DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur; Dl Wilmer, Lelden. Red. Buitenland; Mr. H. Gelse. Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. weiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.33 uur Vrijdagavond. Zon op 9.23 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 27 November: De maan komt Donderdag- namiddag om 3.13 uur op en gaat Vrijdag nacht om 3.21 uur onder. 28 November: De maan komt Vrijdag namiddag om 3.36 uur op en gaat Zaterdag morgen om 4 26 uur op. 29 November: De maan komt Zaterdag middag om 3.59 uur op en gaat Zondagmor gen om 5.29 uur onder. 30 November- De maan komt Zondagna middag om 4.23 uur op en gaat Maandag morgen om 6.32 uur onder. 1 December: De maan komt Maandagna middag om 4.49 uur op en gaat Dinsdagoch tend om 7.35 uur onder. 2 December: De maan komt Dinsdag namiddag om 5.18 uur op en gaat Woens dagochtend om 8.34 uur onder. NIEUW FEUILLETON. Morgen plaatsen wij het slot van onze feuilleton; de volgende week maken wij een aanvang meteen nieuwfeuilleton Sldl Omar op de Britten heroverd Het Italiaansche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt: In de Marmarische woestijn bevinden de strijdkrachten der As in nauwe samenwer king zich nog steeds in hardnekkigen strijd met de Britsche strijdkrachten in het ge bied ten Zuid-Oosten van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook gisteren zijn aanzienlijke successen behaald. Aan het front van Solloem is de belang rijke stelling Sidi Omar door Duitsche en Italiaansche pantserafdeelingen heroverd, terwijl de divisie ,.Savona" aanvallen van vijandelijke vechtwagens afsloeg. Onafgebroken worden Engelsche gevan genen binnengebracht te Bardia, dat hecht in onze handen is. Meer naar het Westen was de divisie „Ariete" in hevigen strijd gewikkeld met gemotoriseerde afdeelingen en infanterie-formaties van den vijand. In den centralen sector kwam het op- ineuw tot botsingen tusschen pantseraf deelingen. Duitsch-Italiaansche strijdkrach ten hebben een tegenaanval ondernomen, waardoor den vijand opnieuw groote ver liezen werden toegebracht. Voor Tobroek hebben onze afdeelingen wederom nieuwe uitvalspogingen der be legerden verijdeld. De verdedigingsstellin gen en havenwerken werden opnieuw ge bombardeerd door formaties der Italiaan sche luchtmacht. Engelsche oorlogsschepen hebben zonder succes kustsectoren ten Westen van Tobroek beschoten. Vijandelij ke vliegtuigen hebben een aanval op Ben- gazi gedaan. Eenige gebouwen werden ge iende wijze beschoot zonder verliezen te betreuren. Agedabia werd opnieuw door drie vijandelijke vliegtuigen aangevallen. Een toestel van het type „Bristol" werd door onze jachtvliegers neergeschoten. De bestuurder en de waarnemer werden ge vangen genomen. De Italiaansche en de Duitsche lucht macht waren onafgebroken in actie en heb ben krachtige aanvallen gedaan op vijan delijke concentraties van troepen en auto's. Bij luchtgevechten heeft onze luchtmacht, die met nieuwe vliegtuigtypen opereert, in totaal dertien vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Daarbij onderscheidde zich in het bijzonder een jachtescadrille, die in een gevecht tegen 30 „Curtiss"-toestellen er zeven neerhaalde en andere op doeltref fende wijze beschoot zonder verliezij te lijden. Twee vijandelijke vliegtuigen, die een onzer verkenningstoestellen hadden aangevallen, werden getroffen, terwijl ons vliegtuig, hoewel het beschadigd was, op zijn steunpunt kon terugkeeren. De Duit sche luchtmacht heeft Maandag nog 6 en Dinsdag 7 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In Oost-Afrika zijn Gondar en de stel lingen in de nabijheid voortdurend door artillerie beschoten en door de vijandelijke luchtmacht gebombardeerd. Onze batte rijen beantwoordden op doeltreffende wijze het vijandelijke vuur en verijdelden ver scheidene pogingen van den vijand, die on ze stellingen wilde naderen. Volgens na dere berichten heeft de vijand in de ge vechten, die op 20 November bij het steun punt Tsjelga zijn geleverd, de volgende verliezen geleden: twee Engelsche officie- ien gesneuveld en anderen gewond, 350 Soedaneesche soldaten gesneuveld of ge- In den afgeloopen nacht heeft onze lucht macht met zeer explosieve bommen de vliegvelden Micabba en Halfar op Malta bestookt. Vorderingen in centralen sector Gisteren hebben bolsjewistische afdeelin gen ter sterkte van zes bataljons een aan val gedaan op de stellingen van een Duit sche infanteriedivisie ten Zuidoosten van het Ilmenmeer. Tegelijkertijd vielen strijd krachten ter stérkte van een regiment na krachtige artillerievoorbereiding de linies van de naburige Duitsche divisie aan. De bolsjewistische aanvallen werden reeds voor de Duitsche stellingen door een ge concentreerd vuur afgeslagen. Kleine groe pen, die konden naderen, werden vernie tigd. De gevechtshandelingen in den centralen sector van het front hebben, naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, ook op 26 November goede vorderingen gemaakt. Gisterenmorgen namen pantserwagens van een Duitsche pantserdivisie den strijd op tegen goed aangelegde bolsjewistische veld- stellingen. De hevige vijandelijke tegen stand, die door tegenaanvallen van ver scheidene bolsjewistische partserwagens nog werd versterkt, kon worden gebroken. In den strijd van pantserwagen tegen pant serwagen werden de bolsjewieken terug geworpen. Na de doorbraak door den stel linggordel werd de Duitsche aanval verder naar het Oosten voortgezet en des avonds waren 14 plaatsen, die in den rug van de bolsjewistische verdedigingstellingen la gen, genomen. De speciale A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Donderdagavond waren wij met een aan tal Duitsche en buitenlandsche journalis ten in de gelegenheid den eenigen zoon van Molotov te spreken, die zich thans in Duitsche gevangenschap bevindt. De jon geman gekleed in de lange Sovjet-solda tenjas met kaplaarzen zag er monter genoeg uit en lachte ons toe, zoodra hij voor het gezelschap stond. Ook in het be antwoorden der vragen, waarbij de dienst van den tolk onmisbaar was. toonde hij zich op zijn gemak en zeer vrijmoedig. Uit de antwoorden bleek, dat Molotov Jr. die slechts één zuster heeft, in 1919 is ge boren, een middelbare-schoolopleiding ge noot en twee jaar aan een technische hoo- geschool voor ingenieur studeerde, tot hij Japan en Amerika SPECIALE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Roosevelt, minister Huil, alsmede de spe ciale Japansche ambassadeur Koeroesoe en de Japansche ambassadeur zijn giste ren om 21.30 uur Midden-Europeeschen zo mertijd te Washington voor een speciale conferentie bijeengekomen. Het Witte Huis weigerde de reden voor de bespreking of bijzonderheden hierover mede te deelen. Aan deze bespreking wordt met het oog op de verklaring van het minsterie van buitenlandsche zaken, dat de Japansche ambassadeurs voorstellen van Amerika zijn overhandigd om de geschilpunten in den Stillen Oceaan bij te leggen, groote be- teekenis gehecht. De Amerikaansche nota die in het ka der van de onderhandelingen te Washing ton aan Nomoera resp. aan Koeroesoe is overhandigd, eischt een antwoord van Ja pan, zoo schrijft de vertegenwoordiger van de „Jomioeri Sjimboen" te Washington. onder dienst moest. Als gewoon soldaat werd hij op 16 October j.l. bij Rostov ge vangen genomen. Zijn eigenlijke naam is, naar wij verstonden, Skriawin. Molotov is de naam, welken de vader naar Russisch gebruik voor zijn openbaar optreden aan nam. De gevangene zeide. volkomen met zijn verpleging tevreden te zijn en zelfs siga retten te ontvangen. De gebeurtenis, welke ook fotografisch werd vastgelegd, was daarom zoo actueel en belangwekkend, omdat zij het levend dementi vormde van de gruwelberichten van vader Molotov, als zouden de Russi sche gevangenen door de Duitschers wor den mishandeld en gemarteld. Van zijn gevangenneming af tot nu toe had Molotov Jr. geen enkele mishandeling gezien of ondervonden. Niemand was er ook maar geslagen. Ook bij het wegleiden van den gevangene konden wij constatee- ren, hoe hij heel eenvoudig en wel haast kameraadschappelijk door zijn escorte werd behandeld. VERSCHRIKKELIJKE TOESTAND IN SOVJET-UNIE. De levensomstandigheden in de Sovjet- Unie zijn verschrikkelijk, zoo deelt een uit dat land te Sjanghai aangekomen Jodin mede. De Joodsche bevolking, zoo verklaar- ^de zij. heeft de Oekraine en een groot deel van West-Rusland onder ongelooflijke om standigheden en- lijden verlaten. Vele Jo den pogen zich in West-Siberië te vestigen, anderen vluchtten tot aan de Joodsche Sovjetrepubliek Sirobidsjan aan de Amoer. Millioenen menschen trekken thans in de Sovjet-Unie voortdurend heen en weer. Het is een vlucht naar alle windstreken. Onder verschrikkelijke omstandigheden vluchten vrouwen en kinderenvan stad naar stad. Alle steden achter Moskou tot Irkoetsk toe zijn overvol met vluchtelingen uit Europeesch Rusland. Overal heerscht hongersnood en duizenden zijn reeds van den honger gestorven. Langs de spoorlijn in den Oeral en in Siberië heerscht een zoodanige levensmiddelenschaarschte, dat de voedselvoorziening -van bevolking en vluchtelingen geheel onmogelijk is. De mo raal van het volk zinkt steeds dieper. Over al heerscht de grootste wanorde en de per soonlijke veiligheid verkeert in gevaar, daar deze hongerige en woedende men- schenmenigten riet meer worden geremd en voor geen misdaad terugschrikken. Ik ben gelukkig aan de Sovjethei ontkomen te zijn, zoo zeide deze Jodin ten slotte. IVOROLs De Kwaüteits-tandpasta. Diplomaten bi) Hitier De speciale correspondent van het A. N. P. meldt: Donderdag bereikte de staatsliedenbij eenkomst te Berlijn haar hoogtepunt. De Führer zelf was aangekomen en ontving in den loop van den dag de verschillende buitenlandsche gasten in afzonderlijke audiëntie. Van bevoegde zijde wijst men er op, dai men deze gebeurtenis in historisch licht moet zien en bedenken, hoe men b.v. over 20 jaar daarover zal oordeelen. Nauwe lijks 8 jaar is het geleden, dat Hitier de macht overnam in een geruineerd rijk, in een geruineerd Europa. En thans ontvangt hij de Europeesche staatslieden, die in een grandiose manifestatie van hun wil blijk geven om ons werelddeel nieuw te vor men. Men zoekt in de geschiedenis tevergeefs naar een parallel. En wanneer men dan bedenkt, dat dit alles geschiedt onder het woeden van een gigantischen oorlog, dan bespeurt men den adem der historie, die over Europa gaat. De speciale correspondent meldt voorts: Naar wij vernemen, hebben de Führer en zijn gasten zich gistermiddag aan een maal tijd vereenigd. DE KLEINE STATEN EN HET NIEUWE EUROPA. Van bevoegde zijde werd te kennen ge geven, dat hoewel de Duitsche verhou ding tot Noorwegen, Nederland en België niet, gelijk met Frankrijk door een wapen- stilstandsovereenkomst wordt bepaald de reden der niet-uitnoodiging dezer lan den tot de huidige samenkomst naar in houd en beteekenis dezelfde is als waarom Frankrijk niet werd uitgenoodigd. Op een vraag op de persconferentie in de Wilhelmstrasse of op de huidige staats liedenbijeenkomst ook over het lot van an dere staten wordt beslist, met name van Noorwegen, Nederland en België en de Oostzee-Staten, antwoordde men van be voegde zijde, dat men alleen over eigen lot besliste en niet over dat van andere volkeren. Doch het gaat om heel Europa, zoo werd verder aangedrongen. Hierop werd geant woord, dat het net zoo gaat als bij het kaartspelen. Daarbij zijn er ook altijd men schen, die alleen spelen, wanneer zij een op gelegd pandoer in handen hebben. Zoo zal ook mettertijd het antwoord moeten luiden aan de nu nog aarzelende volken. Europa wordt nieuw gevormd, geheel vol gens eigen Europeeschen wil, zonder eeni gen invloed van niet-continentale mogend heden. met concentratie van luchtmacht, pantser en verkeers-troepen op de zeer belangrijke spoorlijnen en wegen. 2. De haven Singapore is met mijnen afgesloten. 3. Staking van het verkeer tusschen Fransch Indo-China en Frankrijk en met de Fransche koloniën in Amerika. 4. De Thailandsche regeering heeft last gegeven tot verscherpte bewaking van spionnage- en propaganda-actie door vreemdelingen op de bijzonder belangrijke strategische punten. Een plotselinge verstrakking der Ameri kaansche houding heeft, naar de United Press meldt, de Amerikansch-Japansche vredesbesprekingen in gevaar gebracht. Staatssecretaris Hull, die na een reeks be sprekingen van een verzoeningsgezinde houding overgegaan is tot een intransi gente, heeft, zoo meldt het agentschap, den Japanschen onderhandelaars medegedeeld, dat geenerlei regeling mogelijk is, wan neer Japan zich niet bereid verklaard om 1. Uit het bondgenootschap met de spil te treden; 2. Zijn troepen uit China terug te trekken, en 3. Zijn steun te onttrekken aan de regeering van Wang Tsjing Wei. RECHTZAKEN DE SPANNING ROND DEN STILLEN OCEAAN Voor de in Singapore wonende Japan ners is Het, gezien den steeds meer ge spannen toestand en de Britsche maat regelen, onmogelijk nog in Singapore of op Malakka te blijven, zoo meldt Domei uit Singapore. Alle Japansche winkels zijn daarom begonnen met een algeheele uit verkoop en de Japansche hospitalen, restau rants en hotels treffen voorbereidingen voor sluiting. De Japansche firma's sluiten hun bureaux of verminderen hun personeel tot een minimum. Voorts -zijn in Tokio de volgende be richten ontvangen: 1. Sterke troepenconcentraties van En geland in de Thailandsche grensgebieden VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Tweehonderd gulden boete voor het koopen van een ham. W. D. van Dam, te Zwammerdam ontkende pertinent een ham te koop te hebben aangeboden aan of bij H. de Beer. Er zou door hem alleen maar over gespro ken zijn. Maar de Beer en zijn echtgenoote, als getuigen gehoord, verklaarden, dat ver dachte bij hen geweest was en de ham voor 1.75 per half K.G. te hebben aange boden, waarop gezegd was: „Voor ƒ1,"" kun je de ham brengen". Later was de ham toen door een ander gebracht De Officier vond, dat verdachte als ver- kooper moet worden beschouwd, zoodat hij schuldig is. De eisch werd een geldboete van tweehonderd gulden subs, vier maan den hechtenis. De uitspraak werd conform dezen eisch. Zijn varkens is hij kwijt. J. C. Flékweert te Leimuiden had zonder vergunning twee varkens op zijn tuin gehouden. Verdachte noemde het geen varkens doch biggen. „In elk geval waren het varkens en geen koeien", stelde de Officier vast. Verder voerde verdachte aan, dat hij elk jaar biggen hield en dat hij niet anders gedacht had, dan dat het mocht. De eisch werd een geldboete van 15 subs. 15 dagen hechtenis. De economische rechter vond deze straf te licht en veroordeelde verdachte tot een Teldboete van f 25 subs. 25 dagen met ver beurdverklaring van de varkens. Het was voor huisslachting. J. A. M. Hogenboom te Rij n sat er- wou d e had twee varkens voorhanden ge had. Ze liepen op een stuk land. werden gevoerd met afval en waren bestemd voor huisslachting, waarvoor hij dan ook ver gunning had gekregen. Het eenige verschil was, dat verdachte er poen vergunning voor had gehad. Vijftien gulden boete eischte de Officier, maar de economische rechter veroordeel de hem tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. UITREIKING NIEUWE MELKKAARTEN EN TEXTIEKAARTEN VOOR KIN DEREN BENEDEN DRIE JAAR. Onderscheid gemaakt tusschen stad en platteland, Op nader door de plaatselijke distributie diensten bekend te maken dagen zullen ge durende het tijdvak van 1 December tot en met 5 December a.s. nieuwe melkkaarten worden uitgereikt. Deze zijn vervaardigd in twee verschillende soorten, namelijk een •oort, welke uitgereikt en uitsluitend ge- ruikt zal mogen worden op het platteland in in de kleinere steden en een uitsluitend 1 voor bepaalde gemeenten. De melkkaarten, welke op het platteland en de kleine ste den zullen worden uitgereikt, zijn gemerkt riet de letters „DM" en bestaan uit acht tien bonnen met nummers „01 A" tot en met „14 A" en de nummers „47 A" tot en met „50 A'. De kaart is blauw, met in zwart op eiken bon de opdruk „L melk IA". Zij zijn slechts geldig in gebieden, waar „DM"- kaarten worden uitgereikt. In bepaalde ge meenten (waaronder de groote steden) zul len worden uitgereikt melkkaarten, welke gemerkt zijn met de letters „DN" en met dezelfde nummers als op de kaarten vo'or het platteland. Deze kaarten zijn eveneens blauw van kleur, achter met in rood op eiken bon de opdruk ,,S melk 1. .A". Deze kaarten zijn slechts geldig in die gemeen ten, waar „DN"-kaarten zijn uitgereikt. De nieuwe melkkaarten zullen door de plaatselijke distributiediensten uitsluitend worden uitgereikt aan degenen, die in het bevolkingsregister van de plaats van uit reiking zijn ingeschreven. De kaarten kun nen dus slechts in de gemeenten van inwo ning worden verkregen. Voor de nieuwe kaarten komen in aan merking kinderen, die geboren zijn na 1 Januari 1938, die twee kaarten per hoofd ontvangen, verder kinderen, die geboren zijn na 1 Januari 1928, doch vóór 2 Januari 1938, die één kaart per hoofd ontvangen en voorts arbeiders. die'"bij hun werkzaamhe den voortdurend met giftige stoffen om gaan. Ten aanzien van de uitreiking aan deze laatste categorie gelden de volgende voor schriften: a. Zelfstandige arbeiders en arbeidsters ot bedrijven met vijf of minder arbeiders, dienen, om voor een melkkaart in aanmer king te komen, door middel van een formu lier „MD 107" een aanvraag in te dienen bij den distributiedienst, waaronder het be trokken bedrijf ressorteert. Het formulier is bij dien dienst verkrijgbaar. b. Arbeiders, afkomstig uit bedrijven, van meer dan vijf arbeiders, dienen zelf geen aanvragen iri te dienen, daar dit door den betrokken werkgever of bedrijfsleider even eens op het bij den distributiedienst ver krijgbare aanvraagformulier „MD 107" dient te geschieden, waarbij rekening dient te worden gehouden met den toestand op November 1941. Indien na onderzoek gebleken is, dat de betrokken arbeiders, volgens de bestaande normen voor een melkkaart in aanmerking komen, zal per hoofd één kaart worden uit gereikt. De textielkaarten. Tegelijk met de uitreiking van de melk kaarten zullen voor kinderen beneden de drie jaar textielkaarten worden uitgereikt. Er zijn voor deze kinderen twee soorten textielkaarten, nl. een voor kinderen, die na 1 Januari 1939 doch voor 2 Juli 1941 zijn geboren en die dus op 1 Januari 1942 wel den leeftijd van zes maanden, maar nog niet dien van drie jaar hebben bereikt en een voor kinderen, die na 1 Juli 1941 zijn peboren en die dus op 1 Januari 1942 nog geen zes maanden oud zijn. De kaart voor kinderen, die op 1 Januari 1942 wel den leeftijd van zes maanden, doch nog niet dien van drie iaar hebben bereikt, telt 120 punten, waarvan tot 1 Mei 1942 60 punten (numero 120 tot 61) geldig zijn. De kaart voor kinderen, die op 1 Januari 1942 nog geen zes maanden oud zijn, telt 150 punten. Deze punten zijn alle van 1 D°eember 1941 af geldig. Tevens zal voor kinderen, die in het tijd vak 1 November 1941 tot 1 Januari 1942 den leeftijd van drie jaar hebben bereikt, één textielkaart voor jongens of voor meisjes van drie tot vijftien jaar worden U'tgereikt. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, telt deze kaart 120 punten, waar van tot 1 Mei 1942 60 punten geldig zijn. In verband met de uitreiking van de tex tielkaarten voor kinderen beneden de drie jaar komt met ingang van 1 December 1941 de thans geldende regeling, dat kleed in g en benoodigdheden voor deze kinderen op vertoon van de distributiestamkaart of op de machtiging tot aankoop van babyartike len (formulier MD 104) mogen worden ge- Xocht, te vervallen. Ten einde a.s. moeders in staat te stel len voor de geboorte de benoodigde tex- tielgoederen voor de a.s. baby aan te schaf fen, zal vanaf 1 December 1941 door de plaatselijke distributiediensten een textiel kaart voor deze baby's worden uitgereikt. De a.s. moeders kunnen zich, vijf maanden in verwachting zijnde, hiervoor onder overlegging van een attest, van den ge neesheer of een verklaring van een vroed vrouw tot den distributiedienst wenden. WELKE VLEESCHSOORTEN MOGEN WORDEN BEREID OF GECONSERVEERD In de Nederlandsche Staatscourant van 27 dezer is een besluit van de Nederland sche veehouderijcentrale afgekondigd, waaruit blijkt, dat in het vervolg de vol gende soorten vleeschwaren mogen wor den bereid: alle gekookte worstsoorten, Geldersche rookworst, snyworst» lever pastei in glas, rookvleesch (alleen van de bil), corned beef (niet in blik), gebraden gehakt. Hieruit blijkt dus in afwyking van het geen reeds eerder is gepubliceerd, dat rol pens zooals inmiddels reeds is bekend gemaakt niet meer mag worden bereid, en dat alleen de bovenbil voor het berei den van rookvleesch mag worden ge bruikt. Voorts zal het verkoopverbod van vleeschwaren, waarvan het bereiden niet meer is toegestaan, in plaats van. 1 Decem ber a.s. in werking treden met ingang van 1 Januari 1942. De gelegenheid om de aanwezige voor raden af te zetten, blijft dus een maand langer open, dan aanvankelijk is bepaald. REGELING VAN KWEEKERSRECHTEN REGELING OP KOMST. Bij het departement van Landbouw en Visschierij is in verge vorderden staat vam voorbereiding een besluit, houdende rege ling van de rechtspositie van den kwoe ker van rassen van bepaalde door den se cretaris-generaal van het departement'van Landbouw en Visscherij aan te wijzien cul tuurgewassen. Krachtens deze regeling zullen aan den kweeker van -.een nieuw ras van een aangewezen cultuurgewas, te weten aan dengene, die het ras het eerst nieuw ge wonnen heeft, zekere rechten worden toegekend, indien op zijn aanvrage dat ras door de bevoegde instantie in een cen traal rassenregister wordt ingesöhneven. Dit register zal worden verdeeld in ver scheiden afdeelingen, die voor één cultuiur- gewas of groep van cultuurgewassen ver schillend zullen zijn. Een ras zal slechts als nieuw werden beschouwd, indien het zich van andere rassen, waarvan op het tijdstip van indie ning van de aanvrage reeds voortkwee- kingsmateriaal in den handel is gebracht of waarvan de inschrijving in 't centraal rassenregister is verzocht of verkregen, voldoende onderscheidt en in voldoende mate raszuiver is. Rassen, waarvan op het oogenblik van de instelling der desbetreffende af deeling van het centraal rassenregister reeds voort- kweekiingsmateriaal in den handel is ge bracht, kunnen, derhalve voor inschrijving in 't centraal rassenregister en de uit zoo danige inschrijving, voortvloeiende rechten- niet in» aanmerking komen. Slechts voor bepaalde lamdibouwrassen zal hierop een uitzondering worden gemaakt. Het ligt in het voornemen in de eerste plaats te bevorderen, dat de wettelijke regeling binnen afzienbaren tijd in werking zal kunnen treden ten aanzien van, land bouw- en groenten gewaseen. G. W. STROINK OVERLEDEN Gistermorgen om ongeveer acht uur is in de Gouverneurslaan in Den Haag de heer G. W. Stroink onwel geworden en eenige oogenblikken later overleden. De heer Stroink was oud-burgemeester van Steenwijkerwold en een zeer bekende fi guur in Nederlandsche Landbouwkringen. Hjj is voorzitter geweest van het Ned. Landbouw Comité en van de Overijselsche Landbouw Maatschappij. Een lange reeks van jaren was hij voorzitter van den Ned. politiebond. Na zijn aftreden als burgemeester vestigde de heer Stroink, die officier was in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, zich te Enschedé. RIJKSBUREAU VOOR IJZER EN STAAL. Naar wij vernemen is opgetreden als di recteur van 'het rijksbureau voor ijzer en staal te Den Haag de heer H. J. V. vain de Voort. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 29 NOVEMBER. HILVERSUM I, 215,5 M. 7.15 Gramo- fonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Causerie „Bran dende kwesties (opn.) 8.30 Gramofoon muziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huis vrouw 9.35 Gramofoonmuziek 10.30 Ernstige mi^ziekprogramma's (opn.). (11.00 11.20 Voor de huisvrouw) 12.00 Gra mofoonmuziek 12.10 De Ramblers 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 13.00 Will Glahé en zijn orkest 13.40 Orgel concert 14.00 Causerie „Het nut en de voordeelen van de konijnenteelt" 14.20 Na gedane arbeid.... Muziek en vroolijk- heid" 15 50 Gramofoonmuziek 16.00 Cyclus „Elia de Thisbiet" 16.20 Cello en piano 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30 Gramo foonmuziek 17.35 Duitsche taalcursus 16.00 Gramofoonmuziek 18.15 Het kwar tier van den arbeid 18.30 Utrechtsch Stedelijk orkest 19.00 Actueel halfuur 19.30 Utrechtsch Stedelijk orkest en so list. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales) 20.30 Gramofoonmuziek 20.45 Nederlandsche Motetvereeniging en solisten 21.10 Arnhemsche orkestver- eeniging en orgel (opn.) 21.30 Gramo foonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberich ten 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoonmuziek 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gramofoonmuziek 8.308.45 Zie Hilversum I 8.45 Gra mofoonmuziek 9.25 Toonkunstkoor en Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.2:0 Lichte muziekprogramma'sopn.) J2.00 Pianovoordracht 12.35 Gramo foonmuziek 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest 13.40 Voor de rijpere jeugd 14.00 Jeugdkoor van het Christe lijk gemengd koor „Excelior". Als inter mezzo Orkest (opn.) 14.45 Causerie „U en de muziek" 15.00 Zang met pianobe geleiding 15.30 Gramofoonmuziek 16.00 Vroolijke weekeindklanken 16.45 Gramofoonmuziek 17.00 Voor de bin nenschippers 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 17.30 Or gelconcert 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 18.15 „Kalvé", Italiaansch programma (met muzikale illustraties) 18.45 Voor den boer 19.00 BNO: Groningsch praat je 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.30 Gramofoonmuziek 19.45 Wetenswaar digheden van de week 20.00 Gramo foonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 21.30 Causerie „Marnix van St. Aldegonde" 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtbericht 22.10—22.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie ProgTamma: 7.15—20.15 Hilversum I —20.15—24.00 Duitsch programma. 2e Programma: 7.15—20.15 Hilversum II —20.15—24.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie Cen trales). 3e en 4e Programma: 7.00—24.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2