OORLOGSSCHADE 1.4il5.10D.00l!,- Slaötwiale (baeuen Zoet' Roggebrood T-f. 2.8^000.000,- 'f. 73^000.000- ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TW EEDE BLAD PAG. 5 DAT DE SLAPERS WAKKER WORDEN Wanneer ik als een ouwerwetsche „por der" deze oproep schrijf tot kroon op de zooveelste pastorale brief, denk ik daarbij niet aan sommige boeren, die 's morgens (of tegenwoordig in het hartje van den nacht) vroeg-op zijn geweest, en onder de Zondagspreek een vreedzaam uiltje knap pen En dan denk ik evenmin aan de- genen, die een vroolijk fuifje achter den rug hebben, en in dé kerk hun schade in halen Wanneer ik de wekker laat afloopen, ra telend en rumoerig in de zachte vergetel heid van zoete droomen, dan is het slechts een vrije weergave van den brief, die mor gen in alle kerken van ons Bisdom zal wor den voorgelezen. Een brief? Van den Bisschop? Ja, een bisschoppelijken brief, waarvan wij een stukje vóór de aflezing mogen pu- bliceeren, en wel een paar zinsneden uit Paulus' schrijven aan de inwoners van Romer Broeders: wij weien, dat het nu het uur' is om uit den slaap op te staan. Want thans is ons heil meer nabij, dan toen wij pas geloofden. De nacht is voorbijgegaan, de dag genaderd.... Vorig en keer hebben wij reeds het hate- lijkheidje verkocht, dat het leven der Kerk over vele Christenen heengaat als regen droppels, parelend op een gummi-jas, en dezen keer komen wij met het verzoek het, nu eens niet langs uw kouwe kleeren te laten afloopen, maar, bij den inzet van den Advent, u „te bekleeden met den Heer Je zus, Christus" (zooals St. Paulus in hetzelfde epistel het uitdrukt). In de kille stilte van" dezen nacht zal in de kloosterkerken weer opnieuw het won dere „invitatorium", die verlangende uit— noodiging tot gebed weerklinken: Begem venturum Dominum Venite adoremus Onze Heer en Koning, die komen gaat. Komt laten wü Hem aanbidden. En tot Kerstmis toe zullen iederen nacht met deze uitnoodiging de Metten worden geopend. Het is Advent, de tijd van afwachten tot Christus geboren zal worden opnieuw in deze wereld, opnieuw in onze harten. Het is Advent, de tijd van het slinken der dagen. Steeds zonneloozer wordt onze levensgang, tot omstreeks Kerstmis de „zonnewende" komt en de dagen weer len gen gaan. Het is Advent, en dit is hét uur „om uit de slaap op te staan" en ons voor te berei den op die komst van Christus, wanneer, zooals het Evangelie van morgen voor spelt, „de menschen zullen verdrogen van schrik en angstige verwachting". Die dag kan voor de geheele ✓wereld, maar zal ze ker voor ieder onzer afzonderlijk weldra aanbreken. Misschien is het onze laatste Advents-herdenking en onze laatste Kerst mis-viering. „Allen, die dorst hebt" roept de Kerk morgen in een van de Ves pers- antiphonen „komt tot de bronnen. Zoekt den Heer, terwijl Hij nog te vindenis. Alleluja". Het is Advent, en wie morgen zijn pa rochiekerk binnengaat, ziet met een oog opslag, in welke stemming de Kerk ver keert. Het altaar is zonder bloemen, de ta- Ibernakelomhuiving paars, evenals de ge waden van den priester. Paars is de kleur van inkeer en overpeinzing. Maar toch is d£ Kerk m et d en Moeder des Heer en in blijde verwachting: „Dat de aarde zich opene en haar Verlosser doe ontspruiten". Daarom wordt in dezen tijd van voorbe reiding en zelfbezinning weliswaar het „Gloria" niet gezongen, doch het „Alleluja" blijft vreugdevol de gezangen besluiten. Geheel in de lijn van deze zelfbezinning, van deze opmaking voor de komst van Christus, is het „Kwartiertje voor God", dat' blijkens een mij toegezonden gebeden boekje, gedurende den Advent iederen middag in de Hartebrug te Leiden wordt gehouden. Een kwartier voor God, één kwartier wij zouden in staat zijn om te bedelen: één kwartiertje maar. Ge moet het natuur lijk zelf weten, of ge er heen wilt gaan of niet: „Zoekt den Heer, terwijl Hij nog te vinden is". En noodig ook uw anderdenkende •vrienden uit voor dit kwartiertje van Ad- vents-rust en Advents-inkeer. De meeste katholieken zijn zoo verlegen en schuchter; zij bswanen „het geheim des Konings" al te trouw en al te graag. Zij durven wel voor hun geloof uit te komen aan moed v ontbreekt het hun ongetwijfeld niet maar zij sohuwen opdringerigheid. Nu is er tusschen blozende verlegenheid en bru tale opdringerigheid wel een middenweg, en ik verzeker u, dat ge u niet opdringerig aanstelt, wanneer ge een niet-katholieke vriend aanraadt eens mee te gaan naar het Advents-kwartiertje in de Hartebrug. „AlLen, die dorst hebt, komt tot de bron nen!", roept de Kerk in den Advent aan die wereld toe. Het is uw taak te zorgen bescheiden, maar gedreven door uw ge loof dat deze Advent ook voor, uw ken nissen een tijd zal zijn, dat de hemelen dauwen en „de wolken den Rechtvaardige regenen". PASTOOR. TEGEN DE JODEN IN FRANKRIJK. Naar van betrouwbare Fransche zijde verliüdt, zal de regeering op voorstel van den commissaris-generaal voor de Jood- sphe vraagstukken. Xavier Vallat, binnen kort een reeks verdere maatregelen ne men tegen de Joden in Frankrijk. Zoo zal het reeds bestaande verbod tot uitoefe ning van bepaalde beroepen door Joden, zooals bijv. bij het perswezeh, bij de film en het tooneel, worden uitgebreid tot tal rijke andere beroepen. In Frankrijk wo nen op het oogenblik rond 350.000 Joden, onder wie de buitenlandsche Joden ten getale van 200.000 het voornaamste con tingent vormen. In handel en industrie waren de Joden vertegenwoordigd door rond 27 000 Joodsche ondernemingen, die door het aanstellen van een beheer van staatswege geleidelijk worden geariseerd. Fransch Noord-Afrika heeft in totaal eveneens 350.000 Joden. ;eb r N hoeve RC ITERr iM. TEL.'38*27 D:N HA ■••*3294 «2» HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. GONDAR VOOR DE OVERMACHT BEZWEKEN. Het Italiaansche weermachtsbericht van Lster en middag luidt als volgt: In Noord-Afrika is de slag in de Mar- marische woestijn, die gisteren voor het aanbreken van den dag was hervat, onaf gebroken en hevig tot laat in den avond voortgezet. Bij Sollo.m en bij Tobroek aan beide zijden hevige activiteit van de artillerie. In den centralen sector en in het gebied van fort Capuzzo (Solloem) hadden van beide zijden hevige aanvallen en tegen aanvallen tusschen pantsereenheden en in fanterie plaatt. De vijand leed aanzienlij ke verliezen aan manschappen en pantser wagens, terwijl de verliezen der strijd krachten van de as niet ernstig zijn. Het aantal gevangenen is nog gestegen. In To broek werden drie vijandelijke vliegtuigen brandend omlaag gehaald. Een vierde vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut der divisie Savona ri.ergesehoten. Itali aansche en Duitsche luchtformaties namen doeltreffend aan den strijd deel. In den nacht van 25 op 26 November bombardeer den Engelsche vliegtuigen Derna. Een machine werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. .In Oost-Afrika deed de vijand na de -voorbereidingen der laatste dagen gister morgen tegen 4 uur een hevigen aanval op de reeds van alle kanten ingesloten stad. Gondar. Onze in verhouding tot de uitge breidheid der te verdedigen stellingen, nu meriek zwakke afdeelingen streden, noe- ■npn afdeelingen waren gewe-en, daar- zij zich onder de intensieve beschieting en bombar dementen minder goed konden standhou den, taai van stelling tot stelling, tot den namiddag toe, en ook non nadat het aan vijandelijke troepen met talrijke pantser wagens gelukt was de woonwijken binnen te dringen. Nadat alle mogelijkheden tot verzet waren uitgeput en tevens om ver dere slachtoffers onder de Italiaansche en inlandsche bevolking te voorkomen, beval de opperbevelhebber van den sector om 2 uur des middags, de vijandelijkheden te staken. De dappere verdedigers van Gon dar hebben de hun door het vadreland toevertrouwde taak volkomen en eervol vervuld. In den afgeloopen nacht ondernamen Engelsche vliegtuigen een aanval op Na pels. Luchtdoelgeschut en jachtvliegers grepen vastberaden in. Er ontstond aan zienlijke materieele schade alsmede kleine branden, die terstond gebluscht werden. Onder de bevolking werden vijf menschen gewond. Twee, vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut en een door onze nacht jagers neergeschoten. Van deze toestellen viel er een bij Ischia en het andere in de haven in zee, het derde etortte neer in de buurt van San Pietro. Onze strijdmiddelen in de Middelland- sche Zee hebben drie vijandelijke duik- booten tot zinken gebracht. DE ééNE VERDEDIGINGSSTELLING VIEL NA DE ANDERE Omtrent de gevechten, die na uitputting van alle materieele mogelijkheden tot weerstand geleid hebben tot den val van de Italiaansche stelling in Gondar, in Abessinië, worden van deskundige zijde de volgende bijzo'nderheden medegedeeld: Gondar was omringd door een linie van verdedigingsstellingen, die zich uitstrek ten over een front van 1300 KM., waar- tusschen echter vele, groote tusschen- ruimten bestonden. Deze stellingen, wel ker namen in den loop der laatste zes maanden door deit halfdhaftigen tegen stand van 4e troepen algemeen bekend zijn geworden, waren Culquabert en Fercaber, Gorgora en Celga, Denghia en Walag. Bovendien was er een zwakke binnenste verdedigingslinie. De uiterst ster ke vijandelijke druk werd de laatste weken tegelijkertijd concentrisch gericht op alle frontsectoren, zoodat voor het com mando der troepen van Amhara manoeu vres langs de binnènste lijn naar de meest bedreigde punten der buitenste verdedi gingsgordel onmogelijk waren, nog afge zien van het feit, dat het gebrek aan vlieg tuigen en benzine dergelijke manoeuvres onmogelijk maakte. Nadat eindelijk de stelling van CulquabertFercaber was gevallen, kon de tegenstander zijn aan vallen richten op de zwakke verdedigings installaties van Azoze, welke slechts kor ten tijd weerstand konden bieden aan de gecombineerde aanvallen der vijandelijke artillerie, van het pantserwapen en het lucht wapen, zoodat de vijandelijke infan terie op verzwakten tegenstand stiet, vooral daar tusschen de te verdedigen lengte van het front en de ter beschikking staande troepen een krasse tegenstelling bestond. Zoo konden de vijandelijke strijd krachten, gesteund door hun luchtwapen doordringen tot voor de poorten van Gon dar en uiterst heftige aanvallen richten op den inwendigen ^frdedigingsordel van de stad, waartegenover de Italiaansche ver dedigers niet één vliegtuig, geen tank en door gebrek aan munitie geen doeltreffend geconcentreerd artillerievuur kon stellen. Na zeven maanden durende gevechten ook physiek aangetast medische middelen ontbraken geheel streden de Italiaan sche soldaten tegen de kwalitatief en kwan titatief superieure strijdmiddelen en tegen een veel sterker aantal troepen van den vijand. De strijdgeest van de troepen van Amhara was tot het laatste oogenblik be wonderenswaardig. Er zijn echter zekere physieke en materieele grenzen, die ook door hoogstaanden wil tot strjjd en tegen stand niet kunnen worden opgeheven. Het groote gebrek aan gevechtsmiddelen drukte te zwaèr op de dappere verdedigers van Gondar, aan dat zij den strijd ook maar met de waarschijnlijkheid van een kort stondig succes zouden hebben kunnen voortzetten. DE STRIJD IN HET OOSTEN FINSCHE AANVAL OP MOERMANSK- LIJN Op 27 November heeft, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, een Finsche stoottroep een aanval gedaan op den Moermansk-spoorweg. Het bolsjewistische afweervuur trotseerend drongen de Fin nen tot aan den spoorweg op en verniel den een gedeelte. Een bolsjewistische ravi- tailleeringstrein, die korten tijd later kwam aanrijden, ontspooïde. De trein was geladen met allerlei soort oorlogsmaterieel, o.a. met stukken geschut. Zware ar^llerie van net Duitsche leger heeft opnieuw voóf den oorlog belangrijke doelen in Oranienbaum doeltreffend onder ."uur genomen. Hierbij werd een oorlogs schip door verscheidene treffers bescna- digd. 4 DE OPMARSCH NAAR SEBASTOPOL In het bestek van den Duitschen op- marsch naar Sebastopol is een Duitscne divisie infanterie dezer dagen het Jailage- gebergte in het Zuiden van de Krim over getrokken. Den Duitschen soldaten vielen ruim honderd kanonnen,- 300 vrachtauto's 22 pantserwagens, en een krachtig bewapen de pantsertrein in handen. Bovenaien maakten zij talrijke -mortieren en machine geweren buit alsmede een omvangrijke hoeveelheid munitie. De bergpaden ge leken na de Duitsche overwinning op de bolsjewisten op geweldige vernietigde legerkampen. IN DEN CENTRALEN SECTOR In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren wordt aan het D.N.B. gemeld: Het Duitsche weermachtsbericht heeft de laatste d^en wijselijk gezwegen over den centralen sector van het Oostelijke front. Men heeft zich van deze houding niet laten afbrengen door het feit, dat de bolsjewisten en. hun bondgenooten de openbare meening der wereld trachtten te misleiden omtrent deri ernst van den toe stand met berichten omtrent acties van de bolsjewistische troepen in dat gebied. Thans verdrijft het weermachtsoericnt den kunstmatig verspreiden nevel door den zin: In den centralen sector van het Ooste lijke front werden sterke vijandelijke ver- dedigingsstelingen doorbroken. De Duitsche legerleiding zal er haar redenen voor heb ben, dat zij nog geen plaatsnamen noemt. Maar de hoofdzaak staat vast. De bolsje wisten trekken ondanks hun zoo zorgvuldig voorbereide verdediging terug, de Duitsche troepen rukken op. ZIEKTE IN HET SOWJET-LEGER Talrijke bolsjejvisten, die in de afge loopen dagen in het centrum van hat Oostelijke front gevangen zijn genomen, vertoonden, naar het D.N.B. verneemt, de typische verschijnselen van ernstige ziek ten. Velen hunner leden aan dysenterie. Bij anderen vielen symptomen waar te nemen van scheurbuik, tering en huid ziekten. Het voortdurende verblijf in moerassen, de vochtigheid en de koude hebben zelfs de sterkste naturen aangetast, zoo ver klaarde een bolsjewistische militaire dok ter, die met de soldaten gevangen werd genomen. Wat kunnen de doktoren tegen ait voortschrijdende verval van krachten doen? zoo vroeg hij. Sinds weken hebben wij geen warm eten meer gekregen, laat staan voeding die rijk is aan vitaminen, welke het eenige middel' is tegen deze verschijnselen van zwakte. Zoo zijn in de afgeloopen veertien dagen in ons bataljon de soldaten als rqtten gestorven. In drie dagen stierven meer dan vijftig man. BINNENLAND PACHTPRIJSBESLUIT VOOR* DE JACHT In de staatscourant van heden is een besluit verschenen tot beheersching van de pachtprijzen voor de jacht. Dit bepaalt, dat het verboeten is voor het genot van de jacht een pachtprijs aan te nemen of te betalen, die hooger is dan die, waarvoor het paohtobjet op 9 Mei 1940 was ver pacht. Was het jachterrein op dien datum niet verpacht dan is thans de hoogst toe laatbare pachtprijs die, waarvoor het laat stelijk tusschen 1 Januari 1935 en 9 Mei 1940 was verpacht. Inge vallen, waarin het bovenstaande niet voorziet, b.v. voor ter reinen, die nog net of alleen vóór 1 Janu ari 1935 waren verpacht, rust op den ver pachter de verplichting aan den sscreta- ris-generaal van het departement van land bouw en visscherij te vragen den hoogst toelaatbaren pachtprijs vast te stellen. Die verplichting bestaat niet, indien het jacht terrein kleiner is dan 10 H.A. De hoogst toelaatbare pachtprijs wordt dan bepaald, door dien, welke voor soortgelijke pacht- objecten op 9 Mei T940 gebruikelijk was. Voorts bepaalt het besluit, dat, ook wan neer een hoogere pachtprijs den de hoogst toelaatbare is overeengekomen, slechts de hoogst toelaatbare geldig is. Het op gro. 1 hiervan voor het in wer king treden van dit besluit teveel betaalde kan echter niet wordien teruggevorderd. C.A.O. IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaars deelt in de Ned. Staatscourant van heden me de, dat is ingediend een verzoek tot alge meen verbindendverklaring van bepalin gen van de collectieve arbeidsovereen komst voor het schildersbedrijf. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen uiterlijk 15 December 1941 worden ingebracht bij het college van rijksbemiddelaai s. Het verzoek met bijlagen ligt voor be langhebbenden ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspec tie en bij het secretariaat van de rijksbe- De burgemeester van Utrecht heeft, naar aanleiding van het verzoek van een aantal vereenigingen, welke de zedelijke belangen van vrouwen en meisjes beharti gen, besloten een strafverordening in het leven te roepen, waarvan de strekking is, dat aan vrouwen beneden den leeftijd van 18 jaren verboden wordt zich des avonds na een bepaald uur op te houden in café's en dergelijke inrichtingen, tenzij onder vertrouwd geleide. Onderlinge Verzekering 101 Maatschappij GEVESTIGD TE S-GRAVENHAGf In de laatste VIJF WEKEN werden nieuwe verzekeringen gesloten tot een bedrag van f. 308.000.000.- zoodat het totaal in alle afdeelingen samen thans is gestegen tot Afd. E. 67.000.0U0.— in kl; Bedrijfsschade en H' De totalen der afdeellngen^zljn: jymooo.000,— Wn f. 100.000.000,- ook voor vaartuigen f. 103.000.000.- A Woningen, winkeli rissen, boerderijen, J q Persoonlijke Ongeva en j q I/IIT. Gevaarlijke Afd. c. Qel<,' gol<lB"aardcn'preoiow (h'by"a B.) f. 7.000.000.— HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING! A LI I Kleinere inboedels en dergelijke tot nn nnn nnn A1II. I. f. 7500 - (herverzekerd bij afd. a.) I- I6.UUU.UUU.— DRIEMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING 1 Vraagt inlichtingen bij Uw 2566 ASSURANTIE-BEZORGER Dezer dagen dienen de werknemers de hun door dia werkgevers verstrekte werk- nemersverklaringen in^ te vullen, welke aLs grondslag zullen dienen voor de inhou ding van loonbelasting gedurende 1942. Ze zijn in twee kleuren gedrukt. De liehtroode kleur is voor huispersoneel, de gele formu lieren zijn voor de andere werknemers be stemd. Welke personen moéten een dergelijke verklaring invullen? De werknemers, die niet als huispersoneel in dienst zijn, moe ten immer een werknemersverklaring in vullen en inleveren, ongeacht leeftijd of verdienste. Zij, die oftder huispersoneel vallen, zijn van deze verplichting in vele gevallen vrijgesteld. N.l. indien het loon in geld en in geldwaarde minder bedraagt dan 43.per maand, f 10.per week 1.50 per dag en 'bovendien, ongeacht het loon, indien de werknemer niet langer dan twee dagen per week bij denzelfden werkgever in dienst is. AJs werknemers wordt niet alleen beschouwd wie daad werkelijk in dienst is, doch ook degeen die inkomsten geniet als gevolg van vroegeren arbeid van zichzelf of van anderen (pen sioen, wachtgeld Wat de in te houden belasting geduren- den 1942 betreft, is de datum van 1 De cember 1941 van groot belang. Naar den toestand van dezen dag wordt de loonbe lasting ingehouden. Het is dus van betee ken is hoe oud men is (invullen van ge boortedatum of men al dan niet gehuwd is dan wel hoeveel kinderen er zijn voor af trek op 1 December). Drie groepen. Ten behoeve van de toepassing van de belastingtabel worden de werknemers in gedeeld in één van de groepen I, II of III. Onder groep III (laagste tarief en lager bij grooter aantalkinderen) vallen de werk nemers, die aanspraak op kinderaftrek hebben. Onder groep II vallen de gehuwde werknemers, de ongehuwde werknemers, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt op 1 December en de ongehuwde werkne mers die gehuwd zijn geweest en uit wier huwelijk een kind is geboren. Een weduwnaar beneden 65 jaar, die nimmer kind(eren) heeft gehad, valt der halve niet in groep II, al heeft hij een eigen huishouding, maar in groep I, daar onder vallen alle ongehuwde werknemers, die niet onder groep II of III thuis behoo- ren. Dit is het hoogste tarief, ongeveer 1K> maal het tarief van groep II. Werknemers die duurzaam gescheiden leven van hun echtgenoot, worden als ongehuwd (groep I) aangemerkt. Indien echter een kind of kinderen uit het huwelijk zijn geboren, is weer van toepassing het tarief van groep II of van groep III, indien nog kinderaf trek wordt g-êtaoten. Indien de toestand van 1 December in den loop van het jaar verandert, kan de nieuwe toestand als grondslag worden ge nomen, indien zulks Jn het voordeel van den werknemer is. Hij dient daartoe een nieuw ingevulde werknemersverklaring bij den werkgever in. Bij huwelijk of geboor te van een kind is zluks dus van belang! Het omgekeerde heeft geen fiscale nadee- len. Bij overlijden van de echtgenoote of het meerderjarig worden van een kind in den loop van het jaar heeft dsrhalve geen verhooging van Loonbelasting plaats. „TeL* NIEUWE BURGEMEESTER VAN 's-HERTOGENBOSCH. Mr. Van den Clooster baron Sloet tot Evcrlo benoemd. Zooals gisteren gemeld heeft de Rijks commissaris voor de bezette Nederland- scne gebieden mr. C. A. F. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, benoemd tot bur gemeester van 's-Hertogenbosch. De nieuwe burgemeester van 's-Herto genbosch, die lid is van de N. S. B., heeft sinds 15 Februari 1937 aan het hoofd der gemeente Castricum gestaan. Daarvóór was hy zestien jaar werkzaam aan de Am- sterdamsche Bank te Amsterdam. Hij is thans 43 jaar oud. Dit bedrag zal worden geleend bedraagt aan uitga itgaven 81.019.986.80, zoodat er een tekort is van negen millioen gulden. De waarn. burgemeester heeft besloten de opcentenschaal op de personeele belasting over de geheele linie met 10 te verhoogen tot 113269. Dat brengt de opbrengst op 5.315.000 en doet het recht op de bijzon dere uitkeering uit de tweede afdeeling van het Gemeentefonds behouden blijven. Het is een verhooging met f 18000. Ver hooging van andere bestaande gemeente lijke belastingen of invoering van nieuwe heffingen acht hij uitgesloten. Daar het reservefonds van de produc tieve bedrijven vrijwel uitgeput is, kan ook dit niet meer dienen om het tekort te helpen dekken, zoomin als het reservefonds van het gemeentelijk grondbedrijf. De eenige oplossing tot dekking van het tekort acht hij sluiting van een geldlee- ning. WILT U IETS WETEN? Vraag: Bestaan er in Nederland scholen waar men opgeleid kan worden tot kok om als zoodanig dienst te doen op zeeschepen, zoo ja, welke en waar zijn deze gevestigd? Antwoord: In Rotterdam bestond een dergelijke cursus, welke uitging van de Rott. Lloyd; deze school is thans gesloten. Op 1 Oct. 1.1. is er aan de R.K. Ambacht school St. Joseph te 's-Gravenhage een 2- jarige dagvakschool geopend voor het hotelbedrijf. Aanmelding voor deelname moet geschieden bij den dir. v. d. school, J. G. Kueter, Lamgroen 14, 's-Gravenhage. Het is weliswaar geen koks-cursus. De leerlingen ontvangen een algemeene voor opleiding waarna zij na afgelegd examen hun eigen richting kunnen kiezen. Dus koksvak, kelnersvak, buffetchef, de re ceptie etc. Onderwijs wordt gegeven in de navolgende vakken: sociologie, econo mie, elem. wetskennis, geografie, volken kunde, rekenen, handelsrekenen, boek houden, serveeren, trancheeren, fileeren, coupeeren, menuleer, wijnkennis, dranken, etc., bar en buffet, algem. bedrijfskennis, keukenleer, hygiëne, warenkennis, voe dingsleer, slagerij, patisserie, koeltechniek, Ned. taal, Fransch, Duitsch, Engelsch, maatschappijleer. Vraag: Uit welke houtsoort is de xylo- phoon vervaardigd? Antwoord: Van palissanderhout, een zware, harde, tropische houtsoort.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5