DONDERDAG 30 OCTOBER 1941 DF LEIDSCHE COURANT EERSTE I?LAD PAG. 2 BT0 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geiae, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L Roozen. i-eiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 6.16 uur Donderdagavond. Zon op 3.32 uur Vrijdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 30 October: De maan komt Donderdag- namiddag om 4.30 uur op en gaat Vrijdag- ochteid om 4.26 uür onder. 31 October: De maan komt Vrijdagavond om 5.06 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 5.30 uur onder. 1 Nov.: De maan komt Zaterdagavond cm 5.30 uur op en gaat Zondagmorgen om 6 34 uur onder. 2 November: De maan komt Zondagavond om 5.54 uur op en gaat Maandagmorgen om 7.38 uur onder. 3 November: De maan komt Maandag avond om 6.18 uur op en gaat Dinsdagoch tend om 8.40 uur onder. (Volle maan). 4 November: De maan komt Dinsdag avond om 6.46 uur op en gaat Woensdag ochtend om 9.42 uur onder. 5 November: De maan komt Woensdag avond om 7.16 uur op en gaat Donderdag echtend om 10.40 uur onder. De aanmelding voor de Ziekenfondsen De voorlichtingsdienst van het Departe ment van Sociale Zaken schrijft: De verstrekking van aanmeldingskaar- ten voor hen, die uit hoofde van de voor de uitvoering van het Ziekenfondsbesluit gestelde regelen verplicht zijn zich vóór 16 November a.s. bij een erkend en toege laten algemeen ziekenfonds aan te sluiten is thans in vollen gang. In totaal zijn thans, door bemiddeling van de bestaande ziekenfondsen en van de postkantoren, rond drie millioen aanmeldingskaarten voor uitreiking beschikbaar. Dit is dus on geveer het tweevoud van het vermoedelijk aantal verzekeringsplichtigen. Een zooda nige ruime beschikbaarstelling is noodig, omdat uiteraard niet preciës valt na te gaan hoe groot overal de bëhoefte wel is. Ten einde stagnatie zooveel mogelijk te voorkomen, heeft men daarom een wat ruime speling genomen. Mocht desondanks aan eenig postkantoor de voorraad tijde lijk uitgeput zijn doordat de aanvragen daar buiten verwachting groot zijn ge weest, dan behoeft dit dus geenszins aan leiding tot ongerustheid te geven. Een ieder zal in de gelegenheid worden gesteld tijdig in het bezit van zijn aan- meldingskaart te komen. Daarbij houde men in het oog dat degenen, die reeds lid zijn van een ziekenfonds, hun kaart van het ziekenfonds moeten ontvangen, terwijl degenen, met wie dit niet het geval is, naar de postkantoren moeten gaan. Indien men zich niet aan dezen stelre gel houdt en de ziekenfondsleden toch een kaart bij het postkantoor aanvragen, dan kan zulks licht voor anderen tot ongerief leiden, omdat de gezonden voorraad hierop uiteraard niet is berekend. Ook wanneer werkgevers voor hun personeel kaarten laten halen en leden van het personeel doen dit op eigen houtje nog eens, dan leidt dit evenzeer tot een onevenredig groote vraag, waartegen de toch zeer ruim genomen reserve op bepaalde oogenblik- ken niet bestand zou kunnen blijken. Het is daarom in ieders belang, dat men zich stipt aan de gegeven aanwijzingen houdt en dat voor een en den zelfden persoon niet meer dan één aanmeldingskaart wordt ver langd. Geen aanbrengpremies vooi verplicht verzekerden. Gebleken is, dat onderscheidene zieken fondsen, die zich toeleggen op het inschrij ven van, ingevolge de Ziektewet, verplicht verzekerden, er naar streven hun werf kracht te vergrooten door het toekennen van aanbrengpremies. Om verschillende redenen moet dit minder gewenscht wor den geoordeeld. De commissaris, belast met het toezicht op het ziekenfondswezen, heeft daarom het toekennen van dergelijke premies, voor wat betreft de categorie der verplichte verzekerden, verboden. Voorloopige erkenning en toelating. Het Ziekenfondsenbesluit onderscheidt twee groepen, namelijk de instellingen, die zich wèl bezig houden met de verzekering van ingevolge de Ziektewet verplichte verzekerden en de instellingen, die zich uitsluitend toeleggen op de verzekering van degenen, die buiten de werkingsfeer van de Ziektewet vallen. De eersten behoeven met 1 November a.s. een voorloopige erkenning en toela ting, de laatsten komen alleen voor een voorloopige erkenning en dus niet voor een toelating in aanmerking. Ten aanzien van laatstgenoemde catego rie nu heeft de commissaris, belast met het toezicht op het ziekenfondswezen, be paald, dat de inwerkingtreding van het voorschrift, volgens hetwelk deze fondsen per 1 November een erkenning behoeven, tot een nader te bepalen tijdstip is verscho ven. Bedoelde fondsen kunnen dus, in af wachting van de beslissing op het door hen gedane verzoek om erkenning voorloo- pig hun werkzaamheid na 1 November a.s. voortzetten. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN VAN ROTTERDAM. Installatie ir. F. E. Müller. Hedenmorgen is in de raadzaal op het Stadhuis te Rotterdam de installatie ge schied van ir. F. E. Müller als burgemees ter van de Maasstad. Er waren talrijke Duitsche en Nederlandsche autoriteiten aanwezig, alsmede de hoofden van dienst en de vijf wethouders. De loco-burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, hield de iristallatierede, waarin hij er op wees, welk een verschil er bestaat tusschen de installatie van den burge meester, drie jaren geleden, en thans. Toen vroeg de burgemeester om het respect van B. en W. en raad. Thans zijn deze er niet meer. De burgemeester neemt hun taak over en kiest zijn raadslieden, zijn gezag alleen en uitsluitend aan het centrale ge zag ontleenend. Den een zal dit tot vreugde stemmen, den ander tot droefheid. Deze toe stand bestaat echter niet alleen in Rotter dam heeft echter als geen andere plaats te de macht van den burgemeester grooter dan ooit. De heer De Zeeuw sprak ten slotte de hoop uit, dat Rotterdam weer tot bloei zal komen, hierbij het bekende stedelied aan halend. Vervolgens bood bij ir. Müller den ambtsketen aan. De nieuwe burgemeester wees er op, dat hij zich bewust is, voor een buitgewoon moeilijke opgave te zijn gesteld. In de pro vincie Utrecht heeft hij door den oorlog zwaar geteisterde gebieden gezien. Rotter dam heeft echter als geen ander plaats te lijden gehad, niet alleen door de Mei-dagen, maar ook door de Engelsche luchtaanval len, waarvan herhaling maar al te zeer moet worden gevreesd. Ik begrijp, dat mijn benoeming hier met gemengde gevoelens ontvangen is, maar ik heb dit ambt aan vaard, niet omdat ik er om gevraagd heb, maar omdat wij, nationaal-socialisten, de taak ten uitvoer brengen, die ons wordt opgelegd. Ik weet, dat het meerendeel der bewoners van Rotterdam afwijzend tegen over de beginselen van het nationaal-socia- lisme staat. Dit doet mij leed. Veel leed is er geleden door de nalatig heid der vorige bestuurders, speciaal ten aanzien van de vergoeding der oorlogsscha de en den wederopbouw. Het gevolg hier van was een chaotische toestand. Als Com missaris der provincie Utrecht heb ik het vraagstuk reeds leeren kennen en critiek uitgeoefend op .de maatregelen, van over heidswege genomen. En ik heb ook iets ten goede bereikt. Thans berust de aangelegenheid te Den Haag in handen van een man, die over deze zaken denkt, zooals ik dat doe. In samen werking met hem zal ik er naar streven, ook hier in Rotterdam te helpen en mij aan den wederopbouw te wijden. Ik wil echter tevens vermelden, dat de Rotterdammers onmiddellijk zelf de hand aan de ploeg hebben geslagen. Veel werd reeds door het particuliere initiatief tot stand gebracht. Rotterdam is een stad van den handel. De stad heeft zich hiertoe ech ter niet beperkt. Met het bedrijfsleven vormt de Economische Hoogeschool een or ganisch geheel. Ik stel mij voor de studen ten daarvan met de practijk in contact te brengen en omgekeerd, in de practijk er varen en bekwame personen in de kringen van de Hoogeschool te stimuleeren. Ook hier zal de nieuwe tijd zijn invloed doen gelden. In het wekken van begrip van de grondgedachte der nieuwe orde zal voor de Hoogeschool een belangrijke taak zijn weg gelegd. De burgemeester besprak vervolgens de reorganisatie van het stadsbestuur en zei- de, zich er van bewust te zijn, dat hantee ring der grootere bevoegdheden op recht vaardige wijze slechts mogelijk is, wanneer de burgemeester sociaal voelt. Het zwaar tepunt van zijn taak ligt dan ook niet in de technische hanteering van het bestuursap paraat, maar in het leiden van zijn volks- genooten in zijn gemeente naar een geluk kiger toekomst. Daarom zal zijn aandacht uitgaan naar de stichtingen Winterhulp Ne derland en Nederlandschen Volksdienst. Als commissaris der provincie Utrecht aldus vervolgt spr. is het mij niet ont gaan, dat de meeste burgemeesters hun taak in deze beide stichtingen hebben op gevat als een opgelegde. Spr. gaf een over zicht van zijn opvattingen in dezen, conclu- deererid, dat er in Rotterdam honderddui zenden sociaal-voelende leven. Tot hen richtte hii zich. om mede licht te brengen in de huizen dier velen, die zoo dringend hulp behoeven. Nog wordt Rotterdam geteisterd, zoo ging spr. verder. Het leven in de stad is in te lerlei opzicht tot stilstand gedoemd. Deze stilstand is slechts een schijnbare en rriag geen werkelijkheid worden. Juist nu wordt onze wil geprikkeld. Dit geldt in de eerste plaats voor het bedrijfsleven. En Rotterdam zal niet alleen een econo misch, maar ook een cultureel centrum voor deze lage landen moeten zijn. Samen werking zal het kenmerk zijn van onzen arbeid. Ik verwacht bereidheid daartoe van mijn medewerkers, buiten het stadhuis, maar vooral ook van mijn ambtelijke me dewerkers en de onder mij gestelde ambte naren. De vrijheid van ons volk is den leider van de N.S B. door den Führer toegezegd. Ons zal de taak zijn toegewezen, te werken voor de toekomst van Rotterdam, dat alle voorwaarden voor een grootsche ontwik keling bezit. Een bloeiend Europa zal een bloeiend Rotterdam beteekenen, dat de groote invoerhaven voor West-Europa wordt, vrij van de wangunst der conjunc tuur en der werkloosheid, aldus besloot de burgemeester. De aanwezigen werden hierna in de ge legenheid gesteld in de kamer van B. en W. den nieuwen burgemeester de hand te drukken. VOORSCHOTTEN AAN HET PERSONEEL DER NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen hebben de Ned. Spoorwegen een dienstorder onder het per soneel verspreid, waarin de mogelijkheid wordt geopend voor hen, die minder dan ƒ3000 verdienen en ten minste een jaar bij het bedrijf werkzaam zijn, een voor schot aan te vragen van ten hoogste 100. Zulks ter vergemakelijking van noodzake lijke aankoopen voor kleeding en dekking. Er heeft zich in verband hiermede een commissie gevormd, waarin twee vertegen- wordigers namens de directie zitting heb ben en twee afgevaardigden van den Per- sonelsraad. Deze commissie beschikt over geroutineerde ambtenaren, die de noodza kelijkheid en doelmatigheid van de aan vragen zullen nagaan en daarna advies uitbrengen. Het voorschot moet binnen een jaar terugbetaald zijn en wordt renteloos verstrekt. Reeds tal van aanvragen zijn in behandeling. GIFTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND. In de periode van 4 t/m 25 October j.l. heeft Winterhulp Nederland talrijke gif ten ontvangen van particulieren en on dernemingen. Het totaal dezer giften be droeg 139.872.69, waaronder een bedrag van ƒ22.715.18 aan giften beneden de 100.Op het hoofdkantoor en de pro vinciale kantoren werd in deze periode totaal 162.587.87 ontvangen. ERKENNING VAKOPLEIDING KRUIDE NIERS IN VERBAND MET DE VES TIGINGSWET KLEINBEDRIJF. De stichting kruideniers-examen deelt mede, dat zij in het belang eener goede vakopleiding voor kruideniers, besloten heeft over te gaan tot invoering van een er- keningsstelsel voor vakcursussen. De voorwaarden, waaraan een cursus, om erkend te worden, zal dienen te voldoen, hebben betrekking op de bevoegdheids- eischen, de inrichting van het onderwijs, de controle en de te heffen retributie. Ten aanzien van de bevoegdheidseischen is bepaald, dat voor erkenning alleen in aan merking zullen komen de cursussen, wier docenten door een door de stichting krui deniersexamen in te stellen „commissie Van erkenning" in staat worden geacht om de leerstof voor het kruideniersexamen op de juiste wijze te doceeren. Wat de inrichting van het onderwijs be treft, is bepaald, dat zoowel uitsluitend mondelinge cursussen als gecombineerde schriftelijke en mondelinge cursussen in aanmerking komen. Uitsluitend schriftelijke cursussen komen niet voor erkenning in aanmerking. Voor de leerlingen van er kende cursussen zal in 'het bestaande exa men geen wijziging worden gebracht. Voor leerlingen van niet-erkende cursussen zal echter het mondelinge examen I. P. V. een half uur en een uur duren, terwijl met het oog hierop het examengeld voor leerlingen van niet-erkende cursussen verhoogd zal worden. NIETIG-VERKLAARDE PAHTOVEREENKOMSTEN. De Nederlandsche Staatscourant bevat een besluit van de secretaris-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij tot nadere rege ling, in afwachting van verdere voorschrif ten, van de gevolgen van nietig-verklaarde pachtovereenkomsten. Daarbij wordt bepaald, dat, indien voor het in werking treden van dit besluit (op 29 October) een pachtovereenkomst nietig is verklaard en de vroegere pachter inge volge een beslissing van de pachtkamer of het pachtbureau op dezen datum het ge pachte nog exploiteert, deze pachter aan de bevoegde pachtkamer kan verzoeken den termijn, welke hem voor de exploitatie werd toegestaan, met twee jaar te ver lengen. Dit verzoel^ moet uiterlijk binnen een maand na eindigen van den termijn zijn in gediend, waarna de'pachtkamer' de partijen oproept. CALCULATIEVOORSCHRIFTEN VOOR KUNSTZIJDEN DAMESKLEEDING- STOFFEN. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking opgenomen, waarbij voor schriften worden gegeven vor de bepaling van den door fabrikanten te berekenen verkoopprijs van kunstzijden stukgeverfde en bedrukte damesgleedingstoffen. Een af schrift van het door den secretaris-gene raal van Handel, Nijverheid en Scheep vaart vastgestelde schema voor deze stof fen is voor fabrikanten op aanvrage ver krijgbaar bij het Rijkstextielbureu te Arn hem. Tevens bevat de beschikking voorschrif ten omtrent den prijs, die handelaren voor bovenbedoelde stoffen mogen berekenen. Het is aan fabrikanten en handelaren ver boden de verkoops- en betalingsvoorwaar den, welke zij op 9 Mei 1940 toepasten, ten nadeele van hun afnemers te wijzi gen. Voorts is in de Staatscourant verschenen de „Calculatiebeschikking tricotgoederen No. I". Deze beschikking verbiedt den fabri kanten van tricot'goederen hun producten te vèrkoopen tegen hoogere prijzen dan die, welke zijn gecalculeerd volgens het in de beschikking opgenomen calculatie schema. In deze beschikking is tevens aangege ven op welke wijze handelaren hun ver koopprijzen van tricotgoederen mogen cal- culeeren. REORGANISATIE VAN DE CRISIS TUCHTRECHTSPRAAK. Op 1 November treedt in werking een wijziging van het Crisis-or.ganisatiebesluit 1933, welke wijziging inhoudt een reorga nisatie van de crisis-tuchtrechtspraak. De provinciale commissies voor de crisis- tuchtrechtspraak werden vervangen door een alleen rechtsprekenden tuchtrechter in iedere provincie, terwijl de centrale commissie voor de crisis-tuchtrechtspraak wordt vervangen door een centraal colle ge voor de tuchtrechtspraak, dat zal be staan iiit drie rechtsgeleerde leden. De rechtspraak door commissies bestaande uit juristen en deskundigen komt derhalve te vervallen. Het is echter geenszins de bedoeling hiermede het deskundige ele ment in de tuchtrechtspraak uit te sluiten, de tuchtrechter zal steeds deskundigen kunnen hooren en naar deskundigen be richt zijn oordeel kunnen vellen. De reor ganisatie heeft mede ten doel, sneller recht te' verkrijgen. Om dit te bereiken, is de mogelijkheid geopend, dat de tuchtrechter onmiddellijk ter zitting mondeling vonnis wijst. Verder zijn eenige termijnen, bv. die van oproeping, bekort. Voorts zal verkor ting van den tijd, welke verloopt tusschen het oogenblik van het constateeren der overtreding en de uitspraak van den tucht rechter, mede worden verkregen door een sneller opmaken der tuchtrechtelijke ver klaring door de controleurs van den cen- tralen crisis controledienst en door de centralisatie van het bureau van den hoofd ambtenaar van de crisis-tuchtrechtspraak. Bij de wijziging van het Crisis-organisatie- besluit 1933 is een overgangsbepaling op genomen, welke bepaalt, dat aanhangige crisis-tuchtrechtszaken door de commissies voor de crisis-tuchtrechtspraak zullen wor den afgehandeld STADSNIEUWS ZILVEREN JUBILEUM ZUSTERS DOMINICANESSEN 25 jaar belast met de leiding van het R.K. Weeshuis Vandaag is het feest in het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis aan de St. Jacobsgracht vanwege het feit, dat den Eerw. Zusters Dominicanessen vóór 25 jaar het beheer over het huis werd toevertrouwd. Een ju bileum, dat niet alleen de vermelding, maar zeker, een hartelijke viering even eens waard is. Het college van regenten, in nauwe sa menwerking met de bewoners van het huis, hebben van dezen dag dan ook een bij zonderen dag voor de Zusters gemaakt, welke werd begonnen met een plechtige Hoogmis door een der oud-weezen, den zeereerw. pater Egb. M. de Groot O.P., lec tor aan het klooster Albertinum te Nij megen in de kapel van het gesticht. Een treffend verheven plechtigheid ongetwij feld, waaruit ten duidelijkste bewezen is, hoe vruchtdragend en zegenrijk het werk der Zusters is. De celebrant werd bij het H. Misoffer bijgestaan door zijn ordebroeders, de zeer eerw. paters D. A. Linnebank en J. de Boer, beiden oud-aalmoezeniers resp. als diaken en subdiaken De H. Mis werd bijgewoond 'door den Doorl. en Hoogw. heer Mgr. Th. M. P. Bekkers, huisprelaat van Z. H. den Paus en rector van Huize Bij dorp te Voorschoten, den hoogeerw. heer A. H. J. M. Homulle, deken der stad, de zeereerw. heeren pastoors Th. M, Beukers en R. Smitz O.F.M., de zeereerw. algemeen overste Moeder priorin Maria Hortensia, de oud-priorinnen, de eerw. Zusters Veroni ca en Reginaldine, de tegenwoordige prio rin, de eerw. Zuster Eulalia, den weleerw. heer J Schrama, directeur van het Dioce saan Missiebureau te Katwijk, den eerw. broeder Adrianus uit Voorhout, verder het Zusterconvent van het huis, de ouden van dagen en weezen. Het zangkoor van Zusters en meisjes, onder leiding van de eerw. Zuster Agnella, vertolkte de Missa Sanctae Clarae van Hub. Cuypers. Na het Evangelie hield de zeereerw. pater de Groot een korte toespraak, naar aanleiding van de woorden uit de Prefatie: Gratias agamus Domine Deo nostro. Inderdaad, zeide spr., is er reden te over om dankbaar te zijn jegens God, die het huis en de Zusters zoo zichtbaar gezegend heeft. Dank moet gebracht aan het bestuur van het weeshuis, dat nu een kwarteeuw ge leden de leiding van het huis aan reli- ieusen toevertrouwde; dank aan de eerw. usters Dominicanessen van Voorschoten, die niet geaarzeld hebben de leiding van dit huis op zicl^ te nemen. Spr. wees er hierbij vooral op hoe God het apostolaat der Zusters met rijke genade heeft geze gend. Voor de Zusters zelf is haar werk een goudmijn geweest voor den hemel. Zij hebben deze taak aanvaard uit zuivere liefde tot God, gehoorzaam aan de bevelen der overheid. Zij hebben zich ontfermd over weezen en ouden van dagen hier in dit huis Het zeer bijzonder karakter van deze taak ligt in de woorden van Christus zelf: „Wat gij den minsten der Mijnen ge daan hebt. dat hebt gij Mij gedaan". De zorgen aan weezen en oudeiieden besteed vallen terug op Christus zelf. Dat leert de H. Maria Magdalena, patrones van het klooster, die Christus' voeten waschte en daarmee een eeuwige belooning optving. De leiding der Zusters is ook een zegen geweest voor de verpleegden, voor de wee zen. die een ware, degelijk Katholieke op voeding ontvingen, voor de ouden van da gen, die een rustigen levensavond in het huis mogen doorbrengen. De komende 25 jaar zullen misschien zeer moeilijk zijn, maar de eerw. spr. roept den Zusters toe: „Houdt moed, God zal u sterken en bijstaan". Spr. besloot tenslotte met het verzoek tot allen hun intenties bij het H. Misoffer te vereenigen met de zijne, opdat het werk der Zusters in de toekomst moge gezegend worden, tot heil van haarzelf en van tal loos velen. Te 11 uur kwamen de bewoners van het huis in feestelijke bijeenkomst in de too- neelzaal bijeen te zamen met het college van regenten, genoodigden en zusters. En onder deze natuurlijk in de eerste plaats „DER SOLDAT IN HOLLAND" VERLENGD. De tentoonstelling Der Soldat in Hol land. die in Den Haag wordt gehouden in het gebouw Paleisstraat 1, heeft zoowel van Duitsche als van Nederlandsche zijde groo te belangstelling getrokken. Gedurende de eerste veertien dagen zijn ongeveer 20.000 bezoekers geteld. Door den catalogusver koop is hierbij bijna duizend gulden inge zameld voor de Duitsche winterhulp. In verband met dit groote succes is de ten toonstelling verlengd tot 10 November a.s. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Eervol ontslag curatoren. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Cudtuurbescherming zijn ir. J. F. de Vogel, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, prof. di\ J. Klopper en mr. dr. D. A. P. N. Kooien met ingang van gisteren op hun verzoek eervol ontslagen als lid en voor zitter respectievelijk leden van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft HANDEL IN KANTOORMACHINES. Zonder vergunning verboden. Blijkens een bekendmaking van den se cretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de Staatscou rant vtn 29 October, is met ingang van dien datum elke verkoop en elke aflevering dus ook bij het verhuren van zoowel nieuwe en herbouwde (z.g. tebuilt) kan toormachines, als van tweedehandsehe kan toormachines verboden zonder vergunning van het Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën, sectie metalenverwerkende in dustrie. Onder kantoormachines worden ver staan: schrijfmachines, adresseermachines (met de daarbij behoorende ponsmachines), kasregisters, telmachines, rekenmachines en boekhoudmachines. Voor bijzonderheden betreffende de in schrijving van den handel in kantoorma chines wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie. Agenda VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Zaterdag. Reclasseeringsvereeniging, bu reau-zitting St. Vincentousgebouw, Hooglandsche Kerkgracht 32, 4 uur nam. Zondag, 2e Abonnementsconcert van het Residentie-orkest, solist Joseph Pembaur, piano, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 October 20 uur tot Zaterdag 1 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 én de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. da eerw. zuster Rosario, die gedurende deze 25 jaar in het huis is werkzaam ge weest. Een schaar van meisjes op het tooneel, vormend de woorden: Hulde en dank, 19161941, zong na het binnentreden een feestlied. Hierna hield de heer J. P. Noordman, voorzitter van het college van regenten, een toespraak, waarin hij na een woord van welkom zeide, dat deze 25-jarige herden- dag tot groote vreugde en dankbaarheid stemt. Dank aan God, die het bestuur vóór 25 jaar het inzicht gaf Je leiding van het h':is aan de eerw. zusters Dominicanessen toe te vertrouwen. Daarbij ondervond het bestuur niet weinig steun van mgr. Bek kers, die dezen feestdag geheel wilde mee maken. Spra gaf hierna een kort overzicht van de afgeloopen 25 jaar, memoreerde de ver diensten der verschillende algemeen over sten en oversten van het huis, alsmede van de verschillende zusters, van wie de eerw. zuster Rosaria al de 25 jaren heeft meegemaakt. De verschillende mutaties onder de zus ters, de inwendige veranderingen en ver bouwingen van het huis passeerden de re vue en in korte trekken kregen de aanwe zigen een duidelijk overzicht van wat er in al die jaren gebeurd is. Een bijzonder woord van hartelyken dank richtte spr. daarbij tot de tegenwoor dige priorin, de eerw. zuster Eulalia, die gedurende haar prioraraat zoo heel veel voor het huis en bewoners heeft gedaan. In de hulde aan de zusters culmineerde die aari zuster Rosaria, die al die jaren de zorg voor de keuken op haar schouders zag gelegd, hetgeen zeker geen onbelangrijke taak is, vooral in dezen moeilijken tijd. Als stoffelijk aandenken bood spr. haar na mens, het bestuur een vulpenhouder aan. Met groote dankbaarheid herdacht spr. vervolgens hoe uit de schare van ver pleegden in het huis priesters, broeders en zusters voortkwamen, die thans dank baar herdenken de opvoeding, welke zij hier mochten ontvangen. Spr. constateerde daarbij dankbaar hoe allen dezen morgen onder den indruk zijn geweest van de plechtige Dominicaansohe Hoogmis, die in de kapel werd opgedragen. Als stoffelijk aandenken der regenten mochten de Zusters dezen morgen in de kapel aanschouwen de priesterbank, de misdienaarsstoeltjes en de credenz, alles in blank eikenhout door bekwame vakmen sehen vervaardigd. Spr. besloot tenslotte met den wensch, dat de Congregatie van de H. Catharina van Senen tot in lengte van dagen hare zorgen aan het 'huis moge blijven wijden. Hierna was weer het woord aan de kin deren, die in verschillende groepen hun wenschen jegens de zusters tot uitdrukking brachten. Namens de bewoners van het huis sprak de heer P. van Vianen. Deze wees erop, dat de Zusters in den vorigen oorlog hier kwamen en nu weer in den oorlog haar zilveren jubileum herdenken. Dat leek spr. niet toevallig. Immers een oorlogstijd vraagt van de leiding van een huis meer dan plichtsvervulling volgens de letter van de wet. Zulk een tyd vraagt menschen, die zichzelf geheel kunnen wegcijferen en zich volledig kunnen geven aan de taak, welke haar is opgelegd. Na eenige hartelijke woorden van dank bood spr. aan de Zusters aan een schilde rij van den H. Dominicus en een stel am pullen voor de Kapel aan de eerw. Zuster Rosaria. Na deze hulde volgde een Kroniek van 25 jaar, gezongen door een meisje en een jongen uit het huis in de oorspronkelijke dracht der weeskinderen. Deze Kroniek gaf tal van bijzondere feiten uit de ge schiedenis der afgeloopen 25 jaar weer, waarbij vooraj de humoristische gebeurte nissen op den voorgrond kwamen. Een slotnummer, dat ten zeerste insloeg! De algemeen overste, de eerw. Moeder Priorin Maria Hortensia sprak hierna een hartelijk woord van dank tot al degenen, die aan deze feestviering zulk een bijzon der cachet hebben gegeven. Spreekster dankte vervolgens voor de geschenken en zegde toe, dat de zusters allen gaarne zullen meewerken om de zorgen van het bestuur te verlichten en de verzorging vooi oudeiieden en kinderen zoo voortreffelijk mogenjk te doen zijn. ONTSPANNINGSBIJEENKOMST „VREUGDE EN ARBEID". Het N.V.V., afdeeling „Vreugde en Ar beid" deelt mede, dat zij op 5 November a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden om 7.30 uur n.m., een bijeenkomst heeft ge organiseerd, waar het „Lach-Cabaret" o.l.v. Boo Bleyenberg optreedt met een vroolijke non-stop-revue van cabaret, operette, mu ziek. zang, dans enz., welk programma met recht getiteld is „Hutspot". Medewerking verleenen een aantal be kende artisten, die er borg voor staan, dat het een vroolijke avond wordt. Handelsregister K. v. K. ..Nieuwe inschrijving. 7827. De Vreede en Runderkamp (B.P.), Noordwijk, Douzastraat 19. Aannemersbedrijf. Venn.: P. W. J. de Vrede, Noordwijk (H.V.); W. P. de Vreede, Noordwijk en A. A. M. Run derkamp, Den Haag (H.V.). Wijzigingen. 4559. Wed. J. M. Jan sen. Leiden, Oude Rijn 90. Electr. Boekbin derij en brocheerinrichting. Volmacht ver leend aan P. M. Jansen, Leiden. 2278. N.V. Nederlandsche Rotogravure Maatschappij. Leiden, Noordeinde 8IS Het beheer van mr. O. H. Sap is ge ëindigd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2