MAANDAG 27 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur; Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Létteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 6.22 uur Maandagavond. Zon op 8.27 uur Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 27 October: De maan komt Maandagmid dag om 3.16 op en gaat Dinsdagnacht om 1.01 uur onder. 28 October: De maan komt Dinsdagmid dag om 3.51 uur op en gaat Woensdagnacht om 1.02 uur onder. Vrouwen en kinderen wachten... Vrouwen en kinderen wachten om hulp. Die hulp is van de Sovjets niet meer te verwachten, want die zijn in wilde wanorde teruggetrokken en hebben huis en hof ver nield, hebben de levensmiddelenvoorraden vernietigd en de burgerbevolking zonder eenigen steun achtergelaten. Ook hun ge wonde kameraden hebben zij achtergelaten. Hier, in het pas veroverde gebied in de Sovjet-Unie is veel werk te doen voor de Nederlandsche ambulance. Vrouwen en kinderen, gewonde strijders van beide par tijen moeten a^holpen en verzorgd worden. Steunt daarom de Nederlandsche ambu lance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE RIJKSCOMMISSARIS OVER DEN TOÉSTAND IN NEDERLAND. De Rijkscommissaris in Nederland, Rijks minister dr. Seyss-Inquart, heeft in een aan de „Krakauer Zeitung" verleend in terview gesproken over de ontwikkeling in Nederland sedert de oprichting van het Rij kscommissariaat. Een groot gedeelle van de ambtenaren en der bevolking, dat in het begin een te rughoudendheid in acht nam met betrek king tot de door den oorlog noodzakelijk geworden maatregelen, heeft uit den loop der gebeurtenissen leering getrokken en is zelfs gewonnen, zoo verklaarde de Rijks commissaris. De ontbinding der partijen is zonder eenige merkbare verstoring van het openbare leven verloopen, hetgeen een bewijs is, dat de politieke impulsen van het Nederlandsche volk niet meer van deze groepen zijn uitgegaan. Rijksminister Seyss-Inquart deelde verder mede, dat op het oogenblik rond 10.000 Nederlanders in den een of anderen vorm aan den strijd tegen het bolsjewisme deelnemen en dat reeds velen van hen met het ijzeren kruis zijn onderscheiden. In zijn overwegende meerderheid is het Nederlandsche volk kalm en bezadigd en verricht het, over eenkomstig zijn conservatieve levenshou ding, zijn dagelijksche werkzaamheden. De Nederlandsche arbeiders en de boeren stand staan over het geheel genomen, on danks alle agitatie van Londen, positief tegenover de nieuwe orde. DUITSCHE SCHOOL TE ARNHEM. Dr. dr. Wimmer bij opening. Zaterdag is de Duitsche Oberschule te Arnhem in tegenwoordigheid van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, staatssecretaris dr. dr. Wimmer, met een indrukwekkende plechtigheid ge opend. De directeur der school, dr. Even kamp, kon onder de talrijke verschenen gasten onder wie ook de ouders der scho lieren. den Beauftragte van den rijkscom missaris voor de provincie Gelderland, Landrat dr. Schneider, alsmede talrijke vertegenwoordigers van de Duitsche weer macht en persoonlijkheden van het Duit sche en Nederlandsche openbare leven welkom heeten. Commissaris-generaal dr. dr. Wimmer verklaarde in zijn rede, dat met de opening van deze school de periode van het oprich ten van Duitsche scholen in Nederland in hoofdzaak is afgesloten, daar de aanspraak van het Duitsche „Volkstuin'' in Nederland od eigen scholen in hoofdzaak vervuld is. Het doel is nu uitbreiding van deze scholen en van haar inrichting en de verbetering van haar werkzaamheden. Dr. dr. Wimmer ging vervolgens vooral in op het feit, dat de school, evenals alle Duitsche scholen in Nederland, ook door Nederlandsche jon gens en meisjes wordt bezocht. Dit ge schiedt niet met het voornemen om de Ne derlandsche jeugd Van haar volksaard te vervreemden, doch veeleer is het een be wijs, dat het begrip en de wil tot een vruchtbare Duitsch-Nederlandsche samen werking reeds bij de jeugd worden gewekt. De commissaris-generaal richtte zijn woorden deels direct tot de scholieren, die hii tevoren had begroet en geïnspecteerd. Hij vermaande hen onvermoeid te wgrken om de opgaven te kunnen volbrengen, welke het Duitsche volk en het nieuwe Europa eens aan hen zouden stellen. Hier toe zal riet in het minst het nieuwe type school bijdragen, welke geen tegenstellin gen meer kent tusschen onderwijzers en scholieren en voor een uniforme opvoeding in den geest van deze oogmerken zorgt. De Beauftrage van den rijkscommissaris verklaarde, dat het thans zaak is de ge meenschappelijkheid der ideeën in de sa menleving tusschen Duitschers en Neder landers te bewijzen, daar de kracht van deze idee de gemeenschappelijke toekomst zal waarborgen. De plechtigheid werd besloten met een Sieg Heil op den Fiihrer, Adolf Hitler, uit gebracht door der. Kreisle;ter Weibeler en de volksliederen van de Duitsche natie. NIEUWE OPPERBEVELHEBBER NED.-IND. LEGER. Chef van gen. staf Ter Poorten. De chef van den generalen staf van het Nederlandsch-Indische leger, Ter Poorten, is tot opperbevelhebber van het Neder- landseh-Indische leger benoemd als opvol ger van generaal Berenschot, die op 13 Oc tober l.L bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen. BOERENLEIDER ROSKAM SPREEKT OVER DEN GRONDSLAG VAN DEN NEDERLANDSCHEN LANDSTAND. Zaterdagavond heeft de boerenleider van den Nederlandschen Landstand een radio rede gehouden, die van groot belang is voor het geheele Nederlandsche volk en waarin onder meer belangrijke mededee- lingen over de voedselpositie van ons land werden gedaan. Boerenleider Roskam begon met een be schouwing over het verleden en het heden. Als het. liberaal kapitalisme, aldus spr. o.m., slechts een maatschappelijk stelsel was ge weest, dan zou het nooit gelukt zijn onze boeren en onze burgers onder de almacht van crisiscentrales en wereldconcerns te brengen. Doch het liberaal kapitalisme was meer dan een maatschappelijk stelsel^ het was de verwerkelijking van de wereldbe schouwing, die den Schepper ontkent en het eigen ik op den troon zet. Daarom kon deze wereldbeschouwing niet rusten, voor dat zij zich in haar vollen omvang had doorgezet. Wie het Engelsche wereldkapi- talisme met zijn bondgenoot het Russische Bolsjewisme aanziet, die huivert van de ontzettende machten uit den afgrond, die hier woelen en werken. Wie echter de geestkracht en. de moed heeft door deze uiterlijke verschijningsvormen heen te zien naar het wezen dezer dingen, die staart regelrecht in het aangezicht van den satan. Indien men Gods werk niet aan vaardt, dan loochent men ook het recht op het leven der souvereine levenskringen. De grondslag van het recht is dan een door menschen opgemaakt juridisch contract. Tusschen de volkssouvereiniteit, die ont aardt in de dictatuur van machten voor en achter de schermen en de absolute staats- souvereiniteit is dan ook geen werkelijk principieel verschil. Het is slechts een ver schillende vorm, maar in wezen is het al gegrond op de ontkenning van de wet der goddelijke orde voor geslacht en volk. Spr. gaf daarpa eenige voorbeelden hoe door een prijzenpolitiek, die in schjjn ma- terieele voordeelen zou geven, juist nieu we nadeelen ontstonden. Daarop deelde spr. mede, dat het Neder landsche Agrarische Front zal worden op gelost en opgenomen in den Nederland schen Landstand. Dit geldt voor alle be staande land- en tuinbouworganisaties. Geen liquidatie dus, maar opname en om bouw in het natuurlijk verband, dat de Landstand is. Allen, die in deze organisatie werken, moeten tot nader order rustig doorgaan met hun arbeid. Behalve de bovengenoemde organisaties waren er de landbouwcrisisorganisaties, welke verweven waren aan het overheids apparaat. Hierdoor, zoo zeide spreker, was de juiste verhouding tusschen staatsgezag en volksvrijheid volkomen zoek geraakt. Het deed den boerenleider genoegen, mede te kunnen deelen dat deze organisaties op geheven zullen worden. Het bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd met zijn veertien crisiscentrales blijft voorloo- pig overheidsorgaan. Het zal evenwel gron dig gereorganiseerd en tot eenvoudige ver houdingen teruggebracht worden, om dan marktordenend door te werken. Voorts deed spr. mededeelingen over het droogmalen der Zuiderzee en het verdeelen van de ontstane gronden. De landarbeiders hooren eveneens in den Landstand, want zij staan gelijk met deri boer. Dit is een rechtstreeks gevolg van den boerengeest. Een gezonde schakel met het N.V.V. is gelegd. Boerenleider Roskam memoreerde het prachtige werk van de commissie voor den productieslag, waarin eenige duizenden personen geruimen tijd hebben samenge werkt onder leiding van dr. Posthuma. Dr. Posthuma heeft zich. naar spr. mede deelde, bereid verklaard om als generaal- adviseur zijn krachten te wijden aan den Nederlandschen Landstand. Het is niet mogelijk in een kort tijdsbe stek alle levensterreinen op te sommen, die de Nederlandsche Landstand bestrijkt. Samenvattend kan ik zeggen, dat de Land stand moet worden gehoord door alle over heids- en andere organen voor eiken maat regel, die. de beboüwing van den grond en de voedselvoorziening betreft. Op den dorpsboerenleider en den dorps- boerenraad komt de voornaamste en zwaarste taak van den Nederlandschen Landstand. Van het dorp gaan de wenschen en plannen naar de provinciale- of gouw- boerenraad. Van de provincie uit komt al les in Den Haag, waar het tot den juisten vorm wordt omgebouwd en doorgegeven aan alle instanties, waarmee de Landstand te maken heeft. Boeren van Nederland, aldus vervolgde spr., gij kunt onder Gods zegen de voed selvoorziening van ons volk veilig stel len. Doch gij moet meer doen dan dat. Gij zijt ook verplicht een strijd te voeren te gen die verraders van ons volk, die door den zwarten handel een rechtvaardige ver deeling van onze producten in gevaar brengen. Wij missen elk recht om bij onze overheid te pleiten voor een gelijkgerech tigde verzorging van boerenerf als onze Duitsche collega's, zoolang de sluikhandel tiert. 4 Als leider vanj den Nederlandschen Landstand ben ik gemachtigd de vol gende verklaring af te leggen: „Zoo lang de Nederlandsche voedselvoorzie ning niet beter is dan die van het Duitsche rijk zullen leveringen uit ons land naar het Duitsche rijk en naar andere landen in de toekomst niet meer plaats vinden". Een gezond ruilverkeer zal steeds wor den bevorderd, zoodat onze voedselpositie kan worden verstevigd door ruil van die goederen, die wij te kort komen, tegen goederen die wij kunnen missen, terwijl onze tuinbouwproducten, waarvan wij vijf tig procent'meer telen dan noodig is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen prijs zullen kunnen worden afgenomen. Dit laatste geldt ook voor ons fokvee, zoo dat ons afzetgebied niet verloren gaat en de toekomstmogelijkheden beveiligd zijn. Met man en macht wordt aan deze toe komst gebouwd en in het nieuwe Europa, dat komt, zal levensruimte zijn ook voor onze jongens. PRODUCTIESLAG GAAT ALLE NEDERLANDERS AAN. Dr. F. E. Posthuma bespreekt groote cn kleine middelen in den productieslag. Dezer dagen heeft dr. Posthuma in een zeer belangwekkende radiorede een be roep gedaan op alle Nederlanders om mede te werken tot het slagen van den produc tieslag. Het is nu eenmaal zoo, dat over een goe de verdèeling (distributie) en een flinke hoeveelheid voor het gebruik (consumptie) eerst gesproken kan worden, als de voort brenging (productie) vast staat. Het zal dus voor den verbruiker het beste zijn, als de voortbrenger veel heeft geprodu ceerd. Daarom, aldus dr. Posthuma, ver dienen boer en tuinder, die zich inspannen om met de beperkte hulpmiddelen nog zooveel mogelijk uit den grond te halen, dat allen daarvoor de noodige waardee ring niet alleen hebben, maar vooral too- nen! Dit kan geschieden met groote en kleine middelen en.... door iets na te la ten. Onder groote middelen verstaat dr. Posthuma de aanwending van den riool-af voer van de steden en de middelpunten van nijverheid voor de bodembemesting. De menschelijke verteringsresten worden momenteel in hoofdzaak afgevoerd naar de rivieren of rechtstreeks naar de zee. Hierin dient een grondige wijziging ge bracht te worden. Wat stad en nijverheid kunnen bijdragen, om de productiviteit van den bodem in stand te houden, moet thans verzameld en volledig benut worden. Waar den boer wordt gevraagd gier en mest zoo doelmatig mogelijk te bewaren, hem van staatswege subsidie wordt ver strekt voor het bouwen van gierkelders, daar dienen vanzelfsprekend iedere stad en elk middelpunt van nijverheid zich ervoor in te spannen, alle afvalstoffen, welke voor de bodémbemesting waarde hebben, te ver zamelen, te verwerken en ter beschikking van landbouw er en tuinder te stellen. Onder kleine middelen verstaat dr. Posthuma .o.a. hetgeen de huisvrouw kan bijdragen tot het slagen van den productie slag. Door het zorgvuldig verzamelen van afval van aardappelen kunnen de huis vrouwen voor een waardevolle aanvulling van den veevoedervoorraad zorgen. De volle medewerking van de gemeentelijke autoriteiten voor de organisatie van een goed werkenden ophaaldienst is daarbij in de eerste plaats vereischt. Ook het telen van voedingsgewassen in tuinen, parken en dergelijke gronden, alsmede een goed geregelde volkstuintje uitgifte onder deskundige voorlichting worden onder de kleine middelen gere kend. Ook hier kunnen de betreffende ge meentelijke instellingen uitstekend werk verrichten. Dr. Posthuma noemt dit zelfs het voeren van een, kleinen productieslag. In het vervolg van zijn rede vestigde dr. Posthuma er de aandacht op, dat men ook waardeering voor den productieslag kan toonen door het geroddel over het gebruik van het voortgebrachte na te laten. Dit blijkt voor velen nog heel moeilijk te zijn. VLEESCH OVER DE „VRIJBANK" In het vervolg 200 pCt. per bon. De Secretaris.-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 25 October 1941 de hoeveelheid vleesch, welke over de zoogenaamde vrijbank wordt verkocht, per bon 200% zal bedragen van het normale rantsoen. ^Derhalve kan over de vrijbank op eiken met „vleesch" gemerkten bon 100 gram vleesch, been inbegrepen en op eiken met „vleeschwaren" gemerkten bon 200 gram vleesch, been inbegrepen, wor den gekocht. Voor het koopen van dit vleesch komen echter uitsluitend diegenen in aanmerking, die bij den verkoop aan de plaatselijke toe wijzingscommissie, onder wier toezicht dezen verkoop, plaats vindt, b.v. aan de hand van hun distributiestamkaart, kun nen aantoonen, dat hun destijds een vet- kaart werd uitgereikt. ENGELSCHE lUCIITAANVALLEN. Een Britsch vliegtuig heeft Vrijdagavond in het wilde weg met machinegeweren op een plaats in Friesland geschoten. Er ont stond als door een wonder slechts glas schade. Op een andere plaats vernielde een brisantbom een woning. Daarbij werd een man gedood en zijn echtgenoote ge wond. De óverige brisantbommen, die luk raak werden geworpen, kwamen in het vrije veld terecht. BELANGRIJKE GIFT. Met het doel, de cultureele banden tus schen Duitschland en ons land te verstevi gen, zal het departement van Volksvoor lichting en Kunsten aan de Deutsch-Nieder. landische Gesellschaft een aantal boekwer ken schenken, die door de leden van deze organisatie kunnen worden geraadpleegd. Een keur van boeken, welke een overzicht geven van de Vlaamsche-en Nederlandsche literatuur, zal worden samengesteld. ALS ER NOODEN TE LENIGEN VIELEN. Collecten in vroeger dagen. Men schrijft ons: Milddadigheid is geen eigenschap, die ons menschen van de twin tigste eeuw alleen siert. Onze voorouders deden niet voor ons onder, als het leni ging van no oden betrof. Zij waren meest al aanstonds bereid te helpen. De geschie denis kent hiervan meer dan een voor beeld. In die dagen kende men weliswaar nog geen „Winterhulp Nederland", doch armoede, gebrek en kommer waren even goed bekend als thans. En daarvoor be hoefden het dan nog niet eens dagen van oorlog te zijn. Ook in vollen vredestijd ware er talrijken, die steun behoefden. Doch niet alleen personen kwamen daar voor in aanmerking, ook zaken, niet-per- sonen, vroegen herhaaldelijk om bijstand, en even zoovele malen werd deze ver leend. In vroegere eeuwen bepaalde de overheid burgemeesteren eener stad, ech ter, tot welk een bedrag gecollecteerd! mocht worden; er werd dus veelal een be paalde limiet vastgesteld. Doch ook hierop bestonden uitzonderingen, waarbij zulk een limiet niet bekend was. In het algemeen stond voorop, dat, als er goed verdiend was, en ook met milde hand gegeven werd. Een algemeene inzameling werd b.v. te Amsterdam, op last van de Staten van Holland, gehouden op den lOden September 1731, (door de geheele provincie), ten behoeve der uit Italië ver dreven Waldenzen. Deze collecte bracht alleen in de stad Amsterdam de kapitale som van 132.605.op. Op het eiland Marken had een hevige brand gewoest. In Februari 1732 werd den pastor Loei, ds. Petrus de Bruyn, met den ouderling Pieter Jansz, toegestaan te trach ten 1500.bijten te brengen. Heel vaak werd voor brand gecollecteerd, en meesten tijds werd het bedrag, waarvoor toestem ming verleend was, bereikt. Evenals in 1789 kwamen ook in 1799 visschersdorpen om steun vragen. In Mei van dat jaar werd een collecte van 10.000 toegestaan aan „gecomitteerden tot de visscherij-armen" te Vlaardingen en in Augustus een van 1.000.voor de huis gezinnen der gevangen visschers uit Kat wijk aan Zee. Ten slotte maken wij nog melding van een collecte, welke door oorlogsomstandig heden gehouden moest worden, n.l. die na den inval der Engelschen in Noord-Hol land, in 1799. Het uitvoerend bewind der Bataafsohe republiek schreef toen tegen den 27sten December een collecte over het geheele land uit. Dat het Nederlandsche volk zijn verbon denheid toont doordat men elkanders ïas- ten helpt drag?n, is dus in het geheel geen vondst van dezen tijd. Het werrc van Win terhulp Nederland kan dan ook beschouwd worden als een hervatting van hetgeen on ze voorvaderen voor elkaar-deden. Ieder lid van de gemeenschap wist zich in die gemeenschap geborgen, omdat wanneer zulks noodig was, hulp werd geboden. Winterhulp zou dezen geest van ge meenschapszin zoo gaarne weer in ons volk bewust doen worden. Dat wij telkens weer een beroep op den offerzin doet, vindt zijn oorzaak in het be treurenswaardige feit, dat duizenden landgenooten op hulp wachten en .eerst van het allernoodigste voorzien kunnen worden als er werkelijk geofferd wordt. Men overwege dit terdege bij het bepa len van zijn gift bij de op 31 October en 1 November a.s. te houden lijstencollecte. OFFERVAARDIGHEID IS EEN DER DEUGDEN, WELKE EEN VOLK VOOR ZIJN BESTAAN NOODIG HEEFT. Het gironummer van Winterhulp Nederland is 5553. HEROPENING VAN DE VAK OPLEIDING. DE AANMELDING INGEVOIGE HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. In tegenstelling met de aanvanke lijke verwachting konden de aanmel dingskaar ten voor degenen, die op het oogenblik nog bij geen ziekenfons zijn ingeschreven en zich nu bij een toegelaten „algemeen ziekenfonds" moeten aanmelden, nog niet aan alle postkantoren verkrijgbaar worden ge steld. Men zal er echter op kunnen re kenen, dat deze kaarten uiterlijk Woensdag a.s. alom in den lande aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Ter vermijding van misverstand diene, dat zij, die reeds bij een ziekenfonds zijn aangesloten, hun aanmeldingskaart door bemiddeling van dit ziekenfonds ontvan gen en dus geen gang naar het postkan toor behoeven te makenrf KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Amsterdam (H. Hart) den weleerw. heer W. H. Kooij; Lot pastoor te Amsterdam (O. L. Vrouw van Lourdes) den weleerw. heer J. C. de Moei; tot pastoor te IJmuiden den weleerw. heer E. N. F. Pronk, thans kapelaan te Am sterdam (H. Gerardus Majella). Z EERW. HEER J. S. H. BEMELMANS. f Vrijdagavond is in het ziekenhuis te Roer mond plotseling overleden de zeereerw. heer J. S. H. Bemelmans, sinds 1923 direc teur van de R.K. H. B. S. voor meisjes van de zusters Ursulinen te Roermond. De over ledene werd in 1883 te Oirsbeek geboren, in 1907 priester gewijd. Hij was o.m. leeraar te Rolduc en lange jaren directeur van „Voor eer en deugd". STADSNIEUWS „KLOMPERTJE KLOMP". De jeugd vermaakte zich uitstekend. Een; groote schare kinderen heeft Za terdagmiddag in de Stadsgehoorzaal de be levenissen meegeleefd van „Klompertje Klomp". We behoeven niet te zeggen wie Klompertje Klomp is. Reeds meer dan twee, maanden worden in onze courant de avon turen van Klompertje Klomp in het da gelijksch kinderverhaal verteld en de jeugd grijpt iederen dag naar de courant, om Klompertje te volgen bij zijn tochten. Was het wonder, dat velen den jongen Klomp in levenden lijve wilden aan schouwen en.... tevens nieuwsgierig wa ren naar den afloop van de avonturen? Zoo was de opkomst van 800 a 900 kinde ren niet te ^verwonderen. Het is ongetwijfeld een uitstekende ge dachte 'geweest van het gezelschap Jan Nooy om ook dit kinderverhaal voor het voetlicht te brengen. Het is een tooneel- en zangspel geworden van 22 tafereelen met muziek van Jos. Mölknan. Op eenvou dige wijze heeft men de verschillende per sonen, die in het verhaal meespelen, ten tooneel gebracht en aan de kinderen, die met ongekend boeiende belangstelling het spel volgden, was te merken, dat zij on middellijk de verschillende meespel en den herkenden. Vader en Moeder Klomp, Klompertje, boosdoeners, een oneerlijke fotograaf, een kwajongen, die gebakjes steelt, kortom al degenen, die successieve lijk in het verhaal voorkomen, kwamen voor het voetlicht en zij allen deden de jeugd telkens weer genieten van de vele avonturen van Klompertje Klomp uit Pa- lingdam. Deze middag zal bij onze jeugd' zeker nog langen tijd in herinnering blijven. Vier commissies benoemd. Dr. ir. G. de Gelder heeft als gemachtig de en in opdracht van den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen de volgende commisses inge steld: a. Een commissie voor lagere nijver heidsscholen. b. Een commissie voor het leerlingstelsel. c. Een commissie voor de leermiddelen der nijverheidsscholen. d. Een commissie voor de opleiding in middenstandsberoepen en het kleinbedrijf In deze commissies zijn benoemd de vol gende heeren: Commissie a: tot lid en voorzitter: M. Worp, directeur van de ambachtsschool te Delft en voorzitter van de Ned. Centrale v. d. Vakopleiding. Tot leden: J. A. Baars, leeraar aan de gemeentelijke nijverheids school te Breda, D. S. de Boer, architect te Alkmaar, P. J. Kouwe, leeraar aan de ambachtsschool te Coevorden, G. N Meurs, leeraar aan de ambachtsschool te Leiden, voorzitter van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen, S. H. Stoffel, di recteur van de machinefabriek Reineveld te Delft. Commissie b. Tot lid en voorzitter: A. Hengeveld, directeur van de ambachts school te Haarlem, lid van het dagelij ksch bestuur der Ned. Centrale voor de Vak opleiding. Tot leden: H. Hootsmans, direc teur van de ambachtsschool te Breda, J. Keppels, chef personeel van de N.V. Stork- Hysch, Haarlem,1 mr. A. Vermeulen, leider der sociaal economische afdeeling van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, Amsterdam, A. J. Winter, afdeelingsleider van het gewestelijk arbeidsbureau te Haar lem. Commissie c. Tot lid en voorzitter: K. Kooyman, directeur van de ambachtsschool te Hilversum. Tot leden: P. J. Kouwe, lee raar aan de ambachtsschool te Coevorden, J. Lookman, leeraar aan de ambachtsschool te Den Helder, R. C. van Ree, Eindhoven. Commissie d. Tot lid en voorzitter: A. Wamsteeker, voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantorbedienden „Mercurius" te Amsterdam. Tot leden: de heer A, R. van Bavel, leeraar aan de mid delbare handelsavondschool te Utrecht, W. v. d. Meer, leeraar boekhouden M.O. te Eist (Utrecht), G. L. v. Rijn, leeraar han delsschool te Utrecht, J. Traast, directeur vakschool v. winkelpersoneel, Naarden. „GLAS IN VELERLEI VORM". De vereeniging van Matihesianen hield Zaterdagmiddag ihaar eerste bijeenkomst in het zilveren jubileumjaar in de college zaal van het Kamerlingh Onneslaborato- rium. De voorzitter, de heer J. Freeke, opende dezen middag met een toepasselijk woord en leidde vervolgens den heer W. Jezeer in. Deze begon met een historisch overzicht te geven van de fabricatie van glas en toonde daarmee aan, dat het glas reeds gemaakt werd ongeveer 4000 jaar geleden. Daarna behandelde hij op popu laire wijze de samenstelling van den een- voudigsten vorm van glas. Hij liet daarbij een stuk gesmolten glas zien, dat gevormd was door zand tot een hooge temperatuur te verhitten. Terwijl vroeger het glas al leen gebruikt werd voor kunstproducten, waaronder zeer kostbare, wordt het tegen woordig ook voor wetenschappelijke en technische doeleinden gebruikt. Immers, waar men bij metalen leidingen b.v. van de te behandelen stof niets kan zien, kan men door het glas alle bewegingen volgen. In Duitschland begon men het eerst het glas voor technische doeleinden te gebrui ken. Men begon o.a. allereerst vensterrui ten te maken. Daarna ontwikkelde zich de industrie in 't maken van flesschen, waarvan Nederland een groote hoeveel heid produceert. Spr. beschreef vervolgens hoe een smeltoven er uit ziet en hoe het glas gesmolten wordt. Ook liét spr. ver- schillehde syteemen van ruiten maken zien. Hierna besprak hij verschillende glassoorten en wat men hiervan kon pro- duceeren. O.a. pijpleidingen en flensstuk ken en hij toonde de buitengewoone ste- vigte van het glas aan. De heer Jezeer besprak toen een andere tak van glasblaaskunst, n.l. dat van den glasinstrumentmaker, die ook een weten schappelijke opleiding moet hebben. Hij liet hierbij zeer fijne glasinstrumenten zien, die gemaakt waren in 't Kamerlingh Onnes Laboratorium. Spr. zeide, dat vele menschen dachten, dat in Nederland deze tak van glasnijverheid niet beoefend werd; doch zelfs uit Amerika komt men in Lei den examen doen. Spr. besloot met het beantwoorden van vele vragen, die hem gesteld werden. De voorzitter sprak namens alle aanwe zigen toen hij den heer Jezeer hartelijk darde zegde voor deze zeer interessante le zing, waarna hij de aanwezigen uitnoodig- de de glasinstrumenten van dichtbij te ko men zien. I^et bestuur mag deze eerste ju- bileumlezing als zeer geslaagd beschouwen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2