Bij fijn t VRIJDAG 21 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. Z nenaflevering aan zijn baas. De achterstand werd geleidelijk grooter, zoodat de bakker steeds minder meel kreeg toegewezen. Daar de slijter echter, om niet vast te loo- pen, toch bonnen moest hebben, ging hij er toe over by vele zijner klanten de bonnen 'n week vooruit te vragen. Doch ook dit hielp niet. Hij bleef achter, daar hij brood zonder bon bleef leveren of meer brood af gaf dan waarop de bon recht gaf. Natuur lijk moest dit mis loopen. Daar de achter stand steeds grooter werd en de toewijzin gen dus kleiner, was de slijter ten einde raad en verzon hij iets anders. Hij wist met mooie praatjes bij vele klanten in het bezit te komen van de geheele broodkaart en dit geschiedde vooral als de vrouw des huizes niet thuis was. De bonnen lagen dan niet klaar als de broodslijter kwam, waar op deze tegen de huisgenooten zeide: g->ef de broodkaart maar mee. dan zal ik het wel ie gelen". Dat regelen is echter fout uit gekomen. Va ntachtig gezinnen, arbeiders gezinnen en gezinnen uit het woonwagen kamp. wist de slijter aan de broqdkaarten te komen, welke hij afgaf aan zijn patroon. Het was echter te laat. Gisteren kwam de bakkerspatroon voor het feit te staan, dat reeds lang gevreesd werd Hij had geen brood en geen meel meei. De broodslijter werd ontslagen «ds de schuldige. Doch hiermede was de zaak lang niet opgelost. De klanten wachtten gis teren vergeefs op hun bakker, die maar niet kwam opdagen. De een na den ander oegai zich naar den winkel om brood, doch de bakker kon dit niet leveren. Steeds meer klanten kwamen om brood en het werd een stormloop op den win kel, welke al spoedig veranderde in een stormloop naar het politiebureau, waar de gedupeerde gezinnen aangifte deden. Want, naar spoedig bleek, waren ook de geheele broodkaarten van de gezinnen verdwenen, althans de bakker bleek niet in staat, deze terug te geven. De politie stelde een on derzoek in en nu kwam aan het licht, dit de patroon, bevreesd voor het politie-on- derzoek, H&t hij reeds verwachtte, en om het onderzoek onmogelijk te maken, de tachtig broodkaarten van zijn klanten m den brandenden oven had geworpen. De slijter en zijn patroon werden in arrest ge steld. aoch intusschen zijn de tachtig ge zinnen ernstig gedupeerd. Reeds gisteren moesten kinderen zonder brood naar bed en arbeiders zonder brood naar hun werk kring. Intusscnen heeft de plaatselijke distribu- iiedienst zich tot de betrokken instanties in Den Haag gewend met de vraag of nieuwe broodkaarten mochten worden uit gereikt. Het antwoord luidde ontkennend. Zelfs zal onderzocht worden in hoeverre de gedupeerden strafbaar zijn, daar zij hun broodkaar i.en niet hadden mogen afgeven. Op slordigheid bij het beheeren der dis tributiebescheiden staat sinds kort ook straf. Een ernstige waarschuwing voor anderen! SIGAREN VAN ACHT VOOR DERTIG CENT. De Hilversumsche politie heeft een ket- tinghandiel in sigaren ontdekt, waarbij de prijs van het verhandelde abnormaal was gestegen. Het betrof hier een partij van ruim 12.000 stuks, welke nog van de oude, blauwe banderolle waren voorzien en waarvan de normale handelsprijs acht en negen cent was. Toen de politie de zaak ontdekte, was de partij reeds eenige scha kels van den ketting gepasseerd. De prijs was toen reeds opgeloopen tot dertig cent en meer per stuk. Bij deze handel waren eenige particulieren uit Hilversum en Am sterdam betrokken, tegen wie proces-ver baal is opgemaakt. De partij sigaren is in beslag genomen. MELKPOEDER EN EIEREN GEHAMSTERD. Wegens overtreding van de distributie- de prijsopdrijving- en hamsterwet heeft de politie aangehouden en in arrest gesteld den banketbakker van B. te Delft. Een groote hoeveelheid melkpoeder en duizend c'eren werden in beslag genomen. De partijen zy'n per vrachtauto naar het po litiebureau overgebracht. Van H„ die de eieren zonder toewijzing en tegen een te hoogen prijs aan van B. had geleverd, werd eveneens gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. 77-JTARIGE DAME BEHAALT ZWEM DIPLOMA. Zij wil geen risico loopen te verdrinken. Gistermorgen heeft zich in het overdek te zwembad te Utrecht een uniek feit voorgedaan. Onder de dames, die haar proeve van bekwaamheid aflegden voor het diploma gekleed zwemmen, bevond zich de 77-jarige mevr. J. M. Visser-Ha gendoorn uit Rotterdam, tijdelijk im Utrecht vertoevend, die onder groot en- RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Causerie „Branden d>? kwesties" 8.30 Gr.pl. 8.35 Ochtend gymnastiek 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoon muziek 10.00 Ernstige muziekprogram ma's (opn.) (11.0011.20 Voor.de vrouw) 12.00 De. Romancers 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.40 Gramofoonmuziek 14.00 Onze tuin 14.20 Gevarieerd Zaterdagmid- degprogramma 15.50 Gramofoonmuziek 16,00 „Elia de Thisbiet", causerie 16.20 Amsterdamsche Instrumentaal solisten- kwartet en gramofoonmuziek 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten 17.30 Gramofoonmuziek 17.35 Duitsche taalcursus 18.00 Gramofoon muziek 18.15 Het kwartier van den ar beid. 18.30 Het Palestrina-koor 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Zang met piano begeleiding. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.15 Gramofoonmuziek 20.45 Viool en piano 21.30 Gramofoonmuziek 21,45 B. N. O. Nieuwsberichten 22.00 B. N. O.: En- gelsche uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoonmuziek 23.1524.00 Boyd Bachman en zijn orkest (opn.). HILVERSUM n, 301.5 M. 7.15 Gramo- fo.inmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7 55 Gramofoonmuziek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 9.20 Oratoriumvereeniging „Kerkge zang" te Utrecht Orkest en solisten (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoon muziek 10.30 Lichte Muziekprogram ma's (opn.) 12.00 Zang en piano 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische be richten 13.05 Boyd Bachman en zijn orkest 13.40 Voor de rijpere jeugd. 14 00 Utrechts Stedelijk Orchest (14.45 15.00 Causerie „U en de muziek") 16.00 Vroolijke weekeindklanken 16.45 Gramo foonmuziek 17.00 Voor de binnenschip pers 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30 Orgelcon cert 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.). 18.15 De Melodisten 18.45 Voor den Boer 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Gramofoonmuziek 19.45 Reportage 20.00 Gramofoonmuziek (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Cabaretprogramma (gr. pl.) 21.00 Causerie „De wedergeboorte van de Hcllandsche Molens" 21.15 Klaas van Beek en zijn orkest 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 B. N. O.: Toelich ting op het weermachtsbericht 22.10 22.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. Ie Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.1524.00 Duitsch Programma. Ze Programma: 7.1520.15 Hilversum II 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie Cen trales. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. REPORTAGE ARBEIDSDIENST. Op Zaterdag 22 November zal over den zender Hilversum II van 16.4516.55 uur een heruitzending plaats hebben van een reportage van den gemeenschapszang, wel ke door de arbeidsmannen van het Neder- landsche Arbeidsdienstkamp-Workum (Fr.) in samenwerking met de burgerbevolking is gehouden. In verband met het feit, dat in den aan vang van 't Volgende jaar voor 'n gedeelte van de Nederlandsche jeugd de arbeidsplicht zal worden ingevoerd, zal deze reportage velen ouders een aardig beeld geven van het leven van den arbeidsman. thousiasme van het talrijke publiek glans rijk slaagde voor het diploma. De krasse oude dame is eerst in Augus tus met het leeren van zwemmen begon nen en dank zij een ijzeren wil en taaie volharding is zij er in geslaagd binnen den daartoe gesteld en tijd het begeerde diplo ma te halen. Op een vraag, waarom zij zoo laat met het zwemmen was begonnen, antwoordde mevr. Visser, dat zij niet het risico wilde loopen des avonds door de duistenis mis leid te water te geraken en te verdrinken. Zij was erg blij nu het zwemmen onder de knie te hebben en hoopte nog vele ja ren ervan te kunnen profiteeren. Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse. Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. oelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneider». Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.41 uur Vrijdagavond. Zon op 9.i 2 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 21 November: De maan komt Vrijdag- voormiddag om 11.35 uur op en gaat Vrij dagavond om 8.30 uur onder. 22 November: De maan komt Zaterdag middag om 12.31 uur op en gaat Zaterdag avond om 9.36 uur onder. 23 November: De maan komt Zondag middag om 1.16 uur op en gaat Zondag- Avond om 10.47 uur onder. 24 November: De maan komt Maandag middag te 1.53 uur op en gaat Maandag avond om 11.57 uur onder. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN OVER EEN WACHTGELD REGELING. Naar aanleiding van eenige publicaties omtrent de „wachtgeldregeling" voor de bèstuurders van de vroegere Katholieke Arbeidersbeweging geeft de voormalig geestelijk adviseur van het vroegere R.-K. Werkliedenverbond mgr. J. G. v. Schaik in de Nieuwe Dag de volgende uiteen zetting: ,.Ais voormalig geestelijk adviseur van genoemde Arbeidersbeweging voel ik mij tot deze uiteehzetting verplicht, en ik acht mij hiertoe ook bevoegd. Niet, omdat ik als adviseur verantwoordelijkheid zou dra gen voor het financieel beheer in het alge meen deze te aanvaarden is hem zelfs verboden maar wel, om openlijk te verklaren, dat ik'al den tijd van my'n ad-4 viseurschap nauwlettend heb toegezien of het contributiegeld van onze arbeiders rechtvaardig en in aller belang werd be steed. Dit behoorde wel tot mijn taak. Cor ruptie mag met name in een Katholieke arbeidersbeweging niet voorkomen, en in dien zij ergens voorkomt, moet zij onmid dellijk en zonder aanzien van welken per soon ook, worden uitgesneden. Dit stand punt is door den voorzitter en het bestuur niet alleen steeds ingenomen, doch, zoo noodig in overleg met mij, ook gehand haafd. Onze leiders kunnen daarom met opgeheven hoofd en klare oogen ieder in de oogen zien. Zonder vrees zag ik op onze Verbonds- kantoren een vertegenwoordiger van de Duitsche bezettingsautoriteiten verschij nen om alle boeken en bescheiden, van ja ren hèr desnoods, te bestudeeren en alle uitgaven te controleeren. Het is plicht, on zerzijds te erkennen, dat de beide Duit sche gevolmachtigden zich ware gentlemen hebben getoond en het mogelijk maakten, dat ook het bestuur van het Verbond zich gentlemanlike onder elk opzicht kon gedra gen. Beiderzijds bleef men de behartiging der arbeidersbelangen boven alles in het oog houden. Bij de langdurige onderhandelingen, die vriendschappelijk werden gevoerd, om tot grootere eenheid in onze Nederlandsche Vakbeweging te geraken, bleek echter van den aanvang af één grens door ons niet te overschrijden: die van het Katholiek be ginsel. Wij gaan hier thans niet verder op in, doch vermelden het, omdat hier de aan leiding ligt van de tot stand gekomen wachtgeldregeling. Het bleek immers, dat de Duitsche autoriteiten ten slotte een maatregel zouden kunnen treffen, om de Katholieke Vakbeweging te doen verdwij nen; onze bestuurders zouden dan allen hun functie moeten neerleggen, omdat voor hen een overgaan naar het N. V. V. om gewetenswille uitgesloten was Met mede weten en met goedkeuring van den ver tegenwoordiger van de Duitsche bezet tingsautoriteit, zonder wiens medeweten en goedkeuring geen enkele daad mocht worden gesteld, kwam de wachtgeldrege ling tot stand. Welke betere en méér voor de hand liggende wachtgeldregeling nu kan men kiezen dan de bekende Rijksregeling, die reeds jaren bestond voor de overeen komstige categorieën van het Rijksperso neel? Het doel van een wachtgeldregeling is eenvoudig en geen ander, dan een periode, die ligt tusschen het moment, waarop men zonder zijn toedoen of schuld uit een posi tie wordt gezet, en het moment, waarop men een nieuwe positie krijgt, te overbrug gen door het geven van uitkeeringen in FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling: 66) Lang ion snelde verder, en toen hij Har- borough bereikte, sprak deze: „Heeft Jules het je al verteld?" „Ja", antwoordde hij kortaf, en ver dween zonder meer te zeggen in de hut. Bij het licht van de stormlamp zag hij Mimi bij de doode geknield liggen. Haar handen v'aren in gebed gevouwen. Lang don boog zwijgend het hoofd. Ten slotte be merkte het meisje zijn aanwezigheid, en stond wankelend op. Haar oogen waren gevuld met tranen. Hij nam haar zacht in zijn armen. „O, mijn liefste," fluisterde ze met droeve stem. „Het is vreeselijk, zóó te moeten ster ven". Haar stem stokte, en eenige oogenblikken bleef ze zwijgend snikken, terwyl hij haar teeder vastnield. Dan sprak hij zachtjes: ..Probeer flink te zijn, meisje, even dap per ais zij neb gehouden heeft Ik ben er van overluigd, dat ze zich met vreugde GOEDKOOPE ZUURKOOL. Dat zuurkool een belangrijk volks voedsel is, is een wetenschap, die de huisvTouw thans nader ligt dan ooit. En voor het volksvoedsel mag het voorwaarde heeten, dat de prijs ervan zich op een redelijk peil beweegt. De gemachtigde voor de prijzen heeft thans maatregelen getroffen, dat de zuur kool voor het komende seizoen aanzienlijk goedkooper zal zijn. Was het vorige seizoen alleen de fabrikantenpry's vastgesteld, thans is ook de winkelprijs uniform op een bepaalde hoogte gebracht en wel zoo, dat rnen voor uitgewogen, zuurkool 4 tot 8 cent per kg. minder behoeft te betalen dan voorheen het geval was. Eveneens zijn voor zuurkool in vaatjes en blikken de prij zen vastgesteld, die natuurlijk iets hooger liggen, omdat daarin de kosten van de ver pakking zijn verrekend. Op deze plaats mag er tevens op wor den gewezen, dat er binnen afzienba- ren tijd voor andere belangrijke voe dingsmiddelen eveneens overeenkom stig maatregelen tot prijsverlaging zul len worden genomen. DE MAXIMUMPRIJZEN IN RESTAURANTS. Gaan 4 December in. Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de be kend gemaakte regeling betreffende de maximumprijzen voor maaltijden in de restaurants eerst op 4 December zal in gaan ARBEID OP ZATERDAG IN DE MAATKLEEDINGBEDRIJVEN. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft hoofden en bestuurders van maat- kleedingbedrijven in wier ateliers op een der eerste vijf werkdagen der week, in verband met brandstoffenbesparing, geen arbeid wordt verricht, toegestaan, dat in genoemde ateliers gedurende het tijdvak van heden tot en met 1 Mei 1942 door de in de onderneming werkzame arbeiders op Zaterdag arbeid wordt verricht tot 2 uur des namiddags, onder voorwaarde van schriftelijke kennisgeving aan de arbeids inspectie. DR. SCHUURMANS STEKHOVEN OVERLEDEN. Op 77-jarigen leeftijd is te Utrecht over leden de oud-inspecteur voor het staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten, dr. J. Schuurmans Stekhoven. ARBEIDSCONTRACTANTEN EN HET ZIEKENFONDSBESLUIT. Vanwege het departement van sociale za ken wordt het volgende medegedeeld: Omtrent de toepassing van het zieken fondsen besluit op de arbeidscontractanten in overheidsdienst bestaat nog geen vol doende klaarheid, Ook hier is het al of niet verzekeringsplichtig zijn ingevolge de Ziektewet de beslissende factor. Zooals be kend, zijn voor een aantal groepen van ar beidscontractanten in dienst van rijk, pro vincie of gemeente, afzonderlijke zieken geldregelingen vastgesteld, waardoor zij aan de algemeene regeling krachtens de Ziektewet zijn onttrokken. Dit brengt me de, dat ook het ziekenfondsenbesluit op hen niet van toepassing is. De arbeidscon tractanten voor wie zulk een bijzondere re geling niet bestaat en die krachtens de Ziektewet verzekeringsplichtig zijn, vallen uiteraard wel onder het ziekenfondsenbe sluit. Zij zullen zich derhalve, zoo zulks nog niet mocht zijn geschied, bü een alge meen ziekenfonds moeten aanmelden. de wachtgeldregeling bepaald. Het spreekt vanzelf, dat elke bestuurder en elk lid van het personeel er prijs op stelt, wanneer hij definitief uit zijn functie is ontslagen, zoo spoedig mogelijk een an dere betrekking te vinden, en zoodra hij deze verkregen heeft, houdt het wachtgeld op, of wordt het nieuwe loon, indien dit lager is, slechts aangevuld tot in dit geval evenals in de Rijksregeling 110 pet. van het oude loon. Bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd houdt elk wachtgeld op. Ziedaar, zonder eenige tendenz om te po- lemiseeren, zuiver zakelijk den simpelen gang van zaken meegedeeld." 'n hoofd en ledematen ^Isook bij Kiespijn en geratte Koude, Iheumïftische pijnen, Griep, Influenza en vasjzittenljj Hoest, rollen Mijnha^t'slPoeders U »poedig helpen Prijs^ per poeder Set- Doos 45 ct. Verkrijgbaal bij Uw Drogist- 2406 I voor jou heeft opgeofferd; je moet je al tijd blijven herinneren, dat ze hier kwam om je te t schermen." „Hoe zou ik dat ooit kunnen vergeten' Maar laat me alsjeblieft nog een poosje al leen. m^t haar." Ze hief het hoofdje naar hem op, en na dat hü haar gekust had, liet hij haar al leen met de doode vrouw. Buiten vond hü Harborough op hem wachten. „Wat is er daarginds allemaal gebeurd, Dudley? We hoorden den kerel vol doods angst schreeuwen. Heb je hem...." „Neen. Ik heb er geen kans voor gekre gen. Het was wel André, die dien kreet slaakte, maar waarom, dat mag de hemel weten. Ik wil er echter wel om wedden, dat hü een flinken schrik kreeg, maar ik heb er geen idee van, waardoor. Het is on der de boomen zoo donker als de nacht." Hü vertelde wat hü uit de geluiden had kunnen begrijpen. Toen hü zy'n verhaal beëindigd had, floot zün vriend peinzend tusschen zy'n tanden. „Een gekke geschiedenis",merkte hü op. „Ik zou er duizend dollars voor over heb ben, te weten wat er precies gebeurd is." ,,Dat kan alleen de kerel zelf je vertel len. Maar misschien zullen we voor mor genochtend meer van hem hoorde dan we wel wenschen." „Ik hoop van niet. Voor vannacht is er hier al meer dan genoeg gebeurd. Ik hoop, dat de schurk vooiloopig volkomen buiten gevecht gesteld is. Wat moeten we met die twee andere kerels aanvangen?" „Voorloopig rustig gebonden houden, dan kunnen we morgen nog wel over htm GEMENGDE BERICHTEN HET AUTOBUS-ONGELUK BIJ OUDERKERK. Omwonenden konden weinig hulp meer bieden. Naar aanleiding van het ontzettend auto- busortgeluk te Ouderkerk aan den IJssel, dat aan vüftien passagiers onder wie verscheidene kinderen het leven heeft gekost, vernemen wü nog het volgende* Omstreeks acht uur had de bus te Ouder kerk aan den IJssel passagiers ingenomen voor de richting Gouda. In de buurtschap de Nesse maakt de rivierdyk een flauwen bocht, die, doordat het erg donker was, vermoedelyk aan de aandacht van den chauffeur is ontsnapt. In dezen flauwen bocht is de bus waarin zich vijfentwintig passagiers bevonden (er waren dertig zit plaatsen) in de rivier gereden. Hoewel het water ter plaatse niet diep is, waren, tengevolge van het getij, de gevol gen ontzettend. De onmiddelly'k te hulp ge snelde omwonenden hebben weinig hulp kunnen bieden. Het ongeluk had in zoo korten tijd zijn beslag gekregen, dat het reddingswerk, dat ten zeerste werd belem merd door de duisternis, weinig vrucht opleverde. Tien passagiers gelukte het aan de ramp te ontkomen. Zij hebben zich zon der hulp uit de bus weten te bevryden en zyn door de omwonenden verder gehol pen. Niet alleen door zijn omvang is d t on geluk zeer ernstig, er doet zich hierbij de tragische omstandigheid voor, dat van de vier kinderen van den predikant der Ned. Hervormde Kerk, ds. Woelderink, drie jon gens zün verdronken. Het dochtertje werd gered. De verdronken kinderen waren van 10 tot 16 jaar oud. De verslagenheid in den geheelen om trek is groot. De bus is nog nie(t geborgen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Woensdagavond is te Klazienaveen de 18-jarige mej. K. Rotmans vlak bü c)e ouderlüke woning door de duisternis .mis leid in het Ovingkanaal te water geraakt en verdronken. Woensdagavond reed de 25-jarige H. Dekker uit Haerst, gemeente Zwollerker spel, ten gevolge van de duisternis, ter hoogte van het Plankenloodsje in het Lichtmiskanaal. Toen hy' op het droge was gehaald bleken de levensgeesten reeds te zy'n geweken. Gistermorgen is de 66-jarige land bouwer J. P. van Putten wonende in de Eerste Balsemienstraat te Rotterdam ten gevolge van de duisternis in het water van de dokhaven aldaar geloopen en ver dronken. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Terwijl de wed. Lans, uit Wezep, een reeds bejaarde vrouw, Woensdagavond den rijksstraatweg overstak, werd ze door een uit de richting Zwolle komende, auto over reden. Het slachtoffer was op slag dood. Ten gevolge van d/e duisternis 'had de be stuurder de voetgangstcr niet opgemerkt. ARBEIDER DOOR TREIN OVERREDEN. Op het stationsemplacement te Tilburg is gisteren een doodelijk ongeval gebeurd. De 57-jarige arbeider G. J. van Vlimmeren werd, toen hij bezig was een spoorwissel te smeren, door een uit Breda komenden D. trein gegrepen en overreden. In zeer ernstigen toestand werd hy naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd, waar hü kort na aankomst is overleden. SPOORWEGONGEVAL BIJ ZALTBOMMEL. Gisternacht omstreeks een uur heeft te Zaltbommel een ongeval plaats gehad met een goederentrein, die kwam uit de rich ting Utrecht. Toen de trein de spoorbrug bij Bommel gepasseerd was, begonnen de wagons te slingeren. Drie daarvan geraak ten naast de rails, doch bleven overeind staan. Een vierde wagon, geladen met bus sen, sloeg om en de inhoud stortte over den spoordijk. Inmiddels had de bestuurder den trein tot stilstand gebracht, zoodat verdere on gelukken voorkomen werden. Niemand kreeg letsel. Het treinverkeer moest alleen worden stilgelegd. TACHTIG GEZINNEN IN BUSSUM ERNSTIG GEDUPEERD. Bakker, die knoeide met bonnen, wierp broodkaarten in den oven. Welke groote gevaren er verbonden zijn aan het koopen van brood zonder bon is wel duidelyk aan het licht gekomen te Bus- sum, waar tachtig arbeidersgezinnen de dupe zy'n geworden van een bakkerspa troon en zün broodsiyter. Deze was reeds ge ruimen tijd erg royaal met het geven van brood aan zijn klanten, met het ge volg. dat een achterstand kwam in de bon- lot beslissen. Hoe staat het met Sandy?" „Hij voelt zich wel een beetje beroerd, maar ze hebben hem toch niets gedaan. Als de bloemsomloop weer volledig hersteld is, zal hü wel weer heelemaal in orde zy'n Langdon liep naar zün vriend. ,,Wel Sandy, je bent er nog goed afge komen!" „Gelukkig wel, maar het heeft niet veel gescheeld. Jullie kwamen nog maar juist op tyd. Die moordenaars waren van plan me in de rivier te werpen, en nog wel ge bonden, begrüp je?" „Ik hoorde het hen zeggen. Ik stond in het woud te luisteren, en ik hoorde „En wie weet wat er met het meisje ge beurd zou zün, als Adèle niet geschoten had. God hebbe haar arme ziel. Wat ben je van plan te doen met Le Coq en die anderen?" „Ik weet het nog niet. Het is niet zoo ge- makkelyk, daarover te beslissen. Het is ott- mogelük, ze aan de justitie uit te leveren, zelfs niet als jij of Harbrough zich daar mee zouden willen belasten. Le Coq zou terstond alles aan de politie vertellen, en jullie zoo allebei den das omdoen." .Onder het recht moet je niet verstaan de wettelüke macht. Denk er eens aan, dat ze mij in de rivier wilden gooien, dus Hy hield lachend op, toen hy de uit drukking op Langdon's gezicht zag. „Dat staat je niet erg aan, hè? Dat dacht ik ook wel. Je bent wel buitengewoon zachtmoe dig voor een ontsnapten gevangenisboef. Maar je kunt het gerust aan Jules overla ten, die zal zich geen gewetensbezwaren maken. Toen die kogel Adèle doodde, zou hy die twee kerels op hetzelfde oogenblik met de bloote hand de nek hebben omge draaid, als Harborough niet tusschenbeide gekomen was. Hü is een bloeddorstige kleine duivel." „Maar een door en door trouwe mak ker. Vergeet niet het milieu waar hy uit komt; zijn opvoeding...." „O, maar zoo bedoelde ik het niet. Hij staat aan onze zijde dusMaar die twee kerels? Je kon ze ook hier in de wildernis vrijlaten, zoodat ze een kans hadden, zich zelf te redden." „Jawel, maar als ze dan geluk hebben, en veilig in Cayenne terecht komen, wat dan?" „Je bedoelt, dat ze ons onmiddellijk een patrouille op ons dak zouden sturen. Dat is waar, daar had ik heelemaal niet aan gedacht." Eenige minuten dacht hij zwijgend over den toestand na, en grinnikte dan verge noegd. „Wat zou je er van denken, als we hen een poosje dwongen op een eerly'ke manier hun kost te verdienen? Ik ben in principe tegen dwangarbeid, maar bij deze twee kerels lijkt me een beetje slavendrij- ven niet ongewenscht. Onder drang van een geladen geweer zullen ze heel gewil lig werken, net als jij en Jules daar ginds deden." „Dat zou heel goed gaan, als we André maar te pakken hadden. Maar nu...." „Morgenvroeg gaan we dien vrouwen moordenaar achterna en als we hem niet kunnen vatten, zullen we hem als een ge- vaarlük beest neerschieten. Hy verdient eigenlijk nog veel erger." ,,Dat is waar, we mogen hem in seen geval zoo laten loopen." „Maar vannacht zullen we goed de wacht moeten houden. Je weet dat hun boot op hét oogenblik hier gemeerd is?" „Neen." „Daarginds ligt ze. Ze hebben haar van middag hierheen gebracht. Als André een gram hersens bezit, zal hü trachten die boot te bereiken om er mee vandoor te gaan. We zullen dien kant scherp in het oog moeten houden." „Dan denk ik niet, dat er vannacht erg veel geslapen zal worden. We zullen de wachten verdeelen." De wachten werden verdeeld, maar nie mand kon den slaap te pakken krygen en by het eerste teeken van den naderenden dageraad stond Langdon, die den gehee len tyd met een geweer over de knieën voor een der hutten gezeten had, op en rekte zich uit. Dan wekte hy' de anderen. „We zullen maar meteen op zoek gaan naar André, zoolang hij nog op vrije voeten is kunnen we ons niet veilig achten." „Juist", meende Jules, „en ik zal een van de jagers zyn." „Neen, Jules. Jy' kent het woud niet zoo goed als Sandy en ik. Wij zullen samen gaan, en jij blijft met Harborough het kamp bewaken." „Maar als ik hem in de gaten krijgt, mag ik hem toch als een dollen hond neerschie ten, nietwaar?" „Op het eerste gezicht. Het is de eenige veilige weg." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2