Nieuwe bonnen DUITSCHLAND DONDERDAG 30 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10090 Sfo Ccid^elveSoii/ïcmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Sociale plichten De grootste ergernis wordt gegeven door lieden, die zelfs in dezen moeilijken tijd nog niet het minste begrip toonen te heb ben voor sociale plichten, voor plichten ten- opzichte van de gemeenschap; die alleen en uitsluitend denken aan en zorgen voor zich zelf en er zelfs niet voor terugdeinzen, dat doel na te streven door in zich misdadige middelen. Ieder goed vaderlander moet positief stel ling nemen tegenover de gedragingen van zulke onvaderlandslievende lieden. Ieder ware christen moet in zijn eigen levensgedragingen positief toonen, dat het Christendom eischt de beleving van de so ciale rechtvaardigheid en van de allen- omvattende naastenliefde. Van anti-sociale wandaden, zooals meer malen worden gepubliceerd, wordt een on schuldige bevolking noodzakelijkerwijs, het slachtoffer. Dergelijke wandaden wijzen op een mis dadige mentaliteit een mentaliteit, wel ke gelukkig niet is die van het Nederland- sche volk, doch slechts van enkelingen. Uit onze godsdienstige beginselen moe ten wij altijd, maar vóóral in dézen tijd, doelbewust de conclusie trekken, dat de godsdienst verplicht om s o c i a al te denken en sociaal te doen. Wij wezen er gisteren nog op, dat Gods wetten zijn gegeven ter verwezenlijking van al wat goed is voor den mensch en zijn drievou dige kwaliteit: als schepsel en kind van God, als individu, als deel van de ge meenschap. De christen, die zich niet steeds er van bewust is, dat hij ook is: deel van de ge meenschap, leeft niet als christen. En: hij geeft, aldus levende, véél meer ergenis, dan hij goed kan maken-met velerlei par ticuliere vromigheden! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VRIENDSCHAP. In een beschouwing over „Vriendschap" zet de T ij d o.m. deze gedachten voor: „Wij leven tegenwoordig in omstandig heden, waarin de vriendschap zwaarder beproefd wordt, doch ook meer waard is, dan wanneer het geheele gezelschapsleven om zoo te zeggen van een leien dakje gaat. Het is tegenwoordig niet altijd een aange name verrassing, wanneer er plotseling een kennis voor de deur staat! Onwillekeurig is dan de eerste vraag van de huisvrouw wat zij den bezoeker moet aanbieden enof hij wel bonnen bij zich zal heb ben. Doch een echte vriend is altijd wel kom en de man, die zijn laatste cigaret van het toegemeten rantsoen doormidden knipt om er den goeden vriend van te laten mee genieten diep overtuigd, dat deze het eenzame genot zou weigeren verstaat de kunst, vriendschap te beoefenen, dat is de tweezijdige kunst, vriendschap te ge ven en vriendschap te ontvangen. Want vriendschap wil niet uitsluitend gegeven zijn. Het is eigenaardig, maar het is zoo. Menschen, die anderen achterna loopen met hun steeds gereede welwillend heid, doch die zelf niet in staat zijn pret tig te worden bejegend, komen voor de ware vriendschap niet in aanmerking". Voor het tijdvak van Zondag 2 tot Za terdag 8 November zijn van de daarvoor be stemde kaarten de bonnen 42 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk, en aardappelen. Verder zijn gedurende de periode van Zondag 2 tot Zaterdag 29 November ver krijgbaar op de hieronder genoemde bon nen van de bonnenkaart algemeen: Suiker op bon 136, koffie-surrogaat op bon 137, jam op bon 138, bloem, brood of gebak op de bonnen 139, 140, 141 en 142, havermout op de bon 143, gort op bon 144, vermicelli of maizena op bon 149 en kaas op de bonnen 145, 146, 147 en 148, terwijl voor kleine kinderen rijst beschikbaar wordt ge steld op de bonnen d en e havermout van de papkaart. Voorts is van Zondag 2 tot Donder dag 20 November op elk der bonnen 51 en 52 van de nieuwe boterkaart 125 gram boter beschikbaar gesteld en op de bonnen 51 en 52 van de vetkaart 125 gram boter met reductie. Ten slotte zijn voor de maand No vember voor het koopen van zeep aan gewezen bon 135 van de bonkaart al gemeen en de bonnen d-zeep en d- toilletzeep. In aansluiting aan het officieele bonaan- wijzingsbericht deelt de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij het volgende mede: In verband met het feit, dat op Zaterdag 1 November in verschillende deelen des lands de winkels gesloten zullen zijn, mo gen de voor de op 2 November 1941 aan vangende distributieperiode aangewezen bonnen voor levensmiddelen reeds op Vrij dag 31 October voor het koopen van de ZEEP-DISTBRIUTIE BONAANWIJZING. De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 November tot en met 30 November as. geeft de met „135" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „D zeep" ge merkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen bene den den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 200 gram zachte zeep (samenstel ling van voor 1 Januari 1941): hetzij 150 gram zachte zeep (samenstel ling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstel ling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen in levering van een bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „de toiletzeepê' gemerkte bon van de zeepkaai-t P, welke aan kinderen bene den den leeftijd van twee iaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder ni*»t gekocht kan worden door het publiek doch uitsluitend wordt be rhikbaar gesteld ten behoeve van de wasscherijen. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarina een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te ne men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz., voorzoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafelakens e. d. betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. daarop verkrijgbare goederen worden ge bruikt. Een uitzondering geldt voor de bonnen voor vleesch een vleeschwaren, waarop eerst met ingang van 2 Novem ber in hotels, restaurants e.d. en met in gang von 5 November door den kleinhan del het beschikbaar gestelde rantsoen mag worden afgeleverd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bovenomschreven faciliteit slechts voor de komende week geldt, zoodat dan ook de voor de week van 9 t/m 15 November aan te wijzen bonnen als gewoonlijk eerst op den daaraan voorafgaanden Vrijdagavond zullen worden bekend gemaakt. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd. dat. zooals uit de gepubliceerde bon- nenlijst blijkt, enkele kleine wijzigingen in de distributie zijn aangebracht. Gebak. In verband met een noodzakelijke wijzi ging in de samenstelling omvat thans een rantsoen gebak 100 gram speculaas tegen voorheen 140 gram en 500 gram taart of gebakjes tegen vroeger 600 gram. Rijst, Ditmaal is rijst enz. voor kinderen ver krijgbaar gesteld op de met „d haver mout" en „e havermout" gemerkte bonnen van de papkaart. Hierop mag derhalve geen havermout enz. worden gekocht of afgeleverd. Vleesch. Voorts bedraagt in den vervolge een rantsoen versch paardenvleesch in plaats van 100 gram, 150 gram, been inbegrepen. Boter. Gedurende het tijdvak van 2 tot en met 20 November a.s. geven de met 51 en 52 genummerde bonnen van de nieuw uitge reikte boter- en vetkaarten, recht op het koopen van boter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat elke bon een half rant soen vertegenwoordigt, zoodat per bon 125 gram boter verkrijgbaar is. Aangezien de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, dient men steeds twee bonnen of een veelvoud hiervan in te leveren bij den winkelier. Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn niet meer geldig na Zaterdag 1 Nov.: 41 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen. 39 en 40 Boter en Vet. 120 tot en met 134 Algemeen D en E Rijst. C Zeep en Toiletzeep. STRIJDT VOOR EUROPA De doorbraak naar de Krim Het Duitsche weermaohtsiberioht van gisteren luidt als volgt: Zooals in een extra bericht is be kend gemaakt hebben divisies infante rie in samenwerking met formaties van de luchtmacht in hardnekkige ge vechten den toegang naar het schier eiland Krim geforceerd. Bij den door braak door de zwaar versterkte verde digingsstellingen van den vijand wer den in den tijd van 18 tot 28 October in totaal 15.700 gevangen gemaakt, als mede dertien pantserwagens, 109 stuk ken geschut en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verslagen vijano wordt thans achtervolgd. Roemeensche troepen hebben een voor de Noordwestkust van de zee van Azof gelegen eiland ingenomen en var. den vijand gezuiverd. In het Donetzbekken zetten de ver bonden troepen de achtervolging van den wijkenden vijand met succes voort. In den Noordelijken sector heeft dc Spaansche „blauwe divisie" door eer. uitgebreiden aanval verscheidene plaatsen ingenomen en opnieuw een vrij groot aantal krijgsgevangenen ge maakt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten dag en nacht Meskou met brisant- en brandbommen. Er werden groote branden en ontploffingen waar genomen. Andere luchtaanvallen waren gericht op Leningrad. In dagenlangen achtervolging brach ten duikbooten van een van Gibraltar naar Engeland varend konvooi, on danks krachtige bescherming veertien zwaar geladen vijandelijke koopvaar ders van tezamen 47.000 brt. alsmede een Britschen torpedojager tot zinken. Het grootste deel van het konvooi werd daarmede vernietigd. Slechts enkele kleine schepen wisten te pntkomen. Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 Oct. havenwerken en ravitailleeringsbedrijven gebombar deerd. Afzonderlijke Britsche bommen werpers ondernamen in den afgeloopen nacht zonder uitwerking storingsaan- vallen op West- ep Midden-Duitse- land. In den tijd van 22 tot 28 October ver loor de Britsche luchtmacht 48 vlieg tuigen. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittan ië zeven eigen vliegtuigen verloren. Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart over Nederland en de Nederlanders UITSPRAKEN VAN HET VREDEGERTXHTSHOF ZWARE STRAFEN WEGENS MISDADIGE VERDACHTMAKING DER NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING IN NEDERLAND. Het Vredesgerechtshof veroordeelde tot gevangenisstraffen van één tot twee we ken J. H. E. te Reeuwijk, J. H. en A. de K. te Rotterdam, M. v. d. Z., J. H. J. van H., L. B. en C. de H. de J. te Krimpen en H. B. te Schiedam wegens het bezigen van het woord „landverrader" en andere grie vende uitdrukkingen ten aanzien van de nationaal-socialistische beweging in Neder land en haar leden. Het Hof overwoog o.a. dat het bezigen van deze uitdrukkingen ten opzichte van hen, die tot de nationaal so cialistische beweging in Nederland behoo- ren, mede daarom als een zeer ernstig ver grijp is te beschouwen, omdat het hier per sonen betreft, wier goede trouw met betrek king tot het dienen van 's lands belang aan geen twijfel onderhevig kan zijn. Met betrekking tot de door het Vredege rechtshof aan den minderjarigen H. B. S.- Jeerling J. v. d. P. te Hilligersberg, die zijn tot de nationaal socialistische bev/eging in Nederland behoorenden leeraar het woord „landverrader" had toegeroepen, opge legde geldboete van tweehonderd gulden (de kinderrechter te Rotterdam had ver dachte veroordeeld tot 25.boete) over woog het Hof o.m. het volgende: De politieke verwording, welke uit het bezigen van het beleedigende woord land verrader in de huidige omstandigheden spreekt, blijkt nog in het bijzonder, wan neer, gelijk in het onderhavige geval, het gebruik van deze hoogst kwetsende uit drukking zelfs door kinderen, als ver dachte, van de ouderen wordt overgenomen als ware het een vanzelfsprekende zaak, waarvan men zich niet verder rekenschap zou behoeven te geven. Hiert'^nover zijn >n het belang van den politieken vrede in de Nederlandsche volksgemeenschap de scheroste afweermiddelen geboden, hetgeen het Hof tot uitdrukking wil brengen door een aanmerkelijke straf verzwaring, welke het Hof met het cog op de omstandigheden van den verdachte niet in den vorm van plaatsing in een tuchtschool wil opleggen, doch als een aanzienlijk hoogere geldboete. DE GELDIGHEID DER BONNEN wordt door de meeste Nederlanders nauwkeurig nagegaan, opdat alles wat mo gelijk is, gekocht wordt. Bedenk echter, dat er duizenden land- genooten zijn, die niet in staat zijn het hun toegewezene te koopen. Winterhulp Nederland trekt zich het lot van die landgenooten aan. Offert daarom bij de a.s. Vrijdag en Zaterdag te houden lijsten collecte. Naar aanleiding van zijn bezoek aan Krakau heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebiédy rijksminis ter Seyss-Inquart, de „Krakaüer Zeitung" een intervieuw verleend oyer de ontwik keling in Nederland sedert de instelling van het Rijkscommissariaat en over den huidigen toestand in dit land. De rijkscommissaris begon met te ver klaren, dat hij den indruk had gekregen, dat klaarblijkelijk het openbare leven in het Gouvernement-generaal als resultaat van den Duitschen opbouwarbeid, die nu twee jaren duurt, volledig is geconsoli deerd. Vervolgens sprak hij over de be- stuursbeginselen, die in Nederland thans gelden als grondslag voor de leiding van dit land. Terwijl men in het Gouverne ment-generaal een geheel nieuw en uit sluitend Duitsch bestuur heeft moeten in stellen kon de taak van het Duitsche be stuur in Nederland beperkt worden tot de leiding en controle over de overigens slechts door Nederlanders uitgeoefende rechtsstreeksche uitvoerende macht. On danks den typisch liberalen, democrati- schen en kapitalistisch en karaktertrek heeft men een betrekkelijk goed functio- neerend bestuursapparaat aangetroffen. Terwijl de bevolking en ook de ambtena ren aanvankelijk zeer gereserveerd waren geweest tegenover de door de oorlogsnood zakelijkheden bepaalde regelingen en ter wijl zekere onvermijdelijke gevallen, waar in in het politieke leven moest worden in gegrepen, in het eerst op scepsis gestuit waren, heeft de loop der gebeurtenissen in- tusschen aan breede kringen der bevol king een beter inzicht gegeven en ze zelfs gewonnen. Rijksminister Seyss-Inquart ging ver volgens in op de zuivering van het poli tieke leven, in den loop waarvan niet min der dan 40 partijen, bestanddeelen van de vroeger autonome versplinterde demo cratie van Nederland, ontbonden zyn, een stap, die zonder eenigen merkbaren schok voor het openbare leven verloopen is. In dit feit is het duidelijke bewijs geleverd, dat de politieke impulsen van het Neder landsche volk niet meer van deze instel lingen uitgingen. Met den 22sten Juni is overigens een duidelijke scheidingsstreep getrokken tusschen het verleden en het heden. De Fuehrer heeft geheel Groot- Duitschland voor Europa in de waagschaal der geschiedenis geworpen. Daarmede had niets, dat dezen strijd niet steunde, meer recht op bestaan. In het politieke leven van Nederland kunnen thans nog slechts twee radicale vleugels worden waargenomen, waarvan de eene zich thans als bondgenoot van de bolsjewisten achter de vroegere koningin plaatst. Deze groep wordt door het gezond denkende deel van de Nederlandsche be volking „Oranjebolsjewieken" genoemd. Het betreft voornamelijk vroegere sociaal democraten en katholieke kringen, die nog kortgeleden zich over een dusdanige hou ding zeer zouden hebben geschaamd. Wat de invloed betreft, omvat de Oranjevleu gel in het algemeen die bevolkingslagen, welke thans nog met hun bestaansbasis in het vroegere systeem geworteld zijn. De houding der Duitsche leiding is hier uiter aard scherp afwijzend. Wanneer weliswaar de stemming des volks in zekere mate be- invloed wordt door deze dwarsdrijvers, is dat geenszins ook rechtstreeks voor zijn houding het geval. Afgezien van zuiver plaatselijke straatrelletjes, die in Februari in Amsterdam zijn voorgekomen en wel ker aard geprononceerd Joodsch-bolsje wistisch was, heeft zich nooit iets van ern stig storenden aard in Nederland voorge daan, ofschoon Amsterdam als voornaam ste centrum van het Marxisme en zetel van de centrale der communistische afgezanten van Moskou voor het Westen moest wor den beschouwd. Tegenover dezen negatieven kant van het huidige politieke leven plaatste de Rijkscommissaris vervolgens de nationaal- socialistische beweging onder leiding van Mussert, die ondanks systematische onder drukking met alle machtsmiddelen van den Staat en de maatschappij, zich van 30 Ja nuari 1933 af met een kern van 30.000 aan hangers heeft gehandhaafd. Na een paral lel met de ontwikkeling in Duitschland vóór het overnemen van de macht door de N.S.D.A.P. schetste de Rijkscommissa ris een beeld van de beweging van Mus sert, die na te zijn gestegen tot rond 100.000 leden vooreerst gesloten is voor het toe treden van nieuwe leden. Al is de N.S.B. ooi niet tot staatspartij verklaard, de Duitsche bezettingsmacht doet toch steeds gaaarne een beroep op haar aan hangers, wanneer het er om gaat functionarissen te verwerven met open blik voor de nieuwe ordening welke zich thans voltrekt. De N. S. B. beschikt over een ongeveer met de S. A. overeen komende politieke marschformatie, die on geveer 15.000 man zou omvatten, wanneer niet voortdurend voor bijzondere taken manschappen daaraan werden ontleend. De Nederlandsche S.S., opgebouwd vol gens de beginselen van de Duitsche S.S. is, ter sterkte van ongeveer 1500 man, in het bijzonder drager van de Germaansche gedachte in het Nederlandsche volk. Na nog de Vrouwenorganisatie te hebben ver meld, wees de Rijkscommissaris in het bij zonder op den Nationalen Jeugdstorm, die thans 16 tot 18.000 hoopvolle en bewust optredende jonge menschen omvat, die in het meest intieme kameraadschappelijke contact met de H. J. oprukken. Ongeveer 10.000 jonge Nederlanders staan op het oogenblik in den strijd tegen het bolsjewisme, van wie 2000 bij de S.S.-Stan- darte Westland, terwijl het meerendeel van hen reeds op den eersten dag van den veldtocht tegen de bolsjewisten opgeno- Mamentje AARZELING In een bericht in de bladen zijn de rookers, die in den goeden, ouden tijd trouw zworen aan onveranderlijk een en dezelfde sigarenleverancier, hooge- lijk geprezen boven de vluchtige vlin ders, die overal wat vandaan haalden, de gemakzuchtigen, die de eerste de beste sigarenwinkel binnenkuierden om nu tot de ervaring te komen, dat zij als-geen-vaste-klant-zijnde overal hun neus stooten, en met leege handen de deur uitgaan. Maar ik gelukkige, ik heb de rela ties met mijn beminnelijke leverancier ster vele jaren lang zorgvuldig aange kweekt en onderhouden en deze relatie is in den loop der jaren waarlijk tot een vriendschappelijke uitgegroeid. En daaraan dank ik het feit, dat ik met een lachend gelaat haar winkel mag binnenzeilen en putten uit het kistje van de klanten. Let wel: ik ontvang als niemand het ziet, heel stiekem dTie sigaren dat is het rantsoen. Drie si garen van tien, twaalf of veertien cen ten. En nu heb ik 's avonds visite. Mijn gast en ik rooken ieder één sigaar. Daarna beraadslagen wij een poosje, wie de laatste in de lucht zal blazen. Mijn gast heeft er nog een bij zich. En ook deze wordt geofferd. Wij maken de berekening, dat wij samen in ruim een uur voor ongeveer zestig cent hebben opgerookt. En ik bedenk bij mij zelf, dat je voor dat bedrag altijd nog een paar borrels kunt krijgen. Die zijn wat gauwer op zou men zoo zeggen. Maar dat is maar schijn. Want als je kans ziet er dron ken van te worden, heb je er uren lang pleizier van. Ik aarzel dus tegenwoor dig tusschen, een sigaar en een bor reltje. En ik hel over tot de meening, dat men beter een keer dronken kan zijn. BISSCHOP VAN NAMEN OVERLEDEN. Maandagavond is, naar thans bekend is geworden, na een kort ziekbed de Bis schop van Namen, mgr. Heylen, overleden. Mgr. Heylyen was 85 jaar. Mgr. Heylen is in de Katholieke wereld vooral bekend geworden door zijn deelne ming aan de talrijke eucharistische con gressen. In zijn functie van voorzitter van den „Eucharistischen Kruistocht" heeft hij de vijf werelddeelen bezocht. Mgr. Heylen was gedurende 45 jaar bisschop van Na men. men is in de S.S.-divisie Viking. Met bij zondere nadrukkelijkheid wees rijksminis ter Seys-Inquart oo de soldateske kwalitei ten van de Nederlandsche vrijwilligers, van wie velen reeds het IJzeren Kruis dra gen, terwijl een groot aantal hun optreden met hun bloed hebben bezegeld. Het Ne derlandsche legioen, waarvan het 4e ba taljon kortgeleden door Mussert de eed op den Fuehrer is afgenomen, omvat on geveer 4000 man, terwijl rond 5000 man in de gelederen van N. S. K. K. in parmanen- ten dienst aan het Oostelijk front in den strijd gebracht zijn. Zoo slaan de Neder landsche nationaal-socialisten bewust en vastberaden den weg in naar een Germaan- schen statenbond van Adolf Hitler, waarin zij den waarborg zien voor een lichte toe komst van het Nederlandsche volk. Over het geheel genomen is het Neder landsche volk rustig en bezadigd. Het ver richt, overeenkomstig zijn conservatieve houding, zijn dagelijksche werk, dat over wegend ingeschakeld is in de nieuwe con tinentale huishouding. Meer dan andere gebieden is Nederland ingesteld op het Duitsche Rijk, een ontwikeling die juist van Nederlandsche zijde actief bevorderd is en die haar voltooiing heeft gevonden in het wegvallen van de douane- en djevie- zengrenzen tusschen beide landen. Wat de Nederlandsche arbeiders betreft verklaarde'de Rijkscommissaris, dat de op Nederland gerichte Engelsche agitatie zon der effect vervliegt. Op dezelfde wijze kan men bij de overwegende meerderheid der boeren een positief standpunt tegenover de nieuwe orde aannemen, hetgeen bijvoor beeld blijkt uit het feit, dat de met aard appelen bebouwde oppervlakte met ruim 25 pet. is uitgebreid. De landelijke bevol king streeft er in het algemeen naar in ieder opzicht uit eigen initiatief zich naar den toestand te richten. Het resultaat van deze inspanning is, dat het land zich on danks zijn 260 bewoners per vierkante ki lometer zelf vermag te voeden. De Rijks commissaris maakte in dit verband mel ding van de aaneensluiting van het land volk in den pas opgerichten Nederl-m.1- schen Landstand. De „Kraukauer Zeitung" trekt uit dc uit eenzettingen van den Rijkscommissaris de conclusie, dat de superieure en verstan dige politiek der Duitsche leiding in dit ressort van dé Duitsche maehtssouvereini- teit en verder ook het begrip en het in zicht, dat men thans in toenemende mate in breede kringen van het Nederlandsche volk aantreft, Nederland zonder twijfel de aansluiting zal verzekeren bij het komende nieuwe Europa en wel op een plaats, die in overeenstemming is met de tradities en het verleden. Reeds thans heelt men de won de, die de oorlog geslagen heeft. Men neemt taken ter hand en voert ze ondanks den voortgaanden strijd van Duitschland met Groot-Brittannië doelbewust uit. Het is, zoo besluit het blad zijn eigen beschou wingen, te danken aan de persoonlijkheid van den Rijkscommissaris, dat deze ont wikkeling zich rustig en vreedzaam voor de Nederlanders voltrekt, ten bate van ge- heJ Europa.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1