Plaatst een Telefoontje Wilt U iets weten? ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 DF, LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Radio-programma ZONDAG 14 SEPTEMBER HILVERSUM I, 415,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 BNO.: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 11.30 Kinderkoren „De Krekels" en „De Merels" 12.00 Solistenconcert 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Nederlandsch Verbond, voor Sibbekeunde: Vragenbeantwoording 1.15 Fhilharmo- nisch kwartet 2.00 Declamatie 2.15 Openingsconcert van het Eerste Nederland- sche Radio-Muziekfeest (met openingsrede door prof. dr. T. Goedewaagen. In de pauze: rede door den heer Jan Govers) 4.30 Coll. „Musica Divina" 5.00 Praatje over vioolbouw 5.25 Gram.muziek. 5.30 Voor de jeugd 6.00 Gramofoonmuziek 6.100 Sport van den dag 6.35 Ensemble Bandi Balogh 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Boyd Bachman en zijn orkest 8.00 Declamatie met muzikale omlijsting 9.00 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.) 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 BNO: En- gelsche uitzending: „An American sees Holland". HILVERSUM H, 301,5 M. 8.00 Gramo foonmuziek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gewijde .muziek 9.00 Vroegdiensrt 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen 12.00 Cyclus „Kent gij uw Bijbel?" (opn.) (voorbereid door de Christelijke Radio Stiohting) 12.15 Gramofoonmuziek (met toelichting) 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 1.35 Gramofoonmuziek 2.00 Gevarieerd programma 4.00 Wijdingswoord (voor bereid door de Christelijke Radio Stich ting) 5.30 BNO: Sportuitslagen 5.40 Het Sylvestre-trio 6.20 Gramofoonmu ziek 1.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Omroeporkest, solisten en gemengd koor 9.00 Boyd Bachman en zijn orkest en Klaas van Beeok en zijn orkest 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. ïe programma: 8.0022.15 Hilversum I 22.15—24.00 Duitsch programma. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. MAANDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Morgenwijding 8.15 Orgelconcert (opn.) 8.40 Concertgebouworkest, Orato rium ver eeniging en solisten (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmu ziek 11.00 Het Sylvestre Trio 11.25 De clamatie 11.45 Het Sylvestre Trio 12.00 „De Kamermuziekspelers" 12.40 Alma nak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Het Nederlandsch Kamer orkest 2.00 Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoonmuziek 3.00 Voor de vrouw 34.5 Gramofoonmuziek 4.00 Viool en piano 4.30 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 4.45 Voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economisohe- en beursberichten 5.30 De Melodisten en solist 6.15 Voor de vrouw 6.30 De Ramblers 7.00 Ac tueel halfuurtje 7.30 Omroeporkest (opn.) 7.40 Reportage 8.00 Concertgebouw kwintet en zang met pianobegeleiding Als intermezzo: Causerie „De beoefening van de kamermuziek in Nederland" 9.00 Or gelconcert (opn.) 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 10.15 BNO: Engelsche uitzending: Things worth knowing about Holland. HILVERSLM n, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen dienst 10.20 Gramofoonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek 11.50 Gra mofoonmuziek 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten 1.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek 4.00 Orgelconcert en zang 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Voor de jeugd (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Pianovoordracht 6.00 Cyclus „Arm en rijk in het Nieuwe Testament" 6.15 Boyd Bachman en zijn orkest 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 De Romancers 7.45 Politiek weekpraatje 8.00 Dé Roman cers 8.25 Landmans Lust 9.00 Klaas v. Beeck en zijn orkest en gramofoonmuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 10.15 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.45—22.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch programma. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch programrtia. 3e en 4e Programma: 6.45—24.00 Duitsch programma. ONZE NATIONALE TOONKUNST VOOR DE MICROFOON. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In de week van 14 t/m. 29 September or ganiseert de Nederlandsche Radio Omroep een muziekfeest, dat in zijn uiting het eer ste van dien aard is, dat hier te lande tot stand werd gebracht. Dit muziekfeest heeft als doel den na druk te leggen op het kostbaar cultuurbe zit, dat een eigen nationale toonkunst ver tegenwoordigt. Nederlandsche componisten, Nederland sche composities, Nederlandsche dirigen ten, Nederlandsche musici, Nederlandsche acteurs en actrices zullen deze week voor de microfoon van dit cultuurbezit getuige nis afleggen. Het openingsconcert heeft Zondag a.s. plaats om 14.15 uur en wordt uitgezonden over den zender Hilver sum 1. Het Oimroepsymphonie Orkest onder lei ding van Pierre Reinaards voert een fees telijke ouverture uit, die speciaal voor deze gelegenheid door Henk Badings werd ge schreven en door hem werd opgedragen aan het Symphonie Orkest en zijn leider. Dien dag worden verder om 16.30, 17.00 en 20.00 uur over Hilversum 1 uitzendin gen in het kader van het muziekfeest ver zorgd. In dit programma wordt o.a. een keur van a capella koorwerken van de oude Nederlandsche School uitgevoerd, zooals van Jacob Obrecht, Cornelis Schuyt en Jan Pietersz. Sweelinck. EERSTE NEDERLANDSCHE RADIO- MUZIEKFEEST- Maandag 15 September wordt te 12.01 uur over Hilversum 1 in het kader van het eerste Nederlandsche radiomuziekfeest door het kamermuziekensemble „De Ka mermuziekspelers" het kwintet in des gr. terts voor piano, twee violen, alt, cello van Dirk Schaefer uitgevoerd. Dien middag te 13.00 uur over Hilversum I laat zich het Nederlandsch Kamerorkest hooren, o. 1. v. Otto Glastra van Loon met werken Van N. Gistow, Pieter Hellen- daal, F. E. A. Koeberg, Johanna Border- wijkRoepman en Alex Voormolen. Met den pianist componist B. v. d, Sigtenhorst Meyer aan den vleugel geeft de violiste Olly Fonden een kamermuziekconcert, waarin behalve een Sarabande van Alex Voormolen, sonaten resp. van B. v. d. Sig tenhorst Meyer en Henk Badings voor viool en piano tot uitvoering komen. (Hilversum I 16.0016.30 uur). Te 20.00 uur Hilversum I een concert van het Hollandsch instrumentaal kwintet, m. m. v. To Van der Sluys. In de pauze een lezing van Rutger Schoute over „de be oefening van de kamermuziek in Neder land". In een uitgestelde zending te 21.00 uur Hilversum I zal Flor Peeters het orgel van de Domkerk te Utrecht bespelen, waar bij hij de Sinfonia per Organo van Hendrik Andriessen zal spelen. Dinsdag 16 September zijn eenige in strumentale voordrachten met Nederland sche programma's te beluisteren (11.20 13.00 en 15.30 Hilversum I). 19.30 geeft Hans Grays een zangvoordracht met liede ren van Diepenbrock, Badings en Henri Bosmans. Aan den vleugel Tan ja Tausson. Te 20.15 uur Hilversum I gaat een oor spronkelijk Nederlandsch muziek drama tisch werk nl. Serenade in den St. Jans nacht, tekst van J. D. C. Van Dokkum, mu ziek van Jan Felderhof. Solisten, operakoor en orkest staan ditmaal o. 1. v. den compo nist. De koren zijn ingestudeerd door Henk van Wielink. Toelage personeel weermacht Het verordeningenblad bevat een besluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Bij dit besluit worden verschillende op grond van het Kon. besluit van 4 Decem ber 1933 toegekende ambtstoelagen inge trokken, doch daarnaast wordt bepaald, dat de militairen, die en gevolge daarvan in inkomsten achteruit zouden gaan, in het genot worden gesteld van een persoonlijke toelage, gelijk aan het bedrag der tot dus ver genoten ambtstoelage. Deze persoonlijke toelage wordt vermin derd met ingang van den datum, waarop de jaarwedde van den belanghebbende wordt verhoogd of opnieuw een ambtstoe lage wordt toegekend, en wel met het be drag dier jaarweddeverhooging of nieuwe ambtstoelage. Dit besluit treedt heden in werking met terugwerkende kracht tot 1 April 1941. HERSTEL RIJN. EN BINNENVAART- VLOOT. Uitkeeringsregeling verschenen. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretarissen van de departementen van Waterstaat, van Fi nanciën, van Justitie en van Handel, Nij verheid en Scheepvaart tot regeling van de koopsommen en vergoedingen ingevol ge het besluit herstel Rijn- en Binnen- vaartvloot I. Van bevoegde zijde wordt de volgende samenvatting gegeven. De koopsom en de vergoeding, de scha deloosstellingen en de toelagen voor de in beslag genomen vaartuigen worden in een tot dit doel in opdracht van den secretaris generaal van 'het departement van Finan ciën en volgens zijn voorschriften bij te houden „Grootboek voor de Rijn- en Bin nenvloot" ingeschreven. Dit inschrijven ge schiedt ten gunste van de rechthebbenden en op de ingeschreven bedragen wordt een jaarlijkscbe rente uitgekeerd van 4 pet., waarbij de ieder half jaar vervallende interest ten laste van den Staat komt. Bij de inschrijving wordt aanteekening gehou den van de. hypotheken en andere op de schepen drukkende zakelijke rechten. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat stelt de richtlijnen vast voor het toekennen van een toelage voor de rechthebbenden welke door den Staat betaald wordt. De instelling van 't „Grootboek voor de Rijn- en Binnenvloot" heeft ten doel de verordening op het herstel van de Rijn en Binnenvloot I doeltreffend ten uitvoer te leggen teneinde dc aanspraken op scha deloosstelling veilig te stellen, uitsluitend ten gebruike bij den wederopbouw van de Rijn- en Binnenvloot. Blijkens artikel 1 worden onder in Ne derland thuisbehoorende Rijn- en Binnen vaartuigen verstaan die tot voornoemde categorie behoorende vaartuigen, welke voor meer dan de helft toebehooren aan Nederlanders, van wie niet blijkt dat zij hun gewoon verblijf buiten Nederland heb ben, of aan hier te lande gevestigde ven nootschappen, vereenigingen, stichtingen of andere rechtspersonen, tenzij blijkt, dat de zetel van haar scheepsbedrijf buiten Ne derland is gelegen. LOONREGELING IN DE VLEESCH- WARENINDUSTRIE. Er zijn 15000 arbeiders bij betrokken. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: In afwachting van de tot standkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst voor de vleeschwarenindustrie, waarover onderhandelingen gaande zijn tusschen werkgevers en werknemers, heeft het col lege van rijksbemiddelaars zijn goedkeu ring verleend aan een loonregeling voor de jeugdige arbeidskrachten. Volgens de ze regeling wordt het personeel verdeeld in ongeschoolden, geoefenden en geschool den. De ongeschoolden, wier leeftijd, loopt van 14 tot 25 jaar, verdienen voortaan achtereenvolgens f 4.50, f 5.50, f6, f7, f 8, f 10, f 12, f 15, f 16, f 17, f 18, en f 19.20. Deze cijfers gelden voor de stedelijke be drijven. Voor het platteland zijn ze tot op 18-jarigen leeftijd daaraan gelijk, doch be dragen verder resp. f 9, f 11.50, f 14, f 15, f 16, f 17 en f 18.—. Voor geoefenden bedraagt het loon op 25-jarigen leeftijd resp. f 21.60 en f 21.12; voor geschoolden op 23-, 24- en 25-jarigen leeftijd resp. f 18 en f 18.en f 20.50 en f 20.— en f 23.52 en f 22.56. Met de tot standkoming van deze rege ling is niet alleen ordening bereikt in een groot aantal zeer uiteenloopende loonstan daard en, maar tevens een belangrijke loonsverhooging bereikt. Het betreft hier ongeveer 15.000 arbeiders. LOONSVERBETERINGEN VOOR LOS SPOORWEGPERSONEEL. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: De honderden losse personeelsleden, die de spoorwegen in dienst hebben, werden vroeger betaald volgens den plaatselijken loonstandaard, terwijl het hoogste loon, dat zij konden behalen, nooit meer dan het mi nimum van een vast personeelslid minus een korting van 10 procent bedroeg. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft in den personeels- raad van de spoorwegen steeds de belan gen van deze groep bepleit. Het eerste suc ces, dat werd geboekt, was, dat niet meer de plaatselijke loonstandaard beslissend was voor de hoogte van het loon, doch dat dit nu op het maximum voor losse arbei ders bij de N. S. werd bepaald. Verder is komen te vervallen het verschil van de 10 procent met het laagst bezoldigde vaste personeel en werd bereikt, dat deze groep ook deelde in den algemeenen duurtetoe- slag van 6 procent, die in Januari werd in gevoerd. Dank zij de actie van de Ned. Vereeniging werd dus èen loonsverhooging van minstens 16 procent doorgevoerd. Van zeer groot belang is de vacantiere- geling, die niet lang geleden tot stand kwam en waardoor de losse arbeiders in verhouding met hun diensttijd recht kregen op betaalde vacantie met een maximum van tien dagen. Een dezer dagen werd wederom een be langrijke verbetering bereikt, welke hier in bestaat, dat tijdens de drie wachtdagen, die het losse personeel volgens de ziekte wet moet doormaken, in het vervolg 75 procent van het loon zal worden uitbetaald. De borrel Wèl RANTSOENEERING, DOCH GEEN VERLAGING VAN GEHALTE De persdienst van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij schrijven o.m. als volgt: De Sectie Spiritus van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd heeft een rantsoeneeringsreglemeftt voor gedistilleerde dranken vastgesteld. Hierbij is onder meer de toewijzing van aethyl- alcohol aan de distillateurs betrokken. Deze dient bij de fabricage van gedistilleerd als grondstof. Voor het gemak noemen wij hier aethylalcohol eenvoudig alcohol. De toewezing van alcohol voor de fabri cage van gedistilleerd is thans vastgesteld op vijf en dertig percent van de hoeveel heid, die in 1939 voor binnenlandsch ver bruik is verwerkt. De toewijzing kan echter in de toekomst meer of minder gaan bedragen of gelijk blijven. Daarom is een rantsoeneering van het bereide product noodzakelijk. De distil lateurs kunnen dus niet meer leveren dan een bepaald percentage van de hoeveel heden in 1939 aan slijterijen, café's, enz. verstrekt. Geschiedt de distributie van den alcohol onder de distillateurs door de Sec tie Spiritus, voor een juiste verdeeling van het gereedgemaakte product is een Rantsoeneeringsbureau ingesteld. Dit bu reau oefent toezicht, opdat de distillateurs hun producten jenever, citroen jenever, fladderak, enz. onder hun afnemers ge lijkmatig verdeelen. Ook wordt rekening gehouden met de bijzondere behoeften en gewijzigde omstandigheden sedert 1939 en met de speciale eischen voor seizoenbedrij- ven. De grondstoffen. De rantsoeneering van alcohol is een noodzakelijk gevolg van de beperktheid der grondstoffen, welke voor de fabricage er van dienen. Alcohol wordt voor het grootste deel be reid uit melasse, een bijproduct van de suikerindustrie. Er is nu belangrijk minder melasse beschikbaar en ook de'import ligt nu stil. Voorts moet thans veel melasse voor de fabricage van krachtvoer voor het vee en voor stroop worden gebruikt. Nu is de Nederlandsche jenever natio naal en internationaal een bekend pro duct, zoodat de gedistilleerd-industrie in het raam van het Nederlandsche bedrijfs leven een belang vertegenwoordigt, waar mede rekening behoort te worden gehou den. Echter behoort uit den aard der zaak de grondstof melasse in een bepaalde ver houding tusschen veevoeder-, stroop- en alcoholfabricage te worden verdeeld. De hoeveelheden alcohol, die bij de gistfabri- cage als nevenproduct geproduceerd wor den, zijn naar verhouding zéér beperkt. Geen lager gehalte. Theoretisch kan men zich ook voorstel len, dat de oplossing van de moeilijkheid uitsluitend of grootendeels in een verlaging van het alcoholgehalte van gedistilleerd zou worden gevonden. Dit zou dan echter neerkomen op een drank met een gehalte van even twaalf percent, een product, dat, wat smaak betreft, niets meer met een borrel heeft uit te staan. (Het gehalte is nu ongeveer vijf en dertig tot veertig per cent). Daarom heeft men het veel meer ge zocht in rantsoeneering van het eind product, dan in verlaging van 't alcohol gehalte. Over hét algemeen is de kwaliteit van dén borrel min of meer dezelfde ge bleven. Dit werd wenschelijk geoordeeld vooral voor likeuren en voor jenever van bepaalde merken, aan het op peil houden waarvan de fabrikanten in <3en loop der jaren veel moeite hebben besteed. Gevolgen voor het publiek. Reeds sedert geruimen tijd, voordat de rantsoeneering van gedistilleerd werd in gevoerd, bestaat er in ons land een ver ordening, krachtens welke na des avonds zeven uur in café's geen sterke drank meer mag worden geschonken. In verband met de rantsoeneering zijn er café's, die alleen tusschen vijf en zeven uur of tusschen zes en zeven uur borrels schenken. Andere café's schenken ook op andere uren van den dag borrels, maar geven er niet meer dan één of twee aan denzelfden klant. Nog weer andere café's beperken zoowel den borreltijd als het aantal borrels, dat zij schenken. In kleine vergunningszaken komt het voor, dat men alleen aan vaste klanten borrels schenkt en aan vreemde bezoekers voorstelt, zich met een Pilsje te verge noegen. Wat de slijters betreft, zij plegen hun klanten te rantsoeneeren volgens het per centage, waaraan zijzeiven bij de toewij - zing vanwege de distillateurs onderworpen zijn. Een consument kan dus thans onge veer vijf en dertig percent van de hoeveel heid, die hij vroeger van zijn slijter placht te betrekken, krijgen. Opmerkelijk is intusschen, dat het pu bliek tegenwoordig veel prijs blijkt te stellen op het betrekken van gedistilleerd. 'wvjnannog één^m,o{... muziekinstrumenten t£ koop Officleele Publicatie "van den gemachtigde voor de prijzen. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan den gebruiker in rekening worden ge bracht: Aardappelen: Kleiaardappelen van de rassen: 1. Zeeuwsche Bonte, Roode Star, Eigen heimer enz. 0.08 per kg. 2. Bintjes, Alphia en Industrie enz. 0.07^ per kg. Duinzandaardappelen 0.08 per kg. Zandaardappelen 0.07 per kg. Veenaardappelen 0.07- per kg. Opmerking: Voor het schrappen van aardappelen mag 1 cent per kg. worden be rekend, inet dien verstande, dat de aard appelen gewogen worden voor het schrap pen. Voor het th\iisbezorgen van aardappe len mag 1 cent per kg. extra worden ge vraagd. Het Vragen van hoogere prijzen is straf baar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. '504 Officleele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. WEHRMACHTMARKEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in overleg met den chef-inten- dant van de Duitsche weermacht is be paald, dat de „wehrmachtmarken", welke zijn gemerkt „Deutsche wehrmacht kaffee 15, gr., Oder tee 2 gr. marke/Niederlande", Uitsluitend recht geven op het koopen van koffiesurrogiaat. Tegfen afgifte van deze bonnen mag dus geen koffie of thee ver kocht worden. Voorts is bepaald, dat de wehrmachtmar ken gemerkt met „.Deutsche wehrmacht, Naehrmittel 100 gr., marke/Niederlande', geen recht meer geven op het koopen van rijst. 1504 Vraag: Hoe kan ik ingebrande bloed vlekken uit linnengoed verwijderen? Antwoord: Weekt u met heet water en zuringzout. Daarna goed spoelen, zu ringzout is zeer giftig. Vraag: Hoe kan een Egyptisch linnen regenjas gereinigd worden? Antwoord: Is de jas hiet te vuil, dan kunt u hem afnemen met warm zeepsop en een hard borsteltje, niet te nat maken. Daarna met schoon warm water afnemen en met schoone drogen doek na. Een zeer vuile jas kunt u wasschen en daarna weer waterdicht maken. V r a a g: Ik moet deze maand een nieuw rijlbewijs aanvragen. Nu heb ik gehoord, dat het persoonsbewijs er goed voor is. Is dit juist? Antwoord: U zult een rijbewijs op nieuw moeten aanvragen. Vraag: Waar is in Leiden een cursus voor vliegtuigmecanicien gevestigd? Antwoord: Een dergelijke cursus is hier niet, doch de Leidsche Ambachts school heeft dag- en avondcursussen voor metaalbewerken, waar de grond- en boord werktuigkundigen hun eerste noodzake lijke opleiding krijigen. Daarna naar een oursus b.v. van de Stichting Ned. Lucht- vaartinstituut, Zeezwaluwhof 26 Den Haag. Vraag: Over betrouwbaarheidi van een (huwelijks) bemiddelingsbureau. Antwoord: Daarover kunnen wij geen inlichtingen verschaffen. Vraag H. v. H. L. inzake wettelijke verplichting van een pleegkind om haar pleegvader te onderhouden. Antwoord: Wettelijk is zij daartoe niet verplicht. Vraag inzake de verplichting van een dagdienstbode tot het afgeven van haar distributiekaarten aan haar patroon. Antwoordi: Het gezond verstand moet hier den weg wijzen. Het is duidelijk, dat de dienstbode, die van haar patroon kost ontvangt, welke aan distributie on derhevig is daarvoor de noodige bonnen anoet afgeven. In ieder afzondelijk geval is onderling overleg en wederzijdsche in schikkelijkheid noodig. Vraag: Hoe kan men ketelsteen verwij deren uit een waterketel? Antwoord: Uit een emaille ketel kunt u ketelsteen verwijderen met verdund zout zuur. Indien de bodem afgesprongen is moet u voorzichtig zijn dat het zoutzuur niet op het ijzer inwerkt daar ze anders gaat lekken. Een aluminium ketel, kunt u, mits de bodem niet aangelascht is, droog verwarmen op een gasvlam, waardoor reeds groote stukken ketelsteen loslaten. Nawee ken met verdund zoutzuur. Ketelsteen kan voorkomen worden door in de ketel een schelp of een anti-ketelsteen sponsje te leg gen (bij iedere drogist verkrijgbaar). Vraag: Kunt u mij een recept geven om aardappelcake te bakken. Ik weet wel, dat het in de jaren 19141918 veel werd gebakken, maar niet wat men er precies voor noodig heeft. Antwoord: Aardappeltaart. 200 gr. gekookte aardappelen, 2 eieren, 40 gr. rijst- gries, iets zout, 100 gr. suiker, iets va nillesuiker of citroenolie. Eierdooiers en suiker schuimig roeren. De gemalen rijst, de vannillesuiker, het zout en de fijnge malen aardappelen toevoegen en dit alles luchtig vermengen met het stijfgeklopte eiwit. Overdoen in een beboterde en met bloem bestrooiden taartvorm en in een niet te heete oven (pl.m. 175 gr.) bakken gedurende 3 kwartier. Vraag: Hoe is de berekening om spij zen in de hooikist te bereiden. Hoelang moeten de spijzen koken en hoelang in de hooikist staan? Weet u ook een recept om aardappelcake te bakken? Antwoord: Koken in de hooikist. a. Spijzen 1/6 van den normalen kooktijd voorkoken. b. Ze er 2 a 3 maal zoolang in laten staan. c. Geen groenten, aardappelen en ge droogde vruchten in de hooikist bereiden. Recept aardappelcake zie hierboven. Vraag: Kan men tomaten in den pe kel bewaren en hoe en wat heeft men er voor noodig? Antwoord: Aangezien tomaten in pe kel ingemaakt, later moeiijk te ontzou- ten zijn en bovendien minder smakelijk worden, volgt hier een ander recept om tomaten in te maken. Pasteur is eeren van heele tomaten: De tomaten schillen en in schoongemaakte inimaakglazen leggen, overgieten met water tot even boven de vruchten. De flesschen sluiten met gum- imiring en deksel en een half uur pasteu- riseeren op 80 gr. Vraag: Ik heb eieren ingemaakt, in waterglas; nu heb ik dit negendeelig ver mengd met water, en naar mijn meening is dit goed gedaan. Nu is het zeker al tien weken geleden en nu wordt het niet stijf. Ik ben ongerust, dat de eieren zullen be derven. Wat zou ik hieraan moeten doen? Antwoord: 't Is een zeer veel voor komend verschijnsel, dat waterglas pas na maanden stijf wordt. Laat dus gerust de eieren staan zooals ze ingemaakt zijn. Vraag: De mooiste en kortste weg van Warmond naar Opijnen (Gld.), en hoe veel K.M.? Antwoord: Warmond, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, Houten, Culem- borg, Geldermalsen, Meteren, Neerijnen, Opijnen. Afstand 93 K.M. Vraag: Kortste weg van Roelofarends- veen naar Bussum? Hoeveel km.? Antwoord: Roelofarendsveen, Ou dewetering, Nieuwveen, Uithoorn, Vinke- veen, Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, 's Graveland, Bussum. Afstand 36 km. Vraag: Kortste weg van Voorschoten naar Oldenzaal. Antwoord: Voorschoten, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, Apeldoorn, Deven ter, Holten, Goor, Delden, Hengelo, Olden zaal. Afstand 195 km. Vraag: Kortste weg Van Stompwijk naar Dordrecht? Antwoord: Stompwijk, Zoetermeer- Zegwaard, Bleiswijk, Bergschenhoek, Rot terdam, Rijsoord, Dordrecht. Vraag: Mooiste weg van Warmond naar Geertraidenberg? Hoeveel km.? Antwoord: Warmond, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Voorschoten, Leidschen- dam, Voorburg, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Zevenberg- schehoek, Wagenberg, Made, Geertruiden- berg. Afstand 75 km. Vraag: Kortste weg van Oegstgeest naar Volendam en van Volendam naar Castricum? Hoeveel km.? Antwoord: Oegstgeest, Sassenheim, Leegwater, Aalsmeer, Amsterdam, Schouw, Watergang, Monnikendam, Volendam. Af stand 65 km. Volendam, Purmerend, Wijdewormer, Wormer, Wormerveer, Krommenie, Uit geest, Castricum. Afstand 45 km. Vraag: Kortste weg van Alphen a. d. Rijn via Tiel naar Nijmegen. Hoeveel km.? Antwoord: Alphen, Woerden, Jut- phaas, Vreeswijk, Vianen, Culemborg, Bu ren, Drampt, Tiel, Wamel, Leeuwen, Dru- ten, Deest, Winsen, Weurt, Nijmegen. Af stand 120 km. Vraag: Mooiste weg van Eindhoven naar Leiden? Antwoord: Eindhoven, Best, Boxtel, Vught, Den Bosch, Hedel, Zalt-Bommel, Utrecht, Woerden, Alphen, Leiden. Vraag: Kortste weg van Lisse naar Oss? Van Oss naar Tegelen? Hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Leiden, alsboven naar Zalt-Eommel, Rossum, Kessel, Li thoyen, Oss. Afstand 115 km. Oss, Heesch Uden, Volkel, Handel, Deurne, Venray, Leunen, Oosterwijk, Venlo, Tegelen. Af stand 75 km.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6