DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE STRIJD TEGEN DE SOVJETS WOENSDAG 15 OCTOBER 1941 33ste Jaargang No. 10077 Sa Ccui^cHcSoti^cttit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. WANHOPIGE TEGENSTAND DE STAD WJASMA EEN PUINHOOP. Naar het D.N.B. verneemt hebben de bolsjewisten de stad Wjasma in brand ge stoken voor hun vertrek. De steenen ge bouwen lieten zij in de lucht vliegen. Daar bij hebben zij niet de minste rekening ge houden met de burgerbevolking, onder wie talrijke slachtoffers zijn gevallen. In tal rijke straten staan nog slechts verkoolde muren en fundamenten, terwijl de lichte houten en leemen huizen volkomen weg gebrand zijn. Bijna alle straten waren door de bolsjewisten in allerijl ondermijnd. Tal rijke vrouwen en kinderen zijn, onbekend met het gevaar der mijnen, daarover heen geloopen en het slachtoffer geworden van de ontploffingen. Het grootste deel der mijnen en talrijke ladingen springstoffen en helsche machines zijn intusschen door Duitsche pioniers opgeruimd. DUITSCHE ARTILLERIE BESCHIET LENINGRAD EN KROONSTAD. Zware Duitsche artillerie heeft op 13 October weer met succes schepen in de haven en op de reede van Leningrad en bij Kroonstad bestookt. Op een groote bolsje wistische vrachtboot werd een voltreffer geplaatst. Het schip bleef stuurloos liggen. Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: In kanslooze en vergeefsche uitbraakpo- gingen richten de in Leningrad ingesloten Sovjettroepen zich te gronde. Met gebruik making van alle beschikbare strijdkrachten trachtten de bolsjewisten steeds weer op nieuw den nauwen ring der Duitsche troe pen te verbreken. Behalve zware mate- rieele verliezen hebben de bolsjewisten ook groote verliezen aan menschenlevens geleden. Vier gevangenen, die op verschil lende plaatsen van het front in handen van de Duitschers vielen, deelden mede, dat bij een dezer aanvallen van de 160 man van een Sovjetcompagnie er slechts zes levend terugkeerden. Op een andere plaats van het front bleven van 800 strij dende matrozen 600 dood of gewond op het slagveld achter. De militaire en industrieele installaties van Leningrad liggen onder het vuur der zware Duitsche artillerie en in den hagel der Duitsche bommen. Alleen reeds een der laatste nachten zijn vele duizenden kilo's brisant- en brandbommen bij goed zicht op de aarde uitgeworpen. Tijdens.de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werd op 13 October een door de Sovjets hardnekkig verdedigde plaats ingenomen. Bij de ge vechten om de plaats werd door snel op treden van de Duitsche soldaten verhin derd, dat een groote verkeersbrug werd opgeblazen, waartoe de Sovjets hun voor bereidingen reeds getroffen hadden. In alle sectoren van het front tusschen Ilmenmeer en Zee van Azof hebben de Sovjets alle eenigszins beschikbare reser ves tegen de Duitschers in den strijd ge bracht. De Duitsche soldaten stieten bij hun opmarsch op tal van plaatsen aan het front op ijlings ontboden kolonnes arbei ders, bouw-bataillons, formaties fabrieks- bescherming en gebrekkig afgerichte en uitgeruste garnizoenstroepen. Tal van zeer gemengde formaties, die opnieuw waren samengesteld uit overblijfselen van infan terie-, artillerie- en pantserafdeelingen, zijn door de Duitschers opnieuw verslagen. DE BEDREIGING VAN MOSKOU. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, beteekent de slag in het Oosten ook een bedreiging voor Moskou, daar het Do- netzbekken de steenkolen voor de industrie van Moskou heeft geleverd. Het Donetz- bekken produceerde twee derden van de steenkolen der Sovjet-Unie en het verlies daarvan kan in de verste verte niet ge compenseerd worden. Voorts was een der de deel van de zware industrie in het bek ken gevestigd. De eergisteren door Roosevelt afgelegde verklaring, dat zoo snel mogelijk mate- rieele hulp aan de Sovjet-Unie zal worden geleverd, wordt in politieke kringen te Washington over het algemeen slechts be schouwd als een opmonterende geste. Naar uit Hartfort (Connecticut) gemeld wordt, heeft de democratische afgevaardig de Sulec verklaard, dat in Washington nie mand er aan twijfelt, dat de Sovjet-Unie volkomen ineen zal storten. Brltsch-Amerikaansche garantie VOOR DE OOSTGRENS DER SOVJET-UNIE. Associated Press maakt melding van be richten uit Londen, volgens welke aldaar het voorstel gedaan is, dat Engeland en de Ver. Staen gemeenschappelijk de bolsje wistische grens in het Verre Oosten tegen Japan zouden garandeeren, opdat de Sov jets hun leger uit het Verre Oosten ter ver lichting van het Westelijke front zouden kunnen opstellen. Voorts meldt Associated Press, dat een Engelsche militaire deskundige het verlan gen te kennen heeft gegeven, dat de op het oogenblik beschikbare Britsche troe pen, die in Iran gelegerd zijn, zullen wof- den uitgestuurd om de bolsjewisten te hel pen. Men twijfelt echter, of deze troepen nog tijdig genoeg kunnen aankomen om hen te steunen. In het algemeen zijn alle Britsche militaire deskundigen van oor deel, dat de Engelsch-Amerikaansche hulp te laat moet komen. De spreker van den zender Boston, zoo meldt het D.N.B., komt bij een behande ling van de Engelsche hulpmogelijkheden voor de Sovjet-Unie tot het resultaat, dat een doeltreffende ondersteuning van de Sovjet-Unie eigenlijk alleen mogelijk is door een Amerikaansche garantie der Oos telijke Sovjet-grenzen. De mogelijkheid van een hulpverleening door militaire le veranties aan de Sovjet-Unie acht hij niet aanwezig, daar zij te vel tijd kost om de huidige crisis te kunnen opheffen. Voor een invasie op het vasteland komen, zoo zeide hij, schijnbaar Noorwegen, Frankrijk en Italië in aanmerking. Een invasie in Noorwegen zou echter een ontzaglijke scheepstonnage en de daarvoor noodige ber scherming eischen. Beide zaken zijn op het oogenblik niet ter beschikking. Een aanval op de Fransche kust eischt een reusachtig invasieleger. Zoo'n leger staat niet ter be schikking. Bovendien heeft Duitschland voldoende divisies in dit gebied gestation- neerd om een bnnendringend aanvalsleger te kunnen afslaan. Voor een invasie in Ita lië beschikt Engeland in de Middelland- sche Zee niet over de noodige heerschappij in de lucht. Bovendien staan voldoende Italiaansche afweerstrijdkrachten ter be schikking. Tenslotte blijft nog over het op treden van een Britsch leger in den Kau- kasus. Maar ook hier moet het beperkte aantal der Britsche troepen, die beschik baar zijn, in aanmerking worden geno men. Bovendien vormen de transportmoei lijkheden voor troepen en materieel een hinderpaal. Onder deze omstandigheden acht de spre ker de ontlasting van het „Sovjet-leger in het Verre Oosten" bijzonder belangrijk, hetgeen, naar hij zegt, den blik van mili tair op diplomatiek gebied leidt. Wanneer de V.S. zoo zeide hij, de Oostelijke grenzen van Rusland zouden kunnen garandeeren, zou de Britsche openbare meening onge twijfeld daarmede accoord gaan. De open bare meening der V. S. zou stellig even eens goedkeuren,dat het Amerikaansche leger verschillende punten zou bezetten, welke voor de zelfverdediging der V. S. noodig zijn. En als een maatregel tot dit doel kan men een garantie der Russische Oostelijke grenzen beschouwen. Steunpun ten op den Stillen Oceaan en in Siberië kunnen ingericht worden, b.v. tegenover Wladiwostok. Aangezien bovendien Enge- DE GOEDKOOPE OVERZEESCHE TARWE MAG HET EUROPEESCHE BOERENBEDRIJF NIET MEER DOODDRUKKEN 1920 1930 1031 1933 1935 V=Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Meer dan drie millioen gevangenen Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren in een extra- bericht bekend: De strijdkrachten van den tegenstan der, die in de omgeving van Wjasma zijn ingesloten, zijn thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde ge bieden rondom Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoude lijk voort. Het aantal in dezen gewel digen dubbelen slag gemaakte gevan genen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjet-gevan genen, die sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver boven de drie millioen gestegen. land door gebrek aan strijdkrachten niet kan deelnemen aan een dergelijk steunpun tenplan, zou het van pas ijn, dat de V. S., om Japan in bedwang te houden, een reeks steunpunten ouden inrichten. Het is twij felachtig, of Japan het zou wagen, zich in Siberië vast te zetten, wanneer daar Ame rikaansche steunpunten zouden zijn aan gelegd. Het optreden van de Amerikaan sche luchtvloot zou daar de Amerikaan sche marine kunnen vervangen. Tenslotte pleit de spreker er voor, dat het standpunt van de openbare meening der V. S., dat meer geporteerd is voor een oorlog tegen Japan dan voor een oorlog tegen Duitsch land, hierin nog gesterkt moet worden. Want dit zou zeer nutitg zijn voor de Ame rikaansche steunpuntenpolitiek. De luchtactie in het Westen BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den afgelroopen nacht heeft een ge ring aantal Britsche bommenwerpers bo ven Zuid-West- en Zuid-Duitschland ge vlogen. Op enkele {.'.eden werden een ge ring aantal brand- en brisantbommen neer geworpen, waardoor onbeteekenende ma- terieele schade werd aangericht. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden twee der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. Een der beste Engelsche vliegers, luite nant R. S. E. Aldridge, is tijdens een lucht gevecht door Duitsche jagers neergescho ten. Bij haar mislukte aanvallen op de kust van het Kanaal yerliest de Britsche luchtmacht een groot deel van haar beste vliegers, zoo constateert men in Duitsche militaire kringen. Ook de aanvulling met Canadeesche, Australische, Nieuw-Zeeland- sche en Amerikaansche vliegers kan het feit niet wegnemen, dat de Britsche pilo ten met rijpe ervaring niet vervangen kun nen worden door de snel in dienst gestel de nieuwe vilegers. Zoo verklaarde een naar Amerika teruggekeerde Amerikaan sche piloot, dat twintig Amerikaansche vliegtuigbestuurders gebruik gemaakt had den van hun recht om weer uit de Brit sche luchtmacht te treden. Zij hadden ge dacht in de Duitsche jagers tegenstanders van middelmatige sterkte voor zich te heb ben, maar bij de eerste ontmoeting met de bemanningen van de Messerschmitts 109 deden zij heel andere ervaringen op. Wan neer de Amerikanen wisten, aldus deze Amerikaansche piloot, hoe sterk Duitsch- lands positie is, zouden geen Amerikaan sche vliegers zich meer voor de Britsche luchtmacht aanmelden. ENGELSHE BOMMEN OP BOULOGNE. Naar officieel te Vichy wordt meege deeld, is Boulogne sur Mer gisteren twee maal door Britsche vliegtuigen gebombar deerd en wel om 13 uur en vervolgens om 22 en 23 uur. De bombardementen veroor zaakten 15 dooden en 37 gewonden. In het district St. Omer werden bij een bomaanval van Britsche vliegers twee kin deren gedood en vier andere kinderen ern stig gewond. Bovendien werd een volwas sene licht gekwetst. In een ander district werden bij een bomaanval van Britsche vliegers een persoon gedood en twee an deren gewond. Door den plaatsvervangenden Rijkspro tector Heyderich zijn de Tsjechische gym nastiekverenigingen, de z.g. Sokols opge heven. Deze maatregel berust op het feit, dat van officieele zijde is vastgesteld, dat de illegale tegenstand juist in vooraan staande kringen der Sokols ondersteuning heeft gevonden. Systematisch was men er op uit om de samenwerking tusschen de Duitsche Protectoraats-autoriteiten en de Tsjechische bevolking te belemmeren. Se dert de vorming van het Protectoraat Bo- hemen-Moravie genoten de Sokols volle vrijheid van beweging, terwijl algemeen bekend was, dat zij ook vroeger reeds in nauw contact stondén met chauvinistische kringen, welke door en door anti-Duitsch gezind waren. Van Duitsche zijde ver wachtte men echter, dat ook de Sokol-or- ganisaties zich in de huidige omstandighe den zouden schikken en rekende men zelfs op vriendschappelijke samenwerking. Naar te Praag beweerd wordt zijn enkele So- kolleden deze verwachting tegemoet ge- HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: „Een nieuwe nachtelijke aanvalspoging op een van onze stellingen aan het front van Tabroek is afgeslagen. Tijdens den strijd werd een detachement tanks van den tegenstander snel teruggedreven door het vuur van ons anti-tankgesch-ut, met mede werking van Duitsche pantserstrijdkrach ten. Aan het front van Solloem bedrijvig heid der artillerie. Tijdens een gevecht bo ven Boeg en Solloem hebben Duitsche ja gers 5 Britsche toestellen neergeschoten. Vijandelijke toestellen hebben opnieuw Derna gebombardeerd zonder slachtoffers te maken. Zij wierpen op de haven van Tripoli bommen neer, die in zee terecht kwamen. Een vliegtuig werd neergehaald. In Oost-Afrika, in den sector van het Tanameer, hebben onze detachementen ge wapende verkenningen over een groot ge bied uitgevoerd. In het oosten van de Middellandsche Zee is gistermiddag vroeg een vijandelijke vlootformatie van den vijand, bestaande uit twee slagschepen en eenige kruisers en torpedobootjagers, verrast en aangeval len door onze torpedo vliegtuigen. Ondanks het zeer onderhouden vuur van den vijand slaagden onze koene vliegers er in met torpedo's een slagschip en een kruiser van 10.000 ton, dien men hevig slagzij zag ma ken, te treffen. Al onze toestellen waarvan er één ern stig 'beschadigd werd, maar welks beman ning ongedeerd bleef, zijn teruggekeerd. De chefs der bemanningen van de toestel len, dlie de torpedeering ten uitvoer leg den, zijn: de luiten an t-vliegers Cesare Graziani, Carlo Faggioni en Giuseppe Ci- micehi. Hedenochtend bij het aanbreken van den dag hebben afdeelingen jagers der Itali aansche luchtmacht in scheervluCht aan vallen gedaan op het vliegveld van Micab- ba op Malta. Drie vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield, andere toe stellen werden doeltreffend met machine geweervuur bestookt. Onze escorteeren de jagers, die in contact kwamen met een vijandelijke formatie, schoten twee toe stellen neer. Wij hebben geen machine ver loren". komen. De leiding dezer sportvereenigin- gen was er echter ook verder op uit om de atmosfeer te vergiftigen en elke natio nale tegenstand te bevorderen. DE NIEUWE SJAH VAN IRAN. De nieuwe sjah van Iran is, volgens een Reuterbericht, ontheven van zijn plichten als opperste bevelhebber van het leger. Ook het opperbevel over de gendarmerie, dat tot dusver door den sjah werd gevoerd, is hem ontnomen. Radio-Teheran deelt mede, dat het on der de huidige omstandigheden en met het oog op den troonafstand van den voorma- ligen sjah en zijn vertrek uit Iran nood zakelijk was, dat de nieuwe sjah deze functies opgaf. De houding van de Vereenig de Staten in het Verre Oosten moet groote verwonde ring verwekken, schrijft het blad „Nitsji- Nitsji". Het geduld van Japan heeft gren zen. Wanneer de Ver. Staten zich achter Tsjoengking blijven stellen, zal Japan tot een belangrijk besluit gedwongen worden. Japan heeft dezen toestand met zelfver trouwen en moed onder het oog gezien ten einde vastberaden aan zijn oorlogsfront te werken. VRAAGGESPREK MET MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN OVER HET ECONOMISCH FRONT. Hedenavond zal over Hilversum I van 19.20 uur tot 19.30 uur een vraaggesprek uitgezonden worden met mr. M. M. Rost van Tonningen, over het economisch front. Momentje. MOLEN Tegenover mijn huis staat een mo len. Tegenover mijn huis is men aan het bouwen. Klopt dat? heb ik gevraagd aan onzen juridischen advi seur. Ik heb een huis gehuurd met een riant uitzicht op een stuk weiland, dat gesierd wordt door een molen. Ik ben gek op molens, het meest als zij draaien. Zoodra de verhuizing achter den rug was, ben ik dug voor mijn raam gaan zitten om te kijken naar dien molen. Maar daar komen den volgenden dag een ploeg werklieden, arbeidzame men- schen, die zich verheugen, dat er nog iets te bouwen valt en zij gaan bou wen. Woningen aan den loopenden band. 't Is ongelooflijk, hoe snel dat gaat. Nooit heb ik gedacht, dat iemand: zoo snel steenen op elkaar kan stape len in den vorm van een huis. Maar daar ik behalve mijn huis een riant uitzicht heb gehuurd, ben ik naar die naarstige werklieden gestapt en heb ik hun gevraagd met hun huizen een eindje op zij te gaan, omdat die huizen juist tusschen mij en mijn molen staan. Zij hebben mij verzekerd, dat dit niet doenlijk is. Mogelijk, bouwen is mijn vak niet. Ik weet dat niet zoo. Maar ik wil mijn molen terug hebben. Die behoort bij mijn riant uitzicht. Dat is één en onverbrekelijk geheel'. Dat heb ik voorgelegd aan onzen juridi schen adviseur. En hij heeft gezegd: Vraag of ze een gaatje willen bouwen in het dak aan kun je er doorheen kijken. Het vliegtuigongeval van It.-gen. Berenschot GENERAAL TERPOORTEN AANVAARDT VOORLOOPIG HET OPPERBEVEL. Omtrent het vliegtuig-ongeval, waarbij de commandant van het Ned.-Indische le ger, luitenant-generaal Berenschot, om het leven is gekomen, worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: Kort na den start weigerde de linker- motor, waardoor het toestel om den linker vleugel draaide en neerstortte op een vlak bij het vliegveld gelegen huis. De bewo ners kwamen hierbij om het leven, waar door het aantal dooden, met de vijf inzit tenden van het vliegtuig, tot 24 is geste gen. Toen het toestel den grond raakte, vloog de benzinetank in brand, zoodat het voor ooggetuigen onmogelijk was hulp te bieden. De lijken van generaal Berenschot, kapitein Knapp. de beide onderofficieren en van den Britschen vliegerofficier Watkins, die met moeite geidentificeerd konden worden, zijn naar het militair hospitaal te Batavia vervoerd. Naar wij verder nog vernemen, is de chef van den generalen staf in Nederlandsch- Indië, generaal-majoor Terpoorten, die voor een bespreking naar Manilla was ver trokken telegrafisch teruggeroepen. Voor- loopig is generaal-majoor Maurer met de waarneming van het legercomrnando be last. In den Volksraad is de overleden le gercommandant in een rede van den voor zitter herdacht. Nader wordt nog gemeld, dat generaal Terpoorten Dinsdag te Bata via is aangekomen en voorloopig het op perbevel over het Ned.-Indische leger aan vaard heeft. Een ander vliegtuigongeluk is bijna ge lijktijdig te Malang geschied, aldus meldt ynited Press aan haar bladen. Daar stortte een Martinbommenwerper neer, waarbij twee inzittenden in de vlammen omkwa men en de derde zwaar gewond werd. Bo vendien werden ten minste vijf burgers zwaar gewond, doordat het toestel juist in een groep menschen terechtkwam. „ONZE OORLOGSINVALIDEN, NU EN STRAKS". Max Blokzijl spreekt hedenavond van 19.45 tot 20.00 voor de microfoon van den Nederlandschen Omroep (Hilversum II) over: „Onze oorlogsinvaliden nu en straks". Het transportvraagstuk aan het Oostfront. Cavalerie van de Waf- fen SS wordt over een der rivieren in het sovjet-gebied gezet (Orbis-Holland

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1