MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BINNENLAND Nieuwe regeling van de schoenendistributie AANTAL VRIJSTELLINGEN VERVALT. Het js noodzakelijk gebleken, om in de voor schoenen geldende distributieregeling met ingang van Zaterdag 1 November eenige wijzigingen, aan te brengen. In de eerste plaats zijn de vrijstellingen van de bepalingen der distributieregeling komen te vèrvallen, welke tot dusverre golden ten aanzien van: 1. Babyschoeisel; 2. Pantoffels met een cosy zool en boven werk van stof; 3. Rubberbadschoenen; 4. Klompsokken; 5. Schoenen, welke door of namens den directeur van het. rijksbureau voor huiden en leder waren gestempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel r. h. 1."; 6. Alle schoeisel, waaraan geen le der of rubber, noch afval hiervan is ver werkt; 7. Strandsandalen met houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf le deren riempjes; 8. Spikes, raceschoenen voor wielrenners, boksschoenen en korf balschoenen. Alle bovenstaande soorten schoenen mo gen derhalve met ingang van 1 November 1941 niet meer zonder bon worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Zonder bon. Met ingang van genoemden datum mo gen uitsluitend de navolgende soorten schoenen nog zonder bon worden gekocht, verkocht en afgeleverd: Schoeisel, hetwelk gestempeld is met de woorden afgekeurd schoeisel R. H. L. voor zoover hieraan geen leer is verwerkt, zoogenaamd slap baby schoeisel, waaraan geen leder of rubber is verwerkt, tot en met maat 23, en rubber- overschoenen. Op bon 2. Voorts is, eveneens met ingang van 1 November 1941, een belangrijke wijziging aangebracht "in de soorten schoenen, welke op bon 2 kunnen worden gekocht. Dit is nog slechts toegestaan ten aanzien van: 1. Alle schoeisel, waaraan geen leder of rubbef is verwerkt; 2. Gymnastiekschoe nen en tennisschoenen; 3. Rubberkinder- kaplaarsjes; 4. Klompsokken; 5. Strandsan dalen met een houten zool en een boven tuig van ten hoogste vijf lederen riempjes, welke niet breeder mogen zijn dan 1 H cm.; 8. Schoenen, welke door of namens den di recteur van het rijksbureau voor huiden en leder zijn gestempeld met de Voorden afgekeurd schoeisel R. H. L., en voor zoo ver hieraan leder is verwerkt. Huispantoffels. Voorts zullen huispantoffels, onverschil lig uit welk materiaal vervaardigd, in het vervolg slechts mogen worden verkocht op bonnen 2, waarop het woord huispantof fels is vermeld. Vanzelfsprekend mag op deze bonnen geen enkele andere soort schoenen dan huispantoffels worden aan geschaft. Op bon. Alle soorten schoenen, welke niet vol gens het bovenstaande op bon 2 of zonder bon kunnen worden gekocht, zijn met in gang van 1 November 1941 uitsluitend op bon 1 verkrijgbaar. Derhalve mogen op schoenenbonnen 2, welke voor 1 Novem ber 1941 zijn uitgereikt, uitsluitend de in bovenstaande lijst opgenompn soorten schoenen worden gekocht, zoodat deze bonnen na 1 November 1941 geen rechf meer geven op het koopen van de voor 1 November 1941 op bon 2 verkrijgbare soor ten schoenen. Werkschoenen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat werk schoenen, waaronder alle soorten mans schoenen, waarvan de schacht uit rundle der is vervaardigd, ongeacht het onder werk, met ingang van 1 November 1941 uitsluitend verkrijgbaar zijn op bonnen 1, waarop het woord „werkschoenen" is ge drukt. Deze bonnen geven- uitsluitend recht op het koopen van werkschoenen zoodat het koopen, vei-koopen en afleveren van andere schoenen op deze bonnen ver boden is. RANTSOEN AARDAPPELEN 3 1/2 KILO Tengevolge van het feit, dat de met „a" gemerkte bonnen van de aardappelkaar- ten „u" recht geven op het koopen van 1 3/4 kg. aardappelen per bon, is de on juiste opvatting ontstaan, als zou een rant soen aardappelen eveneens 1 3/4 kg. be dragen. Een rantsoen aardappelen omvat evenwel 3 1/2 kg. Bij afgifte van de met een rantsoen aardappelen gemerkte, bon nen dienen dan ook 3 1/2 kg. aardappelen per bon te worden afgeleverd. VIJFTIG GRAM CACAOPOEDER PER VIER WEKEN. Voor kinderen beneden 14 jaar. Do secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Zondag 2 No vember een begin gemaakt zal worden met de distributie van cacaopoeder. In het al gemeen zal de distributie van cacaopoeder als volgt geregeld zijn: Per periode van vier weken wordt een rantsoen van 50 gr. cacaopoeder, vermengd met suiker,beschikbaar gesteld aap kin deren beneden 14 jaar. Gedurende de eer ste week van deze periode kunnen de con sumenten de bonnen inleveren, gedurende de tweede week bevoorraden de detaillis ten zich en gedurende de derde en vierde week wordt het cacaopoeder afgeleverd aan hen, die daarvoor de bonnen hebben afgegeven. Voor het geval het cacaopoeder vermengd is met andere producten, b.v. suiker, bedraagt het rantsoen een hoeveel heid, welke 50 gr. cacaopoeder bevat. Het in distributie te brengqn product zal bestaan uit sterk ontvet cacaopoeder, ver mengd met suiker in een verhouding van 50 gr. cacao met 200 gr. suiker. Elke bon van de cacaokaart geeft derhalve recht op het koopen van 150 gr. cacao met suiker. Aangezien echter bij den handel nog een voorraad poeder voorradig is dat niet of slechts gedeeltelijk ontvet is, zullen de consumenten in den beginne voor een deel nog volvet of mager, d.i. slechts in beperk te mate ontvet poeder kunnen verkrijgen. Ook dit volvette en magere ontvette poe der wordt volgens de boven aangegeven gewichtsverhouding met suiker vermengd. De prijs van het product zal, onverschillig of het volvette, magere of sterk-ontvette cacao betreft, 0.25 per rantsoen, d.i. dus 0.25 per hoeveelheid van 150 gr., inhou dende 50 gr. cacao en 100 gr. suiker, be dragen. Gedurende de eerste disfributiepe- riode van vier weken, welke begint Zondag 2 November, en eindigt Zater dag 29 November, zal de met „een rantsoen cacao, eerste periode" ge merkte bon van. de cacaokaart, welke kaart destijds werd uitgereikt aan per sonen, die 1 Februari 1941 den leeftijd van 14 jaar nog niet hadden bereikt, recht geven op het koopen van 50 gr. cacaopoeder, vermengd met 100 gr. suiker. In verband met het feit, dat de winke liers geen voorschot cacaopoeder zullen ontvangen, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 2 tot en met 15 November a.s. geen cacaopoeder op de bonnen aan het publiek mag worden afgeleverd. Gedurende de eerste week van dat tijd vak, dus van 2 tot en met 8 November, kunnen de consumenten de bonnen, welke recht geven op het koopen van cacaopoe der, by den winkelier inleveren, waarvoor zij dan een ontvangstbewijs je kunnen vra gen. De winkelier moet de in ontvangst genomen bonnen in het tijdvak van 10 tot en met 14 November bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van toewijzingen, waarop cacaopoeder bij den grossier kan worden betrokken. Eerst in het tijdvak van 16 tot en met 29 No vember mogen de winkeliers dan aan hun klanten, die daarvoor bonnen hebben af geleverd. het cacaopoeder afleveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op de bonnen, welke na 8 November a.s. bij de winkeliers worden ingeleverd, eerst in de volgende distributieperiode, dus na 14 December, cacaopoeder mrvg woeden af- geleverd. Hotels, café's, restaurants, cantines e.d. zullen niet voor toewijzingen of losse bón nen cacaopoeder in aanmerking komen. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land verschenen en heeft brand- en bri santbommen omlaag geworpen. De meeste bommen zijn op het vrije veld of in rivieren gevallen, zonder schade aan te richten. In een plaats in Noord-Holland .zijn evenwel twee huizen vernield. Verder is een boerderij dooT 'n brisantbom vernield. Van de burgerbevolking werd een man en twee vrouwen gedood. Bovendien is een dertigtal huizen meer of minder zwaar beschadigd. In de verniel de boerderij zijn een koe en vier paarden gedood. EEN EEREZAAK is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de WHN 5553 EXTRA-BRANDSTOF VOOR ZIEKEN. Naar aanleiding van het feit, dat is ge bleken, dat er "over de regeling van extra brandstof, gas of electriciteit aan zieken en voor bevallingen hier en daar misverstand bestaat, deelt men ons van bevoegde zijde het ondervolgende mede: Uitsluitend voor zeer ernstige zieken kan de behandelende geneesheer op het formulier MD 29, hetwelk door den ver trouwensarts gefiatteerd moet worden, een aanvrage voor een extra-rantsoen vaste brandstoffen, gas of electriciteit bij %den plaatselijken distributiedienst indienen.* De extra-hoeveelheid brandstoffen, die zal worden verstrekt, zal steeds één eenheid per twee weken per gezin bedragen, terwijl voor ten hoogste één maand tegelijk bon nen zullen worden uitgereikt. In plaats van één eenheid vaste brand stoffen per twee weken kunnen zieken desgewenscht in aanmerking komen voor verhooging van het gas of electriciteits- rantsoen. Er wordt van uitgegaan,dat één eenheid vaste brandstoffen gelijkwaardig is aan 75 M3. gas of 210 kwh. electriciteit. Deze hoeveelheden worden eveneens als een eenheid brandstoffen per twee weken per gezin, beschikbaar gesteld. Een com binatie van brandstoffen, gas of electrici teit is niet mogelijk, zoodat de verbrui kers steeds hetzij brandstof, hetzij gas, het zij electriciteit zullen moeten kiezen. Evenals zulks voor vaste brandstoffen is voorgeschreven, dient de aanvrage vóór het extra rantsoen gas of electriciteit op het formulier MD 29, dat door den ver trouwensarts moet zijn gefiatteerd, door den behandelenden geneesheer te worden gedaan. Voor bevallingen wordt op vertoon van de distributie-stamkaart van het pasgebo ren kind een bon voor één eenheid vaste brandstoffen uitgereikt. Desgewenscht kun nen betrokkenen ook in aanmerking ko- hien voor een extra-rantsoen gas, groot 75 M3., of electriciteit, groot 210 kwh. Zij ont vangen in dit geval een verklaring van den distributiedienst, welke verklaring zij aan de gasfabriek, respectievelijk het electri- citeitsbedrijf dienen af te geven, waarna het gas of electriciteitsrantsoen zal worden verhoogd. Een extra-rantsoen brandstoffen, gas of electriciteit wordt eveneens beschikbaar baar gesteld, indien een kind levenloos ter wereld wordt gebracht of kort na de ge boorte overlijdt. In dit geval dient een verklaring van den dokter of een uittrek sel uit het register van den burgerlijkén stand en de distributiestamkaart van de moeder te worden overgelegd. BOTERRANTSOEN ONVERANDERD. Bij velen blijkt ten onrechte de opvat ting te zijn. ontstaan, dat het boterrant- soen voor de nieuwe periode van 2 tot en met 20 November zou zijn verminderd- Deze opvatting is onjuist, daar het rant soen ongewijzigd is gebleven. Bij het inwisselen van de oude boter- en vetkaarten tegen nieuwe werden voor elke heele kaart twee'nieuwe kaarten uit gereikt, welke weliswaar te zamen op een blad kunnen voorkomen, doch dan twee maal de nummers 51 tot en met 58 dragen Voor het tijdvak van 2 tot en met 20 November zijn de bonnen 51 en 52 geldig verklaard, welke elk recht geven op 125 gr. boter. Aangezien houders van heele boterkaarten en heele vetkaarten thans het dubbele aantal kaarten hebben ont vangen, hebben deze dus twee bonnen van 51 en twee bonnen 52 ter beschikking, waarop in totaal 500 gr. boter kan worden gekocht, hetgeen overeenkomt met het oude rantsoen. BONNEN 1/20 RANTSOEN BOTER ONGELDIG. Destijds zyn bonnen gemerkt „1/20 rantsoen boter" uitgegeven. De betrokke nen hebben de^e bonnen wederom moeten inleveren bij de distributiediensten, aan gezien het niet in de bedoeling lag deze bonnen in omloop te brengen. Thans blijkt echter, dat er bonnen van deze soort in om loop zijn. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze met 1/20 rantsoen boter gemerkte bonnen niet geldig zyn en dan ook niet door de distri butiediensten worden ingewisseld tegen geldige rantsoenbonnen. BELEGEN KAAS VOOR CONSUMPTIE VRIJGEGEVEN. Naar*het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt zullen* zooals reeds eerder is gepubliceerd, hoe veelheden belegen kaas uit voorraden der Ned. Zuivelcentrale voor consumptie wor den vrijgegeven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den de taillist en aan den consument geldende prijzen met ten hoogste 0.25 per kg wor den verhoogd. Voor alle andere kaas, on verschillig of deze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toegepast. Ten einde duidelijk het verschil tusschen de kaas, afkomstig uit voorraden der Cen trale, en andere kaas aan te geven,'"wordt eestbedoelde voorzien van een opschrift „Belegen N.Z.". Uitsluitend kaas, voorzien van dit opschrift, mag dus tot een 0.25 per kg hobgeren prijs worden verkocht. Dit opschrift wordt met een bijzondere inktsoort op de kaas aangebracht, waar door op eenvoudige wijze door de contro- leerende instanties bij den detaillist is vast te stellen, of het merk bevoegd is aange bracht. Als algemeene raadgeving geldt, dat men bij het koopen van belegen kaas tegen een met 0.25 per kg verhoogden prijs nauw keurig toeziet, of het vereischte opschrift „Belegen N.Z." op de kaas voorkomt. VOOR ELKE SOORT KAAS PER BON 100 GRAM. De secretaris generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van kaas. Gebleken is, dat verscheidene winkeliers van hun klanten bij den verkoop van vol vette of 40+ kaas het dubele aantal bon nen, dat wil dus zeggen twee per 100 gram, in ontvangst willen nemen. Dit is ten eenen male onjuist. Het publiek wordt er dan ook met nadruk op gewezen, dat voor elke soort kaas per 100 gr. een bon dient te worden afgegeven. Tegen winkeliers, die zich hieraan niet houden, z^l worden op- getreder Het Ziekenfondsbesluit Wenken voor aannhelding Dank zij de groote activiteit van de goe de samenwerking tusschen het dept. van Sociale Zaken en het N.V.V. treedt heden (1 November) een nieuwe belangrijké so ciale wet in werking, n.l. het Ziekenfond senbesluit. Ten einde een inzicht te ge ven van de wijze, waarop men de rechten van het Ziekenfondsenbesluit kan verkrij gen, deelen wij. in overleg en in overeen stemming met den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, het vol gende méde: Het ziekenfondsenbesluit regelt de ge neeskundige verzorging van den arbeider en zijn gezin en de uitkeering bij overlij den. De' premie voor deze verzekering wordt voor de eene helft betaald door den werkgever en voor de helft door den werk nemer. Ongeacht of men zich bij een Zie kenfonds verzekert of niet, moet met in gang van 1 November door de,n werkge ver de premie van het loon van den arbei der worden ingehouden. Om nu de rech ten te verkrijgen, die uit de premiebeta ling voortvloeien, moeten alle arbeiders, die volgens de Ziektewet verzekerd zijn voor uitkeering van ziekengeld, zich ter stond aansluiten bij een toegelaten zieken fonds. Degenen die zich niet tijdig aanslui ten, zullen voortaan bij ziekte geen zie kengeld ontvangen en geen recht hebben op vrije geneeskundige behandeling, enz. Voor zoover zij hét niet weten, kunnen de arbeiders bij him werkgever informeeren, of zij volgens de Ziektewet verzekerd zijn voor uitkeering van ziekengeld. Bij welk ziekenfonds moet men zich aanmelden? De arbeiders moeten zich aanmelden by een toegelaten ziekenfonds, dat in de toe komst wordt aangeduid als „algemeen zie kenfonds". De namen van de toegelaten ziekenfondsen zullen door den commissa ris, die belast is met het toezicht op de ziekenfondsen, in de couranten en op de postkantoren worden bekend gemaakt. Ieder is volkomen vrij in de keuze van zyn ziekenfonds, maar zoowel voor toetre ding bij een nieuw fonds, het overgaan naar een andere fonds, als voor het lid blij ven van het eigen fonds moet men zich aanmelden. Geen vrije keuze van het zie kenfonds hebben personen, die werkzaam zijn bij een onderneming, die zelf of in sa menwerking met andere ondernemingen een als algemeen ziekenfonds toegelaten fonds heeft. Het lidmaatschap van derge lijke ondernemingsfondsen kan n.l. door den werkgever worden verplicht. Hoe moet de aanmelding geschieden? De aanmelding geschiedt door middel van een dubbele kaart. Degenen, die thans reeds bij een ziekenfonds zijn aangesloten, ontvangen een exemplaar van deze kaart van het ziekenfonds waarvan zij lid zijn. Zij, die nog niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten, kimnen de kaarten kosteloos bij elk postkantoor verkrijgen. Nadat de arbeider de kaart van zijn zie kenfonds ontvangen heeft, óf bij het post kantoor heeft afgehaald, moet hij het vol gende doen: 1. Hij moet op beide helften van de kaart op het linkergedeelte zijn naam en voorletters, adres- en woonplaats, alsmede naam en adres van het algemeen zieken fonds. waarbij hij zich wenscht aan te mel den, invullen. 2. Daarna geeft hij de kaart aan zijn werkgever, die op de beide helften van de kaart het rechtergedeelte invult. 3. De beide helften van de kaart wor den gescheiden. 4. De werkgever moet aan den arbei der één helft van de kaart teruggeven. Deze, helft van de kaart moet de arbeider zorgvuldig bewaren, daar zij voorloopig als bewijs van lidmaatschap dient van het daarop vermelde ziekenfonds. 5. De werkgever zendt de helft van de kaart, welke hij heeft behouden, ten spoe digste aan het algemeen ziekenfonds, dat door den arbeider op de kaart is vermeld. Arbeiders, zorgt bij ziekte voor hulp aan u en uw gezin, door u terstond aan te mel den bij een toegelaten ziekenfonds. Doet gij dit niet, dan moet gij wel premie be talen, maar hebt gij desondanks geen rech ten. Ondervindt gij na 1 November moeilijk heden bijhet verkrijgen van uw rechten, wendt u dan tot net dichtstbijzijnde N.V.V.- bureau voor rechtsbescherming, dat u alle mogelijke hulp en voorlichting zal ver sohaffen. ERKENDE ZIEKENFONDSEN. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van het Departement van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 November o.a. aan de navolgende instellingen alsnog een voorloopige erkenning en toelating verleend in den zin van het Ziekenfond senbesluit. Het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds voor Leiden en omstreken, onderdeel B.oerhaave, Leiden; Maatschappij Zieken fonds „ALphen en Omstreken" Alphen a. d. Rijn; Maatschappij-Ziekenfonds „Om streken van Gouda" Gouda; Goudsche Vereeniging voor Genees-, Heel- en Ver loskundige Hulp, Gouda; Maatschappij Ziekenfonds „Gouda en Omstreken", Gou da; N.V. Verzekerings-Maatschappij „Al gemeen Ziekenfonds voor Leiden", Leiden; Algemeen Afdeelings Ziekenfonds „Woer den en Omstreken", Woerden. .Deze fondsen, welke, krachtens de hun verleende voorloopige erkenning en toe lating de Ibenaming „Algemeen Zieken fonds" zullen voeren, zijn gerechtigd tot de opneming van leden, die, ingevolge de Ziektewet verzekeringspliohtig zijn. LEVERTRAAN ALLEEN OP FORMULIER M. D. 29. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid, en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 1 November 1941 de bonnen, welke door artsen voor het verstrekken van lever traan zijn uitgeschreven, ongeudig zijn. Levertraan mag in den vervolge slechts worden afgeleverd op de zoogenaamde for mulieren voor ziekenvoedsel (M.D. 29), door den behandelenden geneesheer en den vertrouwensarts onderteekend. DUITSCH STANDAARD-WERK OVER NEDERLAND. By de uitgeverij van Konrad Triltsch te Wuertsburg is een boek verschenen onder den titel „die Niederlande in Umbruch. der Zeiten, Alte und neue Beziehungen zum Reiche". Dit boek werd samengesteld in opdracht van den rijkscommissaris dr. Seyss Inquart, die ook het voorwoord schreef door dr. Max Freiherr du Prei met medewerking van den heer Willy Janke. De verschillende hoofdstukken werden geschreven door Nederlandsche en Duitsche deskundigen. Na een historische inleiding en een overzicht der gebeurtenissen van Mei 1940, volgt een politieke beschouwing over de positie van ons land in den aan- brekenden nieuwen tijd. Uitvoerig wordt ingegaan op de interne organisatie van het Rijkscommissariaat, op het Nederlandsch administratief stelsel en op ons politiewe zen. Daarna komen uitvoerige verhande lingen over Nederlands plaats in Europa en over onzen handel, industrie, landbouw, verkeer, financiën, kunsten, enz., terwijl een historisch overzicht over ons koloniale rijk en een'beschouwing over land en volk, dit kloeke, rijk geïllustreerde boekwerk 412 bladzijden dik, 20 kaarten en 114 illus traties besluiten. R.K. Ver. v. Kraamver^ffrglhg v. alle gezindten te leidenjen Omstreken Plaatsing-Burean le BINrJNVESTGJaCHT 30, voorhfcn Boenavestr. B verleent holp doër genaonieerdflf krachten. Geopend eiken llNSDidl en DfNDERDAQ- MIDDAG van 2—4lnr tit Het verrekken van de gewenschte inlicltin®n. 7621 Telef. 23420,J. g. inlicht K08. Aanvragen (schrift.) le Binnenvestgracht30 PRIJZEN VOOR VEEREN. Den laatsten tijd heeft zich een ongeoor loofde prijsstijging voorgedaan ten aan zien van het artikel bedveeren. Thans zijn, naar de gemachtigde voor de prijzen me dedeelt, maatregelen genomen de pryzen voor veeren aan banden te leggen. In de Staatscourant van 31 October 1941 is een beschikking opgenomen, waarin de maxi mumprijzen voor veeren zijn vastgesteld. Het betreft prijzen voor ongezuiverde kippen-, eenden- en ganzenveeren bij le vering uit de opslagplaats van den ver- kooper. DE KINDERBIJSLAG VOOR 1942. Men dient nieuwe aanvraag in te dienen. Verschillende werknemers, die voor het jaar 1941 in het genot werden gesteld van een kinderbijslag, schijnen in de veronder stelling te verkeeren, dat zij dezen bijslag automatisch ook in het jaar 1942 zullen ontvangen. Deze opvatting berust op een onjuist inzicht in de practijk der Kinder bijslagwet, welke met zich brengt, dat voor ieder jaar de kinderbijslag wordt vastge steld naar de gezinsomstandigheden op den lsten October van het voorafgaande jaar. Dat wil dus zeggen, dat iedere werknemer, die voor 1942 kinderbijslag wil ontvangen dus ook hij, die reeds thans in het genot is van een kinderbijslag voorzoover hij zulks nog niet deed, alsnog een door den werkgever te verstrekken aanvraagformu lier voor een kinderbijslagboekje moet in vullen. Een en ander geldt uiteraard al leen voor arbeiders, die, uit hoofde van de Kinderbijslagwet, in de termen vallen voor het ontvangen van een kinderbijslag. In dit geval degenen, wier gezin op 1 October 1941 meer dan twee wettige of gewettigde kinderen beneden 15 jaar telde. GROOTE BEPERKING VAN HET AANTAL BUIVEN. TOT 3000 3500. De voedselpositie laat, blijkens een nre- dedeeling van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, niet toe dat men thans nog voedsel reserveert voor minder-nut- tige dieren, waartoe men ook de duiven rekent. Daar het anders echter na de oorlog nog jaren zou duren voordat opnieuw duiven gekweekt zijn, zal men toch nog voedsel reserveeren voor een 3000 k 3500 duiven. Deze dieren zullen worden bewaard onder toezicht van het Nationaal Verbond van Postduivenhouders, althans als de weer machtsbevelhebber geen bezwaar heert te gen het vervoer van de duiven. De jongen der duiven zal men volgens de wensch van het verbond eveneens be schikbaar moeten stellen. De eigenaars behouden het eigendomsrecht over de die ren, die in leven blijven. Als men zelf nog oude voorraad voer heeft, is men niet verplicht, zijn dieren af te slachten. Voor de oorlog waren er In ons land! circa een millioen postduiven; thans nog een 120.000, waarvan er dus nog een 3500 overblijven. Het is moeilijk te schatten, hoeveel duiven particulieren nog in het leven, kunnen houden. De gevallen, waarin de eigenaars hun duiven destijds, ingevolge de besluiten bij de capitulatie van Nederland, hebben ge slacht worden behandeld door de enquête commissie, daar het 'hier gewone oorlogs schade betreft. BONAANWIJZING HONDEN- EN KATTENBROOD. Het Rijksbureau vor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 30 Novem ber 1941 op bon No. 26 van de voeder- kaart voor honden wordt verkrijgbaar ge steld voor honden van: Groep 1 10 K.G. hondenbrood, groep 2 10 K.G. hondenbrood, groep 3 8 K.G. hon denbrood, groep 4 5 K.G. hondenbrood, groep 5 4 K.G. hondenbrood, en groep 6 3 K.G. hondenbrood. Op bon No. 26 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 11/2 K.G. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 November 1941 zijn de bonnen No. 26 van vorenbedoelde kaarten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aangeno men. Generaal der vliegers Christiansen heeft een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van den Rijksarbeidsdienst en den Nederlandschen Arbeidsdienst in den Haagschen Dierentuin. Rechts generaal der vliegers Christiansen (Stapf-Mol)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6