Momentje, ZATERDAG 25 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10086 3)e Celxi^elicSoii^omt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Beginsel en toepassing Wij hebben er herhaaldelijk op gewe zen, van hoe groot belang het is, onder scheid te maken tusschen beginsel en toe passing. Een mensch met zelf-respect, met karak ter, houdt onder alle omstandigheden zijn beginsel vast als grondslag en leiddraad en lichtbaken voor zijn handelen tenzij hij tot het inzicht, tot de overtuiging mocht komen, dat zijn beginsel verkeerd is. Voor beginsel-vaste, beginsel-consequente menschen moet ieder respect hebben. Menschen, die transigeeren en marchan- deeren met hun beginsel, handelen min derwaardig en verachtelijk. De toepassing van het beginsel kan ech ter onder gewijzigde omstandigheden ge wijzigd worden. Natuurlijk, ook in wat de toepassing, de concretiseering van een beginsel betreft mag iemand niet zijn als een.... weer haan. Ook onder dit opzicht moet men op iemand kunnen rekenen, op iemand kun nen bouwen, moet men iemand kunnen vertrouwen. Maar waarlijk gewijzigde omstandighe den omstandigheden van tijd en van plaats, van opvattingen en gebruiken kunnen gerechtvaardigd, gewenscht en noodzakelijk maken wijzigingen in de toe passing van een beginsel. Men moet gopd en zuiver onderscheiden tusschen beginsel en toepassing, opdat men niet onrechtvaardig en lasterlijk spreke van beginsel-verzaking en beginsel-on trouw, als deze er niet zijn! Het beginsel zélf houde men hoog boven de stormen van wisselende omstandighe den en alle moeielijkheden hoog en on gerept in onwrikbaren en dapperen trouw. Het beginsel zélf moet ten allen tijde worden gevolgd en gediend met geest drift, ware geestdrift. Geestdriftigen voor het beginsel dat zijn de menschen, die een kern vormen in de samenleving, die een sterke steun zijn voor zwakkeren, een bemoedigend voor beeld voor allen al zal 't hun vaak niet zoo „goed" in de wereld gaan als anderen, die het minder ernstig met het beginsel nemen. In een artikel over „geestdrift" schreef de „Tijd" dezer dagen o.m. dit: „Dwepen is gemakkelijk, maar geest driftig zijn eischt een gespannen ver beeldingskracht, door een gespannen wilskracht gesteünd. Gelukkig echter de geestdriftigen, want zelfs wanneer zij niet bereiken wat zij verlangen (en dit bereiken zij nimmer ten volle) dan kunnen zij toch sterven met de zeker heid van geleefd te hebben voor iets, dat grooter was dan zij zelf. Hierdoor wordt het leven een eervolle strijd en de dood zelf een triomf". Gelukkig zij, die geestdrift hebben voor hun beginsel gelukkig ondanks alles! Gelukkig de maatschappij, welker leden geestdrift hebben voor een goed, een hoog, een heilig beginsel! BELANGRIJKE RADIO-REDE VAN DEN BOERENLEIDER. Hedenavond van 6.30 tot 7 uur zal over den zender Hilversum II, 301 M. door den leider van den Nederland- schen Landstand, den boerenleider E. J. Roskam een uiterst belangrijke ra diorede gehouden worden, waarin me- dedeelingen gedaan zullen worden, die van zeer veel beteekenis zijn voor het geheele Nederlandsche volk. WIJ GERMANEN Ja, wij Nederlanders waren in den loop der jaren vergeten, dat wij, behalve Ne derlanders, ook Germanen zijn. Dat wij deel uitmaken van die groote groep trot- sche stammen, die zoo'n belangrijk aandeel hadden in de grondvesting van de Wester - sche beschaving. Germanen hebben nu het zwaard ge trokken tegen de machten die Europa be dreigen. Zij strijden schouder aan schou der tegen het bolsjewisme, opdat Europa een gelukkige toekomst tegemoet zal gaan. De Nederlanders die beseffen, dat ook wij Germanen zijn en daarom plichten heb ben. strijden in hun gelederen. Wij, Germanen, gaven gehoor aan de roeostem van den Führer. Nederlandsche nationaal-socialisten en Nederlanders, die den nieuwen tijd verstaan, vertrokken reeds bij duizenden naar het Oosten. Zij geven het voorbeeld. Zij marcheeren en strijden, cyndat zij weten, dat alleen hier door ons land en volk gered kunnen wor den en omdat zij daardoor tevens een volle plaats veroveren voor ons geheele volk een eervolle plaats in het nieuwe Europa. Wij, Germanen. Deze naam moge u nu nog vreemd in de ooren klinken, maar de tijd is niet ver meer. dat u beseffen zult, dat de leider der N.S.B. gelijk had, toen hij ziin mannen te wapen riep. omdat wij, Nederlanders. Germanen zijn en onze plaats is en dus ook die van u, in de gele deren van het vrijwilligerslegioen Neder land. Meldt u aan! Het adres is: Koninginnegracht 22 te Den Haag. Aan het lange Oostelijk front Pantsergevecht voor Moskou Ter aanvulling van het Duitsche weer- machtbericht van gisteren meldt het D.- N.B. nog onder meer: Over een front van 1200 km. rijpt het totale resultaat eerst na verloop van tijd. Reeds de tien reusachtige slagen, die geleverd zijn sedert het begin den veldtocht in het Oosten, hadden stuk voor stuk geruim en tijd noodig om ten einde te loopen. Juist de historische afloop van deze slagen, houdt de zeker heid in, dat ook de huidige operatie over het front, dat nu 1200 km. breed is, naar het definitieve succes toegroeit. De kluiste ring van groote massa's troepen der Sow- jets aan Leningrad beteekent een vorde ring van de operaties, want het omsingel de Leningrad komt eiken dag, waarop het er niet in slaagt uit te breken, dichter bij zijn eind. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat een nauwkeurig onderzoek heeft uit gewezen dat in den tijd van 22 Juni tot eind September ruim 260 Sowjetdivisies vernietigd zijn. Zij werden voor een deel volkomen in de pan gehakt, gevangen ge nomen of zoo geteisterd, dat slechts ge ringe, verspreide resten zijn overgebleven. Bovendien verloren talrijke Sowjetdivi sies meer dan 50 pet. van hun gevechts kracht. De vernietiging van ruim 260 di visies, waaryan 226 geschutsdivisies, 40 pantserdivisies en talrijke andere eenhe den, beteekent voor de Sowjets een ver lies van verscheidene millioenen soldaten, van wie slechts een deel in gevangen schap is geraakt. Zware artillerie van het Duitsche leger heeft op 23 October met goed gevolg mili taire doelen in de haven van Leningrad en bij Kroonstad onder vuur genomen. Talrijke treffers werden waargenomen. Den 23sten October stiet de pantseraf- deeling van een ten Westen van Moskou oprukkende Duitsche voorpostenafdeeling op sterke Sowjetpantserstrijdkrachten, die zich in een beboscht dal gereed hielden voor den aanval. Vurende van de omlig gende hoogten reden de Duitsche pantser wagens in snelle vaart op de gedeeltelijk reeds aangeschoten Sowjet-pantserwagens in en ramden ze. Bij de botsing sprongen de kettingen, andere pantserwagens vielen om en begonnen te branden. Uit Moskou wordt, naar S.P.T. in Zü- rich verneemt, officieel medegedeeld, dat de hoofdstad der Sow jetunie op last der autoriteiten in de lucht zal vliegen, alvo rens in handen van den vijand te vallen. In den centralen sector waren dt_ acties van de Duitsche luchtmacht met sterke strijdkrachten gericht op bolsjewistische veldstellingen en marcheerende colonnes, op de belangrijke ravitailleeringswegen en Op de spoorwegen. De bolsjewisten leden bij deze aanvallen zware verliezen aan menschen en materiaal. Bijv. zijn in één gevechtsstrook 27 tanks en 150 auto's ver nietigd. Uit Moskou wordt gemeld, dat maar schalk Timosjenko, die tot dusver het middenfront der Sovjets aanvoerde, de lei ding van het Zuidelijk frontdeel op zich genomen heeft. De chef van zijn generalen staf, generaal Soekof, commandeert nu het middenfront. Tegenover de commentaren in de Duitsche bladen, die reeds het hoofd van Timosjenko op Stalins bevel onder beulshanden zagen vallen, beoordeelt men in deskundigen kringen de militaire muta ties bij de Sovjets natuurlijk zakelijker, zij het ook niet eensluidend. Alle stem men wel hierin overeen dat het Donetz- bekken het Roergebied van Rusland als veel belangrijker moet worden be schouwd dan Moskou. Ook de hoofdstad herbergt wapen- en andere voor de oor logvoering belangrijke fabrieken, doch haar beteekenis is er vooral een van poli tiek en prestige. Daar men in de Sovjet-Unie naar be kend Timosjenko voor den besten aanvoer der houdt, heeft men hem thans naar het Zuidelijk front gedirigeerd. Sommige des kundigen nu zien hierin tevens een aanwij zing, dat men Moskou reeds heeft opge geven, waartegenover de Sovjets nog eeni- ge hoop koesteren het Donetz-bekken te kunnen houden. Anderen achten de muta ties in haar geheel een teeken van wan hoop, welke de verwarring onder de bols jewieken slechts kan verhoogen. Tenslotte meenen sommigen in het buitenland, dat Timosjenko wel geroepen zal zijn, om nu reeds de strategische verdediging van Koejbysjef (Samara) te orga niseeren, waarheen een deel der Sovjet-administra tie en het corps diplomatique zijn overge plaatst. Een jaar na Montoire EEN SCHADUW OP DEN VERJAARDAG Ter gelegenheid van den eerste ver jaardag der ontmoeting tusschen den Führer en maarschalk Pétain in Montoire wijzen de Parijsche bladen in commenta ren op de een jaar geleden gewekte hoop en komen zij op voor een voortzetting der aldaar begonnen politiek. Deze eerste ver jaardag der ontmoeting van Montoire staat tevens onder den indruk van de moorden op leden van de Duitsche weermacht in Nantes en Bordeaux. De „Petit Parisien" schrijft: „Men had gaarne gezien, dat deze verjaardag gesym boliseerd was geworden door de deelne ming van de Fransche vrijwilligers teza men met de Duitsche weermacht aan den strijd tegen het bolsjewisme. Dat zou voor de definitieve verzoening der beide vol keren het beste onderpand geweest zijn". In Nantes is gisteren op het Duitsche soldaten-kerkhof in tegenwoordigheid van talrijke vertegenwoordigers het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den ver moorden luitenant-kolonel Holz. Maar schalk Pétain had zich door den prefect van de Beneden-Loire laten vertegenwoor digen en door dezen een krans op het graf laten leggen. Een groote menschenmenigte stond zwij gend op de trottoirs. In zijn grafrede zeide de plaatselijke commandant. dat luitenant-kolonel Holz steeds voor alle moeilijkheden het grootste begrip had getoond en van de noodzake lijkheid van een toenadering in Europa overtuigd was, zoodat hij met de Fransche autoriteiten zeer goed samenwerkte. De aanstichters tot den moord, zoo verklaarde de commandant, zijn verraders. Zij durfden den vijand niet openlijk aanvallen. Daar de ware schuldigen onvindbaar blijven, zullen degenen, die in dienst van Engeland en Moskou hun verraderlijke activiteit in Frankrijk uitoefenen, in hun plaats de ver antwoordelijkheid op zich nemen. De ver antwoordelijkheid komt neer op diegenen, zoo verklaarde de commandant ten slotte, die gelooven tegenover deze misdaad te kunnen zwijgen of stil te kunnen blijven zitten. Zooals bekend zou in den nacht van Donderdag op Vrijdag, indien dan de da ders van de aanslagen op Duitsche offi cieren te Bordeaux en Nantes nog niet be kend waren, de tweede fusillade van 50 gijzelaars plaatsvinden. Naar de V.P.B. thans verneemt, is deze voor onbepaalden tijd uitgesteld. Op de Berlijnsche perscon ferentie weigerde men antwoord te geven op de vraag, of dit uitstel wellicht ver band hield met de bespreking tusschen von Ribbentrop en de Brinon. BEZOEK VAN DE BRINON. De Fransche ambassadeur de Brinon heeft een bezoek gebracht aan den Rijks minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop Dit bezoek wordt in Duitsche politieke kringen beschouwd als een ant woord op de van Angelsaksische zijde ge uite bewering, dat door de jongste ge beurtenissen in Frankrijk de Duitsch Fransche betrekkingen een stilstand of terugslag ondervonden zouden hebben. Naar opvatting van deze kringen is van meer belang dan een eventueel raden naar de beteekenis van dit bezoek het feit. dat de aan Engeland onderhoorige generaal De Gaulle het noodig gevonden heeft, in de Encelsche radio tegen nieuwe aanslagen op leden van de Duitsche weermacht te waar schuwen. Deze oproep schijnt, naar men in Berlijn meent, voor het reeds eergiste ren aangeduide feit te spreken, dat men in de keuze der gijzelaars, die voor de moordaanslagen met het leven moeten boe ten, volkomen juist te werk gaat. dat zich dus onder hen tal van elementen bevin den, wier verlies aan De Gaulle en zijn En gelsrhe trawanten ongelegen komt, want anders had hij -dch wel navwelüks er toe bereid verklaard voor moordaanslagen te waarschuwen. In verband met ^e terechtstellingen van de gijzelaars deelt de secretaris-generaal van het Fansche ministerie voor de inlieh- tingèn mede. dat d° bezettin«sautoriteiten de voor terechtstel1 ing aangewezen gijze laars niet kiezen uit de personen, die na een aanslac ziin gearresteerd, maar uit d> geïnterneerden, welker strafsehuldisbeH duidelijk bewezen is. „Het is onbegrijpelijk, dat het christen dom een bondgenootschap heeft gesloten met het bolsjewisme" zoo verklaarde de rector van het Katholieke Instituut te Pa rijs, kardinaal Baudrillart in de „Matin". De kardinaal haalt de woorden van den bisschop van Baltimore aan, volgens wel ke Engeland zich tegen God heeft gewend en dat het daarom nu gestraft wordt en verklaart: „Er ligt veel waarheid in de woorden van dezen bisschop. Ik geloof, dat alle naties, in het bijzonder Engeland, zich veel te verwijten hebben en niet als ware vertegenwoordigers van de christelijke be schaving kunnen worden beschouwd. De gevolgen van een bondgenootschap met het bolsjewisme vormen een gevaar voor het geheele christendom." De sDannina in het Oosten De Nitsji Ni'tsji brengt op een vooraan staande plaats een bericht uit Manila, dat Amerikaansche schepen geweigerd hebben Japansche passagiers te vervoeren, hetgeen volgens gerucht als het voorspel van de scheepsbewapening wordt beschouwd. Het blad beticht de Philippijnen van openlijke vijandigheid jegens Japan en wijst daarbij op de beweerde intrekking van exportlicenties naar Japan, die te voren verleend waren. Naar schatting verlaten meer dan. 300 Japanners de Philippijnen. Naar voorts wordt gemeld wordt in goed ingelichte kringen te Sjanghai verklaard, dat de Vereenigde Staten geen koopvaar dijschepen meer in den Noordelijken Stil len. Oceaan laten varen. Naar men verder heeft vernomen hebben de President-lines hun ss President Taylor, dat Zondag in Sjanghai zou aankomen, opdracht gegeven voor anker te gaan. BINNENLAND NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST Aanmelding en keuring Luistert allen naar de radioreportage op Maandag 27 October 1941 van 19.2019.30 over Hilversum I. Aanvang van den diensttijd op 8 Decem ber 1941. Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 28, 29, 30 en 31 October 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen arbeidsdienst zal op onder- vermelde plaatsen en data, telkens tus schen 9,00 en 15.00, gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgende volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voor zitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. Niet jonger dan 17 en niet ouder dan i jaar zijn; c. Ongehuwd zyn: d. Voor zoover minderjarig, in het bezit zijn van een bewijs van toestemming van een hunner ouders, hun voogd of ver zorger. Meldt U ter keuring aan. Te Leeuwarden, Breestraat 48, Concert zaal „Schaaf", Dinsdag 28 Oct. 1941. Te Alkmaar, Doelenstraat 15, Dinsdag 28 Oct. 1941. Te Dordrecht, Mient 7, Dinsdag 28 Oct. 1941. Te Groningen, Violenstraat 2, Woensdag October 1941. Te Zaandam, Slachthuisstraat 6 (school), Woensdag 29 October 1941. Te Tiel, Vleeschstraat 2 (geb. gemeente werken), Woensdag 29 October 1941. Te Winschoten. Boschstraat 25 (Groene Kruis), Donderdag 30 October 1941. Te Amsterdam, Iepenweg 13, Donderdag 30 October 1941. Te Eindhoven, Kruisstraat 53, Donderdag 30 October 1941. Te Assen, Javastraat 7, Vrijdag 31 October 1941. Te Amsterdam, Iepenweg 13, Vrijdag 31 October 1941. Te Breda, Leuvenaarstraat 97, Vrijdag 31 October 1941. Ieder die wordt goedgekeurd en overi gens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 8 December 1941 opgeroepen om gedurende 5 A maand in den Nederland schen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5 'A maand kan de vrijwilliger bij ge bleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen: a. Opleiding tot kader; b. Vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c. Na eervoj ontslag voorkeur bij arbeids bemiddeling in Nederland. ARBEID OP ZATERDAG IN WASSCHERIJEN EN STRIJK- INRICHTINGEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijk- inrichtingen, in wier fabrieken of werk plaatsen, tengevolge van de bestaande ver duisteringsvoorschriften niet bij kunstlicht mag-worden gewerkt, een afwijking toege staan in de werktijdregeling voor den Za terdag. Deze komt hierop neer, dat op de Zater dagen in het tijdvak van 6 December 1941 tot en met 17 Januari 1942 door het in hun onderneming werkzame personeel, mag worden gearbeid tusschen een half uur vóór zonsopgang en een half uur na zonsondergang. Voor de overige Zaterda gen in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1942 is de regeling aldus, dat dan gedurende 5 1/2 uur per dag mag wor den gewerkt, onder beding, dat deze ar beidstijd gelegen moet zijn binnen een tijdsbestek, dat een half uur voor zonsop gang kan aanvangen en uiterlijk 5 1/2 uur na zonsopgang moet zijn geëindigd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: Gistermiddag hebben vijandelijke vlieg tuigen een aanval gedaan op Crotona, er werd onbeteekenende materieele schade aangericht. Geen slachtoffers. In den afge- loopen nacht volgden nieuwe aanvallen op NapeLs. De verliezen beperkten zich tot vijf gewonden onder de burgerbevolking. De aangerichte schade is niet groot. Onze lucht macht ondernam nieuwe aanvallen op Malta, hierbij werden de luchthaven van Micabba en de havenwerken van La Va- letta getroffen. Noord-Afrika: Niets bijzonders aan de fronten te land. In Tobroek werd een vijandelijk vliegtuig door onze jagers neer. geschoten. Britsche vliegtuigen bombardeer den Benghasi. Homs en Tripolis, waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen. In Homs werd slechts lichte materieele scha de aangericht. Drie bommenwerpers wer den brandend omlaag geschoten, waarvan twee in Benghasi en de derde in Homs. Reddingsbooten borgen dc verkoolde lijken vaii eenige vijandelijke vliegers. Oost-Afrika: Activiteit van onze vooruit geschoven afdeelingen in de sectoren Ualog en Tanameer. Vijandelijke eenheden wer den teruggedreven. Van de andere sectoren valt niets bijzonders te melden. TEXTIELPERIKELEN. Er wordt nu van u gevraagd om bovenkleeding in te leveren. Als ik twee pakken inlever, krijg ik een ver gunning tot het koopen van een nieuw costuum a raison natuurlijk van mijn halve puntenkaart en mijn heele por- temonnaie. Maar dan kunnen er ook weer twee menschen aan een laat ons zeggen eenigszins behoorlijk costuum worden geholpen. Nu zijn er lieden, die meewarig het hoofd schudden, als zij dit lezen en zuchten: Sjonge, sjonge, wat een tijd! Wie zou zooiets ooit gedacht heb ben? Ik antwoord hun: Wel, ik! Ik was eens in mijn nog jeugdige ja ren uitgenoodigd op een deftige trouwpartij, waarop ik in officieele kleeding behoorde te verschijnen. Maar hoe kon men van een jongmensch zon der eenig inkomen het bezit verwach ten van zwarte kleedij. Ik belde dus bij vrienden aan en het duurde niet lang of mijn uitrusting was compleet. Van den een leende ik een jacquet, van den ander een hagelwit overhemd, van den derde een streeppantalon, van den vierde een paar nieuwe zwarte schoenen (ik mocht ze inloopen), ver der boord, das, handschoenen enz. Om echter ieder van hen de teruggave van hun eigendommen te waarborgen, spelde ik overal briefjes in. Om later geen vergissingen te maken. Aldus toog ik ter bruiloft. Uit dienzelfden tijd dateert ook mijn aanwezigheid bij de begrafenis van een suikeroom, waarbij ik in de stoet liep met de hooge hoed van het lijk op. Ik wil maar zeggen, dat U niet al te diep moet zuchten, textielmoeilijkhe- den waren er vroeger ook HERHALING REDEVOERINGEN MAX BLOKZIJL. Ingaande met de programmaweek van 26 October a.s. zal het politiek weekpraat- je van Max Blokzijl worden herhaald op den Dinsdag, die daarop volgt, van 8.15 tot 8.30 uur, over den zender Hilversum I. Zijn causerie „Brandende kwesties" zal herhaald worden op Zaterdagochtend, op denzelfden tijd en over denzelfden zender. De eerste herhalingen zullen dus plaats vinden op Dinsdag, 28 October resp. op Zaterdag 1 November. DE PRIJSAANDUIDINGSPLICHT IN HET HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT BEDRIJF. De gemachtigde voor de prijzen heeft gisteren een tweetal beschikkingen uitge vaardigd, waarbij de prijsaanduidingsplicht voor spijzen en dranken verstrekkende in richtingen en voor logies-bedrijven gere geld wordt. In de eerstgenoemde beschikking wor den ondernemers van inrichtingen waar voor hei publiek gereedgemaakte spijzen of dranken verkrijgbaar worden gesteld, tot prijsaanduiding verplicht. Dit moet bij spijzen geschieden door middel van me nu's of dagkaarten en bij dranken door middel van tarief- of wijnkaarten. Dezj kaarten moeten gedagteekend zijn of den datum vermelden, waarop zij voor hc~ eerst golden, terwijl zij verder in voldoen! aantal in de inrichting ter inzage moeten worden gelegd. Het kan voorkomen, dat het aanhouden van de bedoelde kaarten voor de betrokken inrichtingen bezwaar lijk is, hetgeen bijvoorbeeld bij kleine café's en restaurants het geval zal zijn. Met het oog hierop, is het toegelaten de prijsaan duiding op andere wijze te doen geschie den, bijvoorbeeld door middel van leitjes of borden Voorwaarde is echter, dat het op duidelijke wijze gebeurt. Ten slotte wordt aan de hierboven bedoelde inrichtin gen voorgeschreven een exemplaar van het menu op de dagkaart of wel een an dere aankondiging van de verkrijgbare spijzen bij elke toegangsdeur te hangen, cp zoodanige wijzen, dat zij van buitenaf voor het publiek duidelijk en gemakkelijk leesbaar zyn. De tweede beschikking bevat de ver plichting tot prijsaanduiding voor onder nemers van inrichtingen, waar aan het publiek logies wordt verleend. Hieronder vallen niet de pensions. De prijsaanduiding moet geschieden door op de plaats waar het publiek zich ter verkrijging van logies komt aanmel den, goed zichtbaar een lijst aan te bren gen, waarop de volgende gegevens voorko men: a) de kam?rnummers, overeenkomende met de nummers, welke op de gangdeuren der kamers staan; b) de kamerprijs per dag met of zonder ontbijt; c) het eventueel verschuldigde percen tage voor bedieningstoeslag. Bovendien moet in iedere verhuurde ka mer een duidelijk zichtbare aankondiging worden opgehangen, waarop de genoemde gegevens vermeld staan, voor zoover deze op de kamer betrekking hebben. Indien de prijzen niet in elk seizoen of seizoengedeelte gelijk zijn, moeten zij op de aankondiging alle vermeld worden, met nauwkeurige omschrijving van het tijd vak, waarvoor zij gelden. I Beide beschikkingen treden op 8 Novem- I ber 1941 in werking.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1