DUITSCHLAND MAANDAG 20 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 STADSNIEUWS „VREUGDE EN ARBEID" Gistermorgen heeft de Werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid" in het Trianontheater het winterseizoen geopend met een Zondagochtendbijeenkomst van film en dans. Het voorprogramma werd gevuld door het wekelijksch journaal en de cultuurfilm „Buigen of barsten", waarin getoond werd hoe verschillende materialen alvorens zij in gebruik worden genomen op stevigheid ge test worden. Daarna volgde het optreden van de Ned. Indische Hindoedanseres Saba, een op Java geboren artiste. Werkelijk een geboren ar tiste. want als kind legde zij zich reeds op den dans toe, waarin zij onderricht kreeg van Baden Mas Kodrat. Later naar Ceylon ver huisd kreeg zij les van Vishnuda Prassat. Alvorens haar dansen voor het voetlicht te brengen gaf Saba een verklaring van haar dansen, zulks ter inleiding daarvan om ze te kunnen begrijpen. De Hindoesche dansen dateeien van vóór Christus en zijn ouder dan de Javaansche. De oude klassieke dansen (Katheh) zijn een direct uitvloeisel van het religieuse Indië. De Hindoesche dansen zijn ritueele of le gendarische dansen; zij hebben iets te ver halen of geven uiting aan bepaalde ge voelens. Het voornaamste karakter dezer dansen is improvisatie; niet zooals wij deze direct verstaan, maar een improvisatie op de tra- ditioneele thema's, waarbij de kunst zich gebonden weet aan eeuwenoude wetten. De techniek der dansen uit zich in sym bolische handbewegingen, gebruik van het lichaam en de armen, mimische taal, ge barentaal en karakteristische halsbewegin gen. Hierna ving Saba aan met haar dansen, welke tot onderwerp hadden: de slangen - bezweerster, de dans van Rada en de dans van de slanjenvorstin Ratsi. Zij alle deden zien hoe beheerscht deze danseres haar kunst tot uiting brengt en hoe volmaakt zij haar stof onder de knie heeft. Het publiek beloonde haar optreden met een gul applaus. Na de pauze werd als hoofdfilm ge draaid de Indische film „Pareh, de macht van de Kris". „Pareh1', opgenomen door Mannus Fran ken en Albert Baling, is een film, waarin de geheime krachten van sommige inlanders werden naar voren gebracht en waaraan de inlanders zelf nog altijd geloof hechten, zoodat het dagelijks aanleiding is tot aller lei voor den Westerling onbegrijpelijke ver wikkelingen. De film geeft het verhaal van den vis- schersjongen Machmoed en een meisje uit de dessa, die elkander liefhebben. De zede van het dorp verzet zich echter tegen een huwelijk, want de jongen komt niet uit de desse, maar huist in een paalwoning. Het meisje volgt echter eenvoudig de stem van haar hart. Doch de goden, die beschikken over den wasdom van de rijst en over den val van den regen, denken er anders over Zoolang de vader van het meisje in he. be zit is van de heilige kris een wapen dat telkens met zorgvuldige inachtneming der ceremoniën moet worden geheiligd in wiei'ook en in afwasschingen heeft hij macht over den moesson. Maar als de kris hem ontstolen wordt door een man, die het bekoorlijke meisje eveneens tot zijn vrouw begeert, dan is de macht van den vader gebroken. Bandjirs breken lo£ overstroomen zijn rijstvelden. De goden toornen, omdat zijn dochter wil troüxwen met den visschersknaap. De diefstal komt echter aan het licht en met de heilige kris keert ook het geluk terug in de familie. Het is een betrekkelijk eenvoudig ver haal, doch de omstandigheid, dat het zich af speelt in ons verre Indië temidden van de heerlijke natuur der Preanger en omgeven door de ceremoniën en gebruiken der in landers, verleent er een ongekende beko ring aan. Het heiligen van de kris, het of feren aan de rijstgoden, het bidden bij den heiligen waringin, het breken van de bran ding aan de zeekust, dat alles vormt ta- freeltjes van cultuur-historische beteeke- nis, maar.ook van boeiende schoonheid. De Soendaneezen, welke in deze film als ar tiesten fungeeren, zijn intelligente schen; sommigen van hen zijn waarlijk ge routineerde filmsterren. Dat zij natuur kinderen zijn en niet zijn groot gebracht de studio's van Hollywood verleent aan het filmwerk nog een bijzondere charme. M. Zonderop, PLOTSELINGE DOOD. Gisteren is de 15-jarige C. P., hier ter stede woonachtig, die deelnam aan een wandelmarsch van 35 K.M., op den Zoe- terwoudschen weg plotseling doodgebleven. De jongen bleek te onvoldoende voorbereid te zijn geweest voor een dergelijken af- standsmarsch. PORTEMONNAIE GEKAAPT. Mej. G. J. P. uit Voorburg heeft bij .de politie alhier aangifte gedaan, dat zij Za terdagavond kennis gemaakt had met een heer, die zoo vriendelijk was geweest haar tasch te dragen. Hij had zich Koos van Leeuwen genoemd en toen zij wilde ver trekken had hij aan het tramstation naar het vertrek uur der tram geïnformeerd met medeneming van de tasch. Toen zij eenmaal in de tram was, zeide de galante heer nog even naar 'n zekere plaats te moeten, maar hij keerde niet terug. Toen kwam de juffrouw tot de ontdekking, dat haar portemonnaie met f 1.75 uit haar tasch verdwenen was! ,,'T VELDBOUQUET". Een avond van goede kleinkunst. Leiden heeft, in de Stadsgehoorzaal, Za terdagavond, de première gehad van het nog nieuwe cabaretgezelschap van „beter" gehalte ,,'t Veldbouquet", onder directie van Dirk Klarenbeek. En deze eerste ken nismaking is een prettige geweest. Jam mer was het, dat de opkomst van het pu bliek nog niet groot te noemen was. Nog niet op dezen eersten avond, want we twij felen er niet aan, dat het steeds crescendo zal 'gaan. Het gebodene staat daar borg voor. Uitmuntende kleinkunst werd er ge geven met eerste klas artisten en boven dien beschaafde kleinkunst. De directeur bracht het dan ook op de juiste wijze on der woorden, toen hij sprak, dat alle be gin moeilijk is, maar dat hij er niet aan twijfelde, dat directie en artisten aange- naahx zouden samenwerken, door vertrou wen in elkaar te stellen en in het Neder- landsche publiek, dat zeker niet zal ach terblijven in hun waardeering voor een kleinkunst-cabaretprogramma, gebracht door Nederlandsche artisten van naam. Het programma begon met het optre den van de Los Magela's, een trio bestaan de uit een dame en twee heeren, die op uitnemende wijze de liederen van het zon nige Californië ten beste gaven. Hun samen werking was buitengewoon goed. Een ge heel ander nummer was dat van de Spaan- sche danseres Maria Soledat. Zij bracht dansen uit het land van den volksdans, Spanje, op de manier die ons verplaatste in het land van de toreadors en castagnet ten. Een dansnummer, dat geheel anders en moderner was bracht het danspaar Ma rion en Francois. Een acrobatische salon- dans opende hun programma en deze oogst- tezamen met hun gebrachte tangofantasie een dankbaar applaus. Trouwens het ap plaus was niet van de lucht, hetgeen be wees, dat men het gebodene ten zeerste op prijs stelde. Dan was er nog iemand, die in den smaak viel en dat was de conferen- cière Henny Verra, die behalve de ondank bare taak de nummers aan elkaar te „lij men", hetgeen haar goed afging, ook veel bijval kreeg met haar leutige liedjes waar van we „De ideale echtgenoot" het best geslaagd vonden. Haar Fransche chanson kwam niet zoo tot zijn recht. Stem en voordracht waren heel goed, maar de ver sterker maakte het geheel wat metaalach tig. Dan waren er nog nummers met artis ten, die door de radio tot in de verste uit hoeken van het land en daar buiten be kend zijn. Wie kent de namen van Louis Noiret en „De Harmonie Zusters" niet? Wat moet men van hen eigenlijk zeggen en schrijven. Het beste is te herinneren aan het spreekwoord van „de wijn en de krans". Zonder toegiftje kwamen zij er niet af. Een ovatie kreeg Marion met haar dans „De elastieke man". Eén naam is thans nog niet vermeld en wel van den man, die het minst op den voorgrond trad, maar toch een pluim ver diende n.l. Piet Groenwoud, die een voor treffelijk pianist bleek te zijn. Ten slotte was daar het dankwoord van den directeur aan hen, die op dezen eer sten avond het programma zoo goed gedra gen hadden. Allen werden in de bloemen en kransen gezet, hetgeen ten volle ver diend was. Alles bijeen waarbij men de buitengewoon geslaagde costuums niet mag vex-geten, voorspellen wij directeur en ar tisten veel succes voor de toekomst, het geen zij met hun kleinkunstcabaret Veldbouquet" zeker zullen oogsten. F. Schneiders. Bij een gisteren door de politie gehou den controle werden drie minderjarige meisjes hier ter stede aangehouden, resp. afkomstig uit Leischendam, Wassenaar en Rijnsburg. Voor het can,didaatsexamen voor werk tuigkundig ingenieur is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd de heer J, A. Sala, alhier. RIJNSTREEK LEIMUIDEN Inbeslagname van varkensvleesch. Door de politie alhier in samenwerking met de marechaussee te Oude-Weterimg zijn infbeslag genomen 8 manden met vleesch, totaal 457 kilogram, grootendeels bestaande uit varkensvleesch. Dit vleesch was afkomstig van frauduleus geslachte varkens en een kalf., Het zou vervoerd worden van Leimuiden naar Amsterdam, alwaar het door den kooper, een zekere A. Klinkhamer, wonende te Amsterdam, zou worden afgehaald. Deze persoon door de politie aangehouden en voor den burge meester van Leimuiden geleid, erkende dit vleesch gekocht te hebben van een on bekend persoon. Tegen Klinkhamer zal proces-verbaal worden opgemaakt. Geboren: Geiritje dochter van C. Ze mel en A. de Vos. Overleden: Jan J. van der Meij, 65 jaar, echtgenoot van C. M. Benschop eer der wedn. van T. de Graaf. NIEUWVEEN Kapelaansbenoeming. In plaats van den weleerw .heer J. G. van der Kley is benoemd de weleerw. heer J. Th. A. Goudt, sinds eenige maanden assistent te Amstelveen. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. DE UITKEERING BIJ BEVALLING Met ingang van 1 November a.s. treedt een belangrijke nieuwe voorziening op so ciaal gebied in werking, namelijk de bepa ling, dat aan de echtgenoote van dengene, die krachtens de Ziektewet verzekeixl is, bij gezinsvermeerdering, een bijdrage in de kosten van de- bevalling groot vijf en vijf tig gulden wordt toegekend. Dit geldt ook voor bevallingen van dochters, stief- en pleegdochters, die in het gezin van den verzekerde leven. De uitkeering geschiedt door den Raad van Arbeid of door de be- drijfsvereeniging, waarbij de werkgever van den verzekerde, voor de uitvoering van de Ziektewet is aangesloten. Evenals de aangifte van ziektegevallen, moet ook de kennisgeving van een plaats gehad hebbende bevalling door den werk nemer geschieden. De op grond van artikel 17 der Ziektewet in ieder bedrijf aanwe zige kaart wijst hem den weg tot welken raad van arbeid of bedrijfsvereeniging hij zich hiervoor heeft te wenden. OUD-BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT OVERLEDEN. In den ouderdom van 70 jaar is te Maas tricht Maandagmorgen in het ziekenhuis Calvariënberg overleden mr. L. B. J. van Oppen, oud-burgemeester van Maastricht. Hij was ruim een kwart eeuw de hoog- e magistraat van de gewestelijke hoofd stad in Limburg. In 1871 geboren, promo veerde hij in 1894 te Utrecht tot meester in de rechten, waarna hij zich te Maas tricht als advocaat vestigde. In 1897 werd hij benoemd tot hoofdcommies ter secre tarie. In 1898 tot gemeentesecretaris en in 1910 tot burgemeester van Maastricht. De ambtsperiode van burgemeester van Oppen is door twee feiten sterk bemoei lijkt. De oorlogsjaren van 19141918 brach ten vooral voor Maastricht als grensplaats allerlei nieuwe problemen mede, en ten tweede de groote stadsuitbreiding, welke 1920 het zielenaantal van Maastricht vrijw*l verdubbelde. De thans overledene had vele jaren zit ting in het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis en was lid van de vereeniging van burgerwachten in Neder land. Hij was o.a. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur van de Orde van Leopold 2 en ontving onder scheidingen van het Roode Kruis in Ne derland, Duitschland en België. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. De officieele installatie van den nieuwen burgemeester van Maastricht mr. L. Ph. J. Peeters zal plaats hebben Zaterdag 25 Oc tober a.s. des middags om 3 uur door den commissaris der provincie graaf M. V. E. de Marchant et d'Ansembourg. STRIJDT VOOR EUROPA Verder oprukken in het Donetzgebled HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 20 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weei-macht maakt bekend: In het Zuidelijke deel van het Oos telijk front rukken de Duitsche, Ita- liaansche, Hongaarsche en Slowaak- sche divisies steeds verder in het in dustriegebied van het Donetzbekken op. Ook in de overige frontsectoren verloopen de operaties met succes. Het luchtwapen ondernam aan het ge- heele Oostelijke front doeltreffende aanvallen op belangrijke spoorlijnen en verkeersverbindingen. In het Zuidoosten, Zuiden en Zuid westen van het Britsche eiland wer den havens en belangrijke militaire inrichtingen gebombax-deerd. In de wateren van het Kanaal van St. George wierpen gevechtsvliegtuigen een groot koopvaardijschip in brand. In Noord-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 19 Oct. en in den nacht van 19 op 20 Oct. met succes de havenwerken van Tobrock aan. De vijand vloog niet naar het ge bied van het Duitsche Rijk. GENOOTSCHAP VOOR GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE, WISKUNDE EN NATUURWETENSCHAPPEN. Najaarsvergadering te Leiden. Bovengenoemd genootschap hield giste ren in het Academisch Ziekenhuis alhier een algemeen ledenvergadering, welke werd gevolgd door een Wetenschappelijke vergadering. Hierin werden voordrachten gehouden door prof. dr. J. A. J. Barge (Leiden) over: „Reinier de Graaf her dacht (16411941)", dr. F. M. G. de Feyfer (GeldermaLsen) over: „Paracelsus (1493- 1541).", dr. F. W. T. Hunger (Voorschoten) over: „Nieuwe gegevens omtrent Clusius" en door ir. R. J. Forbes (Amsterdam) over: „Zink en messing in de oudheid". HET INMAKEN VAN ZUURKOOL EN ZURE ROODE KOOL. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft ons: In het algemeen heeft men uit voedings oogpunt bezien niet veel meer aan groen ten, die in het zout zijn ingemaakt. Door de verschillende bewerkingen, die deze groenten ondergaan, verliezen zij practisch alle voedingsstoffen. Zuurkool, zure roode kool en zure snij- boonen maken hierop een gunstige uitzon dering. Zij worden ook met zout ingemaakt, maar met een kleine hoeveelheid, zoodat normale rotting, gisting en schimmelvor ming uitgesloten zijn, doch melkzuur bac teriën goed kunnen leven. De melkzuurbac teriën vexborzaken een gisting in de groen ten, waardoor deze lichter verteerbaar wor den en een aangename smaak verkrijgen. Het vitamine-C-gehalte van zuurkool, zure roode kool en zure snijboonen loopt weliswaar terug, maar na 7 maanden is dit gehalte toch nog zoo hoog, dat het zeker niet weg te cijferen valt. Gedurende de wintermaanden en vooral tegen het voor jaar, zal deze inmaak dus een waardevolle bron van vitamine C kunnen zijn. Boven dien heeft deze inmaakmethode het voor deel, dat de groenten niet afgekookt be hoeft te worden, ja zelfs rauw kan gegeten worden en dat men de groente voor het be reiden niet behoeft te wasschen, wanneer men tenminste zelf ingemaakte groente ge bruikt. Zoo gaan er dus vrijwel geen voe dingsstoffen verloren. Hieronder volgen de recepten voor het inleggen van zuurkool en zure roode kool. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed, d. w. z. dan heeft zij de goede smaak om gebruikt te worden. Den huisvrouwen, die voor het eerst op deze wijze inmaken of het slechts weinig gedaan hebben, wordt de onderstaande in maakmethode ten sterkste aangeraden, waarbij men de groente kneedt tot er pe kel gevormd is. Men kan de gesqhaafde groente, n.l. ook direct laag om laag met het zout in de inmaakpot aanstampen, maar wanneer dit niet op de juiste wijze geschiedt, bestaat er kans, dat het zout niet door de geheele groente dringt en de in maak bederft. Zuurkool 1. 2 maal zooveel witte als savoyekool. Per k.g. schoongemaakte kool 10 a 12 g. zout, 2 peperkorrels of 4 jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout zoolang kneden tot er pe kel gevormd wordt. De jeneverbessen of peperkorrels er door roeren. De kool over doen in een schoongemaakten Keulschen pot, stevig aandrukken, een schoone doek er op leggen en langs de kanten instop pen, een plankje en een steen erop plaat sen en voor het stof een doek, bord of deksel op den pot leggen. De pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen de kaamlaag (schimmel), die zich op de pekel boven het doekje ge vormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon wasschen en weer op de zuurkool leggen en deze bewerking her halen, wanneer dit noodig blijkt. Zuurkool 2. 2 maal zooveel witte als savoyekool. Per kg. schoongemaakte kool: 10 a 12 g. zout, 1 zure appel, 4 peperkorrels of 6 jenever bessen. Naar verkiezing wat dille toevoe gen. Het voorgaande recept volgen. Het vat beginnen te vullen met een zeer dun laag je in schijven gesneden appel, daarop kool, telkens onderbroken door een laagje ap pelen. De inmaak afwerken als in het vo rige recept. Deze zuurkool is buitenge woon geurig en smakelijk. Zure roode kool. Per kg. roode kool: 10 a 12 g. zout, 1 le pel kaï-nemelk en 2 peperkorrels of 4 je neverbessen. De kool behandelen op de manier als in recept 1 beschreven. Bij het overdoen in den Keulschen pot zoo nu en dan een scheutje karnemelk toevoegen. HET ITALIAANSCHB WEERMA.GHTSBERICHT. Gisteren vlogen vijandelijke vliegtuigen boven de plaatsen Comiso en Licata op Si cilië en lieten brisantbommen vallen, die grootendeels in zee vielen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aan gericht. In luchtgevechten werden twee Britsche vliegtuigen aan de kUst van Sici lië neergeschoten en vier andere machines getroffen. Onze vliegtuigen leden geen verliezen. Noord-Afx-ika: Groote formaties Italiaan- scbe jagers vielen vijandelijke eenheden op den weg van Boegboeg aan, alsmede tentenkampen en automobielen in het ge bied van Sidi el Barrani. Verschillende automobielen geraakten in brand en andere voertuigen werden beschadigd. Duitsche vliegtuigen bombardeerden inrichtingen en stellingen luchtdoelgeschut voor Tobroek. De vijand ondernam een aanval op Ben- ghasi. In de omgeving van de stad werd eenige schade aangericht. Oost-Afrika: Drie colonnes nationale en koloniale troepen onder bevel van den commandant der stellingen van Culqua- bert, kolonel Augusto Ugolini, hebben op 18 Oct. een uitval gedaan en zijn diep in het door den vijand bezette gebied doorge drongen. Na een hevigen strijd, waarbij een krachtig verdedigde vijandelijke stel ling bestormd en in brand gezet werd, werd de vijand op de vlucht gedreven, met achterlating van meer dan 200 dooden op het slagveld. Onze colonnes maakten wa pens, materiaal en levensmiddelen buit. Bi.i deze zegevierende actie hebben zich de afdeeling der carabinieri en de 14e en 240e bataljons der zwarthemden, alsmede het 67e bataljon koloniale troepen door taaien aanvalsgeest onderscheiden. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee hebben onze vliegtuigen tij dens een gewapende verkenning een vijan delijk koopvaardijschip aangevallen en tot zinken gebracht. ONGERUSTHEID OVER UITBLIJVEN VAN ENGELSCHE COMMISSIE. STOCKHOLM, 20 Oct. (A.N.P.) Df Engelsche commissie voor de Britsch-Ame rikaansche hulpverleening aan de Sovjet' Unie, die in Moskou gestationneerd was, is, zooals in Londen verluidde, „onderweg". In Engelsche kringen is men zeer bezorgd over het uitblijven van berichten omtrent deze commissie, die de Sovjet-hoofdstad verlaten heeft en thans op weg is naar een andere plaats, waar zij haar arbeid zou kunnen verrichten. WAT ZIJN EIGENLIJK VITAMINEN? De vitaminen worden van elkaar onder scheiden door de toevoeging van een let ter van het alfabet. De wetenschap ont dekte ongeveer dertig jaar geleden, dat het voortdurend ontbreken van een bepaald vitamine een bepaalde ziekte veroorzaakte. Zoo werd men gewaar, dat bij gebrek aan vitamine A een zware oogziekte, aan vita mine B 1 beri-beri, aan vitamine C scheur buik, en aan vitamine D rachitis ontstond. Wanneer echter de beteekenis der vitami nen slechts beperkt bleef tot deze zware ziekteverschijnselen, dan zouden zij niet zoo populair zijn geworden. De genoemde iekten zijn weliswaar minder geworden, maar er zijn een groot aantal ziektetoestan den ontdekt, die eveneens door gebrek aan vitaminen ontstaan. De afstand tusschen het volkomen gebrek m bepaalde vitaminen, de z.g. avitami nose, en het maximum aan vitaminen, dat alle ziekten, die door het geheel of gedeel telijk gebrek ontstaan, verhindert, is zeer groot. Dit hqeft zijn voordeelen, daar hier door menige ziekte vertraagd wordt en zich eerst door voorboden kenbaar maakt. Aan den anderen kant kunner. ook toestanden opti'eden, die door een gedeeltelijk gebrek ontstaan, dat niet ontdekt wordt en waar door het lichaam niet in het volle bezit van zijn krachten kan komen. Dit is dikwijls het geval bij gebrek aan eetlust, spoedig vermoeid zijn, spierpijn, gewichtsverande ringen en vatbaarheid voor bepaalde be smettelijke ziekten. Het gebrek aan vita mine kan ook op de geestelijke krachten wei-ken. Afgezien van de persoonlijke scha de aan het lichaam kan ook van econo misch standpunt bezien de schade zeer be langrijk zijn. Het is daarom de plicht van den arts, ook in het algemeen belang van de jongste ontdekkingen op dit gebied ge bruik te maken. Het bekendste zijn de vitaminen D en C. De vitamine B 1, dat eenige jaren geleden in de Bayer-laboratoria voor het eerst syn thetisch werd vervaardigd, neemt een bij zondere plaats in. Het werd in 1897 ontdekt en gaf den stoot tot alle verdere onderzoe kingen. De meest voorkomende ziekte, die door het ontbreken van vitamine B 1 ont staat, wordt veroorzaakt door het feit, dat in Oost-Azië breede kringen der bevolking van gepelde rijst leven; de vitamine be vindt zich in de buitenste laag van de rijst en gaat verloren bij het pellen. Belangrijke zenuwstelsels worden bij dezè ziekte aange tast, gepaard met verschijnselen van ver lamming. Ook z.g. neuritiden en neural gieën vinden hun verklaring in het gebrek aan vitamine B 1 en waren vroeger zeer moeilijk te behandelen. Thans, nu de vita mine B 1 langs synthetischen weg kan wor den bereid, kan zij in al deze gevallen met goed gevolg en zonder groote kosten wor den aangewend. Vroeger werd de vitamine B 1 uit gist of zemelen bereid. De kosten van deze berei ding waren een veelvoud van de kosten der synthetische bereiding. Nu mag men de waarde van dit synthetische product niet overschatten. Het zal nooit zoo Ver komen, dat de natuurlijke voeding der synthetische vitamine-tabletten vervangen kan worden. Het zal altijd de hoofdzaak zijn, de natuur producten in zooveel mogelijk onverander- den toestand aan het lichaam toe te voeren. Dan weet men zeker, dat de noodige hoe veelheid vitaminen in den natuurlijken vorm door het bloed wordt opgenomen. De vitaminen zijn geen „voedingsmiddel" en hebben ook geen „voedingswaarde". Alleen bij ziekten of in tijden, dat versehe groen ten en fruit ontbreken, b.v! in den winter, is het goed, van de gunstige uitwerking der vitamine-preparaten gebruik te maken. MARKTBERICHTEN LEIDSCHENDAM, 18 Oct. Veiling. Eng. komkommers le soort f 13.50, 2e soort 11, 3e soort 8.50, wankleurige 3.stek 1.001.50, gele komkommers le soort 11,2e soort 8.50, 3e soort 5.50, stek 1.001.50, kropsla le soort f 3.2de soort 2.50, stoofsla 47, peen f 7. bloemkool le soort f 11.50, 2e soort f 8.50, uitschot f 1.5C6.50, tomaten midd. 8. gr. ronden f 8.—, 2e soort 8.—, 3e soort f 8.—, bonken 6.—, uitschot 3.50, rijp 6.andijvie per 10 kg. 50 cent, spinazie per 4 kg 40—60 cent, postelein 15.ra barber per 100 kg. 5.snijboonen f 17, spercieboonen f 17, radijs f 1.001.50, prei f 7.selderie f 12. KATWIJK a. d. RIJN, 18 Oct. Veiling. Per 100 stuks: bloemkool I f 11.5014.50, idem II 6.609.50, bospeen 5.507.00, sla 2.102.50, knolselderie A f 5.80. 7 50, per Kist van 20 kg.: waspcen 5.60 7.00 kroten 2.204.00, per 100 kg.: roode- kool 3.50, gele kool f 3.403.50, uien 3.50, andijvie f 45 Bijzonder hevig is de uitwerking van de Duitsche luchtaanvallen op de achterwaartsche verbindingen der sovjet-troepen. Een bomtrechter op het station Krasnoje Selo (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3