DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De nieuwe bonnen ïDuitóche óucce&&eti aan hei Jllidden-Claötpcant De Duitsche troepen breken door taal verdedigde linies Mamentje ZATERDAG 6 SSEPTEMBER 1941 32ste Jaargang No. 10044 S)e Êeld&ch^Soii/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit vier bladen, w.o. geillustreeAi Zondagsblad V De draad van boven Wij zijn dankbaar voor den na-zomer, voor den herfst, die ons wordt geschonken. Dankbaar voor de schoonheid, waarmede dit jaargetijde ons hart verblijdt. De herfst is een tijd van stille en zonnige overpeinzing, van blanke en tevreden rust. De herfst in de natuur is als de herfst van het leven. Maar ook zij, dfe nog staan mid den-in of zelfs vóór het leven, kunnen zich verblijden in de wei-doende rust van een schoonen na-zomerschen herfst, en zich in leven in den tijd, welke ha hun levenszo- mer ook voor hen zal komen als hun het leven gespaard blijft. Deze herfst-gedachte verslapt of verlamt niet de jonge en fris- sche energie, maar spant de levenskracht en levenslust naar boven naar boven, waarvandaan komt een dier herfstdraden, die glinsteren tusschen het geel en rood van de boom en en struiken, de twijgen en stam men. Langs dien éénen draad gaan ook onze gedachten, in het gouden licht van de zon, naar boven, terwijl alles zoo stil is rondom ons heen de teere, weemoedige stilte van den herfst. Het is de draad van bo ven, die Jörgensen geïnspireerd heeft voor een zijner mooie parabels. De draad van bovenAls we dien draad afknippen, valt dat heele draden- weefsel tusschen de struiken en twijgen in elkaar! Wij willen ook in het gewone, dagelijk- sche leven zien dien draad van boven. In alles. Ook al is die draad teer en broos, zoo dat wij hem niet kunnen vastgrijpen. Wij kunnen hem toch zien. De draad van boven hij is er ook tus- schen die wirwar van gebeurtenissen, die wij moeten doorleven in het huidige tijds gewricht. De draad van boven hjj is: het ver trouwen op God! Het vertrouwen op God, waarvan de Paus onlangs zoo treffend zeide: „Vertrouwen op God beteekent met al de kracht van den wil, gesterkt door de ge nade en de liefde, zich overgeven aan Gods almacht, wijsheid en liefde, niettegenstaan de alle twijfels, die door schijnbare tegen strijdigheden. worden opgeroepen. Vertrouwen op God is gelooven, dat in deze wereld niets aan Zijn voorzienigheid ontsnapt, noch in het geheel der schepping, noch in de lotgevallen van den enkeling; dat. niets, groot of klein, gebeurt, of het is voorzien, gewild of toegelaten, en gericht op Zijn hooge doeleinden, die in deze we reld altijd zijn ingegeven door liefde voor de menschen". Dien draad van boven, die loodrecht de lucht in loopt, en zich in de wolken ver heft, willen wij altijd zien zooals wij hem nu zien, in de herfst-natuür: in het gouden zonnelicht. Het „Vaderland;- geeft het volgende overzicht van de nieuwe bonnenweek: De gewone weekartikelen zullen volgen- de week dan pas door den kruidenier of melkboer enz. worden afgeleverd, wanneer hy daarvoor mèt het geld „bon 34" krijgt. Voor de drie kilogram aardappelen geldt echter bon „35 reserve". Is iedere Vrijdagavond een bonnen avond, dat wil nog niet zeggen, dat ze alle even belangrijk zijn. Deze Vrijdag steekt weer ver boven 4e andere uit, omdat ook de bonnen van de maandelijksche artike len bekend worden gemaakt. Van 7 Sep tember tot en met 4 October zijn geldig van de bonkaart algemeen: 114: 1 kg. sui ker; 115: 250 gram koffiesurrogaat; 116: 500 gram jam; 117: 250 gram ^havermout; 118: 250 gram gort en 119: 100 gram ver micelli of maizena. De bonnen 34, 35, 36 en 37 „bloem" geven gedurende dit tijdvak recht op een half rantsoen bloem, brood of gebak. De bon „C rijst" geeft recht op het koopen van 250 gram rijst en de bon „C havermout" op het koopen van 250 gram havermout. Van 7 tot en met 24 September geven de bonnen 34 en 35 van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter en de bonnen 34 en 35 van de vetkaart even eens, met reductie. De aandachtige lezer zal reeds een tweetal wijzigingen opgemerkt hebben. In de eerste plaats, dat het weekartikel bloem een vierweeksch artikel is geworden. In verband hiermede zijn dan ook voor deze vier weken vier bonnummers, dus acht bonnen, van de bonkaart „diversen" aan gewezen. Maar daarenboven valt nog een tweede wijziging te vermelden. Er zal n.l. geen rijst enz. meer beschikbaar worden ge steld. Deze blijft uitsluitend gereserveerd voor kinderen.tot en met drie jaar en voor degenen, die1® voor losse rantsoenbonnen met „rijst" in aanmerking komen. Op den In een week 30.000 gevangenen IN DEN MIDDENSECTOR. De gevechten in den middensector van het Oostelijk front verloopen de laatste dagen zeer succesvol voor de Duitscfters. In de periode van 25 Augustus tot 4 Sep tember zijn alleen op het aanvalsterrein van twee corpsen meer dan 30.000 gevan genen gemaakt en 160 tanks der Sowjets buitgemaakt of vernietigd. Bovendien ver loren de bolsjewiki in dit gebied vele hon derden auto's, meer dan 200 stukken ge schut en een groote hoeveelheid oorlogs tuig van allerlei slag. Bovendien heeft een Duitsch legercorps, dat optrad in den centralen sector van het Duitsch Oostelijke front, een groote ter reinwinst behaald en den bolsjewisten zware verliezen toegebracht aan menschen en materiaal. Volgens de voorloopige cijfers zijn in den sector van dit corps in de gevechten tusschen 25 Augustus en 4 September in totaal 17.384 gevangenen gemaakt. Voorts werden door de Duitsche troepen vernie tigd resp. buitgemaakt 121 pantserwagens der Sowjets, waaronder 30 van het zwaar ste soort, 13 pantserverkenningswagens, 193 stukken geschut van allerlei kaliber, 517 vrachtauto's en 200 andere voertuigen. In denzelfden sector werden aanvalspo- gingen van sterke pantserkrachten der Sowjets verijdeld door het geconcentreer de vuur van de Duitsche infanterie en de Duitsche pantsétafweerwapens, waarbij de Sowjets zware verliezen leden. De aanval lende formaties Sow jetpantserwagens wer den volkomen vernietigd. Van 63 Sowjet- p.antserwagens bleven 62 kapotgeschoten en uitgebrand voor de Duitsche stellingen liggen. In gevechten van drie dagen is een Sow- j et-divisie infanterie door een Duitsche divisie totaal vernietigd. Daarbij werden 4000 bolsjewisten gevangen genomen en 46 stukken geschut, zes gepantserde gevechts auto's, vele machinegeweren en de geheele tros der bolsjewieken buitgemaakt. Naar verder nog van militaire zijde wordt meegedeeld, is op 2 September een Duitsche pantserdivisie in het centrale deel van het front op een bolsjewistische pant serdivisie gestooten. In een feilen strijd, die twee dagen duurde, werd de Sowjetfor- matie, die uit bijzonder zware pantserwa gens bestond, vernietigd. 72 pantserwagens der Sowjets werden vernietigd, waaronder 18 van de zwaarste soort. Ten slotte heb ben in den centralen sector Duitsche pant serwagens 12 stukken geschut, 15 vracht auto's en een groote hoeveelheid ander oorlogstuig en munitie buitgemaakt. Eeni- ge Sow jetpantserwagens werden bij deze gelegenheid vernietigd. NOORDELIJKE SECTOR. In het gebied tusschen ümenmeer en de Finsche Golf heeft een Duitsch legercorps den Sowjets in een succesvollen aanval zware verliezen aan soldaten en oorlogs bon „C rijst" voor' kinderen tot en met drie jaar is thans geen gruttenmeel meer verkrijgbaar, doch in plaats hiervan kan op den bon kindermeel worden gekocht. Ter vervanging van het rantsoen rijst is de bestaande bon voor 250 gram haver mout óf 250 gram gort vervangen door een bon voor 250 gram havermout èn boven dien een bon voor 250 gram gort. Volledigheidshalve wordt er op gewe zen, dat voortaan op den bon voor haver mout naast de gebruikelijke artikelen ook havergort en gruttenmeel verkrijgbaar zijn en op den bon voor gort voortaan ook gort- bloem en gruttenmeel. Wat de boter betreft kan nog worden gemeld, dat de bonnen 31, 32 en 33 van de boter- en vetkaart kunnen worden ver nietigd. AANVULLING BONAAI^IJZING KAAS De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend omtrent de bonaan wijzing voor kaas. Zooals bekend geeft gedurende de week van 7 tot en met 13 September a.s. de met „34 kaas" gemerkte bon recht op het koo pen van 100 gram kaas. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze bon na 13* September nog drie weken geldig blijft, dat wil dus zeggen tot en met 4 October a.s. Kortingspercentage 1941 bloembollen verkoop. Van bevoegde zijde verneemt het Weekbl. v. Bloembollencultuur, dat de korting, welke de kweekers op him verkoop, bere kend op den basisprijs, moeten verleenen, voor Hyacinthen, Tulpen en Narcissen zal worden vastgesteld op 10 pet. tuig van allerlei aard toegebracht. De bolsjewisten verloren 6 zware en 9 mid delzware pantserwagens, 7 pantserver kenningswagens, 20 stukken geschut, waaronder verscheidene van zwaar kali ber en een groot aantal lichte en zware inf anterie w ap ens. In den tijd van 1 tot 3 Sept. werden in den sector van dit corps 2000 gevangenen gemaakt. Uit de mededeelingen van de ge vangenen bleek, dat de formaties van de Sowjets, die den strijd hadden aangebon den met het Duitsche legercorps, in de ge vechten van deze daegn zeer zware bloe dige verliezen geleden hebben; 65 vliegtui gen der Sowjets werden volgens tot dus ver ontvangen berichten op 4 Sept. en in den nacht van 4 op 5 Sept. vernietigd; 42 vliegtuigen werden daarvan neergeschoten en 23 op den beganen grond vernield. Bo vendien werd een kabelballon neergescho ten. In de wateren ten Noorden van Da- goe brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 2000 brt. tot zin ken. Eveneens in dezen sector heeft op 4 Sep tember een Duitsch legercorps troepen van de Sowjetachterhoede vernietigend gesla gen. De Sowjets hadden op talrijke* plaat sen de wegen vernield en mijnen gelegd, doch al deze hindernissen werden over wonnen. De Duitsche troepen braken door een taai-verdedigde linie, die versterkt was door pantserwagens en zwaar geschut. Ook de Finsche troepen hebben Donder dag hun aanvallen met succes voortgezet. In verschillende sectoren trachtten de Sow jets door tegenaanvallen het opdringen der Finsche troepen tegen te gaan. Al deze po gingen werden verijdeld, soms in gevech ten van man tégen man, waarbij dé bolsje wisten zware verliezen leden. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren in de Finsche Golf een bolsjewisti- schen koopvaarder van 2000 ton tot zin ken gebracht. Bovendien hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene vaartui gen, die deel uitmaakten van een sleep, op het Ladogameer tot zinken gebracht en be schadigd. ZUIDELIJKE SECTOR- In de tweede helft van de vorige maand probeerden de bolsjewisten met sterke ge pantserde strijdkrachten en tal van zware wapens, een bruggenhoofd aan den bene denloop van den Dnjepr te houden. Een Duitsch pantsercorps omsingelde de Sow- jetstrijdkrachten en in een feilen strijd van drie dagen drong het ze in een heel kleine ruimte aan de rivier opeen. De bolsjewis ten leden zulke zware verliezen, dat slechts een klein deel van hun afdeelingen slaagde in een vlucht over den Dnjepr en 9600 pantserafweerkanonnen, benevens 6 vlieg tuigen, den Duitschers in handen vielen. Het aantal gesneuvelde bolsjewisten is nog niet vastgesteld. TWEE BOLSJEWISTISCHE KANONNEERBOOTEN VERNIETIGD. Twee kanonneerbooten der Sowjets, die op den Dnjepr stroomopwaarts voeren, zijn op 3 September door Duitsche pantser ja gers waargenomen, die terstond het vuur op deze vaartuigen openden. Beide kanon neerbooten werden tot zinken gebracht ECONOMISCHE OVERTREDINGEN SANCTIES OP OVERTREDING DER WETTELIJKE MAATREGELEN. Het heden verschenen Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-ge neraal van de Departementen van Land bouw en Visscherij, van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Justitie be-, treffende sancties op overtreding van ver schillende wettelijke maatregelen, raken de het economische leven (Economisch Sanctiebesluit 1941). In Artikel 1 wordt strafbaar gesteld met hechtenis van ten hoogste één jaar en met geldboete van ten hoogste f 25.000 of met een van deze straf fen hij, die in strijd handelt met een voor schrift, gesteld bij of krachtens de Land- bouwcrisiswet 1933, de Distributiewet 1939, het Voedselvoorzieningsbesluit en het Or- ganisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 (of bij een op grond van dat besluit uitge vaardigde verordening). Indien men op zettelijk in strijd hahdelt met deze voor schriften zijn de straffen: gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren en geldboete van ten hoogste f 100.000 of een van beide. Onverminderd deze bepalingen wordt hij, die opzettelijk in strijd handelt met een bij of krachtens de Landbouwcrisiswet 1933, het Voedselvoorzieningsbesluit of het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 gesteld verbod tot het slachten van rund vee, varkens, geiten, bokken, schapen en paarden of tot het verhandelen of ver vreemden van vleesch of vleeschwaren, af komstig van in strijd met zoodanig slacht verbod geslacht vee, krachtens artikel 2 gestraft met gevangenisstraf van ten min ste zes maanden. Bij het opzetelijk in strijd handelen met de genoemde wet en veror deningen wat betreft een verbod tot het verhandelen of vervreemden van granen is de minimumgevangenisstraf drie maanden. Bovendien wordt hij, die opzettelijk in strijd handelt met een verbod tot het ver- koopen of te koop aanbieden van distribu tiebescheiden, indien hij weet of ernstige reden heeft om te vermoeden, dat de dis tributiebescheiden, welke hij verkoopt of te koop aanbiedt, door misdrijf zijn ver kregen, gestraft met gevangenisstraf van ten minste drie maanden. Deze minimum straffen worden met de helft verhoogd, wanneer sprake is van een beroeps- of ge woonte handeling of van herhaling bin nen twee jaar nadat de laatste veroordee ling wegens een gelijksoortig feit onher roepelijk is geworden. In geval van poging worden de minimumstraffen met de helft verminderd. Bij veroordeeling wegens een feit, straf baar gesteld bij artikel 1, kan een reeks bij komende straffen worden opgelegd, waar onder sluiting of stillegging voor een door den rechter te bepalen termijn van ten hoogste vijf jaren van het bedrijf van den veroordeelde of van het bedrijf, waarin het strafbare feit is begaan. Over al deze mis drijven en overtredingen oordeelt de eco nomische rechter. Straffen bij overtreding. Sinds het begin van dit jaar bestaat voor het geheele land de bepaling, dat de tuin ders al hun gekweekte producten ter vei ling moeten brengen. Aan de meeste vei lingen bestond deze verplichting feeds lang; ten behoeve van een goede regeling der voedselvoorziening werd dit voor schrift thans algemeen bindend verklaard. In den laatsten tijd is echter gebleken, dat kweekers soms vrij belangrijke hoe veelheden rechtstreeks aan particulieren hebben geleverd. In een verband hiermede hebben de veilingsbesturen dezer dagen aan him leden een schrijven gezonden, waarin nog eens nadrukkelijk wordt ge wezen op het verbod, om de groenten z.g.n. ,,uit de hand" te verkoopen. Er zijn strafbepalingen gesteld, indien niet alle producten ter veiling worden aangevoerd. VERHUIZING. Binnenkort zit ik, naar ik hoop, in mijn eigen voortuintje. Achter een paar uitgebloeide rozen op een zacht groen tapijt van mollig gras. En ik zal naar den hemel kijken en peinzen over het heden en over de toekomst. Maar zoover is het nog niet. Eerst gaan wij verhuizen. Wat haalt een mensch in zijn hoofd in' dezen tijd te gaan vefhuizen, als er geen cJVI.2 gordijn, geen kleedje en geen servetje te krijgen is, al stuur je ook een oud-parlementslid naar het distributie bureau. Voordat ik dus in mijn zonnig voortuintje kan gaan zitten peinzen over heden en toekomst, worden mijn gedachte^ voorloopig nog in beslag genomen door den glazenwasscher, den stucadoor, den behanger, den stof feerder, den huisbaas, den verhuizer, den loodgieter, gordijnen, zeilen, mat ten en kleeden, vermaken en ver knippen Die conferenties matten een mensch af, maar ingenieus zijn die lie den wel. Vroeger zeiden zij altijd: nee, mevrouw, dat is niet meer te ge bruiken, dat is totaal versleten. Nu zeggen zij: o, mevrouw, dat is nog prachtig te gebruiken. Wij zetten die twee stukken aan elkaar, knippen de gaten weg en het is weer nieuw. Ik heb zoo'n vermoeden, dat dit komt, omdat zij vroeger nieuw konden leveren en nu niet. Dat is natuurlijk een slechte gedachte en zeker weet ik het niet. Of zijn zij plotseling inge nieuzer geworden? Dat is natuurlijk ook mogelijk en dan tref ik het wel bijzonder. Maar nu heb ik geyraagd van een paar oude onderjurken en nog wat, een stel mooie salongordijnen te maken. Blauw of oud-rose moeten zij zijn. En de stoffeerder zegt: dat gaat niet. Ik moet dat aanvaarden. Maar wie helpt mij nou aan een paar salongordijnen? TOT ZESTIG PROCENT Gedistilleerd thans 35 pet. van 1939 Naar wij vernemen hebben de brouwe rijen ter kennis van hun afnemers gebracht, dat in verband met de grondstoffenpositie het bierrantsoeri dat eenigen tijd gele den op tachtig pet. van het verbruik in 1939 was bepaald tot zestig pet. moet worden verlaagd. In het begin van de vorige maand heb ben ook de distillateurs zich genoodzaakt gezien 'f rantsoen van gedistilleerde dran ken te verminderen. Heeft dit rantsoen zich den laatsten tijd vrijwel constant om de vijftig pet. van het gebruik in 1939 bewo gen, thans is het vastgesteld op 35 pet. Uit den aard der zaak is de positie van de caféhouders er door dit alles niet ge makkelijker op geworden. Er zijn er onder hen, die op het oogenblik van de afkondi ging van het verlaagde jerieverrantsoen nog wel over eenigen voorraad beschikten, zoodat zij althans ten deele het hoofd kon den bieden aan de nadeelige gevolgen, voortvloeiende uit de beperkte aflevering van dranken. Zoo langzamerhand echter zijn die voorraden verbruikt, met het. ge volg, Uat alom in den lande steeds meer caféhouders er toe moeten overgaan hun zaak één of zelfs twee dagen in de week gesloten te houden. Daar intusschen alle vaste lasten gewoon doorgaan is, naar ons ter oore kwam, voor al voor sommige kleine zakenmenschen de toestand nijpend geworden. „Vaderland" Reval in handen van de Duitsche troepen. - Na zware dagen en uren van harden strijd is de rust in de stad weergekeerd (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1