Meidenkmy aan de Sxmctie& DUITSCHLAND rMomentje fZ)c attufd Ut fiet daaien WOENSDAG 19 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10106 S)e Ccld&eli/eSoii/Yant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. DU nummer beslaat uil twee bladen. V Een blijde kijk „De blijde kijk" het is dé titel van een alleraardigst boekje van pater dr. de Vreese S.J., uitgegeven in 1935 bij de Kin- heim-uitgeverij te Heiloo. Het kost 10 cent, en, als ge het leest en overweegt, hebt ge er voor minstens 10 gulden pleizier van! In een reeks artikeltjes wordt u voorge houden niet in „preeken", maar in zon nige voorbeelden uit het dagelijksche le ven, en in sprankelende, tintelende taal hoe ge een blijden kijk kunt hebben op het leven. Is zulk een boekje geen goud waard? Wij willen er uit citeeren: Een van de voornaamste dingen, die wij eiken dag weer opnieuw moeten doen 's morgens in ons gebed, dat is, onze brilleglazen, die zijn aangeslagen door critiekzucht of door een waas van somberheid en pessimisme, weer op poetsen, dat zij glanzend zijn en alle licht doorlaten, dat God ons op Zijn schepselen wil laten vallen. Niet voor niets leert de H. Kerk haar priesters, die boven alles en ondanks alles een blijden kijk moeten hebben op de menschen en op de zielen, eiken morgen weer opnieuw en onveranderd in de Prime, in het kerkelijk morgen gebed van het Brevier, met aandrang bidden: „Et sit splendor Domini Dei nostri super nos". „En moge de glans van den Heer onzen God over ons zijn" Wat een heerlijk gebed! Als de glans van den Heer onzen God over ons is, als diè glans van ons uitstraalt, dan zullen wij dien glans vanzelf voor ons uitstralen over schijn baar of werkelijk duistere dingen. En als wij den glans Gods zien over men schen en dingen, dan is er geen plaats voor somberheid en bitterheid en doo- dende critiek. Dan is et altijd hoop, dan zijn er altijd lichtüunten, glanzen de lichtpunten aan alles. Er zijn in het leven, iederen dag, zoo vele kleine dingen, die den mensch blij kunnen stemmen, als we maar den juisten kijk er op hebben. Ook de zwarte plekken aan den hemel staan vol sterren! Een astronoom kan ze met een goeden kijjker ontdekken. Een heel klein ding, maar, diep gevoeld en innerlijk gesmaakt, leert Sint Ignatius, kan beter onze ziel voldoen en haar verza digen, dan een overvloed van kennis. Mogen wij, gewapend met den goeden kijker van een gezond optimisme, die als sterren lichtende kleine dingen in het le- van-van-iederen-dag zien en genieten! WAAROM DOEN DE BRITTEN GEEN INVASIE OP HET CONTINENT? Bij het onderzoek van de hem in Mos kou voorgelegde kwestie, waarom de Brit ten geen invasie op het continent probeer den te ondernemen, schrijft een correspon dent van „United Press" uit Manilla, dat hij dit probleem met Britsche officieren in Engeland, in het Midden-Oosten en in de wjet-Unie heeft besproken. Op grond n deze gesprekken komt hij tot de con clusie, dat de Britsche generale staf geen strijdkrachten wil riskeeren voordat men zeker is, dat dit niet tot nieuwe „zegevie rende terugtochten", zooals bij Duinker ken zal leiden. De veldtocht van Wavell in Libye, zoo hebben de Britsche officie ren hem medegedeeld, heeft zware offers aan oorlogsmaterieel gekost, want van 450 pantserwagens zijn er slechts 49 terugge keerd. Kreta kostte opnieuw luchtdoelge schut, velrifeschut en vrachtauto's. Intus- schen was ook bii de Engelsche productie niet alles in orde. Op het oogenblik be weert men echter, dat het productievraag- stuk opgelost is, doch het materieel moet over de geheele wereld verdeeld worden. Enkele Engelsche officieren waren van meening, dat de Britten een fout maken door zich over de geheele wereld te ver snipperen. De productie en de verdeeling van het materieel is niet het eenige wat den Britten zorg bereidt. Om b.v. tien divi sies naar het continent te brengen, zijn 1 1/2 millioen ton scheepsruimte noodig, waarbij de tonnage van de oorlogsschepen, die het convooi beschermen, niet is inbe grepen. Ook psychologische motieven zijn tegen een dergelijke expeditie aan te voe ren. In Britsche ooren klinkt nog steeds de ironische opmerking: „Het beste terug- tochtsleger ter wereld". Ten slotte maakt de United Press-cor respondent gewag, van de meening van een groep in Engeland, volgens welke Groot-Brittannië bereid dient te zijn Egyp te en indien noodzakelijk ook Afrika op te offeren, daar deze landen later kunnen worden heroverd, terwijl bij een ineen storting van de Sowjet-Unie dit front nooit meer opgebouwd kan worden. Dezelfde groep ziet een mogelijkheid om Duitsch- land te overwinnen, zoo er vijf millioen Amerikanen naar Europa zouden kunnen worden gestuurd. Doch hoe lang zal het duren, zoo zeide een woordvoerder van deze groep, voordat de Ver eenigde Sta ten vijf millioep man op de been hebben gebracht en hoe lang zal het duren voor dat de schepen zijn gebouwd om een der gelijk leger te ravitailleeren? DE TERUGKEER VAN DEN 18 den NOVEMBER HET ARTIKEL VAN ALFIERI. De Völkische Beobachter bevat, zooals gemeld, ter gelegenheid van den zesden verjaardag der sancties een hoofdartikel van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Dina Alfieri. Daarin wordt onder het opschrift „Italië's weg" de ontwikke ling op buitenlandsch-politiek gebied van Italië sedert den 18den November 1935, den dag der sancties, als volgt geschilderd: De terugkeer van den 18den November is voor het fascistische Italië een zeer ge denkwaardige dag. Zes jaren zijn verloo- pen sedert den dag, waarop in Genève een laffe meerderheid besloot Italië oecono- misch te belegeren. Ons volk, dat naast het bevriende, verbonden Duitschland van Adolf Hitler aangetreden staat voor een geweldigen beslissen den strijd, herdenkt vandaag den verjaardag der sancties. Op partijbijeenkomsten gedenken de zwart- hemden dezen dag met een tweeledig doel: aan den eenen kant willen zij zichzelf her inneren met gerechtvaardigden trots aan de prestaties van het fascistische leger, die met de overwinning werden bekroond. Dit leger veroverde onder persoonlijke aan sporing van den Duce op 5000 km. afstand van het moederland een imperium. Aan den anderen kant willen zij anderen, die niet zoo een goede herinnering hebben als wij, er aan herinneren, wie destijds vijand of vriend is geweest. Den achttienden November 1935 werd Italië te Genève veroordeeld door denzelf den Volkenbond, die zoogenaamd behoe der van internationale orde en rechtvaar digheid was, doch die integendeel, zich buigend voor dc gewelddadigheden der plutocratieën, niet aarzelde onwettige maatregelen te nemen, om te beproeven een jong en arm, een prachtig jong en trotsch op zijn armoe zijnd volk, te wor gen. Twee-en-vijftig staten sloten zich bij deze schandelijke poging aan, groote en kleine landen, nabije, doch ook zeer ver verwijderde landen, wier belangen door ons optreden in Abessinië ook niet in het geringste geschonden of op een of andere wijze in gevaar werden gebracht. Maar de geschiedenis der volken kan niet door artikelen afgedwongen of aan de groene tafel beslist worden. Geschiede nis is beweging, vooruitgang, leven. Voor dit leven moet men iets durven, ook wan neer daarmee zware offers en harde strijd verbonden zijn. Offers en strijd zijn het Italiaansche volk waarlijk niet bespaard gebleven. Men kan wel zeggen, dat het zich sedert den 18en November 1935 bijna onafgebroken in oorlog bevindt, eerst op Ethiopisch grondgebied, vervolgens op Spaansch ge bied en tenslotte aan alle fronten, waar onze soldaten scho. Ier aan schouder met de Duitsche kameraden strijden tegen den gemeenschanpelijken vijand. In dien Novembermaand van 1935 be grepen slechts een staatshoofd en een en kel volk geheel en zonder eenig voorbe houd onze positie: Adolf Hitler en het na- tionaal-socialistische Duitschland. Zij voel den niet alleen de gemeenschappelijkheid van het lot op grond der belevenissen, waardoor het Duitsche volk zijn nationale eenheid had verworven en op grond der noodzakelijkheden, die voor het Duitsche evenals voor het Ita'iaansche volk beston den, om zich de toekomst te verzekeren. Zij waren er echte- ook van overtuigd, dat de beide revoluties, de nationaal-socialis- tische en de fascistische, de voorwaarden hadden geschapen voor een diepgaande en duurzame DuitschItaliaansche solidari teit. De Führer heeft vele malen aan dit alles herinnerd, het laatst nog op den 9den November, toen hij met onvergetelijke woorden de lotsgemeenschap met Italië naar voren bra:' De sancties waren ook voor Duitschland een alarmsignaal.' „De l8e November", zoo zeide Mussolini vandaag een jaar geleden, Aanvallen op Leningrad OOK AANVALLEN OP TREINEN EN SPOORBANEN. Bij aanvallen op achterwaartsche ver bindingen hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen op 17 November in den Zuidelij ken sector van het Oostelijk front twee treinen, een locomotief en meer dan 20 af zonderlijke wagons vernield. Twee andere treinen, zes locomotieven en talrijke spoor wegwagons werden met zommen zwaar beschadigd. In den centralen sector van het Ooste lijk front kwamen de Duitsche vliegers weer met goed resultaat tusschenbeide in den strijd van de troepen te land. Bovendien hebben zij zoowel bij dag als bij nacht de bolsjewistische hoofdstad gebombardeerd. In het Noorden vormden plaats?n waar troepen gelegerd waren, transporten en colonnes op marsch het doel van Duitsche bomaanvallen. Ook hier werden verschei dene baanvakken door vernieling van de rails onderbroken en treinen vernield of beschadigd. Naar van militaire zijde gemeld wordt, hebben de bolsjewisten volgens de tot dus verre ontvangen berichten op 17 Novem ber in het geheel 24 vliegtuigen verloren, waarvan 17 in luchtgeijechien en drie door afweergeschut. Vier toestellen werden op den grond vernield. Over den aanval in den afgeloopen nacht op Leningrad ondernomen, wordt nog ver nomen, dat verscheideen formaties ge- „is een beslissende datum in de geschie denis van Europa", Het was de eerste en definitieve poging tot een stormloop op breede basis onder nomen vanuit de oude wereld, verte- genwooi'digd door den Volkenbond met zijn egoïstische motieven en verouderde idieologieën, die door de nieuwe en jonge krachten van Italië en Duitschland werd overwonnen. Op dien dag begon de schei ding. Het zich tegenover elkander plaatsen, en de strijd, die na de compromissen van Munchen, die de democratieën zich alleen lieten welgevallen met het doel tijd te winnen, uitliep op een door Frankrijk en Engeland aan Duitschland verklaarden oorlog. Wat verder? Het conflict is zeker niet veroorzaakt door het een of ander tijd perk of den een of anderen plaatselijk be grensden eisch, waarvan de rechtmatigheid streng genorpen nauwelijks kon worden aangevochten. Het had diepere, verder rei kende wortels. Reeds toen, den 18den No vember 1935, moest men er op voorbereid zijn, want reeds toen had men immers ge zien, wat een volk, dat niets bezat, dat ech ter toch, om zijn kinderen te kunnen voe den, deel moest hebben aan de rijkdommen der wereld, verwachten kon van een huichelachtige internationale vergadering, die buigingen maakte voor de bezittende staten. Italië werd te Genève gelijkgesteld met Abessinië, dat in 1923 slechts in den Volkenbond was opgenomen op voorwaar de, dat het de slavernij afschafte, een voorwaarde, waarvoor het zich wel wacht te deze te vervullen. Voor dit Ethiopië tra den 52 staten in het strijdperk tegen een volk van dichter.- en helden, dat ever.a's het Duitsche de wereld onmetelijke cul tuurschatten heeft geschonken. Indien dat alles toentertijd Italië niet afschrikte, indien het de Afrikaansche on derneming voortzette met een dapperheid, die men alleen in het zekere bewustzijn van eigen recht en eigen prestatievermo gen aan den dag kan leggen, dan kunnen thans nog veel minder Duitschland en Italië, die door den wil van den Duce en den Führer en voor den gemeenschappe- lijken strijd van beide volken schouder aan schouder vechten, door de vijandig heid van diegenen geïntimideerd worden, die openlijk tegen hen te velde zijn ge trokken, of door de intriges van diegenen, die gelooven hen op gevaarloozer wijze en met grooter kans cp winst ten onder te kunnen brengen. Zij allen vergissen zich enorm. In de eerste plaats kunnen zij de weerstands kracht van ons volk niet meten. Ons volk heeft de laatste 25 jaar meer gevochten dan uitgerust, het is een volk, dat door offers gehard is en thans eensgezind en gesloten als een man onder het bevel van den Duce staat. Met den vasten wil dezen beslissenden strijd voor eigen lot en voor dat van Duitschland, Europa en de gehee le wereld tot het laatst toe uit te vechten en zich definitief de plaats onder de zon te veroveren, waarop het een heilig, on aanvechtbaar recht heeft. Thans is het Italiaansche volk, dat trouw achter zijn soldaten-koning staat, bezield door denzelfden geest als zes jaar geleden. Door de ervaring gehard, staat het thans, tot den laatsten rrm voor den strijd der bevrijding. Terugziend op den 18en November 1935 herdenken wij de vijanden met en zonder masker, doch ook den grooten vriend van toen en bondgenoot van thans, met wien wij zonder onderbreking den strijd zullen voortzetten, vast besloten, ook verder de zwaarste offers op ons te nemen, in de overtuiging, dat wij niet alleen voor ons, doch ook voor onze kinderen en kleinkin deren strijden, om door de overwinning van onze vlaggen niet alleen onzen volken vrede en welvaart te verzekeren, doch ook de sociale rechtvaardigheid en de geeste lijke en politieke vernieuwing in een Eu ropa, dat zich opnieuw bewust is van zijn eeuwenoude waardigheid en cultureele missie in de wereld. vechtsvliegtuigen daaraan hebben deel genomen. Bij goed zicht werd een reeks vliegvelden met succes gebombardeerd. In de stad werden fabrieksgebouwen en op de vliegvelden loodsen getroffen, die in vlam men opgingen. De voorhoede van een Duitsche divisie heeft Maandag in den middensector van het Oostelijke front een vrij groote plaats veroverd. De tegenaanval der teruggesla gen bolsjewieken bezweek in het vuur van Duitsche artillerie en machinegeweren. Naar Sovjet-overloopers hebben gemeld, waren zij door de politieke commissaris sen van achteren beschoten en op die wij ze tot den aanval gedreven. Door deze ge vechten waren de bolsjewieken dermate verzwakt, dat' van twee regimenten slechts 600 man per regiment over waren. DE OMSINGELING VAN LENINGRAD. Het bombardement op de voor den oor log belangrijke installaties, de bewape- ningsfabrieken en ravitailleeringscentra van Leningrad heeft de omsingelde bols jewisten, naar aan het D.N.B. van militai re zijde wordt medegedeeld, gedwongen het Zuidelijke deel van de stad geheel te ont ruimen. Onder den druk van de catastro- phale toestanden zijn in de afgeloopen da gen opnieuw talrijke inwoners naar de Duitschp troepen overgeloopen. Zij heb ben o.a. verteld, dat de wijk Kirow tot aan de Narwapoort wegens het gevaar van in storten van de zwaar geteisterde indus- trieele gebouwen ontruimd moest worden. De geheele buurt is in een terrein vol met STRIJDT VOOR EUROPA Vernietigende slagen op de Krim Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Op de Krim brengen gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers ver nietigende slagen toe aan de vesting werken en haveninstallaties van Se- bastopol. Daarbij is een groot vracht schip tot zinken gebracht, een torpe- dobootjager en een koopvaarder wer den beschadigd. De operaties in het Donetsbekken zyn na een verbetering in de weers omstandigheden en den toestand der wegen voortgezet. De vijand werd uit zijn op sommige plaatsen taai verde digde veldstellingen geworpen. Ver dere doelen van het industriegebied werden bezet. Verscheidene voor ver trek gereed staande goederentreinen vielen daarbij door verrassend toe grijpen in onze handen. In het hooge Noorden hebben ge vechtsvliegtuigen bolsjewistische ba rakkenkampen ten Westen van de Kandalaksja-bocht aangevallen. Nachtelijke aanvallen van het luchtwaoen waren gericht op Moskou en Leningrad, benevens op vliegvel den in het Wologda-gebied. Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op de Noordelijke IJszee vier gewapende vijandelijke koopvaarders, tezamen 21.000 brt. en een convooieerend schip in den grond geboerd. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen den laat sten nacht vijandelijke convooien aangevallen ten Oosten van Lowe stoft. Drie vrij groote koopvaarders zijn door het neerwerpen van bom men zwaar beschadigd. Andere ge vechtsvliegtuigen hebben havenin stallaties aan de Zuidkust en de Zuid westkust van Engeland aangevallen. kraters veranderd. Het grootste deel van de burgerbevolking in deze wijk is naar elders overgebracht. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn in scholen on dergebracht. Verder is op het onbebouw de terrein op het Westelijk deel van het Kestowski- en Dekabristen-eiland een groote berakkenkamp voor de vluchtelin gen opgericht, waarin hoofdzakelijk de vluchtelingen uit de omstreken van Lenin grad zijn ondergebracht. TURKIJE EN DUITSCHLAND AAN DE ZWARTE ZEE. In een hoofdartikel schrijft de Essener National Zeitung onder het opschrift „Tur kije Duitschland's nabuur" over het ge volg van de enorme militaire successen op de Krim, die geleid hebben tot de inneming van Kertsj. De ?warte Zee begint in drieërlei op- zich' in beteekenis te winnen. De Britten kunnen daar niet meer binnenvaren om er verstorende manoeuvres van welken aard ook, vit te voeren, de bolsjewisten kunnen niet meer van daar uit de Middellandsfhe Zee binnendringen en zich in Stamboel nes telen, aan de Zwarte Zee zullen in de toekomsl nog slechts vrienden en helpers van dp mogendheden van de spil wonen. Duitschland aan de Zwarte Zee. Dat opent wijde perspectieven. De Turken zijn als omwonend volk van de Zwarte Zee we der dichter bij Europa gekomen. De bui tengewone positie van het Turksche Zwarte Zeegebied was tot nu toe een na deel. Thans wordt dit in een slag anders. In het voorjaar van 1940 schrijft von Hen- tig nog: ,.Het Naburige Oosten komt na derbij. Voor de Engelschen was de flan- keerende positie van een mogendheid als Turkije, die haar wel uitgeruste en ge oefende oivisies aan haar Zuidzijde zou kunnen laten opmarcheeren, natuurlijk van veel meer belang dan voor ons, die in het LUISTEREN. Wij komen wellicht langzamerhand steeds meer tot de erkenning, dat wij vroeger te veel gepraat en te weinig geluisterd hebben. Misschien ook min der gedaan dan in ons vermogen lag, juist omdat wij een groot deel van on zen tijd met praten verdeden. En er zullen naar onze meening ook niet zoo velen zijn, die naar den ouden tijd terug verlangen in den vorm, waarin wij dien tijd hebben gekend. Wij begrijpen, dat er straks aangepakt zal moeten worden en geen ruzie ge maakt. Dat er een sterk en betrouw baar gezag zal moeten zijn. Dat er ge zorgd zal moeten worden, dat een her haling van deze rampen onmogelijk zal moeten zijn. Een van de dingen, die wij daarvoor zullen hebben te doen is luisteren. Be ter luisteren naar enkele wijze en er varen mannen, die wij kunnen ver trouwen en die wij onze toekomst ge rust in de handen kunnen leggen om zelf mede te werken en te doen. En het is toch eigenlijk heel begrijpelijk ook, het ligt feitelijk in de natuur, in de schepping van ons lichaam, dat wij minder praten en meer luisteren. God heeft ons immers slechts één mond gegeven om te spreken, maar twee ooren om te luisteren. Laat ons daar in de toekomst een beetje aan denken. V.J Het bekende getal Hel bekendste getal, het getal, dat in korten tijd beroemd werd is het gironum mer van de Nederlandsche Ambulance: 8—7—6—0—0 Duizenden hebben hun bijdrage voor dc Nederlandsche hulpexpeditie reeds op dit gironummer gestort. Duizenden moeten nog volgen, want er is veel geld noodig. Immers de Nederlandsche Ambulance moet de beste zijn die ooit werd uitgezon den. Stort daarom uw bijdrage op giroreke ning 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. geheel geen territoriale aanraking met dat land hebben." Thans is de gebiedsverbin- oing tot stand gekomen. Nu kunnen de Britten het oude spiel van intriges om de Dardanellen niet meer ten nadeele van Europa en het Naburige Oosten spelen. Uit een oogpunt van buitenlandsche po litiek wmt het nieuwe Turkije aan kracht door de brugpositie tusschen morgen- en avondland. NIEUWE BURGEMEESTERS. Ret Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van paragraaf 3 van Verordening No. 108/40 (vierde ver ordening over bijzondere bestuursrechter- lijke maatregelen) tezamen met paragraaf 4, artikel 1 van Verordening No. 3/40 over het uitoefenen van de regeeringsbevoegd- heid in Nederland tot burgemeester be noemd: De adjunct-commies van de provinciale kanselarij van Groningen, R. W. Keiser tot burgemeester van Winsum; de secretaris van de Haze- en Zijpepolder J. D. Rigters, tot burgemeester in Zuid- en Noord- Schermer. MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME In de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam is de tentoonstelling .Het Weten schappelijke Duitsche Boek" geopend. Wethouder Smit en de vertegen woordiger van dr. Wimmer, dr. Putlar, bezichtigen de tentoongestelde werken (Sta pf-Mol)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1