Weerbericht KERKNIEUWS Qemetiqde fBevicfiten KLOMPERTJE KLOMP, EEN ECHTE HOLLANDSCHE JONGEN OFFECIEELE PUBLICATIE DINSDAG 9 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, melden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.11 uur Dinsdagavond. Zon op 7.04 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 9 September: De maan komt Dinsdag avond om 9.46 uur op en gaat Woensdag voormiddag om 11.57 uur onder. 10 Sept. De maan komt Woensdagavond om 10.14 op en gaat Donderdagmiddag om 12.59 onder. 11 September: De maan komt Donderdag avond om 10.43 uur op gaat Vrijdagmiddag om 1.59 uur onder. 12 September: De maan komt Vrijdag avond om 11.17 uur op en gaat Zaterdag middag om 2.54 uur onder. (Laatste kwartier). 13 September: De maan komt Zaterdag avond om 11.57 uur op en gaat Zondagmid dag om 3.47 uur onder. 15 September: De maan komt Maandag nacht om 0.40 uur op en gaat Maandagmid dag om 4.34 uur onder. 16 September: De maan komt Dinsdag nacht te 1.39 uur op en gaat Dinsdagmiddag te 5.16 uur -onder. WATERTEMPER ATU ÜR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. Zoowel voor het Hofplein als voor de Blaak worden drie prijzen uitgeloofd. Een eerste prijs ad ƒ.6000, een tweede ad 5000 en een derde ad 3000, terwijl voorts voor elk premiën beschikbaar worden gesteld tot een bedrag ad ƒ3000. Inzending wordt verlangd vóór of op 1 December 1941 twaalf uur des middags. Het prijsvraagprogramma wordt beschik baar gesteld na aanvraag op een daarvoor vastgesteld formulier. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de jury, dat gevestigd is bij het Asro, Coolsingel 107, Rotterdam. VERHANDELEN VAN SLACHT- GEVOGELTE. Alleen door erkende handelaren. In de Nederlandsclie Staatscourant is verschenen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherjj, dat in de plaats treedt van het gevogelte-inventarisatiebesluit 1940 Hierbij wordt bepaald, dat het verhandelen van slachtgevogelte slechts mag geschieden door erkende handelaren. Een uitzondering wordt gemaakt Wor door de centrale Voor eieren en pluimvee aangewezen fok- en legdieren. Overeenkomstig den wensch van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw een openbare prijsvraag uitgeschreven, welke ten doel heeft stedebouwkundig-architecto nische ontwerpen te verkrijgen voor de bebouwing van het Hofplein en de Blaak te Rotterdam. Ontwerpen, welke de mo gelijkheid inhouden na uitwerking respec tievelijk na het eventueel aanbrengen van door de jury voorgestelde wijzigingen als schema en leidraad bij de toekomstige be- •bouwing te dienen, kómen voor bekroning in aanmerking. De jury, waarvan de algemeen gemach tigde voor den wederoubouw voorzitter en lid is, zal bestaan uit de heeren: F. A. Eschauzier, ir. J. Gratama, H*. M. Kraay- vanger, A. J. Kropholler, ir. L. S. P. Scheffer, ir. A. van der Steur, ir. P. Ver hagen en ir. W. G. Witteveen. PASTOOR VAN BENTEN f. Plechtige Uitvaart. Zondagmiddag om 3 uur is het stoffe lijk overschot van den overleden, herder van Honselersdijk, den Zeereerw. heer W. C. van Benten, door de leden van het Kerk- en Armbestuur vanuit de pastorie overgedragen naar de Parochiekerk;.' Terwijl het zangkoor het „Subvenite" zong, werd het stoffelijk overschot aan de kerk ontvangen door den kapelaan der parochie, den Weleerw. heer J. W. van Went, en opgebaard op het priesterkoor. Hierna werd door de talrijke aanwezi gen het rozenhoedje gebeden voo de zie- lerust van den beminden herder. De Metten. Zondagavond om 7 uur werden de plechtige Metten gezongen. Agens was de zeereerw. pater Alphon- sus van Benten O. Carm. uit Zenderen, broer van den overleden pastoor; diaken de weleerw. heer G. Lemmers, oud-kape laan van Honselersdijk, thans kapelaan te Bodegraven; subdiaken de weleerw. heer C. P. Meereboer, kapelaan te Loosduinen, cantores waren de weleerw. heeren W. J. van. Went, kapelaan der parochie, en pa ter Lucidius van der Sman, assistent te Honselersdijk. In het priesterkoor hadden plaats geno men de hoogeerw. heer G. J*. M. Maat, de ken van Poeldijk, de zeereerw, heeren J. H. Visser, pastoor te Wateringen, L. P. Bangert, pastoor te Loosduinen en Th. van Beers, pastoor te Bergen, en de weleerw. heeren pater B.' Drost, kapelaan te Wate ringen en G. Jongkind, kapelaans te Poel dijk. In het kerkgebouw, dat geheel bezet was met deelnemende parochianen, merkten we op de leden van het kerkbestuur en de leden van het parochiaal armbestuur. - Do Lauden. Evenals Zondagavond, was de opkomst der geloovigen bij de Lauden, die gister ochtend om negen uur aanvingen, alsmede bij de plechtige H. Mis van Requiem, wel ke onmiddellijk hierna volgde, zeer talrijk. De Lauden werden geleid door deken G. J. M. Maat, van Poeldijk, met assistentie van kap. W. J. van Went, diaken en kap. G. Lemmers, diaken. Cantores waren: kap. J. B. Drost uit Wateringen en pater C. v. d: Sman, Capucijn. De Uitvaart. De H. Mis van Requiem celebreerde eveneens deken Maat met dezelfde assi stentie. Aan de zij-altaren werden gelijk tijdig H.H. Missen opgedragen door pater A. van Benten O. Carm. en pastoor B. Schneiders uit Lijnden. Het parochiaal zangkoor voerdè de Gre- foriaansche Requiemmis uit, aan het orgel egeleid door den heer Zwinkels. Op het priesterkoor haSden zeer vele eerw. geestelijken uit het Dekenaat en van elders plaats genomen. Onder hen bevon den zich de hoogeerw. heer W. J. J. de Jongh, praeses van het Gr.-Seminarie War mond; de zeereerw. heeren pastoor J. H. Visser uit Wateringen. H. B. J. Warnink uit Kwintsheul, J. A. B. M. van Blaricum uit Monster, H. J, A. Theissen uit Schip luiden, A. J. M. v. d. Burg uit Maassluis, W. J. Warmenhoven uit Voorhout, B. F. Kosters uit Hillegom, A. de Wilde uit Dordrecht, Th. van Beers uit Bergen (N.-H.); voorts de zeereerw. heeren Rec toren N. Appelman uit Monster en P. J. de Kok uit Naaldwijk alsmede de wel eerw. heeren kapelaans H. v. d. Heyden uit Naaldwijk, C. P. Meereboer uit Loos duinen, L. A. Brabander uit Rijswijk, G. J. Hoogervorst uit Wormer, oud-kapelaan van Honselersdijk. Vooraan in de kerk hadden plaats genomen de leden van het kerk- en armbestuur en de burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschöer met diens echtgenoote. Burgemeester P. J. Eisen van Naaldwijk was wegens afwezig heid verhinderd. Deken Maat hield de lijkrede naar aan leiding van den tekst: „Wij hebben geen blijvende woonplaats, wij zoeken epn toe komende". In het middaguur is het stoffelijk over schot overgebracht naar Bodegraven, waar het in fyet Priestergraf op het R.K. Kerk hof aldaar is bijgezet. De Begrafenis. Gistermiddag te half twee droegen de kerkzangers hun geliefden pastoor uit het kerkgebouw naar den lijkwagen, welke het stoffelijk overschot overbracht naar Bodegraven, waar de ter aarde hestelling plaats had. Pastoor W. P. J. Janus van Bodegraven ontving hier het stoffelijk overschot en verrichtte de beaarding in tegenwoordig heid van de Geestelijkheid en Kerk- en Armbestuur van Honselersdijk en vele geestelijken uit den omtrek. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET OORSCHEN. Gisterochtend geraakte op de boerderij van den heer N. Chr. Renken te Nieuwe- Scheemda de 29-jarige gehuwde arbeider R. Wissing uit Westerlee tusschen de rie men van de dorschmachine en werd eeni- ge malen mee rondgesleurd voor men de machine tot staan kon brengen. Ernstig gewond werdv- hij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij in den namiddag aan de bekomen ver wondingen is overleden. BIJ HET VISSCHEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag ise het zesjarig zoontje van den heer G. Veen te Emmercompas- cuum bij het Visschen verdronken. Het lijkje is later opgehaald. FRAUDULEUS VEE GESLACHT. Ambtenaren va* den crisiscontroledienst hebben een veehouder onder de gemeente 22. Maar vader Klomp wist het wel, wat hij deed. Die kwam precies op den rand van het schuitje terecht en het bootje maakte een zwaai van belang. Janus werd er als het ware uitgekegeld en vloog over het hoofd van Klomp op den wal. 23. Met een smak kwam de dief op de steenen terecht vlak voor de voeten van Klompertje en bijna op hetzelfde oogen- blik was vader Klomp er ook al weer bij. Die had het schuitje omgekeerd en was op den wal gesprongen, want het ging om zijn geld. 24. Voor Janus liep dit avontuur slecht af. Tegen twee kon hij het niet bolwerken. Binnen enkele seconden had vader Klomp zijn geld al weer in handen en Janus had het nakijken. Dat dachten Klompertje en zijn vader tenminste, maar het zou anders gaan Oudewater op heeterdaad betrapt bij het slachten van een stier, terwijl voorts bij een nader onderzoek bleek, dat het vleesch van dezen stier niet voor de consumptie geschikt was. Tegen den veehouder is pro ces-Verbaal opgemaakt. De directie van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam deelt mede, gerust stellend bericht te 'hebben ontvangen van haar agentschap te Lissabon, in za'ke de bemanning van haar verloren gegaan stoomschip „Sitoebondo". Uit dit bericht valt af te leiden, dat de geheele beman ning zich in veiligheid bevindt. In verband met de tijdsomstandigheden moet de directie deze mededeelinig doen onder alle voorbehoud. De liturgie der Kerk WOENSDAG 10 Sept. Mis v. d. H. Ntco- laas van Tolentijn, Belijder: Justus. 2e ge bed voor den vrede. Kleur: Wit. Getroffen door een predikatie van een Augustijn over de verachting van de we reld, trad de heilige Nicolaas in de Orde van de Augustijnen. Zijn kloosterleven bij na uitsluitend te Tolentino (vandaar zijn naam) was een aaneenschakeling van vas ten, gebed en boete. s In de kerjken van 4e E.E. P.P. Franciscanen WOENSDAG. Mis v. d. Z.Z. ApoUinaris en Gezellen, Martelaren: Salus autem. 2e gebed v. d. H, Nicolaas van Tolentijn; 3e voor den vrede. Kleur: Rood. VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. GROENTEN- EN FRUITPRIJZEN. Bericht No. 32. De hieronder volgende groenten- en fruitprijzen zijn geen vastgestelde maxi mumprijzen. Zij'zijn bedoeld om den consument een richtlijn te geven voor de prij zen die hem ten hoogste in rekening ge bi acht mogen worden gedurende de periode 10 tot en met 16 September 1941. Boven deze prijzen zullen in dit tijdvak in geen geval groenten of fruit mogen wor den verkocht, ook niet wanneer deze van de beste kwaliteit zijn. In de meeste gevallen zullen de groenten, en fruitprijzen lager moeten zijn dan de onderstaande prijzen, die gebaseerd zijn op de beste kwaliteiten. GROENTEN. Bloemkool: sorteering I sorteering II Tomaten: goede Kwaliteit misvormd kriel Wortelen: met lof per-bos zonder lof, fijn zonder lof, middelgrof zonder lof, grof Kasboonen Stokboonen: prinsesseboonen snij- en spekboonen Stamboonen: prinsesseboonen zonder draad idem met draad andere soorten stamboonen Pronkboonen Roode kool Savoye kool Witte kool Spitskool Komkommers: boven 850 gr. van 700850 gram FRUIT: Aardbeien Aalbessen Meloenen: groene ananas andere soorten Druiven: Muscaat, Westfrisia, Leopold, Golden Cham pion Cros Colman Frankenthaler andere soorten Perziken: Extra (bov. 7 cm. dsn.) KI. I (v.-,6-7 cm. dsn.) KI. II (v. 5-6 cm dsn.) KI. III (v, 4-5 cm. dsn.) KI. IV (ben: 4 cm.) Appelen: Cox Oranje Pep- pin, enz.: extra kwal. lste kwaL 2e kwaliteit Goudreinettc.. enz. extra kwal. lste kwal. 2e kwaliteit Brabantsche Belle fleur enz.: extra kwaliteit lste kwaliteit 2de -kwal. Jacques Lebel enz.: Ie kwaliteit 2de kwal. Overige soortén: le kwal, 2de kwal. 0.20 p. st. 0.16 0.26 0.20 0.13 0.10 0.11 0.09 0.08 0.47 „kg. van 600700 gram van 500600 gr. stek Uien Zilveruien Sjalotten - Bieten: I tot y kg. per stuk II van y1 kg. per stuk III van 1iy kg. p. st. Gekookte bieten: 3 stuks of meer dan 3 stuks per kg. minder dan 3 stuks per kg. Kropsla: boven 5 krop per kg. beneden 5 krop per kg. Andijvie Spinazie Stoofsla Rabarber Postelein Prei: hoven 10 mm. doorsnee tot 10 mm. doorsnee Knolselderij: I boven 10 cm doorsnee II van 8-10 \cm. doorsnee III 'van 6-8 cm beneden 6 cm doorsnee 1.50 p. kg. Val van Goud- er» Ster- 0.08 0.07 0.08 0.15 0.10 0.14 0.09 0.20 0.13 0.09 0.08 0.07 0.17 0.13 0.07 0.06 0.13 0.20 0.13 0.10 0.20 0.16 0.13 0.10 0..06 kg. 1.07 0.92 0.85 0.54 0.29 0.17 0.07 0.62 0.47 0.35 0.27 0.17 reinetten Val van overige appeleij Stek- en wormslpkige appelen (zuur) Stek- en wormstekige appelen (zoet) Peren: Beurré d'Anjou enz. extra kwaliteit lste kwaliteit 2e kwaliteit Eeurré Hardy enz,: extra kwaL lste kwal. 2de kwal. Beurré .de Méro- de enz. lste kwaliteit 2de kwal. Overige soorten lste kwal. 2de kwal. Stek- en wormste kige peren Pruimen: Dubbele Boeren witte enz.: lste kwal. 2de kwal. f Reine Victoria, fnz.: lste kwal. 2de kwal. Overige soorter pruimen: lste kwaliteit 2e kwaliteit 0.54 0.39 0.17 0.35 0.20 Opm. Voor het snijden van kool mag 3 cent per kg. berekend worden, met dien ver stande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 ct. per kg. of per, bos berekend worden, met aien verstande, dat de wortelen vóór'het schrappen gewogen worden. Voor het bezorgen mag geen extra bedrag in rekening gebracht worden, behalve in het hierbovengenoemde geval. 1382 FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 6) John Harborobgh maakte een beweging van afgrijzen. „Luitenant, u maakt me ziek". „Ha, ha!" grinnikte de Franschman. „U is een zeer gevoelig imensch, niet? U bezit een groote verbeeldingskracht, en een ge voelig hart, is het niet zoo! Maar als u wist welk een smerig zootje we hier by elkaar hébbendan zoudt u vreezen dat de haaien vergiftigd zouden worden!" Opnieuw lachte de officier. De Amerikaan gaf geen antwoord. Hij had inderdaad een sterke verbeeldings kracht. Hij had een visioen van de zwarte, driehoekige rugvinnen vande menschep- etende monsters der zeeën, vechtend in het woelige water om het lichaam van zijn vriend. Hij waakte er echter wel voor van zijn emotie blijk te geven. Met vaste hand schonk hij zich een nieuw glas wijn in en dronk het langzaam leeg. Terwijl hij daar na opstond lachte hij zacht. „Ik hoop van harte dat de haaien mor gen veel honger hebben. Goedenavond, luitenant". „Bonsoir, mon ami" Schijnbaar zorgeloos wandelde Harfoo- rough de rookkamer uit, maar -nauwelijks was hij uit den gezichtskring van den an der verdwenen of zijn onverschilligheid viel van heft af als een te ruime jas. Zijn gelaat stond strak en een harde blik kwam in zijn oogen. „Goddank", fluisterde hijen dat juist vanavond. Dat is wel heel toevallig. Hij voelde dat onmiddellijk handelen noodzakelijk was. Een paar minuten later was hij in zijn kamer zijn koffer aan het pakken. Hij vroeg om zijn rekening en was binnen een kwartier gereed om te vertrekken. Juist toen hij het hotel wilde verlaten botste een man, die naar binnen wilde, tegen hem op. Het was Le Ooq. Toen deze den koffer zag, begreep hij dat Harborough reeds van het voorgeval lene op de hoogte was. „O, u heeft alles reeds vernomen?" fluisterde hij. „Ja, ik ben op-weg naar het jacht". „Om -naar uw vriend te zoeken? Zeer goed. Ga noordwaarts en houdt de kust in het oog. De boot moet die richting uitge gaan zijn". „Dat heb ik reeds gehoord. Maar als ik hem misvaar. „Dat moogt u in geen geval doen! Zij hebben een doode achtergelaten, als de En- gelschman weer wordt gepakt.... is het hopeloos". „Ik weet er alles van" antwoordde Har borough wanhopig, en vluchtig groetend daalde hij snel de trappen af naar het klaarstaand rijtuig en reed weg in de rich-- ting van de haven. Een uur later stond hij op de brug van zijn schip dat langzaam den weg zocht door het ondiepe water, en luisterde angstval lig naar het geroep van den man aan het dieplood. „Vier -en een kwart mijnheer". „Drie en een half Een klein zoeklicht doorsneed de duis ternis als een zwaard. Het verblindend licht bleef een oogen- bli'k op het jacht rusten om dan verder de vuile, van zeewier overwoekerde zee af te zoeken. „Een der achtervolgingsbooten" mompel de hij voor zich uit en hield met gespan nen aandacht den lichtbundel in het oog, die nu een flikkerend weerkaatste in het troebel groene water om even daarna een gedeelte van de kust te berichten met wui vende palmboomen, fel afstekend» tegen de donkere omgeving buiten den smallen lichtbundel. Een uur verstreek eindeloos langzaam. Het jacht kroop verder, en steeds door bleef Haiborough het flikkerend zoeklicht in het oog 'houden. Dan plotseling werd stilte van den nacht verscheurd door het geluid vpn een salvo schoten, en in de richting van de kust waren vuurlichten zichtbaar. Vervolgens klonken enkele zwakke kre ten en gedurende een ondeelbaar oogenblik viel het zoeklicht op een kleine boot, die met spoed kustwaarts geroeid werd. „Mijn God", fluisterde Harborough wan hopig en toen het schieten opnieuw be gon, voelde hij dat alle hoop verloren was en wachtte hij gespannen op een teelten dat 'het einde van het treurspel gekomen zou zijn. En daarginds in de duisternis verlieten twee mannen hun zinkende boot, waarin zij drie doode kameraden achter moesten laten. Een van hen was aan de schouder gewond, zoodat hü slechts met moeite kon zwemmen, op zijn rug liggend en zich met zijn voeten voortbewegend, terwijl de an der a'an zijn zijde bleef en trachtte hem moed in te spreiken. „Volhouden, Langdon. De motorboot vólgt ons niet. Nog een paar meter dan zijn we inveiligheid". „Als de haaien tenminste niet eerder bloed geroken hebben. Er is een kogel dwars door mijn schouder gegaan". „Dat weet ik. Ik wilde dat die schutters verzopen. „Beter aan een kogel te sterven, dan door de haaien, Jules of de kat en den drie hoek te moeten verdragen". „Kleine troost! Als ik dien kerel, die je raakte in handen had! Gelukkig wordt het water minder diep. Ik kan de kust al zien. Binnen vijf minuten...." Hij hield verschrikt op, toen hij de zoe kende lichtstraal over het water zag nade ren. „Als het op ons valt, zijn we verlo ren!" gilde hij. Bij de laatste woorden draaide Langdon zich om en met groote moeite op de borst zwemmend keek hij landwaarts. In den schijn van het zoeklicht kon hij de kust op nog geen 'honderd meter afstandi ont dekken, een muur van zware hoornen, die helder groen weerkaatsten in het felle licht. Het licht verwijderde zich weer van het land en kwam langzaam op hen toe. „Naar rechts, Langdon", fluisterde Jules. Misschien gaat het dan nog langs ons af. O, die vervloekte honden!" Het licht had hen ontdekt. Verblindend hield het de zwemmers gevangen in zijn genadeloozen greep. Zij hoorden opgewon den kreten en daarna het regelmatige ge- dfeun van de schroef toen dé motorboot hen begon te achtervolgen en ten slotte een geweerschot. „Spel duiken", schreeuwde Jules en de Engelschman gehoorzaamde hem. Vlak naast elkaar kwamen zij weer bo ven in een beschermende duisternis, ter- wijl de lichtstraal vijftig meter verder het water afzocht. „Goddank" hijgde de Franschman en toen hij met zijn voet tastte, voelde hij een modderige bodem onder zich. „Vooruit Langdon, we kunnen loopen. Geef me een Dudley Langdon had echter meer dan den steun van een arm nood'ig. Toen zijn voeten de modder voelden, struikelde hij, en viel bewusteloos voorover in het water. Zijn makker greep hem onder de oksels, en sleepte hem met moeite naar de kust, terwijl het zoeklicht voortdurend vlak rond hen speelde, maar hen door een gelukkig toeval geen enkele keer raakte. Met een laatsten krachtinspanning trok hij den bewusteloozen man aan land, en struikelde met zijn last voorwaarts naar 't veiligheid; biedende gyoen. Daar beland, viel de uitgeputte man zelf bewusteloos neer, naast zijn vriend, die hij gered had, met groot gevaar voor zijn eigen leven en vrijheid. Het duurde" meer dan een volkwartier, eer hij zich weer kon bewegen. Op het zelfde oogenblik bereikte het geluid van stemmen zijn ooren. Hij richtte zich voor zichtig een weinig op, en bleef doodstil staan luisteren. „Ik zeg dat het hier ongeveer geweest moet zijn", klonk een harde stem, minder dan tien meter van den luisteraar verwij derd. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2