DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5)e nieuwe regeling dex pacht ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10115 S)e Geiubcli^Soii/ïa/itt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935, Giro 103003. Postbus ÏL Oil nummer bestaal drie bladen. uit VOORAL in de laatste jaren is de zorg, welke de overheid koestert voor een goede belangenregeling in den land bouw, treffend tot uiting gekomen. In den allerjongsten tijd is die zorg er niet min der op geworden, omdat het probleem van de voedselvoorziening, waarvan de land bouw den grondslag vormt, van nog meer urgent belang is geworden. Sinds verleden jaar is reeds jnenige maatregel getioffen, welke het belang van den landbouw in het algemeén ten zeerste ten goede is gekomen; thans is nadat reeds eerder de positie der eigengeërfde boeren steviger was gefundeerd door de maatregelen, welke „boerenland in boe renhand" garandeeren opnieuw een be sluit verschenen, dat de positie van de an dere helft onzer landbouwende bevolking, n.l. die der pachters veilig stelt. De landbouw is het fundament van ons gemeenschapsbestaan en fundamenten be- hooren bij uitstek stevig te liggen en bere kend te zijn op langen duur. Juist het ontbreken van de vastheid in het gebruiksrecht van den pachter was de grootste grief tegen de oude regeling van het pachtrecht, voordat de Pachtwet tot stand kwam. De Pachtwet van 1937 lichtte deze mate rie uit het Burgerl. Wetboek, waar zij was ondergebracht onder den titel „Van huur en verhuur" en maakte er een afzonder lijke regeling van, waarbij de kenmerken de verbeteringen waren: le. erkenning van het z.g. continuatie- recht; 2e. toekenning van een vergoeding aan den pachter Voör door hem op het land aangebrachte verbeteringen; 3e. het tegengaan van buitensporige pachtovereenkomsten; 4e. verbetering in de berechting van pachtzaken. Wanneer men verklaart, dat het thans afgekondigde Pachtbesluit uitgaat van het principe, dat hij, die zijn geld in landbouw grond heeft belegd, niet alleen rechten heeft, doch ook plichten, en dat de grond eigenaar een taak heeft, niet alleen tegen over de gemeenschap, doch ook tegenover den pachter, wien hij zijn grond ten ge- bruike afstaat, dan is het duidelijk, dat deze elementen eveneens terug te vinden waren in de Pachtwet 1937, welke nu door het Pachtbesluit 1941 buiten werking is gesteld. De sociale inslag van de Pachtwet wordt door het nieuwe Pachtbesluit evenwel nog sterker beklemtoond, verder reikend en krachtiger ingeweven in de stof téfr rege ling. OP de eerste plaats komt het reeds in de Pachtwet erkende continuatie- recht sterker tot uiting. Onder de gelding van de Pachtwet kon de verpachter de pacht ten allen tijde op zeggen, waartegenover echter de pachter het recht had, bij den rechter verzet aan te teekenen en nietig verklaring van de opzegging te vorderen. Wanneer hij een onbehoorlijke pachter geweest was, hielp hem dat verweer niets, doch wanneer hij een behoorlijke pachter was geweest, dan kreeg de rechter de puzzle uit te zoeken of de verpachter door nietig-verklgring der opzegging zeer ernstig in zijn belangen zou worden geschaad en wanneer hem bleek, dat de verpachter wel ernstig maar niet zeer ernstig in zijp belangen zou worden geschaad, of dan soms de pachter niet zeer ernstig in zijn belangen zou worden geschaad bij handhaving der opzegging, Het was dus een afwegen van de weder- zijdsche belangen. Theoretisch een uiterst soepele regeling, maar den pachter werd op die manier weer de zoozeer gewensch- te zekerheid onthouden, omdat hij steeds moest vreezen, dat het hem niet gelukken zou, den rechter ervan te overtuigen, dat hij ernstiger in zijn belangen zou worden geschaad bij beëindiging der pacht dan de verpachter 'bij continuatie. Hoewel het in de practijk nogal losliep, was de pachter toch op het inzicht van den rechter aange- Het nieuwe Pachtbesluit verzekert hem nu de noodige stevigte in zijn rechtsposi tie, doordat de pacht niet langer als regel voor onbepaalden tijd wordt aangegaan, doch steeds voor bepaalden tijd, n.l. voor 12 jaar voor een hoeve en voor 6 jaar voor los land. Het bedingen van een langeren duur is evenwel ook geoorloofd. Hiermede wordt de voortdurende bedreiging van een tusschentijdsche opzegging opgeheven. Zelfs kan blijkens art. 30 van het Pacht besluit de pachter na afloop van dezen ter mijn den rechter verzoeken de pachtover eenkomst te verlengen, op welk verzoek de rechter naar billijkheid zal hebben te be slissen. Onder de Pachtwet kon de ver pachter na 12 jaar altijd van den pachter af. Thans is dat niet zonder meer moge lijk en in deze bepaling komt de verste vigde positie van den pachter 'wel het sterkst tot uitdrukking. ZIT nu de verpachter, met wiens be lang in de zooeven geschetste regeling van de Pachtwet rekening was ge houden, voortaan aan een ongewenschten pachter vast? Neen geenszins, indien er tenminste vol doende reden is, om den pachter als ,.on- gewenscht" te beschouwen. Onzakelijke motieven, noch motieven ontleend aan speculatieve oogmerken, mogen voortaan een rol .meer spelen; de belangen der ge meenschap, die gediend zijn door een zoo intensief mogelijke exploitatie van den bodem, gaan voor. Indien bijv. blijkt, dat de bedrijfsvoering van dgn pachter niet is geweest, zooals het een goeden pachter betaamt, of indien het optreden van den pachter jegens den ver pachter in de afgeloopen pachtperiode aanleiding heeft gegeven tot gegronde klachten, moet de rechter het verzoek van den pachter tot verlenging van de pacht afwijzen. Bovendien kan, wanneer een der par tijen nalatig is in het nakomen van haar verplichtingen, de rechter naar gelang van omstandigheden, op vordering van de we derpartij, de pachtovereenkomst ontbin den. Indien de pachter ip gebreke is den pachtprijs te voldoen, is de rechter tot deze ontbinding gehouden. Het staat den rech ter evenwel vrij om, naar gelang van de omstandigheden, aan den pachter op des- zelfs verzoek een betrekkelijk korten ter mijn te gunnen om alsnog aan zijn ver plichtingen te voldoen. Zoodoende is ervoor gezorgd, dat de ver stevigde positie van den pachter geen aan leiding kan worden tot straffeloosheid bij wan orestatie. Wil de verpachter na afloop van een pachtperiode het land weer zelf in gebruik nemen (hij zelf of zijn bloed- of aanver wanten in de rechte neerdalende linie) dan kan het pachtcontract niet verlengd worden. Maar zitten de partijen niet voor langen tijd (12 of 6 jaar) aan elkaar vast met be vroren richtprijzen, die in den loop van dien tijd voor een van hen zeer bezwaar lijk kunnen zijn? Aan dit gevaar is tegemoet gekomen door de bepaling van art. 38, dat telkens voor het verstrijken van een pachtoeriode van drie jaren verpachter en padhter, op verzoek van een van hen met elkander in overleg moeten treden ribpens herziening van de pachtpraestatie. Indien geen overeenstemming wordt be reikt, beslist de Grondkamer op verzoek van de meest gerèede partij. Zij herziet de pachtpraestatie. indien zu^ks door de goe de trouw wordt gevorderd. De wijziging van de pachtpraestatie wordt van kracht met ingang van de nieu we driejarige pachtperiode. Eveneens moet de pachter een verhoo ging van den pachtprijs gedopgen, wan neer gedurende een pachtjaar of een pachtseizoen de lasten, die den verpachter door publiekrechtelijke lichamen zijn op gelegd wegens buitengewone werken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt, aanzienlijk hooger zijn geweest dan bii het aangaan van de overeenkomst. Zoo is getracht de belangen van den pachter in overeenstemming te brengen met de belangen van den vernachter, ter wijl de regeling van hun beider belangen sterk gezien is onder het licht van het be lang der gemeenschap. Mr. H. G. &%ant tegen het helójewióme MET plechtigheid heeft Berlijn de de zer dagen plaats gehad hebbende verlenging en uitbreiding van het anti-kominterpact omgeven, om relief en nadruk te geven aan het feit, dat een be langrijk deel van Europa en ook een deel van Oost-Azië een front vormt tegen de bedreiging van het bolsjewisme. „Met de vertegenwoordigers dezer orde lievende staten hebben wij een heilig pact tegen de Komintern bevestigd, dat den wil van hun volken tot uitdrukking brengt, tot aan de definitieve bevrijding onzer landen van het communisme samen te werken en daarbij niet eerder te rusten voordat de laatste rest van deze verschrikkelijke gees telijke ziekte der menschheid vernietigd is." Met deze woorden schetste de Duitsche Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, doel en beteekenis van het pact in een rede, welke in het middelpunt van deze plechtige samenkomst stond. En hij vervolgde: „Door de heldhaftigheid der Duitsche weermacht en den verbonden troepen van Italië, Roemenië, Hongarije en Slowakije, van het dappere volk in het Noorden eiv de vrijwilligerscontingenten uit Spanje, Frankrijk, Kroatië, Denemarken, Noor wegen, Holland en België is de staats macht van communisme en bolsjewisme gebroken en deze zal zich naar het woord van den Führer nooit meer her stellen." Na de rol van Engeland in dezen oorlog geschetst te hebben, hoe het Engeland ge lukte allerlei landen voor zijn belang de kastanjes uit het vuur te laten halen en het spel van Churchill en Stalin te hebben ontmaskerd, constateerde minister von Ribbentrop, dat nu ook de laatste militai re steun der Angelsaksen in Europa in vijf maanden tijds vernietigd was en hij ge- loofdde niet te veel te zeggen, wanneer hij beweerde, dat deze vijf maanden van den veldtocht in het Oosten als. de grootste mi litaire, daad gekenschetst zal worden, wel ke tot nu toe in de wereldgeschiedenis is voorgekomen. Hoe na Europa aan den ondergang toe was bleek uit de woorden van den minis ter, waarin hij het regiem van Stalin schilderde. „Stalin heeft met ijzeren conse quentie au meedoogenloos de Sovjet-Unie op de vervulling van haar taak met ge weld voorbereid. Menschen en materiaal met fanatisme voor het doel ingezet. De cultureele en materieele levensstandaard der Russen staat op hetzelfde niveau als dat van slaven. Gewoonlijk in armzalige hutten huizend en half verhongerd, heeft de tegenwoordige Rus alles verloren wat het leven des levens waard maakt. Eigen werkzaamheid, schoonheid, familie, God zijn voor hem geen begrippen meer. Stompzinnig, hard, wreed, zonder levens vreugde en idealen is de bolsjewiek tot een De Engelsche bomaanval op Maastricht Over den Britschen luchtaanval op een arbeiderswijk in Maastricht kunnen nog de navolgende bijzonderheden meegedeeld worden: De Britsche aanval geschiedde bij maan- helder weer en zeer goed zicht. De getrof fen arbeiderswijk is een zeer dicht bevolk te buurt. De uitwerking was dan ook in hooge mate noodlottig. In een oogwenk was de vreedzame wijk het tooneel van een ontzettende verwoes ting. Meer dan tweehonderd huizen ble ken getroffen te zijn, waarvan ruim hon derd zoo goed als geheel verwoest werden. Met medewerking van vele burgers werd onmiddellijk een hulpdienst ingericht. Het uitgebreide opruimingswerk, dat onmiddel lijk ter hand genomen was, werd door de zeer groote ravage, die aangericht was, zeer bemoeilijkt. Overal en in allerlei vorm moest hulp geboden worden. Het bleek direct reeds, dat de aanval niet alleen de huizen, doch bok het leven 'der arbeiders biet gespaard had. Tot nu toe haalde men uit de puinhoo- pen van de volkomen verwoeste wijk der tien dooden, vijftig zwaar en zeventig licht gewonden. Er dient echter rekening ge houden te worden met de mogelijkheid, dat het aantal, naar mate het opruimings werk vordert, nog zal stijgen. Ook elders in de stad, soms tot ver van de plaats, waar de aanval zijn doodelijk werk heeft verricht, werd groote schade aangericht. Ontelbare ruiten zijn door den luchtdruk gesprongen. Pannen werden van de daken gerukt en tot ver in den omtrek vindt men vernietigende sporen. De Maastrichtsche burgerij, die over de zen aanslag op onschuldige levens ten zeer ste ontdaan en verontwaardigd is, bood den burgers van de getroffen wijk onmid dellijk te helpende hand. De Nederlandsche Volksdienst vooral bewees hier zijn groote nutigheid. Dakloozen werden zoowel bij particulie ren als in groote gebouwen, zooals de Do- minicanerkerk en de Stadszaal onderge bracht, terwijl zij Vrijdagmiddag in het pa tronaatsgebouw van warm eten werden voorzien. Het opruimingswerk wordt nog steeds met man en macht voortgezet. De getrof fen arbeiders treuren om hun verloren ge- gane eigendommen, zoeken naar vernvste familieleden, die tot ae dooden en vele ge wonden behooren. Ned. Volksdienst en het Roode Kruis helpen. In samenwerking met het Roode Kruis heeft de Nederlandsche Volksdienst on middellijk op grootscheepsche wijze maat regelen getroffen om de getroffenen te hel pen en hun nood te lenigen. In openbare gebouwen is voor huisvesting gezorgd; men heeft alles hier zoo goed mogelijk in gericht en voor een behaaglijke warmte zorg gedragen. Voor de inrichting heeft het Roode Kruis tevens bedden beschikbaar gesteld en de N.V.D. heeft de zorg voor kleeding en maaltijden op zich genomen. Alle getroffenen hebben vooral ook allen mogelijken steun gekregen bij het aanschaf fen van ondergoed, schoenen en andere kleeding. De N.V.D. reikte distributiebe scheiden en waardebonnen uit, zpodat alle gezinnen nog in den loop van Vrijdag in de eerste behoeften konden voorzien. Waar dit noodig was, is, ook geld .beschikbaar gesteld. Warm eten werd door de centrale keu kens verschaft. De plaatselijke leider en de provinciale leider van den N.V.D. waren zelfs in den nacht onvermoeid bezig, om den getroffenen alle hulp te brengen. Ook Vrijdag hebben zij herhaaldelijk met alle slachtoffers persoonlijk gesproken, om hun maatregelen te kunnen treffen. In den loop van den avond is ook de ver tegenwoordiger van den landelijken leider van den N.V.D. uit Den Haag aangeko men. Hij bracht aan alle gezinnen een be zoek en zegde verder hulp toe. Te dien einde heeft hij aan den provin ciale leiding een bedrag van 20.000 ach tergelaten voor de eerste hulpmaatregelen. In de volgende dagen zal de N.V.D. zijn be langrijkste taak zien in een nauwkeurige zorg van elk gezin apart. Hij zal in de eerste plaats bewerken, dat de getroffenen een voorloopig onderdak vinden in parti culiere woningen of hotels. Ook den achtergeblevenen en vooral den gewonden is onmiddellijk hulp verleend. Als eerste teeken van de verbondenheid zijn bloemen, fruit en andere attenties be schikbaar gesteld. MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME trap gezonken, waarvay men zich nauwe lijks een voorstelling kan makfin. Er ligt een diepe tragiek in het feit en in de er kenning, dat een door menschen zelf uit gevonden systeem het in nauwelijks een menschenleeftijd klaar gespeeld heeft, menschen bijna tot dieren te maken." Ons loojpt een rilling over den rug,wan neer wij bedenken, wat er van ons gewor den zou zijn, indien deze geest der vernie tiging niet geboeid en overmeesterd was, doch in zijn volle onbarmhartigheid over deze streken was gevaren. De loop van het Jaar Wy verdeel en het. jaar in jaargetijden en im maanden. De maanden loopen vam Januari tot en met December. Het is een verdeelinig, die wij niet kunnen missen en niet willen missen, ook niet omdat iedere maand ons iets eigens te zeggen heeft, de een meer, de ander minder. Maar mogen wij den katholieken een goeden raad geven? Volgt o o k de verdeeling van het ker- k e 1 ij k jaar! Beginmet het begin: morgen. Morgen is het de eenste Zondag van dien Advent, d.W.z. dan vangt de Kerk haar jaarkring aan. Ge zult ondervinden, hoe veel mooie en verheffende gedachten u worden geschon ken, als ge dat kerkelijk jaar volgt in zijn zinrijken en beteekenisvollen loop: Voor bereiding van Kerstmis, het blijde Kerst feest, en de vreugde daar rondom, de voor bereiding van Paischen, de Paaschjubel, het .feest van den Heiligen Geest: Pinkste ren. Zooals de vier jaargetijden in de natuur, zoo hebben ook de perioden in het kerke lijk jaar elk haar eigen schoonheid en be koorlijkheid, elk haar eigen bron van vreugde en var kracht. Begin daarom dit jaar morgén met het kerkelijk jaar te volgen. Gij kunt op verschillende wijzen u van den loop van dit jaar op de hoogte houden. Wij laten het bij dezen korten welge- meenden raad U verder verwijzend naar wat onze medewerker, de Pastoor, u op pag. 5 in zijn wekelijksoh schrijven over den advent heeft te vertellen. Nederlandsche Arbeids dienst AANMELDING EN KEURING. Aanvang van den diensttijd óp 15 December 1941. Na afloop hiervan bemideling voor arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 1, 2, 3, 4 en 5 December 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op on- dervermelde plaatsen en data, tekens tus- schen 9.30 en 15.00 gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jonge man, dde aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zioh naar de dichstbij gelegen keuringsiplaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgepde voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zijn. Meldt u ter keuring aan. Arnhem, Menthenstraat 12. Maandag 1 December 1941. Tilburg, Langeschrijfstraat 66, geb. pu blieke werke-, 1 Dec. 1941. Den Haag, Huygenspark 23, Maandag en Dinsdag 1 en 2 Dec. 1941. Nijmegen, Ridderstraat 4. Dinsdag 2 De cember 1941. 's-Hertogenbosch, stadhuis, ingang achter het stadhuis 3, 2e etage, Dinsdag 2 Decem ber 1941. Leeuwarden, school St Anthonystraat 4. Woensdag 3 December 1941. Utrecht, school Draaiweg 29 (gouver- neurschool). Woensdag 3 December 1-41 Eindhoven, Kruisstraat 53, Parochiehuis, Woensdag 3 December 1941. Heerlen, Esschenerweg 25a. Centrale Werkplaats. Donderdag 4 December 1941. Gouda, Oosthaven 50, Gem. Consultatie gebouw. Vrijdag 5 December 1941. Ieder die wordt goedgekeurd en overi gens aan de eischen voldoet wordt op 15 December 1941 opgeroepen om gedurende 5 lA maand in den Nederlandschen Ar beidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5Vo maand kan de vrijwilliger by gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeids bemiddeling in Nederland. Momentje BANANEN. In tijd van nood snijdt men boter hammen met een ladder. Zie slechts naar de vreemdsoortige vehikels, wél ke door onze straten rijden eh nog al tijd auto's worden geheeten. Men be doelt dan waarschijnlijk, dat deze ry- dende instrumenten van een auto zijn gemaakt. Er zijn er, die een soepketel achter zich aansleepen, andere rijden met drie zeemijnen op een karretje, met cylinders op het dak of het meest eenvoudige: met een paard ervoor. Voor zoover myn kennis van de voe ding der dieren reikt, eet een paard haver. De haver geeft hun leven en kracht en het is eigenlijk de haver, welke de trekkracht produceert, die den wagen in beweging brengt. Aldus bezien is het zoo gek niet, dat men in Fransch Guinea auto's voedt met ba nanen. Ook mijn eerste verzuchting was: daar gaan onze bananen! Maar als nu blijkt, dat men auto's kan laten rijden op bananen, nadat men daaruit benzine heeft gestookt, zou ik niet weten, waarom men den langen omweg moet maken om met haver via een paard een wagen in beweging te bren gen. Of het zou moeten zyn dat het organisme van een paard een voor- deeliger en goedkooper distilleerketel vormt dan een echte. Alleen blijft het my alsnog een raadsel, hoe het komt, dat wy in vroeger dagen zooveel ba nanen etende, niet veel harder geloo- pen hebben 3iet haeh is de spiegel van een volk ROMAN-PRIJSVRAAG VAN „DE SCHOUW". De uitgeverij „De Schouw" te 's-Graven- haige moodigt die Nederlandsche schrijvers uit, om d-eel te nemen aan een romanprijs vraag. Voor het beste manuscript wordt een prijs beschikbaar gesteld van 5000 gul den. De schrijvers der daarop volgende vier manuscripten ontvangen elk 500 gul den, terwijl ook de werken, welke niet be kroond worden, nog voor uitgifte- in aan merking kunnen komen. Gevraagd wordt een roman van onge veer 75.000 woorden, die door de stof en de behandeling blijk geeft van liefde en bewondering voor de beste eigenschappen voor ons volk. Dit kan zoo ruim mogelijk worden opgevat, maar als voorbeeld van hetgeen den stellers van de prysvraag voor oogen geweefd heeft, wordt genoemd;: 1. Een roman waaruit de beteekeyis blykt van de tradities van een geslacht; 2. een roman, die als basis heeft de ver bondenheid van den mensch met dien grond, waarop hij leeft; 3. een roman over het leven op de Ne derlandsche wateren of op de zee; 4. een roman over de arbeidspresta ties van ons volk; 5. een roman over een groote figuur of over een groot moment uit onze geschie denis; 6. een roman uit het leven of over de geschiedenis van Nederlandsche pioniers iin de wereld. Het oordeel van de jury, welke bestaat uit prof. dr. Jan de Vries, Jan H. EekhouL, D. Th. Jaansma en dr. J. van Ham is bin dend. De termijn van inzending sluit op 1 Juli 1942. Manuscripten dienen franco gezonden te worden aan den secretaris der jury, den heer K. W. Boekholt p.a. uitg. „De Schouw", Nieuwe Havenstraat 42, 's-Gravenhage, tel. 115515, die op aanvraag ook het volledige propectus voor deze prijsvraag toezendt. Vraaggesprek met dr. J. van Ham. „Over het geheel genomen zal de nieu we boekenproductie dit seizoen echter niet zoo groot zijn als gewoonlijk", zoo ver klaarde ons dr. J. van Ham, hoofd van het afdeeling Boekwezen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten op onze vraag, hoe de vooruitzichten van den boe kenliefhebber dezen winter zullen zijn. ..Bi' beteekent echter nog niet, dat de productie daar slechter om behoeft te wor den, men zou zelfs, gezien de ervaring van vorige jaren, eerder het tegendeel kun nen verwachten. Bij de papierverstrek king is het streven, zoo goed mogelijk voor het meest noodzakelijke uit de boekenpro ductie te zorgen. Hierdoor zullen de uit gevers zelf dus reeds beginnen met het toepassen van wat meer selectie, over de wenschelijkheid waarvan men het reeds jaren eens was. Bovendien zullen onder deze omstandigheden vele van de beste oudere boeken, die dreigden te verdrin ken in den stroom der middelmatige nieu we, weer een kanrf krijgen". „Acht u in dit nieuwe seizoen ook nieu we mogelijkheden aanwezig voor de Ne derlandsche schrijvers?" Uitgeversinitiatief. „Het belangrijkste nieuws op dit gebied acht ik ongetwijfeld de groote letterkundi ge prijsyraag, welke juist dezer dagen is uitgeschreven door de Uitgeverij „De Schouw". Van deze prijsvraag het gaat hier om een prijs van 5000.voor het beste manuscript en vier aanmoedigings prijzen van ƒ500.heeft oo^c het Deno tement met groote belangstelling

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1