MomentjeN WOENSDAG 22 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10083 Ste Getd^^Soti/fcomt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat uit twee bladen. Op de eerste plaats noodig Ter gelegenheid van den dies natalis, den verjaardag, van de R. K. Universiteit te Nijmegen heeft de Bisschop van Breda, Z. H. Exc. mgr. Hopmans, de studenten toegesproken. In zijn rede zeide de Bisschop o.a.: Het is niet voldoende noch op de eerste plaats noodig, wetenschap te verwerven. Vóór alles wordt gevorderd de christelijke deugd, een voorbeeldig en godsdienstig leven. Het is een groote waarheid, die de Bisschop voorhoudt. Een bekende waar heid ook. Maar het is in het leven niets bijzonders, als bekende groote waarheden worden vergeten, zoodat er niet# naar gehandeld wordt. Wij hebben noodig menschen van weten schap. De samenleving zou cultureel ver zinken, als de wetenschap niet met ernst en ijver zou worden beoefend. En op het katholieke leven zou een blaam v/orden geworpen, als niet ook onder ka tholieken de wetenschap in hooge eere en practische beoefening zou staan. Niemand kan gelukkig met eenigen grond van waarheid beweren, dat wetenschap en katholicisme, theoretisch of practisch tegenover elkander staan. Tusschen de vaststaande resultaten van de wetenschap en de leer van de Katholieke Kerk is op geen enkel terrein tegenspraak: Geloof en wetenschap strijden niet met elkaar. Nog nooit heeft iemand deze stel ling kunnen weerspreken. En op elk terrein van de wetenschap kan men katholieke beoefenaren en vooraan staande geleerden aanwijzen. De wetenschap staat bij de katholieken in hoog aanzien. De Katholieke .Kerk be vordert de wetenschap op alle mogelijke wijze! Geloof en wetenschap. Geloof staat in derdaad op de eerste plaats. Maar dat is geenszins een belemmering voor de vrijheid van de wetenschap. Het geloof is voor de wetenschap als een lichtbaken in zee, als een toren in het vrije veld. Het wijst den weg, het behoedt voor afdwa ling, maar het belemmert de vrijheid niet! De wetenschap staat bij de Katholieken in hoog aanzien. Maar: de wetenschap staat niet op de éérste plaats, mag naar ónze opvatting niet op de eerste plaats staan. „Vóór alles wordt van de katholieken gevorderd de christelijke deugd, een voor beeldig en godsdienstig leven". En, vóór alles heeft de maatschappij be hoefte aan goede menschen. Goede men schen d. w. z., menschen, die consequent, overeenkomstig een eerlijke en oprechte overtuiging leven; die een goed geweten als norm hebben voor hun daden, voor hun dagelijksch doen en laten. Wij hebben noodig menschen, dieEn hier komen de aanvullingen naar gelang van persoonlijke geaardheid en persoon lijke voorkeur en ook naar gelang van maatschappelijk inzicht. Maar al die aanvullingen zijn verkeerd, in bedoeling of althans in formuleering, als niet op de eerste plaats staat het goed- z ij nWij hebben menschen noodig, die goed zijn! Men kan verscheidene criteria aanleg gen voor het al dan niet goed-zijn van de menschen. Dit is een criterium, dat nooit faalt: of de menschen al dan niet egoïstisch, zelfzuchtig zijn, of 't al dan niet ware ge- meenschapsmenschen zijn, ware gemeen- schapsmenschen, d. w. z. menschen, die tot zichzelf-vehgetend offer bereid zijn en klaar staan, als de gemeenschap, als het belang van hun medemenschen dat offer vraagt. Als wij dus zeggen, dat we op de eerste plaats noodig hebben goede menschen, kunnen we óók zeggen, dat we op de eerste plaats noodig hebben ware ware! gemeenschapsmenschen EEN EEREZAAK is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de WHN 5553 Amerika als „beschermer". Een paar berichten van overzee zijn aan leiding tot groote ongerustheid omtrent het lot van onze overzeesche gewesten. Daar is vooreerst het bericht, van het Spaan- sche blad „Informaciones", door ons gis teren medegedeeld, waaruit blijkt, dat het eiland Curasao, tot dusver blijkbaar on der Engelsche bescherming staande, thans door dit land als een soort mandaat aan de Vereenigde Staten is overgedragen. Wat er formeel precies met dit, vooral om zijn olieraffinaderijen belangrijk West-In dische gebiedsdeel geschied is, weten wij hier uiteraard niet, doch het Spaansche blad schrijft, dat de regeering van Neder land, toen zij zich in Engeland vestigde, aan dit land het Nederlandsche imperium toevertrouw-".e. Engeland, heeft Guragao inmiddels „over gedaan" aan de Yankees. „De Yankees", zoo heet het dan verder, zullen zich op Curasao nestelen en de En- gelschen hebben de Nederlanders geprest, zich te schikken in deze „overdracht". Het eiland gaat daarmede over in de derde hand". Hier is dus weer één van die befaamde steunpunten, waarop de Vereenigde Sta ten den laatsten tijd beslag hebben gelegd. Voor hoelang, vragen wij ons af. Curagao is een eiland, dat zoo prettig dicht bij het Amerikaansche vasteland ligt en dat bovendien van groote beteekenis is voor de oliewinning. Op Curasao immers zijn de raffinaderijen, waar de olie van Venezuela wordt verwerkt. Het zal voor de Yankees een heele toer zijn, om zich tot zulk een onbaatzuchtigheid op te wer ken, dat zij dit voor hen zoo begeerens- waardige eilandje weer aan ons terugge ven. Curasao staat thans onder Amerikaan sche „bescherming" en bescherming is een mooi woord, dat soms een minder fraaie bedoeling dekken moet. En van on baatzuchtigheid hebben wij bij de Ameri kanen nog .weinig kunnen ontdekken. In dit verband is het ook interessant ken nis te nemen van een bericht van de „New York Times" uit Singapoi^., waaruit blijkt, dat de Amerikaansche „bescherming" zich o®k begint uit te strekken tot Ned. Oost- Indië. Het blad wijst op de noodzakelijkheid voor de Ver. Staten om deel te nemen aan de verdediging van Britsche en Nederland sche bezittingen in het Verre Oosten. De ze bezittingen zijn volgens het blad welis waar beslist gekant tegen concessies aan Japan, maar realistisch genoeg om in te zien, dat hun vastberaden houding slechts te handhaven is, indien de Ver. Staten mi litairen steun toezeggen. Amerikaansche deelneming aan de verdediging zou het Maleische gebied en Singapore tegen iede- ren aanval beveilig-n. Ook Britsche mili tairen hebben onlangs de noodzakelijkheid van Amerikaansche medewerking geuit. Het blad verklaart, dat met nadruk ge zegd dient te worden, dat Nederlandsch- Indië zijn maatregelen tegen Japan zonder Amerikaanschen steun op den duur niet kan voortzetten met het oog op het gevaar, dat Japan door deze maatregelen tot den strijd gedwongen kan worden. Tot zoover de „New York Times". Wij kunnen moeilijk in de toekomst zien, nog minder de toekomst voorspellen, doch het is duidelijk, dat het gevaar van een verloren gaan van onze overzeesche gebie den door een „bescherming" van het over machtige Amerika bedenkelijk begint te worden. Batavia heeft zich al te zeer blind ge staard op het gevaar, dat dreigde van de zijde van Japan; met het gevolg, dat ons mooie Insulinde en onze West van de Scyl- la in de Charybdis dreigen terecht te ko- IN 'N PAAR REGELS Sovetbodem in Turkije geïnterneerd. De Turksche regeering heeft bekend ge maakt, dat kortelings een bolsjewistisch hulpoorlogsschip een haven aan de Bospo rus is binnengeloopen. Het schip is geïn terneerd. Britsch tankschip tot zinken gebracht. New Yorksche scheepvaartkringen dee len mede, dat het Britsche motortankschip „Auris" (8030 ton) in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Het tankschip had Amerikaan sche petroleum voor Engeland aan boord. BE MARKTRECEUMG BESCHERMT SEDERT 1933 DEN VERBRUIKER DOOR VASTE PRIJZEN. Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Dagö door de Duitsctiers bezet De afsluiting van Leningrad Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt in een extra-bericht bekend: Het eiland Dagö is ingenomen. Daarmede zijn alle eilanden voor de Baltische kust in Duitsche handen en is het geheele Baltische gebied van den vijand gezui verd. In voorbeeldige samenwerking met formaties van de marine en het Iucht- wapen was het aan een divisie infanterie van het Duitsche leger reeds op 12 Oc tober gelukt bij verrassing op de Zuidelijke punt van het eiland te landen. In hardnekkige gevechten, die tien dagen hebben geduurd, werd het eiland sindsdien van den vijand gezuiverd. Daarbij vielen 3.000 gevangenen in Duitsche handen. Zes kustbatterijen werden vernield. Resten van de vijandelijke bezetting werden bij de poging over zee te ontkomen door eenheden van de marine en de luchtmacht onschadelijk gemaakt. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt in een extra-bericht verder bekend: Door de heden gemelde bezetting van het eiland Dagö is het Oostzeegebied thans geheel en al van den vijand bevrijd en daarmede het tijdstip gekomen ook te berichten over de operaties die sedert begin Augustus in den Noordelijken sec tor van het Oostelijk front hebben plaats gehad. Na de doorbraak door de Stalinlinie had de legergroep van generaal-veldmaar schalk Ritter von Leeb, in samenwerking met de luchtmacht van „General- oberst" Keiler, tot opdracht gekregen de zich tusschen het Ilmen- en het Peipus- meer bevindende strijdkrachten van den tegenstander te verslaan, de vesting Le ningrad in het Zuiden af te sluiten, alsmede Estland en de Oostzee-eilanden van den vijand te zuiveren. Ondanks de voortdurend sterke bedreiging hunner Oos telijke flank boog het gros van het leger van „Generaloberst" Busch. tezamen met iet pantserleger van „Generaloberst" Höppner, allereerst naar het Noorden af. In buitengewoon hevige gevechten werd de uitgebreide stelling van den tegen stander, in ontoegankelijk bosch- en moerasterrein aangelegd, tusschen Ilmen- en Peipusmeer doorbroken, waarbij ongeveer vijfduizend kazematten in gevechten van man tegen man moesten worden veroverd en uitgebreide mijnenvelden met meer dan 80.000 mijnen worden opgeruimd. In nieuwe hevige gevechten moesten vervolgens ten Noorden van Loega zeer sterke vijandelijke strijdkrachten worden vernietigd, alvorens de aanval op het vestinggebied van Leningrad kon beginnen. Alle pogingen van den tegenstander, de insluiting van deze stad door ontlastende aanvallen aan beide zijden van het llmenmeer te verhinderen, mislukten. In den tegenaanval ten zuiden van het Ilmmeer werd het voornaamste gevaar door ver nietiging van talrijke vijandelijke divisies afgewend. Gelijktijdig rukte het leger van „Generaloberst" von Küchler ten westen van het Peipusmeer over een breed front op tot aan de kust van de Finsche Golf. Na de inr.eming van Reval en Per- nau werd de landing op de Oostzee-eilanden voorbereid, terwijl sterke onderdee- len van het leger ten Noorden van het Peipusmeer naar het Oosten optrokken om aan de gevechten tot omsingeling van Leningrad deel te nemen. Aan de verovering van de Oostzee-eilanden hebben strijdkrachten ter zee onder opperbevel van „Generaladmiral" Carls in aanzienlijke mate meegewerkt. Be halve het transport van de landingstroepen hebben zij door aanvallen in de Fin sche Golf ook een bedreiging door de Sovjetmarine in de flank uitgeschakeld, de vijandelijke mijnversperringen in de wateren rondom de Baltische eilanden opge ruimd en door beschieting van de vijandelijke stelling van zee uit deelgenomen aan de gevechten te land. In een zware worsteling, onvermoeid gesteund door de luchtformaties van de generaals der vliegers Freiherr von Richthofen en Foerster, hebben de formaties van leger en Waffen-SS, die waren vereenigd in de legergroep van generaal-veld- maarschalk Ritter von Leeb, sinds het weermachtsbericht van 6 Augustus meer dan 300.000 gevangenen gemaakt, 1581 tanks en 4063 stukken geschut buit ge maakt of vernield. Het belangrijkste doel van hun operaties is bereikt met de om singeling van Leningrad. De wanhopige pogingen van de te Leningrad ingesloten Sovjetstrijdkrachten om uit te breken werden over het algemeen met zware ver liezen voor den tegenstander afgeslagen. Aanzienlijke onderdeden van deze leger groep en van de luchtvloot van „Generaloberst" Keiler zijn reeds geruimen tijd geleden vrijgekomen om deel te nemen aan operaties op andere punten van het Oostelijk front. De strijd aan het Oostelijk front BROODPRIJS ALS RUKSGEMIpDELDE PER KG. Sovjets trekken naar het Oosten. DE VEROVERING VAN DAGOE. De Sowjet-gevangenen, gemaakt bij de verovering van Dagoe, hebben gemeld, dat een deel van hun commissarissen met die van andere Sowjet-formaties op Dagoe reeds na de eerste landing van Duitsche troepen op het eiland hadden gezorgd voor behoorlijke gelegenheid tot ontvluch ting. Kleinere eenheiden der Sowjet-ma- rine werden in een baai verborgen en daar gereed gehouden. Levensmiddelen, dran ken en munitie moesten in voldoende hoe veelheid door Sowjet-matrozen aan boord van deze scheepjes worden gebracht. Terwijl de Sowjet-manschappen, aange dreven door enkele commissarissen, geen andere mogelijkheid hadden dan te sneu velen of zich gevangen te laten nemen, ontrokken de meeste commissarissen zich door de vlucht aan hun lot. IN DEN ZUIDELIJKEN SECTOR. In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front heeft de Duitsche luchtmacht, ter ondersteuning van de operaties van het Duitsche leger, op 20 October nieuwe groote successen behaald en den bolsjewie ken zware verliezen toegebracht. Ver scheidene Sovjet-vliegvelden werden over dag doeltreffend met bommen bestookt. Op een dezer vliegvelden werden vijftien Sov jet-vliegtuigen en zes versperringsballons op den beganen grond vernield. Bij aan vallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers werden tewe Sov jetbatterijen vernietigd en talrijke andere batterijen door bom treffers buiten gebruik gesteld. Twee stellingen luchtdoelgeschut der bolsjewieken werden vernield. Talrij ke locomotieven werden eveneens ver nield. In het Donetzgebied werden de ach- terwaartsche bewegingen van den vijand met succes versoord. De Duitsche gevechts vliegtuigen troffen .met hun bommen transiportcolones, spoorlijnen en wegen. Bij de gevechten in het gebied om Charkof werden drie spoortreinen door voltreffers vernietigd. De Sovjets verloren bovendien drie pantserwagens en drie kanonnen, als mede 250 vrachtauto's, die door bomtref- fers vernield werden. Zeven andere pant serwagens en 190 vrachtauto's werden zwaar beschadigd. Voorts vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 20 October ver scheidene kleine koopvaardijschepen der Sovjets in de wateren der Baltische eilan den met 'bommen en boordwapens aan. De Sovjet-koopvaardijschepen werden hevig beschadigd. DE TOESTAND IN SIBERIë. Ben vluchteling, die begin October van uit Tomsk in Charbin is aangekomen, ver telt in het blad „Russkoje Vremia" het volgende: Reeds in Augustus was een aantal regee- ringsorganen van Moskou naar Tomsk en andere Siberische dteden overgeplaatst. Om plaats te maken moesten 40.000 oude, ongewenschte Russen Tomsk binnen 10 da gen verlaten. Daar de spoorweg dit ver voer niet verwerken kon, heerschte er een wilde verwarring onder de vluchtelingen, die na het gedwongen ontruimen van hun huizen dakloos waren geworden en blootgesteld waren aan vernietigende epi demieën. Het aantal personen, dat uit het Europeesohe deel der Sowjet-Unie aan kwam, was ^oo groot, dat er barakken ge bouwd moesten worden. Een groot gedeel te van de vluchtelingen uit Moskou on geveer twee millioen zijn Joden, het geen den haat tegen de Joden zeer heeft aangewakkerd. Het banditisme in Siberië maakt een hoogconjunctuur door, alsme de de woeker in levensmiddelen en artike len voor het dagelijksche levensonderhoud. De stemming onder de Siberische bevol king is zeer pessimistisch. Men heeft geen vertrouwen meer in het bolsjewistische le ger en in het bolsjewistische systeem. Op reis door Siberië heeft de vluchteling half September in Krasnojarks hetzelfde beeld als in Tomsk gezien. Zelfs Irkoetsk is vol Joodsche vluchtelingen, die via Wladiwo- stock naar de Vereenigde Staten hopen te komen. Op de stations is er niets meer te koop. Er viel, zoo besluit dit bericht, een voortdur id toenemende verbolgenheid van het volk waar te nemen, die de regee ringsorganen zelfs met de krachtigste maatregelen nauwelijks nog meester kon den worden. SAMARA, DE NIEUWE ZETEL DER SOVJET-REGEERING. De Sovjet-regeering schijnt nu defini tief Samara, dat ruim 900 km. ten Oosten van Moskou ligt, als nieuwe verblijfplaats te hebben gekozen en zoo is dus een einde gekomen aan de vele gissingen omtrent de ligging van de nieuwe hoofdstad. Aan vankelijk werden ook Kazan en Stalin grad genoemd, maar eerstgenoemde stad ligt met het oog op de spoorwegverbindin gen ongetwijfeld ongunstiger dan Sama ra, terwijl Stalingrad blijkbaar te onveilig geacht werd. Samara is de hoofdstad van het midden Wolga-gebied en ligt aan de Wolga op het punt, waar de spoorlijn van Moskou naar Siberië, ten Oosten van de Wolga trans- BETREKKING. Het is nog niet eens zoo gek lang ge leden, dat ik een advertentie las, welke, naar men zeide. in een groot Arneri- kaansch dagblad had gestaan. Zij 'zag er aldus uit: Jongmensch, onbetrouwbaar, on eerlijk, lui, wenscht geen betrek king, doch ziet zich gedwongen te solliciteeren; liefst onderdirecteur, in ieder geval leidende positie. Korte werktijd, behoorlijk salaris. Ik verneem, dat dit jongmensch op deze annonce 76 aanbiedingen heeft ontvangen, hoewel vakkundige kringen hem hadden verzekerd, dat er geen be trekking te vinden was. Mij lijkt deze methode om zijn prac tische resultaten zeer navolgenswaar dig. Immers, wij leven in een eenigszins on zekeren tijd, de rustige zekere basis van ons vroegere bestaan is wat wan kelend en woelig geworden en als ik straks dus werkloos ben, zal ik óók een passende advertentie moeten verzin nen om iemand te bewegen mij weer in het dagelijksch gareel der broodverdie- nende lieden te spannen. De dagelijks voorkomende adverten ties van betrekking zoekende menschen hebben wij nooit aangelokt, maar nu weet ik het. Dit zal ik adverteeren: Heer, met veel werklust en een zeer eenvoudigen naam, zonder geld of relaties, zou gaarne commis- riaat aanvaarden van rijke indus- trieele onderneming of groote fa briek met relaties in het buiten land. Liefst president-commissaris. Geen fabrieken met minder dan 10.000 man personeel. de toekomst nu rustig Siberische spoorweg geheeten, deze rivier kruist. Ook is Samara het uitgangspunt van de belangrijke lijn naar Turkestan, zoodat hier rechtstreeksche verbinding be staat met Siberië en Centraal Azië. Juist deze omstandigheid zal bij de keuze der bolsjewisten een belangrijke rol hebben. NEDERLAND ZAL VRIJ ZIJN Nederland zal zelfstandig zijn in het nieuwe Europa. Voor die vrijheid en die zelfstandigheid strijden duizenden en dui zenden dappere Nederlanders aan het Oostfront. Voor die vrijheid en zelfstan digheid vertrok dezer dagen het eerste bataljon van het W.A.-regiment naar het Oosten, nadat de W.A.-mannen in handen van den leider der N. S. B. den eed van trouw aan den Fuehrer hadden afgelegd. Nederland zal vrij zijn, omdat duizenden Nederlandsche strijders daarvoor hun le ven inzetten, omdat Nederlandsche natio- naal-socialisten hun liefde voor volk en vaderland bewijzen door een daad. Wordt wakker, gij Nederlander, die meent dat de toekomst van ons vaderland gediend wordt door gevluchte regeerders, -icor hitsende radio-omroepers en kortzich tige salon-bolsjewisten. Wordt wakker kerel, bewijs dat je werkelijk Nederlander bent, schudt af die on-Nederlandsche lam lendigheid, sluit je aan bij hen die strij den voor ons volk. Nederland zal vrij zijn. Het zal een eer volle plaats innemen in het nieuwe Europa. Daarvoor zorgen de mannen van ons le gioen, daarvoor kunt ook u zorgen, maar dan moet u zich melden bij het: Vrijwilli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Op het kaartje is met dikke zwarte lijn aangegeven het Duitsche front dat zich uitstrekt vanaf het Ladogameer tot aan de geheele zee van Azof. Volgens de laatste weermachtsberichten van 20 October is het kaartje volledig tot aan de val van de havenstad Taganrog. De enclaves die eenigen dagen geleden nog bestonden bij Odessa, Wjasma en Brjansk en waar de vijand nog tegenstand bood, zijn nu opgeruimd en liggen thans achter het Duitsche front.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1