DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mamentje INSDAG 7 OCTOBER 1941 6. f 33ste Jaargang No. 10070 3)c Geid&eHeSoti/ta/iit z9*Bureaux Papengracht 32. ov^elefoon: Redactie 20015. Administratie 30935. Giro 103003. Postbus 11. OOSTELIJK FRONT nq pJJE IJZEREN RING OM LENINGRAD. fe*Volgens mededeelingen van gevangen ge- - ©taien bolsjewistische soldaten zijn de *°ntorsteden van Leningrad reeds zwaar be- e diadigd. Vele fabrieken en bedrijven zijn 5cblkomen afgebrand. Een fabriek, waarin ^*Hm 30.000 werklieden bezig waren met de meiyvaardiging van tanks, werd tot op de ^ndvesten verwoest. De ijzeren ring der JSS'iitschers en der Finsche bondgenooten vajaakt, naar het D. N. B. van militaire zij- i verneemt, elke uitvalspoging onmoge- ak en hun artillerie bestookt in samenwer king met het luchtwapen de instellingen .f^elke voor de oorlogvoering van belang Daar komen nog bij de moeilijkheden verzorging, welke er reeds toe hebben ïleid, dat de rantsoenen voor de bewo- ?eWs van Leningrad verminderd zijn. Het ag kort of lang duren, de positie van Le ningrad is in ieder geval hopeloos. dieE VERWOESTING VAN HET STATION VAN CHARKOW. ten De verwoesting van het spoorwegstation tietan Charkow, waarvan door het Duitsche tie-ichtwapen melding wordt gemaakt, is voor ;dse bolsjewisten een zware slag. Charkow uh een belangrijk spoorwegknooppunt, ïetraarop acht lijnen samenkomen. Een der ietjie lijnen, die Moskou met het Zuiden tn-terbinden, loopt over Charkow, een andere enoopt van hier over Brjansk naar Lenin- yad, en naar het Zuiden is Charkow zoo- tierel met het Donetzbekken als met het u-eeds veroverde erts gebied van Kriwoj it-log verbonden. Zoowel uit militair-techni- littog verbonden. Zoowel uit militair-tech nisch oogpunt als dit het oogptmt van de c*>economische oorlogvoering moet het ver- Iwijnen Van dit station dus als een gevoe- F-ig verlies voor de bolsjewistische leiding ts aeschouwd worden. re ME MISLUKTE LANDING BU PETERHOF In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D. N. B. van mi- litaire zijde: In Charkow, dat opnieuw het doel van een zwaren luchtaanval is ge- F weest, komen alle grondstoffen uit Kriwoj Rog, uit de mangaanertslagen van Nikopol, uit het Donetz-kolenbekken en uit de ijzer industrie van het gebied van Dnjepr en Donetz samen. De industrie te Charkow - maakt dus vooral machines, terwijl ten Zuid-Oosten der stad een groote tractoren- fabriek is gevestigd. Deze maakte tot nu toe de Sovj et-Russische pantserwagens. Het wegvallen dezer fabriek beteekent dus, dat L de Sovjetweermacht geen nieuwe pantser- wagens meer ontvangt voor die, welke ver- j loren gingen, tenminste niet uit de naaste omgeving en dat deze thans per spoor moe. ten worden aangevoerd; maar dit verkeers middel wordt ook in sterke mate door onze luchtmacht verstoord. Verder hebben de Sovjets blijkbaar ge meend door landing van sterke strijdkrach ten ten Oosten van Peterhof het omsingel de Leningrad te kunnen ontlasten. Zij heb ben zich vergist, toen zij dachten dat Pe terhof, op 29 km. ten Westen Van Lenin grad gelegen, slechts door zwakke Duitsche troepenmachten bezet zou zijn. Bij hun landingspoging, die door het vuur van alle forten te Kroonstad werd ondersteunr, moesten zij al zeer spoedig constateeren, dat de Duitsche weermacht ook hier haar meerderheid bewees. Zooals reeds gemeld, werden Vele overvolle schepen tot zinken gebracht en 22 gepantserde gevechtswagens waaronder zeven van 52 ton, werden ver nietigd. GEEN SOVJET-LUCHTAANVALLEN OP DUrrSCHLAND. Sedert 32 dagen hebben de bolsjewiki geen luchtaanvallen op Duitsch gebied meer gedaan. Hun laatste prestatie, toen zij 5 September met twee toestellen de Duit sche hoofdstad aanvielen, eindigde zielig. Een der beide vliegtuigen werd neergescho ten, nog voor er bommen waren geworpen. Het feit, dat de bolsjewiki geen pogingen meer doen om Duitsch gebied aan te vallen, heeft twee redenen. Na het verlies van HET DUITSCHE OFFENSIEF IN HET OOSTEN INTERVIEW MET DR. DIETRICH. Rijksperschef dr. Dietrich heeft in een interview met een specialen correspondent van het D.N.B. in het hoofdkwartier van den Fuehrer gesproken over den politie- ken toestand, zooals deze tot uiting komt de militaire berichtgeving van Londen en Moskou over den toestand in het Oos ten. Met betrekking op de verklaring van den Fuehrer in zijn rede van 3 October, dat sedert 48 uur een nieuwe operatie van gigantischen omvang aan het Oostelijk front aan den gang is, wees de vertegen woordiger van het D.N.B. er op, dat Lon den en Moskou in de laatste dagen in te genstelling tot de verklaring van den Fueh rer hardnekkig spraken van „offensieve operaties van de bolsjewisten". Intusschen, zoo zeide dr. Dietrich, heeft echter de pu blicatie van de gigantische Duitsche offen sieve operatie door den Fuehrer het leu genconcept van de zwendelaars grondig bedorven. Om te toonen, op welke wijze thans de Engelsch-Sovjet „militaire des kundigen" uit deze affaire trachtten te komen, verklaarde dr. Dietrich het vol gende: Op 3 October des avonds, toen na de woorden van den Fuehrer het Duitsche offensief reeds 48 uur in vollen gang was, meldde Exchange Telegraph uit Moskou: „Alle teekenen wijzen op de voorbereid-ng van een grootscheeps voorbereid onmid dellijk voor de deur staand Duitsch offen sief, dat tegen Moskou gericht zal zijn. Echter maarschalk Timosjenko heeft ook initiatieven". Op 4 October gaf de mili taire commentaarschrijver van Reuter, ge neraal Gough, toe, dat de toestand in de Sovjet-Unie door den Duitsch en aanval thans een buitengewoon kritieke phase heeft bereikt. Doch hij voegde hieraan toe: De Sovjets van hun kant doen hoofdza kelijk aanvallen op het centrale front en rukken daar langzaam, doch gestadig op. Smolensk is omsingeld en wordt bedreigd". Op 5 October meldde Exchange Telegraph: „Boedjenny en Timosjenko hebben hun strijdkrachten bij Poltawa en Gomel met het oog op het nieuwe Duitsche offensief opnieuw gegroepeerd. Operaties van een geweldigen omvang staan voor de deur". Thans na vijf dagen zeide dr. Dietrich, schijnt men er aan den anderen kant ein delijk achter te komen, wat de Fuehrer ondubbelzinnig heeft aangekondigd. Want de laatste Reuterberichten van Maandag avond melden uit Londen: „Een zeer krach tige Duitsche aanval is aan den gang op het geheele 2.000 kilometer lange front van Leningrad tot aan de Krim. De Duit sche aanval wordt als zeer sterk beschre ven en is waarschijnlijk het groote offen sief, waarvan Hitler in zijn jongste rede gesproken heeft. Het offensief schijnt eenige successen op te leveren". „Deze soort perspolitiek, zoo vatte de rijksperschef zijn oordeel over de vijande lijke berichtenpolitiek samen, is werkelijk de meest dwaze en domste, die men kan voeren. Men vraagt zich echter steeds op nieuw af, welke een graad van naiviteit en welk niveau van gedachtenloosheid een lezerspubliek moet hebben bereikt, dat men dag in dag uit een dergelijke belache lijke, leugenachtige berichtgeving zooals ik zooeven heb opgesomd, als militair des kundig kan voorzetten". 14.500 vliegtuigen hebben de Sovjets de nog voorhanden toestellen dringend noodig voor den strijd aan het front en bovendien ma ken de toenemenre successen en terrein winst der Duitsche troepen luchtaanvallen op Duitsch gebied aanzienlijk moeilijker. TWEE FRANSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Te Viohy is bekend geworden, dat twee Fransche transportschepen, de „Quec Yquem" en de „Theophile Gautier", door Engelsche oorlogsschepen tot zinken zijn gebracht. Het eerste schip, dat met tabak was geladen, werd in de Middellandsche Zee aangevaillen. De „Theophile Gautier", die 8000 ton mat, werd in de Egeische Zee getorpedeerd. Het grootste deel van de bemanning en de passagiers van de „Theo phile Gautier" is gered. Er zijn twee doo- den en 18 vermisten. Dr. Colin Ross tijdens zijn belangwekkende rede voor de Nederlandsch-Duitsche Cul tuurgemeenschap, afdeeling Amsterdam, in het Koloniaal Museum, over het onder werp: Der Eurasiatische Steppenkontinent von Dschengis Khan bis Stalin. (Foto Stapf). IN 'N PAAR REGELS Kardinaal Lanzi geopereerd. Naar van Vaticaansche zij de wordt me degedeeld, heeft kardinaal Lanzi, 78 jaar oud, zich aan een operatie moeten onder werpen. Zijn toestand is tot nog toe bevre digend. Rubber uit Nederlan/dsch-Imiië naar Sovjet-Rusland. Sumatra's Oostkust is onlangs opgetreden als eerste leverancier van Indische rubber naar Rusland. Een partij van drieduizend pond is nu naar Rusland geleverd. Electrificatie van Duitsche spoor wegen. De „Deutsche Reichsbahn" deelt mede, dat de venbindingen tusschen de verschil lende Duitsche groote steden zooveel mo gelijk electrisch zullen worden gemaakt. De afstand van Berlijn naar Muenchen kan in drie en een half uur worden afgelegd. Hiertoe zal het noodig zijn, een locomotief te gebruiken die een snelheid van 240 km. in het uur bereikt. Staking in Amerikaansche fabriek. Het werk in de fabriek Gary van de Carnegie Iillinois Steel Corporation in In diana is stilgezet door een staking der kraandrijvers. In deze fabriek, die ruw staal produceert, werken 23.000 man. DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN UIT IRAN. Maandagavond zijn 478 Duitsche vluch telingen uit Iran op hun doorreis naar Duitschland met twee extra treinen te Boedapest aangekomen. Na een kort op onthoud, tijdens hetwelk zij door den Duit- schen gezat von Jagow en talrijke leden der Duitsche kolonie werden begroet, werd de reis voortgezet. Het Bulgaarsche blad „Utre" publiceert een onderhoud, dat een correspondent van dit blad gehad' heeft met den Duitschen ge zant in Teheran, Ettel, toen deze aanhet hoofd van de Duitsche kolonie op Bul- gaarsoh gebied was aangekomen. Gezant Ettel verklaarde het volgende: „Ik kan u niet zeggen welke moeilijke oogenblikken wij sedert 17 September be leefd hebben, toen wij de hoofdstad van Iran moesten verlaten. Zouden wij nog tien minuten langer in de stad gebleven zijn, dan hadden wij hetzelfde lot onder gaan van het grootste deel van de achter gebleven landgenooten, die in Britsch-In- diiê en Siberië geïnterneerd werden. In weerwil van al onze pogingen en verzoeken werden veertig Rijksduitschers als gijze laars achtergehouden en geïnterneerd. Toen wij de Turksch-Iraansche grens naderden, werden wij door de Sowjet-officieren ge dwongen de Duitsche kolonie te verlaten Wij lieten deze op het open veld aohter. Intusschen werd de kolonie uitgeplunderd en thans bezit geen enkele vrouw een ring of eenig ander vooorwerp van waarde meer. Wij verheugen ons over de vriend schappelijke ontvangst op Bulgaarsch ge bied, na een waar Golgotha te hebben doorgemaakt". GOEDERENVERVOER LANGS DEN WEG Omtrent het goederenvervoer langs den weg bericht men ons nader: In de Staatscourant van heden is het uitvoeringsbesluit van den secretaris-ge neraal van het departement van Water staat gepubliceerd, houdende de regeling van het goederenvervoer langs den weg (auto-bevrachtingsbesluit 2). Ie. Het goederenvervoer langs den weg zal in zijn geheelen omvang aan de leiding en het toezicht van den A.B.D. zfjn onder worpen. Deze leiding zal zich in enkele gevallen bepalen tot het controleeren van de uit te voeren ritten, in andere gevallen zal de A.B.D. op ruimre schaal dan voorheen zijn bemiddeling verleenen bij het tot stand brengen van vervoeren. Aan de zuivere controle van den A.B.D. zullen in beginsel worden onderworpen de vaste lijn- en bodediensten en de afhaal- en besteldiensten, voor zoover deze stuk goed vervoeren, de plaatselijke vervoeren, voor zoover hiervoor nog toestemming zal worden verleend om deze per motorvoer tuig te bewerkstelligen, het eigen vervoer, voor zoover nog vergunning voor het ver voer van eigen goederen wordt afgegeven. Voor al het overige vervoer zal de A.B. D. zijn bemiddeling verleenen, d.w.z. dat geen rit per motorvoertuig plaats heeft, zonder dat de A.B.D. hiervoor zijn toe stemming heeft gegeven. 2e. Een noodwendig gevolg van het vo renstaande is, dat in den vervolge de ver laders htm lading aan den A.B.D. zullen moeten aanbieden. Geschiedt dit niet, dan zal de lading niet voor vervoer in aanmer king kunnen worden gebracht. 3e. De tot heden in het autobevrach- tingsbesluit 1 van de bemiddeling uitgeslo ten transporten, zooals vervoeren over korten afstand, veevervoer, melkvervoer, vervoer van versche visch en veilingver- voer, zijn thans ook aan de bemiddeling van den A.B.D. onderworpen. 4e. Gelet op de bepalingen van het twee de en derde uitvoeringsbesluit mag een eigen vervoerder alleen eigen goederen in eigen voertuigen met eigen personeel ver voeren en is het een beroepsgoederenver- voerder alleen toegestaan vervoeren ten behoeve van derden te verrichten. Het nieuwe autobevrachtingsbesluit geeft den ambtenaren van den A.B.D. de be voegdheid om een eigen vervoerder te verplichten goederen ten behoeve van der den te vervoeren en een beroepsgoederen- vervoerder toestemming te verleenen goe deren voor eigen bedrijf te transporteeren. Bij dit laatste is bijv. gedacht aan het ver voer van brandstof voor generatoren, wel ke in gebruik zijn bij de beroepsgoederen- vervoerders. 5e. Voor zoover de A.B.D. het vervoer alleen controleert worden de tarieven niet door den A.B.D. vastgesteld. Vervoeren, welke door bemiddeling van den A.B.D. tot stand komen, hebben plaats op de tarieven en voorwaarden, welke door den A.B.D. zijn vastgesteld. De eerstbedoelde vervoeren geschieden zonder dat hiervoor provisie verschuldigd is. Van de laatst bedoelde vervoeren is de vervoerder aan het rijk een provisie ver schuldigd, welke in het algemeen is ge steld op 10 pet. van een vrachtprijs. Een uitzondering op dezen regel is het geval, waarin een eigen vervoerder voor een rit wordt belast met A.B.D.-transpor- ten, terwijl de rit in omgekeerde richting voor het eigen bedrijf geschiedt. In een dergelijk geval geschiedt het vervoer wel tegen de normale A.B.D.-tarieven, doch is de eigen vervoerder een provisie van 25 pet. van den vrachtprijs verschuldigd. 6e. In het autobevrachtingsbesluit is de mogelijkheid open gelaten, dat zoowel een eigen vervoerder als een beroepsgoe- derenvervoerder met bijzondere toestem ming van den A B.D. gedurende een zeker tijdsverloop goederen ten vervoer mag aannemen, zonder bemiddeling van den A.B.D. Zij zijn dan evenwel toch onderworpen aan de controle van den A.B.D., zoowel wat betréft de vraag, in hoeverre een lading per motorvoertuig zal mogen wor den vervoerd, als ten aanzien van de pro- viriebetaling aan den A.B.D. HET PRIJSVORMINGSBESLUIT 1941 EEN CIRCULAIRE OVER DE TOEPASSING. In verband met de opsporing, vervolging en berechting van overtredingen van het Prijs vorm ings besluit 1941 heeft de ge machtigde voor de prijzen den inspecties voor de prijsbeheersching een circulaire gezonden, waarin een nadere toelichting wordt gegeven van een aantal bepalingen, welke in genoemd besluit zijn opgenomen. Ten aanzien van de verkoopweigering, waartegen artikel 3 van het Prijsvormings- besluit zich richt, wijst de gemachtigde voor de prijzen er op, dat het den laatsten tijd steeds vaker is voorgekomen, dat fa brikanten of handelaren, die vernomen hadden, dat een prijsverhooging op komst was, hun goederen vasthielden, teneinde deze na de goedkeuring van de hoogere prijzen van de hand te doen. Genoemd ar tikel richt zich ook tegen diegenen, die af levering aan normale afnemers weigeren, hoewel zij wel voorraad hebben, doch deze voorraad liever in den zwarten handel willen afzetten. Als goederen, welke voor den verkoop bestemd zijn, zullen moeten worden be schouwd alle goederen, welke niet be stemd zijn voor eigen gebruik of verbruik van den verdachte. Tegen een door een onderneming zelf opgezette distributie onder de regelmatige afnemers als gevolg van geringere voor den verkoop beschikbare hoeveelheden, behoeft, wanneer de distributie op een re delijke basis berust en geen oogmerk tot het behalen van extra winst voorzit, geen bezwaar gemaakt te worden. Ten aanzien van artikel 4 van het be sluit, dat den z.g. koppelverkoop verbiedt, merkt de gemachtigde voor de prijzen op, dat deze bepaling zich richt tegen de steeds sterker geworden neiging van fa brikanten en handelaren om de afgifte van goederen, waarnaar veel vraag bestaat, te koppelen aan de gelijktijdige afname van goederen, die moeilijk verkoopbaar geble ken waren, vaak al afgeschreven waren en die langs dezen weg tengevolge van den kooplust van het publiek toch nog vaak i tegen goede prijzen van de hand gedaan konden worden. Van eigenlijken koppelverkoop is geen sprake, wanneer de goederen, behalve ge koppeld, ook afzonderlijk verkrijgbaar zijn, ook al is de prijs van de gekoppelde arti kelen tezamen lager dan de som der af zonderlijke prijzen. Uiteraard, zal dit niet tot ontduiking aanleiding mogen geven en dient er op te worden toegezien, dat het feit, dat ook afzonderlijk kan worden ge kocht, duidelijk aan het publiek tot uit drukking wordt gebracht De in dit artikel voorkomende passage „voorzoover dit op 9 Mei 1940 in den han del niet gebruikelijk was" moet aldus wor den gehanteerd, dat in de eerste plaats bij den betrokkene zelf moet worden nagegaan of hij op 9 Mei 1940 reeds koppelde. De omstandigheid, dat het publiek op dien datum gekoppeld placht te koopen, is hier niet voldoende. Vastgesteld moet worden, dat de betrokkene de koppeling als eisch stelde. Reclamecampagnes als: „Bij aankoop van 1.waren een versierde trommel ad 0.20 te koop" zijn formeel wel als kop pelverkoop te beschouwen. MAX BLOKZIJL SPREEKT OVER EEN ZEER ACTUEEL ONDERWERP. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 20.15 tot 20.30 uur via den zender Hilver sum I over een zeer actueel onderwerp. TOESTEMMING TOT PRIJSVERHOO GING MOET OP DE FACTUUR VERMELD WRDEN De gemachtigde voor de prijzen deelt het volgende mede: Fabrikanten en groothandelaren, aan wie een toestemming tot prijsverhooging door den Secretaris-Generaal is verleend, zijn verplicht van deze toestemming melding te maken op hun facturen. Zij dienen hier bij te vermelden den datum en het num mer van de toestemming. Indien op de fac turen verschillende artikelen voorkomen, moet duidelijk blijken, op welk artikel de vermelding betrekking heeft. Het blijkt, dat sommige fabrikanten en grossiers de vermelding op de facturen achterwege laten. Gezien het groote be lang, dat voor koopers en wederinkoopers in de vermelding is gelegen, zal tegen deze nalatigheid voortaan streng worden opge treden. Overtredingen zullen door de inspecteurs voor de prijsbeheersching worden gestraft, onafhankelijk van de vraag of de bereken de prijzen wettelijk geoorloofd zijn. D. W. VAN WULFFTEN PALTHE. f In den ouderdom van 92 jaar is te Zwol le overleden de heer D. W. van Wulfften Palthe, een van de Twentsche industrie pionieren. Als een van de vele zonen van den rechter in Oldenzaal, mr. A. A. W. v. Wulfften Palthe, trok hij op 18-jarigen leef tijd als boekhouder naar het buitenland om zijn eigen brood te verdienen. Een jongere broer ging als arbeider naar het buitenland, met het vaste doel gezamen lijk met hem een chemische wasscherij en ververij in Nederland op te richten. Met nog een derde broer werd een 70 jaar gele den een fabriekje in Almelo opgericht, dat groeide tot een bedrijf, waar een 1000 men sehen him bestaan vinden. Er werden over het geheele land depots ingericht, in die tijden een volkomen no vum. Thans bestaat er qen net van 400 de pots over het geheele land verspreid. JUBILEEREN. Eén ding is er, dat in dezen alles ver anderenden tijd niet is veranderd. Het jubileeren. Er moge oorlog zijn en bon nen en distributie en geen rijwielban den, geen sla-olie, geen luienbroek- jes en geen plaatijzer, de jubilarissen tieren welig als het onkruid' in mijn achtertuintje. Waarom oök niet? Laat den menschen die kleine vreugde. Maar wel zou er regel moeten komen in het onsystematische en ordelooze huldigen, een wettelijke regeling, duidelijke voorschriften, wanneer iemand recht heeft op huldiging, in welke klasse ge huldigd zal worden en tevens de instel ling van een permanente commissie voor huldiging. Er gebeuren nu telkens hartverscheurende onbillijkheden. Een actrice en een acteur worden gehuldigd, 'behalve na iedere voorstelling na 5, 10, 12k, 15 en 20 jaar en vervolgens door- looopend iedere 5 jaar. Bovendien als zij 50, 60, 70 jaar en ouder worden. En tenslotte ongeveer 6 keer als zij af scheid nemen van het tooneel, terwijl een journalist rustig 25 jaar lang zaken kan openen en brandjes beschrijven zonder dat zijn directeur aan een enve loppe en een feestcomité denkt. Dat is schomelijk onbillijk en leidt tot scheeve gezichten en die maken een onorde- 1 ij ken indruk op een huldiging. Dus orde en een permanente com missie voor huldigingen. Maar laat men mij voorzitter maken. Dat is geen on prettig baantje en je loopt nog eens een borrel bp VEEL GELD IS NOODIG. Voor de uitzending van de Neder- landsche ambulance is een massa gald noodig. Dat laat zich gemakkelijk be grijpen, als men weet, dat de ambu lance geheel zelfstandig moet kunnen optreden en daarom met een zeer uit gebreid instdumentarium uitgerust moet worden. Zij moet in staat zijn een u volledig veldhospitaal te kunnen in richten met inbegrip van een chirurgi sche afdeeling. Daar is veel geld Voor noodig. Bovendien moet deze ambulance de beste worden, die ooit door Nederland werd uitgezonden. Wacht daarom niet langer met het storten van uw bijdra ge. Maak haar vandaag nog over op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Kaninghmegraicht 22, 's-Gravenhage. HET VOORMALIGE LLOYDHOTEL TE AMSTERDAM WORDT TIJDELIJK HUIS VAN BEWARING. De Rijksgebouwendienst heeft een over eenkomst getroffen omtrent het verhuren aan het Rijk van het voormalige Lloydho- tel aan de Oostelijke Handelskade, ten be hoeve Van het departement van Justitie. Dit departement wenscht het gebouw n.l. tijdelijk in te richten tot huis van bewaring. Het Rijk heeft zich bereid verklaard een huurprijs te betalen van 24.000.— per jaar. Aangezien het in het voornemen der gemeente ligt, het Lloydhotel, zoodra het scheepvaartverkeer is hersteld, tot quaran taine station te bestemmen, zijn in ver band hiermede in de overeenkomst bijzon dere voorwaarden opgenomen. Burgemeesters. Mr, J. P. Drost is met ingang van 15 Oc tober 1941 benoemd tot burgemeester der gemeente Borculo, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Breskens. D. Kaan is met ingang van 15 November 1941 opnieuw tot burgemeester van de ge meente Wieringerwaard benoemd. LETTEREN EN KUNST MOZES EN AüRONKERK TE AMSTERDAM 300 JAAR. Tentoonstelling geopend. Ter gelegenheid van het drievoudig ju bileum van de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein te Amsterdam, n.l. het driehonderdjarig bestaan van de statie der paters Franciscanen, het tweehonderd vijf tigjarig bestaan van het zangkoor „Zelus pro Domo Dei" en het honderdjarig be staan van het tegenwoordige kerkgebouw, is Zaterdagnamiddag in de pastorie onder zeer groote belangstelling de tentoonstel ling geopend van paramenten, schilderijen en kunstvoorwerpen, betrekking hebbend op de parochieele historie. Pater R. Hazebroek O.F.M., pastoor van de jubileerende parochie sprak het ope ningswoord. Op deze tentoonstelling, aldus zeide spr. o.m., missen wij één ding, ik zou haast willen zeggen den sluitsteen, n.l. het ge denkboek, dat de geschiedenis en de werk zaamheden der paters Franciscanen te Am sterdam van het jaar 1304 af zal bevatten, met talrijke reproducties der kunstschat ten wordt Verlucht, doch dat eerst over en kele dagen gereed zal komen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1