A WIOTT BLEUS N.v. LEID DUITSCHLAND ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941 CE LE1D3CHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van: 16 Nov. tot en met 22 Nov. 1941 44—4 Brood 4 Ranta. j Brood of Gebak 9 18 22 18 Rants. 44 Brood V2 Rantsoen 44 Vleesch Vo Rantsoen ll/2 3 3 3 Rants. 44 VI.waren 1 Rantsoen 44 Melk I l»/4 Liter Melk 7 3Vo Liter 44-A Aardap. l8/< K.G. Aardappelen 1®, 4 3'/,. *V4 3V-. K.G. 44-B Aardap. Va K.G. Aardappelen v2 ik Va Va K.G. 2 Nov. tot en met 29 Nov. 1941 In tijdvak /an 4 weken 136 Algemeen 1 KG Suiker 1 1 1 1 K.G, le Periode Cacac 50 Gram Cacao 50 50 Gram 137 Algemeen 250 Gram Koffie-surrogaat 250 250 250 250 Gram 138 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram 134 t.m. 142 Algemeen 1 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants. D en E Havermout 250 Gram Rijst 500 Gram 143 Algemeen 250 Gram Havermout 250 250 250 250 Gram 144 Algemeen 250 Gram Gort 250 25o 250 250 Gram 149 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 145-148 Algem. 100 Gram Kaas 400 400 400 400 Gram 2 Nov. tot cn met 20 Nov. 1941 In tijdv ak v an 19 dagen 51-52 Boter 125 Gram Boter 250 500 500 500 Gram 51-52 Vet 125 Gram Boter met redactie 250 500 500 500 Gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN lik der volgende bonn Geett recht op 't koopen tot en met 14 Petroleum 21 Petroleum 06 K.F. Brandst V 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. J 08 H.K. Brandst.2j f 01 t/m 11 C.V. Bnndst. 1 12 t/m 20 C.V. Brandst. 1 le t/m 4e Per. Brandst. 5e t/m 6e Per. Brandst. 135 Algemeen D Zeep 1 D Toiletzeep 75 J Textiel (mannen) 50 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941 1 Nov. 1941 1 Nov. 1941 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Nov. 1941 30 Nov. 1941 50 Gram Scheerzeep 1 Sept. 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar Het motvrij makei modernste methode LORENTZKADE 18 EDREIGEN WONING woniilg, of meubilair, volgens de 2264 vrijblijVend inlichtingen en offerte Wonmginspectie- uiverwerken. TELEFOON 21078 SUuUvcale faaeven TWEE NAKOMERTJES De neuzen van de postbestellers hebben eenige overeenkomst met die van honden. Geen uiterlijke (ofschoon een van de be stellers in dit dorpdoch een inner lijke. Eenmaal op het spoor van een on duidelijk of verward adres gezet, jagen zij er met fox-terriërs-woede achteraan, om de brief toch in de goede bus te werpen. Een van de lezers adresseerde zijn vraag aan den Pastoor vanHommeles, en toch is het epistel op zijn goede bestem ming terecht gekomen in Bommeles. Be wonderenswaardig! De schrijver, een Leidenaar, heeft op Al lerheiligen een gedeelte van de Bergrede hooren voorlezen, en, vraagt „aan zijn verstand te brengen", wie er behooren tot de armen van geest? „Zalig de armen van geest, want hun behoort het rijk der hemelen". (Matth. 5, 3). De uitleg van deze woorden is verschil lend, doch zéker zijn er niet mede be doeld de zwakzinnigen of de ongeletterden. De meest gevolgde uitleg is, dat onder armen van geest moeten worden verstaan, degenen, die zich onthecht hebben aan het aardsche bezit, die dus al kunnen zij bemiddeld zijn niet opgaan in rijkdom of roem. en eerlijk bereid zijn wanneer dat wordt verlangd daarvan afstand te doen. Er zijn massa's rijke lieden, die hun glorie in hun tijdelijk bezit stellen, en die voor deze zaligspreking niet in aanmerking komen, maar er zijn ook massa's arme lie den, die wel arm zijn, maar niet „van geest", die door nijd en jaloezie evenzeer verslingerd zijn op aardsche goederen, die zij niet hebben, als de rijken stevig de handen houden op de goederen, die zij wél hebben. Het arm zijn van (naar den) geest is dus een innerlijke gesteltenis, waarbij men rijkdom en roem op de juiste waarde schat, welke gelijk is aan nul, of eigenlijk nog minder, want de gelijkenis van de kameel, die zich niet door het oog van een naald vermocht te wringen, is een geweldige vermaning aan de rijken „van geest", dat het voor hen zeer moeilijk is den hemel binnen te gaan. Een andere verklaring past de zalig spreking toe op de nederigen van harte, op hen, die alle eigen dunk en eigen waan hebben prijs gegeven, gedachtig het woord van Christus: „Zonder Mij kunt gij niets doen". Een jongedame uit Zoeterwoude (H.R.) verzoekt een verklaring te geven van het leven en lijden van Thérese Neumann. Een verklaring daarvan geven neen, dat kan ik niet. en waarom zal ik me er aan wagen eenige aanwijzing te doen, al vorens de kerkelijke overheid in deze aan gelegenheid uitspraak- heeft gedaan. De Kerk is uiterst voorzichtig in dergelijke gevallen, ofschoon het vaststaat, dat bij de wonderbare (wat nog iets anders is dan: wonderdadige) verschijnselen in Konuersreuth bedrog uitgesloten is. In de Vasten van 1926 werden Thérese de vijf H. Wonden ingedrukt en sindsdien lijdt zij iederen Vrijdag van middernacht tot on geveer den middag het lijden van Christus mede, wat, volgens de vele ooggetuigen, een sterk-aangrijpend, schouwspel is. Zij doet vaak zeer verrassend-juiste mededee- lingen over de ziele-toestand van ande ren, slaapt slechts enkele uren ner week en gebruikt sinds Kerstmis 1926 hoege naamd geen snijs of drank, behalve de H. Communie. Zij is in het dagelijksche le ven een gev/one, maar zeer vrome vrouw (thans 43 jaar oud). Het veihgst lijkt ons het oordeel van prof. dr. Titus Brandsma O.C.: „Men kan vrij naar Konnersreuth gaan en zal er veel monis en goeds zien, en leeren meer aan dacht aan het Lijden des Heeren te schen ken als bron van vele deugden. Hoewel de verschijnselen als voedselonthouding, vi sioenen, stigmatisatie ook onder invloed van eigen of anderer suggestie kunnen op treden. en hier dus een reden is zeer voor zichtig te ziin. is de aard en de overmaat dezer verschijnselen in Konnersreuth zoo bijzonder en overvloedig en zoo door een richting naar God gekenmerkt, dat er te vens reden is hier aan een bizondere in werking Gods te denken". Voor dezen keer de tijd dringt tot an dere plichten mogen wij volstaan met de beantwoording van deze twee vragen. PASTOOR. MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME STRIJDT VOOR EUROPA Duilsctie troepen vlak bij Kerlsj Het Duitsche weersmachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: „Op de Krim staan onze troepen vlak bij Kertsj. Stad en haven liggen onder het gecontroleerde vuur van Duitsche artillerie. De luchtmacht heeft kustbatterijen bij Se'oastopol door bomtreffers buiten gevecht ge steld, belangrijke militaire installaties in de haven vernield en twee groote vrachtschepen beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op de uit Kertsj vluchtende troepen. Daarbij hebben gevechtsvliegtuigen twee transportschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 5500 ton tot zinken ge bracht. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke front werden plaatselij ke successen behaald. In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen, die gewapende verkenningstochten ondernamen, ten Zuiden van Lowestoft een groot koop vaardijschip beschadigd en met goed gevolg werven en ravitailleeringsbe- drijven van de haven Falmouth ge bombardeerd. In Noord-Afrika hebben Stuka's ka zematstellingen bij Tobroek vernield. Enkele vijandelijke vliegtuigen heb ben in het Oosten van Duitschland een gering aantal brisantbommen la ten vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden". HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBER1CHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: In Noord-Afrika, aan het front van To broek activiteit van onze voorhoede. In de recente locale gevechten zijn, afgezien van de den vijand berokkende verliezen, tal van wapenen buitgemaakt. In Oost-Afrika worden in enkele secto ren van het front bij Gondar verbitterde gevechten geleverd. De Duitsche luchtmacht heeft doelen te Tobroek gebombardeerd. Aan het front van Solloem werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee andere zijn verbrand neergestort, waarvan er een door den afweer op den grond bij Bengha zi getroffen werd tijdens een aanval, die eenige verliezen onder de Mohammedaan- sche bevolking veroorzaakte en het andere werd neergeschoten tijdens een gevecht met een onzer verkenners bij. Dzjaraboeb. Een vijfde Britsche toestel, dat door onzen afweer aan de kust van de Marmarica ge dwongen werd te landen, is ons met zijn bemanning van drie officieren en drie on der-officieren onbeschadigd in handen ge vallen. DE STRIJD IN HET OOSTEN OLIEHAVEN TOEAPSE GEBOMBAR DEERD Een Duitsche infanteriedivisie heeft Donderdag in den centralen sector op nieuw terrein gewonnen. Hoewel de wegen slecht waren, bedwongen de Duitsche in fanteristen de veldversterkingen der Sow- jettroepen. In een strijd van man tegen man werden 58 kazematten genomen. De bolsjewieken leden zware verliezen. De Duitschers maakten talrijke gevan genen. Wanhopige plaatselijke tegen aanvallen werden met zware verlie zen voor de Sowjettroepen afgeslagen. Een naburige divisie nam na heftige ge vechten verscheidene plaatsen en maakte vorderingen in een boschgebied. Uit den Zuidelijken sector wordt ge meld, dat het gevechtsgebied van de Duitsche luchtmacht zich thans reeds uit strekt tot het voorterrein van den Kau- kasus. De Duitsche luchtmacht bombar deerde daar Tamanskaja, een kleine doch door haar ligging belangrijke plaats, die het eerste station vormt op den weg van Kertsj naar -het Oosten. Tamanskaja ligt tegenover Kertsj. Bovendien werden Anapa en Toeapse gebombardeerd. KERTSJ, DE BELANGRIJKE STAD IN DE KRIM De sad Kertsj, waarover thans in de legerberichten zooveel wordt gesproken, ligt aan de Straat van Kertsj, die de Zwarte Zee met de Zee van Azow ver bindt. Zij heeft ongeveer 40.000 inwoners en bezit veel nijverheid. Op het schier- eeiland van Kertsj ;-komen groote hoeveel heden ijzererts, zout, asphalt en nafta voor De ijzerertsen worden alleen reeds op 2.720.000.000 ton geschat. In de zesde eeuw vóór Christus lag hier de stad Pantikopeum of Bosporus. Zij wsis de hoofdstad van het Grieksch-Skytisché- rijk en de voornaam ste haven voor den graanuitvoer naar Grie kenland. Het latere Pontische rijk werd in de laatste eeuw. vóór Christus door de Romeinen veroverd en behoorde daarna tot aan den inval van dè Tartaren in de twaalfde eeuw tot het Byzantijnsche rijk. In de 14e en 15e eeuw waren de Genueezen in het bezit van Kertsj. Aan het einde der 15e eeuw kwam de stad onder heerschap pij der Turken en in 1771 nam Rusland het in bezit. Gedurende den Krim-oorlog ver overden de Westelijke mogendheden in 1853 de stad en verwoesten haar. Later werd zij weer opgebouwd, maar had haar oude beteekenis verloren. Pas na de ont dekking der bodemschatten ontstond de tegenwoordige nijverheid. De haven van Kertsj is zeer ondiep, dien tengevolge moeten de uitgevoerde artike len met kleine bootjes naar de op de reede liggende booten worden gebracht. De Sov jets zijn sinds eenigen tijd met het aan leggen van een diepeere haven begonnen, die vooral voor den metaaluitvoer is be stemd, daar dezen ongeveer 4 der ge- heele behoefte van Rusland aan ijzer dekt. „ARK ROYAL" GEZONKEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE GETORPEDEERD. Naar de Engeische berichtendienst uit Londen meldt, is officieel meegedeeld, dat het vliegtuigmoederschip ,.Ark Royal" is gezonken. De „Ark Royal" was, naar van Engeische zijde verder wordt gemeld, in de Middellandsche Zee ten Oosten van Gibral tar getorpedeerd en voer op sleeptouw toen zij zonk. Het schip werd Donderdagavond laat ge torpedeerd en het zag er eerst naar uit, alsof het vaartuig naar een haven kon wordén gesleept. Het schip maakte echter slagzij en Vrijdagochtend zonk het. Het werd gebruikt als escorte voor sterke con- vooien in de Middellandsche Zee. Volgens United- Press heeft de Britsche Admiraliteit nog bekend gemaakt, dat de torpedo, waardoor de „Ark Royal" werd getroffen, afkomstig was: van een duikboot. Het aantal dooden en'of gewonden is nog niet bekend, maar men kan aannemen, dat dit niet zeer groot is, daar er in de be richten over werd gesproken, dat de be manning door andere schepen aan boord is genomen. Vrijdagochtend zijn in de oorlogshaven van Gibraltar verscheidene Britsche torpe- dobootjagers met opvarenden van de „Ark Royal" binnengeloopen. Voorts bracht de Engeische torpedoboot,jager 82 talrijke ge wonden aan land. Andere opvarenden van den tot zinken gebrachten oorlogsbodem zijn met watervliegtuigen naar Gibraltar vervoerd. De Engeische nieuwsdienst meldt verder rog volgens het D. N. B., dat de „Ark Royal" meer vliegtuigen dan eenig ander vliegtuigmoederschip der Britsche vloot aan boord kon nemen. In het Britsche be richt wordt tenslotte re aan herinnerd, dat vóór de „Ark Royal" reeds de vliegtuig moederschepen „Courageous" en „Glorious" door optreden van den vijand verloren zijn gegaan. De „Ark Royal" was in 1937 van stapel geloooen en had een waterverplaatsing van 22.600 ton. De afmetingen waren 220 M. ]?ng. 28.7 M. breed: de dieogang van 7 M. De snelheid bedroeg 30 1 '2 knoop. De hoofdbewapening bestohd uit 16 kanons an ti-lucht van 114 m.M. Het schip had 70 vliegtuigen aan boord. DE WIJZIGING DER NEUTRALITEITSWJLT INTERPRETATIE VAN BERLIJN. De stemming in het Huis van Afgevaar digden over de wijziging in de nèutraliteits- wet wordt in Berlijnsche diplomatieke kringen aldus geinterpreteerd, dat tegen den kennelijken wil van het Amerikaan- sche volk onder voorspiegeling van valsche feiten, ternauwernood de helft der leden van het Huis er toe gebracht kon worden voor een wet te stemmen, van welker uit werking en gevolgen wel president Roose velt, minister Hull en Churchill, maar niet de meeste Amerikanen oen helder beeld hebben. Daar het Huis van Afgevaardigden 435 afgevaardigden telt, vormt de meerder heid van 212 resp. 214 stemmen niet eens de helft. Is dit feit alleen reeds belang wekkend; belangrijker nog is de omstandig heid, dat het Huis van Afgevaardigden was herkozen krachtens een volkswil, die zich vóór de neutraliteitswet had uitgesproken. Welke nadere omstandigheden er toe hebben geleid, dat talrijke afgevaardigden aan de stemming niet hebben deelgenomen, kan van Berlijn uit niet beoordeeld wor den, doch men noemt het belachelijk, dat Wilkie de stemverhouding niet wil laten gelden als bewijs voor de ware stemming van het Amerikaansche volk, terwijl toch zonder twijfel wordt aangetoond, dat het volk der Ver. Staten, ondanks den krachti- gen druk, niet de lijn. volgt, welke door de stemming tot uiting moet worden ge bracht. Opmerkelijk acht men hier ook, hoe en met welke argupienten Roosevelt en Huil kort voor de stemming talrijke afge vaardigden probeerden te bewerken met de bewering, dat men voorbereid moet zijn op het gevaar eener invasie, doch slechts in het uiterste geval van nood schepen naar de oorlogszones zou sturen. Kennelijk moesten de vertegenwoordi gers van het Amerikaansche volk den in druk krijgen, dat nog altijd de mogelijk heid bestaat de neutraliteitswet ondanks wijziging van zijn meest essentieele bepa lingen van kracht te doen zijn. Te Berlijn kan men in een dergelijke re deneering niets anders zien dan de bewuste poging om de gekozen vertegenwoordigers van het Amerikaansche volk in zake den ernst van den toeestand, voortspruitende uit de wijziging van de neutraliteitswet, om den tuin te leiden. De reactie in politieke kringen der Ver- eenigde Staten op de stemming over de neutraliteitswet is verdeeld. Afgevaardigden, die in zeer nauwe be trekkingen tot de regeering staan en inter ventionistische afgevaardigden geven hun vreugde te kennen over de opheffing der tot nu toe geldende bepalingen der neutra liteitswet, doch spreken tevens meest hun spijt uit over de geringe meerderheid. Volgens Domei verklaart men in poli tieke kringen te Tokio, dat de wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet zal bij dragen tot verscherping van den toestand, niet alleen op den Atlantischen maar ook op den Stillen Oceaan. Voor Roosevelt is een hindernis op den weg naar deelneming aan den oorlog weg genomen. ABESSINIë NIET INGENOMEN MET HA1LE SELASSIE In de Italiaansche pers wordt groote aandacht geschonken aan de bekentenis van de Londensche „Times". Dat de inboor lingen van Abessinië de heerschappij van Haile Selassie niet meer wenschen te aan vaarden. De „Giornale d'Italia" heeft Donder dag een uittreksel uit het artikel in de „Times" gepubliceerd en wijst op de woor den, dat de inboorlingen van het Italiaan sche Imperium allesbehalve geestdriftig zijn over de terugkeer van de Amharische dynastie. De Engelschen geven daarmede ten eerste toe, zoo schrijft het blad, dat Italië groot kolonisatiewerk heeft vol bracht; ten tweede, dat het zijn capacitei ten op koloniaal gebied heeft bewezen; ten derde, dat de sanctiepolitiek een bloedige beleiding van Italië was en ten vierde, dat Italië, nadat het zijn Imperium zal hebben herwonnen, met vreugde door het grootste deel der inboorlingen zal wor den ontvangen. In Romeinsche politieke kringen voegt men aan de uitlatingen van het officieuze blad nog toe, dat het de gelukwensch, die koning George aan Haile Selassie heeft gezonden ter geleegenheid van zijn terug keer op den troon, voor eeuwig belache lijk maakt. DE DOOD VAN GENERAAL HUNTZIGER Als vertegenwoordiger van de Duitsche Rijksregeering bij de staatsbegrafenis voor generaal Huntziger is ambassadeur Abetz Vrijdagavond in Vichy aangekomen. De Duitsche delegatie was op de demarcatie lijn ontvangen door generaal Laure als vertegenwoordiger van Pétain. Des avonds waren Abetz en zijn gezelschap gasten van Pétain. De kisten met het stoffelijk overschot van de slachtoffers van het vliegtuigonge luk zijn Vrijdagavond in Vichy aange komen en in de kerk van St. Louis opge baard. Admiraal Darlan zal de lijkrede uitspreken. De Staat helpt jonge componisten Aansluitend op het bericht betreffende de „studie-concerten", waardoor jonge componisten door toedoen van de afdeeling muziek van het departement van Volks voorlichting en Kunsten in de gelegenheid zullen worden gesteld hun beste werk, dat nog nimmer een openbare uitvoering heeft beleefd in den feitelijken klank te bestu- deeren, volgen thans de officieele bepalin gen en bekendmakingen van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten met betrekking tot de voorwaarden voor hen, die voor deze concerten in aanmerking wenschen te komen, alsmede met betrek king tot de werkwyze inzake de schifting en beoordeeling van de ingezonden wer ken. Partituren kunnen onder het opschrift „studie-concerten" worden ingezonden aan het hoofd van de afdeeling muziek van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Beoordeeling van de inzending geschiedt door twee door het muziekgilde te benoe men commissies, waarvan de eene de eer ste noodzrfc elijke schifting zal aanbrengen, de andere de eindbeslissing in handen zal hebben. Indien een werk voor uitvoering op een „studie-concert" wordt toegelaten, dient de componist voor het benoodigde foutenvrije orkest-materiaal te zorgen. Voor den componist bestaat voorts de mogelijkheid zijn werk persoonlijk op het „studie-concert" te dirigeeren, doch hij kan dit ook overlaten aan een ervaren di rigent. Eventueel in de compositie voorkomende solopartijen zullen op deze concerten kun nen worden uitgevoerd door een met den componist bekenden of bevrienden solist van zijn keuze. Door dezen solist te maken reis- en verblijfkosten zullen desgewenscht tegen ingediende gespecificeerde declaratie volgens de daarvoor geldende ambtelijke normen vanwege het departement worden vergoed. Tenslotte zij er op gewezen, dat evenals vroeger deze „studie-concerten" een strikt besloten karakter zullen dragen en in hoofdzaak toegankelijk zullen zijn voor den componist, zijn leermeesters en colle ga's, alsmede voor verdere speciale belang stellenden. EEN EEREZAAK is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de WHN 5553 De reportage over de UFA-Mm .Illusion" komt Zondag voor den Ned Omroep. Hierboven v.l.nr.de heer L. G. Wijbrands, chel van den reportagedienst. met de hooldrolvettolkers Brigitte Horney en Johan Heesters op het terrein van de Ula-studio's (Ned. Omroep- Ulimann)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5