Nieuwe bonnen Momentje VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10114 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Materialisme en kapitalisme Uit een artikel in de „Nieuwe Dag": „Het materialistisch denken en han delen, dus ook het kapitalistisch den ken en handelen kan niet afdoende bestreden worden door het aanbrengen van sociale correcties, die het kapita listisch stelsel in zijn materialistisch fundament onaangetast laten of zelf uit louter materialistische overwegin gen, zij het dan ook van niet-kapitalis- ten, voortkomen. Neen, het materialis tisch denken en handelen kan slechts overwonnen worden door een geest, die de geestelijke en zedelijke waarde van den mensch als redelijk schepsel Gods met een eeuwige eindbestemming erkent". Wie het kapitalisme radicaal niet slechts in meerdere of mindere ver schijningsvormen wil bestrijden, moet het bestrijden in zijn wezen, In het wezen van het kapitalisme ligt als mede-vormend element het materialisme. En het materialisme onze katholieke collega zegt het terecht „kan slechts overwonnen worden door een geest, die de geestelijke en zedelijke waarde van den mensch als redelijk schepsel Gods met een eeuwige eindbestemming erkent". De positieve beleving van de Christelijke beginselen is daarom hèt doeltreffende wa pen in de bestrijding van het kapitalisme, in 't bijzonder van dat wezenselement in het kapitalisme, hetwelk het materialis me is. Kapitalisme en materialisme zijn niet hetzelfde. Wie materialist is, behoeft niet voorstander van het kapitalisme te zijn. Wie voorstander van het kapitalisme het moderne wereld-kapitalisme is moet echter wel materialistisch -zijn. Het materialisme, dat de hiërarchie der waarden ten ondersteboven gooit, de stof felijke belangen stellend boven de geeste lijke en zedelijke, is een uitermate goede voedingsbodem voor het kapitalisme. Het christendom mits practisch en consequent beleefd! regelt en bepaalt de betrekkingen tusschen bezitter en niet- bezitter, tusschen rijk- en minderbedeel den op een wijze, die in het stelsel van het materialisme geenszins past. Het christendom, dat de rechtvaardig heid en de naastenliefde voorschrijft als richtsnoer en leiddraad voor héél het maat schappelijk leven, staat in lij n-rechte te genspraak met het materialisme, dat zulke bindende wetten en onverbreekbare ban den niet kent. Het christendom maar nogmaals: mits practisch en consequent beleefd stelt den mensch in staat, het materialisme zijn wezen en wortels te overwinnen. De „Gelderlander" van gisteren schrijft, dat bolsjewisme en kapitalisme twee vor men zijn van materialisme. En dan vervolgt het blad: „Het kapitalisme in den slechten zin is de uitbuiting van de massa, ten gunste van enkelen. Het is de moderne vorm -van gou- den-kalf-aanbidding en kan redelijke schep selen Gods tot niet veel meer dan slaven maken. Men dient hier evenwel goed on derscheid te maken tusschen kapitaal en kapitalisme-in-den-slechten-zin. Kapitaal op zichzelf immers is noodzakelijk voor de productie- en als zoodanig is het een pro ductiemiddel. Kapitalisme, zooals hierbo ven bedoeld, is misbruik van dit kapitaal. De strijd tegen het kapitalisme houdt dus geen strijd in tegen het kapitaal, mits dit juist wordt aangewend, dus in het belang der gemeenschap; de strijd gaat slechts te gen het kapitaal-misbruik, waaruit groote rampspoed en ellende voor velen kan voortvloeien. Daartegen heeft zich ook steeds Christus' leer gekeerd". MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME ZIEKTEVERZEKERING VOOR NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Officieel wordt medegedeeld: De verzorging van de Nederlanders, die in het Duitsche Rijk arbeiden en hun fa milie door de ziekenfondsen was tot toe reeds zeer goed, doch onlangs is dit nog verder uitgebreid en wel op het bied der bevalling. De Duitsche ziekteverzekering heeft steeds alle kosten van geneesheer, genees middelen en vroedvrouw bij een bevalling voor haar rekening genomen. Thans heeft de Rijksminister van arbeid bepaald, dat met ingang van 1 November 1941, behalve deze hulp een som van 55.in baar moet worden uitbetaald bij bevalling. De Nederlandsche arbeiders, die in het Duitsche Rijk werken, genieten hierdoor met hun gezin een vergaande hulp van de verzekering. Op het gebied van de ziekte verzekering lijdt hij geen enkele schade door het werknemen in Duitschland, wan neer men rekening houdt met de vergaan de verbetering van 1 November 1941. Voor zoover zij tot nu toe niet reeds beter be handeld werden, zijn hij en zijn gezin thans, wat betreft de ziekteverzekering minstens in gelijken toestand, als wanneer hij in Nederland zou zijn gebleven. SURINAME WERD VERKWANSELD Voor de Nederlandsche radio heeft Mussert, leider der N.S.B., de volgende rede uitgesproken: Daar staat het zoo simpeltjes in onze kranten: Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied; thans ook Suriname in bescherming genomen. Maar wat gaat er niet om in de harten van ons Nederlanders, die weten, dat West- Indië duizenden km.'s verwijderd ligt van welk bestaand of mogelijk toekom stig oorlogsterrein dan ook, en dat er van bescherming dus geen sprake kan zijn, maar dat. het hier louter gaat om roof, roof van het honderden jaren oude Nederlandsche bezit in Zuid- Amerika, roof onder goedpraten door de heeren, die in de Meidagen van 1940 naar Londen gevlucht zijn en daar uitverkoop houden van de bezittingen van het Nederlandsche volk. Het is diep tragisch te zien, hoe ons volk de dupe is geworden van hen, wier heilige roeping het zou moeten zijn om het te be schermen en het te leiden. Het begon al eenige jaren geleden met den uitverkoop van onze boter voor 40 ct. per kg. Tegelijkertijd daarmede werden beruch te buitenlandsche zwendelaars door de hee ren regeerders op ons volk losgelaten om het uit te plunderen: Barmat, Mannheimer :nz. Daarna werd duizend millioen gulden aan goud naar Amerika verscheept. Met vol bewustzijn werd ons volk aan den ver keerden kant geplaatst, zoodat toen Duitschland hier moest komen volko men onnoodig duizenden jongens moesten vallen, terwijl de heeren hun koffers pak ten en er van door gingen. Tevens hadden zij zooveel mogelijk schepen naar Engeland gestuurd, die sindsdien in Engelschen dienst varen, voor zoover zij niet reeds ge torpedeerd zijn. Prompt werd nog tijdens de oorlogsdagen Curasao bezet door En geland, dat het op zijn beurt weer ver kwanseld heeft aan Amerika of juister ge zegd: aan de Vereenigde Staten. En nu is dan het bericht gekomen, dat Nederlandsch Guyana (Suriname) bezet is. millioen man, tienduizenden kanonnen, vliegtuigen en pantserwagens. Daarom is best te begrijpen, dat dé heer Ger- brandy zijn duizend man van het Neder landsche legioen in Engeland bij elkander wil houden om de Duitsche weermacht uit Nederland te smijten. Hoe is het mogelijk, dat de lieden den ken, dat er hier menschen zijn die zulken daverenden onzin gelooven? Brazilië moet meedoen. Maar het mooiste komt nog: De heeren hebben aan Brazilië verzocht om militaire maatregelen te treffen aan de Braziliaan- sche grens. Dit is een speculatie op de on wetendheid van de menschen. Immers, de grensgebieden Suriname en Brazilië ziin volkomen ontoegankelijk oerwoud. Zelfs de boschnegers komen er niet doorheen. Het is eigenlijk dwaas om nog een woord te verspillen aan de drogrede nen van de emigrantenregeering, die recht wil praten wat zoo voor een ieder duidelijk zichtbaar krom is. De zaak is heel eenvoudig en komt hieroo neer, dat de Vereenigde Staten gebruik ma ken van de onmacht der Europeesche staten ,om de Euroneesche eigendom men te rooven. Eerst de geweldig groo te en kostbare olieraffinaderijen op Cu rasao en nu de bauxietmijnen van Su riname, volgens het van ouds bekende motto: pik in, het is winter. Dat er een Nederlandsch emigrantendom in Londen is. dat zich regeering noemt en met drogredenen, die voor ieder denkend mensch duidelijk zijn. dit tracht goed te praten, is het ergste. Wii weten nu ook waarom eenige dagen geleden de heeren Weiter en Steenberghe zijn afgetreden, n.I. omdat dit zelfs hun te gortig werd. dezen uitverkoop wilden zij niet medemaken. Wij zullen nooit verge ten. dat dit in hun voordeel pleit. Tus schen hen en de heeren, die Suriname heb ben verkwanseld, zal verschil gemaakt kunnen worden. Geen verrassing. Voor mij was dit geen verrassing. In mijn op 26 October j.l. te Utrecht gehou den redevoering heb ik immers reeds ge zegd. dat het bij de bezetting van Curasao niet zou blijven en dat de onverantwoorde lijke politiek van de Nederlandsche emi grantenregeering nog tot verdere noodlot tige gevolgen aanleiding zou geven. Er zijn nog altijd Nederlanders, die naar den. zoogenaamden Oranje-zender luiste ren, en die er nog aan gelooven ook. Be halve de allerongeneeselijksten, zullen er toch velen zijn, die nu begrepen hebben, hoe zij bij voortduring door die lieden be drogen worden. Immers, nog maar eenige dagen geleden, om precies te zijn op 17 No vember, heeft deze leugenfabriek verkon digd: In opdracht van de onderdrukkers wordt door de kranten in Holland beweefd. dat Curasao nu door de Engelsche regeering aan de Vereenigde Staten in handen is ge speeld. En verder: Diegenen, die de gevoelens kent. welke Amerika ten aanzien van het Nederland sche volk nu heeft, zal met mij inzien, dat datzelfde Amerika zich niet op kosten van het Koninkrijk der Nederlanden verrijken wil. Het is toch brutaal om zooiets te ver kondigen om dan rustigweg een week la ter met de boodschap te komen, dat Ame rika om de rijke bauxietmijnen Suriname heeft bezet Nu zal er toch waarlijk m Nederland geen denkend wezen meer zijn, dat niet weet. dat in Amerika de Nederlandsche ge westen zijn uitverkocht, voor zoover het betreft de groote waarden petroleumindus trie en bauxiet. Er is geen bedreiging. Zoo heeft dan het Witte Huis (de zetel van de Amerikaansche regeering in Wash ington) officieel bekend gemaakt, dat Amerikaansche troepen naar Suriname worden gezonden, d.w.z. Suriname zullen bezetten. Het is de moeite waard de offi- cieele verdediging van dit schelmenstuk nader te bezien. Doel van de bezetting: dit zijn de bauxietmijnen, die voor 60 procent de grondstof leveren voor de Amerikaan sche alluminium-industrie. Ziet. dat is nu het eenige sympathieke van het geheele verhaal Van Engelschen zijn wij altijd gewend geweest, dat, als zij op roof uit gingen, zij dan verkondigden, dat het ging om de bescherming van het Christendom en de beschaving, en zij bedoelden daar mede petroleum en katoen. Amerika heeft hiervoor in de plaats gesteld democratie en vrijheid, en bedoelt nok: petroleum, ka toen, rubber, bauxiet, enz. Dezen keer hebben de Amerikanen eerlijk rezegd, dat het om bauxiet gaat. Die eerlijkheid is het eenige sympathieke. De noodzaak der bezet ting zou zijn veiligheid der mijnen te waarborgen. Er kan dus een vijand ver wacht worden. De normale mensch vraagt dan: wie is de vijand, waar is de vijand? Daarover wordt echter volmaakt gezwe gen. De heeren hebben vergeten om ons te vertellen door wie die bauxietmijnen in het binnenland van Suriname bedreigd worden. Een ieder weet. dat er duizenden kilometers in den omtrek van die mijnen geen vijand bestaat. Dat het voor Duitsch land, om het kind maar bij den naam te noemen, een volkomen onmogelijkheid is om ook maar zelfs in de buurt te komen. De onzin van de bescherming ligt er dus duimdik op. Er is geen schijn van noodza kelijkheid voor bezetting Geen Nederland sche .bezetting zeggen de emigranten in Londen, want Nederlandsche troepen zijn noodig in Oost-Indië. en het Nederland sche legioen in Engeland moet het moe derland gaan bevrijden. Och ja, waarom niet? Stalin kon de Duitsche troepen in Rusland niet tegenhouden met minstens 10 Wat Engeland roofde. Overigens, hoe zeer deze roof ons ook treft, wanneer wij onze geschiedenis na gaan. dan weten wij dat de An"elsaksers ons door de eeuwen heen beroofd hebben. Ie. In 1704 werd Gibraltar door de ver eenigde Enge^ch-Nederlandsche vloot in genomen met landi" «stroeoen onder den prins van Hessen-Darmstadt. Engeland nikte het in en behield het tot op den hui- di«en dag 2e. In 1795 werd. het prachtige eiland CeyTon door de Engelschen op de Neder landers veroverd. In datzelfde jaar, 1795, werd Malakka aan de Engelschen overge dragen door den naar Engeland gevloch ten stadhouder, den lateren Koning Willem I. Dus iuist hetzelfde als nu gebeurd is met Cnraeao en Suriname. Terugontvangen hebben wij het nooit. Dit noemt men dan hesehermen. Tn het zelfde iaar 1795 werd de Kaaokolonie dnor een En«elsche krijgsmacht bezet voor den «evh'ehten stadhouder en in diens op dracht, om haar in bewaring te nemen, totdat Nederland weer in zijn onafhanke J'ikheid zou zijn hersteld. In dien zin was deze daad door Engeland geproclameerd en bij de caoitulatie gaven de Engelschen de verzekering, dat de rechten, de gods dienst. enz. der bevolking zouden gewaar bo^d blijven. De teruggave .geschiedde in 1803. In 1806 vielen de Fn«elschen weer met groote over macht binnen, de Nederlandsche maeht werd verslagen bii Blauwberg en de kolo nie ging in Engelsche handen over en bleef geroofd In 1816 werden Demarbra, Essequibo en BerMce door de Engelschen van ons ge roofd In 1871 werd Sin«aoore. Nedorlandsch bezit, door den Engelschman Raffles ver overd. In 1871 werd de Goudkust, in westelijk midden-Afrika, aan de Engelschen afge staan. In 1902 weiden de republieken Trans vaal en de Oranie Vrijstaat, nadat 26.000 vrouwen en kinderen in de concentratie kampen waren' om««hr«cht, bij het Engel sche imoerium ingelijfd. In 1940 wordt Curasao dor de Engel schen bezet. In 1941 wordt Suriname door de Ame rikanen bezet. Zoover zijn wij dus. Het komt mii voor, dat dit lijstje voldoende is voor ieder, die een grijntje begrip heeft, om te bespffen, dat. wat, nu gebeurt, de An gel-Saksische roof politiek door heen typeert. Volksgenooten: Wij hebben kennis genomen van de bezetting van Cura sao en Suriname door de troepen der Vereenigde Staten, zonder dat daar ook maar de geringste noodzakelijk heid voor bestaat. Machteloos moeten wij dit aanzien. Het is nog maar kort geleden, dat het rijkscommissariaat aan dit Nederlandsche volk de mede- deeling gedaan heeft, dat de Führer wil dat Nederland zijn zelfstandigheid zal krijgen. Wij nationaai-socmlisten, wisten dat ons vertrouwen niet be schaamd zou worden. Nationaal-socia- lisme is geen imperialisme. Imperia- Hsme en kapitalisme hebben bewezen bij elkander te behooren. Het -natio- naal-socialisme en het fascisme bou wen aan een nieuw Europa, een ver- eenigd solidam Europa, waarin de vol keren in vrijheid en eensgezindheid met elkander zullen kunnen leven. De Germaansche volkeren van het vaste land zullen in nauwe lotsverbondenheid schouder aan schouder staan. Dit is nood zakelijk voor de handhaving van Europa in de wereld. Hoe noodzakelijk dit is. spe ciaal voor ons Nederlanders, geen beter bewijs is daarvoor dan dit lijstje, dat hier boven staat, het lijstje der geroofde Neder- Voor de week van Zondag 30 November tot Zaterdag 6 December zijn de gebruike lijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen ver krijgbaar op de bonnen No. 46 van de daar voor bestemde kaarten. Verder zijn in het tijdvak van Zondag i November tot Zaterdag 27 December van de bonkaart algemeen aangewezen: voor 1 kilogram suiker bon 150; voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak, de bonnen 151, 152, 153 en 154; .voor 250 gram koffie-surrogaat bon 155; voor 500 gram jam bon 156; voor 100 gram kaas de bonnen 157, 158, 159 en 160; tr 250 gram havermout of peulvruch ten bon 161; voor 250 gram gort bon 162, en voor 100 gram vermicellie of maizene bon 163. Van de cacaokaart is in dat tijdvak gel dig de 2de periode voor 50 gram cacao; terwijl op de bonnen f en g rijst per bon 250 gram rijst verkrijgbaar zal zijn. Ten slotte zullen gedurende de maand December bon 164 van de bonkaart alge meen en bon e van de zeepkaart recht ge- op het koopen van 1 rantsoen zeen, ter wijl 75 gram toiletzeep 80 pet. beschikbaar is op bon e toiletzeep. CACOAPOEDER. Zooals gezegd geeft gedurende het tijd vak van 30 November tot en met 27 De cember a.s. de met „een rantsoen cacao 2de periode" gemerkte bon recht op het koo pen van 50 gram cacaopoeder vermengd met 100 gram suiker. De belanghebbenden dienen deze bon ge durende het tijdvak van 30 November tot en met 6 December a.s. wederom in te le veren bij hun winkeliers, die cp hun beurt de bonnen in de periode van 8 December tot en met 12 December a.s. bij de plaatse lijke distributiediensten kunnen inwisselen tegen toewijzingen. Gedurende het tijdvak van 14 December tot en met 27 December 1941 mag de ca caopoeder aan de consumenten worden af geleverd. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Zooals bekend mag gedurende de eerste drie dagen van de distributieperiode (Zon- j, Maandag en Dinsdag) door den klein handel geen vleesch of vleeschwaren wor den verkocht. Van bevoegde zijde wordt er met andruk de aandacht op gevestigd, dat dit verbod voor den geheelen kleinhandel, dus behal ve voor slagerijen ook voor kruideniers, marktverkoopers e.d. geldt. Het koopen, zoowel als het verkoopen van genoemde waren gedurende de genoemde dagen der week is strafbaar. TOLIET- EN HUISHOUDZEEP. De rpet „164" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" alsmede de met „e zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten p en q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, geven recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstel ling van na 1 Sept. 1941); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 200 gram zachte zeep (samenstel ling van voor 1 Januari 1941); hetzij 150 gram zachte zeep (samenstel ling van na 1 Jan. 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstel ling ven na 31 Aug. 1941); hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen in levering van één bon worden uitverkocht. Gedurende het tijdvak van 1 December tot en met 31 December geeft de met „e toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart p, welke aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was scherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten, in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat GEPAST GELD Ik constateer bij de leiding van ver schillende groote ondernemingen een gebrek aan logischen zin. Een der groote magazijnen in ons land adverteerde dezer dagen met het voorbeeld van een man, die van alles kwam koopen en alles goed vond. Hij ging er mee accoord, dat alles maar half of heelemaal niet werd inge pakt wegens gebrek aan papier en touw en dat hij alles zelf mee moest torsen naar huis wegens de onmoge lijkheid alles per auto te kunnen be stellen. En dan vervolgde die adver tentie: De goede man deed nog meer: hij betaalde met gepast geld. En ook dat verdient thans aller navolging. Het is ook nog niet zoo lang geleden, dat de directie van onze onvolprezen Nederlandsche Spoorwegen in een groote advertentie aankondigde, dat er aan de loketten wegens de schaarschte aan klein geld met gepast geld moest worden betaald. Ziet U, dat noem ik gebrek aan logischen zin. Denkt U zich maar even in, dat ik thuis verorden, dat er wegens schaarschte aan brandstoffen voortaan met turf moet worden ge stookt, als wij geen turf hebben. Want nu zouden wij met gepast geld moe ten betalen, omdat er zoo weinig ge past geld is. Denken de heeren, dan, dat wij het wel zouden hebben. Als het er niet is, kunnen wij er ook niet mee betalen, misschien dat men daar nog eens achter komt. Het zal het beste zijn, dat men bij betaling van vijftig cents de helft van zijn zilverbon terugkrijgt.... bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. be treft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. landsche bezittingen. Wij nationaal-socialisten en ik v/eet in dit geval te spreken namens het geheele Nederlandsche volk erkennen de roof van Suriname en Curasao niet en we heb ben de vei wachting, dat een lmrboren een drachtig en sterk Europa, her Europa dat wordende is, eens onze eisch tot teruggave zal steunen. Meer dan ooit zijn wij ge sterkt in de overtuiging, dat de Europee sche revolutie van heden dc levensnod- zaak is voor alle Europeesche volkeren. Zonder nationaal-socialisme en fascisme was Europa te gronde gegaan, vernietigd door de bolsjewieken en van zijn bezittin gen beroofd door het Joodsche groot-ka- pitalisme te Londen en New York. Hitler en Mussolini halen Europa van den afgrond, en het is onze heilige plicht en roeping daaraan mede te werken, met inzet van geheel ons wezen. Want wij hebben ons vaderland lief en strijden voor de toekomst van ons volk. Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn na Zater dag 29 November niet meer geldig: 45 Brood, 45 Vleesch, Vleeschwaren, 45 Melk I, 45 Aardappelen. 135 t/m. 149 Algemeen. D. en E. Havermout, le periode cacao, 06 K.F. Brandstoffen D. Zeep en Toiletzeep. DISTRIBUTIE VAN GORTPAP De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 30 November a,s. g o r t p a p uitsluitend tegen afgifte van de voor gort aangewezen distributie bon verkrijgbaar zal zijn. Gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. geeft de met „162" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", welke recht geeft op het koo pen van 250 gram gort enz. tevens recht op het koopen van vier liter gortpap. Deze pap is verkrijgbaar in flesschen van één liter of een halve liter. Per bon zijn dus vier groote flesschen van een liter of acht kleine flesschen van een halve liter verkrijgbaar. De belanghebbenden dienen in het be gin van de vierweeksche distributieperiode hun bonnen aan den pap- of melkleveran- cier te geven, die hierop naar keuze ineens of over de periode verdeeld, de hoeveel heid gortpap, waarop de bon recht geeft, kan afleveren. In een officieele publicatie zijn enkele nadere bijzonderheden, welke voor pap- of melkleveranciers en voor papbereiders van belang zijn, vermeld. DISTRIBUTIE VAN HAVERMOUT EN PEULVRUCHTEN De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op het bonaanwijzingsbericht van Vrijdag 28 November 1941 nog het volgende bekend met betrekking tot de distributie van havermout en peulvruchten. De haverjpositie maakt het noodzakelijk, de distributie van havermout althans voor- loopig te beëindigen. Hiervoor in de plaats zullen peulvruchten worden verstrekt tot een gelijke hoeveelheid per 4 weken, dus eveneens 250 gram. Ten einde de nog aan wezige voorraden havermout te ruimen, zal de eerstvolgende zoogenaamde haver- moutbon niet volledig door peulvruchten worden vervangen, doch zullen op dezen, 30 November ingaanden bon voor zoo ver voorradig, naar keuze haver mout of peulvruchten beschikbaar zijn. Gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. zal dus de met „161" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht geven op het koo pen van 250 gram havermout of aardappel- meelvlokken (dit alles voor zoover nog aanwezig) of 250 gram peulvruch ten. Voorts kan worden medegedeeld, dat los van deze verstrekking van peulvruch ten ter vervanging van havermout de eigenlijke peulvruchtendistributie in voor bereiding is en in de tweede helft van December kan worden tegemoet gezien.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1