>n 4§llp(£ fijiyc KLOMPERTJE KLOMP RECHTZAKEN KLOMPERTJE EEN ECHTE JONGEN wsk ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 PUZZLE No. 2 Had ik jullie al verteld wat een kanjer van een visch ik laatst gevangen heb? Hieronder zie je hem aan de haak. Ik heb er maar een kruiswoord-puzzle van gemaakt, dan zijn jullie tenminste een poosje zoet. Hier gaat ie! Haagsehe Politierechter Nog steeds japonnendiefstallen. Een juffrouw uit Leiden was bij C. en A. gekomen met het oogmerk een ja ponnetje te koopen. Inderdaad had zij zulk een omhulsel gekocht, maar een goedkoo- pertje. Toen zij dacht, dat niemand iets zag had zij bovendien een duurdere japon in haar tasch gestopt. Het was echter wel gezien met als resultaat dat zij nu terecht moest staan wegens diefstal. Aan tranen geen gebrek. Maar de officier vond, dat deze tranen en dit berouw veel te laat kwamen. De eisch werd dan ook een maand gevangenisstraf. Alleen vanwege het feit, dat verdachte pas een baby gekregen heeft en het kind de dupe zou worden van een gevangenis straf volstond de Politierechter met het opleggen van een geldboete van f 40 subs. 40 dagen. Nog meer winkeldiefslallen. Een jeugdig dagmeisje uit Leiden had uit een groot magazijn een schakel armbandje weggenomen. Dit was niet het eenige geweest, want uit een anderen win kel had zij een polshorloge en een truitje gestolen. Daarbij kwam nog, dat zij al eens eerder, ook wegens winkeldiefstallen, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld is geworden. Al deze feiten bijeen waren voor den of ficier reden om thans een maand gevange nisstraf te eisch en. De Politierechter achtte een gevangenis straf van twee weken een goede les voor haar. HAAGSCEE REC5FTBAP8C Een 19-jarig jongmensch, dat van toffees hield. De 19-jarige leerling instrumentmaker D. van B. te Leiden had gekke dingen uit gehaald, want hij had uit den winkel van T. te Leiden chocolade en.toffees weg genomen. Waarom hij zulks gedaan had wist hij zelf niet goed. De Officier noemde het meer een kwa jongensstreek, maar dan een zeer beden kelijke, welke een ernstige correctie ver dient. Van dat standpunt uitgaande eischte spr. twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 September. Dienstbode stal een winkeltje bij elkaar De 20-jarige dienstbode G. E. P. had in haar dienst bij mevrouw T. te Wasse naar een ongelooflijke hoeveelheid goe deren weggenomen zooals lakens, sloopen, zijden pyama's, zakdoeken, garen, wol, lijf goederen enz. enz. Het meeste bekende zij, maar van lakens en sloopen wist zij niets af. De Officier vond het ook wel voldoende zonder deze artikelen en vond vier maan den gevangenisstraf nog aan den lagen kant. Op 25 September zal de rechtbank beslissen. Konijnendiefstallen worden zwaar gestraft. Dat er zware straffen worden uitge deeld voor konijnendiefstallen ondervon- 31. Vader Klomp, die in de beste stem ming was, had van de plotselinge verdwij ning van zijn zoon niet eens wat bemerkt en hij praatte maar rustig door, alsof Klom- pertje nog naast hem liep. De goeds man had er slag van, om met zijn flinke zoon te babbelen. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 10) Na eenig zoeken vond hij het soort win kel dat hij noodig had en kocht een scherp jachtmes en een gordelriem. Met een grap tegen den winkelier deed hij zich den riem om, zoodanig, dat het mes dat eraan gehan gen werd, verborgen was onder zijn klee ding. Zich nu goed toegerust voelend ging hij weer fluitend van genoegen de straat op. Een jonge Creoolsche lachte hem vrien delijk toe en Jules zijn galante afkomst niet verloochenend, nam met een diepe buiging zijn hoed af. „Bonjour mademoiselle. Wat een prachtig weer. Hij brak plotseling af. De glimlach ver dween van zijn gelaat om plaats te maken voor een ongeloovig verbaasden blik, toen hij een voorbijganger in het oog kreeg, een opvallend groote Franschman met een lan gen baard, gekleed in een tropencostuum van creme kleurige zijde. De voorbijganger, die blijkbaar groote haast had, zag hem niet, maar passeerde in snellen gang. „Alle duivels", mompelde Ju les in uiterste verbazing, en zonder de Cre- den de 19-jarige machinebankwerker J. v. d. K. en de 28-jarige schillenophaler L. van G., thans gedetineerd. Zij hadden onder Leidschendam tot tweemaal toe een schuur geforceerd en daaruit weggenomen resp. een Vlaamsche reus met 8 jongen en drie konijnen. De Officier vond konijnendiefstallen in dezen tijd hoogst ernstig en temeer nog daar verdachten er tevens bij hadden inge broken. Tegen van G. eischte hij dan ook zes maanden gevangenisstraf en tegen v. d. K. drie maanden gevangenisstraf met bevel tot zijn onmiddellijke gevangenneming bij het uitspreken van het vonnis. Vonnis 25 September. Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt tegen een hotelrat. Het was niet veel fraais, dat de Officier van Justitie van A. P. wist te vertellen. Het was een aaneenschakeling van oplich ting en wat dies meer zij. Zoo was P. in den afgeloopen zomer in een pension te Katwijk aan Zee ge trokken, alwair hij het vertrouwen van de andere gasten wist te winnen. Maar als de gasten naar het strand waren, drong hij hun kamers binnen en roofde daar alles wat voor hem van waarde was. Het O. M. had van de vele benadeelden er slechts twee als getuigen gedagvaard; een heer uit Amsterdam, die zijn porte feuille met 60 en een duur fototoestel was kwijtgeraakt en een dame uit Helmond, van wie 30 en talrijke sieraden geroofd waren. De Officier vond een zware straf op zijn plaats, want talloozen in den lande zijn de dupe geworden van de praktijken van ver dachte. De eisch werd een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. Uitspraak 25 September. ZIJN VROUW MET EEN MES DOODGESTOKEN. Eisch: Tien jaar gevangenisstraf. Voor de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft terecht gestaan' de 44- jarige klinker, die op 3 Februari j.l. in de Benkoelenstraat aldaar zijn vrouw door messteken om het leven heeft gebracht. De getuige-deskundige dr. S. P. Tam- menons Bakker wees er op dat verdachte, die weinig ontwikkeld was, sinds zijn 15e jaar aan een steeds toenemende doofheid lijdende is, hetgeen hem als het ware voorbestemde tot achterdocht en heftige jalouzie, welke vooral het laatste jaar sterk was toegenomen. De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven, achtte het wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan moord. Et zijn echter verschillende verzachtende omstandighe den. Verdachte is meer gevaarlijk dan slecht en heeft in vele opzichten een on gelukkig leven. Rekening houdende met al deze factoren, doch anderzijds met den ernst van het gepleegde misdrijf, eischte spr. een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaren. Op 26 September a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. 32. Opeens, daar had. hij het in de gaten. Wat was dat nou? Zijn Klompertje weg. En een paar seconden geleden liep hij nog naast hem? Vader Klomp kreeg een boos vermoeden, want daar was iets niet in den haak. Dat kon best het werk zijn van Janus Steelgraag. oolsche nog een enkel woord te gunnen, draaide hij zich om en begon den Fransch man te volgen. Er stond een wilde, vastbesloten trek op zijn gezicht te lezen, terwijl hij achter den ander de straten doorliep. Zonder links of rechts te kijken, bleef hij den man op de hielen volgen als een hond. Twee keer ging zijn hand naar het onder zijn kleeren ver borgen mes, maar telkens liet hij het waar het was, hopend een betere gelegenheid te zullen vinden dan de open straat. Met wil de vreugde zag hij tenslotte hoe de man een smalle zijstraat inliep. „Nu krijg ik mijn kans", fluisterde hij in zichzelf, en weer ging zijn hand naar het mes. Op dit oogenblik voelde hij hoe er een hand op zijn schouder gelegd werd, en met een heeschen kreet draaide hij zich om, zijn gezicht vertrokken van wilde woede, gereed om zijn leven en vrijheid zoo duur mogelijk te verkoopen. Gedurende een se conde was hij weer zuiver de Apache uit de sloppen van Parijs, een man die zonder pardon zou weten te dooden als het noodig was. Maar oogenblikkelijk daarop ver dween de wilde trek van zijn gelaat, toen hij in de oogen keek van den man aan wien hij zijn vrijheid dankte. „Verduiveld", zuchtte hij opgelucht. „Bent u het, mijnheer Harborough; u heeft me een benauwd oogenblik bezorgd". „Wat voer je hier uit, Jules?" vroeg Har borough, die hem voorbij had zien rennen, en geschrokken was door de woeste uit drukking om zijn gezicht. Jules lachte boosaardig. „Ik kwam hier om een mes te koopen, en had het geluk meteen den man te ontmoeten, voor wien het bestemd was". Zijn oogen zochten on willekeurig de gedaante die zich door de EEN SOEP, EEN STAMPPOT EN EEN STOOFSCHOTEL Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Eenigen tijd geleden werd reeds aange raden den warmen maaltijd in één pan klaar te maken, aangezien er zuinig met de brandstof moet worden omgegaan. In deze een-pans-gerechten is gemakke lijk afwisseling te brengen. Men kan ze in den vorm van een soep, stamppot of stoof schotel geven. In brandstofverbruik komen met de echte een-pans-gerechten overeen de maaltijden, die bestaan uit peulvruchten (bruine en witte boonem capucijners) met aardappe len en een sla van rauwe groenten. Dit geldt natuurlijk alleen wanneer de peul vruchten in de hooikist of in kranten gaar gemaakt worden. Nadat de geweekte peul vruchten twintig tot dertig minuten zijn voorgekookt, blijven ze in de hooikist of in kranten ongeveer vier uur staan. De aard appelen hebben een klein half uur noodig en de groente-sla speelt, wat brandstof verbruik betreft, geen rol. Thans volgen eenige recepten voor vier personen. Bloemkoolsoep met groene kruiden. 1 kg. aardappelen, IA liter taptemelk, A liter water, 1 bloemkool, 1 prei of ui, bladselderij, peterselie, wat boter of vet, zout. De aardappelen schoon boenen, in stuk ken snijden en met A liter water, de fijn gesnipperde prei, de gewasschen en in stuk ken gesneden bloemkool gaar koken. Kook tijd ongeveer twintig minuten. Het meng sel tot een gelijke puree stampen, met de melk en de rest van het water verdunnen. De soep een oogenblik laten doorkoken en wat zout, boter of vet en de fijngehakte peterselie en selderij toevoegen. Stamppot met snijbiet. IA kg. aardappelen, yK kg. snijbiet, 150 g. magere kaas, wat boter of vet, wat zout. De aardappelen schoon boenen, in stuk ken snijden en met een bodempje water en wat zout in ongeveer vijfentwintig minuten gaar koken. De kaas raspen, bij de aard appelen voegen en het geheel fijn stampen. De snijbieten wasschen, uit laten lekken, fijn snipperen en met de aardappelen ver mengen. Het gerecht nog even door en door heet laten worden, nadat de boter of het vet en het zout zijn toegevoegd. Stoofschotel van slaboonen en bloemkool. IJ4 kg. aardappelen, 250 g. slaboonen, 1. kleine bloemkool, 100 g. sausijsjes, 50 g. taptëmelkpoeder, wat boter of vet, wat zout. Wat water in een stoofpan aan de kook brengen, de helft van de schoon geboende, in vieren gesneden aardappelen erin leg gen, daarop de afgehaalde gebroken boon tjes, dan de gewasschen s&ucijsjes, ver volgens de in stukken gesneden bloemkool, de rest van de aardappelen en wat boter of vet en zout. De pan sluiten, den inhoud vlug aan de kook brengen en in een half uur gaar koken. Het taptemelkpoeder met wat water tot een glad papje aanmengen en aan de overige bestanddeelen toevoegen. Het geheel losjes door elkaar roeren en nog even doorwarmen. Het overtollige vocht in een sauskom gieten. Het gerecht smalle zijstraat verwijderde,- en haastig vervolgde hij': „Waarom heeft u mij niet verteld dat onze beste Henri hier in Ca yenne is?" „Ik heb je Jules, zijn prooi voortdurend in het oog houdend, zag op dit oogenblik hoe de man een hoek omging en uit zijn gezichtskring verdween. Hij rukte zich onverwacht los uit den greep van Harborough, en rende weg in de richting waarin hij den ander had zien verdwijnen. Opgewonden schreeuwde Harborough hem achterna: „Stop, Julesidioot die je bent!" Deze schonk echter geen aandacht aan het geroep, zoodat Harborough hem zoo snel hij kon achterna rende, en hem bij de draai inhaalde. Beiden keken de straat af, en zagen hoe de vervolgde verdween in een café, dat Harborough herkende als de plek waar hijzelf den vorigen nacht zijn vreemde avonturen beleefd had, het café Napoleon. Jules hield zijn pas in en keek om naar zijn weldoener. „Mijnheer" hijgde hij. „U moet me niet terughouden, dit is een kans uit duizend". „Integendeel, het is het gevaarlijkste wat je kunt doen. Je kunt hier niets doen zon der meteen gevangen genomen te worden, en je moet ook aan Dudley Langdon den ken, het zou waanzin zijn, jezelf en hem op te offeren voor. „Mezelf! Zonder een oogenblik te aarze len! Ik wil met pleizier sterven als ik dien kerel maar zijn verdiende loon kan ge ven!" „Maar nu in geen geval, Jules; ik heb je hulp noodig. We moeten zorgen dat we Langdon vinden; en je wraak zal niet min- minder zoet zijn, al moet je ook een paar dagen wachten". Horizontaal: 2. loflied. 5. goud Frans ch) 6. wordt in Noorwegen gesproken. 8. tijdrekening. 9. onderaardsche gang. 10. hert. 11. en andere (afkorting). 14. meisjesnaam. 15. muzieknoot. 17. keukengereedschap 18. groente. 20. tijdrekening. 23. plagen (vervoeging). 25. eetgereedschap. 27. verhooging langs rivier. 23. noodsein min laatste letter. 29. vervoermiddel. in een dekschaal of in een vuurvasten scho tel overbrengen. Sla van kropsla, tomaten, bloemkool. 1 krop sla, A kg. tomaat, 1 kleine bloem kool, 4 lepels taptemelk, wat azijn of ci troensap, fijn gemaakte aardappelen, zout mosterd en fijngesneden kruiden. De bloemkool yx uur in water met wat zout zetten. De sla wasschen en laten uitlekken, de tomaten in plakjes snijden en de bloem kool in kleine stukjes verdeelen. Van tapte melk, azijn of citroensap, fijn gemaakte aardappelen, zout, mosterd en kruiden een slasaus je maken en met de groenten ver mengen. Deze sla als groente geven bij een maaltijd van peulvruchten (indien men daar nog over beschikt) en aardappelen. Harborough wist heel goed, dat dit laat ste een uitermate immoreel argument was, maar even goed wist hij, dat het den man naast hem zou overhalen, te doen wat hij verlangde. „Denk eens na! Op dit oogenblik weet Henri de Faramond dat Dudley en jij in vrijheid zijn, en zal hij leeren wat vrees is! Laat hem nog een poosje daarvan genie ten en. „Alles goed en wel, maar ik heb hem nu onder mijn bereik, terwijl hij morgen al weer veilig op zee kan zitten, onbereikbaar voor mijn mes!" „Dat is niet te verwachten. Hij heeft hier zaken die niet in enkele oogenblik- ken af te handelen zijn, en waarschijn lijk stelt hij ook wel eenig vertrouwen in den invloed die hij hier in zekere krin gen bezit. En bovendien, hij is een verra derlijke kerel. Als hij bemerkt, dat je hier in Cayenne rondzwerft.... Jules, ik ver zoek je dringend naar het jacht terug te gaan. Ik zou je niet graag naar die ellen dige gevangenis terug gevoerd zien, om daar doodgeschoten te worden. Laat me alleen naar dat café gaan. Ik zal De Fa ramond een paar mededeelingen doen, die hem de doodschrik op het lijf zullen ja gen. Ga terug om wille van je vriend." De woeste trek verdween van het ge zicht van Jules en hij riep uit: „Het is een ontzettende opoffering, mijn heer. Maar ik zal doen wat u wilt om wille van twee goede kameraden, die ik eigenlijk niet waard ben." Hij keerde zich om en wandelde snel weg. Harborough zag heb opgelucht na, tot hij uit het gezicht verdwen,en was, en ging dan op weg naar het café, bijna even be- geerig als Jules, om een ontmoeting te Verticaal. 1. winterfeest. 3. droog. 4. iemand, die bouwt. 6. niet omhoog. 7. uitroep. 8. landbouwwerktuig. 12. vrucht. 13. en dergelijke (afkorting). 14. Ie en 2e letter van het alphabet in om gekeerde volgorde. 16. dier. 17. kan iemand je geven. 19. staat soms boven een brief. 21. laatst. 22. reeds. 24. achter elkaar. 26. duw. 30. moeder. gebed voor den vrede. Credo, Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. Koning Chosroas van Perzië had bij de inname van Jeruzalem het heilig Kruis meegenomen naar Perzië. Later overwon keizer Heraclius Chosroas, die door zijn zoon Siroës vermoord werd. Siroës vroeg aan Heraclius zijn rijk terug. Dit verzoek werd ingewilligd, maar onder bepaalde voorwaarden, waarvan de eerste was de teruggave van het heilig Kruis. Na veer tien jaren in de handen van de Perziërs te zijn geweest, droeg Heraclius het op zijn schouders naar Jeruzalm, MAANDAG 15 Sept. Feestdag van de Zeven Smarten van Maria. Mis: Stabant. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Nicomedis, Martelaar; 3e (2e) voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (in vullen: En U om doorboring). Kleur: Wit. „De smarten van onze Moeder mogen wij niet vergeten. Daarom, o Moeder, smeeken wij u, om uw tranen, om de droe ve begrafenis van uw Zoon, om het purper van Zijn wonden, prent diep in ons hart uw smart". hebben met den man die Dudley Langdon verraden had. Gedurende enke,le oogenblikken na zijn binnenkomst kon hij niets onderscheiden; de plotselinge overgang van de zon be schenen straat naar het halfduister van het café verblindde zijn oogen. Nog kon hij niet alles onderscheiden, toen hij een be kende stem opgewonden hoorde uitroepen: „Kijk! Daar is hij juist. Deze heer zal mijn woorden bevestigen!" Toen zijn oogen een oogenblik later ge wend waren aan de schemering die er in de ruimte heerschte, bemerkte hij hoe Le Coq met een dramatisch gebaar naar hem wees, naar een tafeltje staande, waaraan de man gezeten was, dien Jules achter volgd had. Het baardige gelaat van den man stond ernstig en beangst, en een trek van wantrouwen verscheen in zijn oogen,' toen hij den blik van den Amerikaan ont moette. Le Coq begon weer te spreken. „Monsieur Hariborough, deze heer is de vader van de dame die ons gisteravond met een bezoek heeft vereerd. Hij beweert, dat ze verdwenen is! Het schijnt, dat ze na haar bezoek niet meer thuis is gekomen en daar hij op een of andere manier ont dekt heeft, dat ze hier is geweest, heeft mijnheer De Faramond de vermetelheid, mij te beschuldigen, haar ontvoerd te hebben. Ik heb hem de heele werkelijke gang van zaken verteld dat zij hier is geweest, dat ze buiten de deur in moeilijkheden ge raakte, en dat wij tweeën haar redden uit de handen van de schurken, die haar ont voeren wilden. Het is een buitengewoon geluk, dat u zoo toevallig op het goede oogenblik verschijnt om mijn woorden te bevestigen. Verzekert u hem, dat wij de dame veilig in haar rijtuig gezet hebben." (Wordt vervolgd). 33. Want die Janus stond voor niets, had hij al zoo dikwijls gehoord. Eerst had de goede Klonjp dat niet willen gelooven, maar nu hij daar straks gezien had, hoe Ja nus er met het geld vandoor ging, werd hij •bang, dat zijn lieve Klompertje wel eens ontvoerd kon zijn. KLOMPERTJE KLOMP. PUZZLE No 1. Oplossing: Hallo jongens en meisjes. De redactie wilde m'n openingswoord in gewone taal zetten, maar ik zei: „Niks hoor. Geef de Hollandsche kinderen eens de kans te laten zien, wat ze kunnen. Als jullie me in gaan kleuren, denk er dan om, dat je niet buiten de lijntjes gaat. Doe je best". De liturgie der Kerk ZONDAG 14 Sept. Vijftiende Zondag na Pinksteren. Feest van H. Kruisverheffing. Mis: Nos autem. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. 15en Zondag na Pinksteren; 3e

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10