Vernietigingsslag bij Kiew vordert. Felle worsteling aan het Oostelijke front MAANDAG 22 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10057 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: Dapengracht 32. Naar aanleiding van de Miva Belangstelling óók voor andere dingen, dan de dingen-van-vandaag, is noodzake lijk, om het leven te plaatsen op het peil, waarop het behoort te staan. Zeker, de dingen-van-vandaag kunnen belangrijk zijn, z ij n zeker in dézen tijd voor een over een verre toekomst beslis sende belangrijkheid. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat er iemand zou zijn, die de óvergroote be langrijkheid van wat er heden op het we reld-terrein in de dingen-van-vandaag! gebeurt niet zou inzien! Op ieder onzer rust de plicht, om op dat gebeuren invloed uit te oefenen, opdat het verloope in het belang van de menschheid, tot zegen van de menschheid. En dien invloed kan ieder uit oefenen zeker door het gebed, zeker door heel zijn levenshouding Maar onze belangstelling moet toch óók uitgaan naar de dingen, die zijn niet spe ciaal van dezen tijd. Wij moeten ons óók weten te verheffen boven de zorgen en nooden van dezen tijd, hoe ernstig die zorgen en hoe zwaar die nooden ook mogen zijn. Om dat te kunnen wordt vereischt een zekere blijmoedigheid, een christelijke blij moedigheid. Wij citeeren in dit verband uit een artikel in de „Gelderlander" van Zaterdag: „Als alles van een leien dakje loopt, is het geen kunst, de wereld om ons heen blijmoedig aan te zien; dan kost yolharding geen bijzondere inspanning. Doch als moeilijkheden ons beproe ven, als we-door zware tijden heen moe ten, dan is volharding de proef op de som van onze moreele reservekracht. Met alleen maar een goed begin is nooit een brug over een bruisenden stroom geslagen; het succes zit in het door zetten. Zoo moeten we ook door de" zorgen en moeilijkheden van het heden, die ons dubbel zwaar lijken,'omdat we er midden in zitten. Zoo ging het ook vroegere geslachten in hun tijd. Doch ook zij kwamen die zorgen en nooden te boven, ze hielden het oog gericht op een nieuwe toekomst. Doen ook wij dat, laten wij allen, iéder in eigen om geving, volharden in het vertrouwen, dat met Gods hulp uit den nood van het oogenblik een betere toekomst wordt geboren". Die betere toekomst hebben zeker voor oogen zij, die voor dezen tijd hebben ge organiseerd een Miva-feestavond, een pro- paganda-avond voor de Missie (morgen avond om 7.30 in de Stadsgehoorzaal te Leiden). Daaruit blijkt een belangstelling, een toewijding voor de dingen, die niét zijn speciaal van dezen tijd; een toewijding, die getuigt van een blijmoedig vertrouwen in de toekomst! Moge de belangstelling op morgenavond bewijze, dat dit ook is de geestesgesteldheid onder d e katholieken! EEN HOLLANDSCHE JONGEN In een ziekenhuis in West-Duitsch- land, onder den rook van Nederland, ligt een Hollandsche jongen, die tij dens de gevechten aan den Djnepr, waaraan hij met zijn S.S.-Standaard deelnam, gewond werd. De lange reis van de vuurlinie naar het Westen heeft hij geheel per hospitaalvliegtuig afge legd. En nu ligt hij ver van het krijgsru moer en dicht bij huis; zijn ouders heb ben hem al bezocht Zoo wordt er voor de gewonden ge zorgd, die vallen in den -geweldigen strijd, die in het Oosten gevoerd wordt. De beste verzorging is nog maar net genoeg. Daarom moet ook de Nederïandsche Ambulance Oostfront tot in de puntjes verzorgd zijn. Wilt u daaraan meehel pen? Stort dan yw bijdrage, iets meer dan u missPn kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederïandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. MET MOED IN DEZEN MOEILIJKEN WINTER Max Blokzijl spreekt hedenavond over „Met moed in dezen moeilijken winter". ONTSLAG OP VERZOEK VAN BURGEMEESTERS Het rijkscommissariaat maakt bekend: de Rijkscommissaris voor het bezette Ne derïandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 108/1940 den burgemeester van de gemeente Maas tricht jhr. mr. W. Michiels van Kessenich op zijn verzoek van zijn ambt ontheven. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederïandsche gebied op grond van art. 3 van dezelfde verordening de Volgende burgemeesters op hun verzoek van hun ambt ontheven: Mr. B. M. Berger, Venlo, den heer M. W. J. Coenders, Sittard, den heer M. R. Haan, Nieuwstad, den heer M. E. Ch. A. L. Smets, Roosteren; den heer G. H. A. Habets, Kerkrade; den heer Ad. Meeuwissen, Echt; Mr. Dr. R. M. A. A. Geuljans, Ubach, over Worms; den heer M. J. A. M. Koten, Gre- venbicht, Obbicht en Papenhoven; Mr. A. P. J. M. Lempers, Schaesberg; den heer P. J. H. Minkenberg, Stevensweert, Ohé en Laak; den heer M. P. J. M. Corbey, Broxtbroek- sittard en den heer Ch. W. E. G. Janssens, Maasbree. Victorie Duitschiand wint voor Europa op alle fronten. Ruim 150.000 gevangenen binnengebracht Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft drie extra berichten uitgegeven: Sterke deelen van omsingelden vijand vernietigd. In het verloop van den ten Oosten van Kiew aan den gang zijnden omsingelings slag hebben het leger van generaal-veld maarschalk Von Reichenau en de pantser- legers van de kolonels-generaal Van Kleist en Guderian sterke deelen van den omsin gelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.000 gevangenen binnengebracht, benevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oor logsmateriaal buitgemaakt. Het uiteenslaan van de overige deelen van den ingesloten vijand is in vollen gang. Verdere groote aantallen gevangenen en buiten kunnen verwacht worden. Hoofdstad van Oesel bezet. In voorbeeldige samenwerking hebben afdeelingen van leger, luchtmacht en ma rine een nieuw belangrijk succes behaald. Arensburg,' de hoofdstal van Oesel, is in een vastberaden aanval genomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze han den. Op het Westelijk deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van Oesel. Hun vernieti ging kan elk oogenblik verwacht worden. 38 Brftsche vliegtuigen neergehaald. Zaterdagmiddag ondernomen aanvalspo gingen van de Britsche luchtmacht zijn aan het Kanaal met zware verliezen voor den vijand ineengestort. Duitsche jagers schoten in hevige luchtgevechten, volgens de tot dusver ontvangen berichten 35 Brit sche jachtvliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. De marine- artillerie schoot bovendien drie Britsche bommenwerpers neer, zoodat het totale verlies van den vijand 38 vliegtuigen bedraagt. Vergeefs probeeren de Sovjets te ontkomen DE STRIJD OM LENINGRAD. In de gevechten voor Leningrad1 héb ben de Duitsche troepen op 19 September nieuwe vorderingen gemaakt. Verscheide ne tegenaanvallen, welke gesteund werden door artillerie en pantserwagens, waar mede de Sowjets tevergeefs probeerden het gestadige oprukken van de Duitsche troepen tot staan te brengen, stortten in het vuur van den Duitschen afweer ineen. De bolsjewisten leden zware, bloedige ver liezen. Zaterdag hébben de bolsjewisten den géheelen dag getracht, in den sector Le ningrad op eenige punten dooro de ijzeren insluiting der Duitsche troepen te breken. Deze pogingen werden verijdeld met zwa re verliezen voor de Sowjets. Ten Zuidoosten van het Ilitienmeer trachtten de bolsjewisten een heuvelter rein te heroveren. Deze aanval werd afge slagen met zware verliezen voor de Sow jets: De Duitsche infanterie ging tot den tegenaanval over en wierp de Sowjet- strijdkrachten verder terug. Achttien bol sjewistische pantserwagens bleven op het gevechtsterrein staan. KROONSTAD GEBOMBARDEERD. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, hébben Duitsche gevechtsvlieg tuigen Zaterdag met succes de haven en de vesting Kroonstad aangevallen. Vijande lijke artilleriestellingen werden tot zwijgen gebracht, troepenconcentraties, vliegtui gen en co,lonnes verstrooid en ten deele vernietigd. Bij den toegang tot de Jagorlitzkibaai, aan den mond van den Dnjepr, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een So wj et- torpedojager, een klein oorlogsschip en een troepentransportschip van 2.000 ton tot zinken gébracht, IN DEN CENTRALEN SECTOR. In den centralen sector van het Oostelijk front waren de aanvallen van de Duitsche luchtmacht geconcentreerd op de ten Oos ten van Kiew ingesloten troepen van den vijand. Onophoudelijk vielen sterke for maties duikbommenwerpers en gevechts vliegtuigen troepencolonnes, pantserwa gens en gemotoriseerde voertuigen met vernietigende uitwerking aan. Verscheide ne honderden pantserwagens werden ver nield. De vijand leed groote verliezen. Ook de luchtdoelartillerie mengde zich in den strijd te land en behaalde groote successen. Sterke aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren gericht op de naar den nieuwen frontlijn loopende spoorlijnen en wegen, welke herhaalde malen verbroken werden. Enkele stations werden vernield. Verschei dene treinen werden door bommen getrof fen en deels vernietigd. NA DEN VAL VAN KIEW. In aanvulling op het weermaohtbericht van Zaterdag verneemt het D.N.B. van mi litaire zijde: De inneming van de hoofd stad der Oekraïne, Kiew, vond ondanks uitgebreide vestingwerken ten Westen van den Dnjepr, gelijktijdig van uit het Noor den en Zuiden plaats, en bewijst, dat de weerstand der Sowjets door de hardnek kig oprukkende Duitsche divisies infante rie kon worden gebroken. De val van Kiew beteekent tevens de ineenstorting van de geheele Sowjetverdediginig in de Noorde lijke Oekraïne. Juist daarop had men in Moskou en Londen in het bijzonder zijn hoop gevestigd. Daar hield men de laatste weken het Duitsche opperbevel steeds weer hoonend voor, dat het den Duitschen troe pen niet gelukt was, Kiew te nemen. Thans is, na het tot stand komen van de groote omsingeling ten Oosten van Kiew en het nauwer aanhalen der omsingeling van de zich nog ten Oosten van den Dnjepr bevin dende vijandelijke troepen, de geheele Noordelijke Oekraïne in Duitsche -handen gekomen en blijft den Sowjets nog slechts de Oostelijke Oekraïne met het industrie gebied van Oharkow en hef Donetsbekken. De Duitsche opmarsCh vanuit het brugge- hoofd Krementsjoeg naar het Noordoos ten en de 'inneming van Poltawa bewijzen echter, dat ook deze belangrijke gebieden der Sowjet-Unie in de Oostelijke Oekraïne zich reeds in het grootste gevaar bevinden. Drie maanden na den aanvang van den veldtocht tegen de Sowjets hébben de Duitsche troepen de enorm groote massa's hunner tegenstanders in een half dozijn groote vernietigings-slagen verslagen en tevens in sterke mate terrein in Oostelijke richting gewonnen. Van militaire zijde wordt gemeld, dat de Duitsche troepen in Kiew onbeschrijfelijke verwoestingen hébben aangetroffen, die de bolsjewisten hebben aangericht, alvo rens zij de vlucht namen. Zonder rekening te houden met de bevolking van de stad en de omgeving werden alle voorraden, die voor de inwoners van het grootste ge wicht waren, weggesleept of verbrand. Wa terleiding en electriscbe centrales werden vernield. Overal ziet men de ravage van opgciblazen spoorlijnen en bruggen. Het strikt noodzakelijke kan de bevolking zich niet verschaffen. Den 19en September hebben de in de bocht van den Dnjepr ingesloten Sovjetaf- deelingen verscheidene vergeefsche door braakpogingen door den ijzeren ring der Duitsche troepen ondernomen, pp één plaats ondernamen verscheidene escadrons So vj etc a valer ie opnieuw aanvallen tegen de Duitsche omklemming. In het gecon centreerde vuur der Duitsche troepen mis lukte deze poging onder zware bloedige verliezen voor de Sovjetcavalerie. Op alle plekken van het omsingelde gebied, waar de bolsjewisten trachtten door te breken, werden zij onder zware verliezen terug geslagen. Duitsche Stuka's ondersteunden daarbij met effect den aanval van het le ger. De in het Zuidelijk deel van het Ooste lijk front aan den strijd deelnemende Slo- waaksche verkenningsvliegers interveni eerden met succes in de gevechten bij de omsingeling ten Oosten van Kiew. Talrijke munitiewagens der Sovjets werden door de Slowaaksche vliegers in brand gescho ten. VAN ANDERE FRONTEN Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Op Malta heeft in den nacht van 20 Sep tember de luchtmacht belangrijke lucht- bases gebombardeerd. Aan de fronten te land heerschte in Noord-Afrika bedrijvig heid der aritllerie, in de zone van Bar- dia heeft het afweergeschut een vijandelijk toestel brandend neergeschoten. Britsche vrachtauto's zijn doeltreffend door onze toestellen ten Zuidoosten van Solloem met machinegeweervuur bestookt. De vijand heeft wederom aanvallen gedaan op de stad Tripolis. In Oost-Afrika bedrijvigheid der vooruitgeschoven elementen. Op de Middellandsche Zee is een Engelsche bom menwerper neergeschoten door een eenheid der koninklijke In de laatste 24 uur heeft de Britsche luchtmacht boven het Kanaal 65 jachttoe- stellen verloren. De Duitschers verloren slechts drie toestellen. DE VERDUISTERING Wie wel eens in de gelegenheid is van een hoog punt op dé duistere stad- omlaag te zien, weet uit eigen aanschouwen, dat er nog veel te veel licht naar boven schijnt. Er zijn nog tal van kleine dakraampjes, glazen lantaarns in platte daken, boven lichten van badkamers e. d., welke on voldoende verduisterd zijn. Vooral de dak ramen geven reden tot ernstige klacht. Deze zijn immers het best zichtbaar. Bij controle van de straat-af, ziet men deze tekortkomingen niet. Hier moet ieder, die zulke ramen heeft, zelf oppassen en maatregelen treffen. Anderzijds leenen .zich juist de kleine dakvensters zoo goed voor een met een voudige middelen aan te brengen verduis tering. Controleert de lichtdichtheid dezer af sluiting bij dag, wanneer de zon schijnt, als er dan geen licht van buiten naar binnen valt, is dit des avonds in omgekeerde rich ting ook niet het geval. Britsche bommenwerpers hebben gister nacht storirmsvluchten ondernomen boven Noord- en Zuidwest-Duitschland. Enkele vliegtuigen drongen door tot Berlijn, waar door het neerwerpen van eenige brandbom men materieele schade van weinig belang werd aangericht. Nachtjagers en luchtaf weergeschut schoten volgens de tot dusver ontvangen berichten twee vliegtuigen neer. Aan boord van het Engelsche tankschip no. 56, dat in de Baai van Gibraltar voor anker lag, is Zaterdagochtend een ontplof fing ontstaan, waardoor het schip, dat een inhoud heeft van 8000 brt., vérgaan is. On geveer een minuut later vernam men een tweede ontploffing van geringere kracht op een ander Britsch koopvaardijschip van 15000 brt., dat op ongeveer honderd meter afstand van het gezonkefi tankschip lag. Naar het D. N. B. verder verneemt, zijn de beide schepen door een onbekenden duikboot getorpedeerd. Gezonken is het 8000 ton groote Britsche tankschip no. 56, terwijl het ongeveer 15000 ton groote koop vaardijschip zwaar beschadigd door vier Britsche sleepbooten in de haven is ge sleept. Het is het onder Engelsche vlag va rende vroegere Fransche vrachtschip „Don na". De geheele bemanning van het gezon ken Britsche tankschip zou gered zijn. IN 'N PAAR REGELS Engelands voorkeurrecht. De correspondent van Goeteborgs Mor- genposten heeft uit verantwoordelijke po litieke kringen te Washington vernomen, dat Engeland afziet van zijn voorkeurs recht op leveranties van oorlogsmateriaal uit de Ver. Staten, opdat de Sovjet-Unie zoo snel mogelijk het onvoorwaardelijk noodige materiaal krijgt. Camouflage van huizen in Britsch-Indië Een in Simla afgekondigde wet tot ver dediging van Britsch-Indië bepaalt, dat alle Britsch-Indiërs, wanneer de regeering zulks verlangt hun huifcen moeten camouflee- ren. Vliegtuigongelukken in de Ver. Staten. Acht Amerikaansche legervliegers zijn bij vliegtuigongelukken in de V. S. om het leven gekomen. Groote brand te Boston. De grootste brand, die sedert 30 jaar in Boston heeft gewoed, heeft een schade van rond een millioen dollar aangericht in vier van de grootste spoorwegopslagplaatsen en nog vier aangrenzende gebouwen. Noorderlicht aan Oostkust der Ver. Staten. Zondagnacht heef men fantastische Noorderliehtversonijnselen aan de geheele Oostkust der Ver. Staten tot aan Virginia toe kunnen waarnemen. De Amerikaansche omroep, evenals de verbindingen per draad en de telefoon waren gestoord. Groote brand in Istanboel. In de stadswijk Faner van Istanboel is gisternacht brand uitgebroken. Het Griek- sche patriarchaatsgebouw is volkomen age- brand. Men vermoedt, dat verscheidene honderden houten huizen en eenige mos keeën verbrand zijn. Afscheidsaudiëntie bij den Paus. Z. H. de Paus heeft gisterochtend 'den speciaien afgezant van Roosevelt, Myron Taylor, in afscheidsaudiëntie ontvangen. Taylor keert heden per vliegtuig naar de Vereenigde Staten terug. UITGESLOTEN SLAGERS Het rijksbureau voor de voelselvoorzie- ning in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom en twintigtal slagers o.w. nie mand uit Leiden en omstreken wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van fraudu leuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlapdsche Veehou derij centrale zijn uitgesloten. SOCIALE WEDKAMP VAN DUITSCHE BEDRIJVEN IN NEDERLAND. Op plechtige wijze en in tegenwoordig heid van den Rijkscommissaris heeft gis ternamiddag in het gebouw van het Rijks commissariaat aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage de opening plaats gehad van een „Leistungskampf der Deutschen Be- triebe" in Nederland, waarvan de bedoe ling is op sociaal gebied het hoogst moge lijke te presteeren, volgens nationaal-socia- listisch beginsel, hetgeen weder ten goede komt aan den algemeenen bloei van het - bedrijf. De plechtigheid, "waarbij vele Duit sche „Betriebsführer" tegenwoordig waren, is o.m. bijgewoond door Oberdienstleiter Schmidt (General-Kommissar z. b. V.), mi nister dr. Fischböck, Oberdienstleiter dr. Hupfauer, gevolmachtigde voor de uitvoe ring van den Leistungskampf Oberbereichs- leiter Eftger, Ministerialrat dr. Linnemeyer, leider van de Duitsche dienstpost; dr. Schnebel, gevolmachtigde voor Zuid-Hol land, benevens de heer Woudenberg, com missaris voor het N.V.V. De bijeenkomst, opgeluisterd door muziek van het Zepparonikwartet, werd geopend door Hauptstellenleiter Casselmann, die er op wees, dat het in dezen bewogen tijd voor iederen Duitscher plicht is den strijd der kameraden aan het front te verlichten. Dit kan gebeuren indien ook de Duitsche be drijven in Nederland een topprestatie le veren, hetgeen mede het doel is van dezen „Leistungskampf". Dr. Hupfauer gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting van de sociale politiek, die de bedrijven volgens nat.-socialistische begin selen dienen te volgen. Deze politiek brengt mede, dat de arbeider zich geheel instelt op het bedrijf en er belang bij heeft, het te doen bloeien. De sociale politiek is dus met de bedrijfspolitiek nauw verbonden. In dit verband schetste spr. ook de taak van den ondernemer, die de verantwoordelijke man is tegenover het Duitsche Arbeidsfront en dus tegenover de partij, die het volk ver tegenwoordigt. De ondernemer vertegen woordigt dus de N.S.D.A.P. in het bedrijf. De strijd, die nu geVoerd wordt, is beslis- r send voor eeuwen. Dus is het plicht voor ieder Duitsch bedrijf, zich te richten op de overwinning van het Rijk. De bedrijven te activeeren tot zulk een prestatie en wel na de sociale bedrijfspolitiek, is het doel van dezen Leistungskampf, die dus een wed loop tusschen de bedrijven wil om zulks te bereiken. In dit bezette gebied is het mede de taak der Duitsche ondernemers, het vertrouwen van het Nederïandsche volk te winnen en haar te doen zien, wat nationaal-socialisme is. De bedrijven kunnen zoodoende een be langrijke bijdrage leveren aan de redding der beschaving. Hierna voerde de Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, het woord. Hij noemde deze bijeenkomst het begin van deri Leistungskampf en uitte zijn vreugde er over, dat dr. Hupfauer zelf naar hier heeft willen komen na een zwaren arbeid aan de fronten. Spr. wees er op, dat Neder land ligt in de Germaansche levensruimte en het Nederïandsche volk nog verstrikt is in een verouderde gedachtensfeer, waarin het een beetje ingeslapen is. Het heeft wei nig nut, alleen maar propaganda te voeren door woorden. De feiten moeten spreken en zullen spreken door 'den socialen opbouw. Materieel kan het volk thans weinig gebo den worden en er zijn tal van moeilijkhe den. Men bedenke echter, dat naarmate meer Engelsche schepen zinken, de ruimte van Europa grooter wordt. Het gaat nu echter niet om materieel gewin, maar om het begrijpen der lotsgemeenschap. Een Europeesche gemeenschap wordt opge bouwd, waarin de arbeid geen koopwaar is. Behalve tegen het kapitalisme, gaat de strijd echter ook tegen het bolsjewisme, dat de persoonlijkheid geheel uitschakelt. Van de 230.000 bedrijven in Nederland zijn eenige honderden Duitsch. Uit deze laatste moet het arbeidende volk zien, wat natio naal-socialisme is en de ondernemers die nen te beseffen, dat zij in dezen „Leistungs kampf" mede arbeiden in den strijd van den Führer, die het kostbaarste in de schaal geworpen heeft, namelijk Groot-Duitsch- land. Ten slotte heeft OberdienstleiteV Schmidt, leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland, dezen wedkamp ge opend, zijn dank uitsprekend voor deze op dracht, welke men om strijd zal pogen te vervullen. Spr. dankte den Führer. die den weg aangegeven heeft om voor de arbei ders het hoogste te bereiken. De plechtigheid eindigde nadat de aan wezigen de nationale liederen gezongen hadden. DE FIETSBANDEN-PRIJSVRAAG. Reeds duizend inzendingen. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat velen zich in dezen tijd er toe gezet hébben om na den oproep van het Centraal Instituut voor Industrialisatie een oplossing voor het bandenprobleetm te vinden. Dat reeds nu echter ongeveer duizend inzendingen zijn binnengekomen, heeft de stoutste verwachtingen overtrof fen. De jury ziet zich dan ook voor een uitermate zware taak gesteld, temeer daar een werkelijk goede vinding aan zoovele eischen moet voldoen. Wel valt reeds op te merken, dat veel uitvinders eenzelfde gedachte hebben ge had. Men zou de mogelijke systemen naar vijf poepen kunnen classificeeren; con- structies,^ waarbij het loopvlak buigzaam is; veerende constructie met een weinig of niet buigzaam loopvlak; andere veerende constructies; houten banden zonder veeren en overige constructies.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1