MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 EXPOSITIE PROF. HANS ORLOWSKY EXPOSEERT IN „PRO ARTE". Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden in de kunst zaal „Pro Arte", Breestraat 123a, alhier, een tentoonstelling geopend van houtsne den, lithografieën, teekeningen en enkele schilderijen van Hans Orlowsky, profes sor voor de monumentale schilderkunst aan de Meisterschule für das deutsche Handwerk te Berlin-Charlottenburg. Een interessante tentoonstelling, die op overtuigende wijze demonstreert van welk een veelzijdig talent deze kunstenaar is. Dit werd in een interessante inleiding toegelicht door den kunstcriticus Pie ter Koomen uit Den Haag, die daarbij vooral wees op het werk van Orlowsky als gra ph icus en schilder. j-rOrlowsky is te Insterburg in Oost- Pruisen geboren op 1 Maart 1894 en dus nog slechts 47 jaar uod. Dit laatste is van belang; het beteekent immers, dat deze man, die reeds zooveel heeft bereikt, nog tijd genoeg heeft om meer te bereiken. Hij studeerde te Berlijn, streed mee in den wereldoorlog en behoorde twintig jaar ge leden nog tot die jongeren, welke hun ont goocheling, smart, om verloren illusies soms ook opstandigheid in hun werken trachtten uit te spreken. Strevend naar fel le expressie, misten zij dikwijls het doel, doordat zij hun hartstocht, menigmaal en kel onstuimigheid, onvoldoende beheersch- ten. Orlowsky is echter al spoedig tot het besef gekomen, dat een zachte, maar klank rijke, overredende „stem" dieperen indruk maakte, dan een harde of schreeuwerige. Nadien zijn de prenten, teekeningen en schilderijen ontstaan, die de tentoongestel de verzameling vormen. In deze werken, waaronder men ook wel landschapteeke- ningen en dergelijke aantreft, maar die toch in hoofdzaak uitbeeldingen van menschen zijn, heeft Orlowsky even goed als in de oudere wonderlijke gevoelservaringen en soms schokkende visioenen veraanschouwe lijkt, doch de expressie samengevat in een zuiver evenwichtige, gesloten compositie, die tot een sterk intensieve en meestal krachtig overtuigende gespannenheid is ge bracht. Hoewel Orlowsky in het bijzonder houtsnijder is, kan men zijn lithografeeren, teekenen en schilderen toch stellig niet beschouwen als afdwalingen van een kun stenaar, welke zich vermeit in toepassing van andere technieken dan die hem het meest naar deri aard is. Niet minder dan de beste zijner teekeningen, bekoren de litho's, meest illustraties voor werken van Goethe, Rilke e.a., door haar gevoelige gra de, doch zij zijn door distinctie gestijld en daardoor weer aan de prenten en schilde rijen verwant. In zijn schilderijen heeft Orlowsky behalve een monumentalen op bouw, overeenkomstig dien van zijn prenten, met goede uitkomst de bijzondere werking van licht nagestreefd, welke alleen door eigenlijke kleur is te verkrijgen, wat de bekende uitspraak van Redon, die het zwart de wezenlijkste kleur heeft genoemd onaantastbaar laat. Zijn kleurgevoel is zoo zedig, dat men misschien niet dadelijk de werkzaamheid ervan bespeurt; in de stel lig welberaden, maar niet onmiddellijk waarneembaar overwogen ordening van door glacis verzachte kleuren, lijkt het soms eerder lijdzaam dan actief. Juist die ordonnantie, waarbij de schilder zich niet heeft bepaald tot aansluiting door nuancee ring maar ook en niet zonder durf door constrasteering tot harmonie is gekomen, bewijst evenwel, dat zijn besef van de kleurwaarden en zijn begrip van de wer king der kleur ondernemend genoeg zijn, ree tot initiatief. Na deze inleiding hebben de aanwezigen met belangstelling kennis genomen van het geëxposeerde werk. HET JUBILEUM DEP ZUSTERS DOMINICANESSEN. In verband met de feestelijkheden in het R. K. Weeshuis, alhier, was er op Aller heiligen een gezellige middag voor de oud inwoners en hun echtgenooten. Ondanks den eenigszins ongunstigen tijd, hadden toch een 60-tal oud-weezen aan de uitnoo- diging gehoor gegeven. Van 2—3 uur bestond er gelegenheid de feestvierende Zusters to feliciteeren. Te vens kon men het geschenk der inwoners en oud-inwoners bewonderen:, een drietal voorstellingen uit het leven van St. Domi- nicus, op hout geschilderd door den beken den kunstschilder Lode Sengers. Het programma bestond uit gedeelten van de officieele huldiging en de feestviering van Donderdagavond. De muziek bracht de stemming erin en dapper werd ihet be kende liedjes meegezongen. De beide blij spelen oogstten een groot succes, maar de clou was toch wel de kroniek, waarin ge zinspeeld werd op gebeurtenissen, die ve len van nabij hadden meegemaakt. In de pauze werden alle aanwezigen ver gast op een portie poffertjes, een tractatie, die natuurlijk buitengewoon in de smaak viel. Tevens maakten velen van de gelegen heid gebruik om het oude vertrouwde huis nog eens te bekijken en de vele verbeterin gen in oogenschouw te nemen. De President van het College van Re genten, de weled. heer Noordman maakte nersoonlijlc kennis met alle aanwezigen, wat zeer op prijs werd gesteld. Gezien dit alles, was het niet te verwon deren, dat allen van harte instemden met Pater E. de Groot, O.P., toen hij de Zusters dankte voor het gebodene. Na nog eens vol geestdrift het huislied te hebben gezongen, ging ieder naar huis, vas'.besloten de oude banden in eere te houden. Op Zondagavond werden toon eel en zang nog eens herhaald voor familieleden der kinderen en de Zusterstichting „De Voor zienigheid". Het gebodene vond nu een mo gelijk nog dankbaarder gehoor dan op bei- vorige keeren. Daarmee was de feest viering teneinde, maar zeker is de band lusschen Zusters en verpleegden nog hech ter geworden. CURATOREN UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming zijn prof. dr. J. van Loon te 's-Gravenhage en dr. L. P. Krantz te Leiden met ingang van heden benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden. kom heette prof. dr. L. Knappert en den spreker van dezen middag, den heer A. A. Kok, secretaris van den Bond Heemschut, aan wien hij vervolgens het woord ver leende De heer Kok zette in den aanvang van zijn voordracht over den strijd tegen de ontsiering en voor de schoonheid der Hol- landsche steden uiteen, hoe de scheppende kunstenaar moet staan tegenover de pro ducten, die hij aan de menschheid schenkt. Als 'eersten plicht heeft hij te zien, dat scheppen dienen beteekent, dat de schep ping ondergeschikt moet zijn aan de om geving, waarin ze is geplaatst. Tusschen bouwwerk en plaats moet een zuiver door dachte harmonie bestaan, welke maar al te dikwijls door de bouwmeesters van den huidigen tijd wordt verwaarloosd. Tot aan de 19e eeuw was er van stadsontsiering nauwelijks sprake, doch sindsdien begon dit euvel in toenemende snelheid ons ste denschoon aan te tasten. Eerst in 1910 nam een aantal kunstbeschermers het initiatief tot actief optreden, en de door hen ge stichte Bond Heemschut opende een jaar later den aanval op ontsierende reclame. Het resultaat van jarenlangen moeizamen arbeid is thans, dat allerwegen in Neder land paal en perk gesteld kan worden aan de opdringerigheid der stads- en land re clame. Nog in de laatste jaren heeft men dezen strijd kunnen volgen in de beteugeling der verkiezingsreclame, die vroeger dikwijls ontstellende vormen aannam. Ook op an der gebied werden reeds zeer mooie resul taten verkregen, b.v. ten aanzien van ver waarloosde gevels, tot welks toonbaarma- king de overheid den eigenaar kan ver plichten. Een groote misère was en is nog de ontsiering van het stadsbeeld door de ontelbare, voor een groot deel overbodige radioantennes. Ook dit euvel kon krachtig worden aangepakt. Spreker gaf vervolgens vele krasse staaltjes van verwoestingen, door vroege re geslachten aangericht onder Nederlands mooiste stadsmonumenten en toonde dui delijk aan, dat zich een kentering ten goe de heeft voltrokken. Leiden verdient ten aanzien van haar strijd tot behoud van het stadsbeeld een eereplaats, evenals Haar lem. Spreker ging vervolgens over tot behan deling van het nieuwe bouwwerk in de oude stad en gaf de oorzaken aan van den achteruitgang van de bouwkunst sinds de 19e eeuw. Voor dien tijd kwam de bouw meester voort uit het bouwambacht, dat hij geheel beheerschte. Later echter ging het ambacht als grondslag voor de bouw kunst verloren, met het gevolg dat de bouwwerken niet in staat bleken, den tijd te weerstaan. En pas dan is een bouw werk werkelijke bouwkunst, wanneer de tijd er de schoonheid aan geeft, en wan neer het aanzien met het verstrijken der jaren in schoonheid stijgt. Spr. eindigde zijn voordracht met een behandeling van de restauratie van oude bouwwerken, waarna een reeks uitnemend gekozen licht beelden de gesproken woorden verduide lijkte. Prof. Idema dankte ten slotte met enkele woorden den spreker, die met zijn leven dige en d-eskundige voordracht de aanwe zigen van het beg:ri tot het einde had ge boeid. De Leidsche belasting ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 17.176.22 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 2.180.03 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22, moeten worden ingeschreven. Voordracht voor „Oud-Leiden". In het Oostersch Instituut aan het Ra penburg vond Zaterdagmiddag een bij eenkomst plaats van de Vereeniging „Oud- Leiden", waarvoor groote belangstelling bestond. De middag werd geopend door prof. mr. H. A. Idema, die speciaal wei fuga moed en levenslust terugkeeren, waarna het krachtige thema van de Finale losbarst en de triomfantelijke stemming niet weinig wordt verhoogd door de bazui nen. Er werd prachtig gespeeld vol geest drift en levendige voordracht onder een expressieve directie. Het orkest interpre teert meer en meer de bedoeling van den dirigent. Tijdens de geheele symphonie be zielde Schuurman zijn musici met veel en juist temperament; de details waren voor treffelijk verzorgd en met krachtige uit beelding doordrongen in de beteekenis van 's meesters oeuvre. Men was onder den in druk van de uitvoering en bracht dirigent en orkest een ware hulde. J. Kortmann. OMGEVING Muziek RESIDENTIE-ORKEST. Het tweede middagconcert van het Resi dentie-orkest had dirigent Schuurman aan Beethoven gewijd. De samenwerking tus schen den leider en het orkest gaat in stij gende lijn. Met belangstelling en sympa thie hebben wij de vertolking gevolgd. In de „Ouverture Egmont" het sterk-dra- matisch uitgebeelde werk werd bijzon der gelukkig en doordrongen gemusiceerd. Duidelijk, technisch scherp en vast omlijnd was de vertolking. Schuurman's opvattin gen waren als een forsche greep naar de juiste karakteristiek van het werk. Solist was Josef Pembaur, die het „vierde piano concert in g gr. t." speelde. Het kan niet worden tegengesproken, dat Beethoven in zijn werken een reus is, maar tevens dat hij een innigheid en sentiment in zijn mu ziek legt, welke een groote tegenstelling vormt met zijn krachtige eigenschappen, hetgeen juist zoo aantrekkelijk is. Het „vierde pianoconcert" is wonderlijk intiem. Geen tutti door 't orkest, maar de eerste periode van het hoofdthema wordt door het klavier geëxposeerd. Dan een vraag- en antwoordspel door solist en orkest, van zeldzame schoonheid. Tegenover het krach tigste forto, sterk afgestoken, antwoordt de niano smeekend en mild. wint aan over reding: de teerheid triomfeert. Lustig gaat het verder, prachtige chromatische passa ges gaan weer naar hoofdthema in het Rondo. Prachtig is de melodie in de alten. Nadat Pembaur met veel geestdrift was ontvangen dwong hij onmiddellijk de be langstelling af. Fijn besnaard, zonder eeni- ge sensatie speelde Rerbaur het wonder mooie werk, met innerlijk ontroerde visie, weldadig gevoelig, over het geheel teer van aanslag, met hier en daar van die opstor mende accenten en voor even uitschieten de driften. Schuurman en het orkest bege leidden hem zeldzaam mooi en omlijstten het werk creatief en aanvullend. Pembaur is op meer dan sympathieke wijze gehuldigd, evenals de dirigent en het orkest. Met de 5e Symphonie had het orkest al niet minder veine. De klank was prachtig getraind Wanneer men de 5e hoort, dan geeft deze de impressie te zijn het hoogst bereikbare in den klassieken vorm. Het hoofdmotief laat zich niet verdringen, het gansche eerste deel door niet. Dan volgt het Andante met zijn marsch-achtige va riatie. In het derde deel dan zingen bassen en celli van zorg en kommer, totdat in de KATWIJK AAN DEN RIJN DOKTER J HUETING Op 71-jarigen leeftijd is te Oegstgeest overleden dokter J. Hueting, een zeer ge acht ingezetene onzer gemeente. Dokter Hueting werd op 20 Mei 1870 te Zutfen ge boren. Na volbrachte studie vestigde hij zich in Zijne (N.-H.). Hierna vestigde hij zich op 2 Oct. 1900 te Katwijk a. d. Rijn en had al spoedig een zeer drukke prac- tijk. De overlec*\ne was vanaf de oprich ting op 29 Juni 1914 voorzitter van de Kat- wijksche Bouwvereeniging. Van 1910 tot 1935 lid van de Gezondheidscommissie, van 1914 tot 1939 voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim; van 1927 tot 1935 lid van den gemeenteraad. Sinds 31 Mei 1941 was dr. Hueting woonachtig te Oegstgeest. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraarde bestelling zal plaats hebben morgenmiddag te 2.15 uur op de Alg. Begraafplaats alhier. LEIDSCHENDAM Dure gortmout: 50 gulden boete. De winkelier W. G. B. te Leidschendam verkocht gortmout voor 24 cent per pond, terwijl hij er niet meer dan 22 cent voor had mogen vragen. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage legde hem een boete van 50 gulden op. Hoewel een enkel geval van prijsopdrij ving van twee cent op zich zelf natuurlijk weinig schade toebrengt, is het van het al lergrootste belang, dat hiertegen wordt op getreden. Niet alleen zou bij gebreke van vervolging van kleine gevallen het hek van den dam zijn, maar ook zou op deze manier b.v. een huisvrouw, die per dag 10 artikelen 1,5 cent te duur koopt, daardoor geheel onnoodig een gulden per week minder voor allerlei noodzakelijke levensbehoeften kunnen uitleggen. Het spreekt vanzelf dat ook bij de niet primaire levensbehoeften met kracht te gen prijsopdrijving dient te worden opge treden, daar anders een inflatie onvermij delijk zou zijn, een gevaar, waartegen de prijsvoorschriften ons juist willen bescher men. NOOTDORP ONTSLAG BURGEMEESTER SCHÖLVINCK. De Staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 30 October 1941, waarbij H. C. A. M. Schölvinck ontslagen wordt als bur gemeester der gemeente Nootdorp. GEGSTGEEST Personalia. Te Utrecht is geslaagd voor tandheelkundig examen le deel de heer A. G. Walraven. Voetbal. Het eerste elftal kreeg de kopploeg van haar afdeeling, n.l. SJC II op bezoek en moest hiervoor met 73 de vlag strijken, hetgeen niet zoozeer aan een veld- minderheid van U.D.O. als wel aan de zeer doortastende en schotvaardige SJC-voor- hoede te danken was. Al spoedig na de aanvang scoorde SJC tweemaal achter elkaar, waarna de strijd geruimen tijd ge lijk opging en UDO nog voor rust de ach terstand verkleinde. Na de rust bleek de UDO-voorhoede niet zoo schotvaardig als die van SJC, zoodat zij tegenover vier doel punten der gasten er slechts twee kon stel len. Tenslotte nam de UDO-rechtsback nog een-doelpunt voor zijn rekening, zoodat de einduitslag 73 in 't voordeel der bezoe kers werd. Het tweede elftal kreeg van WSB III een 72 nederlaag te slikken. De Ajunio- ren verloren met 21 van WLV (A) en de B-junioren verloren met 50 van Alph. Boys A. Geboren: Nicolaas, z. van N. van Zwieten en G. Dorrepaal Adriana Ma ria, d. van C. F. Ouwerling en W. M. Straver. ACAPEMIENIEUWS l,EIDEN. Geslaagd: candidaatsexa- men rechten: de dames J. L. M. Th. Rei- chardt, Den Haag en J. Schijfsma, Leiden en de heeren W. M. Tordoir, Rotterdam en H. Mees, Amstei-dam; doctoraal examen klassieke letteren de heer F. F. Blok, Delft. Gemeentel. Aankondiging DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN TEN BEHOEVE VAN HOTELS, RESTAURANTS EN PENSIONS. Hotels en Restaurants kunnen vanaf heden vaste Brandstoffen voor de keuken en ten behoeve vA warmwater voorziening aanvragen kantoor, Breestraat 119. De aanvraag dient ge een C.-formulier hetw kantoor ver) Voor geling. A merking it Distributie- iaal- iffen Kookkaart (M, N, 1. 2010 voor het tijdvak 1 lo. pension verJ^ 2o. voor liet tijden uitsluitem zijn aangewezen;, 3o. indertijd eét of O) hebben ojivangj Deze regeling g' Oct. 1941 tot iJMei f942, welke tijdsduur verdeeld is inftlrie Jfïjdvakken, n.l. van 1 Oct. tot 1 De<| 'jf van 1 Dec. '41 tot 1 Febr. '42 en Febr. tot 1 Mei '42. Voor elk eerste tijdvak (1 Oct.1 Dec.) kan een aanvraagformulier worden afge haald en ingeleverd op het Distributiekan toor, Breestraat 119 en wel vanaf Dinsdag 4 Nov. t/m. Zaterdag 8 Nov. a.s. Deze regeling geldt zoowel voor pensions waar met Haarden en Kachels, als waar met centrale verwarming gestookt wordt. Leiden, 3 November 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Van onze Adverteerders RADIOHANDEL C. L. M. v. CLEEF. Vrijdagmiddag heeft de heer C. L. M. v. Cleef, die zijn handel in radio's, stofzuigers en verlichtingsartikelen verplaatste van Levendaal 64 naar Botermarkt 25, zijn nieuwe zaak geopend. De ruimte op het Levendaal was reeds lang onvoldoende, vooral nu de radio zulk een belangrijk deel van de zaak opeischt. De nieuwe Philips- serie 1941—1942 vormde een buitengewone attractie voor de heropening v*n de zaak en door de speciale radio-reparatieafdeeling welke ach.er den winkel ligt, is de heer v. Cleef :n slaat alle radi)-techn;s<he moei lijkheden tot een oplossing te brengen. Het geheel ziet ei frisch en gezond uit. De ver bouwing, door den he or van 't Riet ver zorgd, draagt daartoe niet weinig bv LAATSTE BERICHTEN SLECHTE WAAR TEGEN GOED GELD. Evenals in de jaren 1914/1918 is er ook sinds Mei van het vorig jaar een groot aantal vóór den oorlog onbekende artike len op de markt gebracht, waarbij a aak kaf order het koren schuilt. Een kenmerkende, eigenschap van veel dezer nieuwe verschij ningen is wel, dat de prijs dikwijls hooger is naarmate de kwaliteit slechter wordt. Dit bleek dezer dagen opnieuw in de zaak van een drietal handelaren in een dergelijk artikel. Zij hadden een product vervaar digd en in den handel gebracht, waarvan op de verpakking verklaard werd, dat het bestond uit magere melkpoeder, melksui ker en cacao. De Zutphensche keuringsdienst stelde echter bij onderzoek vast, dat het een mengsel was van 70 deelen tapte melkpoe der en 30 deelen sterk ontvette cacao De aan de hand van deze analyse berekende prijs voor dit product had hoogstens 50 cent per kg. mogen bedragen, daarby was een nog alleszins redelijke winst voor den han delaar overgebleven. Het bleek echter, dat de partij, groot 1550 kg., tegen een veel hcogeren prijs was verhandeld. Een grossierderij in zoetwaren te Amers foort, die de cacao en het melkpoeder ge mengd had, verkocht het voor 1.54 per kg. aan een commissionnair te Apeldoorn. Deze op zijn beurt vond een kooper te Amster dam, die hem 1.80 per kg. betaalde. De bij beide tiansacties bedoelde prijzen wa ren dus veel te hoog geweest en de inspec teur voor de prysbeheersching te Arnhem veroordeelde de verkoopers dan ook tot boeten van 1200.f 500.en 700. daarbij rekening houdend met de onrede lijke winsten, die elk van hen gemaakt had. den. De Amsterdamsche grossier, die in kocht voor 1.80 per kg. moest er natuur lijk zelf ook weer aan verdienen en daarna de winkelier nog eens, zoodat de verbrui ker vermoedelijk minstens 2.50 per kg. had te betalen. Het gevolg van al deze prijsovertredingen was dus, dat er zeker een 4 x te hooge prijs werd betaald. Tegen een dergelijke aantasting van de belangen van den consument moet met kracht wor den opgetreden. Daarom wordt het onderzoek voortgezet en zullen de grossier en de winkeliers, die Kiompertje Klomp, een echte Hollaadsche jongen BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jan, z. van L. Buis en L. H. E. Burzlaff Cornelia, d. van J. Romijn en G. va 't Wout Franciscus Pieter. z. van F. v. d. Mark en F. Wetselaar Carla Henny Marianna, d. van J. Talens en T. J. v. Halen Eduard, z. van H. J. P. v. d. Hart en E. G. v. Houten Franciscus Jo hannes Marinus, z. van J. H. Webbers en M. v. Hal Hendrik, z. van N. Ruijten- beek en M. Wagemaker Jean Hendrik, z. van H. J. Boelee en M. H. de Vleeshou wer Hermanus Antonius, z. van P. v. d. Voort en J. C. M. de Laaf. Ondertrouwd: P. J. Vollemans jm. 26 j. en H. G. W. Montanus jd. 27 j. W. L. E. M. Reuser jm. 30 j. en C. E. M. A. Noordman jd. 23 j. I. Arnoldus jm. 22 j. en M. C. Habraken jd. 20 j. J. C. Ar noldus jm. 22 j. en A. Bergman jd. 21 j. G. Bloemendaal jm. 30 j. en C. M. Nie- boer jd. 32 j. P. Fokker jm. 28 j. en A. W. v. Vliet jd. 24 j. J. W. de Goey jm. 27 j. en C. v. Kooperen jd 21 j. C. Kluts jm. 28 j. en F. Roman jd. 26 j. A. Beii jm 21 j. en A. v. d. Nieuwendijk jd. 22 j. Overleden: W. C. v. d. Wilk m. 47 j. A. W. H Verbree zn. 3 j. N. Koppe hsvr van C. Uithoven 28 j. A. M. Vree burg wed. van J. G. Bontje 57 j. M. de Koning wed. van J. v. d. Nieuwendijk 80 j. J. G. H. Eggink wedn. 82 j. C. J. Borst hsvr. van J. v. Ruiten 51 j. J. de Koning man 74 j. weer van hem gekocht hebben, zich in elk geval nog voor den inspecteur voor de Drijsbeheerschink moeten verantwoorden wegens het inkoopen tegen ontoelaatbare prijzen. DOOR EEN RICHTINGWIJZER GEDOOD. Zaterdagmiddag heeft zich op den Lage- weg, onder de gemeente Hoogland, een on geluk met doodelijken afloop voorgedaan. Bij het uitwijken voor een andere auto raakte de richt in gwijzer van de auto van dr. P. uit Amersfoort, den slaap van den v'jftienjarigen wielrijder J. Botterblom uit Hoogland. Dr. P.. die ijlings toeschoot om geneeskundige hulp te vcrleenen, kon slechts den dood constateeren. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 4 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.15 Boerenland in boek en krant 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Politiek week- praatje (opn.) 8.30 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoon- mzuiek 10.00 Pianovoordracht 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek 10.00 Pianovoordracht 10.30 Sylvestre-trio 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Altviool en piano 13.30 Schram- melkwartet en soliste 14.00 Gramofoon muziek 14.30 Lichte toets 15.30 Pia novoordracht 16.00 Bijbellezing 16.20 Gramofoonmuziek 16.45 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Omroeporkest en solisten (opn.) 18.00 Voor de plattelandsvrouw 18.15 Herfstpotpourri (opn.) 18.55 Gramo foonmuziek 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Orgelconcert en zang 20.00 Gra mofoonmuziek. (Vanaf 20.15 a'leen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.30 Gramofoonmuziek 20.45 Viool en cello 21.00 Alt, viool en cello 21.30 Gramo foonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Economie News from HoHand" of Gramo foonmuziek 23.0024.00 Amusements orkest. het kleine Omroepmannenkoor en solisten (opn.). HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend- gyymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten 8.15 Gramofoonmuziek J0.00 Morgenwijding 1015 Gramofoonmuziek 10.40 Voordracht 11.00 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek 11.40 Gramofoonmuziek 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Amuse mentsorkest. Klaver Drie en gramofoon muziek 14.00 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek 15.30 Voor de zieken 16.00 „Muziek uit het land van de rij zende zon", muziekfolkloristische voor dracht ((met gramofoonmuziek) 16.30 Gramofoonmuziek 17.15 B.N.O.: Nieuws- economische- en beursberichten 17.30 De Melodisten en soliste 18.15 Causerie „Volkskunst in Nederland" 18.30 Orgel concert 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.) 19.00 Actueel halfuutje 19.30 Reportage 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken) 20.15 De Romancers en solist 21.00 Gramofoonmuziek 21.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Tnelich-, ting op het weermachtsbericht 22.10 22.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.15 Hilversum I. 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. 111. Hoe was dat nou toch eigenlijk mo gelijk. Dat je dpor zoo'n reuze visch een flink eind in de hoogte kan worden ge slingerd, is nog te begrijpen, maar een slin ger naar de maan.Vader had altijd ver teld, dat dat ding duizenden kilometers van de aarde stond. 112. Het dikke mannetje was een vriendelijkheid voor Kiompertje. Hij stond maar te buigen, alsof die stevige knaap uit Palingdam ik weet niet wat voor majes teit was. „Mag ik u voorgaan, de Koning verwacht u', zei de maanbewoner. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Nov. Boter. Aanvoer 10 kg. Prijzen: prima boerenboter f 2.10 per kg. Handel matig. UTRECHT, 1 Nov. Vee. Totaal aanvoer: 1615 stuks vee, w. o. 400 runderen. Prij zen: vaarzen 320490, pinken f 230330, melkkoeien f 360580, kalfkoeien f 380 600, varekoeien f 270460, handel kalm en terugloopende prijzen; 600 magere kal veren 100220, handel gedrukt, lagere prijzen; 100 nuchtere kalveren. 105 schram men f 1429, 210 biggen 714, handel matig, vrijwel gelijke prijzen; 200 magere schapen, Kleinhandel. Aanvoer 350 kg. kaas 1.401.95 per kg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3