r= l/2 Voor de Kinderen LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Geldige bónnen'voor Voedingsmiddelen Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen i beschikbaar per persoon 30 Nov. tot en met 6 Dec. 1941 46—4 Brood 46 Brood 46 Vleesch 46 Vl.waren 46 Melk I 46-A Aardap. 46-B Aardap. Brood of Gebak 4 Rants ty2 Rantsoen l/j Rantsoen j yieesch of Vl.waren 1 Rantsoen J 1% Liter Melk ls/i K.G. Aardappelen V2 K.G. Aardappelen 30 Nov. tot en tnet 27 Dec. 1941 in tijdvak ran 4 weken 150 Algemeen 1 KG Suiker 1 1 1 1 K.G. 2e Periode Cacao 50 Gram Cacao 50 50 Gram 155 Algemeen 250 Gram Koffle-surrogaat 250 250 250 250 Gram 156 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram 151 t.m. 154 Algemeen 1 Rantsoen Bloemt Brood of'Gebak 4 4 4 4 Rants. F en G Rijst 250 Gram Rijst 5U0 Gram 161 Algemeen 250 Gram Havermout of Peulvr. 250 250 250 250 Gram 162 Algemeen 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 163 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 157-160 Algem. 100 Gram Kaas 400 400 400 400 Gram 21 Nov. tot en met 9 Dec. 1941 In tijdvak van ,19 dagen 53—54 Boter 125 Gram Boter 250 500 500 500 Gram 53—54 Vet 125 Gram Boter met redactie 250 500 500 500 Gram Ui is il In tijdvak van één week IV2 ls 22 18 3 3 3% - - 3 Va 5% 3 V2 V2 V2 Rants. Rants. Liter K.G. K.G. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geett recht op 't koop< 14 23 07 K.F. 01 t/m 04 H.K. 05 t/m 07 H.K. 08 IJ.K. 01 t/m 11 C.V. 12 t/m 20 CV. Ie t/m 4e Per. 5e t/m 6e Per. 164 E Petroleum Petroleum Brandst-1) Brandst. Brandst. Brandst.2) Brandst. Brandst. Brandst. Brandst. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) 2 liter Petroleum 1 Eenh. Brandstoffen 1 Rants. Zeep 75"Gram toiletzeep 80% 50 Gram Scheerzeep 6 Oct. 1941 23 Nov. 1941 Diverse data 1 Dec. 1941 1 Dec. 1941 tot 27 Dec. 1941 3 Jan. 1942 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 1 Sept. 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen Antbracfet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn na Zater dag 29 November niet meer geldig: 45 Brood, 45 Vleesch, Vleeschwaren, 45 Melk I, 45 Aardappelen. 135 t/m. 149 Algemeen. D. en E. Havermout, le periode cacao, 06 K.F. Brandstoffen D. Zeep en Toiletzeep. VERLENGING VAN VOOR 1 JANUARI 1936 VOOR BEPAALDEN TIJD AANGEGANE PACHTOVEREEN KOMSTEN. Alsmede van pachtovereenkomsten, die nietig werden verklaard. Bij Besluit van den Secretrais-Generaal van de Departementen van Justitie en van Landbouw en Visschery van 9 September 1941 werd i nart. 1 bepeald, dat een pachter verlenging voor den tijd van 2 jaar kan vragen, van die P. O., welke vóór 1 Ja nuari 1936 is aangegaan en eindigt na de in werking treding van het Besluit, dus na 9 September 1941. Hij zal een verzoekschrift daartoe moeten indienen bij de Pachtka- mer (P. K.) en wel uiterlijk binnen een maand na het verstrijken van den indertijd overeengekomen termijn, welk ijequest dus ook al eerder kan worden ingediend. Vólgens art. 62 der Pachtwet (P. W.) vallen alle P. O., vóór 1 Jan. 1936 aangegaan tot uiterlijk 1 Jan. 1943 onder het oude recht. Zij eindigen dus automatisch, indien het overeengekomen tijdvak afgeloopen is, behalve nu, indien de pachter tijdig ver lenging vraagt. De P. K. roept dan beide partijen op. Volgens art. 2 zal de P. K. naar billijk heid beslissen. Zij zal het verzoek afwijzen, in bepaalde gevallen: a. Indien de bedrijfsvoering van den pach ter af diens optreden jegens den verpach ter niet' is geweest, gelijk een goed pachter betaamt; b. Indien de verpachter zelf of een van diens bloedverwanten in de rechte Neder- landsche linie (zoon of kleinzoon) het ge pachte in gebruik wil nemen; c. Indien bij toewijzing van het verzoek de verpachter of een derde ernstig in zijn belangen zou worden geschaad. In deze gevallen mag de P. K. de over eenkomst niet verlengen. In alle overige gevallen is de P. K. bevoegd de P. O. al dan niet te verlengen. Haar eenig richtsnoer ia daarbij de billijkheid. Volgens art. 2 lid 2 mag de P. K. ook geen verlenging toestaan, indien het ge pachte in zijn geheel reeds door een ander dan den pachter in gebruik is genomen. Als de pachter er vlug bij is kan dit geval zich niet voordoen. Wordt het verzoek tot verlenging inge willigd, dan kan de P. K. de overeenkomst zop noodig wijzigen, zegt art. 3. Heeft de verpachter op den pachter reeds een von nis tot ontruiming verkregen dan kan de voorzitter der P. K. de tenuitvoerlegging van het vonnis schorsen, totdat op het ver zoek is beslist. Krachtens een tweede Besluit, dat van 24 October 1941 kan de pachter ook ver lenging vragen van een P. O., die vóór 29 October 1941 (dathm van in werking tre den van voormeld Besluit) is nietig ver klaard, bijv. omdat de P. K. de verplich tingen des pachters buitensporig achtte oi de, pachtprijs te hoog en van welke P. O. de P. K. of het P. B. de gevolgen heeft geregeld (zie artt. 7 en 8 P. W.). De verlenging kan voor 2 jaar gevraagd worden. De pachter moet echter op het moment van indiening van het request het gepachte nog exploiteeren, terwijl het ver zoek moet worden ingediend, uiterlijk bin nen een maan<P na het eindigen van den termijn, die P. K. of P. B. hem voor de ex ploitatie heeft toegestaan. Doen één der hierboven onder a, b, of c genoemde gevallen zich voor, dan zal de Pachtkamer het verzoek steeds afwijzen.' Mr. W. Hugenholtz. Lelden, 25 November 1941. RECHTZAKEN koker 75 cent koker 75 cent koker 60- cent taxeertavtuvrten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhard!. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Toen er in zijn tomaten geknepen werd Mej. L. P. J. D. uit Wassenaar liep met haar man boodschappen te doen, toen zij den groentenkoopman E. C. met zijn wagen met groenten zag. Z\j voelde wel iets voor de aanwezige tomaten, maar alvorens ze te koopen, begon ze in zoowat alle to maten te knijpen en dat was niet naar het genoegen van den koopman, die wel graag zijn tomaten wilde verkoopen, maar er niets voor voelde om een iedereen erin te laten kneden. Hij zei dus beleefd, dat mevrouw er met haar fikken af moest blijven. 'De man van de mevrouw vond, dat een. dood gewone groentenboer zooiets niet tegen zijn gade mocht zeggen, waarop onze koop man hem eventjes vertelde, dat hij naar een zeer heete plaats kon loopen en dat hij, wat er ook gebeurde, niet één tomaat van hem zou kunnen koopen. Eh om deze woorden kracht bij te zetten had hij meneer D. een pracht van een mep cadeau gedaan. Voor dezen klap had hij zich te verant woorden en de Officier, rekening houdende met alle omstandigheden, eischte een geld boete van 10 subs. 10 dagen. De "Politierechter veroordeelde hem con form dezen eisch. „Ga nu de menschen niet afzetten om aan die tien gulden te komen", wuifde de Officier hem weg. Dorstige visschers. Toen J. J. B. en J. C. T. onder Leid- schendam waren wezen visschen, had den ze een pracht van eep dorst gekregen, een echte visschersdorst. Aangezien „Kaag water" nog al schaarsch is niet te ver warren met water iRt de Kaag hadden ze op andere, zij het dan ook verkeerde manieren, hun dorst trachten te lesschen. Vlak in de buurt was een buitenplaats met een boomgaard en in tüen boomgaard groeide sappig fruit. Daar hadden ze zich' gelaafd, alleen hadden ze tegelijk aan de toekomst gedacht en dat was verkeerd. De een had tientallen sappige peren in zijn diverse zakken gepropt, terwijl de ander tien trossen druiven had meegenomen. De Officier vond dat wel een beetje veel om een dorst te lesschen en spr. informeer de of de heele familie soms dorst had. Ver der staan beide verdachten bekend als stroopers, terijl het heel min is om anderen van hun kleine beetje fruit te berooven. Omdat B. al meer veroordeeld is, werd de eisch tegen hem 14 dagen gevêtigenis- straf en tegen T. 10 boete. B. kreeg zijn veertien dagen van den Politierechter en T. zal 15 boete, moe ten betalen. Eerst er voor en dan er tegen. De landarbeider N. S. te N o o r d w ij k had eerst absoluut niéts tegen het huwe lijk van zijn 19-jarige dochter met P. C. M. uit Noord-wijk. Hij had dan ook grif zijn toestemming gegeven en het %tel was in ondertrouw gegaan. Plotseling had pa spijt van zijn toestemming gekregen en even zoo vroolijk had hij alles weer ingetrokken want zoo maar in eens, was hij te weten gekomen, dat er niets, maar d^n ook niets van zijn „schoonzoon in spe" deugde. En het jeudige paar zat met de gebakken pe ren, want de dochter was minderjarig. Niettemin bleven ze elkaar trouw en zoo stonden de zaken op 17 Augustus, trou wens ze staan nu nog zoo, alleen nog maar een beetje erger. Op dien datum toen de in ondertrouw zijnde verloofden liepen te wandelen, kwam plotseling pa te voorschijn. Pa gaf schoonzoonlief een Vuistslag op zijn oog en de dochter een slag in haar nek, waar door deze ten val kwam, een rib kneusde en e enige dagen in bed moest verblijven. JDn zoo kreeg men het trieste geval, dat „schoonzoon in spe" en de dochter tegen pa getuigden. De jongeling was er speciaal voor uit Duitschland gekomen en de doch ter wenschte geen gebruik te maken van haar verschooningsrecht.. Nog een onpartijdige getuige kwam het gebeurde in den breede verteller.. „Alles was pertinent gelagen" was de meening van pa, want hij had ze alleen maar even vastgehouden. De Officier achtte <ie mishandeling, trots het ontkennen bewezen en wilde maar niet eens ingaan op het gekrijsch, dat moeder de vrouw bij het uitdeelen der klappen ten beste had gegeven. Trouwens de Officier vond deze mishandeling geheel im de lijn van verdachte liggen. Zeven von nis jes, voor dergelijke feiten, heeft hij reeds achter den rug, reden om thans een maand gevangenisstraf te eischen. Toen kwam verdachte aan het woord. Druk gebarend hield hij een uitvoerig pleidooi, dat niet eens zoo slecht was. Zelfs de Politierechter zag wel iets in zijn ver dediging, want hij kwam er af met een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Schoonzusters oneenigheid. Toen mej. E. de B. uit Z o e t e r m e e r te Leidschendam eenige bezoeken afleg de, ontmoette zij haar schoonzuster mej. E. S. Die twee zijn water en vuur, vanwe ge eenige roefenide goederen, zijnde eeni ge lakens, sloopen en een sprei. Hoe dat nu eigenlijk zat bleef in nevelen gehuld, een feit was alleen, dat mej. S. haar schoonzuster had verweten, dat het diens schuld was, dat haar vader in een gekken huis gestopt was en dat zij bovendien 50 had gestolen. Mej. S.' had dit erkend, maar de getuigende schoonzuster vertelde, dat zij „dat ménsch" speciaal bij haar arm gegrepen had en had gevraagd „sag dat rogge rus" en toen was het inderdaad „noggerus" gezegd. Ihttfin deze schoonzus- terstwist eindigde met het veroordeelen van mej. S. tot een geldboete van zes gul den. Zij ging de peentjes opscheppen. Mej. M. K. uit L e i d s c h e n d a m -was van meening, dat haar broer onbillijk be handeld was geworden door den gemeente- architect en daarom was zij eventjes naar des architects huis gehuppeld en had hem voor „vuile boef" uitgescholden. Ze ont kende het pertinent. De Politierechter informeerde hoe oud of haar broer dan wel was, dat zy het woord voor dien broer deed. En het ver rassende antwoord was.42 jaar. Waarom, die broer dan het woord zelf niet kon doen. „Ik hdb het altijd gedaan, want ik ben vader en moeder voor hein", vertelde zijn zuster. De Officier vond, dat het niet te pas kwam om iemand voor „Vuile boef" uit te gaan echelden en eischte een geldboete van 10 subs. 10 dagen, tot welke 6traf de Po litierechter haar veroordeelde. „Ik ben niet tevreden met de behande ling en ik ga in hooger beroep", deelde ze mede. GEMENGDE BERICHTEN PAARD SPRINGT OP HET TROTTOIR. Eén doode, twee gewonden. Gistermiddag had te Marrum een ernstig ongeluk plaats. Omstreeks half vijf bevonc, -ich een wagen van den aardappelkoopman R. B. te Nijkerk, bespannen met een paard en bestuurd door een zoon van den eige naar, op den driesprong, midden in het dorp Marrum. Door het ndderen van een vrachtauto schrok het paard en het sprong op het trottoir. Juist op dit oogenblik be vonden zich op het trottoir de bejaarde weduwe van der Lep,' en twee kleine kin deren. Het 4-jarige kind van de familie Jan Cuperus werd gedood, terwijl een kind van den landbouwer J. Bierma gewond werd. Ook de vrouw1 liep verwondingen op en brak een pols. UIT EEN ROEIBOOT GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gisteren is de 44-jarige K. A. Karreman uit IJsselmonde, die behulpzaam was bij het opmeten van schepen in Bolnes, uit een roeiboot gevallen en verdronken. EEN SPOOR VAN RIJSTKORRELS WEES DÉN WEG. Een vain de acht zakken met ryst,'welke dieven van een schuit aan clen Binnen kant te Amsterdam hadden gestolen, was kapot zonder dat zij dit wisten. Uit het gat vielen de rijstkorrels op straat en vormden een duidelijk spoor. Toen eenige recher cheurs dit spoor ontdekt hadden, behoef den zij dit slechts te volgen om de berg plaats van het gestolene, een huis aan de Kromme W«al, te vinden, waar niet alleen de rijst, maar bovendien drie balen paar- denboonen, eveneens van diefstal afkom stig, werden aangetroff. -i. De bewoner en nog twee mede-verdach ten werden gearresteerd en de goederen werden in beslag genomen. 40e Wce(k 30 November6 December. Evangelie van den H. Markus 11:12 12:44. Om het verloop van het verhaal gemak kelijker te volgen deelen we de leesstof voor de twee eerste dagen wat anders in: we lezen Zondpg de geheele geschiedenis van den vijgeboom en Maandag die van Jesus' optreden in den tempel met de daarop gevolgde reactie van de Schriftge leerden. Duidelijk geeft Markus te kennen, dat het de tijd der vijgen niet was. Het kon dus de bedoeling van Christus niet :/n daar Zijn honger te stillen. Hij wilde een' les geven aan Zijn leerlingen en door hen aan het Jbodsche volk. Na den oproep van Johannes den Dooper en Zijn eigen werk zocht Hij vruchten van boetvaardigheid, waarachtig geloof in den Messias, maar dan een geloof, dat zich toont in de wer ken der Jiefde; en Hij vond in navolging van de Farizeën ook bij het volk slechts uiterlijkheden in hun slaafsche onderwor penheid aan de Wet en de daaraan door de schriftgeleerden toegevoegde voorschrif ten. De boom, rijk in bladertooi, doch zonder vrucht is het beeld van dat volk. Maar zooals de boom werd gevloekt en verdorde, zoo zal ook het volk verworpen worden. Johannes en Jesus hadden beiden geleerd: „Iedere boom, die geen goede vruchten draagt, wordt omgehouwen en in het vuur geworpen" (Luk. 3:9; Matt. 7:19). Aan deze symbolische handeling verbindt Jesus een aanmaning tot groot geloof, hetwelk zich bijzonder moet too- nen in het gebed. (Zondag). Nadat Jesus op den dag van Zijn intocht in den Tempel „alles had afgezien" (11:11), is Hij daar den volgenden dag tegen de misbruiken opgetreden. Het laatste door Markus genoemd misbruik (11:16) vinden we bij de andere evangelisten niet ver meld; misschien heeft het betrekking op hetgeen we later in den Joodschen Tal mud lezen. „Men make den tempelberg niet tot een korteren weg om zich den weg af te korten". Het is een harde slag voor de opperpriesters en schriftgeleerden, dat die Jesus van Nazaret op het terrein, waar zjj zich onbetwist meester wanen, durft optreden op zulk een wijze, dat daardoor hun handelwijze als wanbeheer wordt ver-, oordeeld. Toch durven zij uit vrees voor het volk niet onmiddellijk optreden; eerst overleggen zij met elkaar en op eep stil uur den volgenden dag vragen zij Jesus rekenschap. Deze stelt een wedervraag over Johannes. Zouden zij naar waarheid antwoorden, dan kon Hij zich op het ge tuigenis van Johannes beroepen. Nu hun antwoord wees op een niet-willen aan vaarden van de waarheid, openbaarde Je sus zichzelf niet aan hen. (Maandag). Paulus begint den brief aan de Hebreeën met de bekende woorden (epistel) in de dagmis van Kerstmis: „Nadat God eer tijds vele malen en op velerlei wijzen tot de Vaders gesproken heeft door de Profe ten, heeft Hij aan het einde dezer dagen tot ons gesproken door den Zoon. dien Hij gesteld heeft tot erfgenaam van al Zijn bezit". Paulus teekent hier het werk van Gods Liefde met zooveel woorden, terwijl Christus in den vorm van een parabel daarbii aangeeft de houding van het Jo denvolk. Dat die parabelen wel degelijk verstaan werden, toont ons 12:12. De blij vende barmhartigheid Gods komt scherp aan het licht tegenover de volhardende blindheid van het volk (zie ook Matt. gaan- van de onderling vijandige groepen: Farizeeën en Herodianen tegen Jesus. In 12:1317 hebben we een nieu b'ewijs. hoe deze vijanden elkaar vinden, wanneer het tegen Christus gaat. Zou de Zaligmaker verzet hebben aangeteekend tegén het be talen van belasting aan de Romeinsche be zetters, dan zouden de Herodianen Hem kunnen beschuldigen; zou Hij het betalen, van belasting goedkeuren, dan toonde Hij zich geen waar Israëliet en konden de Fa rizeeën hun verontwaardiging uiten. Doch de Goddelijke Wijsheid is door geen list te vangen en het waardige entwoord doet allen verbaasd staan. (Woensdag). Een dergelijke teleurstelling was niet bepaald geschikt om bij het volk de ach ting voor de ondervragers te doen stijgen en de Sadduceeën (als vrijzinnigen het te genbeeld van de orthodoxe Farizeeën) meenden de kans te moeten yragen om hun aanzien bij het volk te versterken. Doch wie van hen had vermoed, ddt de neder laag nog grooter zou zijn. We vinden de Sadduceeën meest onder de priesters en zij moet nu hooren: „Zoudt gii niet in dwaling zijn, omdat gij de Schriften niet kent?' (12:24 Donderdag). De wijsheid van Jesus' antwoorden heeft .een der schriftgeleerden goed gestemd: bij hem openbaart zich een ernstig verlangen naar de waarheid. Daarom bemoedigt Christus hem: „Gij zijt niet ver van het koninkrijk Gods". We zien in deze passage wederom, hoe slechts weinig noodig is om Gods genade te verkrijgen: de dagelijksche ervaring van onze mens'chelijke zwakheid mag ons dus nooit ontmoedigen. „Toen durfde niemand Hem meer on dervragen". Deze woorden staan bU Mat- teus (22:46) na het' volgend gedeelte, waarin Christus te kennen geeft, dat Hij tegelijkertijd „Zoon" en „Heer" van Da vid is. Het geheim van de verbinding van Godheid en Menschheid in ^en éénen Per soon is voor het menschenverstand niet te Vatten en wie de openbaring van dit ge heim niet kent (of niet kennen wil), moet zwijgen. Zonder eenig verband met het vooraf gaande heeft Markus 12:3340 een enkele greep uit de rede van Christus tegen de Farizeën Tegenover hun waardeering van uiterlijkheden, waarbij de ware geest dik wijls werd verwaarloosd, plaatst Jesus de waardeering van God. Hij ziet naar de lief de van het hart: dan k'an een uiterlijk ge ringe daad zelfs grooter waarde hebben, wanneer zij de uiting is van grooter lief de. Het wordt ons nog duidelijker, wan neer we eraan denken, hoe een moeder zich verblijdt over een overigens misschien waardeloos geschenk, dat een harer kin deren zelf vervaardigd of met zorg van eigen spaarcenten gekocht heeft: de waar de wordt afgemeten naar de liefde, die eruit spreekt. Zoo ook in ons aller ver- hpuding tot God. (Vrijdag—Zaterdag). Bijbellezing yoor de volgende week Zondag Markus 11:1214 en 20—26 Maandag Markus 11:1519 en 27—33 Dinsdag Markus 12: 112 Woensdag Markus 12:1317 Donderdag Markus 12:1827 Vrijdag Markus 12:23—34 Zaterdag Markus 12:3544 WIE ZIJN JARIG7 Van 30 Nov. tot en met 5 Dec. Op 30 Novcmbe/. Dik Hederik, Ketelb^tr. 10a. Frans van Kesteren, Kam. Onnesl. 6. Goof v. d. Poel, Rijp wetering D 95. Cor v. d. Voort, Groenend. A 10b H'woude. Marietje v. d. Klugt, 's Grav.weg 19, te Noord wij kerhoüt. Truusje Sandbergen, HaarLweg 12, O'geest. Op 1 December. Willi Bakker D 56, R'wetering. Toosje Hartman, Rijndijkstr. 44. Suze Koet, Joubertrtraat 20a. Bella Kniest, Abspoelw. 3, Oegstgeest Anna v. d. Putten, Mirakelst. Kees v. d. Peet, Schoolstraat 112. Eduard v. d. Brouck'ère, Parkstr. 63a. Koos v. Rijn, Reyerstr. 359, Boskoop. Johan v. d. Klugt, 's Grav.weg 19, N'hout. Gerda v. d. Hulst, G 42, Nieuwveen. Op 2 December. Plet van Eeden, Havenstr. 7, N'hout. Hugo Zwetsloot, Ketelb.st. 3. Adri Vink, Wald. Pyrm.str. 33. Corrie Koolloos, H. Morschw. 112, O'geest. Dora van Wieringen, Rijndijk A 3 H'woude Louis Schrama, H'woude 4a. Op 3 December. Antoon Juffermans, de Genestetstr. 23. Tiny v. d. Meer, Stationsw. 16a. Berthus Mulder, Timorstr. 4. Emmy Hoogeveen, Noorden Bep Oostdam, Kerkstr. 64, N'hout. Truusje v. Stei.jn, Maria's Hoeven, N'hout Johan Walswijk, Raadwijkstr. 32, Alphen. Op 4 December. Jopie de Jong, Aarkade 59, Alphen. Gerard Oomen, B 427 R'veen. Jan v. d. Heyden, P. de la Courtstr. 21. Frankje Rozenstraaten, Hoofdstr. 267, te Alphen. Antoon School, Nieuwveen. Coba Ruitenbeek, N. Duinw. 51/ Katwijk. Jacques'Schrama, Rijnd. 60, Voorschoten. Herman v. Barneveld, Morschkw. 127. Op 5 December. Truus Schrader, Dr. v. Noortstr. 48, S'wljk. Kees van Westen, Wald. Pyrmontstr. 74. Annie van Leeuwen, Watertje D 10, Z'meer. Agnes van Hagen, Lindestraat 2$. Iien de Bruyn, Broekw. 184, L'dam. Rinus Karremans, Bijdorp 50 V'schoten. Janny Mark, Joubertstr. 28a. Ik feliciteer de jarigen. O o ra W i m. ZIEKTE-GESCHIEDENIS Wie krank in vroeger dagen was, berustte in zijn kwalen, Die haald' een stuiver medicijn en kroop dan in zijn bed, Of hij liet bij den komenijsman één cent speenkruid halen, Hij transpireerde flink en gaf vooY iedereen belet. Zij waren niet zoo zuinig op hun lijf en op hun leden, Zij vonden dat het leven liefst maar goed geleefd moest zyn, Aan tafel kwam dus liefst een os, gebraden voorgereden, Die daarna werd geconsumeerd, bespoeld met roemers wijn. Een and're tijd van 't voorgeslacht, dat kende de tournooien, Dan waren er twee man gezeten op een vurig ros, Die sprongen vroolijk om elkaar als afgerichte vlooien En gingen met een puntig ding bly op elkander los. Dat kostte dan den een wel eens een ribstuk of een schouder, Den ander miste na den strijd een oor, een oog of maag, Maar of de man nu doodging of hij werd een paar jaar ouder, Die heele kleine risico's aanvaardde hij heel graag. tfu zyn de menschen collectief elkander aan 't bestrijden. En toonen zich zeer vindingrijk als 't' gaat om 't resultaat. De een is zonder dat hjj 't merkt zeer plots'ling uit zijn lijden, De ander loopt straks óp één been of met één arm op straat, Maar het verschil alleen nu is dat wij niet hoeven klagen, Wij zijn verzekerd in een fonds en als er iets geschied Dan ligt er gauw een kunstbeen klaar en onze verd're dagen Hupp'len wij met een kunstbeen voort en niemand die het ziet. En ook.... er zijn geen ossen meer in deze sob're/i Die druipend van het vette vet aan 't spit gebraden zyn; Wij overladen dus niet meer de al te grage magen Met zware stukken rundervleesch en roemers rooden wyn. Wij leven aus veel rustiger, gematigd en bezonnen En niemand kan dus zeggen nu: het leven is zoo slecht, Wy leven in een ziekenfonds en thuis zijn onze bonnen, cinoi,, \e H'nrtrinc* wrr.ibp vnnrhii. dan wordt het nas W1

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6