AANVAL OP LENINGRAD DUURT VOORT vR,JWILuffitEG,0EH Momentjev DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10052 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vruchten van dezen tijd De aftredende rector-magnificus van de ^Katholieke Universiteit te Nijmegen, prof. imr. Kamphuizen, heeft in zijn overzicht over het afigeloopen jaar o.m. deze opmer king gemaakt: Er is een saamhoorigheid gegroeid en een dieper besef van geestelijke waarden, die in de toekomst niet an ders dan gunstig kunnen werken. Wat prof. Kamphuizen hier constateert van het universitaire leven te Nijmegen, is een verschijnsel, dat niet tot dien kring ibeperkt is. Wij hebben er reeds meer op gewezen, dat een der lichtzijden, d e lichtzijde van dezen tijd is: een sterker saamhoorigheid, een dieper besef van geestelijke waarden. Dat er in dezen tijd saamhoorigheid is gegroeid, kan men waarnemen uit vele uitingen van het maatschappelijk le ven. Veel wat scheidde is verdwenen of verkleind; veel kloven zijn gedempt of verengd. Zeker, wij zijn nog niet, waar wij moe ten komen. Er moet nog méér echte, ware saamhoorigheid groeien saamhoorigheid, die de vrucht is van breed inzicht en lief devolle verdraagzaamheid. Maar er is toch, ongetwijfeld, merkbare groei, en: het vol maakte zal wel nooit bereikt worden! Dat er in dezen tijd een dieper besef van geestelijke waarden is gegroeid, kan ge lukkig ook niet worden betwijfeld. Het is overduidelijk voor wie wat dieper dan de oppervlakte van het dagelïjksch leven en verkeer kunnen zien. Deze werkelijkheid stond ons voor den geest, toen wij j.l. Za terdag schreven: „Vele niet-katholieken beoordeelen het christendom niet allereerst naar de leer maar naar de daden van de christenen. Dit feit legt een zware verantwoordelijk heid op ons. Vooral in dezen tijd, nu zoo vele oogen gericht zijn naar het christen dom, naar de Kerk, naar de Katholieke Kerk". De geestelijke waarden van het chris tendom, die vele niet-christenen in dézen tijd beter gaan begrijpen, moet men zien in der christenen levenshouding! Gezond verstand Wie heeft er ooit aan durven denken, dat men zou twijfelen aan het gezonde ver stand van een groote groep landgenooten? Wie ter wereld zou het voor mogelijk ge houden hebben, dat er landgenooten zou den kunnen zijn, meenend dat het bolsje wisme „niet-zoo-erg-is"? Wie zou het ooit in zijn hoofd hebben ge haald, 'te verkondigen, dat er een tijd zou komen, dat Nederlanders, zich christelijk noemende Nederlanders, hopen op de over winning van bolsjewistische misdadigers over hen, die onze godsdienst en onze be schaving en onze cultuur verdedigen? Nie mand. Gezond verstand. Door de eeuwen heen is dit een bezit van ons volk geweest. Hier door heeft het zich een eéreplaats in Euro pa kunnen veroveren. Dat deze plaats niet verloren zal* gaan, dat Nederland in het nieuwe Europa met opgeheven hoofd kan staan temidden van de anderen, daarvoor zorgen duizenden en duizenden Neder- landsche mannen, die nu strijden aan het Oostfront. Nederlanders, uw gezond verstand zegt u, dat dit de eenige weg is naar een betere toekomst. Schouder aan schouder met de Duitsche weermacht, met de daarmee verbonden le gers, met de vrijwilligerslegioenen, strijden tegen het bolsjewisme en zoodoende een gelukkige toekomst verzekeren voor ons volk en vaderland. Uw gezond verstand zegt u, dat dit uw plicht is en daarom: nogmaals een beroep op uw eer en uw moed. Schaart u in de ge lederen van hen, die begrip hebben voor het gevaar, dat dreigt, maar ook voor de gelukkige toekomst die ons deel kan zijn: meldt u aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. AMERIKA EN DE OORLOG Tijdens een jaarvergadering van de Ame- rikaansche organisatie van oudstrijders „American Legion", heeft de minister van Marine, Knox, verklaard, dat vanaf Dins dag de vloot der Ver. Staten schepen van alle nationaliteiten, die tusschen Noord- Amerika en de wateren om IJsland hulp materiaal voor Engeland transporteeren, „zoo voldoende mogelijk1' zal beschermen. Voorts heeft minister Knox Roosevelts bevel aan de Amerikaansche Atlantische vloot zóó uitgelegd, dat „ieder boven of onder water varend oorlogschip der spil- mogendheden buitgemaakt of vernietigd" moet worden. Uit de verklaringen van Knox bleek, dat daardoor verhinderd moet wor den, dat de spilmogendheden «le „brug van schepen, die oorlogsmateriaal naar Enge land vervoeren", vernietigen. Een stad vol moderne vestingwerken STERKE SOVJET-STELLINGEN BIJ LENINGRAD DOORBROKEN. Duitsche gepantserde gevechtswagens hebben op 14 September in den loop van de gevechten om de versterkingen van Le ningrad een doorbraak bewerkstelligd door een modern gebouwd systeem van stellin gen der bolsjewisten. In den loop van deze gevechten leden de Sovjets zware, bloedige verliezen en verloren 12 tanks, o.w. ver scheidene van 50 ton. De Duitsche weermachtsberichten der laatste dagen doen zien, naar het D.N.B. voorts verneemt, dat de aanval op Lenin grad met onverminderde kracht en taai heid wordt uitgevoerd. Ofschoon de Sovjets zich op verbitterde wijze verdedigen en bij hun tegenaanvallen ook gebruik maken van zware tanks, hebben zij niet kunnen ver hinderen, dat de insluiting der stad wordt voortgezet. Gebleken is, dat de bolsjewis ten Leningrad reeds in vredestijd hebben voorzien van moderne vestingwerken. Op alle belangrijke plaatsen zijn verdedigings systemen met sterke betonnen bunkers op gericht. De terreinen voor deze verdedi gingswerken zijn voorzien van hindernissen van allerlei aard, vooral ook van landmij nen. Ook groote tankvallen, ongeveer twee meter diep en drie meter breed, waren uit gegraven, om de Duitsche tanks tegen te houden. Al deze versperringslinies zijn ech ter tot dusver door de Duitsche formaties genomen, zoodat in afzienbaren tijd een nauwe omsingeling der stad verwacht kan worden. Aangezien tegelijkertijd de Finsche for maties uit het Noorden oprukken naar het Zuiden, zijn 4J^ millioen menschpn opeen gedrongen op een gebied van rond 5000 vierk. km. De Sovjet-autoriteiten hebben uitdrukkelijk verklaard, dat de geheele be volking van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide mannen en vrouwen wapens dragen. De verantwoorde lijkheid voor de komende bloedige verlie zen, ook onder de burgerbevolking, komt dus neer op de Sovjets. De Duitsche weer macht heeft bij haar aanval op Leningrad voldoende middelen ter beschikking om de voorgenomen doelen te bereiken ook tegen een nog zoo harden tegenstand in. TROEPEN OP OESEL BESTOOKT. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zon dag verschelden aanvallen ondernotnen op artilleriestellingen en troepenconcentraties op het eiland Oesel. (Het eiland Oesel is het grootste van de drie eilanden voor de kust van Estland, die nog door de Sovjet troepen bezet worden gehouden. Red.). Verscheiden batterijen werden doeltreffend met bommen bestookt, terwijl de Sovjet- afdeelingen in duikvlucht met de boordwa- pens werden beschoten. De waarnemers der Duitsche gevechtstoestellen konden na VAN ANDERE FRONTEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Boven bezet gebied aan het Kanaal en boven de Noordzee zijn, naar aan het D.N. B. wordt gemeld, gisteren een Britsche bommenwerper en een Hurricane-jager neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het afweergeschut in Noord-Frank rijk een Britschen bommenwerper van het type Lockheed-Hudson neergeschoten. ALEXANDRIë GEBOMBARDEERD De haven en het rangeerstation van Alexandrië zijn, naar het D.N.B. van mili taire zijde verneemt, in den nacht van 14 op 15 September door Duitsche gevechts vliegtuigen met succes gebombardeerd. HONGERSNOOD IN BEIROET Sedert de laatste dagen van de vorige week heerscht er in Beiroet een hon gersnood. Sinds vier dagen heeft de stad geen brood meer -Voor het gebouw van den Gaullistischen hoogen commissaris, Ca- troux, houdt de bevolking betoogingen, waarna zij door de politie en de Britsche bezettingstroepen uiteengejaagd wordt. Catroux stelt koortsachtig pogingen in het werk om met militaire voertuigen graan te laten halen, voordat het tot openlijke hon- geropstanden komt. Hij heeft hiermede totdusver geen succes gehad. De boeren in Noord-Syrië houden hun graanvoorraden, welke nog niet door de Britsche bezettings troepen in beslag zijn genomen, yast, daar zij bezorgd zijn voor hun eigen voedsel voorziening in den a.s. winter. De ravitail leering van Syrië is sedert de overname van de macht door de troepep van Enge land en dé Gaulle volledig ineengestort. OPSTAND VAN KOERDEN TEGEN DE ENGELSCHEN IN IRAN Het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt, dat in Sofia berichten ontvangen zijn uit Teheran, volgens welke in Iran plotse ling een revolutie zou zijn uitgebroken. In de meest uiteenloopende deelen van Iran zijn talrijke Koerdische troepen met de mo dernste wapens, machinegeweren, kanon nen en handgranaten uitgerust, tegen de En- gelsche bezettingstroepen in actie gekomen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zouden de districten Hamadan, Kaslan, Lu- ristan en Khusistan reeds in handen van de opstandige troepen zijn. Zaterdag is is Te heran bericht ontvangen, dat de opstande lingen een Engelsohen diplomatieken koe rier, Richard Dunbelday, gevangen genomen hebben. In zijn gezelschap bevond zich ook de correspondént van de Londensche „Times", John Holborn. Omtrent hun lot is tot dusver niets naders bekend geworden. hun terugkeer rapporteeren, dat een groote hoeveelheid materieel der bolsjewisten bui ten werking was gesteld. Aan de kust van de Zwarte Zee werden de succesvolle operaties van de luchtmacht tegen de Sovjet-scheepvaéirt voortgezet. In de wateren ten Oosten van Odessa werd een Sovjet-transportschip van 5000 b.r.t. door een voltreffer tot zinken gebracht, terwijl een Sovjet-koopvaarder van 300 b. r. t. zwaar beschadigd werd. AAN HET FINSCHE FRONT. Aan het Finsche front zetten naar ver der wordt vernomen de Duitsche en Fin sche troepen hun opmarsch met succes voort. In harden strijd hebben zij nieuwe, belangrijke terreinwinsten gemaakt. In tal rijke afzonderlijke gevechten zijn 150 Sov jetbunkers, die een belangrijke wegenver binding moesten beveiligen, buiten gevecht gesteld en genomen. Alle tegenaanvallen, waarmede de bolsjewisten den opmarsch der Duitsche en Finsche troepen tot staan wilden brengen, zijn onder zware, bloedige verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. SCHEPEN IN ZWARTE ZEE VERNIETIGD Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar van militaire zijde aan het D.N.B. wordt gemeld, op 14 September hun succes volle operaties tegen scheepsdoelen van de Sovjets aan de kust van de Zwarte Zee voortgezet. In de wateren ten Oosten van Odessa is een transportschip van 5000 ton door bommen getroffen en tot zinken ge bracht, terwijl een Sovjet-koopvaarder van 3000 ton zwaar beschadigd werd. Op hun thuisvlucht deden de Duitsche gevechts toestellen nog een aanyal in seheervlucht op twee andere Sovjet-schepen die even eens vernield werden. Een batterij afweer geschut der bolsjewisten, die van de kust deze Duitsche aanvallen, trachtte te belem meren, werd met bommen en boordwapens aangevallen en tot zwijgen gebracht. Voorts wordt bericht, dat volgens tot dus ver ontvangen berichten de Sovjets op 14 -September in totaal 57 vliegtuigen hebben verloren. Hiervan werden 30 in luchtge vechten en 14 door luchtdoelartillerie neer geschoten; 13 vliegtuigen werden op den grond vernield. Naar verder wordt gemeld beeft de Lon densche radiospreker Robert Frazer tijdens een lezing verklaard, dat de verliezen van de bolsjewistische luchtmacht zwaar zijn en door het verloren gaan van vele bewape- ningsfabrieken niet vervangen kunnen worden. Engeland heeft voor een snelle hulpverleening aan de bolsjewisten met moeilijkheden te kampen, want jachtvlieg tuigen bijv. kunnen van Engeland niet naar de Sovjet-Unie gevlogen worden. De door de Britten aan de bolsjewisten verleende hulp beteekent niets vergeleken bij het geen noodig is. Ook hebben de Sovjets groote verliezen aan materiaal geleden, want zonder verliezen is een terugtocht, als is hij nog zoo goed georganiseerd, over 400 tot 500 mijl niet denkbaar. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In zijn weennachtsbericht van gisteren maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: Noord-Afrika: Aan het front van To- broek plaatselijke actie van de infanterie en activiteit van de artillerie van de as. De vijand leed verliezen en wij maakten vele krijgsgevangenen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeerden Tobroek. De vijand liet bommen vallen op Tripolis en Benghasi. Eenige niet-militaire gebouwen werden beschadigd en eenige inlandsche huizen werden verwoest. Te. Benghasi is een vijandelijk toestel door het luchtdoelgeschut neergehaald. Oost-Afrika: De Engelsche luchtmacht blijft onze vooruitgeschoven stellingen bom bardeeren en beschieten. In den sector van Woltsjefit heeft onze artillerie talrijke vij andelijke vrachtauto's getroffen, welke troe penversterkingen vervoerden. In den sec tor van het Tana-meer heeft een van onze sterke colonnes, onder aanvoering van den luitenant-kolónel Giulio de Sivo, een actie ondernomen, waarbij hij den strijd aanbond met een aanzienlijke vijandelijke strijd macht. Na bijzonder hardnekkige gevechten werd de vijand genoopt met zware verliezen terug te trekken. Onze troepen hebben hier bij hun gebruikelijken moed en strijdlust aan den dag gelegd. De veertiende af dee ling van escadrons cavalerie en het derde bataljon „Galliano" hebben zich bijzonder onderscheiden. Deze afdeelingen hebben de vijandelijke troepen door herhaalde char ges en tegenaanvallen verdreven. TANNER O VER FINLAND S STRIJD TEGEN DE BOLSJEWISTEN. De Finsche minister van buitenl. zaken Tanner, heeft te Waasa een rede gehouden, waarin hij de in het buitenland verspreide geruchten over beweerde voornemens van Finland om een afzonderlijken vrede met de Sovjet-Unie te sluiten tegensprak. De buitenlandsche radio en de buitenland sche bladen verspreiden geruchten, volgens welke Finland groote verliezen in den oor log geleden heeft en het volk oorlogsmoede is.. De bedoeling van deze geruchten is dui delijk. Men probeert een versplintering te veroorzaken, om de militaire positie der Sovjets te verlichten. Het spreekt vanzelf, dat deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Door geen enkele instantie in Finland worden vredesonderhandelingen gevoerd. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de Sovjet-Unie den oorlog tegen Duitschland zal verliezen. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Achttien boljewistische divisies vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 16 Sept. <D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied ten Zuiden van het Urnen-meer zijn de laatste weken ster ke strijdkrachten van het 11e, 27e en 34e bolsjewistische leger door troepen van het Duitsche leger onder bevel van den Generaloberst Busch met steun van formaties van de luchtvloot van den Generale berst Keiler op be slissende wijze verslagen. Negen vijandelijke divisies werden volkomen in de pan gehakt. Negen andere divi sies werden onder de bloedigste ver liezen voor den 'vijand verslagen. Ruim 53.000 gevangenen vielen in on ze handen. Voorts werden 320 pantser wagens, 695 stukken geschut van allerlei aard alsmede een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal buitge maakt of vernield. vy TïPEERENDE BRIEF VAN S^WJET GEVANGENE. Op een in Karelië gevangen genomen Sowjet soldaat is een typeerende brief ge vonden, welke in de kraag van zijn jas was ingenaaid. De brief is geadresseerd aan den Führer, aan veldmaarschalk Manner- heim en aan alle Finsche soldaten. „Wij volken der Sowjet-Unie, zoo staat in deze brief, koesteren een diepe vereering voor de Duitschers en hun bondgenooten en wenschen aan hun zijde te strijden, want onze volken gaan onder de commu nistische en joodsche dwangheersohappij snel .hun ondergang tegemoet. Koortsachtig wachten wij op de verlos sing van de Joden en de communisten, doch zij houden zich krampachtig aan de macht vast. Ook vele vooraanstaande man nen in de Sowjet-Unie zijr. in actie geko men voor een gelukkiger toekomst en moes ten dit met hun leven betalen. Ons leven lang zijn wij door belastingen en leeningen tot in het oneindige uitgeperst. Wij werden steeds armer en thans heerscht de honger. Dood aan de Joden. Dood aan de commu nisten. Leve Hitier, den bevrijder van de volken. Leve het christelijke geloof", al dus besluit de brief. IN 'N PAAR REGELS Zeeliedenstaking in V.S. De door de organisatie van Amerikaan sche zeelieden afgekondigde staking is over geslagen op zes nieuwe schepen, die ge deeltelijk wapenmateriaal voor de Ameri kaansche bases in West-Indië vervoeren. Reederij-kringen verklaren, dat de huidi ge staking ingrijpender is dan welke sta king van zeelieden ook in de Vereenigde Staten sedert het begin van den oorlog. Britsche bomaanval op convooi afgeslagen. Door het sterke afweervuur van de Duit sche en Italiaansche schepen is een aan val door Britsche bommenwerpers op een convooi der sipilmogendheden in de Middel- landsche Zee mislukt. Vier bommenwer pers werden neergeschoten. 200 Noren omgekomen. Onlangs is melding gemaakt van het tor- -pedeeren door de Engelsche van een Noorsch passagiersschip. Thans blijkt dat van de passagiers en de bemanning, in to taal 130 personen zich slechts 26 in vei ligheid konden stellen. Meer dan 100 per sonen, voor negentig pet. bestaande uit Noorsche burgers, zijn om het leven geko men. Ook de „Baroy", een ander Noorsch schip, is door een Britsoh vliegtuig tot zin ken gebracht. Aan hoord van dit schip be vonden zich 105 Noorsche burgers, waar van er slechts 14 gered konden worden. In totaal zijn dus 200 Noren door de Britten vermoord. Een derde Britsche overval op een Noorsche mailboot kon door het tij dig ingrijpen van de Duitsche luchtmacht verhinderd worden. Rus te Sjanghai vermoord. Iwanof, de leider van de Russische emi- grantencommissie, is door twee Ghineezen doodgeschoten toen hij zijn auto verliet en het gebouw der commissie in de inter nationale nederzetting te Sjanghai wilde binnengaan. De daders wisten te ontJko- Göring feliciteert eskader Mölders. Rijksmaarschalk Herman Göring heeft het jachteskader Mölders een gelukwensch- schrijven gezonden ter gelegenheid van het feit, dat het eskader zijn 2000ste lucht overwinning heeft behaald. BINNENLAND BENOEMINGEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten is bij dat departement benoemd tot referendaris in vasten dienst M. A. van Huut, tot referendaris in vasten dienst, met den persoonlijken titel van ad ministrateur, mr. van Lokhorst. Bij besluit van den secretaris-generaal GOEDE RAAD. Mijn deskundigheid op het gebied van de voedingsleer reeds vele malen bewezen hebbende, bereiken mij over dit onderwerp tal van vragen uit mijn gewaardeerden lezerskring. Het zij mij een voorrecht er eenige van te beant woorden. Maria L. te Hazerswoude. Ik zou het toch eens probeeren met die aardappelen. Lekker smaakt het in 't begin niet, maar dat went wel. Wel moet je natuurlijk blijven pitten, maar versta mij goed en doe niet als de man, wien ik denzelfden raad gaf en die on verwijfd naar bed ging. Beppie T. te Leidschendam. Je weet niet, wat je met het groenten- water moet doen. Ik begrijp het ook niet goed. Deskundigen beweren, dat de vitaminen in het nat zitten en het nat moet verdampen. Ik zou zeggen: houdt uw hoofd boven de pan en neem een dampbad. Gerrit K., kok te Leiden. U vraagt mij hoe het tekort van eiwit op te lossen, daar u zonder eieren geen schuim kunt kloppen. Er zijn in den handel zeer goede surrogaten, maar indien u geen surrogaat wilt ge bruiken, probeert u het dan eens met tandpasta. Mevr. den B. O e g s t g e e s t. Bij groote diners geeft men tegenwoordig in^ plaats van vol-au-vent dikwijls chêpe de crine en geribbelde kalfs- beenderen. Het voornaamste aan een diner is nog altijd, dat de gasten wei nig eten en veel praten. Laat ze lachen! Melanie Z. te Wassenaar. In het Oosten eet men soep van haaievin- nen. Gaat u eens visschen! V Verbeurd verklaard Het Rijkscommissariaat deelt mede: Wilhelmina van Oranje-Nassau houdt, zonder iets geleerd te hebben uit den loop der gebeurtenissen, halsstarrig vast aan het bolsjewistisch-kapitalistische front en plaatst zichzelf daarmede buiten de ge meenschap van het nieuwe Europa. Zij richt tot het staatshoofd en de weermacht van het Groot-Duitsche Rijk verbazingwek kende scheldwoorden. Zij spoort uit de verte de Nederlanders op onverantwoor delijke wijze aan tot het plegen van daden van geweld tegen de bezettende macht, welke slechts de hardste repressailles ten gevolge zouden hebben. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft dientengevolge de commissaris-gene raal voor de veiligheid op grond van arti kel 1 der Verordening no. 33/1940 omtrent het verbeurd verklaren van het vermogen van personen, die een anti-Duitsch of te gen het Duitsche Rijk gericht streven be vorderen, bepaald, dat die vermogens waarden van de levende leden van het Huis Oranje-Nassau worden verbeurd ver klaard, welke zich in het bezette Neder landsche gebied bevinden. De verbeurdverklaring wordt door hare openbare bekendmaking van kracht (arti kel 4, alinea 1 van de verordening no. 33/ 1940). De verbeurd verklaarde vermogenswaar den zullen krachtens artikel 4 alinea 2 van de genoemde verordening voor doeleinden ten algemeenen nutte in het bezette Ne derlandsche gebied gebruikt worden, voor zoover deze waarden niet voor den duur van den oorlog voor de bezettende macht noodig zijn. van het departement van Justitie van 13 September 1941 zijn benoemd: tot kantonrechter te Amsterdam: 1. mr. G. F. Haase, kantonrechter-plaatsvervan ger te Amsterdam; 2. mr. J. H. J. Hoog, lcantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem; 3. mr. J. Kampstra, advocaat en procureur te Amsterdam; tot substituut-griffier bij de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht: 1. jhr. mr. R. A. J. de Wijkerslooth de Weerdesteijn, werkzaam bij den inspecteur van de prijs- beheersching te 's-Hertogenbosch; 2. mr. C. J. van Konijnenburg, waarnemend-grif fier bij gemelde rechtbank; tot substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam: mr. W. F. J. Lam, waarne mend-griffier bij gemelde rechtbank; tot substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam: mr. J. J. Boel- houwers, werkzaam bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten; Tot notaris te Amsterdam (vac. H. Meekhof): J. F. Rodenberg, candidaat-no- taris te Huizen (N.-H.). RANGEN IN DEN NED. ARBEIDS DIENST. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Algemeene Zaken betreffende de ran gen en graden in den Nederlandschen Ar beidsdienst. Hierbij wordt bepaald, dat de rangen in den Ned. Arbeidsdienst zijn: Opperkader: commandant, generaal-ar- beidsleider; hooger kader: opperarbeidslei- der, hoofdarbeidsleider, arbeidsleider; mid denkader: hopman, onderhopman, adspi- rant-hopman; lager kader: hoofdopzichter, opzichter, onderopzichter. ïn den stand van het personeel yan den Arbeidsdienst, dat geen rang bekleedt, worden onderscheiden de graden van werkmeester, voorman, arbeidsman.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1