DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 1 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10116 Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Glto 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladea. V De zonnige kant In ons nummer van 19 November vestig den wij de aandacht op een boekje van pater dr. de Vreese S.J., getiteld: „Een blijde kijk". Naar aanleiding van bedoeld artikeltje werd ons per post een ^pder werkje van dr. de Vreese toegezonden, dat tot titel draagt: Alles komt terecht, en waarin was aangestreept een hoofdstuk: \,De zonnige kant''. Dat hoofdstuk en het geheele boekje waarvan al reeds de tweede druk is sver- schenen schijnen evenals het eerstge noemde boekje als geschreven voor dézen tijd. Een frissche bron van klare, verkwik kende gedachten! Wij citeeren: De zonnige kant is de beste kant van het leven. En een zonnige kant is er altijd; aan alles. Maar er zijn betrekkelijk weinig menschen, die altijd den zonnigen kant f weten te ontdekken. Dit kleine getal vormt dè groep van \de Blij denkers. Blijdenkers zijn menschen, die iltijd zon zien. s^De anderen gelooven het niet; zij kunnen er niet bij; zij hebben de eer om te twijfelen. Toch zijn de Blijdenkers degenen, die altijd het dichtst b# de waarheid zijn. Want'het gezegde is onuitspre kelijk waar, dat onlangs een .geeste lijk schrijver neerschreef: „Hoe- meer men genêlgd* is, hoe meer men uitmunt, om al de beschik kingen van de Voorzienigheid uit te leggen in den zin van de oneindige Goedheid en de oneindige Barmhartig heid, des te meer ook straalt ons leven den Geest van God uit en des te meer warmte verspreidt het rondom zich". Blijdenkers zijn gelukkige menschen voor zichzelf en vooral als in hen de christe lijke liefde dringt gelukkige menschen voor anderen, in Wie zij trachten hun blij heid over te*storten. Zij begrijpen, dat de natuurlijke geneigdheid van vele menschen he,t bezit van de blijheid kan bemoeilijken, en zij helpen die medemenschen daarom op practische, tactische wijze, om zich dat be zit te verwerven. Echte christelijk blijde menschen zijn mededeelzaam evengoed met hun geestelijk, als met hun stoffelijk bezit. Gelukkig de omgeving waarin b 1 ij d e n- k e r s zijn; er is daar zonnelicht! De blijdenkers zijn geschetst door J. Scheurs M.S.C. in „Voorjaar", „Wjj moeten iets melden van deur tot deur, Wij moeten iets brengen van wierook geur, Wat licht in den nacht en wat vreugd waar men schreit; Zoon beetje geluk en wat eeuwigheid". Tegenover de blijdenkers staan de men schen, die al is 't vaak niet zoo slecht be doeld rondtrekken en overal, voorzoo ver 't hun niet wordt verhinderd, zwarte streepen van sombere gedachten nalaten: zij zien in alles het slechtste, en alleen en uit sluitend het slechtste, zij houden u de da gen, die komen gaan, voor als brengers van leed en smart, en anders niets, en dan gaan zij heen, om u zóó alleen te laten.... Neen, dan zij de b 1 ij d e n k e r s geluk kiger menschen voor zichzelf èn voor an deren. Zij zijn een kostbare gave van God! ALSOF HET REEDS VREDE WAS In de belangrijke rede, welke de Duitsche Rijksminister von Ribbentrop verleden week heeft gehouden bij gelegenheid van de verlenging en uitbreiding van het anti- kominternpact te Berlijn, heeft hij de ge volgen van de Sovjet-nederlaag als volgt samengevat: „Militair heelt de laatste bondgenoot van Engeland op het vasteland opgehouden een factor van beteekenis te zijn. Duitschland en Italië met hun bondgenooten zijn daar door in Europa onaantastbaar geworden. Economisch zijn voortaan de as-mogend- heden met hun vrienden en daardoor ge heel Europa onafhankelijk van overzee- Europa is voor altijd blokkadevast gewor den. Het graan en de grondstoffen van Europeesch Rusland kunnen de behoeften van Europa gehtel en al bevredigenDe organisatie van deze geweldige ruimte is reeds in vollen gang". Zoo wordt de organisatie van den vrede reeds ter hand genomen in vollen oórlogs- tijd. Nog woedt de oorlog aan alle kanten en reeds zal straks het glimmende kouter in de vruchtbare Oekaine' zijn voren door de vette aarde trekken. Economisch wordt Europa zoozeer onafhankelijk van den overzeeschen aanvoer, dat het Angelsaksi sche blokkade-wapen eiken dag meer van zijn scherpte inboet en de tijd niet ver meer is, dat het een nutteloos wapen in een machtelooze vuist geworden zal zijn. Mede als gevolg van de bolsjewistische neder laag is het overwicht van de in het Drie- niogendheden verdrag verbonden groote mogendheden met hun bondgenooten sterk geworden, dat geen combinatie hiertegen opgewassen zal zijn. Von Ribbentrop voor spelde verder, dat ook de Noord-Afrikaan- sche ruimte en het nabije Oosten, voorzoo ver de vijand,hier nog een positie ingeno men heeft, ziéh op den duur niet zouden kunnen onttrekken aan de uitwerking van deze politieke cn militaire machtsont plooiing Ook de mogelijkheid van een oorlog njet Amerika roerde Von Ribbentrop aan. Zou het inderdaad hiertoe moetgn komen, dan zaj Amerika een van de vernietigende socifle katastrophen ondergaan, welke de wereld ooit gekend heeft. Overigens vroeg de minister zich af, waarom volken van landen tusschen wel ke de Voorzienigheid een oceaan van vele duizenden kilometers had gelegd, zich nu juist zouden moeten beoorlogen. Daarom is de huidige situatie slechts te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat hier niet de werkelijke belangen van het Duitsche, het Italiaansche en het Amerikaansche volk tegenover elkander staan, maar de .bélan- gen der jonge, voor hun nationaal bestaan, voor een nieuwe sociale orde en voor een rechtvaardige verdeeling der goederen vechtende volken aan de eene zijde en de belangen van een internationale Joodsch- plutocratische wereld van uitbuiters der volken aan de andere zijde met den heer Roosevelt aan de spits. In dezen strijd aldus besloot minister van Ribbentrop zijn redekan de eind- uitsla? niet twijfelachtig zijn. Militair onaantastbaar en economisch verzekerd' organiseert Eurapo zijn ruimte alsof het reeds vrede was. WAT IS VOLKSCH? De redactie van „De Boekenschouw van het nieuwe Europa", orgaan van de Uitge verij „De Schouw" te 's-Gravenhage, schrijft een prijsvraag uit voor de beste definitie van het begrip „Volks ch". De ze definitie moet zo kort rhogelijk zijn, .doch kan eventueel vergezeld gaan van "een toelichting. Voor het beste antwoord is een prijs van ƒ100 beschikbaar gesteld; voorts worden boekwerken als prijzen toe gekend. De inzendingen (waarbij op de enve loppe „Prijsvraag" dient te worden ver meld) worden ingewacht bij de redactie van „De Boekenschouw", Nieuwe Haven straat 42, Den Haag. DE LUHT AANVAL OP MAASTRICHT. Na de laatste opgave van 17 slachtoffers zijn nqg drie zwaargewonden in het zieken huis te Maastricht overleden en werd Za terdag nog een 16-jarig meisje uit de puin- hoopen te voorschijn gebracht. De begrafenis van de slachtoffers zal ge schieden Dinsdag om 11 uur in de kerk van de parochfe, waarin de ramp plaats vond. Uit een officieele opgave blijkt, dat 287 huizen gedeeltelijk volkomen vernield en gedeeltelij 1^zwaar beschadigd en niet meer bewoonbaar zijn. De burgemeester van M^stricht de heer L. Peeters, bracht Zondagmorgen een be zoek aan de 'zwaargewonden, terwijl Zonr dagmiddag de bisschop van Roermond, Mgr. G. Lemmens, eveneens de vele zwaar gewonden bezocht, alsmede de Üakloozen, die in verschillennde openbare gebouwen van de stad zijn ondergebracht. Daarna heeft Mgr. Lemens ook nog een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. Niet alleen de Limburgsche autoriteiten en de Limburgsche bevolking hebben mede lijden met de slachtoffers en de achterblij- venden, maar héél het Nederlandsche volk. Zooals ook héél het Nederlandsche volk der gelijke bombardementen, dergelijke on- menschelijke wreedheden veroordeelt en verafschuwt. Ook met de begrippen van het moderne oorlogvoeren zijn zulke bom bardementen in flagranten strijd. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ EUROPA In het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen Nederland worden thans duizenden Kersipaketten garaed gemaakt voor de so'daten ean het Oostfront Deze paketten aijn van huisgenooten of familie en worden op deskundige wijze verpakt (Polygooh Meijer) HOOFDGROEP INDUSTRIE INGESTELD. In de Nederlandsche Staatscourant wordt heden de instelling van de hoofdgroep in dustrie gepubliceerd, waaronder dus de in den loop van dit jaar opgerichte 28 be drijfsgroepen der industrie met hare vak- en ondervakgroepen zullen ressdrteeren De organisatorische werkzaaamheöen van dezen geheelen opbouw zijn in de or ganisatiecommissie geschiedt door de uit haar midden gevorftidv industriecommis sie, welke onder leiding stond van den heer T. J. Tw.ynstra. De organisatiecommissie heeft besloten deze industriecommissie de leiding der hoofdgroep industrie op te dragen, aange zien zij overtuigd is daarmede te bereiken, dat de grondgedachten, welke bij den op bouw hebben voorgezeten, en waarmede weinigen zoo goed bekend kunnen zijn dan juist diegenen, welke den geheelen op bouw zelf verricht hebben, het beste ver wezenlijkt kuqnen worden. De leiding der hoofdgroep bestaat der halve uit de heeren T. J. Twijnstra, voor zitter, dr. L. P. Krantz, eerste pl.v. voor zitter, mr. B. J. M. van Spaendonck, 2e pl.v. •voorziter, J. M. Honig, F. B. J. Gips, ter wijl tot secretaris is benoemd mr. P. A. Blaisse, tevens secretaris van het bureau der organisatiecommissie en van de sub commissie uit de organisatiecommissie. Naar wij vernemen acht de organisatie commissie hiermede haar taak ten opzichte van de organisatie der industrie afgeloo- pen, zoodat men dezer dagen een desbetref fend besluit van den secretaris-generaal vah het departement (van handel, nijver heid en scheepvaart kan tegemoet zien. AANSLUITING BIJ DEN LANDSTAND. Bij besluit van den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen van 25 November 1941 zijn het Ne derlandsche Landbouwcomité en de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond met hun gewestelijke organisaties bij den Neder- landschen Landstand aangesloten. Met de uitvoering van deze beschikking is belast het hoofd van den Nederlandschen Landstand. Voorts heeft de commissaris voor de Ne derlandsche Boeren- en Tuindersberopsor- ganisatie (N.B.T.B.) inmiddels' stappen ondernomen om ook deze organisatie, waarin, zocals bekend, alle vroegere R.K. boerenbonden zijn opgenomen, zoo spoedig mogelyk bij den landstand aan te sluiten. Daar indertijd het Nederlandsch Agra risch Front bij de oprichting van den land stand hierin onmiddellijk is opgegaan, zul len dus binnenkort alle centrale landbouw organisaties (C.L.O.'s) in den landstand zijn opgenomen. De tabakshandelaar J. S. te Amsterdam heeft gedurende .vele maanden de door hem verhandelde sigaren duurder geban- derolleerd en verkocht dan door kosten en kwaliteit gerechtvaardigd was. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft S. wegens prijsopdrij ving veroordeeld tot 2000 boete, terwijl hemtevens gedurende één jaar de handel in tabak, sigaren e.d. is verboden. Het von- is werd in een vakblad en door middel van een rondschrijven aan alle vakgenoo- ten bekendgemaakt. „HET NEDERLANDSCHE „MARIONETTENKABINET". Het politieke weekpraatje van Max Blok zijl, dat. van 19.4520.00 uur over den zen der Hilversum 2 gehouden wordt, heeft tot titel: „Het Nederlandsche marionetten kabinet". - a STRIJDT VOOR EUROPA Vergeldingsmaatregel voor Rostol Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagnamiddag luidt als volgt: Bij den aanval op Moskou zyn ver dere 'vorderingen gemaakt. Bij Rostof en in het Donetsbekken heeft de vijand bij nieuwe, onder sterke con centratie en meedoogenloos gebruik van zijn krachten uitgevoerde aanval len zware, bloedige verliezen geleden. De bezettingstroep van Rostof ont ruim op bevel het nauwere ste delijke gebied om de noodzakelijke vergeldingsmaatregelen tegen de be volking thans meedoogenloos te onder nemen, welke bevolking in strijd met het volkenrecht in den rug van de Duitsche troepen aan den strijd heeft deelgenomen. Voor Leningrad zijn krachtige uit- braakpogingen van den vijand afgewe zen. In Noord-Afrika staan de verbonden troepen in concentrisch en aanval op sterke Britsche strijdkrachten, die op nieuw uit het Zuid-Oosten opgerukt zijn naar Tobroek. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben met goed gevolg spoorweginstallaties bij Sidi Barani gebombardeerd. Patrouillebooten hebben in het Ka naal den aanval van een Britsche flot tielje motortorpedobooten met succes afgeslagen. De voor een deel reeds be schadigde vijandelijke booten werden door Duitsche torpedobooten achter volgd, waarbij een Britsche motortor pedoboot tot zinken gebracht en twee andere in 'n strijd van nabij zoo zwaar beschadigd werden, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Alle Duitsche schepen zijn him bestem minghaven binnengeloopen. Massale aanvallen en zware verliezen Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Bij Rostof en in de bocht van de Donets hebben de Duitsche troepen in samenwerking met de luchtmacht den vijand bij den afweer van zijn ook gis teren herhaalde massale aanvallen we derom de zwaarste verliezen toege bracht. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden in het Oostelijke deel van de baai van Haganrog een petroleumop- slagplaats in brand. In de omstreken van Moskou heeft de aanval der infanterie- en tankfor maties opnieuw terrein gewonnen. Voor Leningrad is een vrij sterke uitvalspoging van den vijand met steun van tanks afgeslagen. In het hooge Noorden hebben for maties gevechtsvliegtuigen de vernie ling van belangrijke trajecten van de spoorlijn van Moermansk voortgezet. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht óp vliegvelden en spoor weginstallaties in den Zuidelijken en midden-sector van het front. Leningrad en Moskou werden overdag gebom bardeerd. Aan de Britsche kust heb ben sneibooten in den nacht van Vrij dag op Zaterdag een aanval gedaan op een krachtig beveiligd vijandelijk con- vooi en een tankboot van 7.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander groot 6chip werd getorpedeerd en waarschijnlijk tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen hun tegenaanval voortgezet. Daarbij werden opnieuw vijandelijke tanks vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen benevens forma ties jagers en torpedovliegtuigen dre ven Britsche colonnes en opgestelde tanks uiteen. Ravitailleeringswegen van den vijand werden met succes ge bombardeerd bij Mersa Matroe. In luchtgevechten schoten Duitsche ja,- gers zonder eigen verliezen vijf Brit sche vliegtuigen neer. In de periode van 22 tot 28 Novem ber heeft de Sovjet-luchtmacht 207 vliegtuigen verloren, waarvan 79 in luchtgevechten, 53 door luchtdoelartil lerie en de rest op den grond. In het zelfde tijdsbestek gingen aan het Oos telijke front 24 eigen vliegtuigen verlo ren. In de Marmarlsche woestijn EEN PERIODE VAN STILSTAND Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: De slag in Marmarica werd gisteren over het geheel gekenmerkt door een periode van stilstand. Plaatselijke gevechten werden geleverd in den centralen sector en aan het front van Solloem. Van Toebroek ên Bar- dia niets te melden. De vijand deed luchtaanvallen op Derna, Tripolis en Bengazi. In den loop van deze aanvallen schoot de Italiaansch-Duitsche luchtdoelartillerie vier vliegtuigen neer: een te Derna, een te Tripolis, waar de beman ning werd gevangen genomen, en twee te Bengazi, die brandend in zee stortten. In den loop der luchtgevechten schoot de Duit sche luchtmacht zeven vliegtuigen neer. De Italiaansche luchtmacht bombardeerde het spoorwegcentrum Mersa Matroe en voerde haar aanvallen uit op gemotoriseerde af- deelingen i£an den vijand in de oase Dzjalo. Een onzer zeeverkenningsvliegtuigen werd door drie vijandelijke vliegtuigen aangeval len en schoot er een van neer. In het centrale deel van de Middelland- In den Haag moeten de honden aan de lijn en in dit blad is de vraag ge steld of dat in Leiden ook niet mo gelijk is, om ook hier de verontreini ging der straten tegen te gaan en van Leiden een nog netteije stad te maken. Daar is natuurlijk heel veel voor te' zeggen, maar de zaak lijkt mij toch niet zoo eenvoudig, als men het wil doen voorkomen. Honden moeten nu eenmaal doen wat iedere hond doet en waarover de liefhebbende eigenaar zich ongerust zou maken, indien hij (in dit geval de hond) het niet deed. Van den anderen kant is het niet prettig als men in het donker in iets trapt, dat bij het betre den van zijn woning de grootste on aangenaamheden kan opleveren van de zijde der huisvrouw en nog onaan genamer wordt het, indien ook het hondje, door het duister misleid, een menschelijk been voor een boom aan ziet. Van den eenen kant kan men het den eigenaar niet euvel duiden, dat zijn Bernard het kattengemak niet wenscht te deelen met de huispoes, van den anderen kant kunnen acht tienduizend honden ('t is maar een schatting), veel vuils en last veroorza ken. Van den eenen kant kan men van den gelukkigen bezitter van de koe, die in Leiden nog steeds het straat beeld siert, niet verlangen, dat zijn levend bezit zijn natuurlijke behoefte binnenshuis verricht, van den anderen kant mag ik er niet aan denken, hoe onze straten er in het andere geval zouden uitzien. Een collectieve hondenuitlaatcentrale lijkt mij nog zoo gek niet. Men be hoeft de beesten slechts te wennen aan een bepaaldea tijd. En wie een hond heeft moet er ook iets voor over hebben sche Zee is gistermiddag een vijandelijke vlootformatie aangevallen door twee vlieg tuigen onder bevel van kapitein-vlieger Ma rino" Marini en luitenant-vlieger Saverio Mayer. Een kruiser werd zwaar getroffen door twee torpedo's. De strijd aan hel Oostfront De plaats Wockola/msk, die de laatste weken in de berichte^ der 'bolsjewieken en hun bondgenooten steedis weer als cenr trum van dien bolsjewisfcischen tegenstand1 werd gandemd, is thans eveneens in Duit sche handen, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt. De militaire beteekenis van deze plaats ligt in het feit, dat daar niet alleen belangrijke verkeerswegen el kander snijden, doch dat ook de spoorlijn Moskou-Riga door deze plaats loopt. IN DE BOCHT VAN DE DONETS. De bolsjewisten hebben in de week van 2229 November die sterkste strijdkrach ten in den strijd geworpen tegen de Deut sche aanvallen in het gebied van Rostof en in de bocht van de Donets. Hun tegen aanvallen werden, zonder rekening te houden met verliezen,- met steun van ar tillerie, zware* en zeer zware pantserwa gens, alsmede van talrijke vliegtuigen uit gevoerd. De Duitsche troepen versloegen hen in zeer hevige gevechten van man te gen man. De bolsjewistische infanterie, rflie in dichte golven werd voortgedreven, leed door het Duitsche afweervuur ongewoon hooge verliezen. Alleen in den sector van één verkenningsafdeeling werden meer dan 1000 gesneuvelde bolsjewisten geteld. Dit aantal werd in een sector van een infan terie bal tal jon nog overtroffen. Óok de bolsjewistische luchtmacht leed soortgelij ke. zware verliezen. De Duitsche jagers- schoten alleen in 'her gevechtegebi-ed van een corps op één dag 22 bolsjewistische vliegtuigen neer. De terreinwinst, Idie de „aan vallen van de Duitsche troepen in den .centralen sector van het Oostelijke front tijdens deze week opleverden, was aanzienlijk. Solnetjno- garski, vijftig kilometer ten Noord-Oosten van Moskou, werd genomen en ten Noor den hiervan de stad KI in, dat vooral als verkeersknooppunt «van belang is. Sterke ■bolsjewistische verdedig ingsst el 1 in gen bij welker aanleg het gunstige terrein ten val- le was uitgebuit, werden doorbroken, waarbij de bolsjewisten zeer zware bloe dige verliezen leden. Een bolsjewistische divisiestaf, die zich met de zwaarste pantserwagens tegen de Duitsche omsingeling verdedigde, werd eerst, nadat de pantserwagens op drama tische wijze buiten gevecht waren gesteld en het huis, waarin dk staf verbleef, was opgeblazen, vernietigd. In denzelfden sec tor werden alleen in vier dagen 3498 ge vangenen gemaakt en 24 pantserwagens, 12 stukken geschut, 13 stuks pamtserafweer- geschut en 10 stuks luchtdoelgeschut buit gemaakt, resp. vernietigd. Een an dórcorps veroverde binnen drie dagen 1089 ver sterkte kazematten en steunpunten, maakte 1390 gevangenen en zuiverde het terrein van 2924 mijnen. Bij de hier geleverde ge vechten in de bosschen werden 2260 ge sneuvelden geteld. De Duitsche troepen hebben deze successen 'behaald ondanks een vorst van 10 graden, ondanks slecht zicht en ondanks sneeuw,en ijs. Ook in den Noordelijken sector van het front sloegen de Duitsche formaties alle aanvalspogingen der 'bolsjewisten uit Le ningrad en alle tegenaanvallen op de Duit sche linies af. Toen ongeveer 100 bolsje wisten over de dichtgevroren Newa trach ten te komen, bleven 50 gesneuvelden op het ijs liggen. De rest nam de vlucht.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1