zonder vergunning van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart of van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, voor zoover het de voedselvoorzieningsbedry- ven betreft. Dit verbod geldt eveneens ten aanzien van het uitbreiden van een bestaand be drijf met de uitoefening van een voretibe- doelden bedrijfstak, zoomede ten aanzien van het naar een andere gemeente verplaat sen van een inrichting, waarin een zooda nige bedrijfstak wordt uitgeoefend. Om een voorbeeld te noemen, mag een gevestigde si<rarenwirkel zonder vergunning geen wijn of gedistilleerd gaan verkoopen. De secretarissen-generaal verleenen deze vergunning slechts, indien daartoe naar hun oordeel redelijke motieven bestaan. Er mag echter met nadruk op wordep ge-' wezen, dat een dergelijke vergunning slechts in .bijzondere gevallen zal worden verleend. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat zij, die oo het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit een hierbovenbedoelden be drijfstak reeds uitoefenden, geen vergun ning^ behoeven aan te vragen. Evenmin is vergunning verelscht voor: het voortzetten van een bestaand bedrijf bij wijziging in de personen van onderne mers, beheerders of venrooten; het binnen dezelfde gemeente verplaat sen van de inrichting, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend: het aanbrengen van wijziging in een rechtsvorm van het bedrijf. Een en ander uiteraard voorzoover het takken ven bedrijf geldt, waarop dit be sluit van toepassing is. Er moge tenslotte nogmaals met nadruk op worden gewezen, dat de toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 haar normalen voortgang vindt. Ingevolge deze wet zijn de navolgende bedrijfstakken vestigingsbesluiten afgekon digd: Automobiel- en garagebedrijf, bloemen- Verkoopersbedrijf, brandstoffenhandel, broodbedrijven, centrale verwarmingsbe- dxdjf, kappersbedryven, kantoorboekhandel, kantoormachinehandel, kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, kruideniersbedrijf, mineraalwaterbedrijf, poeliersbedrijven, rïj- wielbedrijf, schildersbedrijf, schoenbedrij- ven, slagersbedrijven, terrazzobedrijven. Voor deze bedrijven rich te men zich zoo als voorheen tot de Kamers van Koophan del en Fabrieken. Bovendien is op grond van genoemde wet voor. da onderstaande takken van bedrijf een tijdelijk vestigingsverbod ingesteld: Banketbakkersbedrijf, banketverkoopers- bfdrijf, electrotechnisch installateursbe- drijf, fotografisch bedrijf, kleinhandel «T. tlectrotechnische apparaten en -materialen, kleinhandel in fotografische artikelen, pia- n> en orgelhanddl. Voor deze bedrijven dient de vergunning, evenals voorheen bij den secretaris-gene raal van het departement van Handel, V*v- V er he id en Scheepvaart te worden aange vraagd. Inzake de uitvoering van het onderhavige besluit zullen dezer dagen nog nadere me- dpdeelingen volgen. RUIM DRIE DUIZEND GULDEN ONTVREEMD. Tijdens afwezigheid van de familie G. hebben inbrekers zich Zondagavond door verbreking-van een ruit toegang verschaft tot een woning aan het Spui te Den Haag. Een kleerenkast werd opengebroken en een bedrag van 1 3230.daaruit ontvreemd. Uit de kassa van een broodfabriek in de Rochussenstraat, waar men Vermoedelk door inklimming was binnengedrongen, v/erden 250 gulden en een aantal brood bonnen gestolen IN BRAND GERAAKT EN AAN,DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het vierjarig meisje G. van der Boom te Delft, is gisterochtend, toen het met papier bij den kachel speelde, in brand geraakt. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het gasthuis overgebracht, waar het vanochtend is overleden. BUITENLAND. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 1 Dec. (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtsbericht van heden luidt •>ls volgt: In de Marmarische woestijn hebben gis teren plaatselijke gevechten voortgeduurd. Ir. Tobroek levendige activiteit der artille rie. Een vijandelijke, met tanks onderno men aanvalspoging aan 't front der divisie Trento werd afgeslagen. In den midden sector ontmoetingen tussohen vooruitge schoven eenheden. Een aantal vijandelijke' wageps werd vernietigd. Aan het front van Solloem duurde de activiteit der artillerie /oort aan beide dj den. Een Zuiden van Djebel werden gemoto riseerde eenheden van den vtfand aange vallen en uiteengedreven. Duitsch-Italiaansche luchteemheden heb- heh talrijke bombardements- en machine geweeracties uitgevoerd tegen gemotori seerde afdeelingen van den tegenstander en spoorweg- en ravitailleeringsdoelen in de streek van Mersa Matroeh. Vijf vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Drie daarvan bij een aanval door de Duitsch-Italiaansche afweer op den grond te Benghasi, twet door Duiteche jageré. BRITSCIIR VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. BERLIJN. 1 December (D. N B.).Ir, den afgelocpen nacht zijr. Britsche bom menwerpers de Dut&che Bocht ingevlojM, benevens het Noord Duitsche kustgebied. Bommen, die neergeworpen werden op woonwijken, veroorzaakten militaire noch economisch militaire schade, daarentegen wol beschadigingen 'aan huizen en verlie zer aan dooden en gewonden onder de bur gerbevolking. Volgens tot dusver ontvan gen berichten werden vier Britsche toe* si ellen neergeschoten. AANSLAG TE PARIJS. PARIJS, 1 Dec. (D. N. B.). Een aanslag in de Noordelijke Banlieue van Parijs, waarbij twee Duitsche soldaten om het le- STRIJDT VOOR EUROPA Verder voortdrlngen naar Sov|et-hoofdstad HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 1 Dec. (D. N. B.) Het opper bevel der Duitsehe weermacht deelt mede: „In het gebied van Rostof heeft de vijand ook gisteren zijn tegenaanval len voortgezet met een niets ontziend opofferen van menschen en materiaal. Hij leed daarbij weder zeer zware, bloedige verliezen. Infanterie- en pant- serafdeelingen, die in het gebied van Moskou aanvallen, dringen verder naar de Sovjethoofdstad op. Voor Le ningrad heeft de vijand ook gisteren zijn vergeefsche uitvalspogi.ïgen voort gezet. Een aanval over het ijs det Newa, ondernomen door vrij sterke vijandelijke strijdkrachten, werd af geslagen en bracht den vijand zware, bloedige verliezen. Talrijke gevange nen en 30 pantserwagens, waaronder 6 van het zwaarste kaliber, vielen in Duitsche handen. In den centralen en den Noordelijken sector heeft de luchtmacht met goed gevolg vijande lijke ravitailleeringswegen bestookt. Ten Oosten van de Wolchof zijn troe penonderkomens en opslagplaatsen van materiaal gebombardeerd. In de wateren bij Kroonstad hebben ge vechtsvliegtuigen' een ijsbreker tot zinken gebracht; een vrij groot vracht schip werd door bomtreffers zwaar beschadigd. Voorts zijn luchtaanvallen gedaan op Moskou en Leningrad. Dc luchtmacht heeft overdag een vliegveld aan de Schotsche Oostkust met bommen en schietwapens bestookt. Op loodsen en onderkomens werden bomtreffers gepldatst; verscheidene op het veld staarde vliegtuigen wer den beschadigd. Gedurende den naclit hebben gevechtsvliegtuigen haven werken in het Zuidwesten van Enge land aangevallen. In Noord-Afrika duren de gevech ten ten Zuidoosten van Tobroek nog voort. Britsche tegenaanvallen, van i?et Zuiden uit ondernomen, werden afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties jacht- en gevechtsvliegers steunden de operaties. In den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers het kustge bied van Noord-Duitschland aange vallen. Te Hamburg en Emden leed de burgerbevolking verliezen.aan doo den en gewonden. De Britsche lucht macht leed bij deze aanvallen weder om zware verliezen. Zij verloor 15 vliegtuigen, waarvan er 10 door vloot- eenheden werden neergeschoten". ven zijn gekomen, wordt door de geheele pers veroordeeld als een laffe misdaad. De bladen wijzen er op, dat dergelijke aansla gen, die niet door Fransehen, maar door agenten in dienst van Londen en Moskou gepleegd worden, de Duitsch-Fransche sa menwerking moeten verstoren. Na den aanslag zijn allereerst slechts politioneele en veiligheidsmaatregelen ge nomen. Plet achttiende arrondissement van Parijs is door de politie afgezet en wordt doorzocht, teneinde de daad op te helderen en de daders op te sporen. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 29 Nov. Veiling. Roode kool 4.70—4.80, gele kcol 4.60— .4.80, groene kool f 45, kroten 2.40—4.50. xnolselderie I 6 407.50. idem II 4.10 5.50, waspeen 6.307.50, grove peen ongew. 2.00—2.50; prei 4.50—7.00, bloem kool I f 8.50—13.70. idem II f 4.10—6.80, idem III 2.102.90, boerenkool 3.90 5 50. De Nederland^phe Bank N.V. te Amsterdam deelt mede, dat zij op grond van de bevoegdheid, haar toegekend ingevolge de Tweede Beschikking van den Sscretaris-Generaal van h<?t Departement van Financiën, ter uitvoering van Besluit No. 116/1941, wenscht over te gaan tot aankoop der navolgende Zweedsche Staatsobligatiën: 2657 31/2 Zweden 1941 coupons 15/6 - 1 5/12 3% Zweden 1941 coupons 15/6-15/12 Ingezetenen, aan wie de hierboven genoemde obligatiën in eigendom toebehoorén, of die over zoodanige obligatiën het beschikkingsrecht hebben, als bedoeld in art. 44, vierde lid, van het Deviezenbesluit 1941, worden hierbij opgeroepen zich vóór 15 December 1941 met de Hoofdbank van De Neder landsche Bank te Amsterdam, Bureau Inlevering Buitén- landsche Effecten, in verbinding te stellen, teneirde te ver nemen, op welke wijze deze obligatiën bij De Nederlandsche Bank behooren te worden ingeleverd, en op welke voorwaar den de aankoop zal plaats vinden. Officieele publicatie van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij. INSTELLING DER BEDRIJFSGROEP GROENTEN- ÉN FRUITVERWERKENDE INDUSTRIE. Verplichte aanmelding. Door de organisatie-commissie voor het bedrijfsleven ls bij hare beschikkirg van 11 October 1941, opgenomen in de Ne derlandsche Staatscourant van 13 October 1941 no. 199, inge- steld de bedrijfsgroep groenten- en fruitverwerkende indus- 1 trie (met vak- en ondervakgroepen), welke omvat alle in Nederland gevestigde ondernemingen (natuurlijke en rechts personen) als in opgemelde beschikking oipschreven. Ue voorzitter der bedrijfsgroep heeft bepaald d^t de aan- melding dezer ondernemingen, welke verplicht is, moet ge schieden bii de bedrijfsgroep, secretaris mr. F. J. J. Trapman, I Breestraat 81 te Leiden, alwaar het vastgestelde aanmetdings- I formulier kan worden aangevraagd. j .Aan de ondernemingen, welke bij de bedrijfsgroep bekend zijn, zal het formulier in het vereischte aantal exemplaren worden toegezonden. Ondernemingen, welke op 5 December 1941 nog geen for mulieren hebben ontvangen, dienen zich daarna onverwijld eigener beweging tot het genoemde secretariaat te wenden. Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. VERPLICHTE OPGAVE VAN DIAMANTMOLENS E.D. Volgens de diamantbeschikking 1940 no. 1, zooals deze ge wijzigd is bij beschikking van 30 October 1941 (Staatscou rant 19 November 1941 no. 223) zijn bepalingen vastgesteld ten aanzien van machines en werktuigen. 2664 Als zoodanig zijn aangemerkt: machines cn onderdoe Ion daarvan, alsmede werktuigen en gereedschappen, welke in gericht zijn tot of bestemd zijn voor het bewerken van dia mant. Het navolgende is bepaald: le. Iedere natuurlijke of rechtspersoon, die op 1 December 1941 machines en werktuigen voorhanden, in voorraad of in bewaring heeft (ongeacht de vraag of hij deze al dan niet in eigendom heeft) is verplicht van den aard, de hoeveelheid en de plaats dier machires en werktuigen schriftelijk opgave te doen aan den directeur. Deze opgave moet geschieden voor of op 15 December 1941 en wel op formulieren, welke bij het Rijksbureau verkrijgbaar zijn. 2e. Vanr iedere vermeerdering of vermindering van het aantal machines en werktuigen moet binnen een week op gave v/orden gedaan. 3e. Het is verboden zonder schriftelijke yergunning van den directeur machines en werktuigen al dan niet in eigendom voorhanden of in voorraad te hebben (waaronder mede is te verstaan het in bewaring hebben), te koopen, te verkoopen, af te leveren (inpandgeving daaronder begrepen) en te ge bruiken. 4e. Het is verboden machines en werktuigen te vervoeren. Dit verbod geldt niet indien en voor zoover het vervoer is gedekt door een door of namens den directeur afgegeven ver- voervergunning. Officieele pub'icatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de hoeveelhe den terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 December 1941 1 Januari 1942 als volgt zijn vastgesteld: 0,8 liter kurstterpentijn per bon voor terpentijn en 1 liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bop voor lijnolie. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen voor lijnolie geen recht geven op het koopen van lijnolie by den handel en bij de fabrikanten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3