MS DINSDAG 30 SEPTEMBER 1941 CE LE1DSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur; Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland; Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. oeiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.22 uur Dinsdagavond. Zon op 7.39 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 30 September: De maar: komt Dinsdag middag om 5.14 uur op en gaat Woensdag nacht om 3.10 uur onder, 1 October: De maan komt Woensdagmid dag om 5.35 uur op en gaat Donderdag nacht om 4.19 onder. 2 October: De maan komt Donderdagna middag om 6.16 uur op en gaat Vrijdag morgen om 5.27 uur onder. 3 October: De maan komt Vrijdagavond om 6.35 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 6.33 uur onder. 4. October:- De maan komt Zaterdag avond te 7.01 uur op en gaat Zondagochtend te 7.39 uur onder. (Volle maan) 5 October: De maan komt Zondagavond te 7.28 uur op en gaat Maandagochtend te 8.43 uur onder. 6 October: De maan komt Maandagavond om 7.54 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 9.57 uur onder. DE TOESTAND IN HET PROTECTORAAT De Berlijnsche V. P. B.-correspondent meldt: Zooals uit enkele officieele Duitsche me_ dedeelingen blijkt, moesten in het Protec toraat maatregelen genomen worden, welke een einde zullen maken aan de handelin gen van vijandige elementen, die de be volking van het Protectoraat tegen Duitsch- land trachtten op te zetten. Te Berlijn is men er van overtuigd, dat de vijandige ac tie uitgegaan is van een kleinen kring, welke echter sluitte op de houding van het Tsjechische volk. dat in zijn groote meer derheid zich niet voor de uitvoering vari de plannen geleend heeft. Ook de Tsjechi sche pers beschouwt de situatie van dit standpunt en zegt bovendien, dat de geno men maatregelen zullen bijdragen tot een zuivering der atmosfeer. De plaatsvervangende Rijksprotector, S.S. Obergruppenfuehrer dr. Heydrich, heeft Zondagmiddag den staatspresident van Moravië en Bohemen, dr. Emil Hacha, vergezeld van zijn plaatsvervanger, S.S.- Gruppenfuehrer staatssecretaris K. H. Frank een officieel bezoek gebracht in het Hrad- zjin. Orj/14.30 uur heeft de staatspresident den plaatsvervangenden Rijksprotector een schriftelijke verklaring doen toekomen, waarin hij hem, tevens uit naam van de protectoraatsregeering, de verzekering geeft van bereidheid tot medewerking aan de taak, die te wachten staat, en tegelijker tijd verzocht om steun voor den arbeid van de protectoraatsregeering. WAT MET DE KINDEREN? Wat moet er met al die Russische kinderen gebeuren, wier ouders ver moord zyn door de bloeddorstige Sow- j et-commissarissen? Wat moet er met de kinderen ge beuren, wier ouders tijdens de vlucht het leven lieten, of die hun ouders zijn kwijt geraakt? Hulp moeten deze kinderen hebben en liefst zoo spoedig mogelijk. Die hulp zal ook door de Nederland- sche ambulance verleend worden, die straks naar het Oostfront gaat ver trekken. Die hulp zal verleend worden aan deze ouderlooze kinderen zoowel als aan de gewonde soldaten. Maar die hulp kan niet lang op zich wachten. Daarom moet de Nederlandsche am bulance zoo spoedig mogelijk uit raden. Daarom moet U niet langer wachten met het storten van uw bijdrage voor deze Nederlandsche hulpexpeditie. Daarom moet U vandaag nog iets meer dan U missen kunt overmaken op giro-rekening, 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 24) „Vervloekte ondieren", mompelde hij toornig, wetend hoezeer dit bloedverlies zijn vriend moest hebben verzwakt. Met groote angst zag hij den komenden dag te gemoet. Zijn vrees ging volkomen in vervulling. Langdon had hooge koorts. De door den jaguar opengehaalde plekken toonden spo ren van infectie en de plekken waar de vampiers hadden gezeten waren rood ont stoken. „God helpe je, jongetje", mompelde de Schot, want hier kan menschelijke hulp alleen niet veel meer baten". Hij maakt zijn ontbijt gereed en onder het eten overdacht hij zorgvuldig hoe hij het beste handelen kon. Hoofdschuddend keek hij naar den zieken man in de hut. „Het'zal je geen steek helpen, al blij ven we hier de heele week, jochie", meen de hij bij zichzelf. „En als die smerige bcw- venvangers weer terugkwamen en hoor den wat je allemaal uitkraamt zouden ze zeker lont ruiken". Opnieuw dacht hij een tijdje na, en kwam dan tot een besluit. Een massa-graf der Gepeoe Ook in Kiew zijn massagraven gevon den, waarin vermoorde mannen, vrouwen en kinderen door de Gepeoe waren begra ven, aldus blijkt uit een door de Duitsche pers gepubliceerd bericht uit Kiew. Zes kilometer voor Kiew ontdekten Duitsche soldaten een met een hooge schut ting omgeven terrein. Verscheidene groote pas gedolven en dichtgegooide kuilen trokken hun aandacht. Na enkele steken kwamen met de spade tot ieders ontzet ting kleedingstukken naar boven. Een vreeselijke ontdekking. Ontzettend ver minkte lijken kwamen te voorschijn. Op nieuw was een moordplaats van de Ge peoe gevonden. De dooden werden op den grond gelegd. In de kuil lag een man met ingeslagen schedel. Van zijn voetzolen was de huid afgetrokken. Daarnaast lag een vrouw met het van pijn vertrokken ge zicht als van een doodgemartelde. Hier onder lagen weer andere lijken. Vijftig meter verder werd opnieuw gezocht. We derom kwamen lijken te voorschijn van personen, die op onmenschelijke wijze vermoord waren. Langzamerhand kreeg men de zekerheid, dat het geheele terrein een enkel massagraf was, waarin vermoe delijk op last v^n den chef der Gepeoe te Kiew honderden vermoorde vrouwen en mannen waren begraven. Een inwoner verklaarde, dat reeds sinds 1939 het be treden van het terrein, dat met een schut ting omgeven was, verboden was. Het werd steeds door wolfshonden bewaakt. De ingang tot dit terrein der Gepeoe werd dag én nacht streng bewaakt. Drie „zwar te raven", zooals de beulsknechten der Gepeoe door het volk werden genoemd, kwamen af en toe met de honden voorbij om water te halen. Dikwijls heeft hij een gesprek willen beginnen met de geheim zinnige mannen, doch steeds werd hij met korte norsche woorden afgewezen. KNOEIERIJEN MET VEEBONNEN Toen verleden jaar de verplichte veeleve ring werd ingesteld, voerde de veehouderij- centrale een bonnenstelsel in, aan de hand waarvan kon worden nagegaan, in hoeverre aan den inleveringsplicht gevolg was ge geven. Zoo kreeg de boer, die een rund had geleverd, door tusschenkomst van den han delaar en van de bank, die de financieele transactie had verzorgd, eerr rose biljet in handen en werden doorslagen van dit biljet in andere kleuren behouden door de bank en de centrale. Aanvankelijk stonden deze biljetten voor den boer niet op naam en zij waren niet aan een termijn gebonden. De bedoeling hiervan was, dat de boeren, die kostbaar stamboekvee hadden of althans dieren, die zij liever wilden behouden, dit zouden kunnen doen door aankoop van bonnen van andere boeren, die meer vee hadden ingeleverd, dan het aantal, waar toe zij verplicht waren. Het gevolg van dit stelsel was echter een levendige handel in bonnen, die spoedig een waarde van 100 en meer per stuk kregen. Eenige veehandelaren lieten deze bonnen op geraffineerde wijze nadrukken en maak ten met den handel daarin goede „zaken", aangezien menige boer gaarne 100 voor een bon betaalde om dan van den inleve ringsplicht af te zijn en eventueel zijn vee op de vrije markt voor een veel hoogeren prijs van de hand te kunnen doen. Op den duur liepen zij evenwel in de val en zoo zag een viertal handelaren, van wie er enkele voor duizenden gul dens aan valsche bonnen hadden ver sjacherd, zich door de Rotterdamsche Rechtbank tot straffen van een jaar en drie maanden, anderhalf jaar en een jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens valschheid in ge schrifte en wegens heling. Gisteren behandelde het Haagsche Ge rechtshof deze zaak in hooger beroep, dat drie verdachten hadden aangeteekend, ter wijl de officier van justitie, die zwaardere straffen had geëischt, in alle vier gevallen in appèl was gegaan. Na verhoor van getuigen en verdachten eischte de advocaat-generaal bevestiging van de opgelegde straffen, behoudens een tegemoetkoming ten aanzien van twee ver dachten, voor wie hij de preventieve hech tenis (ongeveer een half jaar) in mindering zou willen zien gebracht. De bonnen luiden inmiddels op naam en zijn thans aan een korten termijn gebonden, waardoor men hoopt de knoeierij te kun nen verhinderen, hoewel anderzijds de ge legenheid om in plaats van de bonnen de runderen te gaan verwisselen nieuwe ont duiking mogelijk heeft gemaakt. Het Hof zal 13 October arrest wijzen. „Juist een van die stores van Chin'ks. Dat is het beste. Ik heb geld genoeg en Chinks zal zijn mond wel houden". Meteen nadat zijn besluit genomen was, maakte hy aanstalten er uitvoering aan te geven. In den achtersteven van de cano maakte hij met zorg een bed van droge blaren gereed, om het zijn zieken metgezel zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Ver volgens droeg hij Langdon erheen en spreidde een stuk zeildoek over hem uit, om hem te beschutten tegen de brandende zonnestralen en tevens zooveel mogelijk de vliegen van zijn wonden vandaan te houden. Tenslotte braoht hij al zijn baga ge aan boord en stiet af. Vanuit de krui nen der boomen schreeuwden de pape gaaien hem een vaarwel toe. HOOFDSTUK VTÏI. De regenbui had opgehouden en de zon scheen fel op het stuk bosch dat door de stortbui veranderd was in een moeras. De verbetering van weer bracht geen veran dering ten goede voor Mimi De Faramond. Sedert haar mislukte ontvluchtingspoging was haar positie in het kamp er niet be ter op geworden. Voortaan werd ze zorg vuldig bewaakt, opdat ze niet zou trachten door de bosschen te ontkomen, ondanks de gevaren die z'j wist dat haar daar zouden omringen. Den morgen na haar poging hadden Pe dro en André de beek afgezocht naar de cano, die zij tenslotte vonden in een riet veld, waar ze was blijven steken. Twee uur later waren zij vertrokken op him speurtocht naar Langdon en de door den Amerikaan uitgeloofde belooning. Philibert had een geweer meegenomen DOM J. DE PUN1ET DE PARRY f VOORTZETTER VAN DE BENEDIC- TIJNSCHE TRADITIE IN NEDERLAND. Na bijna een en dertig jaar gestaan te hebben aan het hoofd van de St. Paulus- abdij te Oosterhout is op twee en zeven tig-jarigen leeftijd, kort na zijn broer Dom Piérre, overleden Dom Jean de Puniet de Parry. Dom Jean de Puniet is 14 September 1869 te Angers in Frankrijk uit een adel lijke familie geboren. Op negentienjarigeir leeftijd trad hij in de orde van St. Bene- dictus en in 1895 ontving hij de priester wijding, waarna hij tot zelateur der novi cen benoemd werd. Reeds vier jaar daarna werd hij benpemd tot novicenmeester. Zes jaar bleef Dom de Puniet te Soles- mes. Toen verrees te Wisqués iri Frankrijk een nieuwe priorij. Dom de Puniet werd door zijn abt tot prior van deze abdij be noemd. De beruchte laïciseeringswetten van Waldeck Rousseau brachten de Bene dictijnen van Wisques naar Oosterhout, waar Dom de Puniet een hechte basis leg de voor de werkzaamheid der Benedic tijnen in Nederland. Reeds na drie jaar volgde de abbatiale verheffing van de priorij te Oosterhout. 8 December-1910 werd Dom Jean de' Puniet tot abt gewijd. Ruimschoots heeft Dom de Puniet zijn wensch verwezenlijkt: goed te doen in ons midden en ons geestelijk erfdeel te verrij ken door de zuivere Benedictijnsche tradi tie bij ons te doen herleven. In den loop van ongeveer vijf en twintig jaar had Dom de Puniet de voldoening aan honderdder tig postulanten het habijt te geven. Mede om de dankbaarheid van de mon niken te uiten, die op Nederlandschen grond gastvrijheid hadden gevonden, wenschte hij de abdij te Egmond wederom op t.e bouwen. Reeds als prior was hij, twee jaar na de kloostervestiging van 1907, met het voorbereidende werk begonnen onder de schutse van Sint Adelbertus. De St. Adelbertusstichting kocht in 1909 het historisch terrein van Egmond. Pinksteren 1929 wérd de opdracht gegeven tot het ontwerpen der plannen voor de abdij. Abt de Puniet's monastieke roeping voor het herstel van ons nationaal verleden be reikte zijn bekroping, toen Mgr. Aenge- nent de stichting te Egmond plechtig kwam inwijden en de abt een diepgevoelde toespraak hield in de Nederlandsche taal, waarin hij dank bracht aan alle vrienden van Egmond: „Een klooster, zeide hij, is een huis des gebeds, en de monniken, die hier zullen bidden, brengen de tradities mede, wélke teruggaan tot Sint Benedic- tus. Zij zijn in deze overleveringen onder richt in de St. Paulusabdij van Ooster hout, die sinds bijna dertig jaar leeft van wat zij zelf ontving". Niet alleen als voortzetter van de Be nedictijnsche traditie, maar' ook als man van wetenschap heeft Dom de Puniet zich groote verdiensten verworven. Zijn studie-uren besteedde hy aan my stiek en liturgie; achtereenvolgens zagen het licht: de Fransche bewerkingen van Ruusbroec, overgebracht in duidelijke en toegelichte moderne vertaling, in de jaren 1920 en 1921 de uitgaven van Dom Delatie en daarna een eigen werk over de Misli turgie, benevens een Engelsche vertaling en een kleine daaraan voorafgaande sa menvatting in het Nederlandsch. Thans is Oosterhouts abt, de onveran derlijk vredige monnik met zijn vriende lijken glimlach en zijn tintelende vroolijk- heid, die met een bewonderenswaardige stiptheid alle dag- en nachtoefeningen, ook op de drukste oogenblikken, bleef bijwo nen, na een' werkzaam leven overleden. De pontificale Requiemmis zal door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans; bisschop van Breda worden opgedragen in de abdijkerk te Oosterhout op Woensdag 1 October, 's morgens om half elf, waarna de begra fenis op het Kloosterkerkhof. „Tijd". en jaagde de bosschen af om voedsel te vinden voor het middagmaal van de ach- tePblijvenden en Adèle zat in de deur opening van de groote tent, haar aandacht verdeelend tusschen haar gevangene en een obscuur Fransoh romanndtje. Mimi staarde in treurige gedachten verzonken uit over de gezwollen rivier. Zij had alle hoop op uitkomst verloren, en een doffe gevoelloosheid had zich van haar meester gemaakt. Het scheen haar toe of de eenige uitkomst die haar restte een vlucht in de wildernis zou zijn. Dat was tenminste,: de dood. Maar zij was vast besloten, liever dien weg te kiezen dan in handen te vallen van Philibert. Haar aandacht werd getrokken door een langgrijs voorwerp dat door het water meegevoerd werd. Droevig gestemd volg den haar oogen het ding dat zij hield' voor een drijvenden boomstam. Plotseling begon het ding echter te le ven en zwom naar den anderen oever. Zij sidderde toen zij zag wat het was, en plot seling scheen een vlucht door deze vreese lijke natuur haar iets afgrijselijks toe. Het voorwerp was een kaaiman, en nog wel een van enorme grootte, zooals bleek toen het dier den anderen oever beklom, waar het zich languit op het door de zon verwarmde land uitstrekte, af en toe zijn geweldige kaken luid openklappend, waar door de scherpe tanden dreigend bloot kwamen. Plotseling klonk van geringen afstand het scherpe geluid van een ge weerschot en een kogel kaatste terug op de staalharde pantserplaten van het mon ster, dat verschrikt een verrassend lenigen sprong in de lucht maakte en dan snel in het water verdween. Een halve minuut later sprak het ge- WEEKREGELING VOOR FABRIEKEN In verband mei de verduistering Evenals het vorig Winterseizoen heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken ook voor de winter periode 1941/42 een regeling vastgesteld, welke de mogelijkheid schept verloren ge- gane arbeidsuren in te halen, wanneer ten gevolge van de verduisteringsvoorschriften korter dan 48 uur per week moet worden gewerkt. Deze regeling komt hierop neer, dat, met uitzondering van de bouwbedrij ven, het aan ondernemingen in alle ge meenten des rijks is toegestaan, als com pensatie voor de beperkingen, die de ver duisteringsvoorschriften met zich brengen, in het tijdvak tusschen nu en 31 Mei 1942 langer dan 8 'A uur per dag en 48 uur per week in fabrieken en werkplaatsen te doen werken. De werktijd mag evenwel niet meer bedragen dan 10 uur per dag en 55 uur per week, terwijl de dagelijksche werktijd in zijn geheel gelegen moet zijn tusschen een half uur vóór zonsopgang en een half uur na zonsondergang. Dit half uur vóór zonsopgang en na zonsondergang is speciaal bedoeld voor eventueelen voor- bereidings- en opruimingsarbeid. De voor schriften voor de verduistering blijven dus onaangetast, d.w.z. de verduistering van zonsondergang tot zonsopgang moet worden gehandhaafd. Op de algemeen erkende christelijke feestdagen mag geen arbeid worden ver richt en deze dagen mogen niet worden op genomen in de berekening van de in te halen arbeidsuren. Bovendien streeft de regeling naar een zoo sterk mogelijke beperking van het aantal in te halen uren. Vandaar dat be paald is, dat in de wintermaanden de werktijd niet meer ingekort mag worden dan noodzakelijk is. In het algemeen zullen de districtshoof den der arbeidsinspectie niet hun goed keuring hechten aan een werkrooster, wan neer de groote dagelyksche rusttijd in de perioden van korter werken op meer dan een half uur (het wettelijk minimum) is gesteld. De vergunning geldt uitsluitend voor arbeiders van 16 jaar of ouder. Het geval kan zich voordoen, dat de compensatie regeling voor een fabriek geen waarde heeft, indien niet ook de jeugdige personen beneden 16 jaar daarin worden betrokken. In een dergelijk geval zal men zich kun nen wenden tot het districtshoofd der arbeidsinspectie voor een bijzondere ver gunning. Wordt deze vergunning verleend, dan zal daaraan in elk geval de voorwaarde zijn verbonden, dat in drie weken niet langer dan 144 uren wordt gewerkt. De oplossing zal dus hier moeten wordeh ge vonden door tijdelijk meer jeugdige arbei ders beneden 16 jaar aan te nemen, die af wisselend langer dan 8 H uur per dag wer ken. Voorts wordt er nog aan herinnerd, dat, indien, krachtens de thans voor den winter 1941/42 vastgestelde regeling, langer dan 8 Vi uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het werktijdenbesluit volstaan kan worden met het geven van uur rust, telkens na ten hoogste 5 uur arbeid. Overigens be hoeft, op grond van de arbeidswet, bij het volgen van een normale werktijdregeling, de na 4)4 uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan een half uUl' te bedragen. Het bouwbedrijf valt buiten de geheele regeling, omdat daar 's winters steeds korter wordt gewerkt dan 48 uur, zoodat er geen reden is deze branche in een met het ook op de verduistering getroffen voor ziening te doen deelen. Bij de opstelling van vorenstaande rege ling is gebruik gemaakt van de ervaringen, die met het winterseizoen ^1940/41 zijn op gedaan. Zoo is thans de mogelijkheid ge schapen, dat de „verleturen" geheel kunnen worden ingehaald, hetgeen ten vorige jare niet het geval was. Zaterdagmiddag vrij. Een ander verschil ligt in de omstandig heid, dat op Zaterdagmiddagen na 1 uur niet mag worden gewerkt. Hierbij wordt echter rekening gehouden met de moge lijkheid, dat dit voor sommige ondernemin gen overwegende bezwaren kan opleveren. Wanneer zich zulk een geval voordoet, kan men zich voor het verkrijgen van een bij zondere vergunning tot'het districtshoofd der arbeidsinspectie wenden, doch men dient er rekening mede te houden, dat deze niet dan bij uitzondering en in zeer bij zondere gevallen zal worden verleend. Wanneer ondernemingen op grond van de hier weergegeven voorschriften over- gaan tot het maken van een herziene werk- tijdregeling, dan moet deze eerst in drie- voud worden toegezonden aan het betrok ken districtshoofd van de arbeidsinspectie, j Pas wanneer één dezer exemplaren, voor zien van de goedkeuring van het districts hoofd, door de onderneming is terug- weer opnieuw en het monster sloeg een paar malen driftig in het water rond, door dat dit hoog opspatte en even later zag het meisje het doodelijk gewond dier om gekeerd de rivier afdrijven, een vaalgrijze buik en vier gevliesde pooten staken zwak tegen het troebele water af. Een man trad uit het bosch te voorschijn, bezig een leege huls uit zijn geweer te verwijderen. Het was Philibert. Toen hij het meisje voor de tent in het oog kreeg, lachte hij txiomphan- telijk. „Heb je het gezien, meisje?" Die heeft zyn portie in zijn maag! En maar meer zal hij niet verlangen. Dat kleine stukje lood heeft al zijn verlangens voldaan". Het meisje antwoordde niet, maar bleef alsof zij niets gehoord had, over de beek staren. De man liet zich door haar afwij zende houding echter niet het minst uit het veld slaan, maar sleepte, nadat hij het geweer voorzichtig tegen een boom gezet had, een zeildoeken kampstoel naderbij, en zette zich op zijn gemak naast Mimi. Nog wendde het meisje haar gezicht niet om, maar een langzadm opkomende blos toonde dat zij zich zeer goed bewust was van de nabijheid van den man. De vrouw bij de andere tent bekeek het tooneel met boosaardig glinsterende oogen. Philibert glimlachte sluw, en begon dan nadrukkelijk te spreken. „Voel je je eenzaam, kleintje?" „Ik verkies de eenzaamheid boven an dere dingen", antwoordde zij, nog steeds zonder Philibert aan te zien. Deze opmerking en de toon waarop zij geuit werd zouden duidelijk genoeg ge weest zijn voor een fatsoenlijk man, maar Philibert schonk er niet de minste aandacht aan. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Landbouwer met paard gedood. Hedenochtend omstreeks 8 uur wilde de G7-jarige landbouwer G. Pasjes, met paard en wagen den onbewaakten overwtg bij het veer in de gemeente Almelo passeeren. Hij zag daarbij den trein uit de richting Almlo nit aankomen. Het gespan werd door den trein gegrepen. De landbouwer over leed vrijwel onmiddellijk, en ook het paard was direct dood. De trein had vijftien mi nuten vertraging. VLEESCHVERVOER PER KINDER WAGEN. Te Brunssum heeft de politie in de wo ning van een wcrkloozen mijnwerker huiszoeking verricht. Gevonden werd on der een hoop vuil waschgoed het vleesch van een geslachte big. De man vluchtte, doch de vrouw evenals een medeplichtige mijnwerker werd gearresteerd. Uit het on derzoek bleek verder, dat den laatsten tijd verschillende biggen frauduleus waren ge slacht en dat het vleesch verkocht werd voor 3 per kg. Men bracht het vleesch naar de klanten in een kinderwagen. Het vleesch lag onder het beddegoed, waarop baby speelde. Op verschillende plaatsen is vleesch van clandestine slachtingen af komstig in beslag genomen; het werd voor de consumptie afgekeurd. DUIZEND GULDEN VOOR EEN KWARTJE. Bij een openbare winterhulploterij iin Den Haag won gisteren een slagersknecht, die toevallig was langs gekomen en er een kwartje aan had gewaagd, zes winterhulp- loten van 0.50. De eerste vier waren nie ten, toen kwam er een prijs van 0.50 en vervolgens een van1000.Op het podium werd hem aanstonds het bedrag uitbetaald. De man verzekerde, dat hij de aanstaande collectie van Winterhulp niet zou vergeten en ging toen bijzonder op gewekt naar huis. SPORT VOETBAL HET RIJKSATHLETIEKSPORTFEEST. In het kader van het door den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied georganiseerde rijksathletieksport- feest, waarvan de uitvoering aan den Duit- schen dienstpost is opgedragen, zal ook een voetbaltournooi tusschen verschillende elf tallen van Duitsche eenheden en bureaux worden gehouden. De eerste wedstrijd werd gisteren gehou den op het sportterrein aan den Hoekwa terstraat te Voorburg, tusschen een elftal van den dienstpost en van de marine. Morgen zullen de elftallen van de Waffen SS. en van de Duitsche politie piet elkan der den strijd aanbinden. De beide winnende ploegen zullen Zater dag 4 October, als onderdeel van het pro gramma in het stadion tegen elkaar spelen. Deze wedstryd en eindstrijd van dit tour- nooi zal dan om 17.15 uur aanvangen. De wedstrijd tusschen de beide verliezers zal enkele uren tevoren gehouden worden op een der Blauwwit terreinen om de derde en vierde plaats. SCHAKEN VERGADERING VAN DEN BONDSRAAD VAN DEN NED. SCHAAKBOND. De bondsraad van den Nederlandschen Schaakbond heeft Zaterdag in het Jaar beursgebouw te Utrecht vergaderd. Als voornaamste punt stond op de agenda ver meld verandering in de eerste klasse com petitie van den bond. Het voorstel van het bestuur werd door de vergadering aangenomen. Tevens werd het bestuur volmacht verleend, naar gelang van omstandigheden te handelen. De indeejing van de eerste klasse comp. is als volgt: Groep (Noord)West: A. S. C.; Alkmaar V. V. V.; Haarlemsch S. G.; Leidsch S. G.; Max Euwe en V. A. S. i' Groep West (Zuid): D. D.; S. C. Eindho ven; Haagsche Ohr. S. V.; Kralingen; N. R. S. V., en Spangen. Groep Centrum-Noord: Bussumsche S. G. Ililversumsch S. G.; Philidor Leeuwarden: Staunten, Groningen; S. V. Utrecht, en V. V. G. A. Amsterdam. ontvangen, mag tot invoering der werktijd regeling worden overgegan. Dit exemplaar moet naast de werklijst of den rooster han gen zoolang van de daarop vermelde werktijdregeling gebruik wordt gemaakt. „Zoo", meende hij. „Houd je van een zaamheid? Dat is uitstekend. Na de hitte van Cayenne vind ik het hier ook zoo kwaad nog iniet. Maar men wordt dit alles toch spoedig moe, en dan gaat men den ken aan hen, die verlangend zijn, je terug te zien. Bijvoorbeeld uw vaderHij hield een oogenblik op met een listig glim lachje, en ging» dan op ironischen toon door: „Henri De Faramond is een liefheb bend vader en bovenal een gevoelig man. Hij zal niet kunnen slapen van bezorgdheid over het lot van zijn lieveling! Hij zal van angst nog gek worden". Weer keek hij op en keek met onder zoekenden blik naar het gelaat van het meisje. Dan, strékte hij zijn hand uit en raakte zacht haar arm aan. Mimi keek hem snel aan met een uitdrukking in haar oogen als een verschrikt vogeltje. „Mademoiselle", fluisterde hij, „zoudt u den angst van uw vader niet graag willen doen eindigen?" Mimi antwoordde niet, en de man nam haar zwijgen op als een toestemming. „Vanzelfsprekend, nietwaar! Je bent een plichtsgetrouwe dochter, je zou niet willen, dat hij zich van zorg den dood op den hals haalde! Ik kan je gevoelens volkomen be grijpen, want ik voel me eveneens tot hem aangetrokken". Over zijn schouder wierp hij een loerenden blik op Adèle, die schijn baar in haar boek verdiept wa^, en dan fluisterde hij nog voorzichtiger: „Wij tweeën, kleintje, wij samenkonden hen daarvoor behoeden". „Wij samen!" fluisterde het meisje vra gend terug, zonder eenig vermoeden van hetgeen hij 'beoogde. (Word* vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2