WOENSDAG 1 OCTOBER 194i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur. Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L Roozen. Lelden. Red. Letteren #n Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.19 uur Woensdagavond. Zon op 7.40 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 1 October: De maan komt Woensdagmid dag om 5.35 uur op en gaat Donderdag nacht om 4.19 onder. 2 October: De maar. komt Donderdagna middag om 6.16 uur op en gaat Vrijdag morgen om 5.27 uur onder. 3 October: De maan komt Vrijdagavond om 6/35 dur op en gaat Zaterdagmorgen om 6.33 uur onder. 4. October:1 De maan komt Zaterdag avond te 7.01 uur op en gaat Zondagochtend te 7.39 uur onder. (Volle maan) 5 October: D^ maan komt Zondagavond tc 7.28 uur op en gaat Maandagochtend te 8.43 uur onder. 6 October: De maan komt Maandagavond om 7.54 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 9.57 uur 'onder. 7 October: De maan komt Dinsdagavond te 8.24 uur op en gaat Woensdagmorgen te 10.49 uur onder. 8 October: De maan komt Woensdag avond om 8.56 uur op en gaat Donderdag voormiddag om 11.49 uur onder. VERKLARING VAN CHURCHILL IN nET LAGERHUIS. Naar de Engelsche berichtendien.st meldt, heeft Churchill gisteren in het La gerhuis verklaard, dat de Britsche en Amerikaansche gedelegeerden bij hun be sprekingen te Moskou een duidelijk en volledig overzicht hebben van hetgèen Engeland van nu af aan de Sovjet-Unie maand voor maand kan geven. Churchill voegde hieraan toe, dat het Britsche volk „offers van zeer ernstigen aard'' nioet brengen om de Sovjet-Unie in staaf te stellen als oorlogvoerende mogendheid te blijven bestaan. Churchill maakte vervolgens bekend dat binnenkort een nieuwe en loyale allian tie" zal worden gepubliceerd, die door Groot-Bijittannië en de Sovjet-Unie met Iran wordt gesloten en waarbij Iran zich, aan de zijde van Engeland zal bevinden in de toekomstige ontwikkeling van den oor log. Naar de Engelsche berichtendienst om trent de door Churchill uitgesproken,vTede nog meldt, betreurde hij opnieuw, dat „te vaak verklaringen over de politiek der re geering en overzichten over den oorlogstoe stand door den minister waren afgelegd. In dit verband merkte Churchill op, dat hij voornemens was, de Britsche verliezen aan schepen niet meer met regelmatige maandelijksche tusschenpoozen bekend te maken. Evenals in zijn laatste rede stelde hij het Verminderde tot zinken brengen van En gelsche en in Engelschen dienst varenden tonnage tijdens de laatste drie maanden, hetgeen naar bekend verband houdt met de sterke vermindering van het voor Enge land varende aantal schepen, voor als .een succes der Epgelsche afweèrmaatregelen. Ook spiegelde hij zijn hoorders opnieuw de hulp der Vereenigde Staten voor. Deze kon thans „binnen afzienbaren. tijd" wor den tegemoet gezien, doch hij zou het be treuren, indien men over deze „successen" te vroeg zou jubel ene Ook kon hij geen be trouwbare voorspellingen over de toe komst doen. Veeleer kon men verwachten, dat de vijandelijke duikbootoorlog met, een grooter aantal onderzeebooten zou worden gevoerd dan voorheen en door de luchtmacht im sterkere mate z'ou worden gesteund. Als een „opmerking van bemoe-( digenden aard" kenmerkte hij zijn verwij zing naar den steun, dien Engeland van de zijde der Sovjet-Unie ten deel viel en naar de „vastbeslotenheid der Vereeni^de Staten". In het Verre Oosten, zoo voegde hij er aan toe, zag men China (Tsjoengking) aan de zijde van Engeland. Churchill gaf toe, dat de viiand „het initiatief in handen had" en dat Engeland niet de macht had hem dit initiatief te ontnemen. In het verdere verloop van zijn rede ging Churchill in op den steun, dien En geland -en de VeTeenigde Staten de Sov jet-Unie willen verleenen. Het is alleszins mogelijk, dat het trans- portvraagstuk. eerder dan onze goede wil en onze gulheid uiteindelijk den begren- zenden factor vormen. Indien Engeland er al het grootste belang.bij heeft, de Sov- jpt-Unie zoo veel als mogelijk is te steu nen, zoo beeft het tegelijkertijd ook an dere belangen te behartigen. SPORT DAMMEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOLLAND. De Herkamp HuismanBom. A.s. Donderdag (2 Oct.) zal de eerste par ty van deze herkamp gespeeld worden. De aanvang is gesteld QP 6 uur, in het club lokaal van de damvereeniging „L. D. V.", Nieuwe Ryn 19. De tweede partij wordt a.s. Zaterdag ge speeld eveneens bij ,,L. D. V.", aanvang 4 uur. De toegang tot beide partijen is ge heel vrij. Plaats en datum van de derde partij zal nog nader worden bekend ge maakt. De liturgie der Kerk DONDERDAG 2 October. Feestdag van de Heilige Engelbewaarders. Mis: Benedicite. 2e gebed van het octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. „Gezegend zij God, Die ons Zijn H. Engel zond om ons voor te gaan en te bewaren op den weg en ons te leiden naar de plaats, ons bereid. Slaan wij acht op hem en luisteren wij naar zijn inspraken". WINTERHULP A11 ij d, maar vooral in den winter, en vooral in den komenden winter, in dezen winter moet de daadwerkelijke hulpvaardigheid uitgaan nffar dgenen, die noodlijden, gebrek hebben, hulp behoeven. Er zullen dezen winter van allen, die daartoe in staat zijn, offers worden ge vraagd gevraagd niet alleen, maar mo reel geëisch t. Een gezond *saamhoorigheidsgevoel moet ons volk heenhelpen door den nood. Heden, 1 October, is Winterhulp haar campagne begonnen. Winterhulp kan hulp schenken, als men het haar helpt mo gelijk rtiaken. Winterhulp zal zeker niet tevergeefs re kenen op de offervaardigheid van allen, daartoe in staat, en die dankbaar moeten zijn, te kunnen, te mogen of feren! Gelijkstelling Duitsche en Nederlandsche diploma's. Nadat door een verordening der bevoeg de secrete rissen-generaal van 19 April 1941 (79/41) Rijksduitsche diploma'^ gelijk ge steld zijn met de dienovereenkomstige di ploma's in Nederland heeft thans de rijks minister voor wetenschap in overleg met den rijksminister van binnenlandsche za ken voor het Duitsche Rijk de omgekeerde regeling getroffen. Krachtens deze regeling worden Nederlandsche diploma's met de dienovereenkomstige diploma's van het Groot-Duitsche Rijk principieel gelijk ge steld. Hiermede is\niet alleen egn daad van we- derkeerige loyaliteit voltrokken, doch is tevens een practische vrijheid van bewe ging voor alle Duitsche en Nederlandsche arbeidskrachten van allerlei aard gewaar borgd. Zoo kan thans bijv. een jong Neder lander, die aan een Nederlandsche Universi teit met succes zijn studie in de medicijnen voltooid heeft, zijn beroep in het Düitsche Rijk uitoefenen, voer zoover hij naast 't met goed gevolg afgelegde examen voldoet aan in Duitschiand gestelde eischen als onbe sproken gedrag, Arierschap enz. De destijds ter gelegenheid van'het verschijnen van de Nederlandsche ver- ordening hier en daar geuite vrees, dat de Nederlandsche arbeidsmarkt thans met Duitsche arbeidskrachten overbe last 'zou kunnen worden, wordt thans definitief weggenomen door hel Duit- •sche decreet erj, de groote vraag "haar arbeidskrachten van allerlei aard in het Duitsche Rijk. Daardoor verdient de verordening de bijzondere belang stelling van het Nederlandsche pu bliek. i VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN De secretaris-generaal van het» departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Aan de verbruikers, die voor kookdoel- einden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet int combinatie met petroleum zijn aangewezen, werden bon kaarten M en N uitgereikt, waarvan tot dusverre vier, onderscheidenlijk vijf bon nen zijn geldig verklaard, welke ieder recht gaven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voor den aanstaanden/win ter zullen voor kookdoeleinden van deze kaar ten nog drie bonnen worden geldig ver klaard, ieder voor een tijdvak van twee maanden. In verband hiermede is thans be- paald, dat de met „K, F. 06" gemerkte bon nen gedurende het tijdvak van Woensdag 1 October 1941 tot en met Zondag 30 Novem ber 1941 recht geven op het koopèn van één eenheid vaste brandstoffen, met uit zondering van fabrieksturf. Zooals reeds een dezer dagerï is gepubliceerd, is thans anthraciet niet meer op deze bonnen ver krijgbaar. Tevens wordt bekend gemaakt, dat ge durende het tijdvak van Woensdag 1 Octo ber 1941 tot en met Vrijdag 31 October 1941 de met de ivoorden „generator-anthra- ciet tiende periode" gemerkte bonnen- recht geven op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes V of 50 kg. turfcokes. De met de v/porden ^genera- torturf tiende periode" gemerkte bonnen geven gedurende bovenstaand tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggertyrf. MINDER BENZINE EN MINDER OLIE Toewijzingen aanzienlijk ingekrompen Voor binnenvaart gasgeneratoren in huurkoop In verband met de oorlogsnoodzakelijk heden zal in October het particuliere ben- zine-gebruik nog belangrijk worden inge krompen. Ook zal het verkeer nog worden beperkt. De toewijzing in het beschikbare contingent benzine ten gunste van vitale en noodzakelijke bedrijven laat voor eerst daarna komende doeleinden slechts weinig beschikbaar. Mede zal, zooals in de vakpers reeds werd medegedeeld, bij de binnenvaart in voort gezette mate wegens de geringe hoeveelheid beschikbare donkere olie, de door deze olie gedreven motor door den gasgenerator wor den vervangen. Voor zoover de desbetref fende vaartuigen naartoe geschikt zijn, zal deze vervanging gratis kunnen geschieden en wel in dier voege? dat van Rijkswege ge neratoren in huurkoop worden gegeven met vrijstelling van het betalen der termijnen van diegenen, die déze generatoren goed verzorgen. TRAMS WEER VROEGER BINNEN Met ingang van 6 October. Naar het „Vaderland" verneemd, is de zer dagen een aankondiging te verwachten, dat de trams dér HTM weer een half uur vroeger in de remise moeten zijn. Dat wil ■dus zeggen, dat de trams om half elf bin nen moeten zijn en dat de laatste vertrek uren van de eindpunten resp. tot half tien en tien uur worden vervroegd. Van de eindpunten in de buurt van de remises ge legen, vertrekken dan de laatste tTams om streeks half tien en van de eindpunten, hét verst van de remises gelegen, omstreeks tien uur. De officieele vertrektkijden der laatste trams zullen enkele dagen worden gepubliceerd. STEEDS MEER ELLENDE. Hoe verder het overwinnende Duitsche leger het Sovjet-land bin nentrekt hoe meer ellende ontmoet het op zijn weg. Jarentfeng heeft de be volking van den Russischen „heil-- staat" gebukt gegaan onder het juk van een regiem, dat door zijn ver- derfelijken arbeid een heel volk ten gronde richtte. Ziet naar de wonin gen van de Sovjet-boeren, zjet naar de kleeding, die de burgers dragen, het is alles armoede en ellende. En dat deze ellende door de geesel van den oorlog in niet geringe mate is toegenomen, laat zich begrijpen. Daarom moet dan ook spoedig hulp verleend worden aan deze menschen die thans meer dan ooit een helpende hand behoeven. Aan deze taak zal ook Nederland zijn deel hebben. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Nederland zal toonen wat men- schen-liefde is. Nederland zal zich vsn zijn beste zijde doen kennen. Reeds stortten duizenden hun bij- v drage- voor het totstandkomen van de Nederlandsche ambulance. De uwe wordt nog verwacht. Stort haar Vandaag nog op giro rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HET DUITSCH EISCHT HET ACHTSTE LEER.TAAR Het „Schoolblad" betoogt dat ook de leer stof der lagere school het achtste leerjaar eischt en uit de overtuiging, dat zoo dit leer jaar niet wordt ingevoerd, de secretaris generaal van Onderwijs het tegenovergestel de zal bereiken, van wat hij beoogt: De zui verheid van onze taal voor het gevaar van Duitschen invloed te behoeden. Terecht zegt prof. van Dam: „Dén in vloed kan men alleen weren of ten goede keeren, als men zelf het Duittfeh kent". Niemand zal durven beweren, dat men in een half jaar of in een jaar een klasse zoo ver zal kunnen brengen met het Duitsch dat deze leerlingen daarin een steun kun nen vinden tot het zuiver houden van onze taal. Integendeel, wij hebben de overtui ging, dat, in dit geval,"indien dit nieuwe vak, ook al wordt het gedurende drie uur per week onderwezen, er toe zal leiden, dat er mee.r nog dan tot dusver germanismen onze taal zullen .binnensluipen. Krijgen wij dus den achtjarigen leerplicht niet, dan is een verplichte invoering, van welke vreemde taal ook en dus zeker van het Duitsch, verspilling van tijd, verspilling van energie. Zooals'men uit de urentabel ook kan zien, zal het wel eenig hoofdbreken kosten, om den tijd daarvoor te vinden, maar met een gaaf en volledig zevende en achtste leerjaar, zou er althans nog wel een weg te vinden zijn. Er is echter nog een ander bezwaar, dat minder gemakkelijk is op te lossen, nl.: Waar haalt men in zoo'h korte spanne tijds al de bevoegden vandaan? Wanneer men bedenkt, dat ons land 6991 scholen vbor G.L.O. telt en men neemt voor 't gemak maar aan, dat er daarom tenmin ste 3500 zevende leerjaren zijn, dan ziet men dat men tenminste de beschikking dient te hebbe nover 3500 bevoegden. In 1939 waren 2023 onderwijskrachten in het bezit van de acte L. O. Duitsch by 't G. L. O. werkzaam, hetgeen slechts het 4/7 deel is van het aantal, dat noodig zal zyn. Men ziet dus, slechts voor ongeveer de helft der scholen zóu een bevoegde onder wijskracht aanwezig zijn, hetgeen er wel op wijst, dat we in dit opzicht voor schier onoverkomelijke moeilijkheden -staan. VAN OMZETBELASTING VRIJGESTELD Blijkens een publicatie in de Staatscou rant zijn de volgende bewerkingen van visch, mosselen, oesters, garnalen en krab ben van ömzetbeslastinig vrijgesteld: het schoonmaken, sorteeren, koelen be vriezen, zouten, rooken, marineeren, fi leeren, drogen, met bederfwerende midde len of met azijn behandelen, opensnijden, kelen en verwijderen van de niet voor mensohelij'k gebruik bestemde deelen; het verdeelen van visch in de lengte, in de breedte of in beide richtingen (b.v. bij de bereiding van vischfilets) het met kruiden, specerijen en suiker behandelen van haring en sprot. De bereiding van worst, pasteien, sala des en conserven wordt aangemerkt als een verder bewerken of verwerken van 'visch. De levering is thans ook van omzet belasting vrijgesteld) voor: visch, mosselen, oesters, garnalen en krabben in de gebie den van alle gemeenten, welke zijn gele gen aan de zee, aan het Uselmeer, aan kust waren en aan zeearmen, welke in dit verband als „zeehavenplaatsen" worden aangemerkt, STEUN BLOEMBOLLENHAND EL. In de „Staatsoourant" van gisteren is op genomen een beschikking van den secre tarisgeneraal van het Departement van Landbouw en Visscherij tot het verleenen van steun ?:ji bloembollentelers, bloem bollenhandelaren, bloembollenveilingen en bloembollenexporteurs, dooor uit het Land- bouw-Crisisfonds een nader dooor hem vast I te stellen bedrag ter Deschikking te stel len van de stichting „Nederlandsche Sier- teel toen tra Le", gevestigd te 's-Gravenha ge. In deze beschikking is voorts de wijze van verdeeling van dezen steun aangege ven, terwijl in dezelfde „Staatscourant" is opgenomen een „Reglement" garantie be talingen Export bloembol! enoogst 1941". SPERTIJD PIANO- EN ORGELHANDEL. In de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdagavond is opgenomen/^én beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de Vestigingswet kleinbedrijf -f937, waar bij het verboden wordt, een piano- of or- gelhandel te vestigen zonder vergunning van genoemden secretaris-generaal. Onder dit sperverbod vallen tevens het verrich ten van herstellingswerkzaamheden aan piano's en harmoniums, alsmede de uit breiding van beslaande 'bedrijven en wij zigingen in de .personen van ondernemers* en 'beheerders. REGELING PLUIMVEE-VOORRAAD De directeur-generaal van de Voedsel voorziening heeft bepaald, dat voor wat betreft kippen en eenden met ingang van. gisteren en voor wat betreft kalkoenen en ganzert met ingang van 1 Januari a.s. 1. het voorhanden of in voorraad hebben van pluimvee slechts is toegestaan aan gezins hoofden waaronder ook instellingen wor den begrepen echter met dien verstan de, dat: a. op één adres slechts één gezinshoofd pluimvee voorhanden of in voorraad mag houden: b. het aantal stuks pluimvee, hetwelk een gezinshoofd voorhanden of in voorraad mag houden, ten hoogste 10 bedraagt, tenzij het gezinshoofd een landbouwbedrijf met een oppervlakte van ten minste" 10 ha. cultuur grond exploiteert, in welk geval bovenge noemd maximum 15 bedraagt; c. dit pluimvee slechts mag worden ge- houde op eigen erf of daarmede gelijk te stellen grond van het kezinshoofd; d. indien een gezinshoofd, tevens georga niseerde bij een Landbouw-Crisis-Organi- satie, ten genoege van de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, hierna te noemen: „de Centrale" kan aantoonen, dat hij beschikt over voldoende afvalvoe- der en geen runderen of varkens houdt, de Centrale hem kan toestaan een hooger aan tal dan het onder bij bedoelde maximum aantal stuks pluimvee voorhanden of in voorraad te hebben, welk aantal in ieder geval afzonderlijk door haar zal worden vastgesteld. 2. In afwijking v^n hét onder 1 bepaalde kan de Centrale aan wetenschappelijke in stellingen, die te haren genoege aantoonen, dat zy pluimvee houden ten behoeve van onderzoekingen, toestaan een door haar te bepalen aantal stuks pluimvee voorhanden of in voorraad te houden. 3. In afwijking van het onder 1 bepaalde wordt het aantal kippen en eenden, dat door fokkers en houders van vermeerderingsbe- drijven, als bedoeld in artikel l van het Crisis-Pluimveehouderijbesluit 1938, ten hoogste voorhanden of in voorraad mag worden gehouden, vastgesteld door de Cen trale, met Inachtneming van de hoedanig heid van het betrokken bedrijf en zoodanig, dat de fokkers en houders van vermeerde- ringsbedrijven in, totaal ten hoogste een 'door de Centrale te bepalen aantal volwassen kippen eri eenden kunnen houden. 4. In afwijking van het onder 3 bepaalde wordt het aantal stuks kippen en eenden, dat door fokkers van Oud-Hollandsche rassen, dwerghoenderarssen, of sierrassen ten hoogste voorhanden of in voorraad mag worden gehouden, vastgesteld door de Sec tie Bijzondeer Diergroepen van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd. VERVOERVERBOD KIPPEN EN EENDEN. In de „Staatscourant" is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van Landbouw en Visscherij, waarin artikel 13 van het Crisis Pluimveehouderijbesluit 1938 als volgt wordt gewijzigd: 1. „Het vervoeren en doen vervoeren van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens, en het voorhanden of in voorraad hebben van kippen en eenden, met uitzon dering van kuikens, en van kalkoenen en ganzen, is verboden. 2. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet ten aanziey van het vervoeren, doen vervoeren eri voorhanden of in voorraad hebben van kippen en een den, met uitzondering van kuikens, indien desgevorderd wordt aangetoond, dat deze, hetzij- in Nederland op rechtmatige wijze zijn uitgebroed, hetzij op rechtmatige wijze met inachtneming van het bepaalde in de Pluimveewet en de ter uitvoering daarvan genomen maatregelen zijn ingevoerd, en ten aanzien van het voorhanden of in voor raad hebben van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens, en van kalkoe nen en ganzen, indien en voor zoover de door den directeur-generaal van de Voed selvoorziening te stellen regelen worden in achtgenomen. 3. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet ten aanzien van het voorhanden of in voorraad hebben van kalkoenen en ganzen gedurende het tijd vak, aanvangende met ingang van den dag van inwerkingtreding van dit besluit en eindigende imet ingang vpn den lsten Ja- nuari 1942. C. A. O. VOOR DB SCHOENINDUSTRIE EN VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. Bij het college van rijksbemiddelaars zijn ingediend: een verzoek tot algemeen verbindend verklaring van bepalingen der voor het jaar 1942 ongewijzigd verlengde C.A.O. voor de schoenindustrie en een verzoek tot algemeen verbindendverkla ring van bepalingen der landelijke C.A.O. voor het bakkersbedrijf. Het verzoek ligt tot 11 October 1941 ter visie bij de districtshoofden der arbeids inspectie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gra venhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maas tricht, Arnhem, Deventer en Groningen, en bij het college T>an rijksbemiddelaars, Bezuidenhout 87 te 's-Gfavenhage, aan welk laatste adres tevens bezwaarschriften tegen bedoeld verzoek kunnen worden in gediend. GEMENGDE BERICHTEN SMOKKELAARSBENDE INGEREKEND. Door een list gesnapt Dank zij de voorbeeldige wijze van sa menwerking tusschen de marechaussee, de gemeentepolitie te Bolsward en de ambte naren van den Centralen Crisis-Controle dienst te Sneek, zijn in de laatste weken een aantal personen aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan frauduleuze slachtingen van varkens, schapen en runde ren. Tevens werd een groot-aantal personen betrapt, die tegen zeer hooge prijzen koffie en thee verhandelden. Voor deze feiten wérd tegen meer dan 70 personen proces verbaal opgemaakt. Er werden partyen kof fie, thee, vleesch en brandstoffen in beslag genomen. Tevens bleek, dat er meermalen sprake was van diefstal van vee uit de wei de, van rywielen en koffie Hit pakhuizen en van andere diefstallen. De politie en de crisisambtenaren wisten een smokkelaar,- die meermalen koffie en thee verhandeld had, in aanraking te bren gen met een crisisambtenaar. Deze trad op als kooper van thee. De smokkelaar gaf voor, dat de thee, die hij verkocht, ergens in een pakhuis lag opgeslagen. In gezel- ONZE PLAATS IN HET NIEUWE EUROPA „Ruimtelijke en historische omstan digheden bepaalden het ontstaan vai^ons volk". „Het gaat om ons volk. Ons volk: dat is een kwestie van bloedverwantschap, van een bepaalde geografische structuur van de verbondenheid met den bodem en van geschiedenis, pn wie zich rekenschap te geven heeft van de plaats, welke ons volk in de toekomst zal hebben in te nemen, zal met dezen volledigen samenhang moe ten rekenen", aldus de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" in een hoofdartikel. Het Rotterdamsche blad vervolgt: „In dien samenhang is verandering, ont wikkeling mogelijk. Het is bijv. heel goed mogelijk, dat juist de schepping van een nieuw, een werkelijk Europa, de schepping van een ook innerlijk geordend gebied van volkerensamenleving, oplossingen van het, bevolkingsvraagstuk van ons land mogelijk zal maken, waarvoor we tevoren zouden zijn teruggedeinsd, omdat zij den volledi gen volkssamenhang dreigden te verbre ken. Wanneer zulk een toestand lang genoeg heeft geduurd, is het mogelijk, dat wat met name bloedverwante volkeren naar den bo^em, maar vooral historisch onder scheidt en scheidt, apocrief wordt en in een wijder eenheidsbesef overwonnen.^ Ruimtelijke en historische omstandighe den hebben voorkomen, dat de bloedver wante stammen in het Midden-Europee- sche gebied tot volkeren uit elkander ge groeid zijn. Ondanks soms zeer sterke te genstellingen zijn zij zich Duitschers blij ven gevoelen en zijn juist in den laatsten tijd steeds meer Duitschers geworden. Ruimtelijke en historische omstandighe den hebben gewild, dat de bloedverwante stamdeelen Op ons grondgebied wèl tot een volk samengegroeid en verzelfstandigd zijn. Wij voorspellen niet, dat dit kten eeuwigen dage zoo zal zyn. Wij zijn echter van meening, dat nu we aan den vpor- avond staan van hereeniging van Euro pa, niet uiterlijk krachtens afspraak of bondgenootschap, maar uit noodzaak van innerlijke eenheid, de weg van het Neder- landsrhë volk niet die is van een opgaan in het Duitsche buurvolk. hoe verwant we naar den bloede ook mogen zijn. Niet om dat we niet willen, maar omdat bet niet kan. Omdat bovenal de geschiedenis het anders heeft gewild". Tenslotte concludeert het blad: „De groot-germaansche verbondenheid, het gróote Europa, zij worden door macht tot stand gebracht: in deze machtsuitdruk king wordt de ziekte'overwonnen, welke den Volkenbond heeft gesloopt. Deze macht gaat niet van ons uit. Maar wy kun nen ons er in een spel van tegendeelen zeer wel scheppend mee vereenigen wan neer we ons zoo objectief mogelijk reken schap geven van de werkelijkheid en dus in werkelijkheid ook zoeken naar onze eigen plaats. Een eigen plaats in - Europa en mét Europa in de wereld. Blootgesteld aan den storm, die over de wereld waait en daar door innerlijk versterkt. Maar geen voor tijdige vlucht in de grootheid van wolk nabuurvolk ook, hoe verwant naar den bloede, hoe overheerschend door de uit straling van zyn macht. Zulk een vlucht is. vergeefsch. Want het is een vlucht uit de werkelijkheid". schap van den crisisambtenaar ging hij ech ter langs omwegen naar zijn eigen huis, maar de politie volgde hem. Hij verkocht de thee aan den crisisambtenaar voor 25 gul- deij per pond. Toen de verdachte tenslotte een hotel ver liet, waar; de aflevering van de thee had plaats gehad, werd. hy aangehouden. De crisisambtenaar was nu achter de geheimen van de smokkelaars gekomen en reeds ver schillende arrestaties zijn gevolgd. 19 STUKS VEE IN BESLAG GENOMEN Zaterdagochtend jl. hebben beambten van de politie te Ede in samenwerking met den C.C.C.Dt bij het aanbreken van den dag langs een fietspad door de heide, waar over naar vermoed werd smokkelaars hun waren vervoerden, een scherpe controle ge houden. De eerste vangst bestond uit den wielrijder V. uit Ede, die een zak rogge ver voerde zonder daartoe gerechtigd te zijn. Inbeslagneming van het n\eel en arrestatie van den man volgde. Na eenigen tijd na derden twee wielrijders, die ook werden aangehouden en in het bezit bleken te zijn van een zak met schapenvleeseh. Deze aan houding leidde tot de ontdekking van een ware smokkelaarsbende. Een der beide wielrijders, C. uit Barne\jeld, 'had, zooals het verhoor uitwees, een schaap betrokken en geslacht ten huize van den landbouwer S. te Lunteren, waar huiszoeking werd ge daan en Maandag controle op het bedrijf werd gehouden. Daarbij kwamen opzien barende dingen aan het Ijcht. Een oude, vuile schuur diende tot slachtplaats. De landbouwer had reeds meermalen schapen eleverd voor clandestiene slachtingen en ield niet n^inder dan 17 schapen en een kalf te veel op zijn bedrijf, die zooals gevoeg lijk kan worden aangenomen, bestemd waren Voor de zwarte markt. Bovendien liep in het weiland een koe, die weder be hoorde aan een zekere A. te Ede, die op deze manier vee buiten de registratie had weten te houden. De beambten gingen Dins dagmorgen over tot inbeslagneming van in totaal 19 stuks vee. Bij het complot bleken tol nog toe een tiental personen te zyn be trokken waarvan er 4 werd gearresteerd en op het buxeau van politie te Ede inge sloten. WILT 1! IETS WETEN Vraag: Tot wie moet ik jnij wenden, om een textielcursus te volgen? Wat zijn de kosten hiervan en hoe lang is de duur van den cursus? Antwoord: Er wordt een textielcur sus voor jongens, die reeds in het bedrijf werkzaam zijn, gegeven aan de Ambachts school te Leiden. De directeur dezer school zal u daarover gaarne nader inlichtingen verstrekken. Voorts is er een textielschool in Tilburg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2