Pantserleger rolde de Sovjetstelling op DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA MAANDAG 13 OCTOBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th- Wilmer, Lelden. Red- Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stao en Sport:- M. ^onderop. Lelden. A Red. Omgeving: \L. Roozen. Lelden. Red. Letteren en Kunafc Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 6.51 uur Maandagavond. Zon op 8.03 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 12 Octobe?: De maan komt Zondagavond om 10.44 tfur op en gaat Maandagmiddag om 2.11 uur onder. 13 October: De maan komt Maandagavond om, 11.39 uur op* en gaat Dinsdagmiddag om 2.49 uur onder. 14 Ofctober: De maan komt Dinsdagnacht om 0.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 3.49 uur onder. 15 Octobr: De njaah komt Woensdag nacht om 1.40 uur op en gaat Woensdag namiddag om 4.25 uur onder. 1 16 October: De maan komt Donderdag nacht om 2.34 uur op en gaat Donderdag middag om 4.56 uur onder. i 17 October: De maan komt Vrijdagnacht om 5.25 uur onder. 18 October: De maan komt Zaterdag ochtend om 5.03 uur op en gaat Zaterdag avond om 5.54 uur onder. 19 October: De maan komt Zondagoch tend om 6.21 uur op en gaat Zondagavond om 6.22 uur onder. 20 October: De maan komt Maandagoch tend om 7.43 uur op en gaat Maandag avond om 6.52 uur onder. (Nieuwe Maan). Luchtactie In het Westen BRITSCHE VLIEGTUIGEN BIJ NED. KUST NEERGESCHOTEN. Twee Britsche bommenwerpers, die Zon dag in de ochtendschemering trachtten de Nederlandsche kust te naderen, werden door den Duitschen afweer neergeschoten. Eén vliegtuig werd door het luchtdoelge schut neergehaald, het andere door jagers. Een afzonderlijk vliegend vijandelijk toe stel, dat de Belgische kust naderde, is eveneens door luchtdoelgeschuit neerge haald; de bemanning werd. gevangen geno men. In den middag zijn gisteren twee Brit sche bommenwerpers en vier Spitfires aan de Nederlandsche kust en boven het Ka naal door Duitsche jagers neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Gisternacht is een gerjng aantal Engel- sche bommenwerpers naar Noord-Duitsch- land gevlogen. Brisant- en brandbommen, die op verscheidene steden werden neerge worpen, richtten slechts onbelangrijke schade aan gebouwen aan. Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht in verscheidene golvert gestart voor een aanval op voor den oor log belangrijke doelen in de Midlands. In den nacht van Zondag op Maandag hebben Britsche bommenwerpers in Noord-West en Zuid-Duitschland brand- en brisant bommen neergeworpen. Oorlogseconomi- sche schade werd niet aangericht. De bur gerbevolking leed geringe verliezen aan dooden en gewonden. Volgens de totdusver ontvangen berich-' ten warden negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De vernietigingsslagen bif Wjasma en Brjamsk Duizenden sleepen zich naar de gevangenenkampen DE SLAG BIJ DE ZEE VAN AZOF. Ter aanvulling van het Duitsche weer- machtsbericht van Zaterdag verneemt het 1 D. N. B. van militaire zijde, dat de be ëindiging van den slag bij de Zee van Azof v/eer een beslissing vormt. Bij de knie van den Dnjepr, tusschen Dnjepropetrofsk ena Zaporozje, hadden de Sovjets hun tegen-' stand nog volgehouden. Daar was het Duit sche front ook het verst naar het Oosten vooruitgeschoven. Verder naar het Zuiden, tusschen Zaporozje en Melitopol, waren de bolsjewieken zelf overgegaan tot tegenaan vallen. Op deze tegenaanvallen stortte zich het pantserleger van Generaloberst von Kleist uit Dnjepropetrofsk in Zuidelij ke richting en rolde de stelling der Sovjets op. Deze werden tot dén terugtocht gedwon gen en wilden zich nu met hun bfeide le gers, het 9e en 18e, een weg banen naar het Oosten, maar het leger van von Kleist haalde hen in en bracht hun zware slagen toe in samenwerking met de Duitsche, Ita- liaansche en Slowaaksche formaties, die uit Westelijke richting kwamen. Uit het Noorden en Westen kwam het leger wan in- fanteriegeneraa!! von Manstein met de verbonden Roemeensche troepen onder corpsgeneraal Dumitrescu. Tom nu de formaties der Waffen-S.S. langs de kust der Zee van Azof oprukten en contact kregen met de strijdkrachten van von Kleist, waren het 9e en 18e Sov jet-leger ingesloten. Zij hadden reeds zware verliezen geleden en deze werden nog grooter door de drie wiggen, die de Duit se hers in de omsingelde massa dreven. Ten slotte werden zij totaal vernietigd, waar mee een einde is gekomen aan een opera-, tie, die terstond pa het slot van den slag bij Kief was begonnen. Het D. N. B. verneemt van militaire zij de. dat het gros der ingesloten bolsjewisten bij Wjasma en Brjansk Zaterdag op een kleiner terrein opeen is gedrongen. Alle doorbraakpogingen der bolsjewisten, die door hun commissarissen worden opge jaagd. mislukten tegen het Duitsche Vuur. De bloedige verliezen der bolsjewisten zijn enorm toegenomen. Op vele plaatsen liggen de lijken bij duizenden opgestapeld. Op éen terrein van slechts 200 meter breed werden al 856 gesneuvelde bolsjewisten geteld. Hoe groot de omvang is der vernietiging, die groote deelen van de bij Wjasma in gesloten bolsjewiekenlegers getroffen heeft, bewijzen de reusachtige massa's gevange nen, die in de Duitsche verzamelcentra achter het gevechtsfront bijeengebracht worden. Moe, apathisch, verslagen, half verhongerd en met bloedige verbanden omwikkeld, zoo sleepen zich dag na dag duizenden bolsjewieken in lange colonnes naar de Duitsche gevangenenkampen. Alle volksstammen der Sovjet-Unie zijn hier vertegenwoordigd: naast matrozen' van de »D*njepr, Kaukasische schutters, Mongolen, Tartaren, die lid waren van het 18de bols jewistische legerkorps. Met hen wefden ook talrijke leden van arbeidersmilities uit het industriedistrict van Charkof gevangen genomen, onder wie zich 14. en 15-jarige jonge communisten bevonden. Naar de jon gelieden verklaarden, waren zij tot begin September nog ondergebracht in een Mos- kousch weeshuis. Toen waren zij op een dag in uniformen gestoken en naar het front gezonden. DE BLOOTLEGGING DER INDUSTRIE GEBIEDEN. Door de vernietiging van de legergroep van Boedjenny is de laatste bolsjewistische troepenmassa voor het Donetzbekken uit den weg geruimd. De bolsjewisten kunnfen alfegn nog snel bijeengetrommelde vervan gende formaties tegen de Duitsche troepen :n den strijd werpen. Een geregeld leger of legergroep bestaat hier niet meer. Den bolsjewisten wordt thans door de spoedige uitschakeling van het Donetzbekken het vooruitzicht ontnomen, ooit ook maar slechts een gedeeltelijke vervanging van het verloren oorlogsmateriaal te kunnen produceeren. Ook de vernietiging van de in het gebied van Brjansk en Wjasma inge sloten sterke bolsjewistische troepen legt een ander groot industriegebied voor de bewapening der bolsjewisten bloot, nl. Mos kou en het gebied rondom Moskou. Rekent men hierbij nog de omsingeling van Lenin grad, dan ziet men, dat de laatste groote operatie van de Duitsche weermacht zich sinds 2 October van dit jaar niet alleen be perkte tot de vernietiging van de drie nog geheel voor den strijd geschikte legers van Boedjenny, Timosjenko en Worosjilof, doch tevens ook de drie groote bewapeningsc'en- tra der bolsjewisten'omvatte. EEN OPROEP VAN DE „PRAWDA". De Sovjptomroep heeft het hoofdartikel uitgezonden van de „Prawda", waarin alle Sovjetvolken opgeroepen worden om te strijden tot den laatsten droppel bloeds. -Het gevaar is groot", zoo schrijft het Mos- kousche partij orgaan en verklaart, dat het bolsjewistische leger voor nieuwe beproe vingen staat. Ten slotte dreigt het blad al len, die hun post verlaten en het Sovjet volk verraden met „eeuwigen smaad" en den „vloek" van het geheele volk. Nieuwe perspectieven In hel Oosten REDE VAN MINISTER FUNK. Ter gelegenheid van de opening der Duitsche „Ostmesse" te Koningsbergen heeft de minister van economische zaken, Funk, gesproken over de Duitsche econo mie in het Oosten en de Oost-Europeesche economische vraagstukken in het kader der nieuwe ordening. Voor de economische politiek van Duitschland, zoo zeide hij, vloeien uit de reorganisatie van Oost-Europa zeer be langrijke nieuwe doelen voort. Vobrloopig moeten natuurlijk alle krachten van dit uitgestrekte gebied, dat rijk is aan grond stoffen, aan de oorlogvoering dienstbaar worden gemaakt. Duitschland zal nog ster ker zijn, indien het de beschikking krijgt over de economische kracht van het ver worven gebied in het Oosten. Later zullen zich echter voor de Duitsche economische politiek geheel nieuwe perspectieven ope- ,nen, doordat het Oost-Europeesche grond- stoffengebied een magnetische aantrek kingskracht zal uitoefenen op de grond stoffen verwerkende industrie. Door de bevrijding van het Oost-Euro peesche gebied, aldus Funk, is de toegang tot rijke afzet- en aankoopmarkten ge- Sowjet-Unie stond buiten Europa. Het Europeesche vasteland heeft nog lang geen volledig gebruik gemaakt van zijn aan vullingsmogelijkheden. Duitschland is on getwijfeld voorstander van den wereld handel Wat het bestrijdt, is vooral het misbruik van handel, crediet en kapitaal voor een machtspolitiek, zooals Engeland, die langer dan een eeuw gevoerd heeft en die de- belangrijkste oorzaak van de beide groote oorlogen van onzen tijd heeft ge vormd. Duitschland wil het stelsel van het plutocratische imperialisme breken en den internationalen handel tot een gezond werktuig voor de economische betrekkin gen maken. Verder wil het, dat het zwaar tepunt van den Europeeschen handel, vooral op het gebied van de grondstoffen voor levensmiddelen en andere belangrij ke producten, binnen het bereik van Euro pa blijft. Want in de toekomst zal een oorlog op de beste wijze onmogelijk wor den gemaakt, wanneer economische oor logsmaatregelen geen kans meer hebben. De economische orde in Europa zal orga nisch groeien. De landen zullen produc tie en behoefte aan elkander aanpassen om dan op de meest doelmatige wijze de aanvullingsmogelijkheden te verwezenlij ken. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Het hoofdkwartier vaq de Japansche troepen in China maakt bekend, dat eenige formaties der Tsjoengkingtroepen, die se dert het begin van de week aanvallen doen op Itsjang, op 300 K.M. ten Westen van Een aanvalstront van 1200 K.M. Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: Zooals gisteren in een extrabericht bekend is gemaakt, is de slag ten Noorden van de Zée van Azof geëin digd. In samenwerking met de lucht vloot van Generaloberst Loehr heb ben het leger van den generaal der infanterie von Manstein, het Roe meensche leger van den corpsgeneraal Dumitrescu .en het pantserleger van Generaloberst von Kleist het gros van het negende en achttiende bolsjewis tische leger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 64.325 gevangenen, 126 pantserwagens, 510 stukken gieschut en onoverzienbare hoeveelheden an der oorlogsmaterieel verloren. Met de genoemde legers en de ver bonden Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen heeft de leger groep van generaal-veldmaarschalk von Rundstedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. De ware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjet weermacht zijn toegebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofd stuk in de operaties. Van de Zee van Azof tot het Waldaj-gebergte, ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 km., zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oos ten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wanhopigen tegen stand, voortdurende doorbraakpogin gen en de hoogste offers aan bloed, vermogen de hier ingesloten strijd krachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevan genen gemeld. Dit aantal neemt voort durend toe. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed gevolg vijandelijke colonnes en spoorwegtra jecten in den centralen frontsector bestookt. Andere succesvolle lucht aanvallen1 waren gericht op ravitail- leeringsinstallaties te Leningrad. In den strijd tegen de Britsche ra- vitailleeringsscheepvaart hebben duik- booten op den Atlantischen Oceaan drie schepen van 23.000 B.R.T. tot zinken gebracht. Een gevechtsvlieg tuig bracht bij de Faröer drie vijan delijke koopvaarders met in totaal on geveer 3000 B.R.T. tot zinken. Ijl den nacht van 11 op 12 October heeft het lucht wapen in de wateren om Enge land twee koopvaarders tot zinken gebracht mét te zamen 9000 B.R.T. Een groote koopvaarder werd in brand geworpen. Andere doeltreffende lucht aanvallen waren gericht op vliegvel den en op voor den oorlog belangrijke, installaties aan de Zuidoost- en Zuid westkust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpens hebben in den afgeloopen nacht op verscheiden plaatsen in Noordwest- Duitschland brisant- en brandbojn- men neergeworpen, die slechts on aanzienlijke schadeveroorzaakten. Wanhopige doorbraak pogingen der bolsjewieken Het Duitsche weermachtsbericht vèn Zaterdagmiddag luidt als volgt: Ten Noorden van de Zee van Azof staat de vernietiging van den vijand, die in een zeer klein gebied is samen gedrongen, voor de voltooiing. Op het slagveld werd het lijk van den opper bevelhebber van het 18e bolsjewisti sche leger gevonden. De vernietiging van de strijdkrach ten, die in het gebied van Brjansk en Wjasma zijn ingesloten, maakt even eens snelle vorderingen. Wanhopige doorbraakpogingen van den vijand werden overal in den aanval van de Duitsche troepen gesmoord. Het aan tal gevangenen en de hoeveelheid buit nemen voortdurend toe. Voor Le ningrad mislukten ook gisteren alle uitvalspogingen van den vijand. In gevechten van drie dagen werden al leen in den sector eener divisie infan terie 28 zeer zware pantserwagens ka pot geschoten. Gevechtsvliegtuigen, bombardeerden vannacht belangrijke militaire doelen in Moskou en Lenin grad alsmede spoorlijnen. In een haven der Faroer-eilanden bracht een gevechtsvliegtuig overdag twee koopvaardijschepen met tezamen ruim 2500 b.r.t. tot zinken en trof twee' andere schepen ernstig. In den nacht van 10 op 11 Oct. bombardeerden ge vechtsvliegtuigen een belangrijke ha ven aan de Bi-itsche oostkust alsmede havenwerken in Zuidwest-Engeland. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht Van 9 op 10 Oct. het Britsche vliegveld Aboer Smeith aan. Een andere krach tige luchtaanval was gericht op het Britsche petroleumcentrum Haifa in Palestina. Bij luchtgevechten in Noord-Afrika werden zonder eigen verliezen drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers wierpen vannacht brisant- en brandbommen op verschillende plaatsen in Noord- West- en West-Duitschland. De bur gerbevolking leed geringe verliezen. Op enkele plaatsen werden huizen verwoest of beschadigd. Luchtdoel- artillerie schoot zes der aanvallende bommenwerpers neer. Hankau, de voorste Japansche linies zijn binnengedrongen. De mededeeling van Tsjoengking, dat Itsjang door de troepen van Tsjoengking is ingenomen, is van Ja pansche zijde echter onjuistgenoemd. Culij* 20 tabletten 55 HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de~ vijandelijke in fanterie. gesteund door gemechaniseerde strijdmiddelen, onze stellingen in een sec tor aan het front van Tobroek aangeval len. Onze troepen deden het optreden van den tegenstander volkomen mislukken. Hij werd met verliezen teruggeslagen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen heb ben opnieuw met bommen van zwaar en middelbaar kaliber doelen aangevallen in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh, waarbij nieuwe en aanzienlijke verwoes tingen werden aangericht aaA installa ties en de vijandelijke verdedigingswer ken. Alle toestellen, waarvan sommige zonder ernstige gevolgen getroffen waren, zijn op hun bases teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Derna eenige niet-militaire ge bouwen zijn beschadigd. Twee door het af weergeschut getroffen toestellen zijn bran dend neergestort. Drie andere vijandelijke machines zijn door Duitsche jagers neerge schoten boven de Marmarische woestijn en boven zee. In Oost-Afrika hebben on^e koloniale bataljons, die ter offensieve verkenning uit de redoute Celga waren getrokken, een ontmoeting gehad met een groote vijande lijke formatie, die, na door onze detache menten krachtig te zijn aan gevallen,- uit een gedreven werd en talrijke 'dooden op het slagveld achterliet. Op Sicilië hebben bij het aanbreken van den 11 den October vijandelijke vliegtuigen verscheiden malen over het plaatsje Vit- tnria ..Ragusa" gevlogen, waar zij bom men van klein kaliber lieten vallen. Er ontstond schade aan woningen en vier ge wonden vielen onder de bevolking. Op de MidtSellandsche Zee hebben tor pedoboot jagers, die onze konvooien escor teerden, drie toestellen neergeschoten: de vijandelijke vliegeps veerden gevangen ge nomen of kwamen om het leven. IN 'N PAAR REGELS Arias naar Panama terug. Associated Press meTdt uit Havanna, dat de afgezette president van Panama, Arias, met een schip naar Panama is te ruggekeerd, waag hij Dinsdag zal aanko men. v Jacht op den Moefti. Uit Iran wordt vernomen, dat de Engel- schen en Sowjets wanhopig zoeken naar Moefti Hadzj Amir el Hoesseini. die spoor loos is verdwenen. Naar Radio-Ankara meldt, neemt men in Iran aan, dat de Groot-Moefti van Jeruzalem van Jeruza lem zich naar een vriend in Afghanistan heeft begeven. Bulgaarsche loochening. Het offijcieeTe Bulgaarsche persbureau dementeert een door Reuter verspreid ge rucht als zou de algemeene mobilisatie in Bulgarije .zijn afgekondigd. Wegens economische sabotage ter dood veroordeeld. - De afdeelingschef in het ministerie van landbouw te Praag, dr. Frankenberger, is standrechtelijk wegens economische sabo tage ter dood veroordeeld. Alle maatrege len der Duitsche overheid in het belang der voedselvoorziening in het Protectpraat heeft hjj gesaboteerd. Bij San Antonio in Texas is een Amerl- kaansche legerbommenwerper tegen een huis gevlogen. Machine en huis raakten in brand. Twee piloten kwamen om het le ven, 13 andere inzittenden werden ge wond. Evacuatie van Japanners uit dp Ver. Staten. Staatssecretaris Huil heeft in de pers conferentie bevestigd, dat met de Japan sche regeering een overeenkomst is aan gegaan betreffende het zenden van drie Japansche schepen naar San Francisco en Los Angeles om Japanners naar net va derland terug te halen. Brand in de Firestone fabrieken. Door een groote brand te Fall River (Massachusetts) zijn de installaties van de Fireston Rubber Company vernield. Vijf groote gebouwen, alsmede ongeveer 30.000 ton rubber gingen in de vlam men op.' In een vliegtuigbasis van de Amerikaan- sche marine in Alaska is een onderaardsch kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Zes personen werden gedood en talrijke ge wond. TENTOONSTELLING ARBEIDS DIENST TE ROTTERDAM In het Deutsche Haus aan den Westzee dijk te Rotterdam is Zaterdag de gemeen schappelijke tentoonstelling van den Duit schen en Nederlandschen arbeidsdienst geopend. Reeds geruimen tijd voor het vastgestelde uur had zich een groot aantal leiders van de beide arbeidsdiensten in het gebouw verzameld. Ook zag men vele functionarissen van de N.S.D.A.P., aange zien ook bet Deutsche Haus'geopend zou worden. Klokslag halfelf kondigden hoorn geschal en tromgeroffel aan, dat de Rijks commissaris met zijn gevolg in aantocht was en even later betraden de hooge gas ten het gebouw. In het gevolg van den Rijkscommissaris waren de commissaris- generaal voor bijzondere aangelegenheden, Schmidt, en de commissaris-generaal voor Justitie, Rauter, alsmede de gevolmachtig de voor Zuid-Holland, dr. Schwebel, en de gevolmachtigde voor Rotterdam, Völcker. Verder waren aanwezig de General-Ar - beitsführer van den Duitschen arbeids dienst, dr. W. Deckeip, de bevelhebber van den Duitschen arbeidsdienst in Nederland, Oberst-ArbeitsführerBethmann, de waar nemend commandant van den Nederland schen arbeidsdienst, generaal-arbeidslei- der De Bock en de chef van den staf van den Nederlandschen arbeidsdienst Ekker, en vele anderen. Nadat de Rijkscommissaris het gebouw betreden had, werd hij naar den ontvangst- salon geleid, waar de plaatsvervangende leider vopr Rotterdam van den Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. in Nederland, Schön- herr, den Rijkscommissaris meldde, dat het gebouw thans voor gebruik gereed is. De Rijkscommissaris betuigde vervolgens zijn tevredenheid over hetgeen tot stand is gebracht. Dit gebouw ïhoet het middel punt worden van het nationaal-socialis- tisch leven in Rotterdam. Met een korte aansporing, te werken volgens den wil van den Führer, verklaarde de Rijkscommis saris ten slotte het gebouw voor geopend. Hierna begaven allen zichuiaar de ruime hal, waar de gasten werden begroet door Oberst-Arbeitsführer Bethmann/ Deze schilderde de komst van den arbeidsdienst in Nederland, nu een jaar geleden. Ver volgens wees hij er op, dat het moeilijk is den arbeidsdienst in beeld te toonen, hij moet beleefd worden. Toch poogt de hui dige tentoonstelling een beeld te -geven van wat de arbeidsdienst is en wil. Ten slotte sprak General-Arbeitsführer 'Decker. Hij roemde het een symbool, dat het Deutsche Haus {e Rotterdam wordt ge opend mét een*tentoonstelling van den ar beidsdienst. De arbeidsdienst toch is ge boren uit de nationaal-socialistische ge dachte in Duitschland en het spreekt van zelf, dat de Duitscfye ouders gaarne een dieper inzicht hebben in werk en wezen van den arbeidsdienst, welke hun zonen en dochters allen moeten doorloopen. Doch ook voor de Nederlanders is deze tentoon stelling bedoeld. De arbeidsdienst is een nuttige school voor allen, die van Ger- maanschen bloede zijn. Zij leeren hier de hooge waarde van den arbeid kennén. Deze tentoonstelling geeft slechts een klein overzicht van wat de arbeidsdienst is, doch spreker hoopt, dat toch hierdoor veel mis verstand uit den weg zal worden geruimd. Na deze korte toespraak verklaarde Ge neral-Arbeitsführer Decker, namens Reichsarbeitsdienstführer Hierl, deze eer ste tentoonstelling van den arbeidsdienst in Nederland geopênd. Na deze officiéele opening maakte de Rijkscommissaris 'met de overige eeregas- ten een rondgapg over de tentoonstelling. In de benedenverdieping is dei tentoon stelling van den Duitschen arbeidsdienst ondergebracht. Achtereenvolgens Iziet men hier een slaapplaats in een arbeidskamp, twee boven elkaar geplaatste kribben, mo- üel opgemaakt met blauwgeruit beddetijk en gevouwen wolletje. Daarnaast de kast, waarin de arbeidsman 'zijn uniformen en verdere uitrustingstukken opbergt, even eens model gepakt. Verder ziet men alles wat de arbeidsman verder in het kamp en op het werk gebruikt. Bovendien wordt in maquettes en tal rijke foto's getoond, hoe de arbeidsman den dag doorbrengt. Op de bovenverdieping is de afdeeling van den Nederlandschen arbeidsdienst on dergebracht. Hier ziet men de modeller van de typen van boerderijen, welke door den opleidingscursus voor huisvlijt, welke onder leiding van den onderhopman J. D. Schouten van den Nederlandschen arbeids dienst is gehouden, tijn vervaardigd. Het zijn, geheel op schaats modellen van de Frankische boerderij, welke we in Zuid- Limburg vinden, geplaatst in het land schap, een Friesche boerderij op een terp, een watermolen dn een groot model van een boerddrij, zooals deze worden ge bouwd in de Wierin germ eer. In een volgende ruimte ziet men in hu moristische) gekleurde reliëfs de dagindee- üng van den arbeidsman in het kamp. Ook deze zijn door leden van den arbeidsdienst vervaardigd. Ook is hier een klein film toestel opgesteld, waarin een doorloopehd filmpje over den arbeidsdienst draait. BURGEMEESTER VAN HOOGLAND BENOEMD commissaris-generaal voor bestuur) en Justitie heeft op grond van art. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) alsmede van art. 4 alinea 1 der verordening no. 3/40 'over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Neder land, mr. O. F. P. H. de Waard te 's-Gra- venhage tot burgemeester van Hoogland benoemd. JAN TER HAAR OVERLEDEN. Gisteren is te Amsterdam in den ouder-, dom van 74 jaar overleden de heer Jan ter Haar,, oud-wethouder van dé gemeente Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Genoraal, "waar hij was afgevaar digd door de Ghr. Hist. Unie.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2