WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal Franco per post 3.10 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 1 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L Roozen, lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 7.52 uur Woensdagavpnd. Zon op 7.18 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd, MAANSTANDEN. 17 September: De maan komt Woensdag nacht om 2.39 uur 0p en gaat Woensdag middag om 5.54 uur onder. 18 September: De maan komt Donder dagnacht om 3.46 uur op en gaat Donder dagavond om 6.28 uur onder. 19 September:: De maan komt Vrijdag morgen om 4.58 uur op en gaat Vrijdag avond oh 6.58 uur onder. 20 September: De maan komt Zaterdag morgen om 6.14 uur op en gaat Zaterdag avond om 7.28 uur onder. (Nieuwe maan) 21 September: De maan komt Zondagmor gen om 7.30 uur op en gaat Zondagavond om 7.56 uur onder. 22 September: De maan komt Maandag morgen om 8.50 uur op en gaat Maandag avond om 8.24 uur onder. 23 September: De maan komt Dinsdag morgen om 10.11 uur op en gaat Dinsdag avond om 8.55 uur onder. 24 September: De maan komt Woensdag voormiddag om 11.30 uur op en gaat Woens dagavond om 9.30 uur onder. IN 'N PAAR REGELS Hoe spreekt men „Oekraine" uit? Hoe moet het woord „Oekraine" worden uitgesproken? Volgens een V.P.B.-mede werker mag men zoowel Oe-krai-ne zeggen ais Oe-kra-ine. De Oekrainers beschouwen zoowel de eene als de andere uitspraak als geoorloofd. Tsjoenking-vertegenwoordigers niet naar Moskou. „Asahi Sjimboen" meldt uit Nanking, dat Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie aan de regeering-Tsjoeng- king geen toestemming hebben verleend aan de binnenkort te houden conferentie te Moskou deel te nemen. Myron Taylor bij den Paus. Z. H. de Paus heeft gisterochtend den persoonlijken vertegenwoordiger van Roose velt bij den H. Stoel, Myron Taylor, in par ticuliere audiëntie ontvangen. De aardbeving in Turkije. Door de aardbeving in Aziatisch Turkije is een dorp in het district Erdjektsje volko men verwoest. Er zijn tot dusver 192 doo- den en 225 gewonden. Het seismologisch instituut van Belgrado heeft Dinsdag een nieuwe sterke aardbeving opgeteekend, waarvan de haard zich moet bevinden in hetzelfde gebied, waar ook de eerst ge noemde beving heeft plaats gehad. Honkong door taifoen geteisterd. Gistermiddag is Honkong door een hevi- gen taifoen geteisterd. De materieele scha de is nog niet te overzien. Spoorwegongeluk in Japan. Bij het spoorwegongeluk op het traject Kcbe-Sjimonoseki zijn 63 menschen ge dood alsmede 67 gewond. Ongeluk tijdens Iersche manoeuvres. Tijdens manoeuvres in de buurt van Glenimaal (graafschap Wicklow) is een ontploffing onstaan, waarbij vier officie ren ep tien manschappen van het Iersche leger werden gedood en 17 andere man schappen werden gewond. Aanval op Britsch convooi. Duitsch verdragend geschut heeft, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, in den nacht van 16 op 17 September sche pen van een Britsch convooi voor Dover onder vuur genomen. De Britsche schepen probeerden in het duister het Kanaal te passeeren. Door het goed gerichte Duitsche vuur werden zij gedwongen van koers te veranderen en met groote snelheid de Britsch kust weer op te zoeken. NIEUW AMBT VOOR MEVROUW ROOSEVELT. Het Amerikaansche Jodendom heeft op nieuw het bewijs geleverd, dat het de in trede van de U.S.A. in den oorlog als een uitstekend winstobject beziet. De joodsche burgemeester van New York Laguardia, die tegelijker tijd leider van de civiele verde diging is, benoemde mevrouw Roosevelt tot plaatsvervangend directrice der civiele ver dediging en noemde haar „vrijwilligster no. 1". Daarmee heeft de vrouw van den Amerikaanschen president, die door haar redevoeringen en publicaties van oorlogs- ophitsend karakter een reusachtig vermo gen verdient, een nieuw lucratief ambt ver kregen. De verhooging van inkomen zullen de Roosevelts ongetwijfeld niet van de hand wijzen, ofschoon de onlangs gestorven moe der van den president, mevrouw Sara Roo sevelt, haar zoon behalve een flinke som BINNENLAND HERZIENING VAN DE STAATSLOTERIJ In het jongste nummer van Europa-Kabel spreekt de heer W. H. Haighton de zijns in ziens gegronde hoop uit, dat binnenkort een reorganisatie van het Nederlandsche loterij wezen zal plaats hebben in dezen zin, dat de Staatsloterij en de daarop gebaseerde particuliere loterijen tot een nieuwe orga nisatie zullen worden vereenigd. Deze zou onder staatstoezicht moeten staan en door de overneming van de commercieele lei ding van de particuliere instellingen tot re sultaten komen, welke een harmonische verbinding tusschen staatsbemoeiing en particulier initiatief opleveren. Op de boven geschetste wijze zou de reeds jarenlang van verschillende kanten voorgestane verbetering van de organisatie der staatsloterij ten bate van den fiscus een feit kunnen worden. De heer Haighton herinnert er aan, dat wijziging tot nu toe uitbleef, omdat be paalde vroegere politieke partijen ob grond van haar overtuiging tegen het loterij we zen waren gekant. Niet de opzet van de staatsloterij behoefde verandering, maar wel haar omvang. Deze was immers sedert 1814, het jaar waarin de Nederlandsche Staatsloterij werd opgericht, onveranderd gebleven; alleen de prijs van een heel lot steeg ih ruim 1Y, eeuw van 70 tot 72. Het gevolgde stelsel, dat veel gelijkenis vertoont met de Saksische loterij, biedt den kleinen mah gelegenheid mede te spelen zonder hem hooge financieele lasten op te leggen; weinige trekkingen per jaar, een lagen prijs van 1/20 lot en geleidelijke be taling van dien inleg. Dat breede lagen des volks zonder nadeel voor hen zelf kunnen meespelen, vormt den grondslag voor een blijvend succes van een staatsloterij. Zooals gezegd, vormt de beperkte om vang van de Nederlandsche Staatsloteij echter een bezwaar. Sedert 1814 is de be volking verdriedubbeld en het nationale in komen sterk gestegen, doch het aantal lo ten bleef onveranderd. Geen wonder, dat er naast de staatsloterij met 21.000 heele loten per trekking nog ruimte voor het particu liere initiatief was met het gevolg, dat er in 1930 naast de staatsloterij nog zeven se ries van 21.000 loten volgens hetzelfde stel sel door particuliere ondernemingen aan den man werden gebracht. Het is duidelijk, dat hierdoor den fiscus belangrijke bedra gen zyn ontgaan. De regeling, gelijk de heer Haighton thans verwacht, zou mits juist uitge werkt - met behoud van het goede, n.l. de aanpassing aan de kleine beurzen van de staatsloterij en de deugdelijk gebleken com mercieele leiding van de volgens het stelsel van de staatsloterij georganiseerde particu liere loterijen een uniforme en voor den fiscus rendabele officieele speelgelegenheid scheppen. Het meermalen bepleite „meer handelsgeest in de staatsloterij" ware daar mede tevens bereikt. VERLENGING ALGEMEENE SPOORABONNEMENTEN Het is gebleken, dat een belangrijke be paling betreffende het verlengen van alge- meene abonnementskaarten van de Spoor wegen onder de houders van deze kaarten nog geen voldoende bekendheid geniet. De mogelijkheid bestaat namelijk om verleng- kaarten, mits voor dezelfde klasse, reeds t.m. vijf dagen vóór den dag, waarop zij ingaan, in ontvangst te nemen, terwijl de nieuwe kaart dan onmiddellijk geldig is. Abonnementshouders, van wie verreweg de meesten telkens op den eersten dag der maand hun kaarten verlengen, wordt ten sterkste aangeraden van deze mogelijkheid een ruim gebruik te maken, waardoor zij zioh het ongerief van lang te moeten wach ten kunnen besparen. DE GENERATOR OP DE WEENSCHE HERFSTJAARBEURS. De Weensche herfstbeurs, die van 21 tot 28 September wordt gehouden staat in het teeken Van den generator. Het denkbeeld, den ontploffingsmotor met vaste drijfstoffen, zooals hout, turf, bruinkool, steenkolen, anthraciet en cokes te voeden, is niet in den oorlog opgekomen. Het feit, dat benzine, benzol, gasoline, enz. voor het leger moeten blijven voorbehou den, heeft wel grooten invloed op de ont wikkeling gehad, maar ook na het sluiten van den vrede zullen de vaste drijfstoffen meer en meer worden gebruikt. Zelfs wan neer Duitschland na den oorlog de be schikking over petroleumbronnen zou krij gen, zal het toch nooit mogelijk zijn, petro leum en benzine zoo goedkoop te leveren, als het bij vaste drijfstoffen het geval is. Bijv. een volbeladen lastauto van 5 ton kost aan vloeibare drijfstoffen van Berlijn naar Keulen gemiddeld vijfmaal, tegenwoordig zelfs zes- tot zevenmaal zooveel als bij het gebruik van bruinkoolbriketten. Hieruit blijkt dus reeds het geweldige voordeel van het gebruik van vaste drijfstoffen. Op de Weensche jaaarbeurs zal men kun nen zien, dat het vraagstuk, hoe de genera tor in het chassis moet worden ingebouwd, als opgelost kan worden beschouwd. Men heeft reeds de geschikte soorten generators gevonden en de beste manier, om ze in de verschillende wagentypes in te bouwen. Er zijn generators vervaardigd voor hout en turf, voor anthraciet, turfcokes enz. In Italië, Nederland, Zwitserland, België, Denemarken, Zweden en Noorwegen wor den deze reeds in fabrieken gebouwd. Het hout speelt hierbij wel de grootste rol, maar voor Duitschland is ook het gebruik van steenkolen en turf belangrijk. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, welk een ge weldige besparing het is, wanneer de ko len onmiddellijk over den generator door den motor kunnen worden verwerkt, en niet eerst over den omweg van het vloei baar maken, dat steeds een duur proces is, aan het verkeer moeten worden dienstbaar gemaakt. Men kan wel voorspellen, dat de installaties, die aan een vaste plaats zijn gebonden, lastauto's enz. alle tot den gene rator zullen overgaan. Ook bij de scheep vaart heeft men met den generator reeds goede resultaten bereikt. gelds industrieele bezittingen van 480 H.A. grootte en meer dan 20 groote farms ach tergelaten heeft. In haar testament legde zij haar erfgenaam de plicht op zijn strijd voor het Jodendom verder te voeren. Zooals de feiten aantoonen, is Roosevelt een buiten gewoon gehoorzame zoon. STELT NIET UIT „Stel niet uit tot morgen, wat ge heden nog doen kunt", zegt een oud- Hollandsch spreekwoord. Die ouwe Hollanders wisten het wel en heel wat van hun moderne nazaten kunnen nog wel een lesje van hen leeren. Stel niet uit. Hoe dikwijls hebt u, zich voorgeno men de Nederlandsche ambulance te steunen? En steeds maar weer uitge steld. Neem, wat uw voorvaderen zeiden, dan ter harte. Stort dan nu vandaag nog uw bij drage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. UITREIKING NIEUWE AARDAPPELKAARTEN De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van 22 Septem ber tot 3 October a.s. zullen nieuwe aard- appelkaarten worden uitgereikt. De plaat selijke distributiediensten zullen nader be kend maken, op welke dagen dit precies zal geschieden. De nieuwe kaarten zijn te onderscheiden in vier' verschillende soorten en wel: a. Kaarten, gemerkt met de letter U, bestaande uit dertien bonnen met opdruk „aardappelen" en genummerd van 38 tot en met 50, elk nummer gevolgd door de let ter a. b. Kaarten, gemerkt met de letter V, bestaande uit veertien bonnen, met op druk „aardappelen" en genummerd van 01 tot en met 14, elk nummer eveneens door de letter a gevolgd. C, Kaarten, gemerkt met de letter W, welke de zelfde kenteekenen vertoonen als de kaarten U, doch waarbij elk nummer gevolgd wordt door de letter B. D. De kaarten, gemerkt met de letter X, welke overeenkomen imet de kaarten V, eveneens achter elk nummer gevolgd door de letter B. Hierna volgt een overzicht van de ver schillende kaarten, welke aan de verschil lende catagoriën van personen zullen wor den uitgereikt. Kaarten u. en v. Bevolkingsgroepen: a. 03 jaar, geboren na 1 October 1938, uit te reiken kaarten; 1 u-kaart en 1 v- kaart; reap. b. 413 jaar, geb. na 1 Jan. voor 2 Januari 1938, 2 ü-kaarten en 2 v- kaarten; resp. c. 1420 jaar, geb. na 1 Jan. 1921 voor 2 Januari 1928, 3 u-kaarten en 3 v-kaarten; resp. d. volwassenen, geb. voor 2Jan. 1921 '2 u-kaarten en 2 v-kaarten. Personen, die zware of zere zwaren arbeid verrichten. Voorts krijgen personen, die zwaren arbeid verrichten, een kaart U extra en personen, die zeer zwaren arbeid verrich ten, twee kaarten U extra. Houders van vetkaarten. Aan houders van vetkaarten zullen on geacht den leeftijd of werkzaamheden, die zij verrichten, bovendién nog een kaart W. en een kaart X worden uitgereikt, zoodat een houder van een vetkaart, zoowel kaart U. en V., als kaarten W. en X ontvangt. Aardappeltelers. Zoowel de beroepsaardappeltelers als de niet ingeschreven telers, die vijf Are of meer telergrond dan wel 10 Are of meer zandgrond bebouwen, komen niet voor aardappelkaarten in aanmerking. In ver band hiermede, dienen deze personen zich met hun stamkaarten en die van hun ge zinsleden en hun inwonend personeel bij de plaatselijke distributiediensten te ver voegen. Dit zal dienen te geschieden op een nader door deze diensten te bepalen dag, doch voor 21 September a.s. Omtrent het gebruik der kaarten zullen nog nadere gegevens worden bekend ge maakt. Mr. J. E. W. DUYS t In 66-jarigen ouderdom is overleden mr. J. E. W. Duys, sedert kort vrederechter en oud-lid der Tweede Kamer, waarin hij vele jaren de SDAP heeft vertegenwoordigd. 21 Februari 1877 in Nijmegen geboren, werd hij, na aanvankelijk als lichtmatroos te hebben gevaren, opgeleid tot candidaat- notaris. Als zoodanig was hij sinds 1900 op verschillende kantoren werkzaam, totdat hij in 1903 adjunct-commies werd aan de Rijksverzekeringsbank. Aldaar werd hij belast met het archief en de bibliotheek. In- tusschen had hij zich bij de SDAP aange sloten en trad als propagandist op. In 1905 vestigde hjj zich te Zaandam, waar hij in 1909 lid van den raad en in 1912 wethouder werd, wat hij tot 1923 is geweest. In 1909 werd hij in de Kamer gekozen. Daar roerde hij zich opvallend en heeft o.a. bij de be handeling van het ontwerp Talma tot in voering van een Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering een rede van negen uur gehouden. Hij is lid gebleven tot 1936, dus 27 jaar lang. Al dien tijd is hij als ambte naar, n.l. hoofdcommies der Rijksverzeke ringsbank op nonactiviteit geweest. In 1935 verliet hij echter de soc. dem. fractie we gens hevige geschillen met de partij o.a. door zijn brochure „Ter orienteering", eenige beschouwingen naar aanleiding van enkele vragen der democratie, welke zelfs tot voorstellen tot royeering als lid der SDAP leidden, welke echter werden inge trokken. Hij werd evenwel 7 December d.a.v. door het Partijbestuur geroyeerd. In 1923 had hij zich in Den Haag ge vestigd, waar hij ook korten tijd lid van den raad is geweest. De wijzigingen in het Academisch Statuut maakten het mogelijk, dat hij in de rechten kon gaan studeeren. In 1920 promoveerde hij en hij werd een bekend pleiter in straf- en civiele zaken. Niet lang nadat hij de Tweede Kamer had verlaten, is de heer Duys uit Den Haag vertrokken. Hij vestigde zich toen in Lochem. In 1938 is bij lid der NSB gewor den en nog pas kort geleden, 19 Augustus, toen het vrederechterschap werd ingesteld, is hij tot vrederechter in Arnhem benoemd. „Vad." RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Qramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Morgenwijding 8.25 Gramofoonmu ziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gra- moofonmuziek 10.00 Orkestconcert (opn.) 11.00 Voor den boer 11.20 Zang met pianobegeleiding 12.00 De Romancers 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroep orkest, soliste en dameskoor „Aetherchar- me" 200 Omroepsymphonie-orkest 3.00 Voor de vrouw 3.20 Viool, piano en cel lo 4.15 Rotterdamsch Philharmonisch or kest (opn.) 4.30 Causerie (met gramo foonmuziek) 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beurs-berichten 5.30 Otto Hendriks en zijn orkest 6.15 Causerie „Sociale zorg, ook voor u" 6.30 De Melo- disten en solist 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Vraaggesprek en orgelspel 7.45 Cau serie „Nederland en de opera" 8.00 Con certgebouworkest en solist (met toelich ting). In de pauze (Ca. 20.50): Causerie „Symphonische Kunst in Nederland" 9.30 Gramofoommuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 BNO: Engelsche uitzending: „National features of the Ne therlands". HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.20 Pianovoordracht 10.40 Voordracht 11.00 Het ensemble Rentmeester 11.45 Boyc Bachman en zijn orkest 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Musette-orkest en soliste 1.30 Salonorkest. (Om 2.00 Orgel spel en zang) 2.45 Revida-sextet 3.30 Voor de zieken 4.00 Ensemble Jonny Kroon 4.30 Voor de jeugd 5.00 Christe lijke lectuur. (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Pianovoordracht 6.00 Sport en lichame lijke opvoeding6.15 Zang met pianobe geleiding en gramofoonmuziek 6.45 Gra- mfooonmuziek 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 De Ramblers 7.45 Causerie „Bran dende kwesties" 8.00 Boyd Bachman en zijn orkest, de Ramblers en zang met piano begeleiding 9.00 Ensemble Bandi Ba- logh 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum I. 22.1524.00 Duitsch programma. 2e Programma, 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524-00 Duitsch Programma. HET EERSTE NEDERLANDSCHE RADIOMUZIEKFEEST. Het programma voor Donderdag 18 Sep tember van het eerste Nederlandsche ra diomuziekfeest luidt als Volgt: Te 11.20 uur, Hilversum I, opent Louis Dentz met Fred Boshart aan den vleugel de reeks recitals van Nederlandsche Kamer muziek van dien dag. Te 14.00 uur concerteert, over den zen der Hilversum I, het Omroep-Symphonie- Orkest o. 1. v. Eduard Flipse met orkeststuk ken van Bernhard Zweers, dr. Rud. Men gelberg, Willem Pijper, Hendrik Andries- sen, A. Voormolen en dr. Joh, Wagenaar. Te 15.20 uur, Hilversum I, houdt Leo Riemens een causerie over: „Nederland sche vocalisten van vroeger en nu". Te 19.30 uur, Hilversum I, een orgelre portage door Paul de Waart. Te 20.00 uur, Hilversum I, een concert door het Concertgebouworkest o. 1. v. Toon Verhey m. m. v. Cor de Groot, piano. Uit gevoerd worden suite voor strijkorkest en pisno van Guillaume Landré, een concert voor piano en orkest van Henk Badings, en de ouverture „De Vogels" van Alph. Diepenbrock. In de pauze spreekt Willy d'Ablang over „Symphonische kunst in Nederland", Henk Badings en Arend Kolle leiden de te spelen nummers in. WILT U IETS WETEN Vraag: over de prijs van vrije turf of veenbonken. Antwoord: Omdat de grootte van deze turf uiteenloopend is, is het moeilijk een maximum-prijs op te geven. Doch de door u opgegeven prijs is zéker te hoog. Vraag: over de bereiding van tabaks planten. Antwoord: ons onbekend. Vraag: 1. Wie bouwde 't Kremlin. In welke stijl is 't Kremlin gebouwd? 2. Wie was de uitvinder van de stethos coop? 3. Hoe is de naam Leiden, Gorinchem en Venlo ontstaan? Antwoord: 1. Het Kremlin of Kreml te Moskou is de zeer omvangrijké citadel, binnen welker middeleeuwsche ommuring enkele kerken en vele paleizen staan. Het dateert uit de 15e eeuw (o.a. de kathedralen van Maria Hemelvaart en van Maria Boodschap). De kerken zijn ge bouwd in Russisch-Byzantijnsche stijl; de paleizen zijn herhaaldelijk verbouwd en herbouwd en vertoonen een mengelmoes van stijlen 2. Door R. Laennec, een arts te Parijs, in 1819. 3. Leiden: hetzelfde woprd als Leede, waterloop, vermoedelijk dus „aan de wa- terloopen" (n.l. van Rijn en Mare). Go rinchem: „hem" is heim of woonplaats; overigens onzeker. Venlo: het bosch (loo) aan de plas (ven); dezelfde naam in een omgekeerde volgorde heeft Leuven (loo- ven). Agenda LEIDEN. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 September 20 uur tot Zaterdag 20 Sep tember 8 uur waargenomen door: de Apo theek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Gemeentel. Aankondiging INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLG ONDERWIJS De burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de inschrijving van leerlingen voor het openbaar vervolg onderwijs zal plaats hebben op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Septembewa.s. des avonds van 78 üur^^ Voor jondenA in het Jbbouw van de Centrale sclool Voor het V en 8e leerjaar aan de Ou3e Vfst 35 en »oor meisjes in het schoolgél^aui' aan de Angebrug 62. Leerlingen vaij den vorigln cu*Sua moe ten zich opnieuw laten insqhrflvenr* Nadere inlichljngen orptreïtCjlfl ver volgonderwijs zifllen bij 'de inschrijving door de hoofden Bdej^Jjetr^ken scholen wor den verstrekt. sF Het hoofd der jongensschool is de heer J. C. van Schaik, Cronesteinkade 14. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks, Van der Waalstraat 2. 1559 De Burgemeester, STEVENINCK De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN Leiden 17 September 1941. PUBLICATIE VOOR BEROEPSTELERS EN NIET BEROEPSTELERS Aardappeltelers, die 5 Are of meer klei grond of 10 Are of meer landgrond be bouwen, dienep(?\ich V r ij la g 19 Sep tember a.s. ifervoegen jfcn het Distri butiekantoor, ®reJfet»aat IJS (vervoegen bij den portie») van 1912 Jilv.m. en van 25.30 u. n.mltejafnde h^tfin ontvangst nemen en wecra^Jffgeven Ivyi de nieuw uit te reiken „aarapppelk^irt^n" te rege len. Stamkaarten yan gezinsleden en/of inwonend peïsonee^dienen te wor den meegebracht. Uitdrukkelijk vesjpgik de aandacht van belanghebbenden erop, dat zij verplicht zijn aan dezen oproep onverwijld gehoor te geven daar zij anders niet in aanmer king komen voor het in ontvangst nemen van nieuwe distributiebescheiden. 1558 Leiden 17 September 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK STADSNIEUWS Exposities „PRO ARTE" EXPOSEERT. vrij' hebben er bij de heropening van de kunstzaal „Pro Arte" reeds terloops op ge wezen, dat deze heropening een goeden inzet vormt van het komende wintersei zoen. Juist omdat het geëxposeerde zoo gevarieerd vam. inhoud is, biedt deze ten toonstelling een bijzondere attractie. Schil derijen, schaarsneden, keramiek en pot tenbakkers werk, dat is hier alles bijeen, smaakvol gerangschikt zonder dat het een met het ander in conflict komt. In de in timiteit der gemoderniseerde tentoonstel lingszaal tpekt zoowel het een als het an der de aandacht. Daar zijn in de eerste plaats de olieverf schilderijen van Rem Watjer. Deze jonge kunstenaar is in Groningen geboren, al waar hij de Technische school bezocht en later onderricht ontving van Jan Al tink. Er zijn in het noorden van ons land maar betrekkelijk weinig schilders in verhou ding tot hun aantal in Holland. Mej. Kuster heeft er ongetwijfeld goed aan gedaan ons nader in kennis te bren gen met de kunst der Groninger schilders. Rem Watjer heeft durven breken met de bescheidenheid zijner streekgenooten en hij toont zich hier een bekwaam artist, die een goeden kijk heeft ap kleurverhoudin- gen en combinaties. Hoewel nog jong, heeft hij reeds blijk gegeven van bijzon der artistieken aanleg. In frissche kleuren brengt hij de dingen tot ons, zijn bloemen •en stillevens, zijn land- en zeegezichten. Zelfs van zijn portretkunst, want in Lei derdorp „nam" hij een pottenbakker aan zijn arbeid. Over het algemeen vrij oor spronkelijk werk, dat getuigt van eigen visie en scherp inzicht, zoodat hij nog veel belooft voor de toekomst. Een zeer bijzondere plaats op deze ten toonstelling wordt ingenomen door het •werk van Gertrud Januszewski, een in Berlijn geboren Poolseh meisje, dat fraaie schaarsneden naar voren brengt. De schaar- snede is een1 bijna vergeten kunstgenre, eertijds door Anna Maria Schuurman voortreffelijk beoefend. Gertrudi Januszewski weet evenwel ook heel bijzondere resultaten te verkrijgen. Haar werk hééft bijna een geheel religieu zen inslag. Haar opvoeding, haar reizen naar Italië, Oostenrijk en Zwitserland, haar verblijf sinds 1939 in het klooster „Bethanië" te Venlo, zullen daaraan ver moedelijk niet' vreemd zijn. Zij bezit een buitengewone vaardigheid om haar ver wonderlijk mooie schaduwbeelden te knip pen. De Madonna met het Jezus-kind, St. Joannes, St. Franciscus met zijn Armen ei. Vogelen en nog vele andere religieuse motieven vindt men in haar kunstzinnig werk tot uitdrukking gebracht. Niemand kan aan dit werk voorbijgaan zon-c^er sterk onder den indruk ervan te komen. Verder ziet men op deze expositie pot tenbakkers werk van de fa. Zaalberg uit Leiderdorp. Vazen en potten in diverse vormen en kleuren, alle maar eigen com positie en uitvoering, wijzen erop, dat Zaal berg zijn vak uitstekend verstaat. Daaraan 'bestond trouwens geen twijfel, want zijn •naam was reeds genoegzaam bekend. Tenslotte exposeert mej. Giselle Kuster ook zelf. Ditmaal niet met haar producten van palet en penseel, doch met keramiek. Zeer goede boetseerkunst heeft zij reeds voortgebracht, meestal in roode aarde, zoo dat haar eigen werk" hier een goede plaats inneemt onder dat van haar kunstbroeders en -zusters. M. Zonderop. Met ingang van 18 September a.s. wordt de heer C. de Wit Stationsambtenaar der Ned. Spoorwegen te Noord wij kerhout als zoodanig overgeplaatst naar het Station alhier. Door de politie is aangehouden de 63- jarige J. de M., die in het Politieblad ge signaleerd stond voor 8 maanden gevan genisstraf. Hij is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Den Haag.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2