DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE OPERATIES AAN HET OOSTELIJK FRONT Momentje VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10049 ^£cidócli€0oti/fcci/n£ Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht V Vermagering „Hoofdzaak is, dat de geest en de ziel frisch blijven", schreef dezer dagen onze collega, „De Nieuwe Dag" naar aanleiding van het feit, dat het met de krant is ge gaan, als met velen onzer: zij is wat slan ker geworden. De geest, de ziel van de krant blijve ech ter onder deze lichamelijke vermagering frisch! Wij vertrouwen, dat de lezers aan het vermagerde gezicht van hun dagelij kschen gast, hun huisvriend en huisgenoot wel wennen, als zij bemerken, dat de geest, de ziel van dien vriend dezelfde is gebleven; ondanks alle uiterlijke verandering als ge volg van de tijdsomstandigheden! Wij moeten er voor zorgen, dat de uiter lijke omstandigheden, hoe dan ook, geen nadeeligen invloed uitoefenen op ons gees telijk leven, ons ziele-leven. Dit moet blij ven frisch en fit, gespannen voor de plichts vervulling, voor de taak, die deze tijd ons oplegt en de komende tijd van ons zal eischen. Dat geldt voor de krant. Dat geldt voor ieder individu in het individueele leven. Daarvoor moeten wij ons allen met alle krachten inspannen! Dan kan zeer veel bekrimping, die door de tijdsomstandigheden ons wordt opge legd, onze geestelijke gezondheid ten goede komen. Zooals wij in een tijd, waarin aan niets gebrek is, geneigd zijn, vluchtig en luchtig te leven zoo gaan wij in dezen tijd ons veel meer op de waarde (en het gemis aan waarde!) van de dingen bezinnen. De uiterlijke vermagering behoeft daar om nog niet per se vooral niet als ze van voorbijgaanderi aard is onze geeste lijke gezondhend te schaden. Uw courant en u, lezers, blijven frisch van geest! WIJZIGING DER WINKELSLUITINGS? WET TREEDT 15 SEPTEMBER IN WERKING. Onder verwijzing naar de reeds eerder gepubliceerde berichten betreffende de de zer dagen afgekondigde wijziging van de winkelsluitingswet verzoekt men ons, ter voorkoming van misverstand, nadrukkelijk onder de aandacht te brengen, dat de wij ziging per 15 September in wetrking treedt. Dit houdt dus in, dat met ingang van 15 September het sluitingstijdstip gedurende de eerste vijf werkdagen te 19 uur en voor den Zaterdag te 20 uur zal zijn, terwijl op dien datum tevens de verplichte openstel ling van 1018 uur wordt ingevoerd voor bakkers-, kruideniers-, melk- en zuivel- winkels, voor groente-, aardappeïen- en fruitwinkels, voor slagerswinkels en voorts voor de kleeding- en rijwielzaken. Met ingang van 1 October, vanaf welken datum de regeling voor het winterhalfjaar geldt, valt dan het sluitingstijdstip voor de eerste vijf werkdagen van de week op 18 uur en voor den Zaterdag op 19 uur. BONAANWIJZINGEN. Voor de week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 September zijn als nieuwe bonnen aangev/ezen: 35 voor brood, vleesch en melk en 36 reserve voor 3 kg. aardappe len. Voor het tijdvak van 7 September t/m 4 October zijn aangewezen voor kaas de bonnen 34, 35, 36, 37 kaas. Elk der bonnen geeft recht op het koopen van 100 gram Bonnen die afloopen De vólgende bonnen zijn na Zater dag 13 September niet meer geldig: 34 Brood: Brood of gebak. 34 Vleesch: Vleesch of vleeschwaren. 34 Vleeschwaren: Vleesch of vleesch waren. 34 Melk 1: Melk. 35 Reserve: Aardappelen. Geldige bonnen Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 14 Sept. 35-4 brood 35 brood 35 vleesch 35 vlw. 35 melk I 36 reserve 33 eieren 7 Sept. 114 algem. 115 algem. 116 algem. 34-35 bloem 36-37 bloem C rijst C haverm. 117 algem. 118 algem. 119 algem. 54, 35, 36, 37 t/m 20 Sept. 1941: 1 rants, brood of gebak 1 rants, brood of gebak Vi rants, vleesch of vlw. 1 rants, vleesch of vlw. 1% liter melk 3 kg. aardappelen één ei t/m 4 Oct. 1941: 1 kg. suiker 250 gr. koffie-surrogaat 500 gr. jam Vi rants, bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 250 gr. havermout 250 gr. havermout 250 gr. gort 100 gr. vermic. of maiz. 400 gr. 7 Sept. t/m 24 Sept. 1941 34-35 boter 250 gr. boter 34-35 vet 250 gr. boter m. reduct. 31 Aug. t/m 30 Sept. 1941: 113 algem. één rantsoen zeep B zeep B toiletz. Gereserveerde mede- deelingen In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B. van militaire zijde het_ volgende: Het Duitsche weermachts bericht is in de afgeloopen dagen weer zeer terughoudend geweest met betrek king tot mededeelingen over de operaties in het Oosten. De reden hiervan is weer, dat men den Sovjets geen aankhoopingspunten wil ge ven over de in feite reeds bereikte doe len. Volgens Britsche berichten zou er een z-g- grfiot ontlastingsoffensief der Sovjets van Smolensk tot Gomel aan den gang zijn om de Duitsche bedreiging van Moskou op te heffen. Naar aanleiding hiervan kan worden op gemerkt, dat Smolensk evenals voorheen in Duitsche handen is en ongeveer 70 kilo meter achter het Duitsche front ligt. Hetzelfde geldt voor Gomel, dat nog verder achter het Duitsche front ligt. In de sectoren van het front ten Oosten van Smolensk en ten Oosten van Gomel hebben de Sovjets meermalen aanvallen met formaties van verschillende sterkte ondernomen, welke echter zijn gestaakt. Deze aanvallen hebben op geen enkele wijze de groote Duitsche operaties gestoord, die dagelijks terrein winnen en leiden tot de vernietiging van vrij groote onderdee- len der Sovjets. Het beste bewijs hiervoor is de omsingeling van Leningrad. Overeenkomstige bewijzen kunnen bin nenkort cok uit de andere deelen van het front verwacht worden. De Sovjets weten nauwkeurig, dat zij voor het aanbreken van den winter zware Duitsche slagen kun nen verwachten, waaraan zij in hun tegen- woordigen toestand het hoofd niet meer zullen kunnen bieden. Gisteren en in den afgeloopen nacht heb ben Duitsche gévechtsvliegtuigen opnieuw aanvallen gedaan op het aan alle zijden in gesloten Leningrad. In alle wijken braken groote en vele kleine branden uit, die de Duitsche troepen voor de stad nog lang konden z:en woeden. Naar de Britsche berichtendienst uit Moskou meldt, wordt in Leningrad en Odessa de mobilisatie van de geheele be volking in het belang der verdediging voortgezet. Tijdens de gevechten der afgeloopen da gen aan het Finsche front hebben Duitsche troepen een uitgestrekt moerassig terrein veroverd. Hierbij werden acht pantserwa gens, 13 tractors, 415 stukken geschut, 27 vrachtauto's deels met aanhangwagens, als mede 83 andere voertuigen, veldkeukens en platboomde vaartuigen buitgemaakt. Bij de gevechten aan het Karelische front werd op 8 September een groote Sov jetformatie omsingeld. De Sovjets tracht ten in hevige tegenaanvallen de Duitsche linies te doorbreken, om zoodoende te kun nen terugtrekken. Onder zware verliezen voor de Sovjets werden deze doorbraak pogingen afgeslagen. De Sovjets lieten meer dan 900 dooden op het slagveld ach ter. Bij andere gevechten verloren de Sov jets 300 dooden en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. FINLAND STRIJDT TOT HET EINDE. Een conferentie van vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties, waar minister Tanner een overzicht gaf van de binnen- en buitenlandsche situatie, heeft gisteren verklaard, dat de vertegenwoordigers der arbeiders er onwrikbaar op blijven staan, dat Finlands strijd voor de vrijheid tot het einde wordt gevoerd en dat zoowel aan Rijksdag als aan regeerings- en oorlogs leiding alle steun moet worden verleend. DE BEVRIJDING VAN REVAL. Een groep Finsche, Italiaansche, Arneri- kaansche, Zweedsche en Duitsche journa listen heeft de gelegenheid gehad Reval te bezichtigen. De Estlandsche burgemees ter van Reval heeft voor hen een toespraak gehouden, waarin hij het lot der stad be sprak en er op wees, dat de bolsjewisten op verschrikkelijke wijze hebben huisge houden. Onafzienbare massa's menschen zijn weggehaald of ter plaatse afgemaakt. Reeds lang had men gewacht op de be vrijding door de Duitsche troepen en die was nu eindelijk gekomen. De tweede bur gemeester verhaalde hoe na het aan den staat trekken van de bedrijven en na de onteigeningen de politieke terreur begon, die steeds meer offers eischte. Het resul taat was, dat 150.000 personen, dus meer dan 10 pet. van de geheele bevolking van Estland, weggesleept of vermoord werden. De geheele ellende kan op het oogenblik nog geenszins worden overzien, aangezien de bolsjewisten alle Sijsten; metde namen der gearresteerden hebben vernietigd. Het leven in de stad hervat reeds zijn normalen gang. Sedert 19 September is een groot deel der winkels heropend. HORTHY BIJ DEN FÜHRER IN DIENS HOOFDKWARTIER AAN HET FRONT. Op uitnoodiging van den Führer heeft de Hongaarsche rijksbestuurder, Horthy, van 8 tot 10 September een be zoek aan den Führer gebracht in zijn hoofdkwartier aan het Oostelijk front. Horthy was vergezeld van den Hon gaarschen minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken, Bardos- sy, en den chef van den Hongaarschen generalen staf, luitenant-veldmaar schalk Szombathely, terwijl ook de Hon gaarsche gezant te Berlijn, luitenant veldmaarschalk Sztojay, en de Duit sche gezant te Boedapest, von Jagow, aan de reis deelnamen. De Führer en de rijksbestuurder hebben besprekingen gevoerd over den politieken en den militairen toestand. Deze besprekin gen waren gekenmerkt door den geest van de traditioneele wapenbroederschap van beide volken, die thans in den gemeen- schappelijken strijd tegen het bolsjewisme bekrachtigd wordt. Aan déze politieke en militaire bespre kingen werd van Duitsche zijde deelgeno men door den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den chef van het o'pperbeve" van de weermacht, gene raal veldmaarschalk Keitel, van Hongaar sche zijde door Bardossy en Szombathely. Gedurende zijn verblijf in het hoofd kwartier van den Führer heeft Horthy een bezoek gebracht aan den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch. Voorts bracht hij een bezoek aan rijksmaarschalk Göring in diens hoofd kwartier. De besprekingen tusschen den Führer en den Hongaarschen rijksbestuurder ein digden op 10 September. De Führer ver leende den rijksbestuurder in diens hoeda nigheid van oppersten bevelhebber der Hongaarsche weermacht in een plechtig heid het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Hij eerde, daarmede de dapperheid der Hongaarsche troepen, die in trouwe en be proefde wapenbroederschap schouder aan schouder met de Duitsche soldaten tegen den bolsjewistischen vijand der Europee- sche beschaving strijden. ZENDELING IN CHINA OMGEBRACHT. Volgens berichten uit Kanton en Hong kong is de zendeling Weile, die sedert den herfst van het vorige jaar zijn werk zon der hulp verrichtte in een gebied, dat veel van den oorlog te lijden had gehad, in Li- long door roovers doodgeschoten. LAVAL VERLAAT HET ZIEKENHUIS. Pierre Laval is gisteren vertrokken uit het ziekenhuis, waarin hij ongeveer twee weken heeft doorgebracht. RADIO-REDE VAN ROOSEVELT Tijd voor actieve verdedi ging gekomen HET INCIDENT MET DE „GREER" Gisteren heeft de Amerikaansche president Roosevelt voor de radio een rede gehouden. Hij begon met een herhaling van de Noord- Amerikaansche lezing van het incident met de „Greer''. In strijd met de officieele Duit sche constateering verklaarde hij, dat de Duitsche duikboot het eerst, zonder waar schuwing, op den torpedobootjager had ge vuurd. De Amerikaanschp torpedobcotjager bevond zich in wateren, die de Amerikaan sche regeering had uitgeroepen tot wateren der eigen defensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roose velt, spreekt een politiek van ongebreideld geweld tegen ieder schip, dat de zeeën be vaart, onverschillig of het oorlogvoerend of niet-oorlogvoerend is. Het betrof een daad van „zeeschuimerij". Het was niet de eerste Duitsche zeeschuimersdaad in dezen oorlog tegen de Amerikaansche vlag. Aanval is ge volgd op aanval. Roosevelt noemde in ver band hiermede het gekal van de „Robin Hood", het geval van de „Sessa", en het ge val van de „Steel Seafarer". Bovendien be weerde hij, dat in Juli j.l. een Ameri- kaansch oorlogsschip in Noord-Amerikaan- sche wateren geruimen tijd door een duik boot was achtervolgd. Vier van de schepen, die tot zinken gebracht of aangevallen zijn, voeren onder de Amerikaansche vlag. In het vijfde geval betrof het een schip, dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide verder, dat de Ver. Sta ten desondanks hun zenuwen meester ble ven en niet hysterisch werden. Het zou een groote natie onwaardig zijn een enkel inci dent te overdrijven. Het zou echter een niet te verontschuldigen dwaasheid zijn, wan neer men dergelijke incidenten wilde ba- gatelliseeren, gezien het bewijsmateriaal, dat er duidelijk voor spreekt, dat dit inci dent niet op zichzelf staat, maar veeleer een „deel vormt van een algemeen plan". In het verdere verloop van zijn rede sprak Roosevelt over „nazicomplotten" op het ge heele Westelijke halfrond en verklaarde, dat, zoodra de wereld buiten 't Amerikaan sche continent onder de heerschappij der spil zou staan, de spilmogendheden aan scheepsbouwmogelijkheden de Ver."Staten verre zouden overtreffen. De Ver. Staten, zoo zeide Roosevelt, heb ben een zeer eenvoudige fundamenteele politiek, nl. die, dat geen enkele natie het recht heeft de Oceanen der wereld op groo- ten afstand van het eigenlijke oorlogstoo- neel voor den handel van andere landen on veilig te maken. De tijd is gekomen, dat het Amerikaansche volk moet inzien, dat „de veiligheid der Ver. Staten wordt bedreigd" en dat dat zoo niet kan doorgaan. De „twee bolwerken der defensie" zullen instandgehouden worden, en wel ten eerste de leverantielijn voor materiaal aan de vij anden van Hitler en ten tweede de vrijheid der zeeën. De tijd voor de „actieve verde diging" is thans gekomen. Ook de patrouille ter zee en in de lucht van de Ver. Staten heeft den plicht de Amerikaansche politiek van vrijheid der zeeën ten uitvoer te leg gen en wel nu. Dat beteekent zeer eenvou dig en duidelijk, dat de patrouilleschepen en vliegtuigen alle koopvaarders zullen be schermen en wel niet alleen Amerikaansche schepen, maar schepen onder alle vlaggen, die handel drijvep in de Amerikaansche „verdedigingswateren". net is geen oorlogsdaad van den kant van Amerika, wanneer men de zeeën verdedigt, die voor de Amerikaansche verdediging be langrijk zijn. „Van nu af aan", zoo zeide Roosevelt woordelijk, „loopen Duitsche of Italiaansche oorlogsschepen in deze wateren, welker be scherming voor de Amerikaansche defensie belangrijk is, alleen op eigen risico binnen. De bevelen, die ik als opperbevelhebber van het Amerikaansche leger en de vloot heb gegeven, houden in, dat deze politiek moet worden uitgevoerd, en wel terstond. De uit sluitende verantwoordelijkheid berust bij Duitschland. Het zal niet tot een schietpar tij komen, tenzij Duitschland daar naar blijft streven". Roosevelt beweerde ten slotte, dat dit de eenige mogelijkheid is om den defensiemuur in stand te houden, dien de Ver. Staten ver plicht zijn rondom het Westelijk halfrond in stand te houden. Hij maakt zich geen illu sies ten aanzien van den ernst van dezen Spitsbergen, centrum der Hollandsche walvischvaart HET BEZIT VAN RIJKE STEENKOLEN MIJNEN. (Van onzen V. P. B.-correspondent). OSLO, September 1941. Noordland, Barentzeiland, Amsterdam- eiland nog altijd dragen de eilanden in het hooge Noorden, die deel uitmaken van Spitsbergen Nederlandsche namen als eeni ge herinnering aan ons roemrijk verleden, toén koene zeevaarders op zoek naar den Noord-Oostelijken doortocht in de met drijfijs bedekte Poolzee rondzwalkten. Heemskerk en Barentz, beroemd door de overwintering op Nova Zembla, vonden den doortocht niet, maar wel ontdekten zij Spitsbergen. Enkele tientallen jaren later werd hier een zomernederzetting gevestigd om de walvischvaarders in de gelegenheid te stellen hun rijke buit te bewerken. De traankokerijen wonnen er traan en daar om werd de nederzetting Smeerenburg ge noemd. Voordat men het eiland zag, rook men het reeds, zeggen schrijvers uit de ze ventiende eeuw De walvisschen trokken meer naar het Noorden, Smeerenburg verviel en zoo werd Spitsbergen een vergeten uithoek, die nog slechts waarde had als uitgangspunt voor Poolexpedities. Toen werden in de twintigste eeuw steenkolen, dicht onder de oppervlakte gelegen en dus gemakkelijk ontginbaar, ontdekt en dit feit was de oor zaak van een reeks twisten over de vraag, wie eigenlijk de bezitter van dit land was. Tenslotte verwierf Noorwegen in 1919 de souvereiniteit, maar dat jaar zag tevens het begin van een omvangrijke exploratie van de Noordelijke IJszee door de Sovjet- Unie. De arctische scheepvaart had steen kolen noodig en waar kon men die beter halen dan op Spitsbergen? Een grondige penetratie had plaats, zood?\, het belang rijkste mijnencomplex nu in Sovjet-Rus sische handen is. Dit produceert ruim 400.000 ton steenkolen per jaar, terwijl de totale productie 700.000 ton bedraagt. Enkele dagen geleden'is een Engelsch expeditiecorps op Spitsbergen geland. De schaarsche berichten hierover spreken el kander tegen: Eerst werd gemeld, dat het eiland tot een vloot- en luchtsteunpunt ge maakt zou worden, maar later bleken de Engelsche troepen na de mijnen onbruik baar gemaakt te hebben weder vertrokken te zijn. Overigens maakt de aanwezigheid van landijs den aanleg van vliegvelden waarschijnlijk onmogelijk. Of zou de Sov jet-Russische bondgenoot hier de vrije hand krijgen? Na korten tijd in het middelpunt der belangstelling gestaan te hebben, is Spitsbergen weer in de nevelen van het Noorden verzonken. HET TUINTJE. Straks wordt er gespit in mijn voor tuintje. De steenen gaan er uit en er komt gras in. Ik wil wel weer eens loopen op het zachte of natte gras als in mijn kinderjaren. Grint herinnert mij aan de misdaden mijner jeugd, toen wij geen steenen konden zien zonder er mee te smijten en vele ra men het moesten ontgelden. Gras is zacht en gewillig en goed van kleur. Gras plooit zich naar de natuur, het heeft groei en wasdom, het drenkt zich aan regen en aan zon tegelijk. En als ik op het gras mij koester in mijn vrijheid, is heel de booze wereld veel verder weg, dan wanneer het grint knarst onder mijn voeten. Verder staan er rozen in mijn tuin. Klimrozen, ordeloos gegroeid over de haag en het pad. Die moeten worden gesnoeid om schooner te bloeien. En ik denk eraan dat zij een voorbeeld zijn voor ons menschen. Ook wij moe ten wel eens in onze bewegingen wor den besnoeid om daarna des te schoo ner en ordelijker te kunnen uitbloeien in ons leven. En ook als wij met men schen in aanraking komen, prikken wij ons wel eens. Wij in die kamer, achter dat kleine voortuintje, waar straks de rozen bloeien, kijken alleen maar naar die rozen. Wij raken ze niet aan. Waarom zou men zich nog meer laten prikken. VJ De strijd in het Oosten. Een Duitsche voltreffer heeft een stuwdam met brug geraakt De gevolgen zijn zichtbaar (Atlantic-Holland) DE VERHOOGING DER OUDERDOMS- EN ANDERE RENTEN. De onlangs afgekondigde tijdelijke ver hooging van onderscheidene ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen- en weezenrenten, toegekend uit hoofde van de ouderdoms- en invaliditeitswet, heeft er toe geleid, dat ver scheidene personen, die een voorloopige, dan wel een definitieve rente genieten krachtens de bepalingen van een der beide ongevallenwetten, zich om inlichtingen tot 't bestuur der Rijksverzekeringsbank wen den met de vraag of dientengevolge ook de door hen genoten renten een verhooging ondergaan. Ter vermijding van misverstand wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat de genomen maatregel niet van toepassing is op de beide Ongevallenwetten. HOUDT OEN VEESTAPEL GEZOND. VOORKOMT BESMETTELUK;VERWERP«N.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1