Momentje DINSDAG 18 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10105 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Het Duitsche wetenschappe lijke boek In de universiteitsbibliotheek te Amster dam is Maandagmorgen in aanwezigheid van een aantal Duitsche en Nederland- sche autoriteiten een tentoonstelling ge opend, welke is gewijd aan de Duitsche wetenschappelijke litteratuur der laatste tien jaren. Senator dr. Böhmcker wees er op, dat de tentoonstelling slechts een kleine greep uit het Duitsche wetenschappelijke werk toont. Het is niet mogelijk geweest, in deze klei ne ruimte een vollédig overzicht van dit werk te geven. Taarom zal in Januari te Utrecht een tentoonstelling worden inge richt, vfrelke belangrijk grooter is en recht doet wedervaren aan den arbeid der we tenschappelijke schrijvers. De zoogenaamde intellectueele kringen hebben vaak beweerd, dat het nieuwe re giem in Duitschland een einde heeft ge maakt aan de beoefening der wetenschap. De expositie in de universiteitsbibliotheek bewijst echter, dat de wetenschap in Duitschland niet alleen voortleeft, doch zelfs een bloeiperiode doormaakt. Daarom zal deze tentoonstelling een juist begrip van de Nederlanders voor den Duitschen wetenschappelijken ax-beid mogelijk ma ken. Na de inleiding door senator dr. Böhmc ker hield dr. Plutzer als vetegenwoordiger van general-kommissar dr. Wimmer, een toespraak. Het is een teeken van Duitschland's kracht, zoo zei spr. o.m., dat temidden van een strijd op leven en dood, het mogelijk is wetenschappelijken arbeid te verrichten. Strijd en cultuur sluiten elkaar niet uit, weerbaarheid en wetenschap gaan integen deel volkomen samen. En voor hen, die in deze expositie geen voldoende bewijs zien, moge er op gewezen worden, dat de geleerden thans in het veld- grijs aan het front staan en met hun volks- genooten voor hun vaderland vechten. Men kan hieruit leer en, dat in Duitschland de wetenschap niet om de wetenschap wordt beoefend, doch wel de wetenschap om het volk. Het Duitsche volk streeft naar groote nrestaties op alle gebieden. Zoo vecht men ook voor een nieuwe ordening in het ruim van den geest, een ordening, welke voor geheel Europa van oeteekenis is. En daarom is het ook van beiang Nederland te doen deelnemen aan net herscheppen van dit ruim. Tot slot deelde dr. Plutzer mede, dat de Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart, heeft beslist, dat een groot deel van de op deze tentoonstelling bijeengebrachte weten schappelijke boeken ten goede zal komen aan de universiteitsbibliotheek van Am sterdam. Hierna sprak de secrtaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Datn, de openingsrede uit. De Duitsche wetenschap, zoo zeide prof. van Dam o.m. staat hier te lande van ouds her bekend als een der beste en meest ont wikkelde uitingen van den Duitschen geest. Duitsche hoogleeraren en onderzoe kers hebben hier steeds volledig begrip en medewerking gevonden. Een der kenmer ken van de Nederlandsche wetenschap is de gror^gbeid en de objectiviteit ten opzich te van het onderzoek en de Nederlandsche geleerde heeft steeds een open oog voor de resultaten der wetenschap in de gehee- le wereld, in welke taal dan ook. Met verbazing had spr. bemerkt, dat midden in den oorlog de wetenschappelij ke p »biicaties in Duitschland zonder noe menswaardige storing voortgang vinden, ofschcon een groot deel der betrokkenen zoowel van auteurs, als van technisch per soneel, aan den oorlog deelneemt. Verder moet het iedereen opvallen, hoe zeer ook de Duitsche wetenschap door staatsbelangen wordt beinvloed. De we tenschap is in dienst van het vaderland en van het vclk gesteld in een omvang, als hier te lance onbekend is geweest. Menig maal kan men zelfs bij ons constateer m, dat men op theoretische gronden afwij zend hiertegenover staat: de wetenschap en haar beoefenaren moeten vrij zijn en het heet een -r,Hasten van deze vrijheid, wan neer de staal of de volksgemeenschap met bepaalde wcnschen in dit opzicht naar vo ren komt. Ik ben het dwaarmee eens, voorzoover dit het resultaat van den arbeid betreft: de onderzoeker moet zich bij het uitwerken van zijn resultaten uitsluiie. d door w--f«-n- schappelijke overwegingen laten leiden. Ik ontken echter de noodzakelijkheid, ja zelfs de mi gelijkheid van vrijheid der weten schap in ongemeen en zin: de staat heeft na tuurlijk het recht, van de wetenschap de oplossing van bepaalde vraagstukken te verlangen; de onderzoeker is immers mede lid van de volksgemeenschap en zijn we tenschappelijk apparaat is hem immers in de meeste gevallen door deze volksge meenschap ter beschikking gesteld. Zoo hebben wij, Hollanders, herhaalde lijk ook zelf gedaan. Ik herinner slechts aan de problemen van volksgezondheid, aan de drooglegging van de Zuiderzee, aan het in wording zijnde nationale plan als voor beelden van geleide wetenschap. Bijzonder op het punt van samenvoeging van alle beschikbare krachten en van den gemeenschappelijken arbeid aan gemeen schappelijke doelstellingen kunnen wij van de Duitsche wetenschap veel leeren. Spreker eindigde met den wensch, dat de bestaande goede betrekkingen tusschen de Duitsche en de Nederlandsche weten schap door deze tentoonstelling bevorderd mochten worden in het belang van beide volkeren, in het belang ook van hun beider Europeesche samenwerking en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. ORDENING IN EUROPA DE N. S. B. IN DEN AETHER. De persdienst van de N. S. B. deelt mede, dat in den loop van deze week eenige radio uitzendingen over den zender Hilversum II de zeer bijzondere aandacht aller Neder landsche luisteraars vorderen. In de eerste plaats spreekt vandaag van 18.45 tot 19 uur de heer Atman over: „Voor vrij Nederland! Met Duitschland tegen het kapitalisme". Op Woensdag 19 dezer, van 19.45 tot 20 uur vraagt de bekende declamator Adriaan van Hees de belangstelling voor: ,,10 jaar nat. socialistischen strijd". Ten slotte op Zaterdag 22 dezer, van 18 tot 18.15 uur wordt de rede uitgezonden van den heer L. Lindeman over: „Een woord van Mussert". MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME STAAT EN KERK IN DUITSCHLAND. In de redevoering, die Hitier op 9 Novem ber in Muenchen heeft uitgesproken, kwam een passage voor, waarin de Fuehrer mede deelde, dat een bepaald bedrag was uitge trokken voor de kerken in Duitschland. Het bedrag, dat in het verslag, dat toen in de Nederlandsche bladen is verschenen, werd genoemd, was 9 millioen R.M. Het blijkt thans, dat dit een fout is geweest. De Duit sche staat heeft niet 9 millioen R.M., maar 900 millioen R.M. voor de kerken beschik baar gesteld. Door technische storing in het overseinen, was de mededeeling van Hitier foutief in de Nederlandsche bladen geko men. WAPENRUSTING VAN GUSTAAF ADOLF GEVONDEN. Een cultuurhistorische vondst van den eersten rang is gedaan in de domkerk van Straengnaes (Zweden), waar een Zweed- sche geleerde na eindelooze nasporingen de vergulde wapenrusting van koning Gus- laai Adolf heeft gevonden. Deze wapenrus ting die de groote Zweedsche koning bij tournooien droeg, is in 1630 te Arboga ge smeed. Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart heeft in het Mauritshuis te Den Haag de ten toonstelling .Het Duitsche Boek" officieel geopend. - V.l.n.r.: dr. Seyss Inquart; prof. dr. T. Goedewagen, secretaris-generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten; Oberregierungsrat dr. Hövel en commissaris-generaal Schmidt tijdens de rondgang (Polygoon-Zeijlemaker) DE DUITSCHE ZENDING OP HET EUROPEESCHE CONTINENT. Onder het opschrift „Heel Europa" schrijft de diplomatieke medewerker van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" o.a. het volgende over „De Duitsche zending op het Europeesche continent": De Duitsche daad in het Oosten bevrijdt het continent. De Fuehrer heeft voor zijn getrouwen nog eens gewezen op de betee- kenis van den geweldigen strijd om het zijn of niet-zijn van Europa en het groote doel in het Oosten onthuld. Enkele dagen later heeft de Finsche nota aan de Ver. Staten ondubbelzinnig en nuchter beves tigd, wat deze strijd om het bestaan aan den Noordelijken flank van Europa betee- kent, waarvan Roosevelts Amerika geen denkbeeld heeft, en geen denkbaeld wil en kan hebben. Wat voor Finland geldt, geldt ook voor Roemenië en onze andere bond- genooten. Eigenlijk geldt het voor geheel Europa. Het bolsjewisme zou de vernieti ging gebracht hebben, het moest koste wat het wil verslagen worden. Slechts één mo gendheid ter wereld kon het verslaan: de grootste continentale militaire mogend heid: Duitschland. Daarmee viel een be sluit van essentieele beteekenis en daar mee werd het Europeesche continent her boren. De kwestie, die thans door ons optreden in het Oosten, door de overwinningen en of fers van onze soldaten en hun bondgenoo- ten positief wordt opgelost, stond als een kwestie van leven en dood voor alle Euro peesche volkeren en staatslieden. Met de militaire overwinning van het bolsjewis me wordt een historische noodzakelijkheid vervuld, welke het democratische Westen in Europa sinds het bestaan van het bols jewistische gevaar wel verondersteld, maar nooit had durven volbrengen. Het pan- Europa-manifest van CoudenhoveCaler- ghi ging uit van den valschen, on-Duit- schen opzet, de politieke leiding der we reld voortaan te concentreeren in Washing ton, Londen, Moskou, Tokio en Parijs en het Duitsche Rijk uitsluitend als hun ob ject te zien. Den opsteller van dit mani fest zweefden de Ver. Staten van Europa den geest als bufferstaat voor Enge land tegen het bolsjewisme. ,,Pan-Europa reikt zoover naar het Oosten als het demo cratische stelsel", heette het toen. Enge land evenwel toonde noch toen, noch bij de stichting van een hoogst abstracte Euro peesche Unie door "den Franschen pre mier Briand voor dergelijke plannen be langstelling. En thans verweert Churchill zich als een razende tegen het eensge zinde Europa onder Duitsche leiding. De Volkenbond leek Engeland wel als inter continentale voortzetting der politiek van het Europeesche evenwicht der krachten. Alle pogingen tot een continentaal een heidsfront kwamen Engeland verdacht voor, zelfs wanneer dergelijke voorstellen kwamen van een Franschen democraat en pacifist.. Het Europeesche motief van Briand daarentegen stond gelijk met den angst voor een Duitschland, dat tezamen met h?t bolsjewisme West-Europa onder den voet zou loopen. Dezelfde angst dreef de Franschen, nadat het nat.-socialisme in Duitschland het bewind in handen had ge nomen, naar een samengaan met de Sovjet- Unie. In de jaren van Locarno waren oriëntee ring op het Westen of dekking in den rug in het Oosten de diplomatieke slagwoorden van den dag. Toen reeds stelde Adolf Hit ler het Duitsche volk openlijk voor de noodzakelijkheid eener Oostelijke politiek. Toen reeds stelde hij als het positieve Groot-Duitsche doel het te boven komen van Versailles. Ook Hitier moest beloven, dat Engeland het Duitsche continentale streven niet zou verstaan. Nu de Finnen den Amerikanen hebben meegedeeld, dat zij niets van het bolsjewisme willen we ten, is ook op het Britsche eiland het laat ste restje van gemeenschappelijk verant woordelijkheidsbesef onderdrukt door den vrees en den haat tegen de véltrekking van het vonnis over het Joodsch-kapitalistische stelsel. Toen de Fuehrer in den zomer van 1939 den oorlog aan twee fronten vermeed en in 1940 Europa met een minimum aan bloedvergieten en oorlogsverwoesting on der bescherming van de as plaatste, had den Churchill en Stalin het reeds ver speeld. En thans wordt vervuld, wat een handjevol verstandige Engelschen en Fran schen na Munchen reeds gehoopt had. n.l. de zegevierende uitvoering van de Duit sche zending in het Oosten, van de Euro peesche zending van Duitschland. Het doel in het Oosten is thans tweeledig: volledige militaire bescherming en een zoo breed mo gelijken grondslag voor de verzorging. Dat is het Duitsche doel in het. Oosten. Zijn al ternatief was: de voortdurende achteruit gang, het verval van Europa aan deze zijde van de vroegere bolsjewistische grens en de vernietigende vloed van de bolsjewis tische terreur. DE UIT AFGANISTAN UITGEWEZEN DUITSCHERS. Er is te Berlijn nog niets bekend aangaande de vorderingen van de reis en den toestand van de uit Afganistan uitgewezen Duitschers Volgens berichten van persagentschappen zijn de bannelingen reeds in een Britsch- Indische haven aangekomen, waar zij scheep zullen gaan naar een Perzische haven, om van daar uit verder over land via Turkije naar hun vaderland te worden geleid. Op grond van de ervaringen van de bannelin gen uit Iran acht men de Perzische etappe de gevaarlijkste en wacht men er zich wel voor, eenig optimisme te tóonen voor aleer de reizigers veilig en wel op Turksch ge bied zullen zijn aangekomen. DE STRIJD IN HET OOSTEN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN RICHT ZICH TEGEN DE ZWARTE ZEEVLOOT. In aanvulling op het weermachtshericht an gisteren wordt het D. N. B. medege deeld: Door de inneming van Kertsj is het Oostelijk deel van het schiereiland de Klim van vijanden bevrijd en een belang rijk strategisch succes behaald. De Duit sche en Roemeensche troepen sluiten de straat van Kertsj definitief van elk bolsje wistisch verkeer af. D. w. z. de Zee van Azow met haar aan de Oostkust gelegen havens van Rostow aan den Don, via Jeissk tot aan Temrjoek op het schiereiland Ta- man zijn van elke verbinding te water naar het Zuiden afgesloten. Deze havens beschik ken alleen nog over verbinding te land en per spoorv/eg naar het Oosten. De Duitsche er. Roemeensche troepen staan tegenover het voorterrein van den Kaukasus. De bolsjewisten hadden op het schiereiland reusachtige versterkingsgebieden aangelegd ten eerste in het gebied PerekopArm- jansk en Joeschoen over een diepte van vijftig kilometer, vervolgens op de land engte naar den Oostelijken top van Kertsj over een diepte van tien kilometer en ten slotte rond Kertsj. In deze versterkte ge bieden hadden zij groote hoeveelheden troe- ppn en materiaal bijeengebracht en door zulk een massalen inzet dachten de bolsje wisten den opmarsch van de Duitsche en Roemeensche troepen tot staan te kunnen brengen. Toen zij zagen, dat dit niet ge- ïukt, poogden zij zich op schepen in vei ligheid te brengen. De Duitsche luchtmacht hoeft echter met talrijke treffers van bom men ingegrepen en thans opnieuw negen oorlogsschepen tot zinken gebracht en 24 oorlogsschepen zwaar beschadigd. Zij heeft echter ook de bolsjewistische koopvaardij vloot in de Zwarte Zee zwaar getroffen. Zestig koopvaardijschepen met tezamen 235.500 brt. en negen andere, waarvan de tonnage niet bekend is, zijn tot zinken ge bracht, 69 schepen zwaar beschadigd. Deze groote vernieling van oorlogs- en handels vloot der bolsjewisten in de Zwarte Zee heeft tevens tot gevolg gehad, dat de door hen op de Krim bijeengebrachte massa's menschen en materieel niet weggevoerd kunnen worden. DE DOORBRAAKPOGINGEN VAN LENINGRAD UIT. Het D. N. B. verneemt van militaire zijde: Bolsjewisten, die de laatste dagen In de omstreken van Leningrad gevangen geno men werden, deelen steeds weer mede, dat de bolsjewisten met alle geweld wilden, dat vóór 7 November, den veriaardatr van de Octoher-revolutie, de Duitsche linies doorbroken zouden zijn, om op die wijze den ring rond Leningrad te verbreken. Daar echter al deze pogingen in het vuur van de Duitsche waoens mislukten, heerscht er thans in den kring van de commissaris sen groote ontstemming. De soldaten krij gen nog slechts scheldwoorden te hooren. Zinnen als: „jullie hebt Lenin en de Octo- bcrrevolutie verraden", zijn nog zeer mild. Verscheidene leiders van afdeelingen, die bij de hopelooze onderneming, met bloedige verliezen waren teruggeslagen, zijn dood geschoten. KOOKBOEK. Er is tegenwoordig niet zoo heel veel meer, dat onze tongen en gehe melten streelt. De maatstaf van onze maaltijden is niet meer of het lekker smaakt of niet, maar de voeding, de instandhouding van onze weerstand, onze gezondheid, Maar wij willen daar niet altijd aan met onze men- schelijke zucht naar genot. Maar daar is nog iets anders, dat ons troost geeft on deze ontberingen. Nu ook de pa- pierschaarschte slachtoffers maakt en minder boeken onzen geest verzetten, zijn daar de kookboeken, die tegelijk èn voor onzen smaak van goede spij zen èn voor onzen geest een goede remplagant zijn. Ik verzeker U, dat kookboeken de aangenaamste lectuur zijn, die men zich denken kan. Indien zij slechts goed en met wat fantasie geschreven zijn, vullen zij niet alleen den geest, maar in geestelijken zin ook de maag. Als men eens een middag minder goed gegeten heeft, u hebt bij voorbeeld de zoozeer aanbevolen vita minen geconsumeerd en als u het mij vraagt, ik houd niet van vitaminen en U verlangt naar iets smakelijkers dan groentewater, neem dan het kook boek ter hand en smul van de gerech ten, welke u in milden overvloed wor den opgediend. Want er ipoge ook niet overvloedig zijn om te eten, wie kan ons beletten naar hartelust te water tanden? Fuehrer benoemd den gouwleider en rijks- stadhouder dr. Alfred Meyer. Om te beginnen is het burgerlijk bestuur ingesteld in het gebied der vroegere vrije staten Littauen en Letland en in deelen van Wit-Roethenië. Deze gebieden vor men tezamen het Rijkscommissariaat „Ostland". Tot Rijkscommissaris voor het „Ostland" heeft de Fuehrer den gouwleider en Ober- praesident Hinrich Lohse benoemd. Ook in deelen van de Oekraine is reeds een burgerlijk bestuur ingesteld. De Fuehrer heeft tot Rijkscommissaris voor de Oekraine benoemd den gouwleider on Oberpraesident Erich Koch. In -politieke kringen te--Berlijn noemde men gisteravond voor vertegenwoordigers ven de pers de opgaven van het zoo juist opgferichte Rijksministerie Voor de bezette gebieden in het Dosten iets geheel nieuws en van historischen omvang. Het is hier zaak. zoo verklaarde men, in aansluiting op de bevrijding van die gebieden van het bolsjewisme op de achtergebleven onge looflijke puinhoopen de grondslagen te leggen voor een nieuw leven. Het natio naal-socialistische Duitschland, zoo verkla- rpn genoemde politieke kringen te Berlijn, is zich geheel en al bewust van de groot- he'd van deze taak. Naar verluidt, is de zetel van het nieuwe ministerie te Berlijn. Bevoegde instanties le Berlijn zijn van meening, dat nog meer Rijkscommissariaten in het Oosten zullen worden ingesteld. BURGERLIJK BESTUUR IN HET OOSTEN TWEE RIJKSCOMMISSARISSEN BENOEMD. De Fuehrer heeft bepaald, dat in de dee- ien van het door de Duitsche troepen in het Oosten bezette gebied, waar de gevechts handelingen geëindigd zijn, burgerlijke be sturen worden ingesteld. Deze besturen hebben in de eerste plaats tot taak, de openbare orde en het openbare leven te her stellen en te handhaven. Zij ressorteeren volgens aanwijzing van den Fuehrer onder een Rijksminister. De Fuehrer heeft te dien einde den Rijksleider Alfred Rosen berg benoemd tot Rijksminister voor het bezette gebied in het Oosten. Tot diens permanenten vertegenwoordiger heeft de 8-7-6-0-0 Acht, zeven, zes, dubbel nul. Kent u dit getal nog? Het is het gironummer van de Nederland sche ambulance, de hulpexpeditie, die straks naar het Oostfront vertrekt, om hulp te bieden aan de gewonde strijders. Acht, zeven, zes, dubbel nul. Een getal, dat u in uw geheugen moet prenten, een getal, waarvan u gebruik moet maken. Neem uw giroboek of een gi robiljet ter hand en maak een bedrag over op girorekening 8-7-6-0-0 U steunt daarmede het mooie werk van de Nederlandsche ambluance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. .Barnsteen, het goud van de zee". Onder dezen titel wordt Vrijdag in het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling van barnsteen geopend. Hierboven hef model van een oud Danziger Hanse schip, dateerend uit 1600. De lengte van dit barnsteenen kunstwerk is 120 cM. Het werd te Königsberg in den tijd van drie jaar vervaardigd en zijn waarde bedraagt ongeveer 30.000 R.M. (Pax-Holland-Rijkscommissariaat)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1