DUITSCHLAND VRIJDAG 31 OCTOBER 1941 DE LEIÜSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Agenda. interparochieele st. josephs- gezellenvereeniging. Zaterdag 1 Nov. van 89 uur: Biblio theek. Bcurtrooster: Zaterdag G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, D. v. Schaik en N. v. Haarlem; Maan dag: H. Devilée en C. Goddijn; Dinsdag: alle commissarissen present; Donderdag: S. v. d. Aar en J. v. d. Post: Zaterdag: G. Bot en D. v. Schaik. Zondag is de zaal geopend van 12.302.30 uur en van 710 uur. Van 12 uur Bibliotheek. Van 8.15 9.45 uur verplichte bijeenkomst voor de ge zellen. 8.30 uur prijsbiljarten. hoofdprijs Om 10 uur wordt de zaal gesloten. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen v. 810 uur; 8 uur Tafeltennisclub. 8.15 uur maancelijksche afrekening Zelateurs St. Petrus' Liefdewerk en Zelatrices Kem- permanfonds. 8 uur repetitie tooneel- club Adolf Kolping; ook spreekkooren. Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 2—10 uur. 8.30 uur verplichte bijeen komst voor de gezellen; aller opkomst ge- wenscht. Woensdag: 8 uur vergadering Raad van Bestuur. 7.30 uur repetitie muziekgezelschap Frans Schweitzer 7.30 uur biljartclub T.E.P. Donderdag: Bij eenkomst voor de gezellen van 810 uur. —8 uur tafeltennis- en biljartclub. Vrij dag: 7 November viert onze weleerw. vice-praeses H. C. A. P. van Drunen zijn verjaardag. De viering in ons huis zal nog nader worden bekend gemaakt. Zater dag: Bijeenkomst voor de gezellen van 8 10 uur. Van 89 uur Bibliotheek. 8 uur Kegelclub ..De Poedelaars". Mededee- lingen: Zondag 9 November van 12—2 uur plaatsbespreking voor Dinsdag en Woens dag aan het Gezellenhuis. O L. VR. HEMELVAART EN ST. JOZEF. „MARIAGARDE". Morgen, Allerheiligen, om kwart vóór drie tot kwart vóór vier Margr. Sincl. groep en Theresiagroep. Zondag precies drie uur Agnes en Liduina groep. Denkt er eens allemaal om. dat ]e, in geval je een keer verhinderd bent, een be richtje stuurt. Dat eischen beleefdheid en goede orde. 't Komt nog steeds voor, dat zooiets niet gebeurt. Afgesproken, hè. Zondag 5 uur: Zangroep. Ook op tijd zijn, hoor. Volgende week Zondag 9 Nov. Leid- rtersvergadering om kwatt over vier in het Clubhuis. Dinsdag 7 u. M.C. afd. A. JFK Donderdag geen zang, maar (J! Kgl om half 8 vergadering der IÊ3J K.A.-kern in het Parochie- zaaltje. Denkt aan 't verslag van de vorige vergadering. De leden der Euch. Sectie van afd. A. bidden deze maand voor de zielerust der over ledenen. De Euch. Sectie van afd. B "houdt met November op te bestaan, 't Is met de don kere wintermaanden te bezwaarlijk. Aan de trouwe leden: mijn hartelijken dank en tot 't voorjaar. 1 en 2 November viert de Kath. Kerk het geloofspunt van de Gemeenschap der Heiligen. 1 Nov. verblijdt zij zich, dat zooveel zie len onder haar leiding het geluk van een eeuwig geluk bereikt hebben. 2 Nov. treurt en bidt zij voor de ver laten zielen in 't vagevuur. Vooral in de zen verschrikkelijken tijd nu menschen- levens in groote getalen op de slagvelden sterven wie weet, in welk een ziele- nood nu moet die groote gemeenschap van Gods kinderen nog meer tot. uiting komen, opdat we den tijd der boete ver korten. Meisjes, de tijd is zwaar en je1 ziel on sterfelijk! Bidt dus en weest waakzaam. W. J. A. MULDER, pr. Dir. M.C. SINT ODOKOORKNAPEN. Zondag: Volkszangmis: 12 jongens vol gens afspraak Geen Lof. Maandag: kwart voor vijf: Aspiranten; kwart na vijf: Cres- cendogroep I; half zeven: Kruisweg-Schola! Dinsdag: kwart over vijf: Cresc. Gr. II; Zes uur: Schola (dus weer de oude tijden!) Woensdag: half zeven Lof Donderdag: zooals Dinsdag Vrijdag: Zooals Maandag Zaterdag: half zeven Lof. Hallo, Boys! Een heele gewone agenda weer zooals je ziet. Deze week komt de St. Odo-Klok weer uit, n Urn nier drie. Zorgt, dat je die te pak ken krijgt. Tot kijks boys! Kapelaan E. A. M. PAAP. TE LEIDEN GEVESTIGD: N. J. v. Alphen en Fam., magazijnchef, Oosterkerkstraat 16. C. Annaars, dienst bode, H. Rijndijk 4. W. A. Bergers, on derchef, schoenmag., Munnikensiraat 94. J. Beij, dienstbode, H. Rijndijk 28. J. J. Bleiji, tuinderskn., Lusthoflaan 52.j T. J. Blijleven, dienstbode, Witte singel 60. W. I. de Bolste strijkster, Oosterkerk straat 6. M. v. d. Born, 1.1. schipper, Oude Rijn 188. C. Borst en Fam., be drijfsleider, Evertsenstraat 60., L. Bosch Watersteeg 4. G. Bosma, Witte singel 52. J. C. Bosma, Rapenburg 75. M. v. d. Broek, dienstbode, Kaarsenmaker straat 7. A. Caland, notaris, Plantsoen 17. G. J. Carrière,'onderwijzeres, H. de Grootstraat 15. L. C. E. Castelein en Fam., incasseerder, Langebrug 6a. M. Th. H. W. Deising, Rijnsb.weg 29a, S. L. Doin, huishoudster, aan boord woonark Adinda. C. M. Donker, verpleegster, Rijnsb.weg 10. M. J. Dorre, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10. H. 7. Eibers, Visch- markt 3. A. M. Elshout, Witte singel 37. C. P. E. Singeling-Engelen, Roodborst- straat 39. A. v. Es, onderwijzer, Alexan- derstraat 15. G. M. Fascotte, kinder meisje, Stieltjesstraat 31. J. Franse en fam., mach. bankwerker, Breestraat 51. J. J. v. d. Geest, Roggebroodshof 2. H. Griffioen, ass. i.d. huish., Zoeterw. singel 99. A. Heemskerk, St. Jacobsgracht 1. E. P. S. M. v. Hees, Rijnsb.weg 18. H. A. Hellendoorn, Hooigracht 86a. Wed. S. Franse-v. Hemert, Breestraat 51. J. H. W. Heijmeriks en Fam., reiziger in kantw., Breestraat 51. J. M. Hoekstein, dienstbode, Duivenbodestraat 8. P. Hof man en Fam., automonteur, Plantsoen 9a. H. F. v. d. Horst en Fam., boekhouder, Rijnsb.weg 112. Yen Kwai Hvang, koop man Oude Rijn 15. P. Hijmans, Klok- steeg 12. H. S. v. Iterson, 11 verpleger, Wald. Pyrmontstraat -24. E. J. de Jongh, huis- en dec. schilder, Nieuwe Rijn 53. H. R. B. Jonkers, apotheker, Boerh'aave- laan 21. Wed. A. M. Waals-Kruger, Noordeinde 29. G. D. Je Kruijf, boek houder, W. Rozenstraat 58a. Wed. A. L. A. Ligtvoet-de Kruyff, Plantsoen 29. C. B. M. J. Langemeijer, verpleegster, de VL. de Kanterstraat 40. W. Leegsma, zen deling, Warmonderweg 21. p. J. v. d. Loo, Rijnsb.weg 112. H. Lubbe, 11 ver pleegster, Rijnsb.weg 10. D. Luit, ver- tegenw, P. J. Blokstraat 22. W. J. v. d. Meij, metselaar, Groenesteeg 49b. I. Mioch, grondwerker, Nieuwe Rijn 96. M. W. E. Neuteboom, huishoudster, Utr. Veer 4. G. J. F. Nijhuis, timmerman, Hartmanctraat 29.H. D. L. Odendaal, kantoorbed., Fagelstraat 1. B. den Os, koopman, Julianastraat 73. A. Pasma, Bloemmarkt 22a. C. M. Peter, winkelbe diende, Haarl.straat 232. W. G. F. Por tengen, banketbakker, Langebrug 39a. E. Post, naaister, St. Jorissteeg 21. G. Prins, J. de Wittstraat 7. J; G. C. Re- nardel de Lavalette, Morsehweg 66. S. de la Rie en Fam., ringenvlechter, Rijn dijkstraat 30. J. H. Roodakker en Fam. stoker-mach., Maresingel 51. J. Rosseger, dienstbode, Haarl.straat 48a. H. A. A. Rijnaars, Haagweg 216. M. C. Postbu- ma-Schuilenburg, Haagweg 186. W. Sjar- dijn, Pioenstraat 29. C. J. Smit, ass. huish. Rapenburg 23. J. D. v. d. Star en Fam., luit. ter zee, Lorentzkade 51. M. M. Bakker-v. Steenis en Fam., Haver zaklaan 7. L. W. Steensma en Fam.,. contr. plantenz. dienst., Roodiborststraat 12 G. Stellinga en Fam., onderwijzer, Plant soen 3. B. Suvaal, bankwerker, Heeren gracht 66. M. L. Treub, Boerhaavelaan 2. E. E. Twiss, Morschsingel 11. G. F. Veenstra en Fam., botermaker, Morsehweg 33a. M. v. d. Veer, arb. groententeelt, Oude Vest 33d. J. K. Versteeg, Rapen burg 113. K. L. Versteeg en Fam., repe titor, Rapenburg 80. D. C. Versteegh en Fam., Fagelstraat 22a. L. Soonius-de Vink, Maredijk 89e. M. R. Wagenaar, Schelpenkade 45. J. F. M. Willems en Fam., waschindustr., Doezastraat 2. G. P. M. Willickx, Witte singel 48. Wed. T. v. d. Klei-v. Wouw, J. de Wittstraat 46 uit leiden vertrokken. R. H. van Apeldoorn, Wonseradeel, Markt 13 J. Barendse en Fam., Leiderdorp, Kom van Aarw. 29 Th. H. Boode, Zoeterwoude F 7 J. C. Booij. Doesburg, Ooipoortstraat 13 W. E. M. Brand, Haarlem, Gasthuis- vest 47 Jhr. M. v. d. Brandeler, Rozen- daal Gld., Kerklaan 5 J. C. Beuroer— Briejer, Benthuizen, Dorpsstx-aat 73 W. Bruijnis en Fam., Den Haag, Rembrandt- straat 254 R. H. M. Bury, Nijmegen, Ca- nisiussingel 16 Wed. C. GansCornet, "Zoeterwoude F 7 .P. LabordusCornet, Alkmaar, Vermeerstraat 40 W. Crama, Zoeterwoude F 7 Wed. A. Kellenaers Pamerau en Fam., Zoeterwoüde, Stadhou derslaan F 66 Wed. E. W. RoestDekker en Fam., Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 4 L. J. Dekker, Koog a.d. Zaan, Raadhuis straat 16 A. van Dorp, Oegstgeest, Re- gentesselaan 32 J. A. ter Walv. Duijne, Heinkenszand, Dorpsstraat A 191 J. H. van Frankfoort, Amsterdam, Weesperstraat 136 P. de Hees, Wormerveer, Boersluis- pad 33 M. J. Hompes, Den Haag Druiven straat 101 E. A. Jacobs, Lisse, von Bön- ninh. laan 23 M. C. M. A. Kayser, Den Haag, Westeinde 132 G. A. Kolmus, Oos terbeek Gr. v. Richterenweg 3 J. A. Koopman, Den Haag. Westeinde 132 G. J. KolsterenKrol, Tilburg, Koningshoeve 80 C. H. Meijers, Ravensburg Dl., Sprin gerstraat 16 A. M. Moors, Melick en Herkenbosch, Herkenbosch 137 T. Oen stra, Den Haag, Gev. Deynootpl. 30 R. A. j. Proper, Delft, Spoorsingel 1 C. A. Ranzijn, Heiloo, Nic. Beetsweg I 33 F. J Simons, Amsterdam, Weteringschans 71 M. F. van Smoorenbux-g, Ouder Amstel Ronde Hoep 25 S. van Tongeren, Zand- voort, Kerkpad 3 J. Turk, Dordt, Bil- derdijkstraat 37 O. M. de Vaal, Amster dam, Hunzestraat 115 III D. Grooten- boerVeen, Zevenbergen, Noordhaven 82 I, P. van Veen en Fam.. Den Helder, Ruyghweg 199 H. v. d. Veen en Fam. Woubrugge A 63 G. F. Viets. Roosendaal ca N.-B., Parklaan 113 J. Waal, Noord- wijk, IJmuiderstraat 23 H. L. Walhain Den Haag, All. Piersonlaan 82 C. Wiers- ma, Katwijk, Kon. Emmastraat 12 G. A. Willink, Oegstgeest, Rhijng.str.weg 13 Ph. C. M. Wijtenburg, Den Haag, Westeinde 132 B. v. d. Zeeuw, Hilversum, Neuweg 98/100. ACADEMtENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexa- men Rechten: mej. M. M. F. van Everdin- gen, Terborg en de heer F. Italianer, Wa- geningen; candidaatsexamen Geschiedenis: de heer L. W. van Gijn, Dordrecht; docto raal examen Geschiedenis: mej. G. M. van Oostrom Meyjes, Den Haag; candidaatsexa men Rechten: de dames: N. Degenaar, Alk maar en J. J. Verstoep, Den Haag; en de hèei-en: G. van Everdingen, Voorburg, W. H. van Loenen Martinet, Wassenaar en P. J. la Cordt Dillié, Den Haag; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Dierkunde) mei. J. j. p. Zaayer, Leiden. doct.examen Geneesk.: de heeren H. Neef jes, Den Haag K. Breur, Rottei-dam, N. P. Woudenberg, Den Haag; candidaatsexamen Indisch Recht: de heer W. J. Bouvy, Sche- veningen; economisch doctoraal examen Indologie: de heer P. O. Kuipers, Leiden; Artsexamen le gedeelte: mevr. M. F. Huls. hoff PolSalomonson, Dordrecht, mej. H. C. Willebeek le Mair, Hillegersberg en de heeren Soenarje Sosroamidjojo, Leiden, P J. Spierenburg, Rotterdam, J. B. Ebbin- ge, Haarlem; J. P. J. Verberne, Voorburg; Bevorderd tot arts: mevr. T. E. Ba- chiniZwaagdijk, Den Haag en de heeren H. J. van Wiechen, Den Haag, P. Crezée, Rotterdam en A. Kievit, Sommelsdijk. RECHTZAKEN moordaanslag op EEN vrouw. De rechtbank te Amsterdam heeft van daag den 39-jarigen los-arbeider J. Schip per, wegens poging tot moord, overeenkom stig den eisch veroordeeld tot een gevan genisstraf voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. Op 17 Juni j.l. was de man in de Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam de wo ning binnengedrongen van een 29-jarige werkster, waarmede hij had samengeleefd en had haar enkele steken met een mes toegebracht. LAATSTE BERICHTEN GROENTENVERKOOPERS: „LET OP UW SAECK". In het geheele land worden nog dage lijks door de inspecteurs voor de prijsbe- heersching overtreders van de prijsvoor- schriften voor groenten en fruit beboet. Het publiek komt uiteraard alleen in aan- LOTSVERBONDEN Het is inderdaad juist, dat het de Neder- landsche nationaal-socialisten waren, die het eerst begrepen dat het Duitsche volk een broedervolk is, waarmede wij in het, lot verbonden zijn. Daarom was het ook Mussert, leider der N. S. B., die zijn man nen opriep, zich te scharen in de gelede ren van hen, die optrokken tegen het bols jewisme en die het nieuwe Europa bouwen. Lotsverbonden. Nederlandsche nationaal- socialisten voelen dit zeer sterk, mjaar ge lukkig beginnen ook andere landgenooten te beseffen, dat deze lotsverbondenheid een feit is, dat niet ontkend kan worden, en dat zij ook groote verplichtingen oplegt. Duitschland strijdt voor Europa, dus ook voor ons land, de Duitsche strijder, en dus ook uit de legioenen, het zijn kameraden, die vechten voor Europa, omdat zij zich lotsverbonden weten met de broedervolken, die straks het nieuwe Europa zullen bewo nen. Landgenoot, al bent u nog geen nationaal- socialist, toch behoort u de kameraad te zijn van allen die aan het Oostfront staan, want ook uw lot is vertoonden met dat van die dappere strijders. Maar als uw lot met dat van deze man nen verbonden is, dan zoudt u parasiet zijn, indien u zich zou onttrekken aan de ver plichtingen die deze lotsverbondenheid ook u oplegt. En omdat u geen parasiet wilt zijn, als goed vaderlander en goed NederdandeF ook niet kunt zijnr zult u weten wat uw plicht is, zult u begrijpen dat uw plaats is bij de kameraden, zult u uw lot met het hunne verbinden en zult u zich aan melden bij het Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22, Den Haag. raking met overtredingen door kleinhan delaren, maar dikwijls blijken de grossiers en ook wel de veilingen hen hierin te zijn voor gegaan. Een willekeurige greep uit de veroordee lingen, alleen reeds in deze helft van de maand gevallen, toont ons bijvoorbeeld boeten van 30, 50 en 75 gulden, opgelegd aan groentenhandelaren te Bolsward, Hee renveen en Franeker. Het geisoleerde eiland Ameland ontsnapt al evenmin aan de aan dacht van de opsporingsambtenaren: hier werd een winkelier, die allerlei fruit en noten te duur verkocht, met 40.beboet. In Zuid-Holland werd dezer dagen op een dag alleen in groentenzaken een twintig tal overtreders door den inspecteur voor de prijsbeheerschirg gehoord en daarna beboet; een veiling, 4 grossiers en 15 detail listen werden veroordeeld, zij kregen boe ten tot 100.elk. De grossiers worden ook niet gespaard, indien zij de prijs voorschriften overtreden. Hiervan kunnen vier Noord-Hollandsche grossiers meespreken, die tegelijkertijd boeten kregen van 50 tot 150 gulden. De veilingen verkoooen vaak artikelen van een mindere kwaliteit tegen den prijs van goede kwaliteit. Hieraan maakten een Zaltbommelsche, Zevenaarsche en Dor- drechtsche veiling zich schuldig, die beboet werden met 250 en 100. Bij deze gele genheid kreeg de leider van een dezer vei lingen zelf ook 100 boete. Tientallen winkeliers worden ook regel matig geverbaliseerd en bëboet wegens overtreding van de prensaanduidingsvoor- schriften. Het is nu eenmaal voorgeschre ven, dat al hun waren duidelijk geprijsd moeten zen en hun, die het nalaten, wordt dit steeds zwaarder aangerekend. Ook hier voor worden regelmatig boeten van f 25, ja zelfs van f 100 opgelegd. Er is nu zoo dikwijls voor overtredingen van dezen aard gewaarschuwd, dat in het vervolg met groote gestrengheid zal wor den opgetreden. Indien dus mocht blijken, dat men doorgaat de voorschriften met be trekking tot maximumprijzen of prijsaan duiding te overtreden, zullen de betrokke nen in het vervolg op zware straffen moe ten rekenen. arbeidsvoorwaarden groenten- en fruitverwerHende industrie. Reeds geruimen tijd werden op aan drang van het college van rijksbemidde laars door Werkgevers en werknemers in de groenten- en fruitverwerkende indus trie onderhandelingen gevoerd, ten einde te trachten te komen tot een uniforme lan delijke regeling van de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in dezen bedrijfstak. Deze onderhandelingen leidden echter niet tot het gewenschte resultaat en het college van rijksbemiddelaars is er daarom toe overgegaan zelf een zoodanige regeling bindend vast te stellen, nadat hieromtrent deskundigen zoowel van wei'kgevers- als van werknemerszijde waren gehoord. Krachtens deze regeling zal met ingang van 1 November 1941 het minimum-uurin komen voor volwaardige ongeschoolde ar beiders van 25 jaar en ouder bedragen: in loonklasse 1 (Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage) 52 cent, in loonklasse 2 (gemeenten met meer dan 50.000 inwo ners) 48 cent en in loonklasse 3 (gemeen ten met minder dan 50.000 inwoners) 44 cent. Voor vrouwelijk personeel van 21 jaar en ouder bedraagt het uurinkomen resoectievelijk 25 cent, 22 cent en 21 cent. Ook voor jeugdige werknemers is een loonschaal vastgesteld en wel zoodanig dat het loon op 14-jarigen leeftijd voor man nelijk personeel 25 pet. en. voor vrouwelijk personeel 50 pet. bedraagt van de hiervo- ren genoemde minima, successievelijk op klimmend tot 100 pet. op 25-jarigen respec tievelijk 21-jarigen leeftijd. Deze loonregeling zal voor tal van werk- r.emers in dezen bedrijfstak een beduidende verbetering beteekenen. In de regeling zijn voorts opgenomen be palingen betreffende, den opzeggingster mijn bij ontslag, vergoeding bij verzuim, betaling van algemeen erkende christelijke feestdagen en Zondagsarbeid, alsmede om trent de uitreiking van loonzakjes of loon briefjes en de gegevens, welke daarop door den werkgever moeten worden vermeld. Ten slotte voorziet de regeling in een vacantie met behoud van loon gedurende 6 dagen voor arbeiders, wier dienstbetrek king ten minste onafgebroken een jaar heeft voortgeduurd. De arbeiders, wier dienstbetrekking nog geen jaar heeft ge duurd, zullen voor iedere maand diensttijd een halven dag vacantie genieten. De va cantie zal, behalve bij beëindiging van de dienstbetrekking niet door betaling van extra loon mogen worden vervangen. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat, indien in ondernemingen reeds gunstiger bepalingen gelden, deze gehandhaafd blij ven. STRIJDT VOOR EUROPA Volledige vlucht der bolsjewieken HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 31 Oct. <D. N. B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Door Duitsche en Roemeensche troe pen scherp achtervolgd, is de vijand op den Krim volledig op de vlucht geslagen. Daarmede hebben de lange en hevige doorbraakgevechten hun be kroning gevonden, waarmede de di- sisies infanterie van het leger van generaal der infanterie von Manstein en het legercorps van den luitenant- generaal Piugbeil de smalle landengte hebben geforceerd, welke naar het schiereiland leidt. Ook in het Donetz- bekken zetten de Duitsche troepen en die hunner bondgenooten de achter volging van den verslagen vijand met succes voort. Aan het omsingelings front van Leningrad werden verschei dene uitvalspogingei. van den vijand afgewezen. Zware batterijen van het leger bestookten belangrijke militaire doelen in Leningrad. De uitwerking der granaten kon worden waargeno men. Aan de rest van het Oostelijke front schrijden de operaties voort. In het gebied van de Zwarte Zee bombardeerden formaties gevechts vliegtuigen de havenwerken van Eupatoria en Kertsj en brachten in deze wateren vijf vrachtschepen van tezamen 13.000 brt. tot zinken. In den strijd -tegen de Britsehe ravi- tailleeringsseheepvaart brachten duik- booten zes vijandelijke koopvaarders van tezamen 27.000 brt. een torpedo jager en twee patrouillevaartuigen tot zinken. Een Britsehe kanonneerboot werd door orpedotreffers zwaar be schadigd. Op den Atlantiscben Oceaan brachten lange afstandsbommenwer pers ten Noordwesten van Cadiz een koopvaardijschip van 2.000 brt. tot zinken. Een andere vrachtboot werd door bommen beschadigd. Vliegtuigen, die opgestegen waren voor gewapen de verkenningen, bombardeerden van nacht havens aan de Britsehe Oost en Zuidwestkust. De vijand is niet naar het gebied van het Duitsche Rijk gevlogen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR NON-FERRO METALEN. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de „prij zenbeschikking non ferro metalen no. 2" ingevolge deze keschiking worden met ingang van 1 De cember 1941 nieuwe prijzen van kracht en treden nieuwe prijsbepalingen voor non ferro metalen in werking. Niet alleen lig gen deze nieuwe metaalprijzen over het al gemeen aanzienlijk lager dan de huidige prijzen, doch ook het nieuwe systeem van de bepaling van de maximumprijzen wijkt aanzienlijk af van 'net oude. In de nieuwe x*egeling worden basisprijzen vastgelegd, cp grond waarvan aan de hand van de nieuwe prijsbepalingen de maximum prijzen moeten worden berekend. Hierbij cliënt scherp onderscheid te worden ge maakt tusschen de regeling van de prijzen voor ruw materiaal (blokmetalen) eener- -lijds en die voor oude metalen en metaalaf- vallen anderzijds. Voor een uitvoerige uiteenzetting wor den betrokkenen verwezen naar de vak bladen terwijl bovendien in een officieele publicatie de maatregelen, welke beoogen verliezen van de voorraadhouders te be perken, zijn vermeld. Bij de afdeeling prij zen van het Rijksbureau voor non ferro metalen, Lyceumnlein 18 te 's Gravenhage, kunnen verder alle gewenschte inlichtingen worden verkregen. NIETIG VERKLAARDE PACHTOVEREENKOMSTEN. Besluit van de secretaris-generaal van de departementen van justitie en van land bouw en visscherij tot nadere regeling, in afwachting van verdere voorschriften, van de gevolgen van nietig verklaarde pacht overeenkomsten. Op grond van paragraaf 1 der verorde ning No. 23/1940 en in overeenstemming met de paragrafen 2 en 3 der verordening No. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Artikel 1. Indien voor het inwerkingtreden van dit besluit een pachtovereenkomst is nietig verklaard en de vroegere pachter ingevol ge een beslissing van de pachtkamer of het pachtbureau op het tijdstip van deze in werkingtreding nog het gepachte exploi teert, kan hij aan de bevoegde pachtkamer verzoeken den termijn, welke hem voor de exploitatie werd toegestaan, met twee jaar te verlengen. Artikel 2. (1) Het verzoek moet uiterlijk binnen een maand na eindigen van den termijn zijn ingediend. (2) De pachtkamer dctet partijen oproe pen. (3) Het bepaalde bij de artikelen 2 en 3 van het besluit van 9 September 1941, Staatscourant No. 175, ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke reeds voor 1 Januari 1936 van kracht waren, terwijl zij voor bepaalde ntijd warenaangegaan, vindt overeenkomstige toepassing. Artikel 3. (1) Dit besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant. (2) Het treedt in werking op den dag zijner afkondiging. De Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie, De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij. IN DEN IJSSEL VERDRONKEN. Door den sterken stroom is gisterenmid dag omstreeks zes uur een roeiboot, waar mede twee leerling-opzichters op den IJs- sel patrouilleerden, ter hoogte van het Katerveer tegen een ter plaatse liggenden bok gedrukt. Bij de pogingen van een der inzittenden, om het vaartuig vrij te maken, kantelde dit. Zoowel de inzittenden als de VERWOEDE GEVECHTEN „In den Zuidelijken sector werden ver woede gevechten geleverd", zoo meldt het weermachtsbericht. „De Duitsche troepen stuitten op hardnekkigen tegenstand, doch niettegenstaande dat werd een belangrijke bres geslagen in de verdedigingslinies van de Sovjets" Verwoede gevechten, hai-dnekkige tegen standDat beteekent slachtoffers, ge wonden, verminkten Spoedige hulp is dubbele hulp. Reeds snellen ambulances toe om gewonden van beide partijen te helpen. Spoedige hulp is dubbele hulp. Ook Ne derland snelt te hulp. Nederland zendt een ambulance. Wacht daarom niet langer met het stor ten van uw bijdrage. 8-7-6-0-0 Nederlandsche Aribulance. Koninginnegracht 22, Den Haag. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Antonie, zn. van L. Oppe- laar en M. v. Velde. Anneke Jacoba dr. van J. Tol en J. J. Boerdam. Adriana Elisabeth, dr. van D. v. d. Spree en J. A. Meppelink. O n d e r t r o u w d: A. F, v. Remundt jm. 28 j. en A. H. B. Epskamp jd. 22 j. L. Th. van Winsen jm. 30 j. en A. C. van Dam jd. 34 j. C. F. J. Looijestijn jm. 26 j. en A. M. v. Haarlem jd. 21 j. L. S. J. Lindenhof^ jm. 30 j. en C. C. Bisschop jd. 27 j. J. Zwart jm. 27 j. en C. Vogelen zang jd. 25 j. Overleden: C. Kops, m. 59 j. P. Deters, hsvr. van H. P. Roerade 71 j. J. Langhout, m. 54 j. W. Burggraaf, wed. van G. v. Klaveren 66 j. W. C. v. d. Wilk m. 47 j. roeiboot schoten onder den bok door. Een van de inzittenden, de heer van Dijk uit Utrecht was zoo fortuinlijk, dat hij een ankerketting kon grijpen. Hij kon gered worden. De 21-jai-ige heer de Zwart uit Beverwijk dreef echter af en verdronk jammerlijk. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 31 Oct. (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 516 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek intensieve actie van onze artillei'ie. Brit sehe vliegtuigen hernieuwden hun aanval len op Tripolis en Benghasi. Eenige per sonen werden gewond en er werd weinig belnagrijke schade aangericht. Men heeft geconstateerd, dat tijdens den luchtaanval op Benghasi, waarvan melding gemaakt is in het weermachtbericht van 26 October, een vijandelijk vliegtuig, getroffen door ons afweergeschut, in zee is gestort. Oost-Afrika: Optreden van vooruitge schoven afdeelingen. In den sector van Cel- ga verijdelden onze troepen een poging van den vijand om onze stellingen te naderen. Aan de kust van Sicilië werd een vijan delijk vliegtuig genoodzaakt op zee neer te strijken. De uit drie Canadeesche onder officieren bestaande bemanning werd ge vangen genomen. HOOGE SOVJET-OFFICIEREN TERECHT GESTELD. STOCKHOLM, 31 Oct. (A. N P.). Vol gens uit Moskou ontvangen berichten heeft generaal Sjoekof, de opvolger van maar schalk Timoschenko, dezer dagen elf hooge Sovjet-officieren en een politieken com missaris terecht laten stellen onder verden king van een complot tegen de Sovjet-re geering te hebben gesmeed. DE AFGHAANSCHE KWESTIE. STOCKHOLM. 31 Oct. (D. N. B.). De En- gelsche berichtendienst meldt, dat een eer ste groep van uit Afghanistan uitgewezen Duitsche en Italiaansche onderdanen, groot J01 personen, de Indische grens Donder dagmiddag heeft overschreden. Deze groep is in Pesjawar opgehouden, tot de maatre gelen voor hun terugreis via Irak en Tur kije genomen zijn. GEEN AANSLAG OF CASTILLO. BUENOS AFTES, 31 October. (D. N. B Het bericht v* -i een Amerikaansch pers bureau over et aanslag op den Argentijn- schen vice-pre .dent dr. Castillo is, naar thans bekend x.c-dt, onjuist gebleken. -Na het vertrek var. Castillo van het Zuidelijke station te Buenos Aires jl. Dinsdagavond ging tijdens een onbelangrijk incident een revolver af, waardoor waarschijnlijk het bericht over een aanslag in de wereld is gekomen. VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. NEW YORK, 31 Oct. (D. N. B.). Een ver keersvliegtuig van de American Airlines, dat 21 personen kon vervoeren, is bij St. Thomas (Canada) neergestort. Het vlieg tuig ging geheel in vlammen op. MARKTBFRÜCHTEN LEIDEN, 31 Oct. Vee. Aanvoer: 14 stie ren; 45 kalf. en melkkoeien f 400650, handel tamelijk; 173 varekoeien e. a. 200 430, 185 vette koeien, 51 pinken 190 300 en 268 graskalveren f 70900, handel rr.atig; 228/4 vette kalveren, 45 nuchtere slachtkalveren, 2-19 weideschapen 6080 per stuk, handel matig: 29 zeugen 6075, 127 mestvarkens f 2034, en 368 biggen f 69 per stuk, handel matig: 2 veulens en 77 bokken of geiten 2050 per stuk. handel matig. Kaas. Aanvoer totaal 34 partijen waar van 31 partijen Goudsche kaas le soort f 62 —62.50 en 3 partijen Leidsche kaas 1ste soort 60 per 50 kg. Handel vlug. LEEUWARDEN, 31 Oct. Vee. Aanvoer: 39 stieren, 405 vette koeien. 681 melk- en kalkoeien f 300585, 245 pinken 170330, 1067 graskalveren 90190. 129 nuchtere kalveren, 152 vette en weideschapen, 121 lammeren 3055, 50 vette varkens, 38 varkens: drachtige 90195, magere f 60 85 en loopers 2345 per stuk, 180 kleine biggen 6—16, 87 bokken of geiten, 4 paarden. Totaal aanvoer 3198 stuks.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3