MAANDAG 13 OCTOBER 1941 ÖE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Amsterdam (O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans) den weleerw. heer J. J. Lauwrier; tot Pas toor te Bennebroek den weleerw. heer L. J. M. Janssen Schmidt; tot Pastoor te Bleis- ■wijk den weleerw. heer H. C. A. M. Roel- vink, thans kapelaan te Hillegersberg (H. Liduina); tot Pastoor te Reeuwijk den weleerw. heer G. F. Schneiders; tot ^pctor van het St. Aloysiusgesticht te Amsterdam den weleerw. heer J. R. van Dael, vroeger Aalmoezenier van het Werkkamp Vrede- steyn te Egmond-Binnen; tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Familie) den weleerw. heer A. F. Bisschop; tot kapelaan te Pur- merend den weleerw. heer L. P. M. Vester; tot kapelaan te Westerblokker den wel eerw. heer H. J. J. Danckaarts (neomyst). HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE MOZES EN AaRONKERK TE AMSTERDAM. Op plechtige wijze is gisteren te Amster dam het 100-jarig bestaansfeest gevierd van de kerk van den H. Antonius van Pa dua, meer bekend als de Mozes en Aaron- kerk aan het Waterlooplein. Tevens werd het feit herdacht, dat de paters Francis canen 300 jaar geleden naar Amsterdam kwamen. Het zangkoor der Franciscanen- kerk bestond bovendien dezen dag 250 jaar. Om half elf droeg de provinciaal der Franciscanen, de hoogeerw. pater Pruden- tius van Leusden O.F.M. aan het rijk ver sierde hoogaltaar de plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door den pastoor der .parochie, pa^er R. Hazèbroek O.F.M., als presbyter-assistens, pater H. H. Caminada O.F.M. uit Venray als diaken en pater dr. Beaufort O.F.M. uit Leiden, als subdiaken. Als ceremoniarius fungeerde pater Celie O.F.M. Het zangkoor voerde op voortreffelijke wijze een Mis ter eere van den H. Anto nius van Padua uit, speciaal voor deze plechtigheid gecomponeerd door den orga nist, den heer Joep Schreurs. In de middaguren werd een receptie ge houden, welke buitengewoon druk bezocht was. Het feest werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den pater Provin ciaal Prudentius van Leusden met assis tentie van pater van Heel O.F.M. uit Rot terdam en pater Polman O.F.M. uit Al- een feestpredikatie. HET EEUWFEEST VAN DE HAAGSCHE SINTE TERESL4KERK. Plannen voor behoud van het zolder- schuil kerkje aan de Nobelstraat. De herdenking van de stichting van de Sinte Teresiakerk aan het Hooge West einde, ook Spanjaardskerk geheeten, op 13 October 1841, welke a.s. Zondag 19 Octo ber kerkelijk zal worden gevierd met een pontificale Mis op te dragen door mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, is Zondag ingezet met de opening van een tentoon stelling, welke niet alleen de geschiedenis dezer kerk in beeld brengt, doch tevens een historische herinnering is aan den ar Publicatie van den commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen Erkenning en toelating van ziekenfondsen en ziekenhuisverplegingsfondsen. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, noodigt alle zieken fondsen, die in aanmerking willen komen voor erkenning of toelating in den zin van het Ziekenfondsenbesluit, uit om, indien zij niet bij een organisatie van zie kenfondsen of van ziekenhuisverplegings fondsen zijn aangesloten, zich onmiddellijk schriftelijk te wenden tot zijn bureau, 't Hoenstraat 7, 's-Gravenhage, ter verkrij ging van de, voor de aangifte benoodigde, formulieren. Ziekenfondsen en ziekenhuisverplegingsfondsen, die bij een organisatie van deze instellingen zijn aangesloten, ontvangen de formulieren door middel van het bestuur hunner organisatie en behoeven ze duS niet zeiven aan te vragen. 2207 beid der paters Jesuieten in de Residentie, gedurende drie eeuwen. Zondagmiddag is deze tentoonstelling, welke gehouden wordt in het naast de kerk gelegen parochiehuis, geopend door den pastoor der kerk, pater A. J. M. Stumpel. Pater Hyacinth Hermans heeft voor deze gelegenheid een kort historisch overzicht geschreven, dat tegelijk met een gids aan de bezoekers zal worden uitgereikt. Deze herdenking heeft tevens de aan dacht gevestigd op het nog intact gebleven zolder-schuilkerkje aan de Nobelstraat lb, dat evenals het nog bestaande schuilkerkje op den zolder van de voormalige pastorie der oud-katholieke gemeente aan de Juf frouw Idastraat 7, zoo goed als onbekend is. Er bestaan plannen, om naar het voor beeld van de hoofdstad, waar het kerkje Onze Lieve Heer op zolder tot museum Amstelkring is ingericht, ook dit schuil kerkje als museum te behouden. PATER NIELEN, FRANCISCAAN, t Te Venray is hedennacht plotseling overleden de zeereerw. pater J\.nacletus Nielen O.F.M., oud-leeraar aan het gym nasium te Venray. Hij werd in 1876 te Haarlem geboren. Als leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde heeft de overledene zich zeer bijzondere verdiensten verworven. Meni- gen leerling van het gymnasium heeft hij de eerste schreden leeren zetten op het ge bied van de letterkunde, en heeft hij lee ren „schrijven". Man van fijn ontwikkelden smaak en zin voor schoonheid wist hij in zijn leer lingen te ontwikkelen inzicht in en gevoel voor de schoonheid in proza en poëzie. Zeer velen zullen pater Anacletus voor de kostbare leering, die hij hen voor heel het leven heeft meegegeven, dankbaar zijn en blijven. R. I. P. PATER VAN WEERELT, DOMINICAAN t Gisteravond is in het Albertinum te Nij megen overleden de procurator van de Nederlandsche provincie der paters Domi nicanen, de zeereerwaarde pater J. van Weerelt O.P. Hij werd in 1866 te Rotter dam geboren en in 1892 tot priester gewijd. AUDIëNTIE. In deze week zal Mgr. J. P. Huibers, Bis-• schop van Haarlem, geen audiëntie verlee- nen. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft Zondag een „Tagung der Politischen Lei ter der N.S.D.A.P. Arbeitsbereich in den Niederlanden" plaats, waarbij Oberdienst- leiter Schmidt en generaal-arbeitsführer dr. W. Decker het woord voerden. Dr. Dec ker tijdens zijn rede. Foto Stapf-Mol. GEMENGDE BERICHTEN TWEE ARBEIDERS ONDER ZAND- TRECHTER GEDOOD. Zaterdag is onder Overschie een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee arbeiders om het leven zijn gekomen. Een ijzeren z.g. zandtrechter van zware constructie, is plotseling ineengestort. Hierbij zijn de 30-jarige arbeider J. Dui- mql, afkomstig uit Den Haag en de 39-ja- rige arbeider Hommers, afkomstig uit Rot terdam, die zich onder dezen trechter be vonden, door het vallend gevaarte getrof fen en vrijwel op slag gedood. Hun lijken zijn naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. HET DRAMA TE EDE. Het vermoorde meisje slachtoffer van wraak? Zooals wij reeds berichtten, is te Ede het stoffelijk overschot van de 17-jarige Geertje Elisabeth van Herikhuizen te Ederveen, gemeente Ede, gevonden in het eikenhakhout, dat den weinig gebruikten binnenweg omzoomt. Het lijk was eenigs zins gecamoufleerd door eiken takken, die ter plaatse waren afgesneden. Dr. de Waard uit De Klamp, die het lijk voorloo- pig schouwde, constateerde een aantal messteken in den hals en een steekwond in de borst. Uit een en ander bleek, dat hier misdrijf in het spel is. Het „Hbld." verneemt nader, dat is ko men vast te staan, dat het meisje een paar jaar geleden is aangerand door een inwo ner uit Woudenberg. Deze is daarvoor met gevangenisstraf gestraft en is nog niet lang geleden uit de gevangenis ontslagen. Men heeft in de woning van dezen man, dien men nog niet heeft kunnen vinden, een onderzoek ingesteld. Een jas, toebe- hoorende aan dezen man, heeft de justitie in beslag genomen. Dezer dagen zag een in Zeeland werk zame opsporingsambtenaar van de prijs- beheersching twee bekende smokkelaars met een pak uit een winkel komen. De eigenaar van dezen winkel stond reeds larig bekend als een belangrijke figuur in den smokkelhandel, welke ook in Zeeuwsch- Vlaanderen het laatste jaar tot een wijd verbreid euvel is uitgegroeid. Echter wa ren de kommiezen der douane er nog nooit in geslaagd afdoende bewijzen van zijn on geoorloofde activiteit in handen te krijgen, zoodat de man zich, nu het al zoolang was goed gegaan, geheel veilig voelde. De prijsbeheerschings-controleur volg de de smokkelaars en toen dezen hun in trek namen in een hotel, stapte hij daar eveneens binnen. Hij vroeg het bedie nend personeel van het hotel eens uit te visschen, wat voor zaken de smokkelaars in den winkel hadden gedaan. Het bleek niet moeilijk hen aan het praten te krijgen en het bleek, dat zij onder meer bij den winkelier zeep hadden gekocht voor niet minder dan 75 cent per stuk. Den volgenden morgen begaf de speur der zich onmiddellijk naar den winkel, maakte proces-verbaal op wegens prijsop drijving en legde beslag op alle voorraden. Al spoedig was men met een tiental men- schen bezig de enorme hoeveelheden le vensmiddelen te inventariseeren. Hierbij bleek, dat een deel der kruide niersartikelen geheel of gedeeltelijk was bedorven. Bij de opening der tentoonstelling van den Rijkisarbeidn- dienst te Rotterdam was Zaterdag ook de Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart (links) en gen.-commissaris Schmidt (rechts) te genwoordig. Foto Stapf-MoL dachten aangehouden, waarvan er 6 in voorloopige bewaring zijn gesteld, terwijl twee personen te Kaatsheuvel zijn aange houden. Bij verschillende personen werden partijen schoenen in beslag genomen, in totaal reeds honderden paren. Onder de aangehoudenen bevinden zich een zoon van een fabrikant en enkele caféhouders, dié er van verdacht worden als tusschenpersoon te zijn opgetreden. Een der gearresteerden is overgebracht naar Nijmegen. Men neemt aan, dat er nog verschillende aanhoudingen zullen volgen. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 14 OCTOBER 194L HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voordracht 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.00 Orgelcon cert en zang 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Hobo en piano 1.30 Otto Hen driks en zijn orkest 2.15 Gramofoonmu ziek 2.30 Lichte Toets 3.30 Zang met pianobegeleiding 4.00 Bijbelezing 4.20 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.00 Bielefelder kinderkoor (gr.pl.) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Ensemble Bandi Ba- logh 6.00 Voor de werkende vrouw 6.15 Melodisten en solist 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek 8.15 Radio- tooneel 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uitzendjng: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Orgelconcert 10.40 Voordracht 11.00 Gramofoonmu ziek 1&1.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Frans Wou ters en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 John Kristel en zijn orkest en soliste 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Groninger or- kestvereeniging en gramofoonmuziek 3.30 Voor de zieken 4.00 Muziek uit het Hemelsche Rijk, causerie met gramofoon muziek 4.30 Gramofoonmuziek 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 Amusementsorkest, solist en dameskbor „Aethercharme" 6.15 Boekbespreking 6.30 Gramofoonmuziek 6.45 Cyclus: „Li een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.) 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Reportage 8.00 Gra mofoonmuziek 8.15 Klaas van Beeck en zijn orkest, en Gramofoonmuziek 9.00 Gramofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuws berichten 10.00 Gramofoonmuziek 10.1010.15 Avondwijding. - GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum L 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Programma -uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales. 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. i Klompertje Klomp, een echte Hollandsche longen SLUIKHANDEL IN SCHOENEN. In het centrum van de schoenindustrie was het reeds geruimen tijd een publiek geheim, dat er een levendige sluikhandel bestond in schoenen, die gepaard ging met prijsopdrijving waaraan niet alleen fabri kanten, doch ook tusschenpersonen zich schuldig maakten. Bij de Nijmeegsche po litie is o.a. een dergelijk geval gesignaleerd, waarvan het spoor naar Waalwijk leidde. Het onderzoek werd onmiddellijk door de Waalwyksche gemeentepolitie ter hand ge nomen. In den nacht van Vrijdag op Za terdag heeft de politie verschillende ver 79. Bons, daar vlogen stier en Klompertje en het bankje met een geweldigen slag te gen den boef aan, die een luchtsprong maak te en de doos met taartjes natuurlijk in zijn angst losliet. Klompertje had juist nog tijd, om zijn tractatie te grijpen. 80. Wat was boer Hannes bhj, dat het nog zoo goed was afgeloopen. De jongen had wel dood kunnen wezen. Hannes had alles geprobeerd, om den woedenden stier tot bedaren te krijgen, maar ja, daar was geen denken aan. Afijn, de jongen was er heel-huids afgekomen en dief had zijn ver diende loon. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 35) Maar ondanks zijn twijfel, kon hij het vermoeden niet meer van zich afzetten, en toen Mimi uit haar sluimer ontwaakte, be sloot hy, zich klaarheid te verschaffen. „Juffie", zeide hij, „ik ken je naam nog maar half, en ik zou hem graag heelemaal weten, opdat ik je fatsoenlijk kan aan spreken." ..Blijf me Mimi noemen", antwoordde het meisje, terwijl een blos over haar bleeke wangen gleed. „Dat zal ik zeker doen, maar je hebt na tuurlijk nog een anderen naam. En dien zou ik ook graag weten, -als je er niets op tegen hebt." De blos verdween van haar gelaat, dat plotseling wit als marmer werd. Een blik van verlegenheid kwam in haar oogen, en deed hem zijn vraag betreuren. „Maar als je niet wilt, hoef je „U zult hem toch eens te hooren krij gen", antwoordde ze rustig. „Het is mis schien het beste als ik hu meteen maar zeg wie ik ben, Ik heet Mimi de Fara- mond". „Duivels", riep hij uit, verbaasd over deze bevestiging van zijn overdreven schij nende vermoedens. „Wat zegt u?" vroeg het meisje. ..O niets", antwoordde de Schot kalm. Hij floot een deuntje, en dacht onderwijl na over den vreemden toestand. Dudley Langdon en de dochter van zijn verrader, in een kleine cano bijeen! Mimi's stem, bij na onmerkbaar trillend van verborgen ang stige nieuwsgieringheid, onderbrak zijn gedachten. „Kent u mijn vader misschien?"' „Henri de Faramond?" informeerde hij om volkomen zekerheid te hebben. „Ja." „Ik heb hem nooit ontmoet, en ik heb zijn naam maar één keer vernomen." „Van mijnheer Langdon?" haar stem sloeg over van vrees. „Juist, van Dudley." „En heeft hij u verteld vanvan...." ,,Hijhij heeft er wel iets van ge zegd", stemde Sandy toe, vergeefs een po ging doend, de waarheid te verbergen. De verwarring van het meisje nam toe, en haar oogen vulden zich met tranen, toen zij fluisterde: „Als hij.... als hij alles weet, zal hij me wel haten!" „O neen", antwoordde Sandy sn^l. „Je moet je geen dwaze gedachten in het hoofd halen, kind. Geen man, die oogen in zijn hoofd heeft om je te kunnen zien, zal jou ooit kunnen haten." „Maar door de schuld van mjjn vader is hij in die vreeseliike gevangenis terecht gekomen!" „En door jou toedoen zou hij er uit ge komen zijn, als hij er zelf niet eerder in geslaagd was. Dat is het eenige waar hij nu aan zal denken, als ik het hem verteld heb, en niet dat je de dochter van Henri de Faramond bent. .Maar, als je het goed vindt, zullen we de zaak voorloopig voor hem verborgen houden. Als hij genezen is, als het ten minste ooit zoo ver komt...." „O, maar dat moet! Het zou te erg zijn, als hij nu stierf!" „Wees maar niet bang. Een man, die twee jaren in die hel heeft kunnen leven, zal zoo'n beetje koorts ook wel te boven komen. Als we ver genoeg van die schur ken verwijderd zijn, zullen we weer een kamp opslaan, waar we zullen blijven tot hij geheel genezen is. Maar, zooals ik reeds zei. we moeten zorgen, dat jouw identi teit voor hem verborgen blijft, daar hij er anders den heelen tijd over zou gaan lig gen piekeren. Jij blijft voorloopig Mimi, zonder meer, wat meer dan voldoende is voor ieder, die je aan mag kijken, lijkt „Mijnheer Sandy, ik zal niets liever doen dan zooals u voorstelde. Het is werkelijk het' beste wat we kunnen doen." „Het beste voor jullie beiden.... O, dat lamme ding!" Deze verstoorde uitroep werd veroor zaakt dcordat hij in de drukte van het pra ten niet voldoende uitgekeken had, en zoo doende terecht was gekomen in een war net van takken, de kroon van een half on der water drijvende boom. Eenige oogen- blikken dreef de cano stuurloos op de tak ken met den stroom mee, tot Sandy er na veel moeite in slaagde, de boot weer in vrij water te krijgen. „Dat was op het kantje af", meende hy, toen ze weer verder gingen. ,,Het is maar gelukkig, dat de rivier niet meer zoo woest is als gisteravond, want anders hadden we waarschijnlijk naar den wal moeten zwem men." Zorgvuldig hield hy verder zijn aandacht op het water gevestigd, tot hij een halve mijl verder een smal riviertpje ontdekte, half verborgen achter overhangend ge boomte. Nadenkend nam hij het stroompje in z'ch op. De natuurlijke maskeering was zoo goed, dat iemand, die in groote haast hier langs kwam, er zeer waarschijnlijk voorbij zou varen zonder het op te mer ken. Het leek hem een geheel geschikte gelegenheid om zijn vervolgers het spoor bijster te maken. „Ik geloof dat we hier maar in zullen draaien", sprak hij. „Het ziet er veilig uit, en als die Pedro en André terug komen, en het in hun hoofd halen, ons te achter volgen, hebben we veel kans, dat zij dit stroompje over het hoofd zien." Er was veel overleg en stuurmanskunst voor noodig, de cano in het zijriviertje te krijgen, maar na eenige pogingen lukte het, en schoot het bootje een smalle stroom op. geheel overschaduwd door het geboomte, dat een welkome bescherming vormde voor de zonnestrajen. De nu op veel kortere afstand voorbij schuivende oevers boden een prachtig pa norama. Nu eens •vverd het oog getrokken door een meterhoog mierennest, dan weer door het reusachtige web van een vleesch- etende spin. Een enkelen keer zagen ze het schijnbaar doode lichaam van een giftige slang van een tak neerhangen, slechts, van de lianen te onderscheiden door zijn schit terende oogen. Felgekleurde vogels vlogen over het water, dat hun prachtige tinten tot in de kleinste bijzonderheden weerspie gelde. Hier en daar, waar de zon door het bladerdak heenbrak, schitterde een orchi dee in de felste kleuren, of vulden de bloe sems van een in bloei staanden boom de lucht met hun bedwelmende geuren. Uren lang roeide Sandy ononderbroken voort, tot zij ten laatste een plek bereikten waar het riviertje zich een weihig ver breedde tot een moerassing meertje, om zoomd door reusachtige boomen. Een aan tal kaaimannen baadde zich langs den oever in den zonneschijn. Het meisje rilde van afschuw, en Sandy Muir zei eenvoudig: „Niet geschikt om kamp te maken. Die dieren mochten eens trek hebben." De rivier splitste zich hier in tweeën. Na eenig aarzelen koos de Schot de breedste van de twee, en vervolgde den tocht met het plan, zoo spoedig mogelijk een kamp plaats te zoeken. Het duurde echter lang eer zich een ge schikte plaats voordeed. Over een afstand van mijlen bleven de oevers moerassig, en daarna bleek het geboomte zoo overwoe kerd te zijn met taaie lianen, dat het on begonnen werk was, te trachten zich hier een plek vrij te maken. Vervolgens bereik ten zij een rotsachtig gebied, waar de ri vier zich vernauwde tot een stroomversnel ling. gelukkig evenwel met aan één kant 'n zandigen oever. Sandy ging hier aan land, en kapte zich een stevigen paal, waarmee hij de boot door het woelige water begon voort te boomen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6