DINSDAG 23 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.37 uur Dinsdagavond. Zon op 7.28 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 23 September: De maan komt Dinsdag morgen om 10.11 uur op en gaat Dinsdag avond om 8.55 uur onder. 24 September: De maan komt Woensdag voormiddag om 11.30 uur op en gaat Woens dagavond om 9.30 uur onder. 25 September: De maan komt Donderdag middag om 12.46 uur op en gaat Donderdag avond om 10.12 uur onder. 26, September: De maan komt Vrijdag middag om 1.57 uur op en gaat Vrijdag avond on 11 uur onder. 27 September: De maan komt Zaterdag middag om 2.59 uur op en gaat Zaterdag avond om 11.55 onder. (Eerste kwartier). 28 September: De maan komt Zondag middag om 3.52 uur op en gaat Maandag nacht om o.56 uur onder. 29 September: De maan komt Maandag middag om 4.37 uur op en gaat Dinsdag nacht om 2.02 uur onder. 30 September: De maan komt Dinsdag middag om 5.14 uur op en gaat Woensdag nacht om 3.10 uur onder. Frankrifks constitutie REDE VAN MAARSCHALK PETAIN. Te Chambéry heeft maarschalk Pétain, die zich op het oogenblik op een inspectie reis in de departementen Savoye en Opper- Savoye bevindt, gisteren een rede gehou den, waarin hij opnieuw de grondslagen van den nieuwen Franschen staat omlijnde en talrijke hervormingen op constitutioneel, sociaal en economisch gebied aankondigde. De nationale raden, zoo zeide Pétain o.a., hebben mij een ontwerp voor het oprichten "van een regime met sterk gezag doen toe komen, waarbij met de natuurlijke ten- denzen, de wenschen en de behoeften der bevolking rekening wordt gehouden. Zij hebben de ernstige vraagstukken in zake de organisatie van de nationale gemeen schap bestudeerd, den voorrang van plich ten boven rechten vastgesteld en een re gime van een gezonde sociale rechtvaardig heid voorbereid. In het verdere verloop van zijn rede wees de maarschalk op de noodazkelijkheid het plaatselijke, provinciale en regionale leven te herstellen. De organisatie van de pro vincie, zoo zeide de maarschalk, is noodza kelijk om op meer rationeele wijze het ra derwerk van het overbelaste bestuursappa raat te verlichten en aan te passen aan de moderne economie. De toekomstige provin cie. zal dusdanig georganiseerd dienen te worden, dat zij een eigen eenheid vormt. Zij. zal een grootere oppervlakte beslaan dan vroeger. In sociaal opzicht komt het doel, waarnaar gestreefd wordt neer op de opheffing van den klassenstrijd door het invoeren van een rechtvaardig statuut van den arbeid. Het is vanzelfsprekend, dat ook de landbouw zijn statuut moet hebben. Ten slotte verklaarde de maarschalk, dat hij een volledig vertrouwen stelde in het succes van gemeenschappelijken arbeid voor de vernieuwing van Frankrijk. DE INVOERING VAN HET VLAAMSCH AAN DE BRUSSELSCHE UNIVERSITEIT. De invoering van het Vlaamsch aan de vrije universiteit van Brussel vervult een ouden wensch in het program der Vlaam- sche beweging. 107 jaren heeft het geduurd, alvorens de raad van bestuur der univer siteit ertoe is overgegaan den Vlamen de zelfde studiemogelijkheden en rechten te verleen en als den Walen. De vrije universi teit te Brussel was in 1834 opgericht als te genwicht tegen de katholieke universiteit van Leuven. Van het begin af aan heeft zij sterk onder invloed gestaan van de vrijmet selarij, terwijl de financieele hulpmiddelen grootendeels kwamen uit de liberale han delskringen des lands. Met de opkomst van het Marxisme vonden ook socialistische denkbeelden ingang en na den wereldoor log deed de bolsjewistische gedachtenwe- reld haar invloed gelden. Zij miskende het Vlaamsche volksdeel en wees de Germaan- sche beschaving van de hand. De hoog leeraren en docenten waren overwegend anti-Duitsch en het grootste deel van hen wist dan ook niets beters te doen dan zich na de gebeurtenissen van den tienden Mei 1940 zoo snel mogelijk naar Frankrijk, En geland of de Ver. Staten te begeven. Dank zij het thans genomen besluit is het doel der rechtsgelijkheid tusschen Fransch- en Vlaamsch-sprekende studenten bereikt. Met begin van het nieuwe studiejaar zullen aan alle faculteiten de colleges der beide eerste semesters zoowel in het Fransch als in het Vlaamsch gegeven worden. De door overlij den, ziekte of vlucht vacant geworden leer stoelen zullen uitsluitend bezet worden door leerkrachten die in het Vlaamsch on derricht kunnen geven. Bij nieuwe benoe mingen zullen vooral candidaten gezocht worden onder jeugdige Vlaamsche nannen van wetenschap. In hun commentaren wijzen de Vlaam sche bladen er op, dat het thans de taak is van het Vlaamsche volk, voldoende studen ten en docenten naar Brussel te sturen om het papieren besluit van den raad van be stuur ook in daden om te zetten. IN 'N PAAR REGELS Araerikaansche bommenwerper verongelukt. In een woeste bergstreek ten Westen van Seattle heeft men een sinds 9 September vermiste bommenwerper van het Ameri- kaansche leger, waarin zich een bemanning bevond van zes personen, volkomen ver nield teruggevonden. In Hamilton-Field (Colifornlë) zijn twee legervliegtuigen te gen elkaar aangevlogen, en omlaag gestort, waarbij twee vliegers omgekomen zijn. Zware wolkbreuken in Nieuw-Mexico. Het geheele Oostelijke deel van den staat Nieuw-Mexico is door zware wolk breuken geteisterd. Tot dusver worden min stens vijftien personen vermist. De conferentie te Moskou. Reuter meldt uit Moskou, dat de Britsche en Amerikaansche gedelegeerden voor de conferentie te Moskou daar zijn aangeko men. Ex-koning van Griekenland te Londen. De vroegere koning van Griekenland, George, is gisteravond te Londen aangeko men. Sir Earle Page naar Londen. Sir Earle Page, de Australische minister van handel, die zich als vetegenwoordi- ger der Australische regeering naar Groot- Brittannië begeeft, is Maandag naar Lon den vertrokken. Belgische kinderen in Zwitserland. Onder geleide van het Duitsche Roode Kruis zijn 350 Belgische kinderen, die een vacantie van verscheidene weken in Zwit serland hebben doorgebracht, te Brussel teruggekeerd. SMEROE OP JAVA IN WERKING. Het Nederlandsch-Indische Persbureau Aneta meldt een uitbarsting van den vul kaan Smeroe op Midden-Java. Een asch- regen heeft den hemel boven Malang vol komen verduisterd. De liturgie der Kerk WOENSDAG, 24 Sept. Mis van O. L. Vrouw tot vrijkoop van slaven: Salve. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. Aan den heiligen Petrus Nolascus ver scheen Maria en maakte bekend, dat zij gaarne een Orde van religieuzen zag inge steld met het doel de gevangen christenen uit de hayden van de Turken te bevrijden. Ook verscheen Maria aan den biechtvader van den H. Petrus, den H. Raymundus van Pennafort en aan koning; Jacob v. Arragon, die zij aanspoorde hulp te verleenen. Den lOen Augustus 1218 werd de Orde inge steld met een vierde gelofte: zich zelf te geven tot onderpand, indien noodig, tot vrijkooping van een christenslaaf. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen WOENSDAG, Mis v. d. H. Pacifius van Septempeda, Belijder: Os Justi. 2e gebed en laatste Evangelie van O. L. Vrouw tot vrijkoop van slaven; 3e gebed voor den vrede. 's-Avonds tan.dverzorging met is een gebod voor de g -zondheid Drie uur Duitsch in zevende leerjaar De Nederlandsche Staatscourant (bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, waarbij o.tm. wordt bepaald, dat aan het leerplan van een school voor gewoon lager onder wijs, voor wat betreft het zevende leerjaar, het vak Duitsche taal wordt toegevoegd. De valkken Fransche taal en Engelsehe taal mogen behoudens goedkeuring door den secretaris -genera alvan het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, in het vorig lid genoem de leerjaar niet aan het leerplan worden toegevoegd. Het leerplan van een school voor géwoon lager onderwijs wijst aan, dat in het zeven de leerjaar drie uren aan Duitsch zullen worden besteed. Overschrijving leerlingen lagere school verboden Een in de Nederlandsche Staatscourant van Maandag opgenomen besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming bepaalt, dat ten aanzien van leerlingen, die bij dien aanvang van het schooljaar of den schooloursus een bepaal de lagere school bezoeken, overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien schooloursus naar een andere school, be houdens in geval van verhuizing, alleen is toegelaten met goedkeuring van den in specteur. Een afwijzende beschikking van den in specteur is met redenen omkleed. Van deze beschikking staat binnen veer tien dagen, te rekenen van den datum, waarop zij den belanghebbende is toege zonden, beroep open 'bij den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming. PROF. HEINRICH VON SRBIK IN ONS LAND. Voor de Nederlandsoh-Duitsche kuituur- gemeenschap spreekt prof. Heinrich Rit- ter von Srbik, president* van de Academie voor Wetenschappen te We enen, lid van den Rijksdag, op eenige plaatsen in ons land, n.l. op 27 September te 's-Graven- hage in Bulchri Studio en de daarop vol gende dagen resp. te Groningen, Amster dam en Utrecht, telkens 's avonds acht uur. Zijn onderwerp is: „Das Werden der Deut- scben Einheit". Prof. von Srbik is één der grootste Duit sche historici. Sedert tientallen jaren is de idee der eenheid van het Duitsche rijk in zijn werken belichaamd. Zijn hoofd werken zijn: „Metternich, Staatsmann und Mensoh" (1925) en „Die Deutsche Einheit, Idee und Wirklichkeit vom heiligen Reich bis Köniiggratz" (1935). OFFICIEELE BERICHTEN. Rechterlijke macht. Bij besluit van den secretaris-generaal van Justitie is benoemd tot substituut griffier by het gerechtshof hier ter stede mr. J. Tuinstra, kapitein der infanterie op nonactiviteit te Voodbrug. Rector-magnificus Groningsche Universiteit. Bij besluit van de secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming is de hoogleeraar dr. J. M. N. Kap- teyn voor het studiejaar 19411942 be noemd tot rector-magnificus van de Rijks universiteit te Groningen. ZES NIEUWE VERORDENINGEN Gewijzigde huwelijksregelen voor leden Vrijwilligerslegioen en dergelijken. Voor Nederlanders, die tot het Vrijwilli gerslegioen Nederland, de Waffen SS of de Duitsche Weermacht behooren, zijn bij Ver ordening van den Rijkscommissaris eenige bijzondere regelen vastgesteld om het slui ten van een huwelijk te vergemakkelijken. Door oorlogsgeweld verloren bewijsmiddelen. Wie een overeenkomst heeft aangegaan en weet of redelijkerwijze moet vermoeden, dat schriftelijke bewijsmiddelen of andere bescheiden betreffende deze overeenkomst of eenige daarmede verband houdende rechtshandeling door oorlogsgeweld hier te lande verloren is gegaan, is verplicht, aan de andere partij, indien deze daarom ver zoekt, alle noodige afschriften .en gegevens te verstrekken. Autorijden tusschen 22 en 4 uur. Verzoeken om tijdens de nachturen 22 4 uur met een auto te mogen rijden, moeten voortaan by het plaatselijk hoofd van po litie worden-ingediend. Deze geeft de ver zoeken, met zijn advies daarover door aan den gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor de provincie (politie-officier). Blokkeering Joodsch vermogen in Duitschland. In het bezette Nederlandsche gebied woonachtige joden, diè na '3 Augustus 1931 uit het gebied van het Groot Duitsche Rijk zijn geëmigreerd en op genoemd tijdstip de Duitsche nationaliteit bezaten, mogen blij kens een beschikking van den Duitschen Minister voor economische zaken, die thans hier te lande bindend is verklaard, over hun vermogenswaarden welke zich in het Groot-Duitsche Rijk bevinden, niet dan met toestemming van de bevoegde deviezen- instantie (DevisenStelle) beschikken. De geldigheid van Duitsche getuigschriften. De geldigheid van Duitsche getuigschrif ten, die door binnen het Groot-Duitsche Rijk dan binnen Nederland gelegen Duit sche ondierwij sins tellingen worden uitge reikt, heeft geen toepassing op personen van Duitsche nationaliteit, die joden zijn of als joden worden aangemerkt. Toezicht op prostitutie Het nieuwe verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van So ciale Zaken, welke geneeskundig toezicht regelt op prostituées. LAND- EN TUINBOUW PRIJSREGELING GROENTEN. Volgens mededeelingen van de Groen ten- en Fruitcentrale is er in de prijsrege ling voor groenten de volgende wijziging gekomen. De maat van bloemkool is voort aan: 2de soort 1825 c.m. over de kop ge meten, 1ste soort 2530 c.m. en 1ste soort extra 30 c.m. en op, de veilingprijzen zijn hiervoor resp. 9.12.en 15.per 100. Prei boven 10 m.m. doorsnee 8.af wijkend ƒ6.40; idem tot 10 m.m. ƒ6.en 4.80. Andijvie heeft, evenals Prei, een verlaging ondergaan, n.l. ƒ6.50 en ƒ5.20 resp. voor eerste soort en afwijkend per 100 K.G. GEMENGDE BERICHTEN DOOR BETONPAAL GETROFFEN EN OVERLEDEN. Gistermorgen is aan de Stadionweg te Rotterdam een doodelij'k ongeval ge beurd. De circa 60-jarige werkman P. Ve- nix, werd getroffen door een vallende ibetonpaal, hij werd doodelij'k gewond en is na aankomst in het Zuiderziekenhuis overleden. UITSLAANDE BRAND DEN HAAG. Zondagavond is om ongeveer 11 uur bij de kurkfabriek „HoRandia" aan de Brou werstraat te Den Haag een brand uitgebro ken. Het fabrieksgebouw dat uit vier ver diepingen bestaat, brandde geheel uit, ter wijl groote schade aan den aanwezigen kurkvoorraad werd! aangericht. De brandweer, die met zes stralen het vuur 'bestreed, was tot circa vier uur met de blussching bezig. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Dinsdag, MTVA-avond, spreker Henri de Greeve, zang St. Odo-Koorknapen, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur. GROOTE BRAND TE HORST. Zaterdagmiddag is te Horst (L.). een brand ontstaan in het amusementspaleis var. den kermisexploitant V., die met een inrichting van vermakelijkheid op de ker mis aldaar aanwezig was. De inrichting brandde van binnen nagenoeg gehoel uit. De materieele schade is belangrijk. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. De brandweer van Horst verrichtte onder leiding van den opperbrandmeester het blusschingswerk. ZAND GEKOCHT IN PLAATS VAN KOFFIE. Utrechtenaar door clandestien handelaar bedrogen. Een Utrechtenaar, die behoefte had aan een voorraadje koffie, trachtte dit langs clandestienen weg in zijn bezit te krijgen. Hij stak hier en daar zijn voelhorens eens uit en kwam tenslotte in een café te Utrecht met enkele lieden in connectie, die waarschijnlijk, althans aan hun tong val te hooren, afkomstig waren uit het zuiden des lands. Deze mannen vertelden hem, dat het voor hen een koud kunstje was om hem een flinken voorraad koffie te leveren. De prijs hiervan zou f 24.per k.g. bedragen. De Utrechtenaar hadi hier wel ooren naar, vooral toen men eenige dagen later met een monster van deze koffie aan zijn huis kwam. Deze koffie was werkelijk van voortreffelijke kwaliteit- en hij besloot een hoeveelheid van 40 kg. voor een bedrag van f 9Ó0.te koopen. Het bedrag werd al vast voldaan en enkele dagen later kwam een der mannen op nieuw bij den kooper. Thans had hij een zware kist 'bij zich, waarin de koffie was verpakt. De kooper wilde zich echter wel even vergewissen van den inhoud, waarop de leverancier van de koffie antwoordde, dat hij dan zijn fiets, welke voor de deur stond, even op slot moest zetten. Inder daad begaf de man zich ook naar buiten, om echter, niet meer terug te komen. Als een haas was hij verdwenen. Inmiddels 'had' de kooper het kistje met veel moeite opengemaakt. Hij kwam daarbij tot de on aangename ontdekking, dat in alle pakjes zand zat. De gedupeerde kooper heeft zich thans tot de politie gewend, die een on derzoek instelt. FIETSENDIEF IN HET BEEN GESCHOTEN. Behulpzaam burger slecht beloond. De gemeenteveldwachter van Zaandijk betrapte Zondagavond omstreeks negen uur een fietsendief, die er op een ander mans karretje van door was gegaan. De politieman ging er achter aan en trok zijn revolver. Door de duisternis misleid raak te hy eerst een burger, die aan de achter volging deelnam, in het been, waarna hij ook den dief in het been schooot. Het bleek de Wormerveerder W. J. te zijn, die reeds verschillende rijwielen gestolen bleek te hébben. De burger en de dief liepen bei den lichte verwondingen aan het been op en werden ter plaatse verbonden. De fiet sendief is in arrest genomen. INSLUIPER VERGAT TE VERDUISTEREN. Vannacht omstreeks een uur werd! het politieposthuis Buitenhof te 's-Gravenha- ge gealarmeerd door twee agenten, die tij dens hun surveillance op de Prinsegracht op de eerste etage van het Volksgebouw een blauw lichtschijnsel op verdachte wijze langs de ramen hadden zien glijden. Daar zij onraad vermoedden, vroegen zy assis tentie aan. Een aantal agenten rukte udt en omsingelde het gebouw. Terwijl twee rechercheurs na veifbre king van een ruit aan de achterzijde bin nendrongen, verscharften de agenten zich met medewerking van den inmiddels op geroepen concierge, toegang tot de voor zijde van het perceel. Op den gang van de eerste etage trof men den 19-jarigen winkelbediende B. aan, die zich in het pand had laten insluiten. Hij was- in het bezit van een breekijzer en van een zaklantaarn, die hem in dit geval noodlottig was gewor den. Hij had reeds eenige sleutels van ver trekken bemachtigd en een kamerdeur ge forceerd. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 18) „Precies zoo, kameraad, zoo zou ik er ook over denken! Zoo'n Judas is een ge vaar voor ieder fatsoenlijk mensch, ik hoop dat je hem een keer tusschen je vingers krijgt, zoodat je hem zijn verdiende loon kunt geven. Ik heb wel onwaarschijnlijker dingen zien gebeuren, en ik zal je met alle plezier helpen, als het zoo ver mocht ko men, daar kun je op rekenen. Een python is een fatsoenlijk dier in vergelijking met zoo'n duivel". Hij spuwde met kracht op den grond, alsof hij zijn mond wilde reinigen van een onaangenamen smaak. Dudley Langdon staarde zwijgend in het vuur maar uit zyn oogen straalde moordlust. HOOFDSTUK VI. Een zware regenbui zond zonder ophou den haar stralen door het dichte geblader te der boom en, en speelde een onophoude- lyken roffel op het linnen dak van de tent, waarin, Mimi De Faramond met doffe oogen zat te staren naar de vlak langs haar stroomende rivier. Door de regen van den^ laatsten nacht was het water merk baar gestegen, en nog steeds zwol de stroom onder invloed van de tropische stortbui. Een beekje dat in den grooten stroom uitmondde, was reeds op vele plaatsen overstroomd, zoodat het land rondom bijna geheel blank stond. Slechts enkele meters van de verhooging waar haar tent opgezet was, stonden de boom-en in meer dan drie voet water, en aan de andere 'kant van de beek was ner gens meer eenig land te bespeuren. En overal in dat water bewogen zich ongure dingen: kaaimannen uit een nabij gelegen moeras, groote waterslangen en sidderalen. Vreeselijke ondieren, waar zij haar oogen huiverend van afwendde, telkens als een ervan zijn langen kop onderzoekend uit het water ophief. Maar toch kwamen*deze monsters haar nog niet zoo verschrikkelijk voor als de drie mannen en de vrouw, wier ruwe, twistzieke stemmen af en toe vanuit de na burige tent tot haar kwamen. Naar hun uitroepen te oordeelen zaten ze te kaarten; de man die Philibert genoemd werd, scheen te verliezen en kon zijn verlies niet ver dragen. Voortdurend braakte hij grove ver- wenschingen uit, en richtte zich een keer tot de vrouw in bewoordingen welke Mi mi haastig haar ooren deden sluiten. De regen bleef zonder ophouden vallen, de vloed naderde steeds door de plek grond waar de tent stond en roerloos bleef het meisje zitten luisteren. Plotseling barstte de woede van Philibert opnieuw los. „Vervloekt. Die kaart is al een keer ge speeld, je bent een getmeene 'boef, Pedro, daar zul je voor boeten...." De stem van de vrouw, wild van harts tocht, overstemde de zijne. „Pas op, Pedro, zijn mes!" Mimi sidderde. Maar een moment later 'klonk de stem van de vrouw weer kalm en dwingend: „Steek dat mes weg, idioot! Ben je nog een klein kindje, dat je niet een...." „Wel vervloekt „Doe het weg, ofik verzeker je, dat ik zal schieten". Het meisje boog zich voorover en tracht te een blik te werpen in de tent van de anderen. Ze kromp ineen van afschuw bij het zien van hetgeen zich Öaar afspeel de. Philibert stond met getrokken mes en staardde wild van woede naar Pedro, die aan de andere kant van den koffer stond, welke voor tafel had gediend. Met haar elleboog op den koffer en haar pistool ge richt op het hart van Philibert zat de vrouw. Haar gezicht stond hard, en haar oogen bleven zonder knippen gericht op den man dien zij met haar revolver be dreigde. Zij scheen zoo koud als ijs, en uit de 'houding van Philibert bleek, dat hy wist, dat ze haar bedreiging ten uitvoer zou brengen. Hij stond besluiteloos te kij ken, scheldend op den man, die zijn woe de opgewekt had, maar durfde zich niet te bewegen. Adèle lachte verachtelijk. „Wat zyn jullie mannen toch idioten. Over een kleinigheid als een spelletje kaart maakt je al ruzie". Met haar vrije hand graaide ze de kaarten bijeen, intus- schen vervolgend. „Ik zal deze kaarten on der mijn berusting houden, tot ons werk hier is afgeloopen. Denk je dat Le Coq het goed vindt, als we elkaar kalm den nek gaan zitten afsnijden. We hebben dat dwaze kind van De Faramond te bewaken en zy beteekent een massa geld, dat wü onder elkaar kunnen verdeelen. „Als die idioot van een kerel tenminste wil betalen!" viel de derde man in, die André bleek te heeten. „Wees daar maar gerust op! Zij is zijn liefste bezit en Le Coq heeft de zaak zoo handig in elkaar gezet, dat de dwaas geen verdenking kan koesteren tegen ons. Hij is in de vaste overtuiging dat die Jules, dien hij gelijk met dien Engelschman ver raden heeft, Mimi ontvoert heeft uit wraak voor zijn gemeene streek, en hij is gek Van angst voor hetgeen er met haar kan gebeu ren. Als dus die advertentie onder den naam Jules onder zijn oogen komt, met het geëischte bedrag en de manier van betalen, zal hy er op aan vliegen als...." „Als een vrek die nog liever dood' zou gaan dan betalen!" lachte André. „Zoo is Henri De Faramond. Ik (heb nooit veel vertrouwen -gehad in dit plannetje van Le Coq", De vrouw wendde zich tot hem. „Wel, als het mislukt, verliezen we er nog miets bij. Hier in dit vervloekte bosch zijn we niet erig op ons gemak, dat geef ik toe. Maar zouden we ons dan veiliger kunnen voelen in Cayenne waar de politie reeds een beetje te veel aandacht aan ons doen en laten begon te schenken? We zijn er niet eng gezien en er was geen cent meer in kas. Er viel ook geen enkel karwijtje meer op te knappen „Behalve dan toch dat voor het meisje en voor dien rijken Amerikaan", viel een de: anderen haar in de rede. „Dat mislukte, toen die Engelschman denzelfden nacht zonder onze hulp wist uit te breken". Mimi De Faramond schrok bij het hoo ren van deze woorden op. Dat was goedi nieuws. Zij had' nog niet van de* ontvluch ting van Dudley Langdon vernomen en zelfs in haar eigen ellendig en toestand voelde zij 'groote vreugde bij het hooren van deze tijding. Gretig luisterde ze toe in de hoop nog meer te vernemen. „Vervloekt, ja!" hoorde zij Philibert schreeuwen. „Dat was een strop. Die Ame rikaan was millionnair, hij zou goed be taald hebben. En dan nog het geld van die kleine van De Faramond! En nu „De Amerikaan heeft gezegd, dat hij toch nog zal (betalen indien we zijn vriend we ten te vinden". „Maar waar hangt die Langdon dan er gens uit?" informeerde Pedro. „Zot, hoe kan ik dat weten? Ergens in het woud, als een opgejaagd dier. Als we 'hém hier ergens konden vinden, zou het geld van ons zijn, jullie deden verstandi ger met de bosschen te dooorzoeken in- plaats van hier elkaar met messen zit ten steken, en dat óm een onnoozel spel letje kaart". „In dezen regen?" vroeg André lachend. „We zouden\verdrinken als fatten!" „Het zal toth wel niet altijd blijven- re genen", weerlegde de vrouw. „Als het op houdt, kun je best eens gaan zoeken. Het is heel goedi mogelijk dat hij _dezen kant uitkomt. Het staat vast dat hij het bosch is binnengetrokken, en d'us zal hij zéker de rivier opzoeken, welke immers de eeni- ge begaanbaren weg vormt jn deze streek. Als twee van jullie op zoek gingen, en een bleef er bij mij achter om het meisje te bewaken...." (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2