DONDERDAG 16 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10078 Sfe £eid&eli£(Boti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. TWEEDE WINTERHULP-ACTIE GEOPEND Samenkomst in Pulchri Studio te Den Haag De stichting Winterhulp-Nederland heeft haar tweede tijdvak van actie ingezet met een bijeenkomst van genoodigden en me dewerkers in Pulchri Studio te 's-Graven- hage. De groote zaal was geheel bezet, het po dium was met het embleem van de W.H. N., het klaverblad, en met de Nederland sche driekleur, versierd. In zijn welkomstwoord richtte de direc teur-generaal, de heer C. Piek, zich in het bijzonder tot den voorzitter van het lande lijk eerecomité, mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, en tot ir. R A. Verwey en prof. mr. J. Schrieke, secretarissen-generaal resp. van sociale zaken en van justitie, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en mr. Backer, commissarissen der provincies Zuid- en Noord-Holland, prof. ir. C. L. van der Bilt, wnd. burgemeester van 's-Graven hage, mr. P. C. J. M. Hamer, hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage, die met een groep onbekend geblevenen het initiatief tot de stichting Winterhulp had genomen, en tot de heeren Eftger en Mül- ler als vertegenwoordigers van het rijks commissariaat. Het Nederlandsch orkest 's-Gravenhage onder leiding van Nico Verhoeff, bracht eenige klassieke nummers ten gehoore. REDE MR. DR. K. J. FREDERIKS. Vervolgens was het woord aan mr. dr. K. J. Frederiks, aan wiens rede het vol gende wordt ontleend: Het vaderland, dat ons zoo na aan het hart ligt, beleeft een zwaren, duisteren tijd, niet alleen op politiek, maar ook op maatschappelijk gebied. Men moet echter door de slagschaduwen van den tijd weten heen te zien. En dan zie ik aan de zonne- zijde van dit tijdsgewricht, dat het Neder- landsche volk zichzelf is gébleven, zich zelf bewust de pandhouder te zijn van een groot verleden en verplicht tegenover het voorgeslacht dat pand weer onbevlekt over te geven aan de kinderen van het heden, die de traditie zullen voortzetten. Het saamhoorigheidsgevoel, dat thans nog sterker zich uit dan in het verleden moet zich ook demonstreeren in positie ven, opbouwenden zin. Dezen winter zal heel veel leed ver zacht moeten worden, vele nooden zullen luide roepen om leniging. Door alle eeuwen heen is het Nederlandsche volk bekend geweest om zijn zin voor welda digheid. Het staat daarin bij geen ander volk achter; zonder te offeren aan natio nale overschatting moge ik zeggen, dat het steeds aan de spits heeft gestaan. Laat dit ook nu zoo zijn en weest mild^- dadig in wijden kring, wanneer dezen winter de nood grimmig aan de deuren klopt, geeft met ruime hand aan hen, die u na "staan. Weest indachtig aan wat uw vaderen deden en wat zij ons als erfgoed hebben nagelaten. In het midden van de weldadigheids campagne, die voor de deur staat, staat de Winterhulp-Nederland. Bij het probleem van de winterhulp heb ben wij rekening te houden met de reali teiten. Een concreet feit nu is, dat wij op het oogenblik hebben te aanvaarden, dat de Winterhulp-Nederland er is. Hoe men zich ook tegenover de stichting stelt, vast staat, dat zij het eenige kanaal is waar langs het sociale werk van de georgani seerde weldadigheid mag worden be oefend. En nu staat men voor de vraag hoe denkt men den nood het hoofd te bieden, indien dit kanaal niet gebruikt wordt. Het gebruik maken van het kanaal stuit nu echter op moeilijkheden. En deze moei lijkheden vinden hun oorsprong weer in concrete feiten, die men niet als een struis vogel voorbij kan gaan. Een psychologisch volkomen begrijpelij ke trek bij, ik denk wel elk volk, welks land een bezetting draagt, is wantrouwen. Zulk een wantrouwen wordt te gevaarlij ker, wanneer het wortel schiet in een nuchter, zakelijk volk als het onze. On loochenbaar nu is in ons volk een stem ming, die de Winterhulp-Nederland op zijn zachtst uitgedrukt niet welgezind is. Maar dan zeg ik tot het Nederlandsche volk: blijf bij uw oordeel toch altijd staan op den bodem van de nuchterheid en de zakelijkheid, die het kenmerk van ons volk - is, vertroebel de verhoudingen niet door overdrijving, misken niet de lessen der historie. Maar van den anderen kant richt ik mij tot de leiders van de Winterhulp-Nederland om hun op het hart te binden, zoo reëel te zijn, dat zij begrijpend staan tegenover de gevoelens, die in het Nederlandsche volk leven. Treden zij die gevoelens tegemoet niet alleen met woorden maar met da den, die zoo oneindig meer waard zijn dan het schoonste woord. Maar er is meer. In dat licht van de ge voelens in het Nederlandsche volk moeten de leiders van de Winterhulp-Nederland ook de moeilijke positie zien van de Ne derlandsche burgemeesters. De Nederlandsche burgemeesters ver richten hun zware taak in dezen ernstigen tijd op een wijze, den hoogsten lof waar dig. Beter dan wie ook kan ik daarover oo-rdeelen, die nu reeds bijna anderhalf jaar aon het hoofd sta van het Nederland sche bestuursapparaat. Zij moeten leiding geven bij hun arbeid voor de Winterhulp evenzeer als in het uitgebreide veld van hun bestuurstaak. Maar bij het geven van die leiding moeten zij zich ook steeds voor oogen houden de massieve ware staats manswijsheid, dat kracht niet geschraagd door beleid, gedoemd is in onvruchtbaar heid onder te gaan. Miskennen zij dezen primairen regel van publieke gezagsuit oefening dan boeten zij in het onmisbare vertrouwen van hun burgerij. De leiders van de Winterhulp-Nederland, die zich reeds zooveel arbeid in de maanden, die achter ons liggen, hebben getroost, mogen zich deze realiteit klaar voor oogen stel len. Van beide zijden is een goede wil noo- dig om te komen tot een resultaat, dat waard is ernaar te streven, daar zoo groo te belangen op het spel staan. Met dezen wensch, dat alle Nederlanders zich hiervan bewust zijn, wil ik mijn in leidend woord besluiten. De heer C. Piek, directeur-generaal, zet te tenslotte in een uitvoerige rede de re sultaten van de winterhulp-actie in het afgeloopen tijdvak uiteen. In alle gemeen ten werd het winterhulpwerk onder lei ding van de burgemeesters verricht. In- tusschen is een aanvang gemaakt met een blok-, wijk- en buurtschaps-organisatie. De inzamelingen en vrijwillig toegezon den bijdragen leverden een totaal van 7.200.000 op. Per week worden twee- a driehonderdduizend loten voor de Winter hulp verkocht. Alleen aan aardappelen werd aan behoeftigen een hoeveelheid ver strekt overeenkomende met den inhoud van een aaneengesloten rij vrachtauto's van 's-Gravenhage tot Leiden. Er werden 316.000 porties warm voedsel verstrekt en 5.179.000 waardebonnen, en voorts giften en goederen in natura tot een totaal van ƒ6.144.000. Aan de speldjes is veel zorg besteed, waardoor meer handwerk kon worden ver kregen, dat vreugde bracht aan degenen, die ze vervaardigden. Iedere burgemeester kan getuigen, wat de Winterhulp doet: ieder te helpen, die in nood verkeert. Wie aan de zuiverheid van de Winter hulp-werkzaamheden twijfelt, wete. dat de W.H.N. in een glazen huis zit en dat V=Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Dubbele slag bij Brjansk nadert het einde Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte gisteren in een extra- bericht bekend: De dubbele slag van Brjansk en Wjasma nadert het einde. In den loop van heden zijn ook de strijdkrachten, die ten Noorden van Brjansk zijn in gesloten, onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander ver pletterd. De zuivering van het bosch- gebied ten Zuiden van Brjansk van de aldaar omsingelde overblijfselen der verslagen vijandelijke legei's heeft "og voortgang. De groote massa der Duitsche strijd krachten, die hebben deelgenomen aan dezen geweldigen doorbraak- en om- ingelingsslag is reeds vrijgekomen voor de voortzetting van de Operaties. Tot nog toe zijn 560.000 gevangenen bijeengebracht en 888 tanks en 4133 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. v ieder volledige inzage daarin kan verkrij gen. Critiek zal er altijd blijven, de mede werkers van de Winterhulp stellen daar tegenover telkens opnieuw de daad, we tende, dat honderdduizenden in Nederland daarop wachten. Spr. eindigde zijn rede met de plechtige verzekering, dat alle Winterhulpwerk uit sluitend ten goede komt aan onze behoef tige landgenooten. De strijd aan het Oostelijk front Ellende in Leningrad Van bevoegde zijde te Berlijn wordt me degedeeld: Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben volgens tot dusver ontvangen berichten op 14 October 39 Sov jetvliegtuigen in den luchtstrijd vernietigd, terwijl afweergeschut zeven vliegtuigen neerhaalde. Zes Sovjetmachines werden op den grond vernield, zoodat de Sovjets in totaal 52 toestellen verloren. Op 14 October hebben de bolsjewieken in den sector van een Duitsch legercorps in het Zuiden van het Oostelijke front ver scheiden tegenaanvallen ondernomen. Door gebruik te maken van de zwaarste pant serwagens probeerden de bolsjewieken den gestadigen Duitschen opmarsch te remmen, waarbij zij met zware verliezen werden afgeslagen. De Duitsche troepen vernietig den vele bolsjewistische pantserwagens en maakten talrijke gevangenen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 14 op 15 October met succes de bolsjewistische hoofdstad Moskou aan gevallen. Talrijke zware bommen vielen op belangrijke militaire doelen. Bij het ver trek namen de Duitsche vliegers een groot aantal zware branden waar. Roemeensche artillerie heeft gisteren met succes Odessa beschoten. Roemeensche gevechtsvliegtuigen bombardeerden tege lijkertijd de havens en werven. De Roe meensche bommen richtten groote ver woestingen aan. LENINGRAD IN KOU EN IJS. De correspondent van de Chicago Tribu ne te Helsinki meldt op grond van verha len van vluchtelingen, die de Finsche linies hebben bereikt, over de toestanden in het belegerde Leningrad het volgende: De sneeuw in de straten, welke drie duim dik ligt, is door de voeten van dui zenden, die wanhopig naar voedsel en warmte zoeken, tot hard ijs geworden. In de baai van de Newa toonen de uit het water stekende masten de plaats van on dergang van groote en kleine oorlogssche pen aan. In de bosschen ten Noordwesten van Leningrad huizen hongerend en hevige koude lijdend meer dan 250.000 menschen in ellendige hutten, die gemaakt zijn van takken en mos. Dit zijn boeren en arbei ders uit de dorpen en steden in de omge ving, die door de bolsjewistische autoritei ten gedwongen werden de vlucht te nemen. De inwoners van Leningrad leven als ha ringen in een ton. lederen morgen worden mannen en vrouwen van pleinen en stra ten met vrachtauto's naar de voorsteden gebracht om loopgraven aan te leggen in een omtrek van 25, vervolgens van 15 en tien mijlen en thans nog dichter rondom de stad. Het middageten, dat deze op zich zelf reeds verzwakte arbeiders krijgen, be staat uit een loep van zoute visch en een half pond brood. In de straten en parken van de stad worden de inwoners door mid del van groote luidsprekers door de com munistische leiders aangespoord, zich tot den laatsten druppel bloeds te verdedigen. Brood wordt in den sluikhandel gekocht. Een brood kost het loon van een geschool den monteur, dat hij in twee dagen ver dient. Openbare bijeenkomsten zijn verbo den. In het hoofdkwartier van de Gepeoe in de Gorokavijastraat zouden des nachts massa-executies geschieden. De ellende in Leningrad is thans groote dan ooit. Tien duizenden zijn reeds dood, honderdduizen den loopen met den dood in de schoenen. De vluchtelingen vertellen, dat de demon stranten, die den moed hadden him stem te verheffen tegen de terreur, te zamen met de toehoorders werden omsingeld, op vrachtauto's gezet en weggevoerd, zonder dat men ooit meer iets van hen heeft ge hoord. Op de markten vertellen de men schen elkaar,dat het z.g.n. onoverwinlijke bolsjewistische leg'/ overal verslagen is. Zij lachen bitter over de enkele Engelsche vliegtuigen, die in Moermansk zijn aange komen, en maken grappen over de „Brit- sche hulp". Hun angst voor de Duitsche soldaten is verdwenen. Zij wachten met een Oostersche kalmte en onverschilligheid op het innemen van de stad. DE VERDEDIGING VAN MOSKOU. Volgens een bericht uit Londen in Goe- teborgs Posten z n in Moskou wapens uit gereikt aan de burgerbevolking, en niet alleen aan de mannen, maar ook aan de vrouwen. In de straten van Moskou wor den barricades opgeworpen. Artillerie en afweergeschut zijn op pleinen in Moskou opgesteld en op de hoeken der straten, op de huizen en de barricades zijn machine geweren geplaatst. Treinen met geëvacu eerde vrouwen en kinderen blijven van de Moskousche stations vertrekken. BELANGRIJKE PLAATS VEROVERD. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, hebben Duitsche en Italiaansche troepen in de afgeloopen drie dagen een belangrijk spoorwegkruispunt in de Sov jet-Unie bezet en den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Hevige gevechten werden geleverd bij de verdedigingslinie voor de plaats. De Duitschers en Italianen slaagden er in, stellingen van den vijand op te rollen, de versperringen te doorbre ken en natuurlijke hindernissen, waaron der verscheidene rivierbeddingen, te over winnen. Vervolgens drongen zij de plaats binnen en verdreven de bolsjewisten. Dit succes, zoo wordt van bevoegde zijde ver klaard, is van_ groote beteekenis, omdat op deze plaats vier belangrijke spoorlijnen bijeenkomen. Strijd beslist, doch nog niet geëindigd REDE VAN DR. GOEBBELS. ,.Het Duitsche Rijk kan door een blok kade niet meer uitgehongerd worden en wat de grondstoffen betreft, treedt in het bijzonder thans onze ondubbelzinnige su perioriteit tegenover onze vijanden duide lijk aan den dag", aldus de Duitsche rijks minister van propaganda, dr. Goebbels in een' rede, die hij voor talrijke vooraan staande vertegenwoordigers der N. S. D. A. P. te Berlijn heeft gehouden. „De vijand heeft langzamerhand moeten ervaren, dat, zoo zeide de Rijksminister verder, het Duitsche Rijk zoowel in militair als in economisch opzicht onaantastbaar geworden is. Dank zij het heldendom Van de Duitsche soldaten beschikt de Sovjet- Unie thans practisch niet meer over in miiltair opzicht in aanmerking komen de aanvalslegers. Toch ligt het binnen het bereik der mogelijkheden, dat de overge bleven bolsjewistische divisies nog gedu rende bepaa'den tijd een totaal nutteloo- zen, wanhopigen weerstand zullen bieden. De oorlog tegen de Sovjet-Unie is wel is waar beslist, doch nog niet geëindigd. Het Duitsche volk heeft echter thans de kal- meerende zekerheid, zoo verklaarde dr. Goebbels tenslotte, dat dit dreigende ge vaar uit het Oosten definitief bezworen is". DOORBRAAK DOOR VER DEDIGINGSLINIE VAN ODESSA De stad staat in brand BOEKAREST, 16 October D.N.B. I. Het Roemeensch weermachtsbericht meldt: „Onze troepen zijn door de verdedi gingslinies van Odessa heengebroken. De vijand trekt zich over het geheele front terug. Gnjljakovo, Dalnjk en Ta- rarea bevinden zich sedert 8.00 uur in onze handen. Onze gevechten worden voortgezet. Odessa brandt. Aan andere fronten In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft de Britsche luchtmacht met zwakke strijdkrachten boven West-Duitsch- land gevlogen. Een aantal neergeworpen brand- en brisantbommen richtte slechts geringe schade aan. Volgens de totdusver ontvangen be richten werden door nacht jagers en lucht doelartillerie drie vliegtuigen neergescho ten. Het aantal Britsche vliegtuigen, dat gis termiddag werd neergeschoten, is, naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt tot 18 gestegen, waaronder 11 Bristol Blen heim en 7 Spitsfires. Duitsche jagers scho ten 14 en luchtdoelartillerie 4 vliegtuigen Een Duitsche duikboot heeft op 14 Octo ber in de Straat van Gibraltar een Brit- schen torpedojager aangevallen. De torpe dojager kreeg een torpedotreffer en zonk. Aan het front in Noord-Afrika zijn 14 October aanvalspogingen van Britsche ver kenningstroepen op het omsingelingsfront van Tobroek afgeslagen. De Duitsche troe pen maakten verscheiden gevangenen. TOENEMENDE ONTEVREDENHEID ONDER HET ENGELSCHE VOLK. Wanneer de Sovjet-Unie verslagen is kan Duitschland niet meer overwonnen worden. Dit is de meening van het Engel sche volk, zegt de publicist Spearman in een telegram uit Londen, dat gepubliceerd wordt door het Argentijnsche blad „La Na_ cion". Spearman bericht daarin voorts over de toenemende ontevredenheid onder het Engelsche volk over de onvoldoende mili taire hulpverleening aan de Sovjets. Het Britsche publiek heeft ingezien, dat de oorlog op een kritiek punt is gekomen. De ernstig in gevaar verkeerende Sovjet-Unie heeft dringend het door Groot-Brittannië beloofde oorlogsmateriaal noodig om tegen den druk der Duitsche troepen te kunnen standhouden. In de Engelsche pers en in particuliere gesprekken wordt scherpe cri tiek geoefend op het gebrek aan actie van de Engelsche regeering. Men ziet wel in, dat Groot-Brittannië na de nederlaag van de Sovjets slechts weinig kans heeft het verzet tegen het militair superieure Duitsch land, dat bovendien over alle Europeesche grondstoffen beschikt, voort te zetten. Het publiek eischt derhalve de grootst moge lijke hulp, niet alleen door het zenden van wapens, doch ook door een invasie op het continent. Naar de meening van bepaalde kringen is een invasie echter moeilijk uit te voeren. Groot-Brittannië is van Duin kerken nog altijd niet hersteld. Een troe pentransport over het Kanaal zou boven dien uiterst moeilijk gaan. Ten slotte mag men niet vergeten, dat het potentieel van de geallieerde strijdkrachten niet verge leken kan worden met de militaire kracht van Duitschland. AANVAL OP DUITSCH CONVOOI. Een Duitsch convooi is onverwachts door 24 Britsche jagers en bommenwerpers aan gevallen. Naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, schoten Duitsche patrouille vaartuigen, welke het convooi bescherm den, drie Britsche bommenwerpers neer. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Het convooi bereikte zijn plaats van bestemming. De bommen der Engel- schen vielen bijna allemaal in het water. Britsche hulp via Archangel? GERUCHTEN. WELKE GEEN BEVESTIGING VINDEN. In het hooge Noorden der Sovjet-Unie, waar eindelooze wouden de vlakten be dekken, zijn volgens vage berichten en kele Engelsche soldaten ontscheept. Deze geruchten worden echter niet offi cieel bevestigd. Men houdt het in Lon- densche kringen evenwel niet voor onmo gelijk, dat eenige strijdkrachten aan land zijn gegaan. Men verheelt niet, dat groote waarde aan Archangel wordt gehecht, in zijn hoedanigheid van verbindingshaven tusschen Engeland en Rusland. Archangel is door haar ligging aan de Dwina, die een goede verbinding met Mid den-Rusland vormt, van oudsher van groote beteekenis geweest voor den Rus- sischen handel. Reeds de Noormannen stichtten er volksplantingen, maar vooral in de zestiende eeuw geschiedde de econo mische ontsluiting van Rusland via Ar changel. Eigenlijk was dit slechts aan een toeval te danken, daar van een Engelsche handelsvloot, die naar den Noord-Oostelij ken doorvaart zocht, een der schepen Ar changel bereikte. De kapitein reisde door naar Moskou en werd door door tsaar Iwan den Verschrikkelijken vriendelijk ontvangen. Als gevolg van dit bezoek ont wikkelde zich tusschen West-Europa en -Momentje HUMOR IN HET VERKEER. Leiden is beroemd pm vele dingen. Zijn strijd tegen de Spanjaarden, zijn universiteit, zijn oude geveltjes en nog eenige andere historische zaken. Voor mij is Leiden evenzeer aantrek kelijk om zijn politie-agenten. Die aantrekkelijkheid schijnt vooral sterk te zijn in de combinatie: agenten-ver- keersreglementen-Watersteeg. Eenige jaren geleden fietste ik door de Wa- tersteeg, recht in de armen van een agent. Hij vroeg mij mijn naam en ik overhandigde hem mijn visitekaartje. Zoo, wilt u duelleeren? vroeg hij lachend. Ja antwoordde ik morgen vroeg om zes uur op het Schutters veld, als ik er niet ben, begint u maar vast. De vriendelijke agent liet mij ongestraft gaan. Niet lang geleden fietste ik weer door de Watersteeg. Ik dacht nu op recht, dat het mocht, daar ik een jon geman in andere richting door de Wa tersteeg zag fietsen. En wéér fietste ik in de armen van een Leidschen agent. Ik dacht, dat het mocht zei ik. Er hangen toch aan alle kanten zulke borden zei hij. Toen heb ik hem in breede bewoor dingen uiteengezet, dat hij waarlijk niet kon eischen de beteekenis van al die borden te begrijpen. En wit bord met een roode band, of een rood met een witte band, met een wagen, een auto, een fiets, met of zonder verticale of horizontale streep. Dat houd ik nooit uit elkaar zei ik. Hij heeft mij toen uiteengezet, dat ik in de Watersteeg wel fietsen mocht in de richting Hooigracht, maar niet andersom. Maar ik moest niet naar de Hooigracht antwoordde ik. Hij zuchtte eens om zooveel onver stand en zei: probeer het nu eens te onthouden en schrijft er geen „Mo mentje'' over. Ik wil maar zeggen, dat de Leidsche agenten gevoel voor humor hebben. En dat is een beter wapen dan de scherpste sabel of een revolver aan de heup. winterhulp^nederland KOOPT EEN WAPEN Opdat de nood bij behoeftige landgenoo ten bestreden kan worden. Op 17 en 18 October zal Winterhulp daartoe de wapens (van de provinciën en de stad Amsterdam) ten verkoop aanbie den. ONZE OORLOGSINVALIDEN. De radiorede van Max Blokzijl over „onze oorlogsinvaliden nu en straks", had niet gisteravond plaats, doch wordt heden (Donderdag)avond gehouden van 19.4520 uur. Radiohoorspel: „Mijnheer, u bent er verantwoordelijk voor". Morgenmiddag te half vier zal onder re gie van Louis GiwJperg over Hilversum II worden uitgezonden het laatste van de vier hoorspelen, waarin humoristische si tuaties worden gegeven, welke zich door de bezuiniging van gas en electriciteit kunnen voordoen. Dit hoorspel heeft den titel: „Mijnheer, u bent er verantwoordelijk voor". DE 31/2 PCT. STAATSLEENING. Inschrijving van niet-commercieele Vereenigingen en Stichtingen. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt be kend, dat hij op grond van art. 6 der verord. 41/1941 aap niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen vergunning ver leent in te schrijven op de 3 1Ï2 pet. Ne derlandsche Staatsleening 1941. Zoodra de toewijzing heeft plaatsgehad, dienen de bedragen, waarvoor is deelgeno men, onverwijld aan den commissaris voornoemd te worden meegedeeld. Rusland een levendige handel in pelte rijen en Oostersche producten. Dit han delsverkeer liep over Archangel, eerst on der leiding der Engelschen, maar na 1600 wisten de Hollanders zich in de gunst van den tsaar te dringen. In de achttiende eeuw nam de beteekenis van Archangel door de stichting van St. Petersburg sterk af. Na den wereldoorlog werd de stad, om gedoopt in Stalinport, wederom van veel belang voor de scheepvaart in de Noor delijke IJszee. Om niet afhankelijk te zijn van den reeds in vredestijd overbelasten transsiberischen spoorweg hebben de Sov jets langs de Noordkust van Siberië een aantal radioposten, vliegvelden en kolen stations aangelegd, zoodat het nu met be hulp van ijsbrekers mogelijk is schepen tusschen de Witte Zee en den Stillen Oceaan te laten varen. Een dergelijk ko lenstation bevindt zich ook te Archangel, dat echter in tegenstelling tot Moermansk 's winters dichtvriest. De stad is door luchtlijnen met verschil lende plaatsen in de Sovjet-Unie verbon den. Een spoorweg leidt naar Moskou, maar deze is niet geschikt voor vervoer van troepen en oorlogsmat"^

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1