SPORT LIED VAN DEZEN TIJD Voor de Kinderen ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Qemengdeffiexic/ïten IN HET BEZIT VAN DERTIENDUIZEND BONNEN. Op liet Waterlooplein te Amsterdam is een koopman uit Amsterdam-Zuid aan gehouden, die in het bezit bleek te zijn van ongeveer 13.000 distributiebonnen, voor alle soort artikelen en 800 textielpunten en schoenenbonnen. Naar zijn zeggen had hij al deze distributiebescheiden opgekocht. Hij zal voor den economisch en rechter wor den geleid. IN AUGUSTUS ZIJN 55 PERSONEN VERDRONKEN. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen geeft ons het volgende overzicht: Was het aantal dooden in Juli 1941 groot, n.l. 128, in de koude regenach tige maand Augustus daalde het aantal verdronkenen tot 55, terwijl dit in Augus tus 1940 bedroeg: 79. Onder het getal 55 zijn helaas begrepen 16 jongens en 2 meis jes, dus 18, beneden zes jaar. Er verdron ken 25 jongens beneden 16 jaar, 3 meisjes, idem, 19 mannen, 6 vrouwen is te zamen: 53bovendien in een auto te water nog een en een jongen, in totaal 55 dooden. Bij baden (zonder de zwemkunst vol doende machtig te zijn) in rivieren, kana len en meren verdronk één jongen. Bij het zich te ver in zee wagen verdronken een jongen en een jonge vrouw. Onder het ge tal van 55 zijn ook begrepen 9 mannen en 2 vrouwen die bij diepe duisternis te wa ter geraakten en omkwamen. Men zij voorzichtig, drinke geen alko- hol, neme voorzorgsmaatregelen in de ko mende, steeds langer donker wordende avonden! De Bond verzoekt aan bewoners van huizen langs grachten, vaarten en ka nalen, aan te doen brengen, aan de buiten zijde der huizen, een wit geschilderd Red dingsplankje. Dit is een eenvoudig, goed koop, ook zelf te vervaardigen reddings middel. Een plankje, lang 50 c.m., breed 15, voorzien van een klein afdakje, waaronder een sterk koord of touw van ongeveer 8 M., eindigend in een handvat. Drenkelin gen door duisternis liggen gewoonlijk vlak bij den walkant. Het touw, doorgesto ken door een gaatje in het plankje wordt vastgelegd met een knoop of bevestigd aan een stevige kram. Dit hulpmiddel heeft in Haarlem zijn bestaansrecht reeds meermalen bewezen. Men. werpt het drijf- plankje naar den drenkeling toe en houdt het touweinde natuurlijk vast. Nog ge- wenschte inlichtingen geeft gaarne koste loos: A. J. Meijerink, Haarlem. ..ERNSTIG GEVAL VAN HUUR- OPDRIJVTN G. Zekere L., die in Velp een groot aantal woningen exploiteert bijna alle arbei derswoningen heeft zich, behalve dat hij de woningen zeer slecht onderhield, schuldig gemaakt aan huuropdrijving. Hij ging daarbij zeer geraffineerd te werk. L. is thans wegens huuropdrijving in arrest gesteld. Eenige weken geleden was tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens huuropdrijving, «desondanks bleef hij toch met huurverhoogingen doorgaan. Uit het onderzoek bleek verder, dat hij zijn inkomen voor de belastingen te laag had opgegeven en distributiebewijzen in zijn bezit had, die hij door onjuiste op gave had verkregen. Door de overheid zijn de huurprijzen der woningen verlaagd en vastgesteld op de juiste waarde. VOETBAL NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag DISTRICT IV Eerste klasse: N.A.C.—B.V.V.; Hel mond—Roermond; P.S.V.—Picus; Willem II —Eindhoven; N.O.A.D—Juliana; M.V.V.— Longa. Docos: Docos speelt morgen ter gelegen heid van haar eerste lustrum tegen V.V.- S.B.I en komt als 't volgt uit: v.l.n.r.: doel: J. v. Steen, achter: W. Varkevisser en C. v. Lith, midden: P. Rossenberg, C. v. Eg- mond en B. Smits, voor: A. Gussenhoven, P. Dubbeldeman. J. Bavelaar, A. Verhoe ven en W. Goddjjn. Docos II speelt tegen V.V.S.B. II en komt in de volgende opstelling uit. Doel: H. v. d. Steen; achter: Th. Roodenburg en C. Klien; midden; J. v. d. Poel, L. Delsasso en J. v. d. Hoeven, voor L. v. Berge Henegou wen, A. v. Lith, H. Terbeek, C. Schalks en N. Witteman. Docos III en IV spelen om 12 uur op het sportpark tegen elkaar. Deze wedstrijden worden afgewisseld met gymnastiek en athl-etiek. Aanvang van het officieele programma 2 uur. R.V.C.. Het eerste elftal ontvangt om 2 uur E.S.T.O. I uit Bodegraven. Het tweede elftal .krijgt Zondag geen gemakkelijke taak in den uitwedstrijd te gen Waddinxveen 2. Het junioren-elftal speelt om 12.30 uur thuis tegen V.E.P. uit Woerden. v. Nispen. Het voetbalprogramma voor morgen is: van Nispen Jun.B.S.M. om 12 uur; van Nispen IIH.B.C. IV om 2 uur; Hoofddorpsche Boysvan Nispen II 2 uur. Vogel. Aangezien de competitie reeds morgen aanvangt, komen de vastgestelde vriendschappelijke wedstrijden te verval len. Het programma is nu als volgt. Hoornpark: Valkeniers IVogel I, 2.30 uur Nootdorp: Vogel II—W.V.V. II, 2.30 uur. Leidschendam: A.V.V. aVogel a. A .V. V.: Op het A.V.V.-terrein zullen morgen de volgende wedstrijden gespeeld worden: te 12 uur: AW bPats b; te 1.15 uur AW aVogel a; te 2.30 uur: AW 3 Wit Blauw 2. D.O.S. Thuis: 3.30 D.O.S. I—Alphen I. Thuis de finale om de wisselbeker, D.O.S. IIIAlphen Hl, aanvang 1.45. uur. D.O.S. IVAlphen IV, aanvang 12 uur. Uit: D.O.S. IIAlphensche Boys I, aanvang 2.30 uur, vertrek 1.15 uur. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND Wedstrijd programma voor a.s. Zondag Eerste klas N. H.: Koog Zaandijk Archipel S.V.K.D.V.D.; SwiftOoster kwartier; D.E.D.Wersterkwartier. Eerste klas Z.H.: Achilles—H.K.V.; H.S.V.Gymnasiasten; Het Zuiden— D.K.C.; DeetosOns Eibernest. Tweede klas AFluksAchilles II; ODIVicus Orientis; Die HagheDe Kweek; Ons Eibernest IIReady. Derde klas A: De Algemeene Emma; OlynipiaanFluks II; Ready II Phoenix. WATERPOLO B. Z. V.-DAMESL. Z. .-DAMES 1—0. Gisteravond werd voor de zomercompe titie te Den Haag nog gespeeld de wed strijd B. Z. V.-dames—-L. Z. C.-dames. Een gelijk spel hierbij zou de Leidsche dames reeds aan het kampioenschap hebben ge holpen. Ondanks een klein overwicht in het be gin van L. Z. C, was de voorhoede niet zoo op schot en toen dan ook B. Z. V. het ini tiatief overnam kreeg de Leidsche keep- ster eenige goede schoten te verwerken, wat haar goed afging. Een mooi doelpunt voor L. Z. C. ging verloren, toen Garda Le pelaar den bal kreeg en onhoudbaar doel puntte, evenwel een moment na fluiten van den scheidsrechter voor een vrijen 1 Een vol Missie-leven „Een mensch heeft altijd de tijd om zijn plicht te doen'' was een opmerking van Soeur Frangois Borgia, die velen onder ons nog gekend hebben als Agatha Wesselingh uit Hazerswoud e*G roenendijk. Sommigen houden dan rog ruimschoots tijd over, omdat zij hun plicht erg krenterig opvatten, doch dat kan men niet zeggen van haar, die de opmerking heeft gemaakt. Zij bezat het hart van een wereldveroveraar- ster en gaf zich geheel aan een veelzijdige bedrijvigheid. Toch, ondanks die drukke activiteit maakt haar leven, zooals dat in een brochuurtje beschreven voor ons open ligt, den indruk van een groote rust in de branding, van een onverstoorde kalmte bij alle opeenstapeling van werkzaamheden. „Zij, die gelooven, haasten niet". Zuster Frangois Borgia was te diep overtuigd van het „eene noodzake lijke" om zich zenuwachtig te maken over den uitslag van haar werk. Zij deed haar plicht. „In alles was ze zoo eenvoudig" wordt van haar geschreven „ze deed zoo ge woon; maarwat deed ze het gewone buitengewoon goed. En dat altijd, zonder zich aan te stellen. Zij deed immers een voudig haar plicht". Dat leven van onafgebroken, nauwgezet te plichtsbetrachting begon reeds in het Noviciaat van de Witte Zusters te Algiers, waar zij op 15 Mei 1915 23 jaar oud haar eerste professie aflegde. Een zware en langdurige ziekte werd haar, na het eerste, als een tweede noviciaat en proeftijd opge legd, vóór zij in 1920, vervuld van aposto lische jjver naar de binnenlanden van Afrika kon trekken, naar het mooie Oeganda. Daar heeft zij bijna twintig jaar een enorme activiteit in volkomen zelfverloo chening ten toon gespreid als hoofd van kweekschool en pensionaat te Bwanda en opzienster van een groot aantal dorpsscho len en als stichteres van een weeshuis. „Om succes bekommerde zij zich niet, ze zocht alleen Zijn welbehagen. Daarom was ze in voorspoed niet hoovaardig en in tegenslag niet kleinmoedig. Als men haar feliciteerde met de goede uitslag van de examens, kon ze met zoo'n overtuiging zeggen: „Het is m ij n schuld niet!" „Geheel haar leven" vertelt haar le vensbeschrijving „heeft Sr. Frangois een wonderbare werkzaamheid aan den dag ge legd, en dat ondanks haar zwakke gezond heid. Maar het is nog meer te bewonderen, dat ze bij al die drukke bezigheden, die ge heel haar persoon schenen op te eischen. een intens inwendig leven leidde. Geheel haar geestelijke strijd is aldus samen te vatten: Het werk is slechts middel, mag nooit doel worden". Ze toonde een onuitputtelijk geduld en vond altijd gelegenheid anderen een ple zier te doen. De volmaakte opoffering van zichzelf verstond ze heel eenvoudig en practisch. Lang geleden had ze zich aan God weggeschonken. Ze had maar één ver langen: zich steeds inniger met Hem te vereenigen. Dat vex-langen werd vervuld in Juli 1938, toen zij terugkeerde van de jaarlijksche re traite en bij een auto-ongeluk op slag ge dood werd. „Droeviger avond" zegt haar levensbeschrijving „heeft men te Bwan da nooit beleefd". Groot was ook de droef heid, toen het bericht hier te lande bij fa milie en bekenden binnenkwam. Op het kerkhof te Bwanda ligt nu een eenvoudig, graf, met een eenvoudig, door bloemen omrankt, kruis erop. Dit graf is nu een bedevaartsplaats voor de kweek school. „Al de Zusters en kinderen, die in moeilijkheden verkeeren of verdriet heb ben, of raad behoeven gaan daar neerknie len". Op een tijdstip, dat zij nog vol plan nen stak, is Zuster Franggois Borgia's ver langen ingewilligd onverwacht doch nooit onvoorbereid. Zouden wij haar, die zóó begenadigd werd en zóó trouw de roep- worp voor genoemde speelster. Voor de rust bleef de stand 00. Na de rust is B. Z. V. sterker en door snel opzwommen en goed plaatsen weet hqn midvoor te doelpunten 10, met welken stand het einde kwam. Door dezen uitslag is een beslissingswedstrijd om het kampioenschap met B. Z. V. noodig. stem in haar hart volgde, niet eerder benij den dan betreuren? De Witte ^Zusters van Kardinaal Lavige- rie hebben er goed aan gedaan deze bro chure uit te geven, ter ruime verspreiding in school en huiskamer. Afrika roept om edelmoedige zielen, die, het voorbeeld van Agatha Wesselingh navolgend, zich geheel aan de uitbreiding, aan de vreedzame ver overing van het Rijk Gods willen geven. FINANCIËN EN ECONOM1* AANWIJZING DEVIEZENBANKEN. In de maand Juli van het vorige jaar werden door de Nederlandsche Bank de navolgende banken en bankiers als devie- zenbank aangewezen: Amsterdamsche Bank N.V., de Twent- sche Bank N.V., Handel-Maatschappij H. Albert de Bary en Co. N.V.„ Heldring en Pierson, Hope en Co., Incasso-bank N.V., R. Mees en Zoonen, Nederlandsche Han del-Maatschappij N.V., Nederlandsch-ïn- dische Escompto Maatschappij N.V., Ne- derlandsch Indische Handelsbank N.V., Pierson en Co., Rotterdamsche Bankver- eeniging N.V. De Nederlandsche Bank heeft thans, ge bruik makende van de bevoegdheid, haar toegekend bij artikel 2e lid 1 van Devie- zenbesluit 1941, de volgende banken cn bankiers eveneens als deviezenbank aan gewezen: Amsterdamsche Goederen-bank N.V., Associatie Cassa, Bank van Doyer en Kalff N.V., Bank van Haffmans en Steegh N.V., Bank voor Nederlandsche Arbeid N.V., N.V. Bank voor West-Europeeschen Handel, Banque de Paris et des Pays-Bas, N.V. Buitenlandsche Bankvereeniging, Con tinentale Handelsbank N.V., Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank, Handelstrust West N.V., A. van Hoboken en Co., Hol- landsche Bank-Unie N.V., N.V. Holland- sche Buitenland Bank, N.V. Hollandsche Koopmansbank, Kas-Vereeniging N.V., Kingm.V? Bank N.V., Kol en Co., F. van Lanschot, N.V. Maatschappij voor buiten landsche Handel (Mybuh), van Mierlo en Zoon N.V., Nederlandsche Bank voor Zuid- Afrika N.V., Nederlandsche Landbouw- bank N.V.. Nederlandsche Middenstands- stanclstank N.V., H. Oyens en Zonen N.V., van Ranzow's Bank N.V., Rebholz' Effec tenkantoor. Rhodirüs Koenigs Handel maatschappij N.V., N.V. Rijnsche Handel- maatso.appij, N.V. Sallandsche Bank, Ver meer en Co., Vlaer en Kol, M. M. War burg en C. K. G, Amsterdam, Wondan Han delmaatschappij N.V. Het ligt in de bedoeling, dat deze ban ken en bankiers haar functie als deviezen- bank op 15 September 1941 aanvaarden. ELEGIE. In diepen weemoed opgedragen aan den zieken Troubadour. (Zoo ontving de dichter, op zijn lijdenssponde uitgestrekt, dit gedicht van een trouwen en treurenden vriend). Trouw ied're Zaterdag in stille avondstonde Verkwikte mijne ziel Uw „Lied v,an dezen tijd". Nu ligt gij ziek temeer daar op Uw lijdenssponde, Heel zwakjes en heel bleek op 't smarten bed gespreid. Hoe staan Uw oogen flets! Uw handen plukken bevend Aan 't zachte dek. In koorts woelt gij U om en om! Stil sta ik aan Uw zij, terwijl de zuster zwevend De kamer binnenruischt met doeken en een kom. Daar ligt gij, Troubadour, en in Uw wilde droomen Roept gij om pen en inkt: Uw rustloos brein werkt voort! Helaas! Een felle storm velt zelfs de sterkste boomen! Uw honingzoete stem wordt dit keer niet gehoord.... Geslagen zie ik 't aan en denk, hoe dezen avond" Mij niet opbeuren zal Uw welversneden pen, Geen „Lied van dezen tijd" verfrisschende en lavend Wegspoelen zal mijn zorg. Voelt gij hóe droef ik ben? Wel duizend medicijnen zou 'k U willen schenken: Kamillen thee is goed en kilo's aspirien; Helpt pappen dan geen snars? In Bols wellicht U drenken? Veel zonnen of een reis naar 't buitenland misschien? Kan dan geen Aesculaap U van Uw pijn bevrijden, En zorgen, dat Uw stoel niet langer ledig staat? Dan komt mij weer opnieuw 't „Lied van deez' tyd" verblijden, Dan hoor ik weer Uw stem! Dit is maar surrogaat!! De dichter aan Plorans: Bedroefde Plorans, staak Uw schreien Voor wie op 't bed der smarten ligt; Uw meegevoelen bracht verblij'en, Een glans van vreugd op mijn gezicht. Ik voelde niet mijn borst meer hijgen, Mijn oogen deden niet meer pijn En 'k wilde zóó de aard ontstijgen Om weer op mijn Olymp te zijn. Bedroefde Plorans, droog Uw tranen, Gij hebt mij mét uw vers verkwikt Meer dan doktoren kunnen wanen, ALs de patiënt hun drankjes slikt. Wie zou er niet opnieuw herleven. Als zulk een klaagzang wordt geschreid? En 'k wacht niet meer in angst en beven Of op herstel óf d'eeuwigheid. \De zuster is nu overbodig, Ik laaf mij nu aan Uw gedicht, Geen dokter heb ik nu meer noodig En geen compres op mijn gezicht. - Ik heb een dichter, die mij 't leven In al zijn schoonheid weer belooft. Straks als de zuster ijs wil geven, Leg 'k jouw vers, Plorans, op mijn hoofd Ik volg nu, Plorans, al de wenken, Die jij mij in je mildheid gaf. Ik zal ze blijvende gedenken Al brengt dit ziekbed mij in 't graf. Ik slik nu wat ik kan verstouwen, Ik drink ook je kamillenthee En Bols. En kom je mij aanschouwen, Neem dan vooral een kruikje mee. Bedroefde Plorans, 't komt in orde. Na de ontvangst van jouw gedicht Zijn al mijn pijnen vreugd geworden En is mijn lijden zeer verlicht. Want als het ergste mocht gebeuren, Dan weet ik, dat jouw dichterhand Mijn dichterpen zij 't ook in treuren Zal overnemen in de krant. TROUBADOUR. CORRESPONDENTIE. Annie Kozijn, Voorhout. Aan je vriendelijk verzoek is voldaan, Annie, zoo als je zag op 31 Aug. En 't foutje is hersteld dok. Zoo, zoo, zitten jullie al in de 2de klas! De vacantie was eigenlijk te gauw om, niet tegenstaande het weer bar slecht geweest is. Maar om 't weer geeft een flinke meid zooals je bent, zoo veel niet. Dag Annie! Groet pa en moe van me en Henk, Rietje, Betsie, Sjaantje en Keesje niet ver geten. Peter Paardekooper te Ik krijg een briefje als volgt: Peter Paardekooper wordt 6 October 12 jaar; Giel Paardekoo per wordt 16 Sept. 10 jaar en Ria Paarde kooper wordt 2 April 9 jaar. Meer niet! Waar wonen die kinderen en in welke straat en op welk nummer? Mag ik dat even weten? En de bedoeling van het schrij ven is om opgenomen te worden in onze iange „Verjaringslijst". MienParidon, Katwijk a. d. Rijn. Zoo Mientje, al van school! En wat zijn nu je groote plannen?-Hoor ik dat eens? Hoe 't zij, ik wensch je veel geluk in je later le ven. Dag Mientje! Groetjes thuis en ik hoop, dat je ons Hoekje met evenveel ple zier blijft volgen, als voor dezen. Ma rietje Koeleman, Leid schendam. Jouw briefkaartje kwam te iaat hr-mijn bezit. Lees wat ik altijd onder de „Verjaringslijst" zet. Nu is je naam in geboekt! Dag Marietje! Piet Schouten, Z. W o u d e. Natuur lijk heb ik aan je verzoek voldaan. En hoe gaat het met de studie? En wat zijn dan je groote plannen? Alles interesseert me, als het gaat over het wel en wee van één mij ner oude vrienden en medewerkers in onze rubriek. Dag Piet! Succes in je toekomstig leven! Gouda Knijnenb'urg, Stomp- w ij k. Ook aan jouw verzoek is voldaan. De 16e dezer zal er vreugde zijn op no. 64 en dan zal Annie „befuifd" worden en dan zal ik in den geest bij haar zijn en haar ook feliciteeren met haar groote dag! Zoó zullen we doen, Gonda! Groet de kleine meid van me en alle huisgenooten. Mej. Th. Z. te Hoogmade. Aan uw vriendelijk verzoek is voldaan. Ziet u maar eens 13 Sept. en 28 Sept. Dan zal er zeker feest zijn en zullen Gerardus en Theo zich voelen als de feestelingen, waarom alles draait. Met hand en groet voor u allen! Sjaantje Weyers, Nw.hout. Ze ker wil ik jou noteeren en ook je vriendin netje heb ik in de lijst opgenomen. Jij moet eens probeeren een langen brief te schrij ven, zoo laat ik zeggen van 4 kantjes. En dan schrijf je maar over alles en nog wat en dat zeg je precies zooals je me dat mondeling, in een heel vertrouwelijk uurtje zoudt vertellen kunnen. Dag Sjaantje! Groeten thuis en ook aan je vriendinnetje! A1 i v. d. Berg, N w.h out. Kun jij het nog korter vragen? Of liever nog korter zeggen, want je vraagt niets. Verbeeld je: daar krijg ik een briefkaart a. v.: „Redactie van de Leidsche Courant (Kinderkrant). Ali van de Berg geb. 24 Sept." Ik zal maar denken, dat haar bedoeling is te vragen om opgenomen te worden. Misschien heb ik het mis. Ik weet het niet. J. V. d. S., N w.h out. Aan uw vriende lijk verzoek is voldaan. Den 15en dezer kom ik in den geest ook Piet gelukwen- schen en hem zeggen, dat ie goed in school moet leeren. Dan kan "hy zelf mij eens een mooi briefje schrijven. Met hand en groet voor u allen! J o Zaad, A1 p h e n. Ja Jo, ik vind het versje heel mooi en als je het zelf ge maakt, d.w.z. zelf verzonnen hebt dan vind ik het zoo mooi, dat je van mij een boek krijgt. Laat mij dat maar eens hooren! Wanneer zijn de schoolgaande kinderen ja rig. Laat mij dat eens weten, vooral den verjaardag van jou en van dat zusje, dat ook in de 4e klas zit. En hiermee neem ik van jou en alle lezers en lezeressen af scheid, en om je plezier te doen wil ik als slot van deze correspondentie jouw versje eens laten hooren. Ik geef dan 't woord aan Jo Zaad en die vertelt jullie iets van: EEN NAAR GEVAL. O, o, wat heb ik een verdriet, Mijn liefste pop is dood, Ik vond ze heelemaal verscheurd In 't weiland bij de sloot. Die kleine, wilde, dolle Tom Van buurman heeft 't vast gedaan, Och, arme, lieve poppenkind, Dat 't zoo met jou moest gaan! Ik legde j'op de tuinbank neer, Omdat je rustig sliep, En Moeke voor een boodschap mij Heel even binnenriep. En toen 'k terug kwam was je weg, En 'k zag je nergens meer, En eind'lyk vind ik je vernield, Haast onherkenbaar weer. Je lijfje was zoo mooi en rond Met zaagsel opgevuld, 'k Geloof, dat Tom met huid en haar Je half heeft opgesmuld. Maar 'k denk, dat dit hem slecht bekomt; Dan is hy morgen ziek, En moet hij naar den dokter gaan, Met maagpijn en koliek! WIE ZIJN JARIG? Van 14 tot en met 20 September. Op 14 September. Mientje de Roo, Schoolstraat 6. Anton Paalvast, v. Limlb. Stirumstraat 7. Annie Voordouw, H. Rijndyk 117 Z'woude Corrie Lek, Schilk, Ter Aar C 152. Doortje en Piet Krol, Haarl.straat 46. Op 15 September. Piet v. d. Slat 's Grav.weg 65 N'Hout. Rietje v. d. Berg, N. Duinstr. 50 N'hout. Louise van Hagen, Lindestraat 25. Tinus Lexmond, Stompw.weg 45 Stompw. Theo van Stein le Poellaan 60 Lisse. Marietje Semp D 140 R'wetering. Op 16 September. Annie Knijnenfourg, Stomw.weg 64 St.wijk. Wilhelm Verhoef, Jan v. Houtkade 44. Gretha Kuyer, Uiterstegracht 64. Tinus v. d. Fluit, Nieuwe Burgsteeg 2. Piet en Aly Rietveld, Voorstr. 53 Katwijk aan Zee. Henny van Zijp, Wald. Pyrm.straat 70. Fiep de Vroomen, Heerenw. 76a Warmond Henk Schrader, Zoeterwoude. Giel Paardekooper, waar? Op 17 September. Doortje de Boer, Oranjestraat 20. Annie Kelder, N.E. Zevenhoven. Frans Bonte, Zeemanlaan 25. Charles Verstraten, Munni-kenstraat 82. Kees Onderwater, Watertje C 35. Marietje de Grijs, Bakkerkorfstraat 1. Catrientje v. d. Walle, Hansestraat 13. Nico Luibbe, Wytenfo.weg 20 Oegstgeest. Annie v. Veer D 7 R'wetering. Op 18 September. Corrie van Munsteren, Nipponstraat 30. Corrie v. d. Akker, Zoeterwoude. Plonia Smit, Delftw. 10 Ruigenh. N.'hout. Lenie Bosma, Nieuwstr. 62 Boskoop. Cor Nijssen, Leliestraat 17. Op 19 September. Annie v. Zon, G. Brandstraat 13. Catrientje v. d. Walle, Binnenlaan 3. Corrie van Leeuwen, Weip. B 64 Z'woude. Piet v. d. Ploeg, Julianaplein 11 N'hout. Koos de Groot, Leidsche Vaart, N.hout. Leo van Teijlingen, Olmansstraat 12. Op 20 September. Renier Ruygrok, Thorbeckestraat 66. Regina Ruygrok, Thorbeckestraat 66. Johanna de Jeu, O'Wetering A 10. Renier van Tuyn, Nieuwe Rijn 59. Marietje Waayer, dr. v. Noortstr. Stompw. Tonnie Nieuwenhuizen, Nicol. Beetstr. 28. Jan Warmerdam, Buurtw. 22 N'hout. Adie Hendriks, Koningsstraat 22. Rietje Verkuylen, Anna v. Saksenstraat 12 Ccba Meyers, Oosthavenstraat 11. Marietje Stolwijk, Tuinstr. 133 Boskoop. Elsa Boussen, Gasstraat 82. Ik fgeliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaande kinderen in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie de school verlaat en van de lijst wenscht afgevoerd te wor den. (Met opgave van den verjaardag!). En evenzoo, wie verandert van plaats, straat of huisnumer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom W i m. U VRAAGT. 1. Ik las van „horde". Wat is dat? 2. Wat beteekent eigenlijk „journalis tiek"? 3. Hoe komt men aan 't woord „suite" voor kamer? (spreek uit: swiet!). 4. Vader zei. dat oom „in bonis" was? Wat is dat? 5. Wat is „negge"? 6. Waar wonen de „Negers"? WIJ ANTWOORDEN. 1. Dat is een bende; ongeregelde schaar. Oorspronkelijk tot 1790 alleen gebruikt voor bende Tartaren. 2. De naam voor alles, wat op het gebied van het dagbladwezen betrekking heeft. Journalist is dagbladschrijver of -uitgever. 3. Suite is Fransch bet. volgreeks; ook staatsie; maar ook voor- en achter kamer, die ineen loopen. 4. In bonis zijn, wil zeggen goed bij kas zijn; er goed bij zitten. 5. Negge (neg) is een klein palfrd; een hit. 6. De Negers zijn zwart gekleurde men- schen met kroeshaar en wonen in Afrika; van de Zuidelijke grens der Sahara tot het Zuiden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9