DONDERDAG 6 NOVEMBER 1941 Hoofdredacteur; Th. WUmer, Lelden. v Red. Buitenland: Mr. H. Gelse. Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, t-eiden. Red. [etteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 6.04 uur» Donderdagavond. Zon op 8.41 uur Vrijdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 6 November: De maan komt Donderdag avond te 7.51 uur op en gaat Vrijdagochtend te 11.35 uur onder. 7 November: De maan komt Vrijdagavond te 8.32 uur op en gaat Zaterdagmiddag te 12 25 uur onder. 8 November: De maan komt Zaterdag avond te 9.19 uur op en gaat Zondagmiddag te 1.09 uur -onder. 9 November: De maan komt Zondag avond om 10.14 uur op en gaat Maandag middag om 1.41 uur onder. 10 November: De maan komt Maandag avond om 11.13 op en gaat Dinsdagmiddag om 2.25 uur onder. 11 November: De maan komt Dinsdag avond om 12.17 op en gaat Woensdagmid dag om 2.57 uur onder. (Laatste kwartier). 15 November: De maan komt Donderdag nacht om 1.26 uur op en gaat Donderdag middag om 3.25 uur onder. DE VRIJHEID DER ZEEëN. Naar de Fransche admiraliteit meedeelt, hebben de Fransche schepen, die Zondag jl. bij Durban op den Indischen Oceaan door de Engelschen zijn gekaapt naar gemeld een gezamenlijken inhoud van omstreeks 40.000 ton. Men stelt er te Vi chy prijs op te constateeren, dat de door Roosevelt en Churchill onlangs geprocla meerde principes der vrijheid ter zee, die de president der Vereenigde Staten enkele dagen geleden opnieuw heeft bekrachtigd, blijkbaar slechts voor Engeland en Ame rika gelden. Frankrijk heeft in elk geval weer eens een zeer leerzaam voorbeeld gezien van de practische toepassing van deze prin cipes. Uit Algeciras wordt nog gemeld, dat het Spaansche schip „Berga", dat zich reeds 3 maanden in Gibraltar bevond. Zaterdag j\ onder Britsche vlag naar zee is vertrok ken. De Engelsche autoriteiten te Gibraltar hebben zich dus niet alleen van de lading, maar ook van het geheele schip meester gemaakt. DE GODSDIENST IN FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft thans uit voeringsbepalingen gepubliceerd op het decreet, dat het verbod van het aanbren gen van kruis- en religieuse beelden in ge meentelijke bureaux en scholen opheft. Ge durende den Franschen „Kulturkampf' was dat verbod in 1903 door de Fransche regeering uitgevaardigd. In de thans verschenen uitvoeringsbepa lingen wordt gezegd, dat kruisen en reli gieuse beelden wederom overal kunnen worden aangebracht, waar een dergelijk gebruik in overeenstemming is met de godsdMistige overtuiging van het volk. ZIELENMIS OP HET VATICAAN. In tegenwoordigheid van Z. H. den Paus, het corps diplomatique bij het Vaticaan en val van geestelijke hoogwaardigheidsbe kleders is gisteren in de Sixtynsche kapel een plechtige Zielenmis opgedragen voor ce kardinalen, die in den loop van dit jaar zijn gestorven, te weten den aartsbisschop van Keulen, Schulte, dien van Praag, Kas- par, en den opper-penitentiarius, Lauri. CHINA HELPT SOVJET-UNIE. Naar Domei meldt, zou de communisti sche bevelhebber der achttiende legergroep 'n China hebben bevolen, dat voorloopig 40.000 man Chineesche communistische troe pen naar de Sovjet-Unie worden gezonden. De Sovjet-Unie zou namelijk met den groot- sten spoed om 100.000 Chineesche soldaten hebben gevraagd. De Chineesche strijd krachten worden via Kansoe en Singkiang naar de Sovjet-Unie vervoerd. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 53) „Weet u wie Mimi eigenlijk is?" ,,Ja, dat weet ik, ze heeft het me ver teld, maar we hebben haar identiteit om bepaalde redenen zorgvuldig voor Lang don verborgen gehouden. Ze is de dochter van Henri de Faramond, de man die Dud ley naar die hel van Cayenne zond." ,,Het is zooals u zegt: zij is de dochter van Henri de Faramond, en ik.,., ik.... ben haar moeder." ..Wat?" De Schot was zoo uitermate verstomd, dat hij opsprong en met niet-geloovende oogen naar de vrouw staarde. „U is verstomd mijnheer! U kunt niet gelooven wat ik zeg? En daar kan ik niet verbaasd oyer zijn, als ik denk aan de vree- selijke dingen, die ik het meisje wilde aan doen.... maar de goede God heeft haar er voor gespaarden mij eveneens." „MaarmaarSandy Muir kon nog niet uit zijn woorden komen. De i vrouw vervolgde fluisterend: OPROEP CHAUFFEURS EN ..ZIEKENDRAGERS. Bij de afdeeling ambulance van het vrijwilligerslegioen Nederland kun nen nog enkele chauffeurs en zieken dragers geplaatst worden. (Leeftijd onder 40 jaar). Aanmelding persoon lijk eiken werkdag 9—12 uur: Koninginnegracht 22, Den Haag. IN 'N PAAR REGELS Britsche schipbreukelingen door Duitsche mariniers gered. Een gewapende Britsche vrachtboot, die des nachts tijdens een zwaren storm in het Kanaal in nood geraakt was, strandde aan de door Duitsche troepen bezette kust. Na, urenlange moeilijke reddingswerkzaamhe den werd de Britsche bemanning door de soldaten der Duitsche marine aan land ge bracht. De „Marken" getorpedeerd. De te New York aangekomen kapitein der Nederlandsche vrachtboot „Marken", die in Engelschen dienst voer, heeft verklaard, dat zijn schip 10 September op 360 mijl ten Westen van Pernambuco op weg naar Kaapstad getorpedeerd en gezonken is. Van de bemanning zijn tot dusver 36 man ge red. 400 Syriërs gearresteerd. Zender Lyon meldt, dat te Beirouth 400 Syriërs zijn gearresteerd wegens anti-En- gelsche demonstraties. Japansch schip op mijn geloopen. Het Japansche passagiersschip „Kibi Maroe" is op reis van Seisjin, aan de Oost kust van Korea, naar Tsoeroega, vijftig mijl ten Zuiden van Seisjin op op een mijn geloopen. Over het lot van het schip en van de 342 passagiers is totdusverre nog riets bekend. Turksch schip tot zinken gebracht. Het Turksche motorzeilschip „Kaynak- dere" is in de Zwarte Zee in de Turksche territoriale wateren door een duikboot aan gehouden en tot zinken is gebracht. De bemanning bévindt zich in veiligheid. De Transsaharaspoorweg. Het eerste traject van den Transsahara spoorweg, tusschen Boearfa en Kenadza in Zuid-Algerije, zal begin December worden geopend. Groot-Moefti op weg naar Berlijn. De Groot-Moefti van Palastin a is uit Ita lië naar Berlijn vertrokken. Voor het ver laten van Italië heeft de Groot-Moefti een verklaring afgegeven, waarin hij dankt voor de genoten gastvrijheid. Aarrestaties in Irak. Naar uit Bagdad wordt gemeld, is al daar wederom een groot aantal Iraksche officieren en ambtenaren in hechtenis ge nomen en naar een concentratiekamp over gebracht. De liturgie der Kerk VRIJDAG 7 November. Feestdag van den H. Willibrordus, bisschop en belijder. Pa troon van den Nederlandsche Kerk. Eerste patroon van ons Bisdom. Mis: Statuit. (Zie in het feesteigen van het Bisdom. Na een tienjarige voorbereiding voor de Apostólische arbeid in de Abdij van Rath- melsigi, landde in 690 de 33-jarige Willi brordus met elf gezellen nabij het tegen woordige Katwijk. Na zich de steun te heb ben verzekerd van Pepijn van Herstel, Hofmeier van de Franken, predikte Willi brordus eerst beneden, later boven de Rijn het ware geloof. Op verlangen van Pepijn liet hij zich te Rome tot Aartsbisschop van de Friezen wyden, om aldus nuttiger te kunnen arbeiden. Als zetelstad - koos hy Utrecht, waar hij in zijn ijver voor het wa re geloof en de wetenschap een kathedraal bou wde ter eere van den H. Martin us en daarnaast een kloosterschool. Te Vlaar- dingen, Ooegstgeest, Velsen, Petten en Hei- loo bouwde hij kerken. Den 7en November stierf de heilige te Echternach in 793. Daar ook ligt zijn lichaam begraven in de door hem gestichte Abdij. „Ik wist het zelf ook niet! En toch heb ik een oogenblik de waarheid vermoed, toen in het kamp, waar we haar gevangen hielden, en. waar u ons overvallen heeft.... Als ik toen aan de stem van mijn gevoel gehoor gegeven had...." Zij zweeg, en na eenige oogenblikken informeerde Sandy op aarzelenden toon: „Maar als je het toen nog niet wist, hoe ben je er dan nu achter gekomen?" „Le Coq heeft me de waarheid verteld. U zult hem niet kennen, monsieur Sandy, maar hij is de aanvoerder van de bende, waarvan Philibert lid is. Hij was er ver schrikkelijk kwaad om, dat we Mimi had den laten ontkomen, en toen we de achter volging begonnen „In een motorboot?" „Ja, maar hoe kunt u dat weten?" .Jullie zijn op een nacht langs ons kamp gevaren. Dudley en ik zagen de boot langs komen. Maar dat doet er op het oogen blik allemaal niet toe. Je wilde vertel len „Dat Le Coq ontzettend kwaad was. En toen we u niet onmiddellijk konden inha len, vertelde hij me op onze eerste halte de waarheid. Hij was er al dien tijd van op de hoogte geweest." „Maar een ding kan ik niet begrijpen: hoe is het mogelijk dat u daar zelf niets van af wist?" „Dat is heel eenvoudig.tot mijn groo- te schande. Henri de Faramond, die vroe ger mijn echtgenoot was, is lang geen hei lige. Nog voor niijn eerste kind geboren moest worden, wist ik reeds wat voor man hij was.... u begrijpt wat ik bedoel. En toen Mimi een jaar oud was, kwam het DE LEIDSCHE COURANT BINNENLAND ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN. De Secretaris-Generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft aan hoof den of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in «11e gemeenten des rijks, vergunning ver leend, om in afwijking van het gestelde in de Arbeidswet, in het tydvak van 17 tot en met 28 November 1941 door man nelijke arbeiders van 18 jaar of ouder ge durende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid te doen verrichten. Deze vergunning is gebonden aan de voor waarde, dat, met uitzondering van den Zaterdag, de arbeidstijd in zijn geheel ge legen moet zijn tusschen 7 uur des middags en 8 uur des namiddags... Voor den arbeidstijd op Zaterdag geldt, dat deze moet liggen tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags. In het tijdvak van 17 November tot en met 5 December 1941, benevens op 23, 24, 30 en 31 December 1941 zal voorts door jongens van 16 en 17 jaar gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid mogen worden verricht, on der voorwaarde, dat de arbeidstijd in zyn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voor middags en 7 uur des namiddags. Indien ingevolge het vorenstaande een arbeider op Zaterdag na 1 uur des na middags arbeid verricht, zal hij, in dezelfde week, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag voor 12.30 des namiddags, niet mogen werken. Over het tydvak van 17 November tot en met 31 December 1941 dient aan de arbeiders, werkzaam in ondernemingen, waarin van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, voor elk uur, dat zij boven 48 uren per week arbeid verrichten, het gel dende of berekende uurloon te worden be taald, of, zoo een hoogere vergoeding voor overwerk is overeen gekomen, de overeen gekomen vergoeding. NOOD-CONTRACT IN HET KLEER- MAKERSBEDRIJF. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: de collectieve arbeidsovereenkomst voor het maatkleedingbedrijf en het maat- annex confectiebedrijf (heerenkleeding), welke, hoewel ze op juridische gronden niet algemeen verbindend kon worden ver klaard, door het college van rijksbemidde laars voor het tijdvak van 10 November tot 15 Februari 1942 bindend is vastgesteld krachtens art. 5 der verordening 217 van 1940, is het zoogenaamde nood-contract. Het is speciaal aangegaan ten einde den thuiswerkers dezelfde beschermde positie ten aanzien van de ontslagverordening te verschaffen als den anderen werkers. Thuiswerkers werken vaak voor verschil lende werkgevers en de vraag was gerezen, of deze groep arbeiders ook onder de ont slagverordening vielen. In het noodcon- tract wordt aan d^n bestaanden toestand rechtsgeldigheid verleend en zijn de thuis werkers in de werking van de ontslagver ordening opgenomen. In deze CAO wordt n.l. bepaald, dat werknemers recht hebben op een vast aantal uren Werk per week. Een ander voordeel van deze C.A.O. is, dat er thans eveneens ordening is gescha pen in de positie der zoogenaamde hulpen. De werkgever is voortaan verplicht om, indien met hulpen wordt gewerkt, voor werk te zorgen. De hulpen zijn hierdoor dus voortaan practisch in dienst van den werkgever. Deze bepalingen treden ook voor de ge- contracteerden op 10 November a.s. in wer king. WERKNEMERSVERKLARING EN LOONBELASTING. Het komt herhaaldelijk voor, dat werk gevers een werknemersverklaring voor dë Joonbelasting ter inspectie der directe be lastingen inleveren voor in dienst geqomen personeel, dat reeds in het bezit is van een loonbelastingkaart. Dit is volgens de bestaande voorschriften niet juist. Alleen voor dè werknemers, die voor het loopende kalenderjaar nog niet in het bezit zijn van een loonbelastingkaart, moeten de be palingen omtrent het inzenden van werk- remersverklaringen worden opgevolgd. In dien er na de inlevering van de verkla ring wijziging komt in de verstrekte gege vens, waardoor de werknemer minder be lasting verschuldigd wordt (bijv. het aan gaan van een huwelijk, de geboorte van een kind), kan een nieuw formulier wor den ingeleverd. Een en ander doet natuur lijk niet te kort aan het naleven van de bepalingen omtrent het bijhouden van loonstaten, aangifte en afdracht van loon belasting enz. van personen, die daarvoor in de termen vallen en reeds een loonbe lastingkaart overleggen. tusschen ons tot een uitbarsting. In dien tijd was hij een zeer geziene figuur in Pa- rijsche kringen. Ik vermoedde oorspronke lijk nog niet, welk een gewetenlooze kerel hij was, hoewel ik ten slotte wel ging be grijpen, dat hij zijn geld niet op eerlijke wijze verdiende. In een bui van verbitte ring, besloot ik hem te verlaten; Mimi moest ik,' althans voorloopig bij hem ach ter laten. Twee maanden later toonde men mij een advertentie, waarin het overlij den bekend werd gemaakt van de dochter van Henri de Faramond. Het was echter een verzinsel. Men had het bericht doen plaat sen. om mij wanhopig te maken. Ik kwam op het slechte pad. En altijd heb ik gedacht dat mijn dochter dood was. Totdat Le Coq in zijn woede me de waarheid in het ge zicht slingerde. Maar nu ik alles weet, zal ik nog slechts leven om mijn dochter te dienen." Sandy Muir dacht diep over het vraag stuk na, en zag in zijn geest de moeilijk heden rijzen, die de vrouw, in haar vreug de over haar weergevonden kind, geheel over het hoofd zag. Toen hij bleef zwijgen, barstte de vrouw verlangend los: „U gelooft me toch,1 monsieur Sandy? Ik .heb u de volle waarheid verteld." „Ja zeker, ik geloof u volkomen. Uw verhaal is veel te vreemd om gefantaseerd te zijn. Maar er zullen zich een massa on voorziene moeilijkheden voordoen, en ik was juist aan het prakkezeeren hoe we die kunnen omzeilen. U wilt natuurlijk bij ens blijven?" „Natuurlijk! Ik heb de Indianen met hun cano teruggezonden." „En bent u ook van plan Mimi, onschul- LANGE WINTERAVONDEN. Lange winteravonden staan weer voor de deur. Er worden weer bridge- en kaart- avondjes gehouden en de pot zal op de een of andere wyze verdeeld moeten worden. Een goed idee. Stort de helft op giroreke ning Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, Den Haag. TENTOONSTELLING FRAUEN- SCHAFTEN. De te Amsterdam gehouden tentoonstel ling „Duitsche vrouwen werken voor hun volk", Frauenschaften in Deutschland", uitgaande van de Reichsfrauenfuehrung van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in den Niederlanden N.S. Frauenschaft Deutsches Frauenwerk, komt in iets ge- wijzigden vorm naar Den Haag en wordt aldaar op 8 November a.s. 's middags om 4 uur geopend. Bij de opening zullen spre ken: mevr. M. de la Fontaine, leidster van het betreffende vrouwenwerk in Neder land, en mej. Sassmannshausen van Berlijn. STAATSSECRETARIS BACKE OVER DE EUROPEESCHE VOEDSELVOOR ZIENING. In een artikel in het tijdschrift „Der Deutsche Volkswirt" bespreekt staatsse cretaris Backe van het Rijksministerie voor de voedselvoorziening, de Duitsche en Europeesche voorziening van levens middelen. Hij gaat daarbij ervan uit, dat Engeland met zijn vrijhandelsstelsel niets anders wilde dan Duitschland afhankélijk en zwak te maken om zelf te kunnen heer- sohen en uitbuiten. Het Duitsche Rijk heeft daarom de consequenties getrokken en reeds in 1934 den landbouw tot den stryd om de voedselvrijheid opgeroepen. De productiestijgingen, welke de Duitsche landbouw tot 1939 heeft bereikt, zijn in de wereld zonder voorbeeld. Daardoor is voor de voedselvoorziening in oorlogstijd een grondslag gelegd, die Duitschland be stand maakt tegen de blokkade. Thans lig gen uitgestrekte landbouwgebieden in het Oosten voor een nieuwe ontsluiting ge reed, die in van jaar tot jaar toenemen- den omvang voor aanvullende leveringen ter beschikking zullen staan. De invloed van de Europeesche blokkacfe door Enge land heeft tot gevolg, dat Europa zich op zich zelf bezint en dat de Europeesche landbouw ontwaakt. Zoo is in Frankrijk de bebouwdegraan - oppervlakte dit jaar met twintig procent toegenomen. De bebouwde oppervlakte voor suikerbieten is zelfs verdubbeld. In België is de bebouwde oppervlakte voor broodgraan met 16 en voor aardappelen met 36 procent gestegen. In Nederland werd de bebouwde oppervlakte voor aard appelen met 23 procent uitgebreid. In Noorwegen is de oppervlakte voor akkers met 20 procent verhoogd. Finland heeft dit jaar reeds 63.000 ton broodgraan meer geoogst dan het vorige jaar. In Roemenië is de graanoppervlakte van 2.35 op 2.62 millioen hectare gestegen. De met zonne bloemen bebouwde oppervlakte is verdub beld tot 300.000 hectare en de oppervlakte voor suikerbieten is verdrievoudigd tot 60.000 hectare. Zoo zal het reeds het volgend jaar mo gelijk zijn, de behoeften in tal van landen zonder Duitsche aanvullingen te dekken. LETTfcREN EN KUNST LIEFHEBBERIJTOONEEL. Teneinde te komen tot stichting van de groep rederijkerstooneel, onderdeel van het gilde voor theater en dans der Nederland sche Cultuurkamer i. of, worden alle ver- eenigingen, die zich bewegen op het terrein van het liefhebberijtooneel (het z.g. dilet- tantentooneel), ook opera-, operette-, ca- baret-vereenigingen e. d., uitgenoodigd een aanmeldingsformulier aan te vragen bij de Nederlandsche Cultuurkamer i. o., 2de van den Boschstraat 4244 's Gravenhage, De aanmeldingsplicht zal zich ook uit strekken tot die vereenigingen, die zich reeds hebben opgegeven aan ret commis sariaat voor niet-commercieele Vereenigin gen en Stichtingen. Voor de vereenigingen die zich reeds eerder bij het departement van Volksvoor l>Jting en Kunsten hebK n gemeid, geldt deze oproep echter niet. Ongelooflijk vèci tandpasta in 't gebruik. U doet maanden m8|.ó(S& t dig en onwetend als zij is, te gaan vertel len, dat u haar moeder bent!" „Neen, vooreerst denk is er niet aan, dat te doen. Misschien later, als ze een klein beetje van is gaan houden en ik zal mijn uiterste best doen, het zoover te brengen. Ik zal mezelf voorloopig tevreden stellen, als ik haar mag oppassen, als ik alle ge varen verre van baar mag houden." „Dat is verstandig gesproken. Maar toch, u begrijpt, dat we een verklaring voor uw aanwezigheid moeten vinden." „Daar heb ik reeds over nagedacht. Maar dat zal niet zoo moeilijk zijn. Ik ben van de bende weggeloopen. Dat is de volle waarheid. Toen ben ik in het woud ver dwaald en ben ten slotte bij u terecht ge komen. U kunt natuurlijk een vrouw niet terugzenden in de wildernis, om daar van honger om te komen, of door de jaguars ver scheurd te worden. Daarom vergunt u me, hier te blijven. Het is heel eenvoudig." „Het klinkt ten minste heel aanneme lijk", stemde Sandy toe. „Maar toch zal het niet zoo erg meevallen. Mimi haat zelfs de gedachte aan u. ,,Dat is de straf voor het kwaad, dat ik deed." antwoordde de vrouw treurig. „Juist. Vroeg of laat wordt de rekening met ieder van ons vereffend, en als we die rekening thuiskrijgen Hij hield midden in zijn zin op toen hij vanuit een der hutten 'een geluid ver nam, en wendde zich snel om. Op hetzelfde oogenblik slaakte Adèle een kreet en sprong op. In de deuropening van haar hut stond Mimi in haar nachtgewaad. Het vuur verlichtte haar gelaat, waarop verbazing en weerzin te lezen waren. PAG. 2 GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Gisterochtend is op den Velserweg te Amsterdam een 27-jarige wielrijder door een vrachtauto aangereden. Hij was vrij wel op slag dood. DOODELIJKE VAL UIT EEN BOOM. De 35-jarige gehuwde arbeider Varwijk te Marum viel Zaterdag by het snoeien uit een eikenboom. Hij werd met zware ver wondingen opgenomen. Zijn toestand was van dien aard, dat hij niet imeer naar een ziekennuis vervoerd kon worden. Het slachtoffer is thans aan de gevolgen over leden. MET RIJWIEL GEVALLEN EN 1<f OVERLEDEN. De 36-jarige mej. B. H. ten Zeldamhar- berink te Hengelo kwam op de Boekelo- sche brug zoo ongelukkig met haar rijwiel te vallen, dat zij ter plaatse overleed. J BRAND TE BUS SUM. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is brand uitgebroken in de perceelen Brinklaan 73 en 75 te Bussum, waarin zijn gevestigd de heerenmodezaak en kleerma kerij van de firma J. Kleisen. De brand is ontstaan in de kleermakerij, welke zich boven het pand in de kap van het gebouw bevindt. Met een slang door het gebouw en met twee slangen over de daken van de omliggende perceelen is de brand be streden en binnen het half uur was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. De kleermakerij is geheel uitgebrand en aan de achterzijde is de kap gedeeltelijk weggebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat een electrisch strijkijzer bij de beëindiging van het werk niet was uitgeschakeld. WILT U IETS WETEN Vraag: Is het juist, dat voor Zièktewet en Ziekenfondsenbesluit tezamen slechts 2 pet. van het arbeidsloon mag worden in gehouden, of moet voor elk afzonderlijk 2 pet., dus totaal 4 pet. worden betaald? Op welke datum treedt dit in werking? Antwoorl: De premiën van de Ziekte wet en van het Ziekenfondsenbesluit staan los van elkaar. Volgens de Ziektewet mag de he'lft van de premie op den werknemer werden verhaald. Behalde deze premie moet nu 2 pet. van het loon van den werk nemer worden ingehouden voor genees kundige hulp e.d. krachtens het Zieken fondsenbesluit. Deze laatste regeling is in gegaan met 1 November j.l. De eerste loon- inhouding van 2 pet. geschiedt op 8 No vember over de afgeloopen week. Vraa^: Bestaat er een busverbinding van Haarlem naar Alkmaar en van Alk maar naar Den Helder? Antwoord: Ja, van Haarlem vertrek 5 minuten na ieder uur. Van Alkmaar ver trek: 6.05. 7.05, 9.05, 13.05, 17.05. Reisduur van Haarlem naar Alkmaar 1.15 uur, van Alkmaar naar Helder eveneens. Prijzen kunnen wij niet opgeven. Vraag: 1. Wat is het volledig adres van. de hoofdcommissaris van politie te Amster dam? (ook naam). 2. Wat is het adres van de inspecteur- generaal van politie? Antwoord: Hoogedelgestrenge heer S. Tulp, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. 2. Deze functie is vacant. Zij wordt waargenomen door H W. B. Croiset van Uchelen, Lange Voorhout 48 te Den Haag. Wij maken u er op attent, dat u den naam niet moet vermelden, indien uw brief over dienstzaken handelt. U moet in dat geval dus adressceren aan: den hoogedelgestr. heer hoofdcommissaris van politie te Am sterdam of aan den hoogedelgestr. heer waarnemer d inspecteur-generaal, Lange Voorhout 48, Den Haag. Vraag: Heeft het woord „Pseudo" een beslist minderwaardige beteekenis? JCan ik b.v. goedschiks spreken van een pseudo directeur, inplaats van de plaatsvervan gend directeur? Antwoord: Pseudo heeft inderdaad een denigreerende beteekenis. Een pseu- do-directeur is een oplichter! eelig is IVOROL v£o. Dit is 'n gevolg van haar sUperiure kwaliteit. HOOFDSTUK XVI. Roerloos bleef het meisje langen tijd in den ingang van haar hut staren naar de vrouw, terwijl de blik van verbazing in haar oogen langzaam aan veranderde in een uitdrukking van begrijpen. Dan kwam zij snel naderbij, en richtte zich tot den Schot: Sandy, wat doet die vrouw hier bij ons?" Haar jeugdige stem klonk hard als staal, en op haar knap gezichtje lag een uitdruk king van groote vijandschap. Adèle hui verde merkbaar, toen ze haar aankeek, en Sandy, zich diep bewust van hetgeen de vrouw moest doorstaan in deze oogenblik ken, haastte zich een verklaring te geven. „Zij heeft met die bende van Philibert gebroken, en is van hen weggevlucht. Ge lukkig voor haar is zij in ons kamp terecht gekomen, en nu mag de hemel weten, wat wij met haar moeten aanvangen. We kun nen een vrouw toch niet geheel alleen het woud insturen!" „Waarom niet?" Sandy schrok van de hardvochtigheid, die in deze vraag tot uitdrukking kwam, en Adèle liet een kreet van protest hoo- ren. Toen, terwijl de drie menschen el kaar zwijgend aan stonden te kijken klonk van verweg door de stilte van het nacht woud het gehuil van een jaguar. Terstond meende Sandy scherp: „Dat is het antwoord op je vraag, Mimi! Zou je haar weerloos tegenover zoo'n beest willen 6tellen?" (Word* vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2