ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941 DE LEiDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur Th. Wllmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Grise. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. ^elden. Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.49 uur Zaterdagavond. Zon op 9.02 uur Zondagochtend. Zon onder 5.47 uur Zondagavond. Zon op 9.04 uur Maandagochtend. MAANSTANrEN 15 November: De maan komt Zaterdag nacht om 3.52 uur op en gaat Zaterdag middag om 4.20 uur onder. 16 November: De maan komt Zondag nacht om 5.10 uur op en gaat Zondagna middag om 4.48 uur ondér. 17 November: De maan komt Maandag morgen om 6.32 uur op en gaat Maandag namiddag om 5.17 uur onder. 18 November: De maan komt Dinsdag morgen om 7.54 uur op en gaat Dinsdag avond om 5.54 onder. (Nieuwe maan). 19 November: De maan komt Woensdag echtend te 9.14 uur en gaat Woensdagavond om 6.42 uur onder. 20 November: De maan komt Donderdag morgen om 10.39 uur op en gaat Donder dagavond om 7.29 uur ondtr. 21 November: De maan komt Vrijdag voormiddag om 11.35 uur op en gaat Vrij dagavond om 8.30 uur onder. LEZINGEN OVER „EEUWIG LEVENDE TEEKENS". Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Eeuwig levende teekens" in het gemeen telijke museum te 's-Gravenhage, organi seert de Volksche Werkgemeenschap een viertal voordrachtsavonden. Het program ma luidt als volgt: 18 November: 19.30 uur Dierentuin, (kleine zaal), Den Haag, spreekt SS-Ober- sturmibannfuehrer K. Th. Weigel over „Nordisches Sinnlbildgut als Ahnenerbe" (met lichtbeelden); 24 November: 19.30 uur, Pulchrie Stu dio, Den Haag, spreekt J. C. Nachenius over „Mythologie en Religie"; 2 December: 19.30 uur, Pulchri Studio, Den Haag, spreekt SS-Hauptsturmfuehrer dr. J. O. Plassemann over „Siruibild und my thus"; 15 December spreekt te Den Haag pro fessor J. M. N. Kapteyn over een nader aan te kondigen onderwerp. Voor het verkrijgen van uitnoodigingen stelle men zich in verbinding met de Vol- sche Werkgemeenschap, R. J. Schimmel- penninoklaan 12, Den Haag. BINDENDE VASTSTELLING VAN ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE CONFECTIE-INDUSTRIE Het college van rijksbemiddelaars heeft bij zijn in de Nederlandsche staatscourant opgenomen beschikking van 11 November 1941 een aantal arbeidsvoorwaarden bin dend aan de geheele confectie-industnc opgelegd. Deze arbeidsvoorwaarden bevat ten de z.g. algemeene sociale bepalingen, waaromtrent tusschen de voornaamste werkgevers- en werknemersorganisaties in dien bedrijfstak, in beginsel overeenstem ming was Verkregen. Het totstandkomen eener collectieve ar beidsovereenkomst viel echter niet te ver wachten, daar de onderhandelingen zijn ge voerd onder voorbehoud, dat deze eerst bij algemeene bindendverklaring in werking zou treden, terwijl voorts is gebleken, dat er geen uitzicht bestond de algemeen bin dendverklaring te doen volgen, omdat aan den wettelijke meerderheidseisch niet is voldaan. In verband met de wenschelijkheid de hiervorenbeaoelde bepalingen desniettemin vopr de geheele confectie-industrie van kracht te doen worden, heeft het college deze thans behoudens enkele noodzake lijk gebleken wijzigingen bindend voor den geheelen bedrijfstak vastgesteld. De betreffende bepalingen, die behalve op den arbeidstijd, betrekking hebben op het loon bij werk, de loonbetaling op feest dagen, de ziekengelduitkeering, en het verzuim, behelzen voorts een regeling der zomer- en wintervacantie en van de va- cantievergoeding, terwijl tenslotte voor schriften zijn opgenomen ten aanzien van boeten en werkplaatsreglementen. De vastgestelde bepalingen komen te gelden met ingang van 24 November 1941. PRIJSBEHEERSCHING TREEDT KRACHTIG OP In October 2068 vonnissen In October hebben de inspecteurs voor de prysbeheersching 2068 prijsovertredin gen berecht. Hierbij werden boeten opge legd tot een totaal-bedrag van 381.667.59. In zes zeer zware gevallen werd tevens sluiting en stillegging van de zaak bevolen meerendeels voor den tijd van een jaar. Een verbod tot uitoefening van het be roep is in twee zaken uitgesproken eveneens voor een tijdsduur van een jaar. Bij 207 vonnissen werden inbeslaggenomen goederen verbeurd verklaard, de opbrengst hiervan bedroeg 50.il5.57. Bij 57 van de 2068 veroordeelingen werd er een boete opgelegd van 1000 of meer waaronder te Amsterdam wegens prijsover- treding van bont 70.000, id. van textiel- goederen 20.000, te Rotterdam van kaas 12.000, te Vlaardingen van textiel 10.000, te Enschede van triplex en hout 10.000, te Harlingen van schoenen 10.000. De an dere gevallen varieerden tusschen 1000 en. 9000. BRANDSTOFBESPAARDERS. Mij schrijft ons van bevoegde zijde: De huidige schaarschte aan brandstoffen is aanleiding, dat er op het oogenblik ver schillende middelen in den handel worden gebracht, met behulp waarvan volgens de daarbij verstrekte mededeelingen, een be sparing ep het brandstofverbruik verkre gen zou kunnen worden. Deze middelen bestaan uit poeders, welke in water opge lost of opgeslikt aan de brandstof moeten worden toegevoegd. De in het vooruit- Ie LIQUIDATIE-UITKEERING TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRXJF. Het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloembollenbedryf maakt bekend, dat aan rechthebbende arbeiders, welke in het voorgaand contractjaar (1940/1941) bij aangesloten patroons werkzaam waren, binnenkort een eerste liquidatie-uitkeering zal plaatsvinden. Deze uitkeering is bepaald voor vaste ar beiders op 9.per rechthebbend kind en voor losse arbeiders op 0.75 per maand en per kind. De uitkeering zal worden vastgesteld aan de hand van de bij het fonds berustende patroonsverklaringen over 1940/1941 en de overigens voor dat jaar geldende bepalingen, zoodat thans door de rechthebbenden geen formulieren meer behoeven ingeleverd te worden. Voor deze liquidatie-uitkeering komen derhalve in aanmerking alle arbeiders, welke over het contractjaar 1940/1941 reeds recht op uitkeering konden doen gel den. De betreffende arbeiders of bij ver hindering hun huisgenooten kunnen op vertoon van hun trouwboek- j e hun uitkeering in ontvangst nemen op: Dinsdag 25 November a.s. te: Hillegom des morgens van 1011.30 uur in Hotel Flora (v. Dril), Hoofdstraat 55; Lisse des morgens van 1012 uur in den R.K. Volksbond, Schoolstraat. Sassenheim des middags van 23 uur in Hotel 't Bruine Paard; Oegstgeest des middags van 22.30 uur in Hotel Het Witte Huis, Rijngeesterweg. Woensdag 26 November a.s. te: Warmond des morgens 11 uur precies bij H. J. Weijers, Dorpstraat 214 B, Warmond; Noordw'hout des morgens van 1112 uur bij H. v d. Voet, le Oude Schulpweg, Noordwijkerhout; Noordwijk des middags van 11.30 uur in Café Flora, Kerkstraat 26, Noord wij k- binnen: Voorhout des middags van 1.302 uur in Café Boerhaave. Hoofdstraat, Voorhout. Donderdag 27 November a.s. te: Castricum des morgens 10 uur precies bij J. A. Hageman, Haagscheweg 1, Bakkum; Rinnegom des morgen 11 uur precies in Café v. d. Molen, t/o R.K. kerk te Rinne gom; Limmen des morgens 1212.30 uur in het Parochiehuis te Limmen; Bennebroelc des morgens 10 uur precies bij L. Weyers, Wilhelminaplein 4. Benne- broek; Heemstede des morgens 11 uur precies in R.K. Vereenigingsgebouw, Heereweg, Heemstede. Het is noodzakelijk, dat men zich voor uitkeering aanmeldt in dezelfde plaats, waar men de beide vorige uitkeeringen heeft ontvangen. zicht gestelde besparingen zijn vaak zeer aanzienlijk, tot 40 pet. toe. Dergelijke middelen zijn reeds meerma len door het rijksinstituut voor brandstof- feneconomie ens het rijksbureau voor on derzoek van handelswaren beproefd en on derzocht Zooals te verwachten was, is ge bleken, dat met deze middelen in het ge heel geen besparing op het verbruik van brandstoffen wordt bereikt. Op prond hier van wordt aangeraden geen geld aan deze „brandstofbespaarders" uit te geven. Wil men mét de toegewezen brandstofrantsoe nen zoo zuinig mogelijk stoken, dan volge men de betreffende aanwiizinven, die door den economischen voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage worden verstrekt. In de staatscourant van 14 November is een beschikking opgenomen, waarin de maximumprijzen en maximummarges voor versche spiering en pos zijn vastgesteld, zoowel door visschers als door groot- en kleinhandelaren te berekenen. Eveneens zijn de prijzen vastgesteld voor gerookte of gestoomde spiering en pos, waarbij te vens bepalingen zijn opgenomen betreffen de de marges, waarmede de groothandela ren en rookers hun prijzen mogen verhoo- gen. KERKNIEUWS UITVAART KAPELAAN J. W. VAN WENT Gisteren had in de Lieve Vrouwekerkte Honselersdijk de uitvaart plaats van kape laan Joannes Wilhelmus van Went. Bij de Metten Donderdagavond was agens de zeereerw. heer J. H. W. Borsboom, de ken van Noordwijk, diaken pastoor H. G. E. Mudde te Honselersdijk, subdiaken ka pelaan N. J. Donkers te Zwaag, cantores kapelaans B. J. Drost, en N. M. Mooy, bei den uit Wateringen, ceremoniarius: de weleerw. heer P. Renijn, stud, priester te Nijmegen. Bij de Lauden Vrijdagmorgen was agens de zeereerw. heer G. J. M. Maat, deken van Poeldijk, diaken de weleerw. heer H. J. Th. van Duin, uit Nijmegen, subdiaken de weleerw. heer H. Beek uit Achthuizen, cantores dezelfde als bij de Metten, cere moniarius kapelaan G. van Leeuwen uit Kwintsheul. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door deken Maat, met dezelf de assistentie. De lijkrede werd uitgesproken door pas toor Mudde, die zijn tekst gekozen had uit het Boek der Wijsheid: „Hij heeft volein digd, wat anderen in vele jaren voleindi gen". In zijn predicatie schetste de pastoor, hoe deze levenslustige, vroolijke, opgewek te, flinke priester, met veel-belovende ga ven en talenten, in zijn leven en op zijn ziekbed een voorbeeld heeft gegeven van een offerleven. Onder de zeer vele aanwezigen waren deken Borsboom uit Noordwijk, burge meester Th. Eisen uit Naaldwijk, alle pas toors van het Westland, vele kapelaans, de klasgenooten van den overledene. Na de H. Mis verrichtte Deken Maat met dezelfde assistentie de absoute, waarna het stoffelijk overschot door priester en ge- loovigen gevolgd werd naar de gereed staande auto om vervoerd te worden naar de geboorteplaats van kaoelaan van Went, Noordwijk, waar gistermiddag de begrafe nis in het familiegraf plaats vond. Hier verrichtte deken Borsboom met assistenten de absoute. Zeer vele parochianen en een vijftigtal priesters woonden deze plechtigheid by. UITVAART PASTOOR N. W. SENTENIE Onder den hoogen koepel van de kerk der H.H. Engelbewaarders aan de Beek brug stond het stoffelijk overschot opge baard van hem, die deze tempel had ge bouwd, en wiens lichamelijke tempel thans op punt staat te worden afgebroken. Een groot aantal geestelijken en zeer vele parochianen waren bijeengekomen bij de uitvaart, welker plechtigheden gister avond een aanvang namen met de Metten. Daarbij was agens de zeereerw. heer G. P. A. van Zuylen, pastoor der St. Agatha-kerk te Lisse, diaken de weleerw. heer C. A. van der Voort, kapelaan der parochie, sub-dia ken de eerw. pater Florentianus O.Cap., as sistent. Als cantores fungeerden kapelaan Th. J. M. Matthijsen en kapelaan J. H. M. van Ingen. Bij de Lauden hedenmorgen was agens de hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom, de ken van Noordwijk, geassisteerd door twee r.even van den overledene, kapelaan Th. W. Klepper uit Wognum als diaken en pa- Ier Sentenie C c.s.R. uit het Retraitehuis te Amersfoort. Cantores waren kapelaan Van Ingen en kapelaan Van der Voort, ce- remoiarus kapelaan Mathijsen. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door den Deken van Noordwijk, met -Jc-zelfde assistentie als bij de Lauden. Een groot aantal geestelijken was aan wezig, onder wie de hoogeerw. heer ka nunnik L. A. A. M. Westerwoudt, pastoor te Noordwijkerhout en vele pastoors uit de om geving of een der kapelaans, pastoor A. K. van Eeden uit Haarlem, pastoor W. J. Bu ren uit Noorden, pastoor J. Schiphorst uit Amsterdam, pastoor W. Nolet uit Amster dam, pastoor Th. Loomans uit den Hoorn, pastoor J. J. Middelburg uit Wormerveer en vele „klasgenooten" van den overledene, d*> oud-kapelaans der parochie, de weleerw. hoeren H. M. J. Erans uit Haarlem. A. A. v. d. Togt uit Amsterdam en A. J. M. v. d. Burg uit Maassluis, rector W. Q. Versteege uit Amsterdam, rector F. A. M. Berae- fcld uit Leiden (St. Elis. Ziekenhuis) en kapelaan H. C. A. P. van Drunen uit Lei den. Onder de aanwezigen was voorts de bur gemeester van Lisse, jhr. F. van Rijcke- vorsel. Na de H. Mis heeft pastoor Th. v. d. Burg uit Den Haag de lijkrede gehouden. De lijkrede. We zy'n hier bijeen om de laatste liefde plicht te bewijzen aan zijn stoffelijk over schot en mij is gevraagd een korte gedach tenis aan den overleden priester te wij den. We hebben hem allen gekend, hoe nog niet voor zoo heel langen tijd zijn ge zondheid, zijn kracht, zijn levenslust nog zooveel kan beloven voor zijn werk, voor zijn parochie en ziedaar van die kracht, die gezondheid, die bruisende levensmoed is niets meer over. Dat alles beeft onver wacht een einde genomen na een schrik kelijk lijden van enkele maanden. Wat toch is 't leven van een mensch! Een broos riet, plotseling door den storm geknakt, een schaduw die voorbij vliegt. Niemand weet wat de dag van morgen hem brengen zal. Wat beteekenen gezond heid, kracht, en plannen die men nog denkt te verwezenlijken? Op een dag die God alleen bekend is, zal ons werk ons uit de handen worden genomen en zullen we ter verantwoording staan voor den Eeuwi gen Rechter. 't Is de les van iederen doode, maar wel zeer sprekend en indrukwekkend is die aanmaning tot waakzaamheid bij dit sterf geval van uw parochieherder. Als we het droevig stoffelijk overschot van den ontslapen priester aanschouwen, dan kennen we hem niet meer terug. Dat was al zoo een maand voor zijn sterven, toen ik hem nog kon bezoeken, In die en kele maanden van zijn ziekte heeft hij ont zaggelijk veel en smartelijk geleden. Als een vernielende storm is 4iet meest smar telijke en meest vernederende lijden over hem heengegaan en alle uiterlijke teeke nen van zijn vroegere blijmoedigheid en levenslust, die hem zoo kenmerkten, zijn van hem weggevaagd. De wereld met haar wijsheid wendt hier vol afschuw de blik en zou de herinnering zelfs aan die ver schrikkingen uit de gedachtenis willen w'egwisschen. Voor den Christenmensch echter heeft dat lijden een verheven betee- kenis. Staat ook van onzen Heer en Heiland niet geschreven: „Ik ben geen mensch meer. maar een aardworm gelijk". Wij kunnen dat lijden van zijn laatste maanden niet anders zien dan als een groo- te genade, als een goddelijke barmhartig heid. O. als hij geklaagd had en tegen Gods ondoorgrondelijke beschikkingen wa re in opstand gekomen, ja. dan zou dat lij den zonder waarde en beteekenis zijn ge bleven. Maar het getuigenis van die hem bijstonden verzekert ons dat geen klacht over zijn lippen is gekomen. Ootmoedig heeft hij zich onder de beproevende hand des Heeren gebogen en onderworpen het kruis van smart en vernedering aanvaard. Welnu, wat het geduldig gedragen kruis beteekent, welke waarde het heeft voor ons, kinderen van een schuldig geslacht, hoe we er eigen en.anderer schuld mee uit boeten, dat leert ons immers niemand min der dan de kruisdragende Heiland zelf, die volmaakt onschuldig, het kruis van smart en schande wilde dragen om er aan te ster ven tot uitboeting van ons aller zonden schuld. Maar behalve uitboetende kracht heeft het lijden voor ons tot zonde geneigde en aan 't aardsche gehechte Adamskinderen nog een verlichtende, een veredelende en louterende kracht. De H. Geest vergelijkt het met 't vuur: „Als goud in de smelt kroes heeft de Heer Zijn uitverkorenen be- Die wonderbare, veredelende en loute- renden invloed moet het lijden hebben voor een ieder, die het geduldig aanvaardt. En daarom is 't volstrekt zeker, dat al dat doorstane leed, nu, nu het voorbij is, voor den overledene in 't andere leven een bron is van groeten troost, een bron van blij ven- da vreugde, 't zijhij zich nog in de plaats der lou'ering mocht ophouden, 't zij hij reeds in de glorie des hemels mocht zijn binnengegaan. Maar we willen hem niet alleen geden ken als geduldige lijder, maar ook en voor al in z\in priesterschap, in het herders ambt over deze parochie die hem was toe vertrouwd. Het priesterschap verheft den mensch in waardigheid boven de engelen. Den pries ter zijn zoo huiveringwekkende waardig heden en machten in handen gelegd. Da gelijks gaat hy om met het Allerhieligste. Welk een verantwoording zal hij hebben af te leggen, welk een heiligheid zal van hem worden gevorderd die in zoo intie me betrekking stond tot zoo goddelijk ver heven geheimen. Zyn de geloovigen ver plicht om door offers en gebeden hun priester te steunen in hun leven, evenzeer zijn zij gehouden om op bijzondere wijze hun priesters te gedenken na hun dood. Immers niet voor zichzelf zijn ze priester, dragen zy die bovenmenschelijke lasten, maar de priester is priester vor zijn volk. Die plicht nu om dezen ovedleden priester te gedenken rust heel bijzonder op u. parochianen van deze parochie der H.H. Engel!-ewaarders, omdat hij uw ziel zorger was. ja meer nog de stichter uwer parochie. Hij is door Gods beschikking het werktuig geweest in Zijn handen, waar door d« H. Geest u in dit parochieverband heeft vereenigd. Om te begrijpen wat dat zeggen wil en hoe grooten dank gy daar voor aan uwe ontslapen herder verschul digd zi.it, zoudt ge moeten beseffen wat een parochie in Gods Kerk hier op aarde betee kent. Een parochie is een kern in dat won derbaar .'tvend organisme 'twelk we noe men het Mystieke Lichaam van Christus. Een parochie is een groote genade, een voortdurend vloeiende bron van groote zegeningen. Maar wat zijt ge dan verschul digd aan hem die door Gods beschikking U in dit parochieverband vereenigd heeft, die zich daartoe zooveel moeite en in spanning getroost heeft, daarvoor zooveel teleurstel'ing en striid heeft ontmoet. Deze kerk en alle instellingen der parochie zij getuigen en zullen blijven getuigen in de toekomst van alle offers en inspanning die hij zich daarvoor heeft getroost. Ook al de jaren dat hy als uw herder onder u gearbeid heeft, dat alles legt u den heiligen plicht op om hem een onver getelijke plaats te geven in uw hart en niet op te houden uw liefdevolle en dankbare smeekgebeden voor de rust zimer ziel naar den hemel op te zenden. Verlosser en Hooge priester Wiens plaatsbekleeder. Wiens werktuig hy geweest is in de zorg over uwe zielen. De predikant eindigde met de bede: „Heer geef hem de eeuwige rust", welke om door de parochianen werd medege beden. Na de lijkrede had de absoute plaats door den deken van Noordwijk. Op verlangen van den overledene zal het stoffelijk overschot in zijn geboorte plaats, Ilpendam, begraven worden. Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, zal niet Woensdag 19 maar wèl op Donderdag 20 Nov. audiëntie verleenen aan geestelijken. iratïes aan alle en Naaimachines N.V. MEERPOEUs Naaim. Bedrijf Breestraat 1 7l\ Le den, Tel. 2481 5 2310 STADSNIEUWS R.K. VROUWENBOND Een mooie en nuttige middag Dinsdag 25 November a.s. ten half drie namiddag zal in de zaal van ,,'t Schut tershof" aan den Stationsweg door den heer J. O. W. F. Rens, tuinarchitect, te 's-Gravenhage, een lezing gehouden wor den over volkstuintjes. Er zal daar zeer veel belangrijks worden medegedeeld, waarmede velen het volgende jaar hun voordeel zullen kunnen doen. Ook voor haar, die geen tuin hebben, zal de lezing interessant zijn, want wie houdt er nu niet van planten en bloemen? Daarom zul len ook kamer- en sierplanten behandeld worden. Degenen, die zieke of andere plan ten hebben, waarover ze eens wat willen weten, zullen hiertoe in de gelegenheid gesteld worden. Zij kunnen, zoo ze dit ver kiezen, die planten medebrengen. De lezing zal met lantaarnplaatjes aan gevuld worden. Voor velen zal dit een zeer mooie en nuttige middag kunnen zijn en het be stuur vertrouwt dan ook, dat bijna allen er gebruik van zullen maken. ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING. Alle leden worden genoodigd tot het bij wonen van de verplichte vergadering op Dinsdag 18 November a.s. Op deze verga dering zal aan den eerw. Vice-praeses het cadeau worden aangeboden, ter gelegen heid van zyn verjaardag. TOONEELGROEP „DE VOORTREKKERS." Naar wij vernemen zal de Tooneelgroep „De Voortrekkers" onder zakelijke leiding van Jan Mulder op Woensdag 3 December a.s een voorstelling te Leiden geven in de Stadsgehoorzaal. Het ligt in de bedoeling „Eindelijk.... werk!", een blijspel van Paul Vulpius voor het voetlicht te brengen. Met vreugde zullen velen hooren, dat deze groep tooneelpioniers, die er naar streeft ons volk door goede kunst nader tot het va- dtrlandsche tooneel te brengen, naar Lei den komt. „Eindelijk.... werk!" werd dit seizoen reeds in vele plaatsen van ons land met enorm succes opgevoerd, en door publiek en pers met gejuich begroet. Het Algemeen Handelsblad schreef: „Wij zagen sinds tien- taHen jaren geen opvoering die dermate in sloeg!" Ongetwijfeld belooft „Eindelij.... werk!" een nog grooter succes te worden als „Niet voor de Poes", dat. eveneens door de „Voortrekkers' ten tooneele gebracht werd op hun tournee door Nederland in het vori°e seizoen. Wij vernemen verder nog, dat het gezel schap met e enige uitstekende krachten, on der wie Elly van Stekelenburg en Ada van Duyl, is uitgebreid. C.A.O. VOOR HET KAPPERS- PERSONEEL. Op Dinsdagmiddag 18 November 3 uur zal door den Bond van Kapperspersoneel een Openbare Vergadering worden gehou den in de zaal van café „Raedhuys", Nieu we Rijn 19. Op deze vergadering zal het kapperspersoneel mededeeling worden ge daan over de loonen en andere arbe ds- voorwaarden, welke bij het in werking treden der C.A.O zullen gelden, KOEIENSPEL? Gisteren is op de veemarkt een rood bonte vaars achtergebleven, die geen eige naar had. Er wordt echter een zwarte blaarkop met vluchtige hoorns vermist door den veehandelaar M. uit Nieuwkoop. Geveilde Perceelen Ten overstaan van notaris B. H. Stum- peel alhier. Het heerenhuis, erf en tuin Witte Singel 85 in bod: 11.900.kooper de heer J. C. van der Steen q.q. alhier voor: 12.125. Het huis en erf Langestraat 45 in bod: 3.100.kooper de heer C. N. Th. van Valderen q.q. alhier voor: 3.100.—. Het winkelhuis en erf Steenstraat 21 In bod: 11.000.kooper de heer W. den Hertog te Alphen aan den Rijn voor 11.001. Het huis en erf Weverstraat 1 in bod: 400.kooper de heer G. Bergers q.q. alhier voor: 400. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. W. Segaar Czn. Leiden, Lange Diefsteeg 8. Zaadhandel, kunst mest, tuinbouwartikelen. Bovengenoemde zaak is met ingang van 4 Nov. 1941 om gezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Zaadhandel W. Segaar Zn. Venn.: W. Segaar en M. M. Segaar, Leiden. Bioscopen Luxor. STUKA'S „Stuka's", dat is een moderne oorlogs film. De Stuka's zijn het vreeselijkste luchtwapen van Duitschland en in deze film zien we de geschiedenis van eenige afdeelingen van een eskader Stuka's, die haar veelbeteekenende rol in dezen oor log hebben gespeeld en zulks nog doen. Deze film is een realistisch en boeiend gegeven van de zwarte huzaren der lucht. Zij nemen ons mee op hun gevaarvolle reizen, zij doen ons meehuiveren van de schrikwekkende uitwerking der helsche machines, die dood en verderf zaaien on der den vijand. Zij doet ons echter ook meeleven met de vliegers zelf, die deze avontuurlijke en gevaarlijke vluchten on dernemen en tot een goed einde brengen of, getroffen door het vijandelijk afweer- vuur, ten onder gaan. En telkens na een raid verzamelen zich deze doodverachtende vliegers in hun kamp, zij zingen weer, vermaken zich en bereiden zich voor op het nieuwe alarm, dat hen hun plicht weer in, vollen ernst voor oogen stelt. Jonge mannen, kerels van de daad, die voor hun vaderland goed en bloed en leven offeren. Wij zien ze gaan en zien ze val len. Menigeen keert niet terug en de kame raden wachten, wachtendoch niet al tijd tevergeefs. Immers, na noodlandingen komen er dikwijls nog terug en hun be levenissen en avonturen vielen de eerste uren van het weerzien op genoeglijke wijze. De film is boeiend van begin tot einde er. het meesleepend karakter van dit Stuka-verhaal bracht dikwijls beroering in de zaal. Vele onbekende filmsterren dienen zich in deze film aan. We noemen slechts Carl Raddats, Hannes Stelzer, Albert Hehn, Helbert Wilk en Else Knott. Zij hebben allen tezamen voor een vlotte, uitstekende vertolking gezorgd. „Stuka's" zal esn documentaire film van groot formaat in de geschiedenis der film kunst blijven. Een uitvoerig voorprogramma gaat aan de hoofdfilm vooraf. M. Zonderop. I/Ja DE MANNEN DE BAAS. De man moet de baas zijn in huis, dat spreekt vanzelf. Maar zooals de mannen de baas waren in het huis van Rosl, dat was meer dan bar. De vader van Rosl was ge storven en had haar de brouwerij in het Bsiersche bergdorp nagelaten. Zoo was zy de eigenares en had dus te bevelen. Maar onder het personeel was geen enkele vrouw; het waren allemaal mannen. En deze waren het onder elkaar zóó gloeiend eens, dat er geen vrouw tusschen kwam en dat de arme Rosl niets te vertellen had. Toch wou de kleine Rosl graag heel Veel te vertellen hebben, maar Alois, de mees- ternecht in de brouwereij, die een oogje op de knappe jonge eigenares had (en deze mocht hem ook graag) dacht aan zijn toe komstige positie en wilde niet onder de pantoffel geraken. Louter uit liefdesstra tegie was hij dus niet erg toeschietelijk. De benoeming van een tante tot voogdes zou de zaken echter grondig omkeeren. Zij kwam, zag en verloor haar strategische positie in één oogenblik. Dat wist zij ech ter niet en zij begon den slag tegen de mannen met frisschen moed. De knechts v.erden ontslagen en er kwamen louter vrouwen op den hof. Een tijdje gaat zoo iets goed, maar als men meisjes verbiedt om naar een bal te gaan (uit angst voor •samenzweringen met de ontslagen knechts) dan moet dat op den duur spaak loopen. Dat deed het dan ook grandioos, dank zij de kriigstactiek van een ouden knecht, die om wille van de bierbrouwerij op den hof was gebleven. Hoe hij dat alles voor el kaar brengt, is een geschiedenis om niet na te vertellen, maar het komt in orde. Tante z:et haar eerzuchtige plannen in rook ver gaan en wordt gedwongen het hazenpad te kiezen. De knechts komen weer in dienst, maar zij versmaden de meisjes niet langer, want: mannen alleen is niets, vrouwen alleen is ook niets, samen gaat het beter. Een vrolijke film, zich afspelend tus schen besneeuwde bergen, vol van dien echten, soms wat ruwen volkshumor, die kenmerkend is voor een krachtig bergvolk. Vóór de pauze gaat een komische film „Je geld of je leven", de geschiedenis van esn jongen auteur, die op een niet alle- daagsche wijze een groot honorarium weet los te kry'gen van zijn uitgever. H. Geise.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2