Weerbericht STADSNIEUWS ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelae, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.02 uur Zaterdagavond. Zon op 7.-11 uur Zondagavond. Zon onder 8.uur Zondagavond. Zon op 7.13 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 13 September: De maan komt Zaterdag avond om 11.57 uur op en gaat Zondagmid dag om 3.47 uur onder. 15 September: De maan komt Maandag nacht om 0.40 uur op en gaat Maandagmid dag om 4.34 uur onder.' 16 September:. De maan komt Dinsdag nacht te 1.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag te 5.16 uur onder. 17 September: De maan komt Woensdag nacht om 2.39 uur op en gaat Woensdag middag om 5.54 uur onder. 18 September: De maan komt Donder dagnacht om 3.46 uur op en gaat Donder dagavond om 6.28 uur onder. 19 September:: De maan komt Vrijdag morgen om 4.58 uur op en gaat Vrijdag avond oh 6.58 uur onder. 20 September: De maan komt Zaterdag morgen om 6.14 uur op en gaat Zaterdag avond om 7.28 uur onder. (Nieuwe maan) 21 September: De maan komt Zondagmor gen om 7.30 uur op en gaat Zondagavond om 7.56 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr. „De Zijl" 17.5 gr. C. Amerikaansche vermogenswaarden Voor 15 October aanmelden In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende aanmelding van vermogenswaar den ,toebehoorende aan de Vereenigde Sta ten van Amerika, aan hen, die de nationali teit der Vereenigde Staten van Amerika bezitten, of aan bepaalde andere personen. In deze verordening wordt o.m. het vol gende bepaald: Artikel 2. Als «zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende vermogenswaarden zijn te beschouwen: I. 1Onroerende goederen, onroerende rechten en roerende zaken, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevin den. 2) Waardepapieren, aandeelen en winst bewijzen van elke soort, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden. Obligaties van het Duitsche Rijk, van het Koninkrijk der Nederlanden, evenals van andere schuldenaren, die hun zetel of hoofdkantoor in het bezette Nederlandsche gebied hebben, ook al bevinden de docu menten zich niet in het bezette Nederland sche gebied, 3) Betaalmiddelen, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden. 4) Deelnemingen in ondernemingen welke öf in het bezette Nederlandsche ge bied hun zetel of hoofdkantoor hebben, óf waarvan de oorspronkelijke rechtspersoon lijkheid op- Nederlandsch recht berust, on geacht of zij in waardepapieren be lichaamd zijn of niet. Voorts opties op zoodanige deelnemingen. 5) Vorderingen op schuldenaren, die hun domicilie of duurzaam verblijf in het bezette Nederlandsche gebied hebben, en vorderingen, welke in verband inet het bedrijf van een zich in het Nederlandsche gebied bevindend kantoor van den schul denaar ontstaan zijn. 6) Rechten en aanspraken, welke in een Nederlandsch openbaar boek of regis ter zijn ingeschreven. 7) In het bezette Nederlandsche ge bied afgegeven bedrijfsvergunningen. 8) Industrieele patenten en auteurs rechten, welke in het bezette Nederland sche gebied zijn beschermd. 9) De overige vermogenswaarden, strekkende ten behoeve van een bedrijf van een in dit gebied uitgeoefende be roepswerkzaamheid, voor zoover zij niet vallen onder I, 1 tot en met .8. II. 1) Rechten op de onder I genoemde ver mogenswaarden. 2) Rechten uit overeenkomsten over de onder I genoemde vermogenswaarden. Artikel 3. Tot aangifte is verplicht: 1) Hij die de nationaliteit der Vereenig de Staten bezit en in het bezette Neder landsche gebied verblijf houdt, zulks ten aanzien van zijn geheele in het bezette Nederlandsche gebied bevindende vermo- Sen- - 2) Hij die vermogenswaarden m den zin van de artikelen 1 en 2 beheert of bezit, in bewaring dan wel onder toezicht heeft of bewaakt. 3) Hij die aan een zich niet in het be zette Nederlandsche gebied bevindenden eigenaar van vermogen, als bedoeld in ar tikel 1, een prestatie schuldig is. Ook voor waardelijke of betwiste verplichtingen dan wel dezulke, welke van een nog niet ver vulde tegenprestatie afhankelijk zijn, die- Pen te worden aangegeven. 4) Hij die met de leiding belast of ove rigens "bevoegd is tot vertegenwoordiging of beheer van die privaatrechtelijke rechts personen, vereenigingen. instellingen, stichtingen en andere doelvermogens, waar in een eigenaar van vermpgen, als bedoeld in artikel 1, deelneemt en die hun zetel of een kantoor in het bezette Nederlandsche gebied hebben. Aangegeven moet worden de aard en de omvang der deelneming. De plicht tot aangifte van het geheele vermo gen der genoemde rechtspersonen, vereeni gingen, instellingen, stichtingen en andere doelvermogens kan in het bijzonder bevo- len worden. Artikel 4. 1) De aangifte dient onder gebruikma king van een formulier, hetwelk bij de Ka mers van Koophandel en Fabrieken is te verkrijgen, vóór 15 October 1941 te ge schieden bij de „Deutsche Revisions- und Treuhand A. G.", bijkantoor 's-Gravenha- ge, Alexanderstraat 22. De aangifte van Organisatie technische noodhulp Gisteravond kwam in de zaal van de Burcht, dr. Beek, Bereitschaftsführer van de Technische Nothilfe een voordracht hou den over den arbeid, de doelstelling en de inrichting van de Technische Nothilfe, waarvan ook hier in Leiden een groep zal worden opgericht. Tot de genoodigden behoorden o.a. de burgemeester mr. de Ruyter van Steve- ninck, de commissaris van politie en ver schillende hoofden van technische bedrij ven der gemeente. De Ortsgruppe Leiden van de N.S.D.A.P. had de bijeenkomst gearrangeerd en daar om opende de Ortsgruppenleiter de heer Steffin de vergadering, verwelkomde de aanwezigen, en gaf daarna het woord aan dr. Beek. Deze schetste de tot stand koming van de T. N. in Duitschland, waar na het einde van den wereldoorlog de communisten sta kingen organiseerden in de technische sleu- telbedrijven van gas-, electriciteit- en wa tervoorziening met de bedoeling onrust te zaaien en het bedrijfsleven lam te leggen. Niet alleen in Duitschland, maar ook in an dere landen van Europa vond de gedachte van de T. N. toepassing. In ons land werd onder Ruys de Beerenbrouck eveneens een Technische Noodhulp opgericht, welke later overging in de Vrijwillige Landstorm. In Duitschland groeide deze dienst uit tot een groot apparaat (in 1938 met een half mil- lioen man), dat zich uitbreidde tot een al- gemeenen nooddienst voor het volk, welke niet alleen bestemd is om op te treden in geval van staking in de genoemde sleutel- bedrijven, doch ook optreedt bij groote rampen, natuurcatastrophen, spoorwegon gelukken e.d. Zoo is de T. N. geworden tot een vast hulporgaan van de politie, voor belangrijk openbaar hulpwerk van technischen aard. De T. N. bestaat uit een klein bestuur van hoofdambtenaren, dat voor Nederland in Den Haag zetelt, en uit de vereischte tech nische helpers, vereenigd in plaatselijke groepen. In Nederland zullen ongeveer een 60-tal van zulke groepen gevormd worden. Ook in Leiden komt zoo'n groep. Dr. Beek schatte voor onze stad een groep van 70 a 80 man voldoende. Leiders en helpers wor den naar de hun toevertrouwde taak inge deeld in groepen, n.l. voor beveiliging van de gasbedrijven, van de electriciteitsbedrij- ven, van de waterleiding en voor de bestrij ding van catastrophen. Iedere man van arische afstamming, die waarborg voor volkomen politieke be trouwbaarheid biedt en die bereid is tot deelneming aan de practische opleiding en tot vrijwilligers onbaatzuchtigen dienst voor het geheele volk kan als helper mee doen. De groepen, die bestemd zijn ter beveili ging van de bedrijven ontvangen hun op leiding in de bedrijven zelf èn worden ge- recruteerd uit de werkers van allerlei an dere branches. De groep, die bestemd is voor de bestrijding van natuurrampen, wordt voornamelijk samengesteld uit de werkers in de bouwvakken. De mannen van de T. N. doen hun werk vrijwillig; zij worden niet bezoldigd. Er is een contribu tie, welke geheven wordt naar draagkracht. Zorg dat and'r«fifrvv Hebt U nret-voto Waarom zelf voor Kijk: ons Ziekenffu Ziekenfonds „Tot Hul ZOETERWOUDSCHESINi 1316 ir U zorgen, ;nde zorg? )rgen zorgen, ids staat borg. r Menschheid" 2, TEL. 25018 I Her 1GEL Voor het werk van de T. N. is geld noodig om zich materialen aan te schaffen. Dr. Beek schatte, dat voor de 70 80 man van de groep Leiden ongeveer 25.000 voor materiaal noodig zou zijn. Voor ongevallen, den helpers overkomen tijdens hun werk of bij een oefening, zijn de mannen automatisch verzekerd bij de centrale te Berlijn. Dr. Beek legde er den nadruk op, dat de organisatie volkomen buiten de politiek staat. Men moet haar opvatten als een soort verzekering; het is best mogelijk, dat zij niet zoo spoedig in werking zal behoeven te treden (des te beter) maar als het ongeluk er eenmaal is, is men dankbaar dat er een organisatie klaar staat om in te grijpen. Ook kan zij preventief werken, doordat er minder kans. is op staking of sabotagepo- gingen, indien men weet, dat er bekwame mannen klaar staan, om oogenblikkelijk den voortgang van de bedrijven te verze keren. Aan het einde van den avond werd een tweetal smalfilms vertoond, welke een dui delijk beeld gaven van de werkzaamheid der T. N. en het gesprokene aanschouwe lijk toelichtten. Bioscopen Rex vermogenswaarden, welke na 15 Septem ber 1941 verkregen worden of van welker verkrijging degene, die tot aangifte ge houden is, eerst na 15 September 1941 ken nis krijgt, dient binnen een maand, nadat deze daarvan kennis heeft verkregen, te geschieden. Van bevoegde' zijde wordt op deze ver ordening o.m. de volgende commentaar gegeven: Overeenkomstig de verordening, die in het Duitsche Rijk is uitgevaardigd als re presaillemaatregel voor de ongewettigde excessen van het imperialisme van Roose velt, die de Duitsche vermogensbestand- deelen in de Ver. Staten heeft laten blok- keeren, zooals men weet, behelst het nieuwe verordeningenblad een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de aanmelding van vermogensbestanddeelen der Ver. Sta ten van Amerika, hun staatsburgers en be paalde personen in het bezette Nederland sche gebied. Voor 15 October 1941 moeten alle ver mogensbestanddeelen in het bezette Neder landsche gebied, die juridisch of oecono- misch toebehooren aan de Ver. Staten of hun bezittingen, hun staatsburgers en an dere personen, die op het gebied der Ver. Staten of van hun bezittingen zijn geves tigd of verblijf houden, worden opgegeven. De plicht tot aanmelding heeft ook be trekking op vermogensbestanddeelen van rechtspersonen en groepen Van personen, inrichtingen, stichtingen en vermogens met een bepaalde bestemming voorzoover hun zetel of voornaamste plaats van vesti ging in het gebied der V.S. of hun bezittin gen ligt of hun oorspronkelijke rechtsbe voegdheid berust op het recht der V.S. en ten slotte van alle personen met betrek king op de afdeelingen, die zij in het ge bied der V.S. hebben. Tot de vermogens bestanddeelen, waarvan de aanmelding verplicht is, behooren uiteraard ook de vorderingen op schuldenaars, die aan ge noemde voorwaarden voldoen, en de rech ten en aanspraken, die in een Nederlandsch openbaar register zijn ingeschreven. De plicht tot aanmelding rust niet slechts op de bezitters der bedoelde vermogensbe standdeelen, maar ook op de beheerders daarvan, benevens op de leiders van rechtspersonen en groepen van personen, waartoe een bezitter van een vermogen in den zin der verordening behoort. Bij de aanmelding moet worden gebruik gemaakt van een formulier, dat verkrijg baar is bij de kamers van koophandel en fabrieken, en zij geschiedt bij de Deutsche Revisions- und Treuhand A.G., filiaal den Haag, Alexanderstraat 22. Deze aanmelding moet ook dan worden gedaan, indien twij fel omtrent de verplichting daartoe be staat. In dergelijke gevallen moeten de oorzaken van dezen twijfel worden ver meld. De aanmelding kan achterwege blij ven, indien zij reeds krachtens verordening no.143/1941 over Amerikaansche vermo gensbestanddeelen naar behooren is ge schied. Op overtredingen van de voor schriften dezer verordening staan gevan- 1 genisstraffen en geldboeten. Gemeentel. Aankondiging INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLG ONDERWIJS. De Burgemeester vfci Leiden brengt ter mis, daïde inschrijving van leerlingen vqffotoet op«ibaan^r$t>lgonder- *\ebben®p Bondeiyag 18 en epfemiberifms. des gtonds van wijs zal plaaJ Vrijdag 19 78 uur. Voor jong^ trale School voel de Oude Vest i schoolgebouw aart Leerlingen var DE GEPROLONGEERDE ECHTGENOOT Een film onder regie van Theo Lingen moet het vrijwel zeker doen en daarom is de Bavaria-Tobis-film, welke deze week onder den naam van „De Geprolongeerde Echtgenoot" in het Rex-theater loopt, een succesfilm. Want daar komt bij, dat Heinz Rühmann voor den goeden gang van deze luchtige, geestige film zorgt. Heinz Rühmann is hier de bescheiden kantoorbediende Axel Roth, die huwt met een kapstertje (Hertha Feiler). Deze vindt de positie van haar man maar zoo-zoo, vooral onder den druk van haar moeder (Ida Wüst) en om hierin yerbetering te brengen zal zij den General-Direktor der zaak een bezoek gaan brengen. Zoover komt zij evenwel niet, want in de kamer van de secretaresse bemerkt zij, dat er uitnoodigingen voor een feest bij den pa troon worden rondgezonden en zü tikt een uitnoodiging voor haar man en zich zelf. In geleende kleeren en met een geleen de broche op de borst verschijnen zij op het avondfeest, waarbij wederzijdsche kennismaking volgt, maar de thuiskomst brengt een teleurstelling wanneer de vrouw van Roth tot de ontdekking komt, dat zij de broche verloren heeft. Om een nieuwe terug te kunnen geven moet er heel wat gebeuren, maar de geldzorg brengt den jongen man ertoe ondanks moeilijke omstandigheden thuis, die op een echtscheidingsprocedure uitloopen een man van de daad te worden, zoodat hij hieraan een flinke promotie te danken heeft. Tegelijkertijd valt de echtscheiding, tegelijkertijd ook komt men tot de ont dekking, dat de kostbare broche slechts namaak wasZoo werd het een gepro longeerde echtgenoot. Tobis Hollandsch- en Ufa-Wereldnieuws vormen de inleiding tot dit smakelijke pro gramma. M. Zonderop. Luxor. DE DRIE LUSTIGE VAGEBONDEN. Soms beginnen films zoo plotseling of zoo verward, dat je er geen touw aan kunt vastknoopen. De toeschouwer troost zich dan met de overweging, dat het hem, als het verhaal eenmaal op dreef is, wel dui delijker zal worden. Ook de film „De drie lustige Vagebonden" vangt in mist en ne velen aan en de toeschouwer krijgt niet eens tot troost, dat hem ten slotte een lampje opgaat. Het begin blijft mistig tot het einde, maar dat doet eigenlijk in 't ge heel niets ter zake. Want uit die nevelen maken zich drie personen los: een kleerma ker, een schrijnwerker en een schoenma ker, die op een driesprong elkaar ontmoe ten en vroolijk zingend aan het zwerven slaan. Zij vinden hun kostje overal tot ver maak van zichzelf en van de toeschouwers. Het is werkelijk een film van aanstekelij ke pret, die bovendien handig en vlot wordt gespeeld. Heinz Rühmann is, als de kleermaker, wel niet de hoofdpersoon, ech ter wel de grootste praatjesmaker. Hij draagt een sikje. Stel u voor: Heinz Rüh mann met een geiten-sikje. Dat te zien alleen is al een bezoek aan de ciné waard. Hij is niet de hoofdpersoon, want er zijn drie hoofdpersonen, die, nadat ze een lotje hebben gewonnen, ieder huns weegs gaan om ieder op zijn eigen manier het geluk zonder of met een groote G. na te hollen. De schrijnwerker heeft het al spoedig ont dekt, waar de uitgang van de doolhof is. De kleermaker doet er iets langer over. Hij wordt zelfs markies, maar wipt toch door 't laatste kierjte het geluk binnen. En de schoenmaker? De schoenmaker staat lang in tweestrijd tusschen een rijksdaal der en een glas wijn. Een kostelijke scène. De wijn krijgt de overhand en de schoen maker zien wij aan het eind van de film even uitgelaten en vrijbuiterig weg-mar- cheeren als wij hem bij het begin leer den kennen. Wij zijn er dan ten slotte ach ter gekomen na een reeks van jolige uit stapjes en dwaze streken wat de drie heeren zochten en wat zij waard waren. Maar het begin isiin nevelen gehuld ge bleven. Enfin dat kan ons niets sche len. Het was een vroolijke, gezellige avond en dat is in de tegenwoordige omstan digheden heel wat waard. L. Roozen. Casino •gebouw van de Cen- het.*7e en 8e leeraar aan en voor meisjes in het Langebrug 62. Jden vorigen cursus moe ten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het vervolg onderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is de heer J. C. van Schaik, Cronesteinkade 14. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks, Van der Waalstraat 2. De Burgemeester, STEVENINCK De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. LEIDEN, 13 September 1941. BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. De Burgemeester van Leiden herinnert er aan, dat inzake de bestrijding van wandgedierte de volgende bepalingen zijn vastgesteld ingevolge het Besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 29/30 Ja nuari 1940 B. Z. No. 1 V., onverminderd de voorschriften, vastgesteld**^ de „Ver ordening, houdende voodjmmtkn nopens behoorlijke bewoning v^jnwoijn^n (Ver- zamelnummer 194): le. Het is, te rekej^n van 1 Aliril 1941 af, verboden als veidfuurder of uit andere hoofde een woning/of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in ge-, bruik te geven, zonder dat een verklarjflg is ingeleverd bij het bureau van dé Bevol king, Stadhuis, aUwat waaruit bljpct, dat noch in de wonirifTnoeï^in de daarin even tueel aanwezig® huisraak wandgedierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijdstip Lf is het verbo den bij het als huurde! of uit anderen hoofde betrekken vai^eejjf woning of van een gedeelae daarvan rraarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, zonder dat een verklaring als voren bedoeld is ingele verd bij het voormeld Bureau. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2e. Een verklaring sub le bedoeld wordt uitsluitend afgegeven door de Directie van den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, Noorderstraat 18 (tel. 21319) en wel zoo- dra na de door dezen dienst ingestelde con trole is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wandgedierte is aange troffen. Voor het instellen van de controle, die, na aanvrage, op korten termijn wordt ver richt, moet vooraf tegen ontvangst van een gewaarmerkte kwitantie aan voormelden dienst worden betaald: 1.voor de controle v,an woningen met een huurprijs tot 800 per jaar en 1 voor den voor deze woningen bestem den inboedel; ƒ2.voor de controle van woningen met een huurprijs van 800 of hooger per jaar en ƒ2.voor den voor deze wonin gen bestemden inboedel. De Burgemeester, STEVENINCK, De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. INLEVERING METALEN. Verlenging termijn van inlevering. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat particulieren, overheidsinstellin gen en bedrijven, die om de een of andere reden (ziekte, verhuizing, verkeerde inter pretatie der betreffende bepalingen, afwe zigheid, enz.) niet aan hun verplichting tot inlevering hebben voldaan, alsnog daartoe in de gelegenheid worden gesteld, met op schorting der betreffende^siofbepalingen, tot uiterlijk 30 Septemb«'194iV De inlevering kan plaats vinaen in het Stadhuis (kamer 27), irilang Stadhuisplein, op eiken werkdag van f 14 tot 16 uurTïlos Zatejj^Bgs vafi 9 tot 12 uur). Nadrukkèfl langhebbend derhalve bij verplichting tot iitlev&ri^g ond'erworpen voorwerpen vóór 30 September'1941 bloot stellen aan de in de verordening bedreigde straffen. Bedrijven, welke op grond van het voren staande nog voorwerpen moeten inleveren en meenen recht bp,. Schadevergoeding te hebben boven de ifietaalwaarde der voor werpen, kunnen hun schade-enquête-for mulieren nog tot uiterlijk 10 October 1941 aan het op deze formulieren vermelde adres inzenden. Voor zooveel noodig wordt nogmaals de aandacht gevestigd op de verplichting voor hotels, café's, e.d., hun aschbakken, vazen enz. van inleveringsplichtig metaal, in te leveren. De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. Leiden, 13 September 1941. CENTRALE KEUKENj Ten gerieve van het publiek &1 er a.s. Maandag 15 Sept. ^gelegenheid zijn de knip- kaarten weer aamde bekende 4 mtreikpos- ten af te halen enlwel ip dé gewahe tijden, n.l. van 11 uur ti^ 14 uiu^ Men houde ere echter jekénlng mede, dat dit alleen op Jlen Maartdag e» tot een beperkt aantal geaphiqflt, terwijl »e overi ge bepalingen, zooals deze zijn benend ge maakt in de dagbladen van 6 September, gehandhaafd blijven. 1500 Afd. Centrale Keuken De Directeur "van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon WIENER GESCHICHTEN. Een gezellige film, zich afspelend in het vroolijke Weenen, wordt deze week in Ca sino vertoond. Hans Moser, Paul Hörbir- ger en Marte Harell vormen in deze film een aantrekkelijk trio, waarbij eerstge noemde natuurlijk voor de grappigheden zorgt, terwijl Hörbiger als steeds een pret tige verschijning is op het witte doek. De sappige, specifiek Weensche sfeer werd in deze film buitengewoon goed ge troffen. De verhoudingen tusschen pa troon en personeel, het optreden der gas ten, de vriendelijkheid en gemoedelijkheid, het doet allemaal even gezellig aan en drukt op deze film een apart cachet. Het gegeven speelt zich af in een Weensch café, waarin de liefdesidylle van een kellner en de eigenaresse op vroolijke wijza wordt uitgesponnen. Deze kellner (Paul Hörbiger) bewijst zijn patrones al lerlei attenties en zorgt, dat er iederen morgen versche bloemen op haar ontbijt tafel aanwezig zijn. Op zekeren dag ver schijnt er een jongedame in de zaak, waar voor de kellner zich bijzonder interes seert, omdat zij de dochter is van een vroe- geren collega van hem. Hij omringt haar met vaderlijke zorgen en waarschuwt haar voor de betrekking die zij door tusschen- komst van een gedegenereerden baron heeft aangenomen. Deze baron maakt het meisje het hof, doch ook de eigenaresse van het café heeft zijn volle belangstelling. Deze feiten zijn oorzaak van diverse mis verstanden tusschen patrones en kellner. Er komt nog nog een zekere spanning in deze film, omdat de baron, die groote schulden heeft gemaakte het geld op min der eerlijke wijze bij elkaar tracht te krij gen. Het meisje wordt aansprakelijk ge steld voor de vermissing van juweelen, doch Hans Moser zorgt er voor, dat deze zaak wordt opgehelderd. Er gebeurt in deze film nog veel meer, o.a. wordt de kell ner ontslagen, hij begint ook een café vlak naast het pand van zijn patrones, doch ook hier weet Hans Moser de zaak in het ruine te brengen en beide partijen te ver zoenen. De film eindigt dan ook op vroo lijke wijze met de samenvoeging van bei de zaken en natuurlijk een huwelijk tus schen kellner en eigenares. Het voorprogramma bevat een uitge breid journaal, een film „Van afval tot wol" en een filmpje uit het dierenleven in een dierentuin. C. de Heiden. Lido. FRAU IM STROM Men kan zich een Weensche film nau welijks voorstellen zonder walsen, maar „tiau im Strom" is er een. In de plaats daarvan worden we hier vergast op het pittige, sappige Weensche dialect met de geschiedenis van een meisje later bleek, dat zij genuwd was dat zich het leven wilde benemen, maar door een toevalligen voorbijganger gered wordt. Deze voorbijganger (Attilla Hörbi ger) speelt met dit meisje (Hertha Feiler) de hoofdrol in deze Terra Ufa-film. Hij is daar compagnon met drie anderen in een autoherstelplaats. Al hun doen en laten gaat van één gedachte uit: samenwerking en broederlijke vriendschap. Als de ge redde vrouw door Alois in huis gebracht wordt, komt het eerste ongenoegen, dat tot een breuk schijnt te voeren. Maar, als later Alois het meisje een huwelijksaan zoek doet, verdwijnt zij plotselingen met haar de kas der compagnons. Alois verdenkt haar van ontrouw en diefstal en dan volgt de jacht naar de ontknooping daarvan. Dat leidt tot verrassende ontdek kingen en het einde van het lied is natuur lijk de vereeniging van Hannerl met Alois en de bevestiging van den trouw der com pagnons. x Voor de pauze een kleine detectivefilm en een uitgebreid binnen- en buitenlandsch journaal met de voornaamste nieuwtjes van den strijd in het Oosten. M. Zonderop. Rep^ral merken es aan alle aainiachines N.V. MEERPOEL's nLiu. Bedrijf Breestraat 1 711 Leia^n, Tel. 24815 1498 HET MEISJE UIT FANö. IJdele mannen, die meenen kijk op vrou wen te hebben, moeten hun psychologie eens probeeren op het meisje uit Fanö. Ons is het mysterie „vrouw" door deze film nog veel duisterder geworden. Het meisje uit Fanö is verpleegster, maar haar hart trekt naar de zee; dat is de reden waarom Pat (Brigitte Horney) al haar vrijen tijd door brengt bif haar oom, den vuurtorenwach ter. Na een hevige storm landen twee vis- schers uit Hoogen, Ipke en zijn vriend, in het haventje van Fanö en ontmoetten haar. Beiden raken op Pat verliefd, maar zij geeft de voorkeur aan Ipke. En dit wordt het be gin van de verwijdering tusschen de twee mannen. Doch er blijkt méér achter die steeds groeiende onderlinge vijandschap te zitten dan louter jaloezie, want als Pat na weken wachten nog maar niets van Ipke hoort en hem zelf in Hoogen gaat opzoeken, ontdekt zij dat Ipke al getrouwd is en dat Agnes, zijn vrouw, een kind verwacht. Ze voelt zich bedrogen en geeft zich zonder veel strijd aan den mededinger. Gelukkig wordt hun huwelijk niet, want haar hart trekt naar de verboden liefde. En ook Ipke is bij zijn vrouw niet gelukkig. De twee vrienden varen nooit meer samen uit en ook tusschen Pat en Agnes heerscht vijand schap. Pat gaat met haar man in Fanö wo nen, maar als ze hoort dat Ipke bloedver giftiging opgeloopen heeft, loopt ze van haar man weg om hem te gaan verplegen. Dit doet de maat overloopen. De twee man nen besluiten het samen uit te vechten, buiten op zee. Midden in een hevige storm worstelen ze met elkaar op leven en dood. Een schip in nood en het besef, dat er an dere menschen in levensgevaar zijn, doet hen alle vijandschap vergeten en samen va ren ze naar het bedreigde schip. Ipke keert veilig terug met de geredde bemanning, maar de ander is niet teruggekeerd. Dan begrijpt Pat haar schuld; wanhopig dwaalt ze rond langs de rotsige kust. Wonder bo ven wonder wordt haar man gered en ein delijk vindt zij rust in het besef dat haar plaats is naast haar man. Een tamelijk zwak gebouwde en weinig overtuigende film, die den toeschouwer on- voldaan zou laten, als daar niet als com pensatie tegenover stond het sterke spel van Brigitte Horney, die van het meisje uit Fanö een goede vertolking geeft. In het voorprogramma vogels van dicht bij. Vooral vallen op prachtige opnamen van een koekoeksjong in het nestje van een kleine rietzanger. De altijd schreeuwende, hongerige bek van den brutalen indringer, die zich in het nestje ruimte heeft verschaft door de jonge rietzangertjes eruit te drin gen, wordt door het kleine, dappere vogel tje met inspanning van alle krachten steeds maar weer geduld. G. Boumans.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2