VRIJDAG 31 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 1 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent peT week: 2.73 per kwartaal. Franco per post f 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. B Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. ZoDderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, ^elden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 6.14 uur Vrijdagavond. Zon op 8.34 uur Zaterdagochtend. Zon onder 6.12 uur Zaterdagavond. Zon op 8.36 uur Zondagochtend. Zon onder 6.10 uur Zondagavond. Zon op 8.38 uur Maandagochtend Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANTEN 31 October:- De maan komt Vrijdagavond om 5.06 uur op en gaat Zaterdagmorgen ''m 5.30 uur onder. 1 Nov.: De maan komt Zaterdagavond fm 5.30 uur op 'en gaat Zondagmorgen om 6 34 uur onder. 2 November: De maan komt Zondagavond cm 5.54 uur op en gaat Maandagmorgen om 7 38 uur onder. 3 November: De maan komt Maandag avond om 6.13 uur op en gaat Dinsdagoch tend om 8.40 uur onder. (Volle maan). 4 November: De maan komt Dinsdag avond om 6.46 uur op en gaat Woensdag ochtend om 9.42 uur onder. 5 November: De maan komt Woensdag avond om 7.16 uur op en gaat Donderdag echtend om 10.40 uur onder. 6 November: De maan komt Donderdag avond te 7.51 uur op en gaat Vrijdagochtend te 11.351 uur onder. 7 November: De maan komt Vrijdagavond te 8.32 uur op en gaat Zaterdagmiddag te 12 25 uur onder. 8 November: De maan komt Zaterdag avond te 9.19 uur op en gaat Zondagmiddag te 1.09 uur onder. OMGEVING HILLEGOM Verkooping. Gisteren had in hotel Sis termans ten overstaan van notaris D. Lod der de verkoop bij afslag plaats van: een woonhuis met bloembollenschuur met erf en grond aan de Van Tetsstraat No. 15 te Hillegom. groot 4.89 A. In hoogste bod ge bracht op 12.400. Gemijnd od 1000 door den heer F. Sneiders qq te Heemstede. Sloopen. De villa Bloemenheuvel, ge legen hoek Sixlaan—Van de Endelaan wordt gesloopt. Op het terrein zullen twee landhuizen worden gebouwd. KATWIJK AAN DEN RIJN Avontuur in het avonduur. Als de electrische tram de trambrug aan de Sandtlaan moet passeeren gebeurt dat stroomloos. Hieruit volgt, dat de tram te voren een „loopje" moet nemen om den overkant te halen. Is het „loopje" onvol doende. dan komt de tram niet aan den anderen kant. Dat laatste gebeurde giste renavond in den laten avond en de tram bleef midden op de brug staan, totdat een drie kwartier later een opduwer kwam om de tram met de reizigers die het avon tuurtje hadden meegemaakt, verder te brengen. Dergelijke avontuurtjes vonden de reizigers niet aangenaam. NOORDWIJK Zilveren Professiefeest. Foto L. Crt. Op 9 Nov. a.s. zal onze plaatsgenoot broe der Jeroen (Gerardus de Groot) zijn zil veren Professiefeest in de Congregatie van de Broeders van O. L. Vrouw van de Zeven Smarten (de Heibloem) herdenken. Na een zevenjarig verblijf in de Heibloem, is broe der Jeroen op 3 September 1923 naar Voor hout, waar thans het moederhuis is ge vestigd, overgeplaatst. Vele onzer paro chianen zullen zich den eerw. broeder ze ker nog herinneren, terwijl broeder Jeroen ook een uitgebreide vriendenkring heeft verkregen onder de interne leerlingen der Bisschoppelijke Nijverheidsschool, gedu rende de 18 jaren, welke hij thans daar vertoeft. Wij vertrouwen dat het den ju bilaris op dezen dag niet aan belangstel ling zal ontbrèken. VOORSCHOTEN Geboren: Cornelis Johannes z. van Dirk Johannes Roos en Johanna Catha- rina van der Werf. Maria Cornelia d. van Leonardus Gerardus Petrus Borsboom en Alida Maria Booijmans. Johanna Cornelia Hendrika d. van Jacob Johan Meine E.renstein en Zwanette Zandbergen. WASSENAAR Auto in brand. Door oververhitting van de houtgasgenerator, waardoor een scheur ontstond in de afscheiding, geraak te het waschgoed in de bestelauto van den heer v. S.. uit Leiden, op den Katw. weg in brand. Een groot deel van het wasch goed verbrandde of werd beschadigd. De uitgerukte brandweer was het vuur spoe dig meester. Fiets weg. De heer W. deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat stond in een schuur achter zijn woning. Geboren: Rudolf Willem z: van W. J. Beeling en D. C. A. van der Hooft. Leo nardus Gerardus Anthonius z. van L. C. A. Koot en C. M. de Vet. Antonius Nico- laas z. van C. A. Angevaren en M. J. L. Kortekaas. Ondertrouwd: C. M. de Koster en I de Vries. H. G. Bleijswijk en S. M. Bredero. A. Poldervaart en H. M. van Deutekoh. Getrouwd: T. A. Ruijgrok en M. P. Pieterse. Overleden: Apolonia Snijkers 71 j., wed. van P. Franken. Maria Catharina Le Grand 66 j., wed. van J. van Giffen. Wilhelmina Hanneke Segboer 60 j. \yed. van J. Herweijer. Emma Josephina van Lier 74 j. wed. van E. S. M. van Leir. Maria Juffermans 73 j. echtgenoote van A. Schrama. RIJNSTREEK BOSKOOP VERBETERING EN VERFRAAIING IN EN ROND DE PAROCHIEKERK. Niet zonder belangstelling en eenige nieuwsgierigheid zullen de „beminde ge- loovigen" van Boskoop, de voorbereidingen hebben gadegeslagen en de plannen heb ben vernomen, omtrent de verbetering en verfraaiing in en buiten de kerk. Wat moet dat toch worden, hoort men vragen, dat geheimzinnig in doeken gewik keld voorwerp voor in de kerk? En wat wil men nu weer in het perkje op het kerkplein „prakkezeeren"? Een meer opmerkzaam toeschouwer en luisteraar zal er wellicht iets meer van weten en u kunnen vertellen: We krijgen een nieuwe preekstoel in de kerk en een Christus-Koning-monument in het perkje vóór de kerk, maar hoe het precies moet worden, dat weet ik ook niet. Het is echter niet zoo eenvoudig als hier boven werd gezegd. Inderdaad, er komt een nieuwe preekstoel. Met de meer dan ongelukkige accoustiek in de kerk vol doet de oude preekstoel niet op de plaats waar ze nu staat. In verschillende gedeel ten der kerk hoort men nauwelijks de stem van den predikant. Vervolgens heb ben de geloovigen, in het voorste gedeelte, steeds de eer en het twijfelachtig genoe gen zich voor de preek in de bank om te draaien, door hun zitplaats om te bouwen, hetgeen met een welluidend spektakel, eigen aan klapstoelzittingen, gepaard gaat. Na rijp beraad heeft het Kerkbestuur gemeend deze oude traditie te doen ver dwijnen en de preekstoel voor in de kerk te plaatsen. Onder leiding van pater Mul der S.J., van Nijmegen, zijn proeven geno men voor de geluidsverdeeling met het re sultaat, dat besloten werd de preekstoel te plaatsen bij het begin van de absis op het priesterkoor aan de Evangelie-zijde. Met den onderbouw is men reeds klaar, terwijl binnen enkele dagen het klankbord zal kunnen worden aangebracht. Dit klankbord is meer een eikenhouten geluidsspiege! en door zijn golving en afronding zoodanig afgestemd, dat het geluid tot in de verste hoeken duidelijk wordt overgebracht. De onderbouw en tombe zijn van kleine roode steen, de z.g. handvormsteen, opgetrokken, terwijl de rand van de tombe is afgewerkt met zwart en grijs-gevlamd marmer. De trap is van imitatie-graniet met smeedijze ren leuning. De vorm der tombe is een zeshoek. Het geheel is eenvoudig, doch stemmig en van juiste lijn en verhoudin gen. De oude preekstoel, een fraai stukje houtsnijwerk en een waardevol sieraad, zal voorloopig blijven staan. Een juiste be stemming voor deze „antiquiteit" is nog niet gevonden. Voorts kunnen wij in betrekking tot het C h r i s t u s-K o n i n g-m o n u m e n t het volgende mededeelen. Het monument zal een totale hoogte hebben van 3.80 M., waarvan 2 M voetstuk, terwijl het beeld zelf, voorstellende de Christus-Koning-fi- guur 1.80 M. groot is. Het voetstuk zal de zelfde oppervlakte innemen en op dezelfde plaats komen, waar nu het bloemperk ligt. Dit heeft een doorsnede van 2.60 M. en wordt opgetrokken van roode steen. Er worden ruimten ingelaten voor beplanting en bloemen. Het beeld zelf is uit natuur steen gehouwen, de z.g. Euville-steen en wordt vervaardigd door den heer J. Ver donk te Haarlem, die eveneens zijn bijdra ge leverde aan het gebeeldhouwde altaar. De aanvrage om te beheien is reeds ge daan en weldra zal met den bouw kunnen worden begonnen. Mogen deze in- en uit wendige veranderingen het hunne er toe bijdraeen om den geest en het geloof der parochianen te verlevendigen en te ver sterken. BODEGRAVEN POLDERBEMALING. Samenwerking van polders aan de Zuidzijde van den Rijn. Daar de olie voor de motoren der gema len nu helaas ontbreekt, loopen meerdere polders bij den zwaren regenval der laat ste dagen groot gevaar te overstroomen, hetgeen een vrij groote schade voor de toe stand der landerijen ten gevolge kan heb ben. Nu men zonder olie zit is men reeds eenigen tijd ten Zuiden van den Rijn gaan Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de hoevelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schil der suit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Novem ber1 December 1941, als volgt'zijn vast gesteld: 0.8 liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn en 1 liter rauwe olie of ge kookte olie of standolie per bon voor lijn olie. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen voor lijnolie geen recht geven op het koopen van lijnolie bij de handela ren en bij de fabrikanten. zoeken naar mogelijkheden om toch zoo goed mogelijk van het water af te komen. Rondom den gnoten 'polder Reeuw ijk staan er in dat poldergebied heel wat ster ke gemalen. Eerstens het groote polder gemaal van den polder Reeuwijk nabij de gasfabriek te Bodegraven, vervolgens dat van den Zuidzijderpolder achter de Molen- brug, voorts dat van den Zwammerdam- schen Binnenpolder aan de Halfweg- schenbrug en ten slotte nog enkele belang rijke Reeuwijksche gemalen, die op de Gouwe uitmalen. Het bezwaar is echter, dat alle drie eerstgenoemde bemalingsinrichtingen met olie worden gestookt, zoodat men om te beginnen al niet op den Rijn zal kunnen uitmalen, daar de olie ontbreekt. De water afvoer moet dus voortaan naar de richting van de IJssel geschieden, waar onder Gou da een paar flinke electrische gemalen staan. Dat zijn de electrische gemalen van den polder Reeuwijk aan de weth. Vente- weg en dat van den polder Bloemendaal aan de Gouwe te Waddinxveen. De polders Reeuwijk, Bloemendahl, Zuidzijde en Binnenpolder. zijn nu met duikers door de dijken (o.a. door den Goudschen straatweg) onderling verbon den en zoo zal men zien elkaar te helpen. Bezwaren blijven er echter wel. vooral voor de polders langs den Rijn met inbe grip van dat gedeelte van Reeuwijk, dat aan den kant van Bodegraven ligt. Die zijn voortaan in de eerste plaats aangewezen op het gemaal aan den weth. Venteweg, dat voorbij de plassen ligt en natuurlijk eerst begint met het plassenwater weg te malen en dat heel lang zal moeten trek ken eer het peil in dat wijde bekken zóó veel gedaald is. dat het polderwater van achter de Wierickerschans en achter Zwammerdam daar is weggestroomd. Voor al langs den Rijn zal men bij regenval en wanneer er gedurende de a.s. winter eens veel sneeuw mocht vallen, wel meer met hoog water en nat land te kampen krij gen dan andere jaren. Intusschen is men tevreden op deze ma nier tenminste een oplossing te hebben ge vonden, die zij het dan ook ten deele aan de verlangené voldoet. De gezamenlijke polders hebben de si tuatie contractueel geregeld en hébben een gezamenlijk bemalingsbestuur ge vormd, waarvan de heer A. de Vos, alhier, voorzitter van den polder Reeuwijk, voor zitter is en de heer M. Vervoorn, eveneens alhier, secr.-penn.m. van den Zuidzijder polder en secr. van den polder Reeuwijk, secretaris-penningmeester is, terwijl ver der in die commissie zitting namen de heeren Herfst voor den polder Bloemen daal, H. van Oosterom voor den Binnen polder en A. H. van Oosterom voor den Zuidzijderpolder. Hoe de bemaling ten Noorden van den Rijn geschiedt, zullen wij in den loop der volgende week publi ceer en. HAZERSWOUDE Geboren: Adriaantje, d. van P. de Kruyff en M. C. v. d. Bijl Margje, d. van K. Hamersma en B. Verberg Mari- nus, z. van J. Francken en G. v. d. Berge. KOUDEKERK Gouden huwelijksfeest. Donderdag 13 Nov. a.s. hoopt het echtpaar Ant. v. Eg- mondDorrepaal zijn 50-jarig huwelijk te herdenken. De bruidegom is in deze ge meente een algemeen geacht en geziene persoonlijkheid. Hij is reeds vele jaren wethouder dezer gemeente en heeft in tal van vereen igingen zitting. Het zal dgn ook dit echtpaar, waarvan de bruidsdagen reeds zijn ingegaan, zeker dezer dagen niet aan belangstelling ontbreken. Aangehouden. Door.de marechaussee en de gemeentepolitie is deze week in ar rest gesteld, de 35-jarige A. S. wonende in de Hoogewaard alhier, verdacht van dief stal van een rijwiel en andere feiten. Geboren: Pieter Johannes z. van Joh. Bervoets en van A. van Amsterdam. Gehuwd: Dominicus van Es 25 j. wo nende te Rotterdam en Johanna Wilhel mina Schellingerhout 23 j. NIEUWKOOP 50 kazen ontvreemd. Bij den veehou der J. van der B. in de Meije alhier heeft men 's nachts door het indrukken van een ruit zich toegang verschaft tot de achter de woning gelegen veestalling. 50 kazen van pl.m. 20 pond elk, die aldaar lagen op geslagen, werden ontvreemd. Door den op perwachtmeester der marechaussee werd een onderzoek ingesteld, doch tot op he den is het nog niet mogen gelukken de(n) dader(s) op te sporen. Getrouwd: C. van Capel 27 j. en C. M. M. Egberts 26 j., te Ter Aar. NIEUWVEEN Geboren: Maria Anna Bertha d. van G. v. d. Weijden en M. A. B. ekelhof. Overleden: S. J. M. van Balen 10 j. T. Blok 71 j. UITHOORN Geboren: Marinus Theodoor-Maria z. van M. van der Post en C. M. Vink. Overleden: G. Kouw echtgenoote van J. de Vos 55 j. te Amersfoort. Niesje van Veen, echtgenoote van A. Oussoren 62 j. STADSNIEUWS HET ZILVEREN JUBILEUM DER ZUSTERS DOMINICANESSEN De eerw. zusters Dominicanessen, die sinds 25 jaar belast zijn met de leiding van het R.K. Wees- en Oudcnliedenhuis aan de St. Jacobsgracht, zullen moeilijk hebben kunnen denken, dat bestuur en bewoners van dit zilveren jubileum zooveel werk zouden maken. Al wat men gisteren hoorde was de groote verrassing, welke deze huldiging veroorzaakte. Bij de feeste lijke bijeenkomst in den ochtend uitten de zusters reeds hun bewondering voor het vele, dat hier voor het voetlicht werd ge bracht en waarvan zij tevoren maar heele- maal geen kennis hadden gedragen. Alles was door mej. S. Schermer Voest voorbe reid en ingestudeerd en de meisjes en jon gens kweten zich uitstekend van hun taak. Op de receptie van 12 uur gehouden kwamen velen de jubileerende zusters hun gëlukwenschen aanbieden. Onder hen ■merkten we o.m. de Zusters Carmelitessen van de Oude Vest, die vorige week zelf jubileerden. Tot besluit der feestelijkheden werd gisteravond in de tooneelzaal een vroolijke avond gehouden, die geheel door de in woners zonder medewerking der Zusters was georganiseerd. Zij waren erin geslaagd den belangloozen bijstand te verkrijgen van het muziekgezelschap onder leiding van den hoer Kroon, dat, tusschen de be drijven, door, met pittige muziek de stem ming erin hield. Voor de pauze gaven de meisjes een vroolijk blijspel ten beste, getiteld:,, Een dag Sultane". Hierin wordt verhaald hoe twee Hollandsche marktvrouwen in Parijs belanden en daar door hun manieren wor den aangezien voor de incognito reizende Sultane van Matarobrobaba en haar hof dames, die zich 'voor het vorstelijke duo leefd hebben verschijnen twee andere dames di ,ezich voor het vorstelijke duo uitgaven en de twee marktvrouwen ont maskeren, doch zelf de kous op den kop krijgen als de echte Sultane verschijnt, die gelukkig de zaak nogal rustig opneemt. Al deze verwikkelingen worden goed uitge buit. Het spel viel geweldig in den smaak en vooral de twee marktvrouwen deden voortdurend de zaal daveren. Na de pauze werd nogmaals de kroniek, die 's morgens zulk een succes oogstte, voorgedragen en toen volgde er een klucht van de jongens. „Twee toffe mediums". Twee Amsterdamsche jongens geven zich uit voor medium en magnetiseur en ge ven een seance bij Mijnheer Reuters, een rentenier, die onder den invloed van een spiritist is gekomen. Het optreden der twee toffe jongens is echter van dién aard, dat Mijnheer Reuters voorgoed van zijn hobby is genezen. Ook dit spel hield de lachspieren in werking. Namens de Priorin dankte de zeereerw. pater J. de Boer O.P. allen, die dezen avond tot zoo'n succes hadden weten te maken. Namens de meisjes bood een van haar bloe men aan mej. J. SchermerVoest aan, die een groot aandeel had in de voorbereidin gen van het feest en zoowel voor de lei ding van het spel der meisjes als voor de costumeering had zorg gedragen. Tot slot werd uit volle borst het huis lied gezongen en daarna gingen allen wel voldaan naar bed. GOUDÉN KLOOSTERFEEST. Op 4 November a.s. hoopt de eerw. Zus ter Imelda (mej. J. Pierlot) in het Ge sticht der Voorzienigheid te Scheveningen den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar haar -intrede deed in de Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind (De Voorzienigheid). Ruim 15 jaar van haar werkzaam kloosterleven mocht Zus ter Imelda doorbrengen in de Voorzienig heid të Noord wij kerhout, waar zij bij de schoolkinderen een om haar blijheid be minde Zuster was. Wij vertrouwen dat de vele bekendeii Zuster Imelda op haar feestdag in hun gebeden zullen gedenken. DE VISSCHERSBRUID. Het gemengd dames- en heerenkoor „Pulchri Studio" zal op 23 November a.s. de operette ten gehoore brengen, die en kele jaren geleden in Leiden zooveel fu- reur heeft gemaakt, n.l. de Visschersbruid. Toen was men genoodzaakt zelfs twee uit voeringen te geven ten bate van de nieu we Fetruskerk. Het werk bestaat uit een 4-stemmig ge mengd koor, met duo's en trio's en bege leiding van het Leidsche Orkest onder de beproefde leiding van den heer Theelen. De operette zal plaats vinden in de Stads gehoorzaal, en begint om 6 uur en zal naar alle waarschijnlijkheid om 9 uur ge ëindigd zijn. Nog versch ligt in het geheu gen het succes, dat geoogst werd -met het vorige stuk „Zigeunerleven", dat voor een uitverkochte zaal gegeven werd; om te leurstellingen te voorkomen, zooals de vo rige maal, raden wij aan bijtijds plaats- kaarten te koopen. Het belooft een alles zins kunstzinnige avond te worden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 2690. Bloetnbollenkwee- kerij en handel voorheen G. M. Prins, Voorhout, Engelschelaan 2022. De zaak is met ingang van 6 Aug. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: C. M. Prins, Voorhout. 4665. N.V. Boek- en Steendrukkerij Edu- ard IJdo. Leiden, Hoogl. Kerkgracht 4. N. Pres. comm.: D. Vriesman, Noordwijk aan Zee N. Gsd. comm.: P. J. van Hest, Leiden. N. comm.: D. J. de Vries, 's-Gra- venhage. 1279. W. F. Tegelaar, Leiden, Oude Sin- gel 4. Kappers-bedrijf: parfumerieverkoop. Uittr. Mede-eig.: A. Tegelaar, dd. 3 Aug. 1940. 6894 N.V. Vereenigde Graanhandel. Nieuwkoop, Noorden B 29. Uittr. Dir.: N. A. Klaver, Castricum. Overl. comm.: C. A. Honig, Overveen. N. Dir.ce: A. W. Stam, Nieuwkoop. -Nieuwe inschrijving: 7830. Timmer- en Aannemersbedrijf firma C. W. v. d. Velden, Alphen aan den Rijn, Brede- rodestraat 1. Beh. Venn.: C. W. van der Velden, Alphen aan den Rijn. Aant. venn.: bij w.v. geldsch.: één. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Zaterdag. Reclasseeringsvereeniging, bu reau-zitting St. Vincentousgebouw, Hooglandsche Kerkgracht 32, 4 uur nam. Zondag. 2e Abonnementsconcert van het Residentie-orkest, solist Joseph Pembaur, piano, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Bruins Slot, De Bruijne, De Graaff, De Jager, Niemer en Starck. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 November 20 uur tot Zaterdag 8 Novem ber 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8 Tel. 26274. HET STADHUISCARILLON. Met ingang van morgenochtend zal het speelwerk van het carillon bij heel slag laten hooren het koraal „Rust mijn ziel, uw God is koning" en bij half slag „Kent gij het land". Door crisisambtenaren in Den Haag is aangehouden de 17-jarige M. v. d. B., hier ter stede woonachtig, die een coupon stof bij zich had, welke hij ten nadeele van den heer v. V. aan den Oude Rijn alhier had ontvreemd. Gistermiddag tegen 2 uur heeft de 23- jarige P. G. G. uit Hoogmade, die in den tuin van perceel Haagweg 5 aan het boo- menrooien was, zijn bijl tegen een zijner been en geslagen, waardoor een 12 c.m. breede wonde ontstond. Door den E.H.D. werd hfj in het Acad. Ziekenhuis verbon den. Van het perceel Haarlemmerstraat 38, v/h café Groen, is door drie onbekende jongens een groote spiegelruit vernield. Tooneel Narciss. Carré Ensem ble. Jan Musch en de zijnen hebben gister avond in de Stadsgehoorzaal met veel verve het romantisch tooneelspel van Brachvogel „Narciss" voor het voetlicht gebracht. Het is werkelijk een romantisch tooneelspel rond het leven aan het Fran- sche hof in den tijd van Madame de Pom padour en het programma wil ons doen ge- looven, dat de personen, die in het stuk optreden, meerendeels historische figuren zijn. Wel, dat zijn Diderot, de hertog de Choiseul en anderen ook, maar het zijn in dit stuk toch maar alleen hun namen. Dat er aan het hof ten tijde van Madame de Pompadour wel hevig geïntrigeerd zal zijn, nemen .wij gaarne aan en ook, dat er wel heel wat pogingen in het werk gesteld zul len zijn om deze dame ten val te brengen en de koningen haar plaats te doen herne men. Maar daarmee is naar onze meening de historische betrouwbaarheid van dit stuk dan ook volkomen uitgeput. Het pro gramma laat dienaangaande dan ook geen twijfel en noemt dit drama en wat voor een drama! dan ook „voor het grootste deel" fantasie. De werkelijk talentvolle mu sicus Narniss Rameau vecht in zijn jeugd tegen armoede en miskenning en zijn ar moede wordt de oorzaak van zijn groot en eenig verdriet. Want ziin vrouw, die hij aanbidt verlaat hem. Het verdriet hier over komt hij niet te boven en na jaren is hij een verlooDen mensch, een straatfi guur geworden. De schrijver laat zijn stuk spelen in het jaar 1746, een tijdvak van zedelijk verval en hofintriges. Een van deze intriges welke ten doel heeft Madame de Pomoadour ten val te brengen, vormt in hoofdzaak de inhoud van dit drama. Voornamelijk hebben de hertog de Choiseul en de tooneelspeelster Mademoiselle Qui- nault (de laatste in de oprechte overtui ging een goede zaak te dienen) hierin de hand. In dit complot wordt Narciss de held en het slachtoffer, want hoewel het doel van dit listig oogezette complot bereikt wordt, gaat mèt Madame de Pompadour, ook Narciss ten onder. De opbouw van dit stuk is goed. De dialogen willen hier en daar flitsend en wijsgeerig zijn, maar de philosophie van Rameau is nogal goedkoon en van de straat. Maar in de oübouw zit een climax. Men ervaart het drama van Rameau's leven in de zes korte bedrijven met een Rameau, die door dit drama een aparte figuur is geworden. Reeds sooedi" weet de toehoorder, dat deze Rameau de eerste man was van de burgerlijke juf frouw Madame de Pomoadour en daarop wordt haar val ongebouwd. De climax is wel zoo groot, dat de toehoorder heel wat verwacht van het laatste bedrijf, waarin de intrige haar verschrikkelijke ontknoooing zal vinden. Fn hierin zijn wij wel zeer te leurgesteld. Het laatste bedrijf is iets ge worden van een oud.erwetschen draak met twee lijken op het tooneel. De twee gelie ven, die elkaar onder zoo dramatische om standigheden terugzien, sterven beiden. Het moet voor Jan Mücch een heele torn- ziin geweest om dezen Rameau aannemelijk te maken. Dat hii erin is geslaagd pleit stevig voor zijn gaven. Voeg daarbij Paul Huf als de hertog d° Choiseul. Mary Smi'thuvsen als de actrice Quinault, een dragelijke markiezin de Pomoadour van Annie Verhulst, een voor treffelijke Diderot van Pierre Myn en eenige andere zeer goede rollen en ge weet. dat dit voortreffelijke gezelschap het allerbeste heeft gemaakt van een stuk, dat na een veelbelovend berin ineenzakte of het door een bom getroffen was. F. Schneiders.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2