DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND WOENSDAG 1 OCTOBER 1941 J3ste Jaargang No. 10065' Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V^i\h eid Wij moeten ons vertrouwd maken met de opvattingen, die ten grondslag zul len moeten liggen naar onze besliste overtuiging en ons dringend verlangen aan den nieuwen tijd. Een dier opvattingen is de gebonden heid van de vrijheid van het woord, zoo wel van het gesproken als van het ge schreven woord (vrijheidyvan drukpers). iTengevolge van de feitelijke overheer- sching van liberale denkbeelden is de hier bedoelde vrijheid inderdaad t e groot ge weest. De onder sociaal opzicht verderfe lijkste propaganda had vaak zoo goed als absoluut vrij spel ten verderve van het volk, van den staat De katholieke opvattingen .inzake vrij heid van het gesproken woord en van de drukpers staan lijnrecht tegenover die der liberalen. De katholieke geloofs- en zedenleer, en in 't bijzonder ook de pauselijke encyclie ken wijzen hier den juisten weg. "In zijn encycliek Libertas over de menschelijke vrijheid verschenen in 1888 zegt Paus Leo XIII: Het is nauwelijks noodig te' zeggen, dat men op die vrijheid (bedoeld is vrijheid van gesproken en geschreven woord Red.), als zij niet binnen paal en perk gehouden wojdt, maar alle maat en grens over schrijdt, geen recht kan hebben. Recht im mers is een zedelijke bevoegdheid, en zoo als wij reeds herhaaldelijk zeiden en nog meermalen moeten herhalen: «de meening. dat deze bevoegdheid door de natuur zol der onderscheid evenzeer is gegeven aan waarheid en leugen, aan zedelijkheid en onzedelijkheid is een ongerijmdheid. Het ware, het zedelijk goede in den staat vrij en op verstandige wijze te verbreiden om zopvelen als mogelijk is ermee bekend te maken: dat is een recht. Valsche theo rieën, die het grootste bederf zijn voor den geest, en ondeugden, die het bederf zijn voor het gemoed en de zedelijkheid, moe ten door het openbaar gezag met zorg be dwongen wofden om te verhinderen, dat zij tot verderf van den staat voortwoeke- De billijkheid vordert, dat de aanslagen van een bandeloozen geest, die van zelf uitloopen op onderdrukking van de oner varen menigte, evengoed door het gezag der wetten bedwongen worden als on recht, dat door openlijk geweld aan zwak keren wordt aangedaan. Dit moet des te meer geschieden, omdat de menschen voor verreweg het grootste gedeelte niet of nau welijks opgewassen zijn tegen valsche dia lectische kunstgrepen, vooral als deze de hartstochten in het gevlei komen. Als men iedereen onbeperkte vrijheid laat om zich in woord en geschrift te uiten, dan zal niets meer héilig zijn of onaangerand- blij ven. Dan zal men zelfs niet terugschrikken voor het aantasten van de hoogste en ze kerste uitspraken der natuur, die men als het gemeengoed en het kostbaarste erfdeel van het menschdom moet beschouwen. Zoo zal langzaam a'an de waarheid in duisternis worden gehuld, dat is het gewone ge volg en dan zal een vloed van verder felijke dwalingen gemakkelijk ingang vin den. Zooveel voordeel de teugelloosheid daarvan zal hebben, zooveel nadeel zal de vrijheid daarvan ondervinden; immers, naarmate de bandeloosheid steviger wordt geboeid,^ naar die mate zal de vrijheid grooter en meer verzekerd zijn. Daarentegen waar het gaat over vrije kwesties, die God aan de gedachtenwisse- ling der menschen heeft overgelaten, is het natuurlijk toegestaan te denken wat men wil en zijn gedachten vrijelijk te uiten. Daar verzet de natuurwet zich niet tegen. Die vrijheid immers brengt de men schen nooit tot onderdrukking, maar dik wijls tot ontdekking en openbaarmaking der waarheid. In klaren taal en duidelijke leering neemt de Paus hier stelling tegenover de opvattingen van vrijheid die men nü in steeds breederen kring als „verouderd" gaat erkennen. Verouderd is de opvatting van vrijheid, die het liberalisme en de „vrijzinnigheid'' aanhing. Doodstraffen wegens misdrijven tegen de Duitsche Weermacht De Weermachtsbevelhebber in Nederland deelt ipede: „Een Duitsch Kriegsgericht moest wederom een zaak tegen de aanstichters van een in Nederland ontdekte sabotage- en spionage-organisatie behandelen. De vier hoofdbeklaagden werden tot den dood veroordeeld. -xan drie van hen werd het vonnis met den kogel voltrokken. De vierde werd \vegens geestelijke minderwaardigheid met levenslange tuchthuisstraf begenadigd. De Weermachtsbevelhebber ip Nederland deelt mede: Een Nederlander, die een in dienst van de bezettende macht staanden Duitsch spoorwegbeambte zonder eenige aanleiding van achteren neergeschoten had, werd door een Duitsch Kriegsgericht ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel ten uitvoer gelegd. DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT IN DEN FINSCHEN SECTOR. Aan het Finsche front tusschen het La- dogameer en het Onegameer hebben de verbonden troepen in de gevechten op 28 en 29 September verder goede vorderin gen gemaakt en verscheidene door de Sov jets hardnekkig verdedigde plaatsen ver overd. De bolsjewisten trachtten in den loop van deze gevechten verscheidene malen vergeefs het Finsche oprukken te stuiten door tegenaanvallen. Al deze tegenaanval len Wferden door de Finsche troepen afge slagen met zware verliezen voor de bolsje wisten. In den sector van één Finsche divisie werden in den loop van deze gevechten ruim 5000 gesneuvelde Sovjetsoldaten ge teld. Verscheidene stukken geschut der Sov jets en talrijk ander oorlogsmaterieel is door d7e Finnen buitgemaakt. In het Lado- gameer bezetten xte Finsche troepen het laatste eiland, dat nog in bolsjewistische handen was. DOELTREFFENDE MARINE LUCHTACTIE. EN Eenheden der Duitsche marilne hebben de laatste dagen herhaaldelijk met groot succes 'doelen aan land in den noordelij ken sector van het oostelijke front aange vallen. De kruisers „Leipzig"- en „Einden" be schoten Sovjet veld- en artilleriestellingen met goede uitwerking. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben op 29 September op het Ladogameer een transportschip van 55 brt. tot zinken ge bracht en nog twee schepen met tezamen 1800 brt. zwaar beschadigd. In den zuidelijken sector van het ooste lijke front hebben weer sterke strijdkrach ten van het Duitsche luchtwapen in den strijd op den grond ingegrepen. Spoorlijnen rondom Charkov werden over een groote uitgestrektheid vernield en daarbij werden 33 transport- en ravi- tailleeringstreinen vernield of zwaar be schadigd. In denzelfden sector werden in luchtge vechten 12 Sovjetvliegtuigen neergescho ten en nog zes vliegtuigen bij aanvallen op vliegvelden op den grond vernield. BRITTEN ACHTEN POSITIE DER SOVJETS IN HET ZUIDEN ONGUNSTIG. 0 Gisteravond heelt majoor Lewis Has tings voor de Londensche radio o.m. ver klaard, dat de positie der Sovjets in het Zuiden ongunstig is. De Duitsche druk is hard. In het Zuiden houden de Sovjets eeni ge punten aan de oevers van den Dnjepr, maar hun posities zijn onzeker. De bedreiging van het grootste indus triegebied in het Zuiden der Sovjet-Unie is eveneens zeer ernstig. Wij in Engeland verleenen, aldus den majoor, den Sovjets weliswaar alle hulp, die wij kunnen geven, maar de slechte geo grafische factoren kan men daarmee niet te niet doen. De vlaggen der as-mogendheden op Fort Capuzzo. Dit fort was een heftig omstreden strategisch punt aan het Noord Afrikaansche front (Orbis- Holland) DE STRIJD IN HET WESTEN De Engelsche berichtendienst deelt mede, dat het door Italiaansche torpedo vliegtuigen beschadigde slagschip de „Nel son"' is geweest. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft bekend gemaakt, dat de Brit- sche torpedobootjager „Firedrake"' en de Britsche hulpkruiser „California" voor re paraties in Boston op een werf zijn opge nomen. Het totaal aantal op Amerikaan sche werven ligende Britsche schepen is dus, naar Associated Press meldt, gestegen tot 31. De Britsche admiraliteit heeft de namen gepubliceerd van 247 slachtoffers bij het tot zinken brengen van den kruiser „Fijf" door stuka's tijdens de actie tegen Kreta. De commandant der Amerikaansche ma rinewerf, vice-admiraal Watson, heeft vol gens een bericht van Associated Press uit Philadelphia medegedeeld, dat de Britsche zware kruiser „Manchester" (9400 b.r.t.) naar een werf is gebracht om geheel te worden nageAen. In de afgeloopen week werd ook het Britsche slagschip „Resolution" met het zelfde doel naar/ een werf overgebracht. DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE Vrij sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben ir den nacht van 30 September op 1 Octo />er een belangrijke haven san de Britsch Oostkust aangeval len. Bovendien werdén nog twee steden in Schotland gebombardeerd. Eén vrij groot aantal Engeische bommen werpers heeft vannacht steden aan de Duitsche Bocht en aan de Oostzee aange vallen. De op woonwijken geworpen bri sant- en brandbommen veroorzaakten ver woestingen en beschadigingen van woi\in- "gen en eischten slachtoffers aan dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Afzonderlijke vliegtuigen, die Berlijn pro beerden aan te vallen, werden door het luchtdoelgeschut zeer spoedig genoodzaakt terug te keeren. Een vijandelijk vliegtuig werd door den luchtafweer neergehaald. Op voorstellen van Duitsche zijde vindt thans voor de eerste maal, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, een uitwis seling plaats van Duitsche en Engelsche zware oorlogsgewonden, benevens van dokters en sanitair personeel, dat in den loop van den strijd tot dusver in gevan genschap is geraakt. De uitwisseling zal op 4 October geschieden in een havenstad der bezette Kanaalkust. De familieleden zijn op de hoogte gebracht van de a.s. aan komst hunner verwanten. DE STRIJD IN HOEN AN Betrouwbare inlichtingen melden, dat Tsjang Kai-sjek, klaarblijkelijk met het doel Tsjangsja te heroverdh, dat op 27 Sep tember was" bezet door de Japansche troe pen, groote aantallen van zijn beste troe pen zendt naar de provincie Hoenan, Zes Tsjoengkinglegers, bestaande uit 14 divisies, bevinden zich, naar gemeld wordt, reeds op weg naar de negende oorlogszone, ter wijl groote eenheden, met vechtwagens, ge concentreerd worden te Hengyang, een sleutelstad op 150 km. ten Zuiden van Tsjangsja, ten einde een verderen op- marsch naar het Zaiden der Japanners te stuiten. Ook wordt gemeld, dat troepen; die naar de provincie Yoennan waren gezonden, te- rugkeeren naar Hoenan. Intusschen komt de nationale militaire raad te Tsjoengking dagelijks bijeen om de maatregelen te bespreken voor een her nemen van Tsjangsja. Van „ergens aan het Hoenanfront" wordt gemeld, dat luchteenheden van het Japan sche leger aanvallen hebben ondernomen op 64.000 man Tsjoengkingtroépen. Zij ver nielden 500 vaartuigen, 38 spoorrijtuigen, 7 pontonbruggen tijdens de campagne te gen Tsjangsja. Ook richtten zij zware scha de aan in de Chineesche stellingen van Tsjangsja, Tsjoetsjau. Lioeyang, Yoengan, Pingkiang, Kwanwantsjau en Sjasji. Tij dens de operaties sedert het begin van de campagne in Hoenan hebben de Tsjoeng- kingtroepen 18.000 dooden op het slagveld achtergelaten, terwijl 1300 man gevangen werden genomen. Gemeld wordt, cLt 30 divisies, in totaal meer dan 600.000 man, in den strijd zijn geworpen door Tsjang Kai-sjek om den Ja- panschen opmarsch te stuiten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: In Noord-Afrika werd aan het front van Tobroek een door artillerievuur voorberei de vijandelijke aanvalspoging snel afgesla gen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden op 27 September tentenkampen en opslag plaatsen van materiaal van Tobroek, waar door aanzienlijke ontploffingen en bran den ontstonden. Onze vliegtuigen bombar deerden in den nacht van 28 op 29 Septem- mer militaire doelen in het gebied van To broek en Mersa Matroeh met zichtbare re sultaten. In Oost-Afrika intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven stellingen in de ver schillende steunpunten van den sector van Gondar. Vijandelijke vliegtuigen bestookten giste ren de vliegvelden van Cagliari en Catania met machinegeweervuur en brisantbommen. Er ontstond eenige schade, doch er vielen geen slachtoffers. Bij Cagliari werd een vliegtuig door den luchtafweer en een door jagers neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een van onze zee verkenningsvliegtuigen een hevig gevecht geleverd tegen zes Britsche jagers. Ons vliegtuig schoot drie Britsche jagers neer. Tenslotte werd het zelf slachtoffer van de overmacht. Een deel der bemanning werd gered. Een ander vliegtuig van de zeeverkenning werd door twee Blenheims aangevallen. Het schoot een Blenheim neer en keerde onbeschadigd terug. DE GEBEURTENISSEN IN HET PROTECTORAAT MINISTER-PRESIDENT VAN HET PROTECTORAAT GEARRESTEFRD. Naar de „Deutsche Ztg. i. d. Nied." uit Praag meldt, is de minister-president van de autonome regeering van het Protecto raat ingenieur Elias, op last van dén plaats vervanger van den Rijksprotector SS- Obergruppenfhrer Hydrich wegens hoog- en landverraad gearresteerd en ter berech ting verwezen naar het volksgerechtshof van het Duitsche Rijk. Tegelijkertijd werd de gearresteerde door den plaatsvervan- genden protector ontheven van zijn func tie van minister-president. Naar aanleiding van de arrestatie van den minister-president van de autonome Tsjechische regeering en diens ontheffing uit zi.ift ambt, is naar S.P.T. meldt, van bc- voegde zijde in de Wil'helmstrasse ver klaard, dat over een eventueeleh opvolger nog nigts definitiefs bekend is. In de Wil'helmstrasse verwees men voorts naar de officie°le berichten, die intussohen door den radio-omroep in het protectoraat zijn uitgezonden. Volgens deze berichten zijn tot nu toe twintig executies door mid del van den kogel voltrokken. In hoofd zaak waren de veroordeelden leden der vroegere communistische partij en voorts lieden, die met het buitenland in verbin ding stonden en een Duitsch-vijandige ac tiviteit ontwikkelden^ Volgens mededee- lingen van gezaghebbende Tsjechische zij de, die heden in Berlijn zijn binnengeko men, heeft-de groote massa in het Protec toraat aan deze onlusten, die door het buitenland zijn uitgelokt, geen deel geno men. T?it de mede deel in g en van de Protecto- raatsregeering te.Praag over de werkzaam heden van het standgerecht, dat tot nu toe 20 personen ter dood veroordeeld heeft, blijkt volgens een V.P.B.-ibericht uit Praag, dat in het Protectoraat twee staatsvijan- dige groepen gesticht waren. De eene groep had zich het herstel van een zelfstandigen Tjechoslowaakschen staat tot doel gesteld en de andere trachtte wapenen op te koo- pen en te verzamelen om deze in geval van een gewelddadig optreden tegen de Duit- sóhers in te zetten. De leden dezer groe pen bestaan deels uit hoogere officieren, waaronder zich ook enkele vroegere gene raals bevinden en deels uit communisten. Bovendien hebben deze groepen daadwer kelijk hulp verleend aan vroegere Tjechi sche officieren, die tot het Tjechische le gioen in het buitenland, zijn toegetreden. In welingelichte Berlijnsche kringen wordt het optreden der Duitsche instanties be schouwd als een aangelegenheid der poli tici. Hieruit kan men concludeeren, dat de groepen nog geen 'groote activiteit ontwik keld hebben, daar anders ongetwijfeld zouden zijn. Voorts wordt te Berlijn nog verklaard, dat de breede massa der ibevolkjpg van het Protectoraat geen deel genomen heeft aan de onlusten, welke het 'buitenland in het Protectoraat trachtte te verwekken, zoo dat de bevolking nauwelijks lijdt onder de door Duitschland getroffen maatregelen. De Tjechische pers spoort tot bezonnen heid aan en wijst er met nadruk op, dat de groote meerderheid van het volk, die elementen afwijst die den door president Haoha ingeslagen koers trachten te verla ten. Over de-; opvolger van den uit zijn ambt ontheven en gearresteerden minister president is nog niets bekend. Ook beschikt men te Berlijn nog niet over voldoende gegevens om de geruch ten over de arrestatie van meerdere leden der regeering te beoordeelen. Het gerucht, dat in het buitenland de ronde doet, volgens hetwelk de Aartsbis schop van Münster, Mgr. Graf von Galen zou zijn gearresteerd, is gistren in de Wil- helmstrasse categorisch gedementeerd. Van gezaghebbende regeeringszijde werd met nadruk verklaard, dat dit gerucht iedere kern van waarheid mist. Mgr. von Galen 'bevindt zich niet in hechtenis en tegen hem is geen enkele maatregel, van welken aard ook, genomen STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche aanvallen beoosten den Dnjepr HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 1 Oct. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „De aanvalsoperaties ten Oosten van den Dnjepr verloopen, evenals voor heen, succesvol. Ten Oosten van Dnjepropetrowsk veroverde een pant serdivisie in een verrassenden aanval verscheidene vijandelijke batterijen. Ten Noorden hiervan stiet een andere pantserdivisie op vijandelijke pantser- strijdkrachten en vernietigde 45 van de 80 Sovjetpantserwagens. De rest, werd op de vlucht gedreven. Gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van 30 September op 1 October militaire installaties in Moskou aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië bombardeerde een vrij sterke for matie gevechtsvliegers het seheeps- bouwcentrum Newcastle. In doek- en werf installaties ontstonden talrijke branden en zware ontploffingen. An dere luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog belangrijke inrichtin gen aan de Britsche Oostkust en in Schotland. Een koopvaardijschip van 1500 brt. werd tót zinken gebracht. In Noord-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 30 September met goede uitwerking Britsche tentenkam pen bij Tobroek aan. Britsche bommenwerpers wierpen in den afgeloopes nacht brand- en bri santbommen op woonwijken in ver schillende steden aan de Duitsche Bocht en aan de Oostzeekust. De bur gerbevolking leed verliezen aan doo den en gewonden. Verscheidene woon huizen werden vernield of beschadigd. Enjcele vliegtuigen, die Berlijn tracht ten aan te vallen, werden tot omkee- ren gedwongen. Nachtjagers, lucht doelgeschut en de artillerie van de ma rine schoten drie vijandelijke vlieg tuigen neer. IN 'N PAAR REGELS Ernstig spoorwegongeluk in Japan. Berichten uit Oita op het Zuidelijke Ja pansche eiland Kioesjoe melden, dat tus schen de steden Oita en Koemamoto drie personenrijtuigen van een trein, toen deze de brug te Kawarautsji passeerde, plotse ling ontspoorden en in de rivier stortten. Men gelooft, dat hierbij vele passagiers zijn gedood of ernstig gewond. De Engelsche nieuwsdienst meldde Dins dagavond, dat generaal Smuts, de minister president van de Unie van Zuid-Afrika, benoemd is tot veldmaarschalk. Staking bij Chrysler. 1 Uit Detroit wordt gemeld, dat de voor naamste fabriek van de automobielfirma Ohrysler-Dodge, welke een personeel van 10.000 arbeiders heeft, tengevolge van een gedeeltelijke staking gesloten is. In to taal zijn door deze staking 30.000 man zon der werk gekomen, daar ook andere fa- briekeh gesloten moesten worden. Aftreden Iraksche regeering verwacht. Men verwacht, dat de Iraksche regee- ring-Madfai zal aftreden. De Amerikaansche vliegtuig productie. Na achttien maanden koortsachtige be wapening zijn minder moderne vliegtuigen geproduceerd dan slechts voor een week oorlogvoering noodig zijn, aldus de mede werker van de. New-York World Tele gram, Walter Leckrone, in een reeks arti kelen over de vliegtuigproductie in de Ver- eenigde Staten. FINSCHE TROEPEN VEROVEREN PETROSKOI. HELSINKI, 1 Oct. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: „Onze troepen hebben vandaag Petros- koi, de hoofdstad van Oost-Karelie, ver overd. MEM BROODGRAAN MEER AARDAPPELEN

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1